w: G.H.") Koloniën. F i nantië e 1. faillissementen. Scheepvaart. Handel. G*p*tm te* Dxcxxmj v. d. Sok Cotnumr. eerst ontdekt. Vermist worden 12 afgestem pelde modellen met 5 ets spaarzegels f S40 aan bankpapier, f 100 aan Rijksdaalders en guldens, ruim f130 aan klein geld, een uit betaalde telegraphische postwissel, gioot f70, geadresseerd aan L. Polak, Ceintuur baan te Amsterdam, alsmede een brief, inh een groot oanUl binnen- en buitenlandsche coupons. Kruger's geboorteplaats heroverd. De bezetting van Colesberg door de Vrij staatsche Boeren brengt een eigenaardige om standigheid mede. Colesberg i» op zichzelf een plaatsje van weinig beteekenis; het heeft 1800 a 1900 inwoners, voor 't meerendeel Hollandschc* Boeren. Er is dan ook een Hol laudsche Gereformeerde kerk en slechts een kleine Anglikaansche kapel. Het ligt aan den spoorweg van Bloemfontein naar Port Eliza beth (en, via Xauwpoort en De Aar, naar Kaapstad) en is de hoofdplaats van het lijknamige district, dat hoofdzakelijk uit een kale hoogvlakte bestaat die echter bijzonder geschikt is voor de teelt van schapen en van struisvogels. Maar er is toch iets zeer merkwaardigs aan deze verovering. Vla'k bij Colesberg namelijk lag in het begin van deze eeuw de hoeve Bul- hoek, waar de familie Steijn woonde. En toen Elsie Francina Steijn, de dochter van Douw Steijn, met Casper Jan Hendrik Kruger huwde, bleven zij op Bulhoek wonen. Daar werd, den lOen October 1825, hun zoon Ste- phanus Johannes Paul us Kruger geboren, de tegenwoordige president van de Zuid-Afri- kaansche Republiek. Van liet dorp Colesberg bestond toen nog nauwelijks iets en ook tien jaar later, toen de familie Kruger zich bij den trek van Potgieter Noordwaarts aansloot, was Colesberg nog slechts in wording. Daar natuurlijk de naaste omgeving van Colesberg ook in handen van de Vrijsta te is is gevallen, k.111 men wel zeggen dat de ge boorteplaats van Kruger door do Boeren is heroverd. Laat ons hopen dat zij die plaats zullen kunnen behouden. („Hbl.'') Iransvaliana. Een magazijn van heeren-en dames-mode artikelen te Amersfoort, dat tot heden den naam droeg van »01d England", zal in 'l vervolg «Transvaal" heeteu, aldus wordt den volke bekend gemaakt in een advertentie in de «Oude Amercf, Crt." van gisteren. Chamberlyn I Chamberlijn Chambeilijn klonk het over het Amstelveld. Op een kar naast een tafel, waai op een aantal pakjes stond hijgekleed in zijn flu- weeiea buis met een bandelier om, zooals de Boeren dragen en zjjn grijs vilten hoed met grooten zwarten veder voor zich op de tafel. Het was Kakedoris, de vermaalde Kake- doris, dien wij ons alleu herinneren van het Oud-Holland der tentoonstelling van 1895, die de boeren, burgers en buitenlui bezig hield. Bij honderdtallen stonden zij om Kake- doiis heen, zij gaapten hem aan met een lach op liet breede tan genoegen glimmend gelaat. Kakedoris had het over den oorlog tusschen de Boeren en Engeland. Van den verkoop van lieden wilde hij 5 pCt. voor het Roode Kruis afstaan. Te begrijpen is het dus, dat hij vandaag dubbel zijn best deed, om zijn waar aan den man te brengen. Toon nou je sympathie voor onze vrien den, voor onze broeders, die daar in Zuid- Afrika strijden, hun iaalsen droppel bloed veil hebben voor hun recht Ziehier 25 vel letjes van het allerfijnste postpapier met 25 enveloppen. En wat denk je nou dat ■lit kost? Geen 50 cent, geen 40 cent, geen 30 cent, geen 20 cent, geen 19, 18, 17, 16 cent; het kost niets meer dan één dubbeljte. Hallo, ik ben er nog niet. Alleen (met ver heffing van stem) om Chamberlain te teigen doe ik er nog dezen penhouder en dit Fabre- potlood (die elk alleen een dubbeltje waard zijn) by'. Denk om onze broeders, deTians- vaalsche boeren. Als je nou wat koopt toon je dat je sympathie hebt voor de Boeren, en als je sympathie hebt voor de Boeren, heb je ook sympathie voor mij en als je sympathie hebt voor mij, heb je ook sympathie voor de Boeren. «Asjeblieft juffrouw", haar het gevraagde overrijkende, «wacht even jou daar" ik zal je helpen, Tien, twaalf uit het publiek koo- pen 25 enveloppen met wat er bij behoort. Kakedoris tot een uit de menigte: »Cham- berlijn, hou je daar eens rustig". Met min achting in zijn stem »Tk ben niet bang voor je, Chamberlijn." Na een kerte pauze: Weet jelui nou, waardoor er eigenlijk oorlog in Zuid-Afrika gevoerd wordt. Niet? weet jelui her niet? Nou dan zal ik het vertellen. Dat komt, hoor je mij, om dat wij van 't jaar in ons land de Vredes conferentie gehad hebben. Hadden wij de oorlogs-conferentie gehad, dan zouden wij nou vrede hebben. Je kunt mij gelooven of niet maar het komt allemaal van die vre ters-, ik meen vau die vredes-conferenlie. Maar de Engelsche krijgen smeer. Ik denk maar aan de woorden van den grooten Bismarck. De groote staatsman Bis marck, zijn assche rustte in vrede, zeide in 1881 Engeland 1 EngelandZuid-Afrika •wordt nog het graf van jou macht En jelui zult zien, dat het zoo uitkomt. De Engelschen behalen overwinningen, alle dagen behalen zij overwinningen, al achteruittrek kende, vat je 'm. Gisteren, vervolgt Kakedoiis, kwamen er niet minder dan elf depêches. De Engelschen hebben natuurijjk weer een groote victorie behaald, de Boeren hadden we! 4000 dooden. Maar morgen hoor jelui, dan blijkt het dat zij zich vergist hebben, die vier duizend dooden zijn overgesprongen op de Engelschen. Kijk eens zegt Kakedoris en hij haalt een stukje papier voor den dag hier heb ik nog wat bijzonders, dat is de toespraak van den Engelschen generaal tot zjjn troepen. Kinderen zeide hij kinderen, onthoudt, dat je alles mag prijsgeven, maar één ding mag je niet prijsgeven, dat is het telegraaf kantoor zoolang wij dat hebben, is de over winning ons (gelach onder de omstanders.) Kakedoris heelt nog wat anders dan papier en pennen. Hij neemt uit een doos een leeren portemonnaie, prijst de goede qualiteiten daar van aan. De Boeren gebruiken die ook, maar niit om er bun geld in te doen, maar die liekken ze uit elkaar en spannen liet leér voor hun lijl en dat K zoo steik, dat er zeli-> een kogel uit een Maxiin-kanon op afstuii. Kakedoris werpt eenige portemonnaies on der de omstanders dat zjj zich van de deug delijkheid kunnen ovei tuigen. In eens zich op de teenen veihefferiie met een verwoede stem «Chamberlijn Cham berlijn had ik je op het Jonas Daniël Meierplein, ik tiapie je fijn «Op het Jonas Daniël Meierplein ben ik in den Jodenhoek en dan ben ik niet bang7 laat hij er leuk op volgen. Wat sta je daar nou te ginnegappen, zegt Kakedoiis tot de omstanders, terwijl hij zich het zweet van zijn gebruind voorhoofd vvischt Wat sla je daar nou te lanterfanten en laat de Boeren alleen in Afrika vechten. Je moest ze mee helpen zeg ik. Neen, dan ben ik een andere kerelik al zog ik het zelf, ik heb sympathie voor de Boeien, ik zou al lang in Afrika geweest zijn, als ik maar een retour voor vier dagen had kunnen krijgen. En weet jelui weet je wat ik nu doe. Ik eet geen Engelsche bokking meer; zoolang de oorlog duurt, komt er geen Engelsche bokking meer bij mij tri huisik eet alleen boerenkool (gelach.) En zoo gaat Kakedoris voort. Hij biedt ■lioote bioodrnessen, waar geen Engelsche buik tegen bestand is, «waar je in de Kal- \crstraat f 2.30 voor betaalt", voor een kwartje te koop aan. En als iemand er een wil riemen, zegt Kakedoris: God bewaar me, je betaalt geen kwartje, maar ook vandaag 20 cents. De 5 p.Ct. voor bet Roode Kruis zullen jelui niet betalen, maar betaal ik alleen. Wij gelooven, dat Kakedoris vandaag goede zaken heeft gemaakt; hij beeft er in elk geval zijn best wel voor gedaan. de O., om gedaan. van Gevaarlijk reizen. Een stadgenoot, de heer M tiquaire, heeft ons mededeeling een avontuur, hem in Engeland overkomen, dit zeker nog lang in zijn herinnering zal voortleven. Het verhaal kan wellicht strek ken tot waarschuwing voor hen, dte van de tgclsche spoorwegen gebruik moeten ma ken. Wij geven thans liet woord aan onzen zegs man Ik was ongeveer 14 dagen voor zaken te Londen geweest en verheugde mij in het vcoiuitzicht vrouw en kinderen weder te zien. Zaterdagavond 28 October nam ik in den trein plaats. Bij het binnentreden van de coupé vond ik daar reeds iemand naar men mij later mededeelde een Rus en voordat de trem zich in beweging stelde trad een derde persoon binnen, ook zeer ordelijk gekleed en met reistasell en stok gewapend. Ik sluimerde eenigen tijd later m en werd wakker door liet schreeuwen van den Rus, die een ruit stuksloeg en onder angstige ge baren wees op onzen medereiziger. Deze stond echtop en had een blikken bus in de hand. In een oogwenk had ik dit voorwerp vastge grepen, denkende met een aanslag te doen te hebben, doch op hetzelfde oogenblik ver dween de Rus door een sprong uit het por tier. De doos bleek sigaretten te bevatten. Hoewel eenigen tijd verbijsterd door den schrik, poogden wij spoedig de aandacht van het spoorwegpersoneel te trekken door met zakdoeken te wuiven een noodrem ont breekt hier in de treinen doch alles te vergeefs. Wij arriveerden te Harwich en do den onmiddellijk stappen om onzen verdwe nen medereiziger te doen opsporen. Toen wij met de politie een en ander be spraken, trad een man te voorschijn, die ver klaarde in een coupé naast de onze gezeten te hebben en alle reden te hebben om te ge looven dat wij zelf de ruit hadden stukgesla gen, daar ook de ruit in zijn coupé was ver brijzeld met een stok. Dit laatste bleek juist. De Rus had namelijk een stok in de hand en raakte daarmede bij zijn sprong uit den trein de ruit van de aangrenzende coupé. Hoe on waarschijnlijk ook, de politie vond daarin een aanleiding ons te arresteeren. Spoedig werden wij aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en op vrij onbeschofte wijze be handeld. Men het niet onduidelijk doorsche meren, dat men ons voor moordenaars hielu. In mijn zakken bevonden zich cheques voor een belangrijk bedrag; bovendien droeg ik bij mij brieven van handelsvrienden. In plaats van onmiddellijk information m te winnen, werden wij naar een cel vervoerd, waarin wij den geheelen nacht in de grootste ongerustheid doorbrachten. Eerst Zondagmiddag to 3 uur werden wij in vrijheid gesteld. Een onderzoek had aan het licht gebracht, dat de Rus, die in een hospitaal was opgenomen, in zijn. vaderland voor den militairen dienst was aangewezen en zich door een sprong uit den trein een lichcV melijk letsel wilde toebrengen. Door op tele graafdraden terecht te komen, was echter de val gebroken en kwam hij er met eenige lich te wonden af. De gedachte dat onze onschuld zoo spoedig niet zou blijken, heeft mij verschrikkelijk aangegrepen in den tijd toen ik als verdacht in de cel lag. De man, die ons zoo lichtvaar dig beschuldigd had, was op kosten der poli tie in een hotel gelogeerd. Toen wij hem den volgenden dag ontmoetten, maakte hij aller lei excuses, zeggende dat hij in ons beschon- kenen had meenen te zien. Mijn doel is te wijzen op de onverantwoor delijke wijze waarop in Engeland met ons is rondgesprongen, waar de politie onmiddellijk, zoowel omtrent mij als mijn reisgenoot, den heer E. Z., hotelhouder te Sternberg, inlich tingen had kunnen bekomen te Londen. De nieuwe gouverneur-generaal. In de „.Tav. Ct." van 3 Oct. is het Kon. besluit van den 17en Juli afgekondigd, waar bij H. M. Koningin Wilhelmina, zich verla tende op de goede trouw, de kennis en den ijver van den heer Willem Rooseboom, dezen heeft benoemd tot gouverneur-generaal van Ncderl.-Indië enz., met de vereischte macht om het bestuur in deze gewesten uit te oefe nen overeenkomstig het reglement op het be leid der regeering in Ned.-Indië. Daaronder vindt men de proclamatie van den afgetreden gouverneur-generaal, waarin deze verklaart dat'iu de vergadering van den raad van Indie zijn overgelegd de open brie ven van de Koningin betrekkelijk de benoe ming van zijn opvolger en dat hij derhalve het bestuur over Ned.-Indiè heeft nederge ievd in handen van den heer W. Rooseboom Het vertrek van den afgetreden gouvernenr- geueraal Vau der Wijek. Na vooraf aangevraagde en verkregen audiëntie begaven zich in den avond van October de heeren mr. Th. de Meester, vice piesident van den raad van Indië, L. Swart, luitenant-generaal, S. J. Stokhuijzen, vice-ad- miraal, J. J. Bisclioff, resident van Batavia E. Luypen, bisschop, dr. J. H. Klomp, predi kant, J. A. van der Ckijs, lands-arelnvaris, Th. C. J. Kroesen, gepensionneerd hoofd ambtenaar, J. Reysenbach, president der Ja- vasche Bank, C. H. C. Bijvanok, waarnemend piesident van de Factorij der Nederl. Han delmaatschappij, mr. Th. A. Ruys, advocaat, J. P. Jannette Walen en J. Dinger, leden der firma Tiedeman Vau Kerchem, J. A. van Delden, chef der firma Reynst Vinju, II. V. S. Davids, lid der firma Maclaine Wat- sou Co., D. C. Anient, landheer van Tand jong-Oost, J. Sclimiedell, chef der firma Erd mann Sideken, E. G. Tavlor, hoofdagent der Koninklijke Paketvaartmaatschappij, H. Hissink, lid der scheepsagentuur voorheen J. Daendels Co., J. Galestin, Armenisch koop man, H. R. de Vries, directeur der N.-I Maatschappij van levensverzekering en lijf- ïente, P. F. Wegener, oud-resident, C. L. Haguauer, Zvitserseh koopman, G. Mundt en E. J. Kerkhoven, landbouwondernemers, J. Faes, oud-resident en mr. S. M. A. du Mosch, advocaat,naar het paleis te Rijswijk om den afgetreden gouverneur-generaal na mens de ingezetenen van Ned.-Indië het hul deblijk aan te bieden, waarvan wij melding hebben gemaakt. Namens de commissie, die de oorkonde met haar handteekeningen had bekrachtigd, werd het woord gevoerd door den heer J. P. Jannette Walen, uit wiens handen de lieer Van der Wijek verklaarde het stuk met groote erkentelijkheid te zullen aanvaarden. „Het vertrek van den heer en mevrouw Van der Wijde uit deze gewesten zoo lezen wij in de ,,J.-B." heeft natuurlijk plaats gehad oveieenkomstig een vooraf vastgesteld officieel programma, maar liet heeft zich ge kenmerkt door een hartelijkheid, die zelf» een gouverneur-generaal met kan bevelen en dit zal den afgetredene een lieve herinnering zijn aan het land, dat hem zooveel schonk en waarvoor hij wederkeerig zooveel heeft trach ten te doen. „Precies te 7 u. 15 min. reed de familie in een gala-rijtuig, omstuwd door een escadron cavalerie, met den ritmeester naast het por tier, naar het station Weltevreden, waar zij met het „Wilhelmus" werd begroet en door alle hooge autoriteiten ontvangen, het eerst door Z. Exc. den gouverneur-generaal Roo»e- boom. Na een kort, onder diepe stilte geno men afscheid en nadat aan mevrouw Van der Wijek tal van bloemstukken waren aangebo den, verliet de extra-trem onder het gebul der van het geschut het station. Langs de spoorbaan waren door vele Inlanders vlag gen uitgestoken en hier en daar deed een ga melan zich hooren. Bij den overweg te Man ga besar brachten eenige inlandselie hoofden en wijkmeesters den vertrekkenden een laat ste hulde. Het station Batavia was versierd met groen en het nationale dundoekvele Chineesche en Inlandsche hoofden waren er in groot kostuum aanwezig om de familie Van der Wijek hun zegenbeden na te geven. Te Tandjong Priok zag liet zwart van de menschenaan het station werd de afgetre den gouverneur-generaal gecomplimenteerd door den lieer Drooglever Fortuijn, gezag voerder van de Prin s Hendrik, die vlak tegenover het station gemeerd lag. Voorafge gaan door de muziek van het 10e bataljon in fanterie, werd de familie langs de versierde staatsietrap aan boord en naar haar salons geleid, waar zij achtereenvolgens afscheid nam van de hooge autoriteiten en daarna van meer intieme kennissen. Iets over negenen verliet de boot de haven, terwijl de muziek het Koningslied speelde en de menigte een donderend hoera' deed weerklinken. Het af scheid werd den heer en mevrouw Van der Wijek te machtigeen oogenblik moesten zij zich terugtrekken in hun vertrekken om hun aandoening meester te wordentot het laatst wuifden zij daarna de aoliterblijvenden toe. Het was voorbij." Mutatiën, De teerling schijnt geworpen ten opzichte van generaal Stemfoort, die eerstdaags om gezondheidsredenen den dienst zal moeten verlatenen aangezien hier ook vernomen is dat generaal Van Vliet eene verlenging van verlof zal verzoeken, is er weder pro motie in het vooruitzicht. Men deelde ons de volgende combinatie mede generaal De Bruijn wordt chel van het wapen der infan terie te Batavia, de tot generaal-majoor te bevorderen kolonel Scheuer wordt com mandant van de 2e militaire afdeeling, kolonel Van der Wijek commandant van de 3de af deeling, de tot kolonel te bevorderen overste Beeger blijft wd. chef van den gene raten staf en de kolonel Van der Dussen commandant der infanterie te Magelang. De luitenant-kolonel Van Koeten zou dezen laatsten hoofdofficier dan gaan vervangen als chef van den staf van Atjeh. (dJ.-B."), Atjeh, Uit betrouwbare bron vernemen wij dat de nieuw opgetreden gouverneur-generaal de door generaal van Heutsz voorgestane Atjeh- poiitiek even krachtig zal steunen als zjjn voorganger en dat de medewerking van den commandant van het leger in deze materie zoo loyaal is dat al ware het daarom alleen aan deze excellentie verzocht zal worden in den eersten tyd nog niet aan repa- trieeren te denken. In verband met dit feit had een onlangs losgelaten canard, dat de heer Van der Wyck den gouverneur van Atjel bij zijn opvolger zou hebben aanbevolen voor meer vrijheid van handelen, absoluut geen zin de beer van Heutsz geniet die vrijheid, zoover de bepalingen maar eenigszins toelaten. De heuglijke quintessence is echter dat niemand er aan denkt iri Atjeh weder te gaan ver- stelselen. (sJ.-B.") V Kota's Uit de Lima-Kota bericht men aan de ,,Sum. Ct." dat daar alles rustig is en hoofden en bevolking gewillig de gegeven bevelen op volgen. Controleur Timmermans is thans te Bang- kinang, om den overgang tot ons geregeld be stuur geleidelijk, maar met vaste hand te doen plaats hebbenmen vermeent dat do waarn. gouverneur in de keuze van dezen ambtenaar gelukkig geweest is. Te Bangkinang ligt eeu detachement van 150 bajonetten gelegerd, onder bevel van den kapitein Hoekstein, le luit. Mulder, 2e luits, de Greef en Jautze; de officier van gezond heid der 2e klasse van Dooren is aan dit de tachement toegevoegd. Eeu tweede militaire bezetting is gelegerd te Poelau-Gedang; dit detachement bestaat uit 75 infanteristen onder commando van den le-luit. Van der Vliet en onderluit. Ver- dooren, benevens den off. van gez. de Jong. Er wordt druk gewerkt om de gemeen schap tusschen de Lima-Kota en Paja-Koem- boe zoo gemakkelijk mogelijk te maken. pais en vree". (,,J.-B.'j Voor 't overige is daar alles Borneo. Het officieel verslag van de „Java. Ct." over het* vermoorden van twee controleurs door volk uit Kendangan, luidt als volgt Blijkens door de regeering uit Bandjerma- sin ontvangen telegrammen, heeft den 25en September jl. in de kampongs Wasah-Ihr en Amparaja, ongeveer acht paal zuidwestelijk van Kendangan gelegen, een rustverstoring plaats gehad. De controleur der 2e klasse Ch. H. A. de Senerpont Dornis, de ambtenaar ter beschik king K. W. E. von Lesclien, zoomede de ma- gang van den controleur Saleh, die zijn mees ter had willen beschermen, werden gedood. Een dadelijk uitgerukte colonne van het garnizoen van Kendangan werd nabij de plaats, waar het ongeval plaats vond, bescho ten, waarop onze troepen een salvo afgaven, igevolge waarvan drie muitelingen sneu velden, waaronder de hoofdaanlegger Bahari, die zich uitgaf voor zendeling van den pre tendent-sultan van B&ndjermasin, Goesti Mohamed Semaneen groot deel der hoof den van het verzet werd nog gedood of gevan- O O gen genomenonzerzijds werden geen verlie- zen geleden. Den 28sten September vertrokken do ge westelijke militaire commandant, vergezeld van den assistent-resident van Bandjermasin de resident was afwezig en een detache ment, sterk twee officieren en 78 man, over Rantau naar Kendangan, tot maahtsvertoon en tot tijdelijke aflossing van de door het Ivuldig patrouilleeren afgematte man schappen van het garnizoen te Kendangan, terwijl van het garnizoen te Amoentai één of ficier met 25 man naar Barabei gedetacheerd werden, ter versterking van het garnizoen al daar. De toestand in Kendangan is, meldde do assistent-resident onder dagteekening van 26 September, bevredigendde bevolking aldaar en ook in de afdeeling Martapoera is rustig uit de andere afdeehngen werden geen bij zondere berichten ontvangen. Volgens de meening van het plaatselijk be stuur en den fungeerenden resident heeft waarschijnlijk de pretendent-sultan de hand in het gebeurde gehad. Volgens berichten aan de „Soer. Ct." schijnt de aanleiding tot den moord geweest te zijn het eiselien dat verplichte heerendien sten zouden worden gepresteerd, of hoofdgel den betaald, wat onder het slappe bestuur van den vorigen resident heel veel te wen- schen had overgelaten. De controleur schijnt zich ongewapend on der de weerspannige Maleiers te hebben bege ven en zelfs aan den heer von L-, die een re volver had willen meenemen, dit als onnoo- dig ontraden te hebben. Met eenige politie- soidaten omsingelde hij het huis, waar de on gehoorzame Maleiers zich bevonden, doch werd op zijn beurt door vrienden van dezen omsingeld en toen afgemaakt. Toen het bericht Kendangan bereikte, is onmiddellijk de postcommandant van daar, de pas bevorderde Iste-luitenant Schaeffer, die 30 man onder zijn bevelen heeft, met 14 man opgerukt, heeft 50 paal afgelegd in 24 urea, een onbegrijpelijk krasse marsch en is er in geslaagd de moordenaars gevangen te nemen. Recht voldaan daarovere doch doo- delijk vermoeid, keerde het troepje kranige soldaten naar zijn post terug, Volgens een telegram uit Soerabaja aan de J.-B." is hot lijk van controleur de Sener pont Domia vreeselijk verminkt teruggevon den hoofd on handen waren afgehouwen. De familie van de Senerpont Domis had, vol gens dat telegram, nog gelegenheid, zich te bergen in de benting. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd: t. contr. le kl. die der 2e kl. M. P. Korevaart. contr. 2e kl. A. II. Th. Ilartovelt, th. bel. m, de waarn. d. betr. v. ads.-contr.t. contr. 2e kl. F. II. J. Privé; met bep. dat hij gepl. wordt in de res. Tega!tot 3e comm. op hot bui eau van den chef over den gen. dienst, de le klerk bij het dep. van O., E. en N., J. A v. d. Zijl. bij de S.S. op Java: tot 2en commies de 3e commies F. B. P. van Hengst; tot tijdelijken 3en commies, de tijd. le klerk F. VV. S. Schrie- dertot onderw. 3e kl. A. 0. Ilinse, thans tijd. tot hulponderwijzeres D. M. Verhoog, thans tijd. tot onderw. 3e kl. J. H. Röbner, eri gepl. te Pasocroean tot onderw. le kl. de onderw. 2e kl. P. Ch. W. Bopptot onderw. 2e kl. de onderw. 3e kl. J. H. Scbaphuis en K. J. Janse, tot aspir.-houtv. op Java en Madaera H. Soeters. tot chef te Setnarang, bij den dienst van het baggermaterieel, de tijdelijke eerste werktuig kundige bij de werken en opnemingen aan de Solmivior W, Goudswaard. Militair Departement. Ontslagen op verz., w. voibr. dienstt. eerv. en met pens. de dirig. off. van gez. le kl. dr. P. a Platteeuw; op verz. weg. volbr, dienstt. eerv. en' mot pons. de ritm. der cav. C. C. Raaijmaakers. Bevorderd: tot le luit bij de genie, de 2e luit. P. L. de Gaaij Fortman. Verleend: w. ziekte, 2-j. verl. a. d. le luit. der inf. II. A. Zeijlmans van Emmichoven. Vit de Staats-Courant. Uitgesproken: 2 Nov. L. P. Th. Dulmers, winkelier in ma- nufacturen, te Amsterdam, Rechtcr-comm. mr. S Sleeswijk. Curator mr. C. J. Pekelharing, 3 Nov. T. D. Scbumacker, handelende onder den naam of firma Huch en Co., te Voorburg (villa Arentsburgh). Rechtcr-comm. mr. Krabbe! Curator mr. D. van Houten. Opgeheven: R. Meijer, winkeljuffrouw, te Groningen J. Meijer, kantoorbediende, te Gioningen G. de Kruif. koopman, te Rotterdam B. F. Isings, te AmsterdamJ. Marsman, kantoorbediende, te HaarlemH. van Zandvoord, boekdrukker en winkelier, te HaarlemC. J. L. Couturier, te 's-Gravenhage. Surséance van betaling. Aan Willem Heybroek, commissionair,) te Amsterdam, Leidschegracht is vooiloopige sur séance van betaling verleend, met benoeming van de heeren I. H. Stumphler, directeur der Amsterciamsche Hquidatiekas, mr. W. F. I,. Gerike en mr Joh. M. Jolles, advocaat en pro- ruteui, allen te Amsterdam, tot bewindvoerders en van de heeren M. Judell, W. Westerfeamp on J, C. Post, leeraar in het boekhouden, allen te Amsterdam, tot deskundigen. tlltlotlngen. LOTEN FINLAND van 1868 Th. 10. taalb 1 Febr. 1900. Trekk. vdn 1 Nov. 1899, Hooidprijzen S. 1579 No.2 Th. 10000 S. 1821 No. 2 Th. 1000 Ser. No. Ser. No. Ser. No. Ser. No. Ser. No. 1538 15 2983 14 3506 7 3830 9 4409 8 5776 9 7144 1) 11996 3 elk Tb. 10(1. De volgende obligaüëii eik Th. 50 Ser. No Ser, No.'Ser. No Ser. No Sr. No. 11 IC 1073 13! 1G49 2C 176414 317117 2303 17 251710 3073 20 3224 10 330920 3398 5 3820 11 4081 11 4300 10 435413 4519 4 6272 8 637513 6455 9 082519 6852 8 7091 2( 7144 3 7201 18 737510 7473 1 7488 13 8211 1 8420 2 8864 7 8864 20 9161 19 9468 19 9921 10 1049912 1061816 11583 1 1192200 1199615 De volgende 50 oblig.i:ïén Th. 40: Ser. No. Ser. No Ser. No Ser. No. Ser. No. 11 17 163 12 359 12 375 1 495 40 047 7 047 8 918 4 1375 3 1583 4 1601 14 164910 1687 8 2175 7 258710 2800 19 3004 6 3224 12 343919 3514 4 3618 3 3820 4 4047 16 4155 13 473215 5315 1 5511 13 5853 10 5901 7 0017 5 6017 8 6375 11 6509 13 7224 4 7401 15 7488 10 7994 9 8130 4 8244 7 8420 1 8983 8 898315 9124 19 9415 15 9448 16 9921 5 1118313 11503 4 11920 16 1190012 Alle overige nummers in de seriën uitgeko- en op 1 Aug. j.l. zijn Insbaar met Th. 15. Hoogwater te Schiedam. Nov. 8v.m. 0.55 nam. 7.09 97.38 8.- Hoogte van liet water op de Rivieren. Berichten van 6 November. LOBITII, MAINZ, KOBLENZ, TRIER, RUHRORT, Zonsopg. Nov 2 uur 's mi.ld. 9 64 Gov. 0.02 41. 12 uur'smidd. 0 31Gev. 0 02 4'. 6 uur 's rooi'g. 1.55 Gew. 0.08 M. 12 uur 's mid. 0.46 Gov. 0.Ö0 41. 8 uur 's niorg. 0.51 Gew. 0.01 41. Zon en Maan. 8: 7.09 v.m. onderg. 4.l6n.m. 9: 7.11 s x> 4.14 i Eerste kwartier 10 Nov. Vulie 17 Maan Nov. It y n v r ach t e n. RU11RORT, 6 November. Vrachten vast en hoogschepen schanrscll en vooral kleinere soorten eri tjalken gezocht. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar: Rotterdam f 2.30/40 j Schiedam f 2.40/50. Vracht vari Ruhrort naar Mannheim rak, 4 50; naar Frankfort rak. 4.75 per kar van 1700 kilo vrij slcepen en lichten, op water stand afladen. LONDEN, 6 November. Op de veemarkt werden aangevoerd: 1700 runderen, 600 schapen en lammeren, 5 kalve ren en varkens. Prijzen beste runderen 2/4 a 4/8, schapen en lammeren 3/6 a 5/9, kalveren a varkons a /'p. steen, HAMBURG, C November. Petroleum loco 8-05 brief, dito Re'd. Spiritus per Nov. 197/g, Dec./Jan. 19:/,. Stemming vast. BUDAPEST, 6 November. Tarwe vaster. NEW-YORK, 6 November. Nov. Dec. Jan. Feb. Mrt, Mei. Mais.39 38Jf Nov. Dec. Jan. Feb. Mrt. Mei. Tarwe. 73S/4 77i/g 77% A IR E W D A. 7 Nov. Musis Sacrum Schiedam, Kunstkring* Quartet, 8 uur. 7 Groote Schouwb. Rotterdam, Me vrouw de Lavalette, 8 uur. 7 d Tivoli, Rotterdam, De braafste man van Frankrijk 8 uur. 8 Groote Schouwb. Rotterdam, Kon. Fransche Opera, Mignon, 7Ü uur, 8 2> Doele, Rotterdam, Heermann-Quar- tet, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. \s"i,yV i"t- --v j ïl -•"'A - -* -v t-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6