53"° Jaargang. Woensdag 8 November 1899. No. 10084. Eerste Blad Maar een mensch! i BUITENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. OURANT. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere rngol meer 12!/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Teleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cente per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon IVo. 123. llgemecn overzicht. SCHIEDAM, 7 Nov. '99. lïe oorlog. In Natal. Een der Londensclie bladen veroorlooft zich de weelde van een tamelijk goedkoope aardigheid over de postduif die het laatste bencht uit Ladysmith heeft overgebracht. Het blad herinnert er aan dat de Franrohen in hun debacle van 1870/71 ook gebruik maakten van postduiven (pigeons). Wellicht dat ,,onze vriendelijke vrienden van de over zijde van het Kanaal" nu ook in de postduif het bewijs van Engeland's debacle zien, zegt bet blad, en het troost zich met het bewust zijn dat de Engelsclieli pigeons hebben m plaats van canards. De „Westm. Gaz," want dit blad be doelen wij tracht zicli aldus niet een soort galgenhumor heen te zetten over het alleron aangenaamste, drukkende bewustzijn dat ge neraal White met de Natalsche troepenmacht te Ladysmith totaal ingesloten is. Ter plaatse waar dit behoort, in haar hoofdarti kel, bespreekt zij dan ook op ernstigen, ja be zorgden toon, den toestand in Natal. Dat Colenso genomen en Ladysmith der halve volkomen ingesloten is, weten wij zegt heb blad, en liet vervolgt „Vrijdag althans was Ladysmith nog niet gevallen en verkeerde ook niet, voor zoover wij weten, in eenig onmiddellijk gevaar. Er is reden voor bezorgdheid, maar, om de woor den van de mededeeling van het departement van oorlog te gebruiken, „voor het oogen- blik", niet voor „ernstige bezorgdheid"'. Welk een woordenzifien,Men geeft toe dat er reden is tot bezorgdheid, maar niet tot „ernstige bezorgdheid", m. a. w. de zaken staan zeer slecht, maar 't kon nog slech ter. O ja, dat kan 't altijd nog wel. De „Westminster Gazette" bekijkt de za ken niet graag optimistischozo ook de uit val van White's troepen, waarin het liefst met den correspondent der „Standard" ziet: „een lielit succes, voldoende om den vijand te toonen dat wij nog in staat zijn om aan vallend op te treden." Wij hebber over dien uitval gisteren reeda het onze gezegd. Wij gelooven niet dat er zulk groot succes is behaald; generaal White zou er dan in zijn postduif-bericht wel meer van gezegd hebben. Evenwel, wij willen den lezer niet onthou den wat de Engelsche dagbladcorresponden ten er van maken. De „Times"-correspondent zegt: „Een ver kenning door het 5de landers met liet 69ste veld-artillerie stiet heden op een laager d'er Vrijstaters, waaruit zij na hevige beschieting de Boeren verdreven," De meening van den correspondent der Standard" gaven wij hierboven reeds. De man voegt er aan toe„Het 5de landers met veld-artillerie heeft een kommando Vrijstar DOOK IDA BOY-ED. 32) Toen. Arnold dezen brief ontving, ver schrikte hij van den vastberaden toon. Bij het verwijt, dat de eerste regels hem deden, bedekte een blos zijn wangen. En toch ge voelde hij zich getroffen. Ook hem scheen het plotseling toe, dab het moediger zou ge weest zijn, zich te bedwingen, dan Sabine te ontwijken. In zijn bezorgdheid over Sabines gezondheid, in zijn brandende nieuwsgierig heid, of zij werkelijk een engagement met Hallendorf zou aangaan, kon hij zijn han delwijze van vroeger volstrekt niet begrij pen. Thans, nn hij de noodlottige betoovc- ring van haar bijzijn niet op zich voelde werken, thans meende hij tegen alle gevaar beveiligd te zijn. Haar beschouwingen over de noodzakelijkheid, haar leven anders in te richten, vatte hij op als een. bewijs, dat rij toch zeer ernstig aan een huwelijk dacht. In .verterend ongeduld wachtte hij op den bepaalden avond. Des middags hoorde hij de mcded'eelingen omtrent het feest op Wendeasen. Het belangrijkste feit van den avond was, dat Sabine Von Zeuthem haar 'halven rouw had afgelegd. In een lichte ja- Pon van groene zijde, met een schitterenden glans in haar doordringende oogen, had zij er verrukkelijk mooi uitgezien. Langhans zeide iets van een „demonische betoove- nng". Blaser verklaarde haar hals en haar armen voor classiek en constateerde, dat zij w als een zwaan onder kippen had uitge ven. Hallendorf zeide er voor ditmaal niets van, maar streek gejaagd zijn snor op, glim lachte geheimzinnig en had een hoofd, als -vuur. ters uit hun laager verdreven, vijf mijlen ten noordwesten van de stad. Slechts drie van onze manschappen werden getroffen." Daarentegen geeft „Central News"' een be schrijving van dit wapenfeit, die zelfs door de Engelsche bladen wordt gewantrouwd ,.A1 de voorbei eidende operaties waren met volledig succes bekroond, en generaal French die het bevel voerde, bracht zijn troepen op kanonscliotsafstaud van den vijand, lang voordat deze er eenig begrip van had, wat voor hem in het vat lag. De vijand nam een welgekozen positie in; het kamp, vrij uitge strekt, was omringd door den gewonen wal van wagens en andere belemmeringen voor een diiecten aanval. Bestexslieuvel zelf was versterkt en er was goed gesehut opgesteld. „De eerste aankondiging van onze bedoe ling die de Boeren ontvingen, was het ope nen van ons vuur op hun kamp, ongeveer 9 uur 's morgens. Hun geschut antwoordde levendig, maar het werd slecht bediend en bracht ons geen nadeel toe. Daarentegen viel een regen van onze granaten op het kamp van den vijand neer. Binnen betrekkelijk korten tijd sprongen tweeënveertig granaten midden in het kamp, waar zij zulke vreeselij- ke verhezen teweeg brachten dat er een pa niek onder den vijand ontstond. „Op dat oogenbhk stormde onze cavalerie, dio voortdhrend voortgetrokken was naar het kamp der Boeren, op den vijand in, vloog over her langer heen en dreef iedereen on weerstaanbaar voor zich uit. De vijand vlood inderhaast, vele dooden en gewonden aehter- latend, want ons vuur had hen bitter gekas tijd. Het geheelo kamp met zijn voorraden viel in onze handen. Een volkomen overwin ning bekroonde onze met beleid beraamde en dapper uitgevoerde plannen." De berichtgever voegt er nog aan toe „Onze overwinning zal de plannen der Vrij staters ten eenenmale omverwerpen en hen waarschijnlijk beletten, ons in het Westen te bestoken." Zooals wij zeiden, zelfs de Londensclie bla den aarzelen geloof te hechten aan de prach tige voorstelling van „Central News", en vo<5r ons blijft het onverklaarbaar welke reden ge neraal White belet kan hebben van dit suc ces in zijn bericht te gewagen. Een ernstiger feit is intussolien de inname van Colenso door de Boeren, en de omstan digheden waarmed'e die inname gepaard is gedaan. Immers, het vermoeden is inderdaad O O gewettigd dat het kleine garnizoen der plaats bij zijn aftocht in zuidelijke richting door de Boeren gevangen is genomen, zooals het de partement van oorlog volgens den correspon dent der „Temps" te Londen denkt. Daaren tegen spreekt de „Natal Advertiser" van een geregelden aftocht met tenten, bagage, voor raden enz. Of Ladysmith het lang zal kunnen hou den, is een vraag waarover men het niet ge makkelijk eens zal kunnen worden. Wij vree zen van wel en hopen van niet. Niet zeer op timistisch klinkt de verzekering van den „Natal Advertiser" dat men geruststellende tijding heeft over de stelling van Pieterma- ritzburg. Er kan uit gelezen worden, niet al leen dat het geheele gebied benoorden de Tu- gela verloren gegeven wordt, maar dat men Bij Arnold groeide net verlangen, baar weder te zien, steeds aan. Een heimelijke trots vervulde hem. Die vrouw, over wie zij allen spraken als over een schoon raadsel hij alleen kende haar ten volle. Hij alleen was barer waardig. Biitanaal behoefde nij niet op haar te wachten. Zij zat reeds onder de Franschen- linde, toen hij van het dorp af te voet een smal bosohpad langskwam. Reeds van verre zag hij baar zitten. Zij kon hem echter nog niet zien, en hij gunde zich de weelde, haar verscheidene minuten lang heimelijk gade te slaan. Ja, zijn kameraden hadden gelijk, als zij in hartstochtelijke uitdrukkingen over kaar spraken. In haar schoonheid lag een onge wone bekoorlijkheid. Zalig de man, die kaar mocht bezitten Hij kwam achter de boomen, die hem verborgen hadden, te voorschijn. Zijn vast beradenheid begaf hem, hij snelde naar haar toe en knielde bij haar neer, terwijl hij haar handen met kussen bedekte. „Zóó niet smeekte zij sidderend. Hij stond op. „Ja, wij zullen kalm zijn," zeide hij. Zij zaten weder naast elkander. Maar dit maal spreidde zich geen lachende asvond- vrede vóór hen uit; de bewolkte hemel ver borg de zon. Na een regenacktigen dag wa ren gras en struiken nog vochtig. Op de ri vier bewoog zieb een stoomboot voort. Haar zwarte rookzuil werd door de zware lucht neergedrukt. „Mijn kameraden," begon Arnold; „heb ben mij vanmiddag veel t'e lrooren gegeven. U was zeer vroolijk-sn zeer mooi geweest; in een gekleurd feestgewaad had u geschitterd. Mout ik dan nog vragen, of ,u nog lijdende is 1 Mag ik verder vragen, of dit reeds de vreug de was, die bij een verloving past 1" Sabine glimlachte even. „Het feestgewaad er ook lang niet gerust op is, dat de Boeren nog verder zuidelijk, naar Pietermantzburg en vandaar op Durban zullen marcheeren. Het „New-York Journal" beweert een par ticulier telegram uit Pretoria te bezitten, meldende dat een aanval der Boeren op La dysmith Zaterdag is afgeslagen. Hetzelfde telegram zegt ook dat van de ge wonde Engelsche gevangenen zestig percent sterven. Geloof verdient dit bericht onzes inziens niet. In het Noorden der Kaapkolonie ziet her er voor het oogcnblik voor de Engel- schen niet zoo heel gunstig uit Wij hebben van dit gedeelte van liet oor- logsterrein telegrammen aan de „Daily Mail", de „Morning Po>t* en de „Times"; boven dien een bericht van Reuter en een Exchan ge-telegram. Die berichten dekken elkaar niet volko men. De „Daily Mail" verneemt van Donder dagavond uit Burghersdorp dat het Bntsehe kamp te Stormberg Junction dien dag op bevel van goneiaal sir H. Redvers Buller is opgebroken en overgebracht naar Queens- town, ongeveer vijftig mijlen zuidoostelijk aan de spoorlijn. De geheele voorraad' kanon nen, tenten, veldtelegrafon enz. is meegeno men. De berichtgever vreest dat het gevolg van dezen terugtocht zal zijn dat een groot aantal Hollanders in dit deel der Kaapkolo nie zicli bij de Boeren zullen voegen. Een telegram uit Kaapstad, eveneens van Donderdagavond, aan hetzelfde blad, zegt dat Colesberg blijkens een regeeringsbericht door de Boeren bezet is. De post- en de spoor dienst werden gestaakt. De autoriteiten we ten dat er ten minste drie Vrijstaatsche korp sen zijn die samenwerken en dat vermoede lijk sommige zwakke Britsolie garnizoenen zullen moeten terugtrekken. Do correspon dent gelooft echter dat de Engelsdie troepen De Aar (aan de lijn naar Kimberley) en Nauwpoort (Zuidelijk van Colesberg) zullen kunnen houden. Een Reuter-telegram uit Aliwal North zegt dat de Boeren langs de Oranje-rivier in Oos telijke richting zijn getrokken tot aan Her schel om vandaar de Kaapkolonie binnen te lukken. De banken aldaar zijn gesloten. Zullen de Vrijstaters de Kaapko'onie wer kelijk binnenrukken, of beter gezegd zullen zij ook hier, evenals in Natal en in het Wes ten, aanvallend optredenOf zullen zij zich bepalen tot afwering van een inval der Brit- sche troepen in den Vrijstaat? De correspondent der „Times' te De Aar gelooft het laatste. Hij zegt dab zij de brug gen bij Bethulië en Aliwal North reeds on dermijnd hebben om, wanneer het mogelijk mocht blijken, den overtocht over de gezwol len Oranjerivier moeilijk, zoo niet onmogelijk te maken. Daarentegen zegt een Exchange-telegram van Vrijdag, dab d'e Boeren doordringen in de Kaapkolonie, waardoor trouwens ook het te rugtrekken der Engelschen van Stormberg Junction op Queenstown verklaard wordt. En de „Morning Post" verneemt ook dat de Engelschen de brug bij Hopetown (in bet Westen) over de Oranje-rivier vernield lieb- gci d niet liet gezelschap, maar mij' zelf een heimelijke vreugdeIk ben niet mem" lij dend, althans op dit oogenblik niet. En van een engagement is nog in de verste verte geen sprake. Ik wil u de waarheid zeggen tob vóór ongeveer- vijf dagen heb ik niet eens gemerkt, dab Hallendorf mij 'het hof maakt." „Niet gemerkt? Vrouw te rijn en niet te merken, waarover heel Miihlau sedert maanden spreektriep hij uit. „Ach neen. Ik ben niet coquet. Het is mij zoo onverschillig, of ik aan de mannen be haag. En ik was zoo bezig 1 Mijn gedachten waren zoo geheel van andere dingen vervuld. Maai- onlangs was mijn hart zoo vol bitter heid. Ik voelde zoo het gemis van een eigen tehuis. Toen o, mijn vriend, u kent mij goed toen „Wat toen?" vroeg Arnold met aandrang, „Toen d'aókt ik bij mij zelf, dat ik met iemand wil d'e hertrouwen. Ik liet mij in dien geest tegen mijn broer uit, en toen verried hij mij, dat Hallendorf mij liefheeft of liever, dat hij. zich verbeeldt, mij lief te heb ben. En toen, bij het feest van gisteren, toon moest ik het wel merken. Mijn. broer en zijn aanstaande schijnen zeer met dit denkbeeld ingenomen te zijn. Zij vinden dit verstandig. Nn heb ik aan mijn verstand gevraagd, hoe dit daarover dénkt „En „En ik wil er met u over beraadslagen, wat goed, wat verstandig is," zeide Sabine. „U weet, dab ik Hallendorf niet liefheb. Reinald, die bet wel weten moet, zegt, dat Hallendorf rich met mijn achting zou vergenoegen. Moet ik nu op den grondslag der achting een mariage de raison aangaan StilIJ kan mij nog niet antwoorden. Eex'st moet ik nog eens met u spreken. Als het hard klinkt, wat ik zeg veroordeel mij niet!" Vol verwachting keek Arnold haar aan. Het trok rijn aandacht, dat haar blik hem ben om de Boeren te beletten naar hel Zui den door te dringen. Men vleest blijkbaar voor een aanval der Boeren op De Aar. Een tweede vraag betreft de Afnkaanders. Wat zal het IIoll utder element in de Kaap kolonie doen Zullen zij de wapens opvatten om de Boeren te helpen, ja dan neen In dit verband is het bericht der „Soutli- Afriean News", die zich het orgaan der Afii- kaanders noemt, niet zonder belang. Een ver gadering van Hollandsclie boeren te Aliwal North heet geprolesteeid te hebben tegen de beschuldiging van ontrouw aan Engeland. Zou het waar zijn Zoo ja, dan is huil hou ding ongetwijfeld een groote tegenvaller voor de vrienden der Bóeren-republieken. En voor deze zelf ook; want nog altijd is liet onze overtuiging dat te Pretoria en te Bloemfon tein gehoopt wordt op een vereeniging van liet geheelo Hollandsclie element in Zuicl- Afrika tegen de Britsclie heerschappij. Verspreide berichten. De oorlogscorrespondent der „Daily Mail" zegt over den slag bij LadysmithSommige Boeren zeggen dat zij op Nicholson's Nek (waar de Engelsche linkerflank krijgsgevan gen geraakte) geringe verhezen leden; maar ik ben geneigd geloof te hechten aan de ver klaring au vele anderen, die zeggen dat hun geheele vuurlinie gesneuveld is. Aan de „Daily Telegraph" wordt- gemeldt Mr. Hofnieijr die de zes door do Vrijstaters uitgezonden ambulance-wagens vergezelde, gebruikte een paar duizend man om de doo den te begraven en de gewonden op te zoe ken, na den slag van Maandag. De vijand zegt 70 dooden to hebben gehad, en vermoe delijk bedroeg rijn verlies 200, behalve een nog grooter aantal gewonden. De Engelsche bladen roemen de liefderijk heid der Boeren jegens hun gewonde en on- gewonde gevangenen. Zij haalden water voor hen, gaven hun dfekens, zochten muildieren voor hen op en verzamelden geweren om de gewonden te dragen. De Boeren dachten er niet aan de gewonden en de gevangenen te berooven. Een Duitscher die buit wilde ma ken, werd daarin door hen verhinderd. Een berichtenrijder uit Kimberley heeft, volgens een telegram van Vrijdag aan de „Times", te De Aar de tijding aangebracht dat de De Beers-mijnen ruim van kanonnen voorzien zijn, en d'a-t de voorraad water zeer groot is. Twee beweringen van Engelsche zijde: de Boeien hebben de 100 ontkomen Ieren en Gloncesters bij Nicholson's Nek laten ont snappen, omdat het groote aantal gevangenen zeer lastig voor hen is. Wanneer de Boeren dr. Jameson in handen krijgen, zullen zij hem fusilleeren, omdat hij zijn woord heeft gebroken van niet meer de wapens te zullen opvatten tegen Transvaal. De »Petit Bleu" verneemt uit stellige Antwerpsche bron dat, blijkens een particu lieren brief over Lorenpo Marquez in het leger der Boeren in Natal ook vrouwen strijdeD. Er zouden er verscheidene gedood zijn bij Dundee en Glencoe. Volgens een Ex-bange-telegram uit Kaap- ontweek en zich op liet landschap in de verte vestigde. „Verneem dan, dat ik mijn man niet lief-' gehad en in eon zeer ongelukkig huwelijk ge leefd heb." Hij verschrikte hevig van het harde van haar uitdrukking en liet harde van het feit zelf. Tegelijkertijd maakte rich een zekere ge jaagdheid van hem meester. Het was hem, als viel een der slagboomen tusschen hem' en Sabine, als had hij zoo oven iets vernomen, dat zijn geweten en zijn eer zou kunnen be zwalken. „Waarom is u dan met Mijnheer Von Zeu- thern getrouwd1?" vroeg hij. Zij keek hem aldoor nog niet aan. „Waarom trouwt men, als men zeventien jaren oud is? Van honderd vrouwen zullen u slechts twee kunnen antwoordenuit waar achtige liefde. En de acht en negentig ande ren? De meesten zullen niet den moed dei- waarheid hebben. Velen komen ook niet tot het inzicht daarvan. Maar ik, waarom zon ik mij zelf sparen? Als men zooveel geleden heeft, wordt men meedoogenloos waar ten op zichte van ricli zelf. Ik trouwde uit nieuws gierigheid, uit de inbeelding, verliefd te zijn, gestreeld door het huwelijksaanzoek, hoofd zakelijk wel uit zucht naar verandering. Die maakte reeds mijn kindsheid phantastisoh en onrustig. Als er weken verliepen, zonder dat er iets belangrijks gebeurde, kreeg ik een on- verzadelijke zucht naar verandering." „En zou u ten gevolge van zulk een zucht naar verandering ten tweeden male kunnen ■trouwen met een man dien u niet liefheeft T' vroeg hij ontzet. Nn keek rij hem aan. „De omstandigheden rijn nu anders," zei de rij met een zwaarmoedige, zachte uitdruk king van haar gelaat. „Wat ik toen deed, ge schiedde in zelfmisleiding, uit een illusie. Destijds kende ik mij zelf nog niet, zooals ik stad brengt de Penelope 189 gevangen Boeren, 9 officieren en '180 man, naar Kaapstad over. Het transportschip Ra nee dat Maandag niet 200 Scots Grevs zou vertrekken is op gehouden om nog cavalerie en infanterie mee te nemen. De kruisers) St. George, Cambrian, Juno en Minerva hebben bevel gekre gen zeilvaardig te zijn. De Engelsche regeering koopt in Engeland zooveel paarden op als zij krijgen kan. Pruis Christiaan van Sleeswijk-IIolsteiu en een aantal andere officieren zijn aan boord der Terrible op weg van Kaapstad naar Durban om de plaats in te nemen der gesneu velde officieren in Natal. Luitenant Egerton (niet Ethelstori) is aan zijn wonden bezweken. Hij was een jongere zoon van wijlen admiraal Egerton en een neef van den hertog van Devonshire. James Lowllier ontkent dat hij zich in een interview over den oorlog heeft uitge laten. De lJslandsche vloot te St. Pol (Bietagne), heeft op verzoek van den reeder Jcuberl ge vlagd op de overwinning der Boeren. Gene raal Joubert's voorouders waren Breton&che hugenoten. Gemengde lUededecllngcn. De veikiezing van een lid voor het Par lement te Exeter heeft tot resultaat gehad dat de conservatieve meerderheid is toege nomen. Gekozen werden Sir Edgar Vincent en Allar Bright. Te Blackburn is Zaterdag een standbeeld onthuld voor Gladstone. De feestrede werd uitgesproken door lord Aberdeen. Aan het feestmaal ter eere der Zuidpool expeditie De Gerlache in den Zoölogischen tuin te Antwerpen, roerde Jan van Rijswijk ook den oorlog in Zuid-A(rika aan en be treurde het dat de mogendheden niet tus- schenbeide waren gekomen. Een Engelschman die tegenwoordig was, stond op en verliet de zaal, de deur achter zich toewerpend. De uReichsanzeiger" publiceert een tele gram van den Keizer aan prins Herbert von Bismarck, in diens qualileit van voorzitler der pas opgerichte Oost-Pruisische afdeeling der Vereeniging voor de uitbreiding der Duilsehe Vloot. De Keizer hoopt dat rneer en meer het Duitsche volk overtuigd zal worden van het noodzakelijke eener sterke Duitsche zeemacht, en acht zich gelukkig dat de onder moeilijke omstandigheden levende Oost-Pruisische landbouwers dat inzien. Bij gelegenheid vau het 50-javig bestaan der Zeeolïiciersclub hield koning Oscar van Zweden een toespraak, waar hij wees op de uitbreiding der Zvveedsche vloot. Daarmede alleen kan echter het vaderland zich niet verdedigenom aan te vallen zal niemand in Zweden het zwaard trekken. Noodig is ook een uitgebreide weerplicht. Men verwacht dan ook reeds in Januari mij nu leen. Destijds was ik mooi, jong, lijk. Het leven lag vóór mij. Had ik geduld beze ten om te wachten, dan zou het geluk tot mij hebben kunnen komen. Maai- ik was awans en begreep noch het leven, nooh mij zelf. Maar nu mijn Godik heb allo illusies begraven. Ook mijn geld heb ik verior°n en daarmee de vrijheid, die liet geeft. Mijn ouders geven mij den kost, een bloedverwant van mijn maai geeft mij kleedgeld. Mijn ouders kunnen zich niet tob de voorstelling verheffen, dat zij zich zelf en mij eon beteren dien.se zouden bewijzen, als rij mij van Iran. aanzienlijk vermogen een bepaalde rente toe stonden. De geringste zou mij voldoende zijn. „Wat zullen de menschen er van zeggen, ais je niet bij ons inwoont?" is hun parool. De menschen d'at zijn ook hun heeren. De liee- ren bijna van ons allen. Maar van mij niet neen, van mij nimmer!" riep zij hartstoch telijk idt. „Hallendorf is echter niet iemand, waar mee men kan trouwen, om maar geborgen ie rijn," zeide Arnold. Alles griefde en kwelde hem zeer. Sabine glimlachte „Bij de ongemeene inconsequentie, die met liet vooroordeel altijd hand aan hand gaat, ben. ik er zeker van, dat pa, aar mijn echtgenoot, als ik hertrouwde, nog ééns zoo veel geld, als hij mij weigert, als toelage zou geven. De onverzorgde dochter behoort in liet ouderlijk huisvoor de dochter, die over eenkomstig haar stand getrouwd is, iets te doen, gebiedt de eer der familie. Lach daar over toch met mij Maar dat was hem onmogelijk. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1