53s,e Jaargang. Vrijdag 10 November 1899. No. 10086. Eerste Blad Dom en lichtvaardig. IVfaar een mensch! Kennisgeving. BUITENLAKD. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dragelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal t Voor Schiedam en V laar dingen fl. '1.23. Franco per post fl. 4.C5. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó" een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advert e n t i 11Van 17 regels fl. 0.00 iedere regel meer 121,3 cents. Reclames 00 cents p< r regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voo.'deelige voorwaarden. Tarieven luer- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feleine adr.ertentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen, Interc. Telefoou A"o. 123. Inrichtingen wclhe gevaar, «schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Uezien het verzoek van Th. A. J. ZOET MULDER om vergunning tot uitbreiding zijner houtzagerij en hislmmakerij ede Kist", staande aan de Overschieschestrait no. 52, kadaster seclie I no. 179, door plaatsing daarin van een easkraehtmachine van 20 paardenkracht en een stoomketel niet een verwaraiingsopper «Uk van 3 MJ, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek mot de bijlagen op de secretarie der gemeente is tor viste gelegd dat op Donderdag den 23sten November a s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen bet toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling oi schriftelijk toe te lichten en dat geduronde drie dagenvóór liet tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zrtlte mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan nfkondiging geschied, waar het behoort, den Oden November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Lot'il Wolseley, veldmaarschalk, opperbe velhebber van het Britsche leger, heeft Maan dagavond aan het gastmaal der Auteursclub erkend dat men de kracht der Boeren onder schat treeft. «Wij hebben bevonden", zeide hij, «dal de vijand die ons den oorlog ver klaarde want hij was de aanvallende partij vee! krachtiger "en sterker io aantal was dan wij gedacht hadden." Lord Wolseley, die in Groot-Britannië de plaats behoorde in te nemen welke een Moltke in 1870 in Pruisen vervulde, heeft zich zelf en zijn helpers een brevet van onbekwaamheid uitgereikt. Wat nood Een lofspraak op de Britsche officieren en sol daten en de aanwezigen, allen mannen van kennis en ontwikkeling, juichten den veldmaarschalk toe. Niet waar, onvermijdelijk als de oorlog was immers ook de nederlnag? En luehtigjes verschoonde lord Wolseley de geleden verliezenOor log is een wisselend DOOR H>A BOY-ED. 34) Sabine hoorde het niet. Zij was plotseling door sombere gedachten beangstigd; met dat zesde zintuig der liefhebbende vrouw be speurde zij, dat er een verandering in liet voorkomen van haar geliefde kwam, dat iets hem afleidde on onaangenaam stemde. „Goeden n acht, Arnold." fluisterde zij. „Laat mij morgen weten, of u goed te Milh- lau aangekomen is.'' „Dat heeft geen nood. Mijn paard is te vertrouwen eu geheel in mijn macht. Goeden- nacht ITij stond onbeweeglijk maar ditmaal niet om haar witte japon nog achterna te kijken, totdat deze uit zijn gezicht verdween, maar hij luisterde opmerkzaam naar den kant van hot bosohje. Do zwarte stammen hadden een ander zwart dan het nachtelijk donker om zich heenzij waren ondoorzichtig, maar de nacht soheon aan don blik, die zich daaraan gewond had, toch doorzichtig. Weder meende Arnold, dat er zich daarin iets bewoog. Ja ze ker, er bewogen zich twee donkere gestalten tussehen de boom en. „Wie is daar?" riop hij overluid. Alles bleef stil. Hij riep nog eens. Nu deed zich een harte lijk gelach booren, en het geluid van zware en hat sbige voetstappen stierf in de richting van de Fransohenlin.de weg. Te midden der nachtelijke duisternis kwam een blo3 van machtelooze woede en schaamte Arnold op de wangen. Waar hadden zij bei den hun verstand toch gehad, hij eu Sabine? Zij hadden toch moeten bedenken, dat men hen zou kunnen ontdokken en bespieden. spel het gaat op en neeren hij, lord Wolseley, veidmaar.-chalk van liet geheele Britsche leger, verzekerde dat nooit, zoo ver de geschiedenis teruggaat, een campagne is gevoerd die van liet begin tot het eind een triomfmarsch was. En de aandachtige hoorders vingen gretig dit excuus op. «Hear, hear werd geroepen. »Zie je wel!" zouden wij zeggen. Want wie zou beweren dat lord Wolseiey zijn geschie denis niet kent? Dat de Kngelsche regeering dezen oorlog misdadig is begonnen, is onbetwistbaar. Het zou nutteloos zijn dit nog eens te betoogen. Een open deur behoeft niet open gestoolen. Maar dat de oorlog lichtvaardig is uitge lokt, dat Engeland Transvaal tot het uiteiste tergde, zonder zich voldoende ten oorlog te rusten, wisten wij ntet, althans niet in die mate als nu blijkt. De Britsche regeering wist, moest weten, dat er oorlog zou komen zij deed niets om dien af te wenden, en was niet ten strijde gereed. Het ministerie, waarvan Chamberlain de stuwende kracht uitmaakt, heelt een erbarmelijk spel ge-peeld. Vrijheid en onfahankelijkheid, dat isooge bezit waarvoor de Boeren geleden hebben, meer dan wij ons voor kunnen stellen, het was niets in de oogen der Britsche re geerders, met wier plannen de, zelfs beperkte sourereiniteit der twee jong-krachtige staten in Zuid-Afrika niet strookte. Leven en eigendom der Boeren, wal beteekende het in de oogen van mannen nis lord Wolseley die de Boeren met alle waar deering voor vele hunner karaktertrekken", het «domste volk" noemt dat hij ooit heeft ontmoet. Bijna geen Engelschman die zich daarvan veel aantrekt. Misschien vóór den oorlog, toen men dezen nog hoopte te voorkomen. Nu wensclien allen zonder onderscheid de zege praal der Britsche wapenen. Maar krachtiger klinken de protesten tegen de lichtvaardigheid van hen op wie de natie vertrouwde, van de burgerlijke en militaire machthebbers. En scherp klinkt het verwijt dat de regeering, den oorlog ziende komen, zich niet voldoende heeft voorbereid ten strijde. Gelukkige lichtvaardigheid Wie met de Boeren voelt, wie de overwinning aan hunne zijde hoopt, kan niet andprs dan zich ver heugen in het feit, dat de Britsche autoriteiten zich zoo deerlijk hebben vergist. Die domme zorgeloosheid, die dwaze onder schatting van de macht der Boeren, die onbe kendheid met de sterkte des vtjands, zij ma ken de groote kans uit voor een zegepraal van hf-t Recht, «Dien de goden verderven willen, benemen zij het verstand", zeiden de Ouden leeds. Eu zoo kan het ook Engeland gann. Maar al prijzen wij die lichtvaardigheid gelukkig voor de Boeren, van de zyde der Engel-clie regeering valt zij niet genoeg te laken. Harer Majesielts gouvernement heeft Misschien waren zij reeds op aller lippen. En hij kon aan Sabine haar goeden naam niet eens teruggeven Zijn toom tegen zich zelf kendo geen pa len. Hij besloot terstond en onveranderlijk, dat hij Sabine niet meer wilde eieii, haar met moer wilde compromitteercix. Het belang, dat zij in elkander stelden, behoefde zich ook niet in eon persoonlijken omgang te openbaren. Als zij elkander somtijds schreven, konden zij toch met elkander van gedachten blijven wisselen. Hij had de voorzichtigheid gehad, zijn paard nu eens bij den herbergier in het doi-p. dan weer een halfuur verwijderd bij den windmolen aan den straatweg, dan weder op een kleine boerderij dicht bij Heinsdorf neer t0 zetten. Heden, stond liet bij geluk op die kleine boerderij, waarvan de armoedige be woner den Mark voor fooi altijd dankbaar aannam. Ditmaal werd Arnold eenig.-a:ins ver legen, toen hij zijn paard haalde en den man het geld in do hand stopte. Ik ben buiten mijn zinuen geweest, dat ik haar cn mij in zulk een toestand gebracht hob, dacht hij. Maar nu maakte hij er niet zooveel haast mee, aan Sabine een brief te schrijven, die haar schrik zou aanjagen. Hij besloot, liet eerstvolgende samenzijn af to zeggen onder het voorwendsel, dat dienstzaken hem ver hinderden, het alsdan volgende evenzoo. Over veertien dagen begonnen do manoeuvres. Dan wilde hij per brief openhartig met haar spreken on. ook van zijn overplaatsing gewa- gon. Tot zijn verwondering ontving hij reeds den volgenden middag een brief van Sabine Zij had het gewaagd, hem dezen door bemid deling van een boodschaplooper te doen toe komen. Hij lag op de tafel, toen hij van den dienst thuis kwam. Hij moest dus zeker za ken bevatten die van belang waren en waar bij haast was. Zou zij misschien den vorigen avond iets gehoord hebben, evenals hij Dat de vrijheid en onafhankelijkheid der Zuid- Afrikaafische Republiek, het leven en het eigendom harer bewoners licht geteld, het heeft ook het leven der Britsche soldaten, de vaak zuur-verdiende belastingpenniugen der arbeidzame Britsche bevolking voor niets geacht. «Zij, die hooggeplaatsten", zegt generaal Piet Joubert in zijn aan II. M, Koningin Victoria opgedragen vlugschrift over de lijdens geschiedenis der Hollandsche Kaapbevvoneis, treilend en waar, «zij, die hooggeplaatst™, die buiten schot zijn en berekenen, hoeveel eer zij zullen behalen door het bloed der soldaten, moesten ook eens bedenken, hoeveel verdriet en ellende zij veroorzaakten en wat zij te verantwoorden zuilen hebben, ah zij eens voor den eeuwigen God van hemel cn aarde staan, waar zij ook moeten instaan voor dat, wat zij gedaan hebben door hun ondergeschikten". 4r Zoodoende is de verantwoording uroot die de bewei kers van dezen oorlog schuldig zijn aan het geweten der menschhenl. En zien wij goed, dan rest hun alleen deze keuze: dom heid of mi-dadige lichtvaardigheid. «Bijna elke veronderstelling, berekening en voorzegging," merkt de «Westm, Gaz." schamper op, «die de staatslieden vat: het begin dezer zaak aari te berde bsachten, is nu ongegrond gebleken. Dat de Hoeren niet zouden oorlog voeren dat het uitzenden van 10,000 man Kruger tot rede z.ou brengen dat de Oranje-Vrijstaat nooit de zijde zou kiezen vati Tiansvaal; dat, mocht het al in liet ergste geval tot oorlog komen, onze taak betrekkelijk gemakkelijk zou ziju ditnlles en meer nog is van week tot week her haald op ge7,ag van «deskundigen" die hun geheele leven in Zuid-Afrika hebben door gebracht, terwijl diegenen onder ons die den moed hadden te twijfelen of te waarschuwen, op hun laatdunkendheid en domheid moesten liooren schelden." En het blad verwijst naar Lucas XIV 31 »Of wat Koning, gaande naar den krijg om tegen eenen anderen Konir.g te slaan, zit niet eerst neder en beraadslaagt, of hij machtig is met tien duizend te ontmoeten dengene, die met twintig duizend komt." AVij zouden er het volgende vers aan toe willen voegen «Anderszins zendt hij gezanten uit, terwijl degene nog verre is, en begeert hetgeen tot vrede dient." En wij herhalen de vraag die wij eenige weken geleden stelden Waarom liet Harer Majesteits regeering bijna drie weken voorbijgaan, voordat de Trnnsvaahehe regeering haar ultimatum zond, zonder de minste poging te doen om een oorlog af te wenden Waarom zond zij toen geeu gezanten uit tot hem die «nog verre" was en begeerde hetgeen tot vrede diende Wilde Engeland den vrede Of een even misdadigen als licht vaardigen oorlog? zou verschrikkelijk wezen il.il zou Hij haar gaarne bespaard hebben. Noen, Goddank! Geheel andere, eigenlijk verblijdende berichten behelsde de brief. Hij bemerkte echter uit, iedcren regel de agitatie, waarmee Sabine hem geschreven had. Hij la= het volgende „Mijn dierbare vriend, „Do morgenpost brengt mij zooeven een brief, waarvan de inhoud van mij een spoe dig besluit eisdit, dat ik echter niet wil ne men, zonder vooraf uw raad ingewonnen, uw wensch vernomen te hebben. „Dikwijls sprak ik u. over mijn trouwe vrienchn Suzanna. eu over mijn goeden oom Frits. Suzanne was nog zeer jong, toen zij in nauwe bei rekking tot, mij kwam, pS zestien jaren. Maar zij hooft sedert dien tijd allés trouw met mij gcdiagen, begreep reeds de el lende van mijn huwelijk en ook nu het pijn lijke van mijn leven te Miihlau, dat daarin gelegen is, mijn lieve ouders, die behoefte aan rust hebben, tot last te moeten zijn. Zij be weert reeds lang, dat ik het leven gemakkelij ker zou verdragen, als mijn gedachten, in plaats van met louter bittere ervaringen, met mooie indrukken en herinneringen vervuld werden. Een grooten, verheffenden arbeid zou men mij, helaas! niet kunnen verschaf fen, daar deze mij, naast de opvoeding van Leo en Milly, geheel in beslag zou nemen. Zoo heeft deze lieve Suzan na dan gewerkt en gestreefd, mij althans een interessante afwis seling te verschaffen, en oom Frits weten over te halen, mij lot een reis van twee maanden naar Italië uit to noodigen. „Oom Frits en ik zijn elkander echter to vreemd om voel met elkaar te kunnen begin nen; dus moet zij, die dit mooie plannetje gemaakt heeft, ook mee. ,.Ik zou en moest daarmee jubelend instem men. Mijn kinderen zijn bij mijn ouders aan huis, die veel van hen houden. Ja, ik weet zelfs, dat mijn ouders het wel aardig zullen vinden, zich eenige vvelcen lang met de op- illgeiucea »«crziclit. SCHIEDAM, 9 November '99. Be oorlog. Om L a d y s >n i t h. Wanneer men de telegrammen der oorlogs correspondenten nauwkeurig vergelijkt en toetst aan het officieele telegiatnd.it vinden gouverneur van Natal en generaal Buller le Londen is aangekomen, dan blijkt duidelijk dat hot victorie-gejuicli der persmannen weer veel te veel geschreeuw is voor een bitter beetje wol. Dat er Donderdag en Vrijdag om Ladysmith is gevochten, bij Bestors Farm, op Bulwana- heuvel en bij Devvdrop, vult niet te loochenen. Daarover zijn de berichten het vrijwel een«. Van de honderden die de Boeren verloren zouden hebben de conespondent der nDaily Telegraph" spreekt bv. van 800 doo- den en gewonden blijkt daarentegen niets, zoomin als van de schitterende cavalerie- charges en de onweerstaanbare bajonet-aan vallen. De Boeten zullen hier en daar terug geweken zijn zij hebben natuurlijk dooden en gewonden gehad maar daarbij zal het ook wel blijven. Ka fiers hebben te E-tcourt bericht dat de Boeren Donderdag op Groblerskloof-heuvel vooral te lijden hebben gehad van de «man vrouwen". Zij bedoelden de Gordon Hooglan ders met hun korte rokjes. Hun charge zou 109 Boeren hebben doen vallen. Over het gevecht van Vrijdag geeft een telegram aan de «Timen" uit E-tcount, waar heen het door een renbode van Ladysmith was overgebracht, de volgende bpondet heden Twee regimenten huzaren, een regiment vrijwillige cavalerie en een detachement be reden infanterie rukten onder generaal Broeklehuist op om een kolonrte Boeren die op den weg naar Pietermaritzburg was ge signaleerd, aan te grijpen. Na drie kanonnen tot zwijgen te hebben gebracht, slaagde Brociriehurst er in de Boeren uit hun ver sterkt kamp te jagen en hun niar.-ch naar het Zuiden te beletten. Een detachement vrijwillige cavalerie was bijna ingesloten, maar werd door andere cavalerie bevrijd. Ilet slot van dit bericht klinkt weer even zouderling als gewoonlijk: «Onder een hevig vuur der Boeren trokken de Engehchcn terug." liet zal ons dus allerminst vei wonderen, wanneer later blijkt dat iri werkelijkheid de Boeren zich gehandhaafd en de Engelschcu zich, door den nood gedwongen, teruggetrok ken hebben. Altijd weer vindt men die eigenaardige tegenspraak in de Engelsche telpgrammen. Zoo zegt dezo zeilde depêche aan de «Times" over het bombardement van Lady-mith «De Boeren beschieten op het oogenblik de stad. Hun geschut wordt uitnemend bediend, hun vuur heeft echter tot nu toe niet de minste uitwerking gehad." voeding van Leo en Miiiy te b<la-ten, Papi en mama bobben in deze geheel van de mijne afwijkende inrichten en schudden dikwijls lx>- denkclijk met het hoofd our ons overvloedig gebruik van water en lucht, „Waarom ik met jubel, of nog niet jubel Vooreerst, mijn dierbare vriend, woog liet mij zwam' op hit hart, dat- ik u zes weken langer zou nioetni missen, dan bovendien reed- te verwachten is. Want onze reis zal den eer sten September beginnen, en clan zijn uw ma noeuvres eeist voor de helft nfgeloopon. „De laatste weken lubben zulk ecu harte lijke betrekking rti-'-ehen misdoen ont-i.mn dat ik werkelijk niet weet hoe mijn li ven w,l •zou wezen, indien onze ontmoetingen dam- nan ontbraken. „Maar dan kwam als een blik-enistraal de gedachte aan een plan bij mij op. dat zóó !>••- (coverend is, dat ik mij niet durf voor-tollen, dat het niet uitvoerbaar zou wezen. „Hebben wij er on» mot dikwijls over be klaagd, dat wij, fwic vrije, twee on-chuldige, twee reine nienscben, elkander in liet geheim zien en spreken, als haddon wij een zonde te verbcigen Buigen wij ons daarmee niet die per, dan onze trois moest veroorloven, voor een vooroordeel „Hoe zou het dan zijn, als wij in liet bui tenland, ver van bewakende, bekrompene menschenelkaar ontmoetten en heerlijke uren van gemeenschappelijk genot in kunst cn natuur doorbrachten Hebben wij er soms wel niet eens over gesproken, dat het voor twee mcnscheu, die zulke gelijke karakters hebben, zoo vervuld zijn van dezelfde belan gen. zoo vol van dezelfde weetgierigheid, een onbeschrijfelijk genot zou wezen, to samen de wereld eens te bekijken „Neem na afloop der manoeuvres verlof en sluit u dan bij ons aan, zij het ook maar voor eenige dagen „'Mijn Suzanua is een veel to edelaardig menscheukind', dan dat zij onze vriendschap, ondanks liet verleden®, niet zou begrijpen. Zoo gaat liet altijd iri de Engelsche be richten: de Boeren hebben mooie kanonnen, maar de bediening is slechtof als de be diening goed is, diagen ze niet ver genoeo-, enz. Maar bet slot is toch tot nu toe tarnelnk gunstig voor de Boeren geweest. En daar mee troosten wij ons. Bedoeld telegram zegt voorts nog dat de Boeren een batterij in stelling hebben ge bracht achter hm Brit-die kamp. Ondanks de geslaagde uitvallen der Engelsche,. er. de zware verliezen der Boeren sluiten dezen den ring van staal en vuur toch steeds nauwer om Yv hite en zijn le^er. Nog klemt die ring niet genoeg; althans hij sloot de belegerden niet voldoende af op het tijfistip der laatste telegrammen, en de vorige dagen. Toen kon generaal French n"g» waarschijnlijk onder de een o? andere vei rnomming, naar Port Natal ontsnappen om daar scheep te gaan naar Kaapstad. De (rem die hem naar liet Zuiden voerde, werd <ooi de Boeren aangevallen, zonder succes evenwel. Volgens het telegram in de «Times" gaat de bekwame cavalerie-generaal naar de Kaap orn daar het bevel te aanvaarden over de divisie cavalerie vermoedelijk wel de bijzon dere cavaierie-divisie die het ministerie van oorlog wenscht samen te stellen voor den oorlog m Zuid-Afrika. Het komt ons ook zeer wel mogelijk voor, dat de opperbevelhebber, sir Redvers Buller, iemand bij zich wil hebben die den toestand in Natal door en door kent en tevens een goed krijgsman. En generaal French heelt den naam van een goed militair; bovendien lee, hij een hoogst belangrijk aandeel ge had m Whites operaties. Nieuwe berichten bereiken onsintu=?chen uit NataS niet, ten minste geen berichten waaraan wij iets hebben. Uit E-tcourt zijn Maandag bereden troepen vertrokken, waar heen .Men weet het niet. Men hoorde schieten in noordelijke rich ting, en men vermoedt dat het bombarde"- ment van Ladysmith hervat is. »Lan<mTom" zal zich daarbij wel flink doen gelden dit zware Creuzot-kanon is nu door de Boeren opgesteld in een geïmproviseerd fort van rotsblokken, zootku het eenigermnte bevei- hgd is voor het vijandelijk geschut. Ander oorlogsnieuws. Ook van het Westen en het Zuiden komen hij na geen berichten. Een telegram uit Colesberg van Maandag maakt melding van een geruch!, dat 3000 Boeren naar het zuidea rukken. Zij zouden de Vrijstalers te hulp komen om eeri verwachten inval uit de Kaapkolonie te weren ol zelf een krnelitigen aanvat op <le Kaapkolonie te doen. Zij zouden zware Duitse he snelvuurkanonnen medevoeren. Ie iormberg, het belangrijke spoorvveg- kruispunt op de lijti Springfootein-Burghers- orp-En.-t Loudon hebben de Boeren volgens geruchten de spoorbrug vernield. De verbin ding der beide invalslijnen in den Vrijstaat- Port Elizabeth-Colesbeig-Springfoniein en Als ik oj> de markt kon gaan staan en heb tui aanhoort' van allen uitschreeuwen: „Ik ben diep rampzalig in mijn huwelijk ge weest dan zouden de menschcn mi-schicn ook begrijpen, dat ik u niet haten kan en niet ontwijken wil. Suzanna dus zal hot wel be grijpen. En oont Frits? Och groote goedheid' oom Frits heeft twee cn twintig neven eu nich ten, om wie allen hij zich een weinig bekom- rti'rt, maar wier lotgevallen hij dikwijls door i kaar ha-pelt,. Alk-en Suzanna. staat inder daad in een nauwe beti risking tot hem haar vi'Lr was niet alleen zijn neef, maar ook do rit nd zijner jeugd. En met Suzanna gaat hij \,.d om. On- anderen, voor zooverre wij geld \.ui hem krijgen, luit hij dit door zijn ban- kiLi' eens voor al uitbetalen, en onze corres pondentie is eenzijdig: zij bepaalt zich ledit- lot brieven van dankbetuiging. Ikzelf z ig hem maar eenmaal bij gelegenheid van mijn bruiloft. Ik ben er zeker van, dat hij reeds dikwijls vergat, op welke wijze mijn man aan zijn eind gekomen is; den naam van zijn tegenstander heeft hij zeker ook wel niet onthouden. „Dus kunt go u bij ons aansluiten, zonder dat het de aandacht trekt. Waarom zou het toeval niet kunnen mcebiengen, dat ik, dm vroeger to Berlijn met zooveel mensehen om gang gehad heib, eens een bekende aantref? „Bedwelmd van vreugde en geluk zou ik kunnen worden, als ik'het mij afschilder: verheugd en vrij gaan wij met elkander om, vergezeld door mijn trouwste vriendin en den goeden ouden man, door de straten wandelen, van het céiie mooie naar het andere! Uren zullen wij doorleven, zóó rijk, dat zij hun licht nog kunnen werpen over vele jaren dea- toekomst, die zoo raadselachtig, zoo donker, zoo dreigend vóór mij liet. „Zeg niet neen, Arnold! En zeg mij uw ja zeer spoedig' „Sabiuo."' (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1