53Bte Jaargang. Zondag 12 en Maandag 13 November 1899. No. 10088. Eerste Blad. Maar een mensch! Ken nisgev i n g. KENNISGEVING. Een Engelscli oordeel. BUITENLAND, SC1IEMMSCHE COUIRANT. Deze courant verschijnt dragelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1,25. Franco per post 11. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Botemstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 47 regels fl. 0.90iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adtsertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. Burgemeester en wethouders van Schiedam hrcngen ter algemeene kennis, dat door den iieer Minister van Waterstaat, Handel en Nijveiheid, bij zijne beschikkingen van 3 dezer No. 187. is aangewezen Dinsdag 21 November 1899 als d.ig, waarop de verkiezing, en Dinsdag 5 Decem ber 1899 ah aag, waarop zoo noodig de herstemming zal plaats hebben ter benoeming van leden der KAMERS PAN ARBEID voor de ALCOHOL-INDUSTRIE, voor de VOEDJNGS- en GENOTMIDDELEN en voor de BOUW BEDRIJVEN. Zij brengen tevens in herinnering de artt. 17, 18 en 41, der wet op de Kamers van Arbeid, luidende: Art. 17. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin personen die op eene kiezerslijst voor eene Kerrtar van arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in (abrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren van den voor de stem ming bepaalden tijd gelegenheid vinde om mede te werken tot de keuze waartoe hij bevoogd is. Art. 18. Het hoofd of de bestuurder in het voorgaande artikel bedoeld is vei plicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats waar arbeid woidt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en tijdens de tot stemming bepaalde uren. op eene zichtbare wijze is opge hangen eene door hem onderteekende lijst, de uren in het voorgaande artikel bedoeld ver meldende "oor pik afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden «arbeid" en «fabrieken en werkplaatsen'" in dit en in het vorige artikel is 1 der Arbeidswet, met uilzondering van liet Jaatste lid van art. 2, toepasselijk. Art. 41. Overtreding van art. 17 of 18 wordt gestrait met hechtenis van len hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Schiedam, 10 November 1899. Burgemeester cn Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris VERNÉDE. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten Nrs. 3 en 4 dezer ge meente, over het dienstjaar 1899/1900, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 9den November 1899 execu toir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat ean ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat DOOR IDA BOY-ED. 36) Hij had reeds verscheidene zieken in zijn compagnie en beschouwd© heb slechte weer als een. persoonlijke wraakoefening der he- melsche macliten. togen zich zelf. Arnold! was er de naaste aan toe, al de slechte luimen van den kapitein te verdragen. Onder zulke omstandigheden groeide het droombeeld van een reis naar Italic met Sabine nog meer tot een stralend tafereel van overweldigende be koorlijkheid aan. Schier met Stofeijnsche kalmte verdroeg hij alle ongemakken. Steeds zag hij Sabine vóór zich staan, zooals zij bij de poort van Heinsdorf stond', toen hij er voorbijtrok. Iedere gedachte aan haar werd een verkwikkend© tegenstelling met de ellen de- van deze dagen. Reeds na verloop van anderhalve weck ont ving hij haar portret. Zij had zich in baltoi let laten photographoeren. Daar hij haar Rooit anders dan in dei open lucht, in wandel- kostuum gezien had!, maakte dit portret schier een zonderlingen indruk op hem, maar was toch ook als een nieuwe openbaring van haar schoonheid. Met een' kloppend hart bekeek hij het. Wat stond! haar edel hoofd fier op haar slanken hals! Hoe verrukkelijk waren de lij nen van haar schouders en armen Hij slaakte een diepen zucht, toen hij d'aar- °P het portret in zijn koffer wegborg. Maar alle avonden, haalde hij het weder*te voor schijn en staarde het aan, en een doffe, verte rende onrust groeide langzaam, in hem aan. Zijn, nachten werden door hartstochtelijke droomen gekweld. Overdag verheugde hij heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den '11 den November 1898. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Ernstiger veroordeeling dan wij nog ergens vonden, van Groot- Bntannië's misdadig stieveu van het oogeublik, levert de October- aflevermg van den «Arbitiator". Het is een anest, 200 schelp gemotiveerd, de overwe gingen van liet vonnis wegen zoo zwaar, dat mij meenen orizen lezers dit Engelsche oor deel over Engelsche politiek niet te mogen onthouden. De «Aibitrator" tieedt op als rechter der Biitsche natie, en z\jn uitspraak is even rechtvaardig als vernietigend. »Wy moeten dit aitikel beginnen", zoo luidt de aanhef, «met onze vrienden in Ame rika en op het Vasteland te vei klaren, dat de smait en de vernedering die wij voelen, alle beschrijving te boven gaat. Engeland vvordt veroordeeld door heel de beschaafde wereld. De jingo-pers beweert dat het slechts een crisis is van vrees voor Engeland. Maar dat meenen wij niet. De veroordeeling is even algemeen in Italië en de Vereenigde Staten als in Frankrijk en Engeland, en zelfs in de kleinste Euiopesehe staten die geen enkele reden hebben Engeland te beschouweu als mededinger. »En", gaat de «Arbritator" voort, «wat erger is: het oordeel der superieuren van geest in alle landen klinkt even streng als dat van hen die gewoon zijn ons zonder reden te gispen. De Vredesgenootschappen van de geheele wereld hebben ons veroordeeld. Wij kunnen niet dan nederig het hoofd buigen, erkennende dat het vonnis verdiend is." Na dit smaitelijk «Mea culpa" vraagt de Arbitrator" voor zichzelf een oogenblik ge hoor en een stil beklag. »Wij hebben krachtig geprotesteerd in den aanvang, en misschien zou ons pogen krach tiger nog zijn geweest, zoo wij den oorlog mogelijk hadden kunnen achten. Misschien hebben wij te veel g-rekend op de te wel bekende vredelievende gezindheid van loid Salisbuiy," heeft niet een ieder daarop vertrouwd? «die zoo dikwijls gelegenheid heeft gevonden zich te uiten. Hoe het zij, wij waren er verre van te vermoeden hoe diep de moderne hartstocht voor sport inge vreten heeft in het gezonde flinke Engelsche ras. De plebejers van Rome zyn gedemora liseerd door hun «brood en spelen"; Engeland demoraliseert zich op z(jn beurt door zijn sport." Maar daarin alleen ziet de «Arbitrator" niet den kanker die Engeland's gezonde kracht ondermijnt. En ernstig-waaischuwend ver heft het zijn stem tegen een deel der pers, de corrupte zg.n. volksbladen, wanneer liet zegt; «Eugeland is verlaagd door een zoo ge- heeten volkspers". Op dezelfde wijze zijn ook de Vereenigde Staten bedorvendaar zich nu schier over al de noodlottige omstan digheden, die hem althans met geweld ver getelheid opdrongen. Op zekeren nacht, toen zij in een zeer klein Poolscli stadje in kwartier lagen, vielen er zulke plasregens neer, dat de volgende moe- gen hun ingestorte bruggen, verniëkfe wegen, overstroomde landerijen vertoonde, en in plaats van, zooals het plan was geweest, '3 morgens om vier uur verder te marc'aeeren, viel aan het regiment da taalt ten doel, het detachement pioniers bij het herstellen van wegen en bruggen behulpzaam te zijn. Het stadje lag op een eilandl, dat door twee ar men der Warthe omgeven werd. De noordelij ke, brug was ingestort, dia dam van den hier uitkomenden, zijtak ondergraven; de straat weg, dien men over de zuidelijke brug bereik te, was vele meters lang als 't ware ineenge zakt en hier en daar onder puin bedolven, ge raaktr. Hier hield Arnold! stil en. sloeg, op zijn paard gezeten, de werkzaamheden zijner fu seliers gade. Tussohen de mensch 111 bewoog zich Bliiser en een luitenant van de pioniers. Men liet planken aanbrengen, en aarde, om een soort van brug te maken. Achten' hen rolde de stroom geelachtig en golvend! voorbij de roodachtig grauwe huizen van het stadje. Daarboven staken een paar fabrieksschoorsteenen en em kerktoren in de sombere lucht uit. Vóór hen strekte zich d'e met boomen beplante straatweg eindeloos in de vlakke streek uit. De takken, der boomen hingen naar beneden; want zij waren zwaar van den regen en van den oogst. Gp de plek, waar de weg ingezakt was, ver zamelden zich allengs allerlei rijtuigen en voetgangers. De laatstgenoemden werden, er een voor een door die soldaten naar den over kant gedragen, en Arnold! zag daar meer d'an spreekt men van een «gele pers", maar die term schijnt ons niet zeer juist. De pers, die zich verkoopt aan de groote politieke en financieeie speculanten, is het die bij ons het kwaad heeft gewrocht." Toch is dit alles nog niets bij bet schrik kelijk oordeel dat over Engeland wordt U'tgesproken «In ons land kan hy die het grootste talent heeft om de waarheid te vervalschen, den titel van pair of baron verwerven. De eigenaars van zulke bladen (die het meest geven om geliieljjk voordeel) kunnen gemakkelijk onder het mom van vadeilandsliefde een fortuin bijeenschrapen. Het gevolg is dat die goed- koope groote bladen, wier ruime iukomsten uit verborgen bron vloeien, voortdurend den geest onzer landgenootm vergiftigen. En de giondslag dier schandelijke voordeelen is leugen." Eerlijker dan de Engelsche bladen, die zulk hoog woord hadden over den splinter in bet Fransche oog maar van de baik in eigen oog niet willen welen, trekt de «Arbitrator" een vergelijking tusschen de zedelijke crisis, die Frankrijk doorworstelt, en die welke het Engelsche volk thans met ondergang bedreigt. «Onze vrienden in Frankrijk kennen dit gevaar. Zij hebben te strijden gehad en een moedigen krijg te voeren gehad voor de ver dediging van waarheid en geiechtigheid, en zjj hebben kunnen coostateeren dat de zeer groote meerderheid hunner medeburgers aan de andere zijde stonden, zjj kennen er de reden van. De populaire Fransche bladen het »Petit Journal", de «Libre Parole", de Intransigeant" en andere hebben nooit bun lezers de waarheid geleerd. Ook wij, in Engeland hebben onze volksbladen «The Evening News", de «Daily Mail", de «Sunday Chronicle" en een groot aantal andere, die even laag vliegen." De «Arbitrator" herinnert er aan hoe het verzet heeft aangeteekend tegen den drang dier ugoot-pers" om Fi ankrijk wegens de zaak-Dreyfus te boycotten. Het achtte het dwaas het geheele Fransche volk te veroor- deelen voor de fouten van enkelen en van zeker sooit journalisten. Nu vraagt Let dezelfde beoordeeling voor Engeland waar de Trade-Unions, de socialis tische partij, de meerderheid der liberale partij en de eenparige stem der vrjj'e kerken den oorlog hebben veroordeeld. Toch z gt de «Arbitrator" later kan de blaam van Europa geen verwondering wekken. Zeker, sir "William Harcourt en John Morley hebben ernstig beproefd hun land- gencoten terug te leiden naar het pad der gerechtigheid. Maar waar even uitnemende liberalen als Courtney en Arthur Eliot ge meend hebben zich niet te mogen verzetten tegen het inzicht der regeering, mag daar het oordeel der wereld verbazen Verschillende andere punten bespreekt de sArbitrator". Zoo wijst het artikel op de onbetrouwbaarheid van elke chauvinistische, jingoïstische pers, van welken landaard ook. Wij zullen het evenwel niet verder volgen. Het bovenstaande is voldoende. Eén citaat één aardig tafereeltje, als een zijner forsohe, krachtig gebouwde manschappen, een sidde renden haadeldrijvanden Jood met zijn mars moov voortsjouwd© dam voortdroeg, terwijl da emalle plank: onder zijn, voetstappen ineen boog. Voor de rijtuigen heette hetwachten. Eindfelijk ontstond er een letterlijke opeen- hooping van wagens: zes met vier paarden bespannen, zwaar inet zakken beladen voer tuigen. Deze moesten koom van een naburige boerenplaats naar het spoor brengen. Verder zag men een wagen1, waaruit een. jammerlijk gebalk klonk, kalverkoppen trachtten zich een uitweg te banen, en de voerman vloekte als een ketter. In- trwee leege boerenwagens legden zich de voerlieden onverschillig te sla pen noer, en de paarden stonden onbeweeg lijk. Daartusschen stond, reeds geheel tus schen do andere rijtuigen ingesloten, een open victoria. Een koetsier in livrei zat op den bok, en een oudie heer en een jonge dame bevonden zich in hot rijtuig. De commandostemmen der officieren over stemden het rumoer, plankan vielen klette rend op den grond neer, hamerslagen dreun den, do kalveren bulkten jammerlijk, rechts en links lag modderig water op de landerijen, en uit de loodkleurige lucht begon het juist weer te droppelen. Arnold zag, dat de beide personen in d'e victoria opstonden en blijkbaar met gebaren van ontmoediging het geheele tooneel om zich heen gadesloegen. Nu bemerkte hij eerst, dat het een dame was en een heer op leeftijd, dus twee menschep, die bescherming of al thans misschien raad noodig hadden. Hij steeg af en gaf zijn paard aan een sol daat om het vast te houden. „Kom mee, Blaser," zei de hij in het voor bijgaan. „We zullen die menschén helpen!" echter volge hier nog, omdat het getuigenis aflegt van den kloeken waarheidszin dte in het geheele artikel doorstraalt. Over het Transvaalsche ultimatum wordt dit gezegd: «Al betreuren wjj de uitwerking, die het ultimatum teweeg heelt gebracht, verrast heelt het ons niet. Onder zulke omstandig heden zouden wij geneigd zijn geweest te handelen zooals de heer Kruger heeft gedaan. De twee regeeringen waren toen, naar het schijnt, zóó dicht bij een schikking, dat men werkelijk verlegen zou zjjn geweest om rede nen te vinden, die het toevlucht nemen tot den oorlog rechtvaardigden. «En toch ging Eugeland voort met zijn krijgstoerustingen en maakte het zich gereed een leger te zenden, gelijk in aantal aan de mannelijke Boeren-bevolking. Het kon aller minst verwondering wekken dat die zelfde Boeren daarop weigerden geloof te hechten aan Chamberlain's schoone beloften, en het besluit vatten dat, daar Engeland voornemens scheen hen te verpletteren, het beter was niet met tegenweer te wachten, totdat de 60.000 Engelsche soldaten waren aange komen." Waarlijk, zulke taal doet goed. Het zijn zware beschuldigingen die de «Arbitrator" de Engelsche pers toesliogertmaar wie zal be weren dat ze lichtvaardig zijn geuit en onrecht vaardig treffen Eer zou men geneigd zijn met den «Arbitrator" deze ernstige grief weg te voeren over de grenzen van Engeland. De dusgenaamde «volkspers" is een internatio naal kwaad, en nu hier, dan daar ziet men het kwade zaad ontkiemen en worden tot een vaak bjjna onuitroeibaar onkruid. Gelukkig dat er nog stemmen luid wor den als die van den «Arbitrator", durvende stemmen die zich waarschuwend laten hooren tegen de voortwoekerende ontsteking, die het van nature gezond gestel van menige natie met gevaar voor leven en eer dreigt. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, II Nov. '99. De oorlog. Wij zijn nu bijna zonder nieuws over den oorlog. Er is alleen een telegram, Donderdag door generaal Buller aan het ministerie van oor log gezonden. De opperbevelhebber seint daarin een nieuw postduiven-bericht vaar ge neraal White over dat geen datum draagt; het kan niet later dan Woensdag rijn ver zonden. Het luidt „De beschieting door de Boeren op groo- ten afstand wordt dagelijks voortgezet, maar veroorzaakt weinig ongelukken en richt wei nig schade aan. De Boeren zonden heden een aantal vluchtelingen nit Transvaal, onder be scherming der witte vlag hierheen. Een af- deeling uit Lady smith met do witto vlag ging hun buiten de voorposten, te gemoet en werd bij het terugtrekken door de Boeren bescho ten. Majoor Gnle werd heden geiwond' bij het afzenden van een bericht. Onze verschansin gen worden met den dag sterker, er is over vloed van provisies." Voorzichtig balanoeerende, kwamen zij over dte smalle plank aan den anderen kant en begaven zich tusschen de paarden en rij tuigen. door naar de victorin Arnold groette. „Als ik mij mag veroorloven, u een raad te geven, dan zou het 't beste wezen, dat u uit stapte en te voet naar het stadje ging. Het is maar een kwartier ver. Voordat het rijtuig naar den overkant kan, zal er nog wel een uur en, meer verloopen." De oudte heer nam hoffelijk zijn muts, die van oen lamsvaeht vervaardigd was, af en keek het jonge meisje vragend aan. „Zooals het u dunkt, oom," zeida zij. „Den trein kunnen we toch al niet meer halen," merkte de oude heer ontstemd aam „Als u met den trein verder wil, dan moet ik u zeggen, dat de spoorbaan gedeeltelijk weggespoeld: is. Vóór morgen zal er wel geen trein rijden," deeldfe Arnold mee. „Groote goedheid!" riep de oude heer uit. „Maar oom, hoe romantisch I Begrijp ©ems I Dit is liet eerste avontuur in mijn. leven," riep het jonge meisje verheugd! uit. De oude heer glimlachte, ook de beide offi cieren veroorloofden rich een welwillend glim lachje. „De Juffrouw zal misschien meer onaange- naamlieden' dan romantische tooneelen onder vinden. In het logement „Koning Stanis laus" hebben de officieren van den staf de beste kamers in beslag genomen. Maar plaats zal er toch nog wel te vinden rijn. Ook het eten is er niet slecht. Alleen rijn er veel mi litairen," vertelde Arnold!. „Laat ons dus uitstappen!" besliste de oud» heer. „Als de heeren ems naar dien over kant willen helpen En jij, Brenta, kom later met onze goederen in hét hotel 1" „Ik zal er voor zorgen, Mijnheer)" Dat is alles. Verder weten wij nu dat Co- lenso door de Boeren bezet is, die Ladysiaith nu met een gordel van geschut hebben om geven. De Boeren moeten hun belegeringsge schut hebben opgesteld op Signal-heuvel teu Noorden, Pepworth-heuvel ten Noordoosten en Buhvana-heuvei ten Zuidoosten van La- dysmith. Vermoedelijk zullen ook ten Wes ten en ten Zuidwesten wel batterijen rijn ge plaatst. Wij danken deze mededeeling aan. den ho telhouder Barnard, die met een ander bewo ner van Lady smith door hun locale kennis uit de belegerde stad wisten te ontsnappen. Zij zeggen nog dat de granaten der 'Boeren eenige Kaffers en koelies gedood, maar ove rigens weinig schade aangericht hebben. Het Engelsche geschut was nog niet gereed. Volgens den correspondent der „Daily Mail" te Pietermaritzburg was do reden, hier in gelegen, dat men nog niet klaar was met de vaste onderlaag -<*oor het geschut. Bennet Bur'.eagh, ao correspondent der „Daily Telegraph", seinde Maandag nog uit Pietermaritzbuig dat die plaats ejn_ Estoourt veilig rijn, en dat ook ladysmith het gcrai- naen tijd kan houden, daar White's geschut een dichtere omsluiting der stad kan belet ten. Intusschen dreigt den. Boeren volgens de „aDily Maill" groot gevaar. Het blad beweert nl. dat de Boslin Castle, die met troe pen te Kaapstad is aangekomen, doorgezon den. is naar Durban. Generaal Buller zou voornemens zijn allereerst te zorgen dat Whi te's legerkorps ontzet wordt. De Boslin Castle brengt evenwel maar 1100 a 1200 man, officieren en man schappen, over, die waarschijnlijk Maandag te Durban zullen, zijn. Voordat een eenigisrins flink ontzettingsleger van een, 4 a 5000 man in Natal gereed, is, zullen er echter nog wel een dag of tien heengaan. Een poging van White om zich door helio grafie met Colenso in verbinding te stellen is mislukt. Er rijn ook nog eenigo berichten omtrent de gevechten bij Colenso, maar allo dragen het merk van partijdigheid en onjuistheid, vooral dat uit Esteourt van Maandag geda teerd. Het is van Laffan's bureau en zegt dat een Engelsche patrouille uit Esteourt te Colenso maar 80 Boeren vond die „in. wilde haast" vluchtten. De Boeren waren er alleen om te plunderen, want de Engelschen vonden op straat juweelen, kleedoren en voedsel. Zulke berichten behooren bij die over mis leiding door het vesrtoonen der witte vlag en dergelijke. Of de Vrijsta tere in de Kaapkolonie zuide lijker doordringen, blijkt niet met zekerheid. Te Kaapstad dénkt men dat de hooge water stand in die Oranje-rivier de Boeren doet vree zen voor hun terugtocht, terwijl de Hollan ders in het Noorden der Kaapkolonie neu traal blijven. Daarom beteekent de inval der Vrijsta.tërs niet veel. 'Daarentegen zegt een telegram van Maan dag uit Burghersdoip dat een sterke Boeren- macfat Jamestown, is doorgetrokken in de richting van Queensfcown; Zondagavond zag men duidelijk seinen wisselen. Ook werd de 'bezetting van Burghersdorp Dinsdagmorgen verwacht. De Boeren moeten de spoorbrug van Ach- Met een veelbeteeken enden blik beval Ar nold aan zijn kameraad, dan ouden lieer- ta begeleiden. Het sprak vanzelf, dat hem, dien eersten luitenant, 't aangenamer gedeelte dei- taak, namelijk de begeleiding der jonge dame, ten deel viel. En bovendien beviel deze hem uitstekend. Zij was van middelbare lengte en slank ge bouwd, geheel in een Engelschen grijzen reis mantel gewikkeld, die haar om het middel sloot en haar fraaie gestalte geheel deed uit komen. Daarbij droeg ze een vit strooien matelot. Dik kwam van oudc-r den rand daar van prachtig blond! haar te voorschijn. Het meisje had blauwe oogen, die met een ver heugden blik in de droevige wereld rondke ken. Men kon het wel aan haar open, frisch gelaat zien, dat al deze onverwachte onaange naamheden haar humeur volstrekt niet van streek brachten. Vertrouwelijk keek rij naar Arnold op. Den ouden heer hield Arnold voor een Bus, ofschoon hij het Duitsch zuiver uitsprak. Hij was lang en slank, liep eendgszins vooroverge bogen en droeg op rijn wit haar een muts, van oen. lamsvacht vervaardigd. Zijn gang was log, zijn gericht bleek, zijn neus lang en vleerig. Hij had iets uitgeputs, iets gebla seerds, iets verstrooids, dat echter niet onaan genaam aandeed, maar veeleer deelneming wekte. Arnold liet do jonge dame vóór zich uit gaan en hield haar, achter haar loopende, onder de bedde armen vast. De plank boon- rich onder hun gewicht. Somtijds liep het modderige water er overheen en maakte hun voeten nat. „G-raag zou ik nu juist niet in die modder willen vallen," 2ea.dk rij lachend. (Wordi vervolgd.J

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1