DEHUISVRIEND Transvaal en Oranje-Vrijstaat BINNENLAND. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. YL AARDIN O EN. Kunst en Wetenschap. Ingezonden Mededeelingen. Gremengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. de stad beschoten zonder voorafgaande waar schuwing om de gelegenheid te geven vrou wen en kinderen uit de stad te zenden. Het verwijt is, dunkt ons, zeer gezocht. Reeds sinds verscheiden dagen werd het bombardement verwacht. Bovendien zijn vol gens berichten van bijna twee weken gele den de weerlooze inwoners reeds uit de stad gezonden. Zoo beschuldigt de correspondent der »Daily Telegraph" te Ladysmith ook de Boe ren dat zij opzettelijk het klooster onder vuur namen, terwij! zij wisten dat het als hospitaal was ingericht. Wij behoeven onze lezers er niet meer op te wijzen hoe weinig gegrond dergelijke beschuldigingen tegen de Boeren zijn. Verspreide berichten. De Engelschen te Ladysmith beschikken nu over zeer zwaar geschut, o. a. een 45 ponder. De Boeren erkennen 73 dooden en 200 gewonden verloren te hebben in den slag bij Rietfonlein; bovendien werden aan hunne zijde eenige honderden paaiden gedood. Men begrijpt in Engeland niet langs wel ken geheimzinnigen weg berichten op het Vasteland komen, die in Engeland niet be kend zijn. Men vermoedt dal die berichten afkomstig zijn uit regeeringstelegrammen die naar Berlijn komen. Vandaar zouden zij dan hun weg naar dr. Ieyds vinden. Lord Lansdowne, te Shellield het woord voerende, verklaarde dat er geen reden was voor bezorgdheid. Dat niettemin de toestand zeer ernstig is, blijkt uit het onder de wapens roepen van 35 bataljons der militie. Gemengde Mededeellngcn. Gezegd werd dat lord Beresford benoemd was tot viee-admiraal van het Middelland- sciie zee-eskader. Z(jn zetel in het Lagerhuis zou daardoor vacant worden. Loid Beresford zelf weet er echter niets van. Eigenaardig is wat de ^National Ztg." over 's Keizers bezoek aan Engeland schrijft. De Keizer gaat omstreeks den 20sten, ver moedelijk voor 14 dagen. De uitnoodiging der Koningin dateert, naar het blad verneemt, uit het voorjaar en luidde op October, Op 'sKeizers verontschuldiging dat hij dan niet kon komen, steide de Koningin stegen ver wachting" November voor. De Keizer zal door geen enkel minister vergezeld worden. In een bespreking der nieuwe Duitse he vlootplannen zegt het sJournal des Döbats" dat de Duit«che regeering kwalijk den schijn van kwade trouw en verbreking barer be lofte van het vorig jaar in den Rijksdag op zich zou laden, indien niet nieuwe belangrijke factoren 's Keizers inzicht hadden veranderd. Immers de staatssecretaris Van Tirpuz noemde verleden jaar Duitschland's zeemacht vol doende. Men heeft hier dus meer met een revolutie dan met een evolutie te doen. Blijk baar dwingt Engeland's groote uitbreiding den Keizer tot een sneller tempo dan hem lief is. En bij dien wedloop mag Frankrijk niet blijven staan. De jüFigaro" ziet het noodzakelijke van vlootuilbreiding hierin, dat de Europeesche politiek plaats heeft gemaakt vooreen wereld politiek. De nieuwe vlootplannen zijn dan ook niet geinspireerd door haat tegen Enge land, maar moeten een nationale, praetische, onbaatzuchtige politiek dienen, die geheel in de lijn ligt van de tot dusver in Duitschland gevolgde politiek. Voor een Fransch blad zeker wel een merkwaardig-eerlijke opvatting. De »Echo de Paris" heeft nu de politie rapporten van commissaris Heunion gepubli ceerd, waarvan gebruik is gemaakt in de instructie in het hoogverraadsproces. Zij han delen grootendeeis over Guériü en toonen aan dat deze geldelijken steun heeft gehai iu zijne anti-semietische actie van de royalisten. Zoo zou hij 100,000 francs vau den hertog van Orleans hebben gekregen voor de oprichting van zjjn blad sl'Antijuif." Ook blijkt hieruit dat een staatsgreep beoogd werd na de uitspraak te Rennes. Déroulède zou dan aldus een ministerie vormen De Pellieux oorlogQuesnay de Beaurepaire justitieHabert binnenland enz. Tiiiébaud zou prefect van politie worden. Gisteren heeft de Christelijk-sociale meer derheid van den gemeenteraad te Weenen burgemeester Lueger een warme ovatie ge bracht, waarbij hel echter bijna tot vechten was gekomen wegens het protest der liberale minderheid tegen de verdaging van de dis cussie over het rapport der gascommissie. Later brachten de Christelijk-socïalen Lueger een ovatie op straat. De burgemeester sprak van het balkon de menigte toe. Het huweljjk van aartshertogin Stefauie met graaf Lonyay moet uitgesteld zijn tot Januari of Mei van het volgend jaar. Koning Alexander van Servië heeft tegen- over een redacteur der sNeue FreiePresse" de politiek van Servië verdedigd. De Koning zeide o. a. dat een begenadiging vao alle veroordeelden in het hoogverraadsproces ver keerd zou zijn uitgelegd, maar liet door schemeren dat zij niet al te lang op gratie zullen behoeven te wachten. Een telegram aan de »Evening World" te New-York uit Halifax spreekt van een mislukte poging om de Crescent, het vlaggeschip van het Engelsche eskader in die wateren, door een torpedo in den grond te boren. Het Dynamiet. In ons Tweede Blad vindt men omtrent de bekende dynamiotsaak nosr enkele nadere bijzonderheden. Het feit, dat de betrokken maatschappij besloten heeft, zoolang de oor log tussdhen Engeland en de Ziiid-Afnkaan- sche Republieken duurt, zich van zending van dynamiet naar Engeland te ont houden, wettigt het vermoeden van de juist heid der onderstelling dat met name het door ns bedoelde dynamiet verband hield met den oorlog. Ware dit toch niet hef geval, het zoude der maatschappij niet moeilijk gevallen zijn, het bewijs te leveren, dat het dynamiet voor vre delievende doeleinden bestemd was. liet Ls on> een Ideiue voldoening, dat de zaak dit verloop heeft gehad. Een betuiging van leedwezen, dat de Xed tri an (Lelie Pers in deze met bijster diligent was, met uitzonde- nng van een paar organen, moet ons van het hart; de publiciteit, die wij aan een medo deeling van onzen correspondent te Maas sluis gaven, was ons te aangenamer, nu ous nadeihand uit ten mededeelmg van „aller- Iioebsto Stelle" der betrokken regeering bleek, dat inderdaad deze dynamietzaak niet zonder groot belang wa». In overeenstemming met wat men aan'.de »N. R. C." meldde deelt onzeconesporulent te Maassluis ons het volgende mede: »De reederij van het Nederlandsehe stoom schip A u g 1 i a, welk schip den Gen Novem ber a.s. wordt verwacht met een partij dynamiet voor Londen, heeft gevveigeid deze pui tij door hare schepen naar Engeland te doen vervoeren, zoodat de betrokken expediteurs naar een andere gelegenheid zullen moeten om zien om het dynamiet veider te doen ver voeren." Wij namen in het einde van Augustus een Tiansvaalsch Volkslied op; thans doen wij dit in ons blad verschijnen; dit is het zoo bekende vrijheidslied van 18S0, gedicht en toonzet onmiddellijk na den oorlog. De eenvoud huwt zich hier aan de schoonheid. Mr. Star Xumtui. De griffier van de Eer-te Kamer der Sta- ten-Geneiaal, Mr. O. W. Star Numan is den afgeloopen nacht overleden. Omtrent zijne eervolle loopbaan in den Staatsdienst zij vermeld, dat hij, na eenigen tijd als advocrat te 'sGravenhage te zijn werkzaam geweest, de betrekking bekleedde van commies van Staat bij den Raad van State en daarna die van commies-griffier der Eerste Kamer, terwijl bij als griffier dier Kamer den heer Singendonck opvolgde. De wijze waarop hy zijn ambt vervulde, vond algemeeue waarde^ring en werd door de Regeering eikend door zijne benoeming tot ridder in de oide van den Ned. Leeuw. De lieer Star Numan wijdde zijne krachten ook aan tal van wetenschappelijke en wel dadigheidsinstellingen. Hij was o.a. curator van de Leidsche Universiteit: onder-voorzitter van het college van curatoren van het Haag- sche gymnasium; kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeentepresident van het Hoofdbestuur te 'sGiaveuhage van de Maatschappij lot bevordering van het Godsdienstig Onderwijs onder de inlandsche bevolking vau Suriname; terwijl ook de inrichting voor ooglijders, het instituut voor doofstommen en instellingen te Zetten zich in zijn steun mochten ver heugen. t> Het stoffelijk oversdhot van mr. Star Nu man, den griffier der Eerste Kamer, zal waar schijnlijk Dinsdag a.s. op Eik en Duinen te 's-Gravenhagc worden besteld. Ten tee ken van rouw zijn de ramen aan de voorzijde vin liet gebouw gesloten. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de provincie Zuidholland werden in 1898 geheven aan weg- en watertollen geen rijkstollen zijnde een totaal bedrag van f 214060.09l/f. Voor een proefneming tol Verbetering van den weg tusschen Bergschenboek en Hille- gersberg, overeenkomstig aanwijzing van den hoofd-ingenieur van deu Provincialen Water staat waardoor op kleine schaal eene proef kan worden genomen met twee werkwijzen, wordt aan de Provinciale Staten voorgesteld f1200 te bestemmen. De aan de Staten van Zuidholland voor gestelde wijziging der waterschapsregeling op IJsselmonde, betreft het maken van een nieuwe watei keering voor rekening van het waterschap de Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het land van Rhoon. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau mr. Sol. C. Henriquez, procureur-generaal bij het Hot van Justitie in de kolonie Curapao. De voorzitter der Tweede Kamer heeft 't voornomen Donderdagavond de parlementai re werkzaamheden te doen voortzetten. Jhr. Van der Wijck, afgetreden Landvoogd van Indie, wordt a. s. Woensdagochtend te 's Gravenhage verwacht ton 10.7 Greemvich- tijd, Hollandsche Sjioor. OVERSCHIE, 4 November. Mejuffrouw G. C. Dun is gisteren te Dordrecht geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Burgerlijke Stond van Oversclile. Geboren: 28 October. Trijntje, d. M. Peikman en C. Romeijn. Overleden: 26 October. H. van oud G9 j., eehtg. van G. van Hagen. van Transvaal en Vrijstaat. Gedurende deze week nog ontvangen door liet Comité der Ned. Zuid-Afr, Vereeniging van NN. f 12.50. van N.N. f0.50, Collecte Luthersche Kerk 31 Oct. f 13.05. Inbraak. Onze gemeente is hedennacht bezocht door een paar brutale inbrekers, die twee winkels op de Hoogstraat tot hun terrein vau werk zaamheden hadden uitverkoren. De eerste die waarschijnlijk een beurt zal hebben gelmd, is geweest de chocoladewinkel van de dames Gez. Rebers. Daar hebben zij het tuimelraam open geduwd, waardoor het touw, waarmede dit bevestigd was, brak. Door de opening is er toen één naar binnen geklommen en heell daarop de deur voor zijn collega geopend. Het waren blijkbaar liefhebbers van chocolade, want van een aan tal stukken hebben zij afgegeten, terwijl eenige tabletten enz. vei mist worden tol een gezamenlijke waarde, ge-cliat op f '12.- Voorts hebben zij de eialage omgehaald, de kastjes geopeud, bussen nagezocht, laden uitgehaald en het klein geld uit de toon banklade medegenomen, tot een bedrag van ongeveer f 6. De tweede was die van den kruidenier de Laat. Ook daar heeft men zich toegang ver schaft door het tuimelraam waartoe het koord was afgesneden. Bij die ovei klimming heeft de inbreker steun gezocht op een blind dat in de deur was gezet doch waarvan de lat, waarop dit lustte, blijkbaar geen weer stand genoeg bood en gedeeltelijk losliet. De man beeft echter tijdig dit twijfelachtig teunpunt vet laten, zoodat het blind niet is afgevallen. Jammer genoeg. Ook hier is het gold uit de lade genomen, nadat de collega door de deur was binnengelaten. Aan de winkelartikelen is hier geen schade veroor zaakt. Hun veiligheid hebben de heeren zoo goed mogelijk verzekeul, immer» de bellen op de deur waren in beide winkels zooJanig omge bogen, dat die bij liet openen dei deur geen geluid gavenbovendien was de trapdeur, die in den winkel der dames Rebeis uitkomt dicht gedaan. De heer de Laat bemeikte het nachtelijk bezoek eerst te G'A uur, toen een klant, die door de deur was binnengekomen, hem uit bed schelde. De dames Rebers be merkten het eeist toen zij hedenmorgen beneden kwamen. Deze hebben onmiddellijk hun buurman Batenburg geroepen en de pas- seerende politie gewaarschuwd. Des nachts hadden zij volstrekt niets gehoord. Mejuf- fiouw de Laat daai entegen heeft des morgens tusschen 4Vs en 5 uur wel gestommel gehoord en een deur hooren dichtdoen, maar in de volle zekerheid dat den vorigen avond goed was gesloten, meende zij dat haar buut man oeg naar zijn werk was gegaan. De politie heeft een onderzoek ingesteld. koffiebranderij in het perceel S. 196 aan de Nieuwelaan. BURG ER LUKE STA N D. (Geboren: 4 Nov. Helena, docfiter van P. van Halewijn en C. van Leeuwen, Weslnieineland. Overleden 31 Oct. Jan Blok, oud 54 jaren, echtg. van P. Visser, overleden op see. Volgens telegraphisch bericht uit Grimsby is aldaar aangebracht de bemanning van het loggerschip Ada, welk schip in de Noordzee is gezonken. Genoemd vaartuig was gemerkt K W 94, werd gevoerd door schipper K v. d. Plas en voer onder boekhouderschap van den heer W, Tom te Katwijk. Gisterenavond vierde de letterkundige af- deeling van de alhier bestaande Chr. JoDg.- vereen. i&De Ileere zal 't voorzien" haar 4e jaarfeest. Tot opening weid gezongen gezang 3: 1 en 6, waarna de voorzitter, de heer H. Wil- kesliuis, den aanwezigen een hartelijk wel kom toeriep. De wedsttijden, die het grootste gedeelte van den feestavond in beslag namen, hadden een zeer aangenaam verloop, terwij! voor de noodige afwisseling, o.u. door de zangafdee- iing, onder leiding van den heer G. v. d. Zee, voldoende weid zorg gedragen. De jury voor de wedstrijden in opstellen, voordragen en memoriseeien bestond uit de heeren ds. J. Schrijver, A. J, Dekker en J. K. Dominicus, die de prijzen toekenden als volgt Den prijs voor opstellen ern den Heer C. W. van Eerden (De strijd om 't bestaan) en eervolle vermeldingen aan de lieeien D. van der Zee en F. G. Poort. Ie prijs voor verdragen D. van der Zee (De rollen verwisseld, Laurillard)2e prijs 11. v. d. Mark (Na het bal, Peilt.) Ie prijs voor memoi iseeren D. v. d. Zee (Transvaal), 2e prqs F. G. Poort (De Chr. J. V. en de Zending.) De voorzitter der jury wekte de ledeu op, om meerderen te bewegen zich bij deze let terkundige afd. aan te sluiten, waarna tot slot werd gezongen Gez. 180 1 en 3. Donderdagavond had in de Olficieren-Ver- eeniging, een bijeenkomst plaats, georgani seerd door de Kinderzending vereeniging j>Het Mosterdzaadje" ten voordeele van het Nederlandsehe Vrouwen-hospitaal, van dr. J. A. Otte, te Amoij (China). Er was veel belangstelling: de groote zaal was stampvol. Correspomleatic, N. N. Binnen eenige dagen zal aan uw verzoek voldaan woulen. liet herzien vau onze Effectenlijst was juist aan de orde. Wij verzoeken hen die nog koersen zouden opge nomen wenschen, hiervan tevens bij deze zoo spoedig mogelijk opgave, opdat eventueele opname gelijktijdig kunne geschieden. BURGERLIJKE STAND. Overleden 3 Nov. Jacobus Reinhoudt, oud 82 jaar en 2 maanden, Laan. \A.s. Zaterdag den ilen November des avonds ten 7Va uur zal in de zaal Har monie" door de Tooneel-Vereeniging ®Hol- landia" de huishoudelijke wedstrijd worden gegeven ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Opgevoerd zullen wordenI. sTooneelslu- di'én", Blijspel met zang in één bedrijf, door Justus van Maurik Jr. Op te voeren door de Tooneel vereeniging »St Cornelis" van Schiedam II. sHet kind van den Huize", Vaudeville m één bedrijf, naar het Fransch, door W. Farber. Op te voereD door de Tooneelver- eeniging »Kunst en Vriendschap" van Delft; III. De dochter van den Barbier," Blijspel met zang in één bedrijf, door Gerard Keller. Op te voeren door de Toon eel vereeniging nTalma" van Schiedam. 'Gisteren werd met den logger Licht straal, schipper J. van Gelderen, alhier aangebracht het lijk van den 53 jarigen Jan Blok uit Egmond a'Zee, die op zee was over leden. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen na. Door W. J. van Dusseldorp is aan B. en W. vergunning verzocht, tot oprichting eener Gisteren geraakte het Engelsche stoomschip Brighton, met graan en stukgoed van Baltimore naar Rotterdam, doordat het uit zijn roer liep boven deze gemeente nabij »de Vergulde Hand" aan den grond en bleef zitten. Met bet namiddag getijde is de steamer met assistentie van de sleepbooten Hoek van Holland en Mineral vlot geko men zonder te hebben gelicht en stoomde daarna op naar Rotterdam. 'Mevrouw Beersmans en de heer Dirk Haspels zijn wedeiom zeer ernstig ongesteld. Rosier Faassen die nog in het sanatorium te Scheveningen vei blijf houdt neemt zeer in betei schap toe. Het standbeeld voor Frans Hals te Haarlem, zal 15 April a.s. onthuld worden. De tentoonstelling en verkoop van kunst werken van de ledeu van „Pulcliri Studio" te 's-Gravenliage ten behoeve van liet fonds voor het gebouw m het Lange Voorhout zal plaats hebben na sluiting der eere-tentoonstelling (Jacob Maris). De sluitingsdag, aanvankelijk op 15 Nov. bepaald, zal dientengevolge iets later plaats hebben. Kinase sz' Aankondiger," vakblad, voor boekdrukkunst enz., no. 2, brengt, behalve een vervolg op de studie vau mr. Ch. En schedé over de drukkerij vau Joh. Elsevier in 1658, een opstel van den heer H. A. M, Roe lants Jr. over een Nederlandsch boekdruk- kerswapen, met drie afbeeldingen. Reeds vroeger had de heer Roelants Jr. zoo'n wapen aangegeven, waarin, behalve liet wapen van Haarlem, als bakkermat der boek drukkunst, voorkwamen een zethaak en inkt rol met het devies: Haarlem, bakermat der boekdrukkunst, in het latijn. Als helm toeken koos de heer Roelants Jr. een gouden klimmenden leeuw, met in zijn. klauwen de letter A, doelende op het Coster- verhaal. „Als warm overtuigd voorstander der stel ling, dat Coster de uitvinder is der boek drukkunst, meende hij in de teekening te moeten doen uitkomen, dat aan Haarlem (en aan Coster) de eer dezer groote uitvinding toekomt." Later kwam hij in zooverre terug op den vorm van het wapen, .voornamelijk in over leg met den heer J7 A. Koopmans te Lent, om d'e teekening in zegelvorm te doen over brengen, d. i. zonder helm, Jielmteeken en dëküdeeden, terwijl de wapenspreuk als rand schrift werd aangebracht. Bij het vreedzame boekdrukkers-bedrijf passen in Nederland niet de uiterlijke teek en en der ridderspelen of toumooie'n. Een gildezegel was meer de be doeling. Dat ontwerp werd wederom gewijzigd, en zoo ontstond een ontwerp KoopmansjRoe- lants, dat aan alle eischen voldoet en als Ne derlandsen boekdrukikerswapen kan aangeno men worden. Een zethaak tusschen twee inktballen gaf hij aan; de eerste van hout, do laatste ter vervanging van de inktrol, die van lateren tijd is. Met behoud van het wapen, van Haarlem, als de bakermat der kunst om met losse typen te dtukken", behield hij ook dat. Verder werd nog bijgevoegd een Plantijn- pers, met de timpan omhoog geslagen, in de benedenhelft van het schild. Voornamelijk is het den heer Roelants Jr. to doen om heb Duiteehe boekdrrikkerswapen langzamerhand uit het fijne smoutwerk onzer drukkers te doen verdwijnen, om plaats te maken voor het typische Nederlandsehe gil- dewapen. Daartoe wil de heer Roelants wapen en cliché aan de Nederlandsehe lettergieters af staan. A 30 ets. per regel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 1. Coli- bri, door Melati van Java. Om en in Mid- dachten, door G. S. de Clercq. Met illus'tra- ti'én. Hereenigd. Oorspronkelijke schets naar het leven, door A. de Morel. De Zuid- Afrikaansche oorlog. Met illustrahiën. Ad vertentieblad TJit de kaken des doods, door dr. W. B. Rule. Advertentiën. Hevige ontploffing. Men seint ons uit Dordrecht Heden had een hevige ontploffing plaats in de lithographische Metaalwarenfabriek der firma Ruttenberg en Van Zanten alhier. Door den geweldigen luchtdruk bleef geen ruit in het fabrieksgebouw heelaan het dak en het houtwerk werd groote schade toegebracht. Drie werklieden bekwamen belangrijke wonden aan het hoofd. Overigens vielen geen persoonlijke ongelukken voorde materieele schade is echter zeer belangrijk. Oorzaak onbekend. Zandinstorting. Aan den Nieuwen Badhuisweg te Scheve ningen heeft gisteren een zandinstorting plaats gehad bij den bouw van een villa. Een metselaar en een werkman geraakten «-edeel- telijk bedolven en konden zich met moeite redden. Een 16-jarige zoon van bedoelden metselaar kwam echter zoodanig onder het zand dab het veel moeite kostte hem er uit te krijgen, en toen men hem te voorschijn had gebracht, gaf hij nog slechts weinig tee kenen van leven. Korten tijd later was hij overleden, nadat twee geneesheeren no«- be proefd hadden de levensgeesten op te wek ken. l)e Rotierdamsahe tram. Vanwege de Rotterd. Tramweg Mij. zijn te Hoogvliet, Poortugaal en Roon, de laatste dagen verschillende opmetingen gedaan voor het in exploitatie brengen der stoomtramlijn Rotterdam-Brielle. Men zegt dat er gunstige vooruitzichten beslaan, dat deze hjn het midden der bebouwde kom van Roon zal aandoen. Onder de vroede mannen van llavelte. Aan de orde was het verzoek van den ge- meen te-ontvanger, om verhooging zijner jaar wedde, De voorzitter en het lid Slomp onder steunden dat verzoek sterk, daar zij meenden dat de werkzaamheden geducht waren toege nomen. Het lid StevensIk ben er tegen, want de gemeente-ontvanger heeft loonende bijbaan tjes. SlompHeb getal mandaten is erg ver meerderd en daardoor de werkzaamheden van den ontvanger ook. Stevens: Het invullen der mandaten enz. is Keukenwerk. Het voorstel om de jaarwedde van dien ambtenaar van f 275 op f 300 te brengen, werd na eenige discussie, met 7 tegen 3 stem men verworpen. Bij de behandeling der gemeentebegroo- tinig, postbezoldiging ambtenaren ter secre tarie, merkte het lid v. Veen op, dat in een gemeente als Havelte, geen bezoldigd amb tenaar ter secretarie noodig was. Yan VeenIn gemeenten van 6 a 7000 zielen deden burgemeester en secretaris al het werk en dat kon te Havelte ook wel gebeu ren. De voorzitterIk ben erg verbaasd over deze bewering. Hij toont den raad aan, dat v. Veen ongelijk had. Van Veen: Ik hoor, dat de heer J. v. B. niet eens door den raad tot secretaris-beamib- te is benoemd en dus De voorzitterHet blijkt uit deze notulen. Van Veen Ik geloof het nog niet 1 De voorzitter: 'bWas heter, indien men met geen kennis can zaken sprak, te zwijgen. Van VeenMaar in omliggende gemeen ten dan 1 De voorzitter'b Schijnt dat jij niet over tuigd wilt worden. De schoen der Koningin. Wij vinden het volgende curieuse verhaal in de „Westm. Gaz,", die het op gezag van een ander med'edeelt. Dien „ander" dus de verantwoordelijkheid voor het ai of niet ware. De man dan herinnert zich hoe Koningin Victoria, nu 45 jaar geleden, de Garden van Londen naar Malta zag vertrekken op weg naar het oorlogsterxein m de Krim. De troe pen marcheerden het Buckingham Paleis voorbij, waar de Koningin en de Prins-Ge maal op het balkon stonden. Toen de laatste compagnie voorbijmar- eheerde, bukte de Koningin, die boen nog jong en geestdriftig was, trok een van iiaar schoentjes uit en wierp die zich een oud- Eng&Lsche geluksprofetie herinnerend on der de soldaten. Zelfs de strenge- tucht der Garden was daar niet tegen bestand en een. paar dozijn mannen worstelden om het schoentje. Wie de gelukkige was, die den koninklij ken talisman verwierf, heeft men nooit pre cies geweten. Vermoedelijk is de man op een der bloedige slagvelden in de Krim gedood en zijn ransel geplunderd door marandeurs, die niet konden vermoeden welke hooge eige nares het schoentje eens had. Ken electrische hoorn. In de oerwouden ,van Indië moet volgens een mededeeling in het „Centraalblad voor het boschwezen" een. merkwaardige boom ont dekt zijn, welke geheel onverklaaibare eigen schappen bezit. De bladeren van dezen boom zijn nl. in hooge mate electrisch, zoo dat men den boom met d'e hand aanrakende, een he- vigen schok krijgt. Op een magneetnaald •oefent de boom, die de naam „Philabacea electrica" heeft ontvangen, een sterke werk kring uit, op een afstand van 20 M. doet hij de naald reeds afwijken. De spanning dear electriciteib verandert meermalen per dag, het sterkst schijnt de boom geladen te zijn tegen den middlag, ter wijl hij tegen middernacht zoo goed als geen electrische verschijnselen vertoont. Ook als hel regent verliest de boom zijn electrische eigenschappen, zoodat men een magneetnaald in zijn onmiddellijke nabijheid kan brengen, zondter dat deze eenige afwijking vertoont. De dierenwereld schijnt do kracht, welke in den ,boom woont, zeer goed te kennen, want nooit heeft men een vogel of insect er op ge zien. Door welke oorzaken bij electrisch wordt, is tot nu toe nog niet bekend. AMSTERDAM, 4 November. Koffie goed ord. Java 29, Santos 171/2- Suiker onveranderd. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onveranderd; Maart f 138, 137; Mei f136. PARIJS, 4 November. Spiritus. Nov, frs. 35.50; Dec. frs. 35.75; vier eerste - maanden fr. 36.75 vier maanden van Mei fr. 37.75. BERLIJN, 4 November. Spiritus per loco 46 90. SIDNEY, 3 November. De minister-presi dent van Nieuw-Zuid-Wales zond een nota aan zijn Australische collega's, waarin hij voorstelt nog een krijgsmacht naar Zuid-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2