Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Staten-Gonci'aal. SPORT. Laatste Nie 11 ws. Tel 0 g i' a 111 m e n. Ór East London-Burghersdorp-Springfontein daarmede echter nog niet weggenomen. Behalve door de lijn Middelburg-Molteno worden de beide hoofdlijnen ook nog verbon den door het lijntje Craddock-Greytown. Naar Greytown nu is juist het Britsche legeikamp van Stormberg Junction overgo bracht. Over Kimberley en Mafeking is het nieuws uiterst schaarsch. Een telegram van 1 Nov uit Kimberley aan de Daily Telegraph" zegt dat de Boeren de streek om de stad vernielen. Men denkt dat de 1500 man ver. sterking van Mafeking reeds zjjn aangekomen want men ziet den vijand in grooter getale de stad steeds meer naderen. De voorraad dynamiet der De Beers, die de Boeren in de lucht hebbeja laten vliegen, wordt door den correspondent op-1400 kisten ter waarde van ongeveer 142.000 geschat flet weer begint koeler te worden. De be zetting en de inwoners zijn overigens goeds moeds. De brave Cecil Rhodes houdt zich bezig met den aanleg van een wijngaard. Naar het doel dat de Boeren met hun inval in Zoeloe-land nastreven, kunnen wij slechts gissen. Zoeken zij een steunpunt aan de zee Of wen«chen zij uit het Oosten naar Ladysmith, Estcourt of Pietermaritzburg op te rukken Volgens de sDaily Mail" voert Schalk Burger het kommando in Vrijheid en trekt vandaar eveneens naar Zoeloe land. Hetzelfde blad beweert ook dat de Boeren in Zoeloe-land het stadje Pomeroy geheel vernield hebben. Nog zegt het blad dat een Amerikaanseh oud-olficier, Blake geheeten, het bevel voert over het 500 man sterke Amerikaansch- Tersche hulpkorps in Transvaal, dat geheel uit oud-gedienden bestaat. Per Medic is van Albany een Austra lisch contrigent vertrokken van meer dan 000 man en bijna 200 paarden. Reuter bericht uit Kaapstad het volgende over de werking der Mauser-patronen, die de Boeren gebruikenDe Mauser-kogel maakt een zuiver gat in been en vleesch. Een soldaat die door beide wangbeenderen een schot kreeg, heeft zijn smaak en zijn reuk verloren, maar is overigens zeer wel. De meeste wonden komen voor in handen en armen. Een lid van het Engelsche kabinet, de lieer Akers Douglas, beeft te Dover gezegd dat smen er volmaakt zeker van kan zijn dat de regeering geen steen op den anderen zal laten om te zorgen dat Engeland behooilijk vertegenwoordigd was op het slagveld." Het bijeenbrengen van een tweede divisie, groot 40000 man, en een derde divisie van ongeveer 25.000 man is dan ook een onge kend feit in de Britsche krijgsgeschiedenis. De derde divisie zal garnizoensdienst doen in Engeland. Intussehen worden in de eerstvolgende week 19 transportschepen te Kaapstad ver wacht. De »Times" geeft er een heel lijstje van, loopeDde van 815 November. De Daily Telegraph" bevat een bericht van haar correspondent, Bennett Burleigh, dat dei, Boeren Donderdag na het gevecht een wapenstilstand van een dag vroegen. Deze werd toegestaan op voorwaarde dat geen troepenbewegingen zouden plaats vinden. De militaire ballon der Eogelschen ontdekte echter dat die voorwaarde niet werd nage komen. De Boeren hadden dus de wapen stilstand gebroken. De vraag is echter of een verkenning per ballon niet eveneens een oorlogsdaad moet genoemd worden, en dan komt de quaestie hierop neer of de verkenning eerder plaats had dan de troepenbeweging der Boeren of omgekeerd. Maar het geheele bericht kan wel van hetzelfde soort zijn als die over mishande lingen, plunderingen en trouweloosheid door de Boeren begaan. Zoo beweert Reuter ook dat een Trans- vaalsch officier onder de vermomming van ziekenverpleger in Ladysmith is gekomen om de uitwerking der artillerie der Boeren te constateeren. De Luxemburgsche correspondent de sStan- dnrd", die ook reeds mededeelingen zond over het plan de campagne] der Boeren, op gemaakt volgens zijn zeggen na overleg met en door Europeesche generaals, schat de krijgsmacht der Boeren op 47.000 man, waar van 27,000 Transvalers en 20.000 Vrij staters. Hun troepen zijn aldus verdeeldNatal 22000, Westgrens GC00, Oranje-rivier 4000, grens van Rhodesië 3000, Portugeesche grens 2000, terwijl 10,000 man te Pretoria in reserve worden gehouden. Rjjk zich zeer welwillend uitgelaten over de nieuwe vloot plannen, waarin Beieren ook gekend is. De Belgische Kamer heeft art. 5 der kies wet aangenomen, bepalende dat slechts éen stemming, dus geen herstemming of aanvul lingsstemming, plaats vindt. Goedgekeurd werd een voorstel om bij tusschentijdsche verkiezingen, die maar den plaats gelden, de stemming bij rneei dei beid te behouden. Vandaag komt de Fransche Senaat als hooggerechtshof bijeen. Deze eerste zitting zal geheel ingenomen worden door de gewone proce=handehngen. Liet aantal te hooren getuigen bedraagt 500. Bij besluit van den ministerraad is majoor Mnrchand wegens zijn verdiensten in Afrika voorgedragen voor bevordering tot overste. Gemengde Mcdcdcclfngcn. Czaar Nicolaas heeft gisteren in het mau soleum van keizer Frederik een krans neer gelegd. De Czaar bleef tien minuten met Keizer Wilhelm alleen in het mausoleum. In tegenwoordigheid van Von Birlow ver leende keizer Wilhelm gisterenavond graaf Murawief een audiëntie, die een half uur duurde. De Czaar en de Czarina vertrokken om 9 uur van het station Wildpark, na een aller hartelijkst afscheid van de Keizerin. De Keizer deed zijne gasten uitgeleide tot Chariotten- burg. Van de besprekingen tusschen de Keizers en hun ministers js nog niets uitgelekt. Vóór het gastmaal gistermiddag heeft keiz.er Wilhelm minister Von Bülow eigen handig den Rooden Adelaar geschonken. De ^National Ztg." verneemt, dat keizer "Wilhelm op zjjn reis naar Engeland zal ver gezeld worden door de Keizerin en zijn kinderen. De schepen van het speciale eskader be nevens de slagschepen Trafalgar, Ho we, Sanspareil en de kruiser Australia zullen den 47den op de reede van Spiihead den Keizer bjj zjjn aankomst begroeten. De Beiersehe minister-president Von Crails- heim heeft in den Landdag bij het debat over de verhouding van Beieren tot het Duitsche Iteinach eischt in de »Siècle" dat de Fransche regeering de uitlevering van Ester- hazy zal vei langen op grond zijner veroor deeling wegens oplichting. Esterhazv zal dan in de gevangenis wel klappen over dezaak- Dreyfu«. Voor het eeist heeft de Bulgaarsche standaard zich op zee veitoond. De torpedo- kruiper Nad es ha heeft bezoeken gebracht aan Odessa en Sebastopol. De kommandant is een gewezen Fransch zee-officier. De Bulgaarsche oorlogsvloot bestaat verder uit eenige Donau-torpedobooten en een aantal kleine rivierbooten. In het vilajet Kossowo (Oud-Serviè) zijn Serven en Albaneezen slaags geweest. Er vielen 15 dooden en gewonden. Een telegram uit Kairo beweert dal lord Kitchener naar Londen is geroepen met het oog op den oorlog in Zuid-Afrika, De »Morning Post" zegt van zijn corres pondent te Washington een zeer belangrijk telegram te hebben ontvangen over de Engelsch-Amerikaansche politiek in het Verre Oosten. liet blad acht het echter ge- wenscht den inhoud voor zich te houden, totdat het nadere inlichtingen heeft verkregen. De regeering te Washington heeft nog geen kennis gekregen van de Duitsch-Engelsche overeenkomst in zake de Samoa-eilanden. Men is echter vrij zeker van haar goedkeuring. De overeenkomst geeft Duitschiand Upolu en Sawaii en de Vereenigde Staten Tutuila. Engeland doet afstand van zijn aanspraken op de Snmoa-groep, Duitschiand daartegen over van de zijne op de Tonga-eilanden en Savage-eiland en staat de twee oostelijke Salomons-eilanden, Clioiseul en Isabel, aan Engeland af. Tegelijk is een overeenkomst getroffen omtrent het achterland van Duihcb Togo- land en de Goudkust, alsmede over de exter- itorialiteitsrechten in Zanzibar. Over bijzondere punten zal zoo noodig een scheidsrechter beslissen. Bij de veiltiezingen in de Noord-Ameri- knunsche Staten Ohio, Massachusetts, Iowa, Pennsylvania, Kentucky, Zuid-Dakota eti New-Yersey hebben de republikeinen, in Maryland, Mississippi en Virginia de demo craten gezegevierd. Nebraska was verdeeld. In New-York won Tammany Hall het van zijn bestrijder Mazet. Weer is een Franech officier, luitenant Durand-Autier, behoorende tot de expeditie- Gentil, in Afrika vermoord. Hij was op weg naar Baghami. Het TransTaalsclie Volkslied. Tegenover de pertinente uitspraak van den heer Wormser, dat nKent gij dat volk?" het Transvaalsche volkslied is, plaatst de heer D. Meeter te 's Gravenhage in »De Stand." de verklaring, dat die oer behoort te worden toegekend aan de r Vierkleur". Hij schrijft o.a. sVele nauwe familiebetrekkingen heb ik in Trausvaal. Niet minder dan 7 er van staan op dit oogenblik in het gevecht, waaronder een vader met 4 zoons-. »Van deze betrekkingen zijn er acht op dit oogenblik in ons land, vrouwen en kinderen. Van deze kinderen vernam ik dezen zomer dat men in Transvaal onder het volk het lied «Kent gij dat volk..." in het geheel niet kende". In de sNijm Ct." schrijft iemand Tijdens mijn verblijf in Transvaal heb ik slechts hoogst enkelen aangetroffen, die het lied zongen van Van Gorkum sEen ieder Nasie heeft zijn land Tot 1891 toe werd we! gezongen het lied van De Villiers en Du Toit, als Nationaal- liednDi vierkleur van ons dierbaar land", doch de weinig of niets beteekende melodie deed bet nooit burgerrecht verkrijgen. Bij elke gelegenheid werd er gespeeld en gezon gen, wat wij thans hebben aan te nemen als het Volkslied der Transvalers Kent gij dat volk Onzerzijds willen wij er nog op wijzen, dat in het Nederlandseh Volksliederenboek door de Mij. t. N. v. 't A. uitgegeven, zoowel in de groote als in de kleine uitgaaf slechts de Dvierkleur" als Transvaalsch Volkslied wordt genoemd. En de samenstellers van dezen ultnemenden bundel wisten liet toch wel De gezant der Zuid-Afrikaansche Repu bliek te Brussel heeft aan den secretaris van het Algemeen Nederlandseh Virbond gemeld, dat hij nog geen opgaaf van gewonde en gesneuvelde Nederlanders of oud-Nederlan ders uit Pretoria ontvangen heeft. De aGlobe" bevat het volgende Dalziel- telegram uit Den Haag: jNaar verluidt is dr. Leyds vriendschap pelijk aangezocht zijne bezoeken aan Holland te staken, zoolang de vijandelijkheden tus schen Groot-Brittanië aanhouden". Nadler wordt bericht, dat aanvragen oei informatie worden ingewacht fce Dordrecht bij het Alg. Ned. Verbond en te Amsterdam bij den heer J. de Graeff, Warmoesstraat 171 (telegram-adresTransvaliaAmsterdam telefoon no. 1924), en dat alle informaties bij eventueelon. ontvangst van telegrammen door laatstgenoemden aan belanghebbenden mede gedeeld worden. De vereeniging van Nederlandsehe studen ten aan de „Technische Hoclisehule" te Aken heeft van de overheden vergunning bekomen een inzameling te houden, ten voordeele van de slachtoffers van den oorlog. Klezorsaantal, Bij een bevolking op 31 Dec. 1898 van 5 084.976 zielen bedroeg het aantal kiezers in het Rijk: krachtens art. 1a. der kieswet 523.CG0 ambtshalve ingeschreven, 1789 in verband met art. 11 2573 in verband met art. 12; totaal krachtens art. la 528 022. Kiachtens art. lb lo a. wegens bewoning van een huis 2635 volgens aangifte en 6679 ambtshalve; b. wegens bewoning van twee huizen aangegeven 102 ambthalve 34; c. wegens bewoning van een vaartuig, aangifte 101, ambtshalve 538: wegens artr lb. 2o. a.wegens dienstbetrekking 15.434; b. als inwonende zoons 6067c. wegens pensioen- trekkende, aangegeven 63, ambtshalve 168; d. wegens dienstbetrekking en pensioen 64 e. wegens inwonende zoons en pensioen 19; krachtens art. lb. 3o wegens inschrijving grootboek, volgens aangifte 13, ambtshalve 20; b, inlage Rijkspostspaarbank aangifte 678, ambtshalve 1616; krachtens art. lb. 4o, wegens examen, aangifte 570, ambtshalve 14.699. Totaal art. lb. 36.270; totaal art. la en b. 564.292. Ten vorigen jare bedroeg dit eindcijfer 554.534. Kiezers voor de Provinciale Staten, krach tens art. 1 in verband art. 6 563.609, tegen 554.401 ten vorigen jare. Kiezeis voor den Gemeenteraad: krachtens art. la in verband met art. 7, 526.768 krachtens art. 1b in vei band met art. 7, 6560; totaal 533.328 tegen 516.451 ten vorigen jare. Mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, lid der Eerste Kamer van Gelderland, is, naar men ons uit Arnhem seint, hedennacht aldaar ovei leden. De overledene bereikte den leeftijd van 68 jaar. Nader meldt men ons Op zijn buitenverblijf Schaarsbergen is overleden de heer Mr. W. G. Baron Brantsen van de Zijp, lid der Eerste Kamer, afgevaar digde van Gelderland. Vroeger was hij lid der Tweede Kamer voor Sneek, en behoorde tot de anti-revolutionnaire partij. Bij voorkeur sprak hij in beide takken der volksvertegen woordiging over buïtenlandsche aangelegen heden, zich daarbij steeds dapper te weel stellende voor de belangen van den landbouw bij een onbelemmerden vee-uitvoer. Hij was kamerheer in buitengewonen dienst van Wijlen Koning Willem III. Omtrent de aanstaande benoemingen in hot gezantschapscorps kan nog worden ge meld, dat deze ook zuilen omvatten de bevor dering van den minister-resident te Lissabon baron van Heeckeren. van Keil, tot gezant te Stockholm, en van jhr. van Woede, gezanit- schapsraad te Parijs, tot minister-resident te Lissabon. Deze en de reeds vermelde veranderingen maken 't gerucht eenor aanbieding van den gezantschapspost te Londen aan jhr. van Karnebeek, Kamerlid, zeer onwaarschijnlijk. Onder alle voorbehoud maken wij melding van een in sommige kringen gaand gerucht, als zou de gezantschapspost te Londen zijn aangeboden aan jhr. A. P. C. van Karne beek, oud-minister van buïtenlandsche zaken, lid van de Tweede Kamer, en eerste gede legeerde van Nederland op de Vredesconfe rentie. (»D,") De verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vacature ror. Pijls) is door de Prov. Staten van Limburg op Dinsdag 14 dezer bepaald. Voor de benoeming van een griffier van de Eerste Kamer zal geen afzonderlijke bij eenkomst worden gehouden zij zal plaats hebben als de Kamer in December zitting houdt voor de behandeling der Indische be grooting enz. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de heer Fock heeft voor een achttal dagen de residentie met verlof naar het bui tenland verlaten. Gedurende zijn afwezigheid worden zijn functiën waargenomen door het lid van Gedep. Staten, mr. G. J. Goekoop. De hoofdraad te Rome heeft benoemd tot advocaat van Sint-Pieter, den heer C. A. Schijvens, burgemeester te Haaren. (»Tijd.") I Heden is het 25 jaar dat A. van Dijk en echtgenoote als huisbewaarders lungeeren van het pand waarin nu sedert een half jaar ongeveer de Spoeling-Vereeniging is ge vestigd. Gedurende 24jaar was daar, zoo als men weet de Vereeniging van Gisthan- delaren gevestigd. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, zal Zondag 12 November a.s. de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond het feest van St. Willibrord, beschermheilige van den Ned. R. K. Volks bond, vieren. Na de algemeeoe H. Communie in alle kei ken zal te 10 uren in de parochiekerk van O. L. V. Visitatie de Hoogmis ter in tentie van den Bond worden opgedragen. In de vergadering 'savonds acht uren in de zaal der Officieren-Vereeniging te hou den, zal onze oud-stadgenoot, de zeereerw. heer C, J. Juffermsns, pastoor te Weesp en geestelijk adviseur der Bondsafdeeling aldaar, als spreker optreden. In deze vergadering zal eene verkiezing plaats hebben voor een lid van het afdee- lingsbestuur (vacature-Melchers), waarvoor candidaten gesteld zijn, de heeren Th. Groe nendaa), G. H. Huiskes, D. Kuil en J. van der Spek. (sN. S. C.") Zooals den meesten onzer lezers bekend zal zijn, hebben de nieuwe wagens van den stoom tram een verbindingsdeur, waarmede de vol gende coupé kan bereikt worden. Tevens zal hun misschien bekend zijn, dat daar ook de rem is om den wagen, zonder machine, te stoppen. Om die rem in beweging te brengen, moet echter de verbindingsdeur geopend zijn. Hedenmorgen nu te KB/* uur ongeveer zou op de Koemarkt de tram gewisseld wor den, waarbij de wagens in beweging werden gebracht op de helling naar het stootblokde conducteur sprong als gewoonlijk op het balcon om de rem aan te draaien, maar ongelukkiger wijze kon hij de verbindingS' deur niet los krijgen, zoodat de wagens met versnelde vaart tegen het stootblok aan- smakten en dit met zulk een geweld dat de ijzeren stoolplaat die met een zestal moeren aan den wagen verbonden is, na den stoot op den grond lag en de koppelstang, die de beide wagens verbond, geheel verbogen was, De wagen had zoo geleden dat hij bij de remise uit den trein is genomen. Voor de woning die daar onmiddellijk bij staat, schijnen dergelijke geweldadighejen niet oed te zijn, want telkens storten de stuk ken kalk er door uit de plafonds. De hier ter slede welbekende F. V. is door de politie aangehouden en naar het Huis van bewaring overgebracht tot het ondergaan van 7 dagen hechtenis, waartoe hij door den kantonrechter alhier was veroordeeld. Hedenmiddag te 12Va uur is liet 6-jarig dochtertje van mej. wed. van Rhija op de VVestvest door een molenwagen aangereden. Door een man werd het kind opgenomen en naar een dokter gebracht. Hedenmorgen r> vischmarkt waren aan de aangevoerd 5 manden schol en voornife prijzen v\ aren voor schol van f 0 35 tot f 0,85, voorn van f 0.20 tot f 0,35, alles per koop BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 9 Nov. P, van de Water, 28 jaar, en M. C. van den Oever, 25 jaar. A. Valk, 36 jaar, en A. D. M. Woudenberg, 27 jaar. Geboren s 7 Nov, Petronella, dochter van 13, Ris en M. Noordhoek, Lange Singehlraat. 9 Nov. Antoinnetta Ilendrika Liduina, dochter van J. A. Groenendijk en J. van Litseiiburg, Br oer f veld. Overleden 6 Nov. Een levenlooze zoon van H. B. van der Vlies en M. Zwartenbol, Ereupehtr, 9 Nov. Willem Frederik George Lodewijk Koning, oud 54 jaar en 9 maanden, Lange Achterweg. Alhier worden door de heeren A, Knot tenbelt en dr. L. W. B, Tjeenk "Willink pogingen in het werk gesteld eene afdeeling van ï>Pro Joventute" in het leven te roepen. Ia de Volkslezing van het Nut zal aan staanden Vrijdag als spreker optreden de heer Mr. A. Tak van Haarlem, met het onderwerp: »De bestraffing van de misdadige jeugd". Zondag a.s. viert de afd. Vlaardingen van den Ned. R. K. Volksbond haar patroons feest; des avonds te 7Va ure is er feestver- gadering van donateurs en leden wier namen met de letters A tot en met K, beginnen De gekozen diakenen en ouderlingen bij de Ned. Ilerv, gemeente hebben hunne be noeming aangonomen, uitgezonderd de heer G. Kornaat Gz. BURGERLIJ KE ST AND. Geboren 8 Nov. Cornelia, dochter van M. Mostert en N, de Bruin, Havenstraat. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 November. (.Per Telegraaf.) Ongevallenwet. Wegens bezwaar bij de Regeering daarte gen, trek de Voorzitter zijn voorstel om he den avondzititing te houden, in. Bij de voortgezette beraadslaging over de ongevallenwet bestreed de heer BAOTERT het ameudtemon t-Troelstraom verzekerings- plichtig te maken die landbouwbedrijven, voor de uitoefening waarvan eea krachtwerk tuig wordt gebruikt. Bij deze bestrijding sloot rich aan dte heer VAN ALPHEN, die aanneming van het amendement een ware ramp voor" den land bouw achtte, en eveneens de heer TTJDE- MAN, die opkwam tegen een gedeeltelijke verzekering van den landbouw. Tegen den. omvang van het amendement, dat ongeveer 1/8 a 1/10 Vam dteru landbouw onider de wet brengt, heeft die MINISTER geen bezwaar, maai* het amendement is niet rationeel. De Minister herhaalt zijn voorne men. om later den. geheelen landbouw verze- keringsplichtig te maken, en z. i. zal aanne ming van liet amendement die algeheel© ver zekering geenszins verhaasten, vandaar dat hij den heer Troelstra aanraadt het amende ment in te trekken. De heer KUYPER meende dat het amen dement te ver ging, en achtte 't aannemelij ker wanneer 't alleen sloeg op „gevaarlijke?' laindbouw-kraclitwerktirigen. De heer TROELSTRA, zijn amendement verdedigende, achtte 't wel degelijk rationeel wanneer men bij deze wet verzekërin'gsplioli- tig maakt gevaarlijke landbouwbedrijven, m, a. w. die walar een. kraehtwerktuig wordt ge bruikt. Hij constateert dat de Minister het amendement niet onaannemelijk heeft ver klaard. Voor wijziging ziet hij geen reden, en hij handhaaft dus onveranderd zijn voorste] waarvan het eemg doel is, reeds nu voor dé landbouwarbeiders te redden wart te redden is De heer VERHEIJ betoogde de wensche- hjkheid om ook verzekeringsplicbtite ma ken de kleine schepen van 60 ton, °wanneer zij laden en lossen. De heer KUYPER stelde een nieuw amen dement voor, den landbouw onder de wet on te nemen voor zooveel ten behoeve vaar liet landbouwbedrijf eea kraehtwerktuig wordt gebruikt, voorkomende op de lijst van o-evaar- üjke bij den landbouw dienstdoende, krach t- werktuigen, die bij algemeenan. maatregel van bestuur wordt vastgesteld, In verband met dit amendement, stelt spr nog een ander amendement voor, om die ar beiders te verzekeren, die tijdelijk dienst doen bij een eigenaar vam bovenbedoeld werktuig. Na nog eenig debat, waarbij de Minister de amendementen ernstig bleef ontraden kwamen de amendementen "in stemming. Bet amendement-Troelstra werd' verwor pen met 51 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de heeren Beidt, Nol tin» Heemstra, Ketelaar, Smeemge, De Klerk Rink, Tijdens, Schaaf arm, Bouman, Staal man, Roessingh, De Boer, Van Kol, Schaper Zijhna, Troelstra, Van der Zwang, Kerdijk' Fokker, Pijn acker Ho'-dijk en Veegens. Bet amendement-Kuyper (toepassing der wet op landbouwbedrijven mot gevaarlijke kracktswerktuigen) werd verworpen, met &3 tegen 19 stemmen. Het amendömeut-Kuyper (toepassing dtar wet op werklieden van den boer, tijdelijk ar beidende bij den. exploitant van. een kracht werktuig, dat gebruikt wordt ten dienste van het bedrijf van dien landbouwer) word ver worpen met 60 tegen 22 stemmen Ook het a mend omen t-Verlieij werd verwor pen met 63 tegen 19 stemmen. Art. 12, opsommende de niet-verzekerings- plichtige bedrijven, werd daarna goedgekeurd De heer LIEFTINCK zal tegen de amen dementen stemman en zich neerleggen bij het Regeeringsstelsel, vertrouwend© op spoedige afzonderlijke verzekering van den re-heden landbouw. De heer VERHEIJ stelt een amendement voor ook te verzekeren die werklieden die een klein schip lossen en laden, niet behoo rende tot die bemanning van het vaartui». Besloten wordt op voorstel van den heer VEiBGENS morgen om 10 uur de zitting aan te vangen. De Voorzitter stelde in vooruit zicht dit zelfde te doen Woensdag, Donder dag en Vrijdag in dë volgende week. Art 13 bepaalt dat de buitenlandsche schipper niet behoeft te verzekeren de werk lieden die zijn schip ladon of lossen De lieer FOKKER verdedigt een amende ment om dit voorrecht te doen verdwijnen en den buitenlandschen schipper te verplich ten een gemachtigde aan te wijzen op wien de verplichtingen van den werkgever volgens deze wet rusten De heer VAN KARNEBEEK bestrijdt 't amendement, omdat de daarbij voorgestelde bepaling de aantrekkelijkheid onzer havens voor de buitenlandsehe schipperij zou ver minderen De MINISTER VAN WATERSTAAT betoogt dbt wegens de zéér zeldzame gevallen, er uit een practiseh oogpunt geen belang be staat om het amendement te handhaven, en de MINISTER VAN JUSTITIE wijst op hot practische bezwaar om de nalkoming der verplichtingen te verzekeren Verbieden, te lossen of te laden kan men niet Wel kan men strafrechtelijk vervolgen den schipper die zijn verplichtingen niet nakomt, maar hoe moet- men de straf toepassen, waait dan is de schip per weer weg Het amondt.-Fokker wordt daarna verwor pen met 46 tegen 32 stemmen. Art. 13 goedgekeurd. (De zitting duurt voort). 'De internationale tentoonstelling van hon den, georganiseerd door dei/ heer A. van Hattem Jzn, te Rotterdam, die van 40 tot 13 dezer in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam gehouden wordt, belooft zeer be langwekkend te zijn en zal zonder twijfel vele hondenliefhebbers in dit seizoen tot zich trekken. Het aantal inschrijvingen bedraagt circa 400 zeer goede exemplaren uit Nederland, Duitschiand en België, diverse rassen, zooals Duitsche doggen, waaronder een afstamme ling van den bekenden Champion Hatto, oorts Duitsche staande honden, collies, Sehotbche herdeishonden, Barzois, smousj'es enz., alsmede ook eenige fraaie nesten. De bekende fok- en keurmeester F. Kiersch- baum uit Berlijn zal als deskundige aan wezig zijn. De tentoonstellingscommissie bestaat uit de heeren L. R. H. Dobbelman, L. Havelaar, C. M. P. Dolk, N. Huijgen, C. II. v. d. Roe mer en A. v. Hattem Jrzn., allen uit Rotter dam, A. Woltman Elpers, L. Seegers en E. Strauss uit Amsterdam A. Gouka uit Schie dam A. Steensma uit GoudaDr. A. J. J- ICloppert uit Hilversum en H. J. Topma Bon- nema uit Tzummarum. 'Voor de akte Boekhouden. M. O. slaagde hedfen te 's-Gravenhage de lieer J. Brouwer, te Schiedam. AMSTERDAM, 9 November. Koffie goed ord. Java 30, Santos 18i/3. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering ilauw; Maart f135, 134. PARIJS, 9 November. Spiritus. Nov. frs. 36.Doe. frs. 30.25 vier eerste maanden fr. 37.25 vier maanden van Mei fr. 38. BERLIJN, 9 November. Spiritus per loco 47. LONliEN, 9 Nov. (Bart.) De conventie betreffende de Samoa-eilanden wordt hier V.:". J 4sik&SPrftó N i~--j ■vSöSi

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2