fe. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. •yfe VLAARDINGEN. Knust en Wetenschap. 11 e c h t z a k e n. SPORT. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. W&1 de indiening van een wetsontwerp dat den diensttijd uitbreidt. De Oosten-ijksche Kamer behandelde gis teren liet intrekken van ai 1.1-4 der Grondwet Graaf Claiy verdedigde het artikel, inaar stemde toe in het zenden naar een commissie om het te herzien. Vóór de intiekking stem den 107, tegen 110 leden, maar daar twee derden der stemmen vereischt werd, was de intrekking verworpen. Met algemeene stemmen werd besloten, de herziening van artikel 14 toe te vertiouwen aan een eommissie. Eindelijk is uitspraak gedaan in het pro ces, Esterhazy door zijn neef Christian aan gedaan. Esterhazy is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, vijftig boeten en terugbe taling van 33.500 francs. Prins-regent Albrecht van Bronswijk is in opdracht van keizer Wilhelm te Madrid om koning Alfons den Zwarten Adelaar te over handigen, hetgeen Zondag plechtig is ge schied. Daarna was er gala-diner. Prins Albrecht stelde een dronk in op den Koning en het Spaan'-clie volk, vroeg God de Regentes een lang leven te schenken en voegde er bij dat hij aldus sprak op uitdrukkelijke aanbeveling des Keizers. De Regentes dronk vervolgens op den Keizer, diens Huis en Duitschland. leening te worden gedekt, en die nu wenschte dat door Ged. Staten een voorstel zou wor den overwogen betreffende de beschikking over de meerdere onvoorziene uitgaven die n et voor den gewonen dienst noodig zullen zijn door de opcenten der personeele belas- ling voor 1900 met 1 pCt. te verlagen. Naar aanleiding van het voorkomen van besmettelijke ziekten aan boord van Engelsche schepen, vroeg dr. Ruvsch of Ged. Staten nu, evenals vroeger geschied is, willen onder zoeken of iïi deze provincie voldoende barak ken tot afzondering van lijders en een ont- smettingsdienst aanwezig zijn. De vooizitler verklaarde zich bereid de vraag aan Ged. Staten over te brengen. De volgende vergadering zal 21 November worden gehouden. De fieer J. F. W. Com ad lid van de Tweede Kamer, oud hoofdinspecteur van 's Rijks Waterstaat heeft zich heden ochtend naar Parijs begeven in verband met aangelegen heden van het Suezkanaal. Naar de nSecoio" verneem!, is bevel ge geven om, niet zooals in andere jaren ge schiedt, bij het intreden van den wiiter de oorlogsschepen af te tuigen, Italië zou op 'alle gebeurlijkheden voorbereid wenschen te zijn. Amerikaansche detectives moeten een man hebben ontdekt, die beweert te kunnen be wijzen dat de Spanjaarden werkelijk de Marine in de haven van Havanna in de lucht hebben laten vliegen. De man zou er zelf aan mee hebben gedaan. In Voor-Indië is in de middendistricten de oogst mislukt. Er heerscht reeds hongers nood, en de bisschop van Hangfor vreest dat de hongersnood van 1S96 maar kinderspel zal schijnen tegen de ellende die nu Voor- Indië bedreigt. Het Transvnnlsche Volkslied. De heer J. A. Wormser sch; ij ft aan »De Stand.": aOf we 'tgoed vinden of niet: Die vier kleur van oos dierbaar land!" is hetTrans- vaalsche volkslied niet. Dat is: »Keot gij dat volk enz." Op den jaardag van Kruger, op Dingsans- dag, en bij al zulke gelegenheden, heb .k het muziekkorps van de artillerie te Pretoiia nooit iets anders als volkslied hooren spelen, dan sKent gij dat volk vol heldenmoed". Wel is »Die vierkleur" in Neerlands volks liederenboek als het Transvaalsche volks lied opgenomen, maar dat is een fout." In ons blad hebben wij achtereenvolgens beide liederen opgenomen, de nvierkleur" nu Zaterdag j.i., het echte volkslied einde Augustus. Naar men aan de nZutph. Ct." van goed ingelichte zijde verzekert, is van een weige ring der regeering om de muziek der Gre nadiers te laten deelnemen aan een concert ten voordeeie van het Roode Kr ui;, bij dat Korps niets bekend. Het zou, indien het waar was trouwens nogal mal zijn. Men meldt ons uit Amsterdam dat de Assuradeuren-Vereeniging aldaar ook besloot tot opzegging van de moiest-risico voor alle conlractschepen en open polissen. In enkele bladen heeft een bericht ge staan, als zouden de Hollandsche bloembol- lenhnndelaars reeds de nadeelen voor hun vak ondervinden van den oorlog in Zuid- Afrika en de Nedeilandsche reizigeis in Engeland minder goed ontvangen worden. Wij hebben bij een paar der voornaamste firma's in bloembollen hier ie Haarlem een onderzoek ingesteld en daar verleide men ons, dat de bestellingen omtrent dezen tijd vari het jaar sedert het uitbreken van den oor log vooral niet minder talrijk waren dan vorige jaren. (uil. C.") Bij de firma J. C. Blooker te Amster dam is een schrijven ontvangen van den heer H. Kruijs te Petersburg, meldende dat bij het Hollandsche comité aldaar reeds een be drag van Rs. 10,000 was ingekomen en dat de giften nog dagelijks toevloeiden. rroYindale Stalen van Zuid-Holland. In de heden gehouden vergadering van de Staten van Zuid-Holland werden in handen van commissiën gesteld de voorstellen tot verhooging van het provinciaal subsidie voor de Industrieschool voor Meisjes te's-Giaven- hage; toekenning van een renteloos voor schot voor een tramverbinding Gouda Schoonhoven; wijziging van de reglementen voor de paardenfokkerij en subsidieaanvragen voor proeftuinen te Boskoop en in de Hoek- sche Waard; wijziging van het reglement op het gemeen waterstaatsbelang o. a, van IJsselmonde; en de adressen om subsidie voor de verandering van grintweg tusschen Ilillegersberg en Bergschenhoekterwijl ter afdoening in banden van Gedep, Staten zijn gesteld o. a. de adressen uit Alfen tot ver ruiming van de brug over de Rijn. Met betrekking tot het voorstel van Ged. Staten, om een bedrag jvan 4 ton, dat in 1899 niet wordt uitgegeven voor vaartver betering tusschen den Ussel en de Ringvaai t van den Haarlemmermeerpolder, over te brengen op de begrooting voor 1900, werd in handen van Ged. Staten gesteld een voor stel van den heer Jula, die bezwaar maakte dat een zeker gedeelte der onvoorziene uit gaven zoude worden gebruikt om door geld- Men meldt ons uit 's-Gravenhage Onder betoon van veel deelneming werd heden het stoffelijk overschot van mr. O. W Star Numafi ten grave geleid. Met den voor zitter, mr. H. Naameri van Eemnes, aap 't hoofd, en den waain. griffier, mr. Zillesen, bewezen ook de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal den overledene de laatste eer. De boden der Kamer gingeo voor den rouw stoet, do karrierbewaaider naast den iouw- wagen. Uiterlijke tooi van bloemen en kransen was, naar den vvensch van den ontslapene, achterwege gelatenenkele palmtakken slechts dekten de lijkbaar. Eik-en-Duinen was overigens tol met vrienden en belang stellenden. Aanwezig waren o.a. de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Binnenlandsche Zaken en van Financiënde voorzitter en de griffier der Tweede Kamer, verscheidene leden van dat staatslichaam; deambtenaien der griffie van de Eerste Kamer, de oud- Minister Haveiaar; leden der Rekenkame.r, de secretarissen-generaal van Binuei 1. Zaken en van Waterstaat, hoogleeraren van de Leidsche Uuiversiteit, deputaties van het College van Curatoien der Universiteit en van het Haagsche gymnasium, van het Leid sche Studentencorps en tan verschillende le-ituren van vereenigingen en instellingen waartoe de overledene behoordp; voorts een gioot aantal predikanten, diakenen, oudeilin- gen en vele lidmaten der Ned. Herv. gemeente Ds. de Weiter schetste het leven vol vrome tiouw, dat hier afgesloten vvas, trouw aan zijn God, aan ieder die het voorrecht had met de overledene in aanraking te komen. De voorzitter mr. Van Naamen kon van diezelfde trouw en toewijding getuigen waar het de herdenking betrof van den werkkring des heeren Star Numan als lid der Eerste Ka mer met zooveel waardigheid en kunde ver vuld, aller vertrouwen en vriendschap ten volle genietende. De groote verdiensten van dan overledene in do behartiging der belarigeu van het hoo- ger onderwijs werden geschetst door den heer v. Bylandt namens liet college van curatoren der Leidsche universiteit en door den rector-magnifieus, en voor het college van curatoren van het Haagsche Gymnasium, door den heer Van Meerbeke. Nog menige andere toespraken werden voorts gehouden. "Heden och t-end werd te Rotterdam een verga den lig gehouden van do afdeeling Rot terdam der Vereen iging tot bevordering van cte Nederlandscke Visscherij. De voorzitter zette uiteen met welk doel de afdeeling was opgericht. De meeste leden waien reeds lang lid van de Vereeniging, dochleden hebben in de vereeniging geen stem, wel afdeehngen en zoo deed zich soms het geval voor dat bijv. de Zuiderzee stemde omtrent maatregelen betreffende de visseke* rij op de Maas, welks dikwijls geenszins gun stig bieken. Het eerste punt dat aan de orde werd ge steld, was het voorstel om een request aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal be- ti effende de opzegging van het zalm tractaat. De voorzitter herinnerde aan hetgeen in deze reeds is geschied. In 1898 werd reeds aan den Minister van Buitenlandsdie Zaken een request gericht, dat tot geen resultaat leidde, terwijl later op het Visscherij-eongr een conclusie weid aangenomen, dat het tractaat met beantwoordt aan de verwachtingen daar van gekoesterd. Thans stelde het bestuur voor, opnieuw een adres te zouden en wel aan de Tweede Ka mer. Uit liet debat bleek dat sommigen het be- tc-i achten de opzegging van hot tractaat van de zijde van Duitschland af te wachten, be- vieesd zijnde dat wanneer van deze zijde op- zegging plaats heeft, Duitschland bij een nieuwe regeling grootere voordeden zal ver krijgen. Dit bezwaar werd echter door het bestuur bestreden. Van alle zijden rijzen bezwaren te gen het tractaat en de voorzitter kan dus nut inzien waarom wij door opzegging van het tractaat in een nadeeliger conditie zou den komen. Een der leden is nog niet zoo ongunstig ge stemd ten opzichte van het zalmtractaat, wanneer dit ten minste naar behooren werd nageleefd, dat zoo inm hier als in Duitsch land gebeurt. Veel beter waa het z. i. hierop eens bij de regeering aan te dringen. Na eenig verder debat werd het voorstel in stemming gebracht en tot het indienen van een request besloten. Na eenig debat werd de redactie aan het bestuur overgelaten. Vervolgens stelde de voorzitter aan de or de het voorstel om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een request te zenden betreffende gaheele opheffing der ankerkui- len. Hij las daartoe een concept-adres voor, waarvan de conclusie luidde dat nu een nieu we visscherijwet in bewerking is, om de reeds lang verouderde wet van 14 Juni 1857 te ver vangen, in genoemdo wet de an kerkuilen niet meer als geoorloofd visohtuig zullen worden opgenomen en in de rivieren de Nieuwe Mier wede en het Hollandsch Diep tot aan de Tiengemeten als de kweekplaats voor jonge visch zijnde de zoetwater-vissdierij, geheel te verbieden. Een der leden wenscht in het adres ook te wijzen op het ridicule dat waar de regeering aan de eene kant zalm poot, zij toestaat dat deze door de ankerkuilen weder worden opge vangen, en uit het ontwerp weg te nemen de woorden „tot aan de Tiengemeten". Met deze wijziging wordt tot afzending van het adres besloten. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel aan do Tweede Kamer een adres te zenden over den vischafslag te IJmuiden, Door het bestuur werd het volgend con cept-adres ter tafel gebracht. Geven met verscliuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, reeders of belang hebbenden bij de Nederlandsche Visscherij dat zij met voldoening hebben kennis ge nomen van de instellig dato 1 Juli Li. eener Rijksafblag in de Rijksvisclilral te IJmuiden, instellingen welke de vooruitgang der vissche rij en der vischhaudel belangrijk kunnen be vorderen. dat zij echter met leedwezen hebben ge volgd de talrijke pogingen van de vier parti culiere afslagers, die door middel van adres sen, door liet vormen van boycot enz. ge tracht hebben den Rijksafslag onmogelijk te maken; dat haar leedwezen nog grooter is gewor den, omdat uit de discussien in de Eerste Ka mer betreffende de motie-Mr. Reekers, is ge- bloken dat velen door deze adressen en do daann gegeven scheve en onjuiste voorstel ling van zalien een geheel verkeerden indruk van den toestand hebben gekregen dat zij zich daarom veroorloven liet navol gende adres onder uw aandacht te brengen; dat thans, na. vier maanden te hebben ge werkt, de Rijksafslag afdoende heeft bewezen dat de handel met in het minst wordt be lemmerd, hetgeen uit het toenemende bezoek der kooplieden en viscliaanbrengende vaar tuigen het beste blijkt; dat het aan de ondergeteekenden, wier diepen van den Rijksafslag gebruik maken, is gebleken, dat de misbruiken welke in den afgeloopen winter zoo goed als in de vorige bestonden, daar geheel zijn buitengesloten dat aan de verwarring, onordelijkheden en twisten in de markt, die liet noodwendic ge volg waren van liet optreden van verschil lende particuliere afslagers, een einde is ge komen en dat de Rijksafslag aan de eischen van vlug, ordelijk en betrouwbaar volkomen beantwoordt; dat zij, die het kunnen beoordeelen, weten hoe lastig, hinderlijk en nadeelig het is, zoo wel voor den kooper als voor den verkooper om een dergelijke verbrokkelde markt als thans op den duur te handhaven, omdat voor verkoop op meer dan één plaats de koop kracht te IJmuiden veel te gering is; dat het daarom noodig is, de koopkracht zooveel mogelijk op ëën markt te eentrahsee- ren, waar de concurrentie het grootst zal zijn, en dientengevolge de prijzen het hoogst het eenige middel om van Umuiden een bloeiende visschershaven te maken; dat zij het verder in het algemeen belan achten, aangezien door de nu ingevoerde staatsexploitatie de baten uit den Rijksafslag voortvloeiende in de Staatsinkomsten en daarmede aan de handelingen met het oog °P winstbejag door particulieren het mo- tief bij uitnemendheid, inzonderheid hij de afslagers te IJmuiden een einde is ge maakt; dat n u gelegenheid bestaat om de door de visscherij opgebrachte in de eerste plaats in hun belang aan te wenden, door de haven werken en de inrichtingen voor den verkoop van de visch, het hoofddoel der haven, zoo doelmatig en geriefelijk mogelijk te maken, terwijl deze aanzienlijke haten in het af geloopen jaar op bijna een halve ton gouds te schatten tot nu toe slechts in de zak ken van de vier particuliere afslagers zijn. ge vloeid; dat deze gelden veel nuttiger zouden kun nen zijn aangewend voor do zoo noodige uit breiding der liaven, waarvoor op de nu inge diende begrooting wederom geen gelden zijn -evonden kunnen worden; redenen waarom zij uw Vergadering be leefd doch dringend verzoeken die maatrege len zoo noodig wettelijke te willen ne- 0111 den Rijksafslag zoo krachtig moge lijk te maken en den particulieren afslag van versche visch in de Visschershaven aange voerd, te verbied'en. 't Welk doende Terwijl de beide bovengemelde adressen, overeenkomstig de statuten der Visscherij vereeniging, zich aan de goedkeuring van het hoofdbestuur moeten onderworpen worden alvorens zij kunnen worden afgezonden, werd. besloten het adres betreffende IJmuiden met het oog op exu spoed niet van de afdeeling en bloc te doen uitgaan, maar liet hoofdelijk onderteekend direct aan de Tweede Kamer af te zenden. Een der leden achtte het intusschen oen hoogst gevaarlijk punt dit adres af te zenden, omdat men z. i. de regeering op een verkeer den weg brengt. Anderen hielden zich echter overtuigd dat aan de thans plaats hebbende knoeierijen, geen einde zal kunnen komen tenzij de Staat er zich mede bemoeit. Verder niets aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Aangezien daarin echter niets van hun gading aanwezig was, hebben zij zich ertoe moeten bepalen om een toestel te beschadi gen en een teeken van hun bijgeloof achter te laten. Daarna zijn zij naar de woning der weduwe Ter Hofstede doorgegaan en hebben de keukendeur losgerukt. Op het geraas daarvan zijn de bewoners met licht naar beneden gekomen en hebben de inbrekers daarom de vlucht genomen. B U R G E R L IJ K E STAND, fieboren 3 Nov. Mattheus -Johannes Marie, zoon van J. fl. T. v. Ooijen en J. M. Geeratz, Dwarsstr. 4 Nov. Cornelia Catharina, dochter van S. v. Leeuwen en C. v. Heijningen, Noorderslr. 5 Nov. Apollonia, dochter van M. van der Dussen en fl. de Jager, Hendrinastraat. Catharina Maria, dochter van G. A. Brinkman en II. A. Kok, Adnanastraai. Hugo, zoon van J. van Put en T. Mol, D.-Meesterstraat. Anna, dochter van A. van der Hoek en J, M. Bitter, Willemshofje, 6 Nov. Hillegonda, dochter van H. Wessel en A. G. Tettelaar Hoofdstraat. Johauna, dochter van C. Bitteren A. Dejjl, Ilavendijk. Maria, dochter van C. J. de Lange en J. C. van der Kooij, Grofbaan. gemeenteraad te Arnemuiden ter sr-nt e°. „vvel VoISens het verslag in van Eenennaam In de Hitven alhier gearriveerd na een uitreis van 5 dagen het bomschip Sche- veningen 304, Schipper Leb met ver lies van de vleet tengevolge van het groot aantal haringen, datjzich iu de netten bevond. BURG EKL1JKE S TAND. Overleden 0 Nov. Willem van der Knaap, oud 64jaren, wedr. van IC van Haften, Eortedijk. Het comité voor liet eenvoudig gedenk- teeken op liet giaf vau Jakob Maris ontving tot heden voor dat doel een bedrag van twee duizend drie honderd rijf en zeventig gulden, Zaak Haas - mr. Van Hall. In de zaak Haas—mr. Van Hall zullen door het gerechtshof te Amsterdam zeven getuigen gehoord worden. De rechtbank te Arnhem, verooi deelde heden J. Zeegers, bakker te Harscamp bij Ede wegens vergiftiging zijcei ecliigenoote tot le- veuslange gevangenisstraf en ontzetting uit de vaderlijke macht. Voor de Rotterdamsche lechtbank stonden heden terecht C. M. de G., 15 jaar, P. II. M. H., 13 jaar, en P. K, V., 12 jaar, allen te Rotteidam, die vooraf het plan hadden beraamd te Schiedam te gaan stelenop 9 Augustus 1.1. volvoerden zij hun plan. Zij kozen tot hun aibeidsveld de kruideniers winkel van H. C. van Waalwijk van Doorn. No. '1 en 3 plaatsten zich op den uitkijk, terwij! no. 2 naar binnen ging en uit de winkellade het geldbakje met pl.m, f4.80 lichtte. Een overbuur had het gezien en werd no. 1 gegrepen, later weiden de beide anderen te Rotterdam gevat, torn zij met de stoom tram gevlucht waren en het geld hadden gedeeld. Eerst zonder betrekking hebben zij thans alle kans op werk en zal de vereeniging sPro Juventute" hun lot aantrekken op grond waarvan het O. M. ontslag van rechtsver volging requireerde, waarbij de verdediger mr. Limburg zich aansloot. Zaterdagmiddag had er te Vlaardingen een voetbal-match plaats tusschen de Vlaarding- sche voetbalclub nUnion" en sOlymphia". Voor half-time was de standiOin 't voor deel van sOlyrnpliia" en hierna wist sOlym- phia" nog 6 goals te maken, zoodat de stand 7—0 was. Naar men mededeelt, zal binnenkort de automobiel als huurrijtuig in Amsterdam haar intrede doen, daar een Maatschappij onder de benaming uDe Automobiel-Maat schappij" (de D. A. M zoo goed als zeker tot stand gekomen is. Paiijs lelt op dit oogeublik 1795 automo bielen. Op de Zondagen 12 en 26 November a.s. des voorm. ten 10'/s uur zal vanwege de afd, Schiedam, van de S. D. A. P. in het iVolkhuis" alhier, eene openbare cursusver gadering plaats hebben, waarin als spreker zal optreden de heer F. v. d. Goes van 'sGravenhage, met het onderwerp: »De revolutie onzer bourgeoisie". Dezelfde personen die in dennacht van Vrij dag op Zaterdag een ongewenscb* bezoek hebben gebracht aan de winkels van den heer de Laat en de dames Rebers, schijnen dien zelfden nacht ook nog te zijn binnengedron gen in de photografietent van den heer Nie-j stadt, welke tent in den tuin der weduwe Ter Hofstede staat. Legaten. Dr. F. S. Hermus te Bergen op Zoom heeft, behalve eenige andere legaten, aan de verschillende instellingen van liefdadig heid aldaar vermaakt eene som van onge veer f 140,000. Het vermoorde knaapje. Het levensgroote portret van het ver moorde knaapje v. Wezel, vervaardigd dooi den heer W. C. J. Van Schalkwijk Jr., is in tegenwoordigheid van eenige belangstel lenden met een harteljjke toespraak aan de ouders overhandigd. Een oplichter. Men schrijft ons De zaakwaarnemer Pino uit de Keizerstraat te Rotterdam zal dezer dagen wegens oplich ting en verduistering terecht staan. Naar wij vernemen is hij voortvlucndg. Verongelukt. Volgens telegrafisch bericht is de te Kat wijk thuisbehoorende logger Ada, stuurman Klaas van der Plas, overstoomd en gezonken. Het volk is behouden te Grimsby aan wal gazet. Uit den gemeenteraad van Arnemuiden. Voor eenigen tgd werd, om welke reden dan ook, de secretaris der gemeente Arne muiden door den gemeenteraad niet eervol ontslagen,^ De burgemeester trachtte dit be sluit vernietigd te krijgen doch 2onder resul taat. Gisteren is de zaak opnieuw in den »Mïddelb. Ct." op de volgende wrize*- Voorzitter de heer S burgemeester. Bij afwezigheid van den secretaris worden de notulen van het verhandelde in de vori zitting door den voorzitter gelezen. De heer Born merkt omtrent de notub op, dat daann is opgenomen de uitdrukt n kroeg, voor de plaats, waarin de eers? lijst is geteekend. Hij wenscht dat wrm,,i vervangen te zien door koffiehuis De voorzitter geeft daarover iniichtin» cn zegt, dat de secretaris in de notulen »kroe»" heeft gezet, omdat de voorzitter zelf die n!i diukkirig heeft gebezigd. Het woord kroel" zal evenwel vervangen worden door koffiehnf® Daarna worden de notulen goedgekeurd' Vervolgens doet de voorzitter medeiUelinJ dat van den minister van binnenlandsche zaken bericht is ingekomen, dat hij rreen re,.' nen heeft gevonden het raadsbeslmt tot ont slag van den secretaris te vernietigen n„ voorzitter betuigt hierover zijn leedwezen Pr* 1'eefl jaar rret den secretaris samen gewerkt en het spijt hem, dat dit niet verder liet geval zal zijn. De heer Davidse vraagt of dezittin-wet tig is, nu geen secretaris aanwezte is° De voorzitter meent dat dit wei zoo is Hij zai notuleeien en dadelijk doen over" gaan tot de benoeming van zoodanigen tiide- iijken ambtenaar. J Hij stelt voor den geschorsten secretaris dan te stellen lot tij del ijken secretaris fjjj zegt dit voorstel te doen op grond, dat de raad de belangen der gemeente moetbehar tigen en hij oordeelt dat die tijdelijke benoe ming in het be'ang der gemeente zai zijn Dit is le meer liet geval, omdat de secre taris zich heeft bereid verklaard kosteloos de/e betrekking nog tijdelijk waar te nemen. Dit zou voor de gemeente eene groote bespa'rin" zijn en de voorzitter vertrouwt dat de secre taris tot het laatst die wei kzaamheden goed zal doen. Vooral ook met het oog op dea.s. volkstelling is de tijdelijke benoefi ing van dezen geschorsten atobttnaar wenschelijk. De heer Born meikt op, dat de voorzitter spreekt over schorsing. Spreker vraagt of de secretaris eigenlijk niet in betiekkirig blijft tot 4 Januari. De voorzitter zegt, dat dit zoo is. Het benoemen ven een tijdelijken secretaris zou een nieuwe uitgave van f 120 noodig maken en dit is, zooais de voorzitter door verschil lende cijfers aantoont, niet gewenscht. De heer Born zegt, dat, wanneer het voor stel niet wordt gedaan in het belang van den burgemeester of in dat van Bootjes, hij dan zeer is tegen aanneming ervan. De heer Davidse verklaart zich ook tegen het voorstel. De heer Wisse, dacht, dat een middel zou kunnen gevonden worden om door de schor sing van den secretaris geen financieel nadeel voor de gemeente te doen ontstaan. Nu dat niet kan, is hij sterk tegen het aanstellen van een nieuwen ambtenaar en dus voor het voorstel van den voorzitter. Hij ziet op het belang van de gemeente en wil >geen geld in de goot zien geworpen", vooraf niet nu de som zoo groot is. De heer Davidse meent, dat het ontslaan en niet herbenoemen van den secretarissven- goed in het belang der gemeente is. De discussie omtrent deze kwestie weidt voortgezet door de heeren S. van Eenennaam, Wisse en Davidse. De heer Born zegt nog, dat de heer Wisse eigenlijk verantwoordelijk is voor het ontslag van den secretaris. Deze was eerst voor dot ontslag geweest, maar eensklaps omgekeerd. Hij is nu dus ook mede verantwoordelijk voor dit nadeel van f120 voor de gemeente. De heer Wisse bestrijdt dit. Hij zegt, dat hij steeds den secretaris gelegenheid had willen geven om tot 1 Februari naar een andere betrekking uit te zien. Dit is niet gebeurd. De heer Davidse beweert, dat de heer Wisse dit eerst heeft gezegd in een latere ver gadering, maar niet op het eerste oogeublik. Het debat wordt hierover voortgezet. De voorzitter zegt, dat de heer Born be weert dat de kiezers den secretaris wenschten ontslagen te zien, wat hij bestrijdt. J De heer Fianse zegt, dat hij niet voor eene tijdelijke benoeming van den vroegeren secretaris is. De heer H. van Eenennaam dringt aan op bezuiniging en dus aanneming van het voorstel van den voorzitter. In stemming gebracht, wordt dit voor stel aangenomen met 4 ,egen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Davidse, Born en Fraose. De lieer Born verklaart van meening te zijn, dat het in strijd is met de wet om een niet eervol ontslagene opnieuw te benoemen. De voorzitter zegt een andere meening te zijn toegedaan. Daarop wordt de heer Dootjes ter verga dering toegelaten. Volgens een later bericht is de raad ten slotte nog op dit besluit teruggekomen. De meerderheid wenschte nl. niet op het vroeger genomen besluit tot schorsing van den heer Dootjes terug te komen. Hierna verliet de heer Dootjes weer de vergadering en werd zijne plaats ingenomen door den heer M. Westfaal Quadekker, Deze werd vervolgens met 6 stemmen tot tijdelijke secretaris benoemd. Een stem was uitgebracht op den heer Dootjes. Excursie in liet donker. Zondagavond omstreeks 7 uur was de ge meente Hof van Delft in rep en roer. Op den Spoorsingel was óveral een groote menigte volk op de been, terwijl men den burgemee^ ter van Hof van Delft zich zpg bewegen met, zijn beide veldwachters, gevolgd door de ter hulpe geroepen. Delftsche politie. Wat er tê doen was? „Men" had een man zich over de daken zien bewegen, daarop den burgemeester ge waarschuwd, die op zijn beurt hulp vroeg aan Delft.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2