53*" Jaargang. Zaterdag 4 November 1899. No. 10081 Tweede Blad. UIT DE PERS. BINNENLAND. Uil de Staatscourant. Ingezonden Mededeclingeii. Belangrijk Bericht aan dc Asthnialijdcrs. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. iCIIIIIÜM m.l COURÜMI Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. i .25. Franco per post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. ill li'lituttnildiiViiinbiiühi"» Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 centsiedere regel meer 12'/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine ailvertentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon ]Vo. 123. Demonstraties. In het „Nederlandsch. Dagblad" waar schuwt V. tegen het demonsbreeren in Neder land tegen de Engelschen. Men weet, hoe het varhaal de ronde doet, dat een barbier weigerde een Engekekmau te scheren, dat Engelsdie beursbezoekers in de maling werden genomen, dat iemand weiger de een pistool te kor en omdat het van En- golsdi maaksel was ïz. Al dergelijke demonstraties zijn zegt V. kinderachtig en in de hoogste mate on verstandig. De Engelse-hen, die ons land be zoeken, moeten even beleefd en voorkomend als vroeger behandeld worden, al behoeft ook niemand zijn sympathie voor de Boeren te verbergen, want een tegenovergestelde bon ding zou Nederland toch slechts op pijnlijke vernedering te staan komen. Mocht het gebeuren, dat in oen vechtpar tij een Engelsckman werd gedood of ver wond, wat bij de spanning der gemoederen zeer goed mogelijk is, dan zou Nederland toch ter wille van de goede .verstamdhouding schadevergoeding moeten geven en wat is er dan gewonnen? Veeleer moeten dus de Ne derlanders zich door een waardige houding do meerderen van de Engelsdhen toonen. Een verstandig woord en een tactvol optreden kan duizenden en duizenden Engelschen ten gunste van de Boeren of, ten minste, van den vrede stemmen, terwijl het tegendeel tot het afbreken van handelsrelatie)! en andere represailles kan leiden, om van ernstiger ver wikkelingen niet eens te spreken. Kleinigheden zijn soms voldoende om lan den met elkaar in oorlog te brengen, vooral als een der landen absoluut een reden voor krijg of dwangmaatregelen hebben wil. Een symbolische schilderij, nu nog op het Rijksmuseum te Amsterdam, aanwezig, waar op Jan de Witt wordt voorgesteld als een zwaan en Engeland als een hond, die den zwaan aanvalt, was een- der voorwendsels voor den tweeden Engelschen zeeoorlog, en al zal het nu ook zulk een vaart niet loopen, voorzichtigheid is plicht. De natiën hebben elkander noodig, evengoed als do menschen. Het is niet voldoende, dat zij niet met elkan der in oorlog zijn, er moet een aangename welwillende verstandhouding heerschen en juist die verstandhouding wordt in gevaar ge bracht door de demonstraties, die wij hierbo ven hebben aangeduid, Staatsbegrootlng 1900. Hoofdstuk Justitie. Bij het afdeelingsonderzoek van het Hoofd stuk werd' den Minister hulde gebracht voo de wijze waarop hij rijn taak opvat en wee te volvoeren. Men achtte het na hetgeen g bleken is zoowel uit de Memorie van A, woord betreffende de loopende justitie-begroo- ting als uit de Troonrede niet noodig den Mi nister een nadere ontvouwing van rijn werk plan te vragen, terwijl het evenmin wensche- lijk scheen thans op de indiening van nieuwe wetsontwerpen aan te dringen. Anderen daar entegen bleven de aandacht vestigen op in onze wetgeving algemeen erkende leemten, o. a. de nog steeds ontbrekende administra tieve rechtspraak, "Verscheidene leden konden niet goedkeuren, dat de Minister in afwach ting van de groote herziening op het gebied van strafrecht en strafvordering, die door hem worden voorbereid, veelal niet geneigd wordt bevonden tot partieele voorzieningen van weinig omvang. Gaarne zag men den Minister het^voorbeeld' volgen van rijn ambts voorganger, die bij een wetsontwerp wilde doen voorzien in eenige leemten, van het wet boek van strafvordering, in welk verband men, wees op de strafzaak tegen den kapitein Vemer, waarbij zoo duidelijk; in het Echt is gekomen diat die bepalingen vam het wetboek van strafvordering in menig opricht onvol doende zijn, waar het preventieve gevange nen betreft, naar den staat van wier geest vermogens een onderzoek moet worden inge steld en die daarom eenigen tijd in observatie moeten worden gehouden. 'Met nadruk werd gewezen op het hand «ver hand! toenemen van loterijen zonder vergunning. Vaak berusten deze slechts op misleiding, Menschen van wier maatschappe lijke positie men. zulks niet zou verwachten, ziet men als oon trók-commissarissen van. lo terijen optreden en dagbladen daarvoor re clame maken. Met voorziening in dezen mag niet langer meer worden gewacht-. Eveneens word wettelijke voorziening noodig geacht te gen, sommige in den laatsten tijd bij wirike- Eers meer en meer in zwang komende prak tijken om klanten te lokken, door als pre- rnië'n uit te loven, toegiften te geven of aan het koopen van winkelwaren hetzij door or- ganisearen van loterijen of tombola's, hetzij ■°P andere wijze de kans te verbinden op het verkrijgen van allerlei voorwerpen. Ook het zgn. rabatzegelstelsel is een mid del, uitgedacht om hetzelfde doel te berei ken. Andere leden konden niet inzien dat liier in het algemeen 's wetgevers lussoheu- komst zou Warden vereischt. Men maakte echter een voorbehoud voor do gevallen waar in omtrent de hoedanigheden van de waar of van de aangeboden premie of toegift onware voorstellingen worden gepubliceerd. Voor een dergelijke oneerlijke concurrentie ware een wet in het leven te roepen in den geest van de Duitsdie wet „Zur Bekampfung des uu- lauteren Wettbewerbs". Gevraagd werd: hoe het staat met de ge deeltelijke herziening van het tarief van jus- titiekosten en salarissen in burgerlijke za ken; of er reeds overleg heeft plaats gehad tusschen dezen Minister en dien van Binnen- landsche Zaken en van Waterstaat omtrent een zeer eenvoudige wijziging der onteige ningswet; op toepassing van de meuwo spel ling op onze wetboeken werd aangedrongon van verschillende rijden werd geklaagd over de gebrekkige handhaving onzer wetten met name betreffende de uitoefening der genees kunst en der aa'tsenijbereidkunstde jacht wet en dierenmishandeling. De over de geheel» wereld bestaande han del in blanke slavinnen werd' besproken en de hoop uitgedrukt dat onze Regeering niet zal weigeren haar medewerking te verleenen om dien afscliuweiijkon handel te bestrijden. Betoogd werd, dat door hetgeen dezen zomer is voorgevalien met den vertegenwoordiger der Jong Turken en eenige andere in Den Haag tijdens do Vredesconferentie vertoeven de vreemdelingen, wederom duidelijk geble ken is hoe noodig li^sis, dat bij een algemee- ne wet de bevoegdheid en de organisatie der politie worden geregeld. De noodzakelijkheid werd betoogd om ook hier te lande d.-n koop op afbetaling bij de wet te regelen. Naar aanleiding van de brochure van den heer M. J. Brassé, omtrent af- en aanmon stering van zeebeden, werd gevraagd of de Minister niet iets ter verbetering van de daarin weergegeven slechte toestanden zou kunnen doen. Naar wettelijke maatregelen werd gevraagd tegen het kwaad der gedwongen winkelne ring. Men hoopte dat de Regeering hot aan gekondigde ontwerp betreffende het arbeids contract niet zou steden m handen der Ka rn ere van Koophandel en van de Kamers van Arbeid, achtende men deze lichamen niet tot het geven van advies :n staat. Deze meening werd, voor zooveel de Kamers van Arbeid be treft, door andere leden krachtig bestreden. 's Ministers hulp werd ingeroepen tot het weren van kwade praktijken bij het huren van kinderen in Pruisische steenbakkerijen. Wederom werd geklaagd over te zware straf fen en behandeling van gevangenen, terwijl als nieuwe Macht werd vernomen het instel len van onnoodige strafvervolgingen, waar van verschillende gevallen worden aange haald. In verband met het opleggen van celstraf 'erd de nancLadht gevestigd op in Denemar en genomen proeven om cellulaire gevange nen veldarbeid te doen verrichten. Men merk te evenwel op dat, waai- reeds zoo dikwijls wordt geklaagd over de concurrentie door ge- vangemsarbcad, men zich zal moeten wachten met den particulieren landbouw in concur rentie te tredbn. GeHaagd weid. over het straffeloos aanranden van het recht van ver- eeniging. Onderscheidene loden oordeelden deze qxtaesbie te huis te behooren bij de rege ling van heb arbeidscontract. Ook werd ge klaagd over de inmenging dm- pobtie in het geschil tusschen de patroons en de machinis ten en stokers op Rij nsleepbooteil te Dor drecht. In haar optreden heeft de politie meende men de vereischt© onzijdigheid niet in acht genomen en men vroeg of de Mi nister dit kon billijken. Naar aanleiding van het feit dait de officier van justitie te Am sterdam in het proces HaasVan Hall de beschikking had. over onderscheidene tele grammen, die zich onder berusting bevonden van ambtenaren der telegrafie, meende men dat hier gehandeld was in strijd met art. 371 van het Wetboek van Strafrecht en men vroeg daarom of die Officier rich deze tele grammen heeft doen overleggen of ze in be slag heeft laten nemen, zoo neen, welke auto riteit aan de telegra f ie-amb te naren last heeft gegeven de bedoelde telegrammen ter beschik king te stellen van het Openbaar Ministerie en waaraan deze autoriteit die bevoegdheid heeft ontleend. De reden dab niet altijd de geschiktste en kundigste personen tot rechterlijk© ambtena ren worden benoemd' werd gezocht in de te lage bezoldiging van velen dezer ambtenaren in het bijzonder bij de arr.-reclitbanken. Dat gevoelen vondi tegenspraak, al wilde men geenszins ontkennen, dat het wensebeHjk kan rijn in Amsterdam en Rotterdam en wellicht ook Den Haag de traktementen van sommi ge rechterlijke ambtenaren te verboogen. Door een aantal leden werd, tegenover ar-de ren die zouden betreuren dat van het voorne men om de Zierifczeesche rechtbank op te heffen, werd afgezien, de wenschelij klieid tot het behoud dier rechtbank betoogd. In ver band met een bespreking van de verbetering der financieele positie van do deurwaarders werd naar de mogelijkheid gevraagd van de vaststelling van een maximum salaris voor alle deurwaarders. Uitvoerig werd besproken de uitbreiding van heb personeel der Rijksveldwacht; men juichte deze algemeen toe mot liet oog op de toenemende onveiligheid m sommige streken Betoogd werd echter dat in de leiding van het korps rijksveldwachters alle eenheid wordt gemist. Eenerzijds werd lof gebracht aan de marechaussees, anderzijds kan men zich met dien lof minder goed vereonigen Vele leden kondon zich met liet gedane voor stel om -do traktementen van de inspecteurs der rijksveldwacht te verhopgen, met vereeni gen, hebbende dezen, aan de van hen gekoes- tcide verwachtingen, naar hun mecmng in geenen deelc voldaan. Uitbreiding personeel Rechtbank to Rotterdam. In de afdeelingen van de Tweede Kamer heeft liet bevreemding gewekt, dat bij de indiening van liet wetsontwerp betreffende uitbreiding van bet personeel van de Rotter- damsche Rechtbank niet tevens is voorge steld om de bezoldigingen te vei boogen vim bet peisoneel der ïechlbanken in eenige onzer grootste steden. Sommige leden konden niet buien dat met bet oog op de steeds toenemende bevolking van Rotterdam, reeds nu de mogelijkheid moet worden opengelaten om eene tweede strafkamer in bet leven te roepeu en daarom het maximum-aantal rechters op 15 moet worden bepaald. Nu rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat een tweede strafkamer noodig kan blyken, vroeg men, of ook niet de mogelijkheid moet wor den geopend om aan het hoofd van deze tweede strafkamer een vice-president te be noemen. Jnstitie-Jiosten. Met betrekking tot bet wetsontwerp, hou dende vvyziging van de Justitie-begrooting, o. a. wegens de veie ten laste van den Staat komende kosten van verstek, werd in de afdeelingen van de Tweede Kamer gevraagd of het niet raadzaam zoude zijn de wet in dien zin te wijzigen dat personen, tegen wie bij verstek vonnis wordt gewezen, in de gerechtskosten zullen worden veroordeeld. Ook vroeg men of de uitlevering van Ame rika. die meer dan f4000 heeft gekost, een zoo belangrijk geval betrof, .lat deze aanzien lijke kosten a's gerechtvaardigd kunnen worden beschouwd. Ongevallenwet. De lieer Nolting heeft voorgesteld als sub amendement op het amendement-Drucker, te lezen in plaats van ten minste negentig per cent honderd percent. De heer Fokker stelt voor in ait. 11 te bepalen, dat hij die dienstboden houdt voor persoonlijken, huiselijken of staldienst, voor de toepassing der wet geacht wordt een be drijf in art. 1 bedoeld uit te oefenen en werkgever te zijnen dat iiij die bedoelde diensten tegen loon verricht als werkman wordt beschouwd- en voorts dat deze bepaling in werking treedt drie jaren na het tijdstip, bepaald krachtens art. 101, tweede lid. Wij vernemen, dat de heer mr. 0. J. Sickesz, directeur-generaal, chef der afd. Landbouw aan het Departement van Binnen- laudsclie Zaken, als regeeringscommissaris den minister van Binnenlandsche Zaken zal bijstaan bij de veidediging in de Tweede Kamer van het wetsontwerp houdende be palingen tot vooikoming van bedrog in den bolerhandeh Men verzekert, dat Hr. Ms. buitengewoon gezanten gevolmachtigd Minister te Washing ton, mr. W. F. H, vou Weckherlirt, sedert eenige maanden reeds met vei lof hier aan wezig, niet op zijn post terugkeert, maar bestemd is als hoofd eener andere missie op te treden. Hij zou te Washington worden vervangen door W. A. baron Gevers Hr. Ms. Minister-Resident te Bucharest. Vroeger hebben wij reeds gemeld, dat Hi Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Koostantinopel als gezant zal worden geaccrediteerd te St. Petersburg. («Dagblad"). Men meldt ons uit 's-Gravenhage do. 2 November: Heb „Eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen" vierde gisteren haar 30-jarig bestaan in de Dierentuinzaal te 's-Graven hage, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd. Van de eere-1 eden waren. o. a. aanwezig, de Eecren Vetter, oud-luit.-gen. O.-I. leger, tevens eere-voonzittei-, en J. P. van Rossum, oud-schout-bij-nacht. Met hun dames namen zij plaats in een Joge ter zijde van Eet tooneel. Dc andere tooric-eiloge was bezet met eenige oud-strijd'ers. De voorzitter der vereeniging, de heer A. van Wietingen, sprak het welkomstwoord, huldigde 5 leden, die sedem, de stichting in de vereeniging waren gebleven door het overhandigen, van zilveren draagmedailles en gaf ten slotte een vluchtig overzicht van de beweegreden tot oprichting der vereeni ging, van haar wording, haar verdere lot wisselingen en doel. Do voorzitter moest zijn mededeel in gen een oogenblik afbreken om een der nagela ten betrekkingen van aan de vereemgmg door den dood ontvallen leden, een weduwe gelegenheid to geven een zilveren medaille aan dc banier te hechten. De vereeniging kan h.iar schoon doel ver volgen met een bezitting van pi m. f 1S000. De penningmeester kwam later op den avond meededen, dat 't II EI. dc Koningin belnuigd liad, den lieer van Wielingen, voor noemd, de eere-medaille der Orde van Oran- je-Nassau m zilver te verleenen, en hij over handigde hem dit onderseheidingsleeken met hel Kon. besluit onder luid applau.s Een goed samengesteld programma werd uitgevoerd en tot zeer laat bleef men een drachtig bijeen. Te Delft is opgericht een katholiek demo cratische volkspartij, in den geest van abbé Daens. liet bestuur bestaat uit: J. v. Rijn, voor zitter P. Gerbrand, secretarisG. M. van den Born, penningmeesterP. Vreeswijk en J. P. Brouwer, commissaris-en. (»S.-D.") Bij Kon. besluit is met 1 Jan. 1900: lo. aan den schout-bij-nacht-iitulair S, Kraijen- hoff van de Leur op zijn verzoekJeervol ont slag veileend uit de betrekking van lid van het Iluog Mil. Gerechtshof, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen goede diensten2o, genoemde vlagofficier, krachtens ait. 33, sub 'lo., letter a, der wet van 28 Aug. 1851, »Stbl," no. 120, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2850 's jaars. Bij Kon. besluit zijn met 15 Nov. de inge nieurs van den Rijkswaterstaat 2e kl. A. E. Kempens en M. Galand bevorderd tot idem le kl. De heer N. Thomas, ingevolge Kon. mach tiging benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Arzevv, is in die boedanigheid dooi de Framche Regeering erkend. it SO cis. per regel. Van onzen correspondent Een gioot gedeelte der menscliheirl is lijdende aan asthma en thans met den winter hebben deze asthmalijders het zwaar te vei- duren, zij haken naar de lente en tellen de dagen, ja bijna de uren dat er eenige ver lichting voor hunne benauwdheid zal aan breken. Gewoonlijk woidt er over die ziekte heel licht gedacht en krijgen de lijders tot antwoord»ge kunt er oud mede worden" of «krakende wagens duren het langst", docii zulks neemt niet weg dat de door het asthma aangetaste personen liet lijden toch eindelijk moede zijn geworden. Onze verslaggever heeft een treffend geval van genezing vernomen, n. 1. dat van den heer G. J. Keuper, wonende bij de Bier brouwerij te Enschede. De man was nog jeugdig, in de volle kracht van 't leven, en zou zeker een der gelukkigste huisvaders geweest zijn, zoo niet het asthma hem des winters erg teisterde. Onze verslaggever had een onderhoud met hem en de heer Keuper verklaarde hem dat bij, ofschoon nog jeugdig, vreeseüjk aan liet asthma le lijden had, bij den geringsten arbeid was ik als uitgeput en moest telkens mijne vveikzaamheden staken. Nadat ik reeds veel over de Pink Pillen ge lezen bad werden deze mij ook aangeraden en ten einde raad besloot ik ze te gebruiken, Volgens ingezonden portret. alhoewel ik eerst er wel aan twijfelde, doch spoedig kwam ik tot andere gedachten, want na gebruik van zes doo«jes heb ik geen last meer van asthma gehad. Ik slaap gerust en de hoestbuien doen zich niet meer voor. Evenwel, zoo verklaarde hij, ik heb zoodanig geleden, dat ik toch nog met angst den winter te gemoet ga, en daarom zet ik de behandeling nog eenigen tijd voort om de wortel van het kwaad uit te roeien want ik weet bij ondervinding dat bij eene niet genoegzame verzoiging eener ziekte, eene instorting zich kan voordoen. Maakt mijne genezing bekend opdat de (alrijke arihmalijders verlichting bekomen. De Pink Pillen bij de aangegevene dosis voor volwassene personen en kinderen ge bruikt, kunnen beschouwd worden als de beste hernieuwer van het bloed. Zij geven het bloed de gewem-chte kincht terug en geven de zeilde resultaten, tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, Si. Vitus dans, beenziekte bij het kind en in de gevallen van verzwakking en uitputting der vrouw. Zij zijn vveikdadig en onovertreflelijk ten gevolge van overdrijving van weiken aard ook bij de mannen. Verkrijgbaar a 1.75 Gld. per doos en 9.Gld. de 0 doozen, bij J. II. I. Snabilié, 27 Steiger, Rotteidam, hoofddepotliouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. De volledige bezetting van «Die Walkure", bij de opvocringenjdoor deWagner-Vereeniging op Donderdag 9 en Vrijdag 10 November in den Stadsschouwburg te Amsterdam, is als volgt: Siegmund, Alois Burgstaller, Frank fort; Hunding, Peter Heidkamp, Keulen; Wotun, Anton van Rooij, Frankfort, Sieg- iinde, Rosa Sucher, BerlijnBrunnhilde, Ellen Gulbranson, Berlijn; Fricka, Luise- Reuss-Belce, "Wiesbaden; "Walkuren, Helm- wige, Berllia Tliomasczek, BayreuthGer- hilde, Ada Robinson, WiesbadenOrtlinde, Ilenny Hartwig, WeimarSiegrune, Ida Muller, Weenen; Waltrauté, mevr. Viotta Wilson, le 's-GravenhageRossweisse, Dorly Ilolf, Bellijn; Grimgerde Berta Baumarm, WiesbadenSchvvertleite, Clara Weber, Frankfoit. Naar wordt medegedeeld, treedt de heer D. Pauvvels bij de Ned. Opera op in een paar gastvooretellingen. Zondag a.s. voor de eerste maal als Eleazer in»De Jodin". De bekende Duitsche aardrijkskundige en kartograpli Paul Langhans te Gofcha, wiens uitstekende nieuwe „staats- en krijgskundi ge kaart van Zuid-Afrika" (Gotha, Justus Perthes) nu juist te pas komit, geeft ook èen goede vertaling van verscheidene plaatsbe schrijvende woorden, welke tegenwoordig in de courantenberichten zoo dikwijls gebezigd! worden en van zuiver „Afrikaansch'en" oor sprong, zelfs voor Hollanders niet altijd duidelijk zijn. Zoo bijv.: aar: een onder- aardsehe waterloop of watergangdam: niet alleen, de dam tot opstuwen van water, maar ook dit opgestuwde water zelf drift: veer, doorwaadbare plaats doorn: oen, bosch van Acacias in een ri vierbed; gravwater: een diepte in d'e rivier; kop, kopje: kruin van een berg, heuvellaagte: een wijde rivier-vallei; m odder: een moerasoog: een water put pan: zoutpan, uitgedroogd brakwa ter-meer; poort: nauwe doorgang door gebergtespruit: beek, riviertje straat: vlakte zonder vegetatievlei: verdiepingen in den grond, gedurende den regentijd vol water; werft: woonplaats, volkplanting enz. liet doet ons genoegen hij deze gelegen heid op do bovengenoemde kaart te mogen wijzen, zonder twijfel de beste, en onmis baar voor iedereen die zich mot de gebeur tenissen op het krijgstooneel op de hoogte houden wil. De hoofdkaart (op de grootte schaal 1 4,000,000) rijkfc tob de Zambesi, geeft o. a. nauwkeurige opgaven van de ge- heelc militaire organisatie der Engelscben en die der Vrijstaten, alle spoor-, stoom boot- en telegraaflijnen enz.buitendien zijn er twee speciaalkaartjes aan toege voegd d© goudmijn-districten in Transvaal en de hoofdtrekken der Boeren (sedert 1335), welke tot de vestiging van de Vrijsta ten leidden, met opgaaf der kerken en der zeiidelingsverblijven. Verder uitvoerige sta tistiek nopens de bevolking en talen, de we- derzijdsche legermacht met de sterkte en vcrdeeling der verscheidene wapens. Het wèl-gelijkend portret van President Kruger en de wapens der beide republieken ver fraaien de kaart. De menigte nuttige informaties maakt de Langbansscbe kaart dus tob een vertrouw bare bron om d'e uitgebarsten oorlog nauw keurig te kunnen nagaan en tot een hulp middel dat van alle zijden gewaardeerd wordt. Zoo schrijtt dr. Leijds, d.© vertegen woordiger der Republieken te Brussel„de Langbansscbe kaart van Zuid-Afrika is voor ons gezantschap van buitengewoon nut en wij kunnen dit uitvoerige en nauwgezette werk niet genoeg roemen." Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5