Transvaal en Oranje-Vrijstaat. STADSNIEUWS, YL AARDINGEN. MAASSLUïS. SPORT. Gemengd Nieirvvs. ter tang. tusschen Norwals Pont en Col es- berg, vernield en de telegraaflijn doorgesne den bebben. Slecht strookt daarmee editor een ander bericht, uit Nauwpoort, dat de En gelsehen den tunnel tusschen Arundel en Tweedöale vernield hebben, omdat de Boeren bij Norwals Pont de spoorlijn repareeren. Beweerd wordt ook dat in den Vrijstaat, met bet oog op een mogelijken inval der En- golsohen, zooveel mogelijk de spoorlijnen op gebroken worden. Van Kimberley en Maf dring geen nieuw--. Een .particulier boridit", waarvan de ..Fi garo" gewaagt, dat Cecil Rhodes bij een uit val m handen der Boeren zou zijn gevallen, zal wel een verzinsel zijn. Wij betwijfelen of Rhodes zijn kostbaar leven wel bij uitvallen zal wagen. Het heeft nu den schijn of de Boereu Kim berley en Maf dring willen uithongeren. In Rhodesië blijken de Boeren, een En- gelseh konvooi to bebben opgelicht. De zendeling Brown is te Ivunnnan aange komen. Hij vertelt dat den löen October een boodschapper uit Mhfeking te Kanye kwam zeggen dat het garnizoen van. Lobatei den 13en bij de nadering der Boereu de plaats ontruimd had, maar verdwaald was. 't Troepje werd opgespoord en kon zidi vereenigen met kolonel Plumer's korps, dat den löen Aas vogel-Kop bereikte. In heb district Kuruniau is de krijgswet afgekondigd. De Hollanders hadden er op bevel van den landdrost van Vrijburg gedurende de laatste week meetings gehouden. Intussdhen worden de verdere oorlogstoe rustingen in Engeland haastig voltooid. Men is reeds begonnen met het mobilLeeren van den belegeringstrein die uit acht batterijen met 32 officieren en 1101 minderen wordt samengesteld. Officieel wordt gemeld dat het stoomschip Moor met de officieren van den staf van het legerkorps gistermorgen te Kaapstad is aangekomen. Engeland en de mogendbeden. Het oordeel der geschiedenis over de laat ste jaren der 19o eeuw zal zeker hoogst be langwekkend zijn. De gestadige wisseling van stemmingen en invloeden in de wereldpoli tiek, die inderdaad de Europeesche politiek gedood schijnt te hebben, maakt het voor ons, tijdgenooten, moeilijk een ook maar eenigerm.ate zuiver oordeel uit te spreken. Wij zien de feiten, wij vermoeden de oorza ken, wij hopen of vreezen de gevolgen. Als geheel laten zich de ontwikkelende toestan den in het tijdperk dat wij doorleven, niet door ons overzien. Alleen kunnen wij hiel en daar wijzen op gebeurtenissen die op eigenaardige wijze samentreffen en daardoor oen bepaalden indruk achterlaten. Zulke feiten zijnde openbaarmaking der Sanioa-overeenkonist, de rede voering van lord Salisbury aan het Lord-Mayors-gasbmaal en het bezoek van den Czaar aan. Potsdam. Heb „Fremdenblatt", do officieuse spreek buis der Oostenrijksehe regeering, zegt dan ook in een artikel over de Samoa-con ventie „Voor Duitschland is het van heb hoogste belang zoowel met Engeland, en, men kan er bij voegen, ook met Amerika, als anderzijd» met de aangrenzende mogendheden, zooals Rusland, goede betrekkingen te onderhou den. De dag die de openbaarmaking der Sa- moa-overeenkomst en. de ontmoeting van kei zer Wilhelm en keizer Nioolaas heeft ge bracht, verdient in dit opzicht in de politie ke kroniek afzonderlijk te worden aangetee- kend." En het blad voegt er bij „Wij kunnen dit in Oostenrijk-Hongarije, met het oog op de vriendschappelijke relaties van onze monarchie tot Rusland en Enge land, met dubbele genoegdoening constatee- ren, want niets kan voor ons meer gewensoht zijn dan dat onze bondgenoot in de boste ver standhouding leeft met do mogendheden waarmede wij bevriend zijn," Men ziet het: Rusland, Engeland en Duitschland, de eerste Frankrijk, de laatste Oostenrijk en Italië in zijn gevolg medevoe rend, hebben 3amengezeten in den Duitschen wigwam, en de vredespijp is rond gegaan, de Groote Geest heeft het brein der groote „saebems" verlicht, en het lot is beslist van verre oorden der wereld, van een deel van Polynesia -en van stukken van Afrika, Vandaar de voldoening in de bladen der verschillende landen over dc totstandgekomen conventie, over het gladde verloop van de samensprelring der beide Keizers; vandaar ook de bijval voor lord Salibury's verklarin gen in Guildhall. Ontevreden is men alleen in Frankrijk. „Er steekt nog iets achter die Sanioa-eonven- tie," meent men, en men. vreest voor een soort Bismarokiaansche Russisch-Duitsche af spraak achter Frankrijk om. „Keizer Wil helm heeft nu den sleutel van den internatio nalen toestand in handen," zegt de „Gaulois", en de „Echo ae Paris" merkt met niet min der wrevel op„Men kan zich niet verhelen dat Frankrijk bij dit alles op den achter grond schijnt te zijn geraakt." Duidelijk is nu Duitschland'.» rol. Want niet alleen bij de Samoa-conventie, ook in de den 28sten October geteekende overeen komst door de „Times" in haar tweede editie gepubliceerd en gisteren door den di recteur dr. Buctóka ter kennis van den Duit schen Kolonialen Raad gebracht over de telegrafische verbinding van de Kaap met Kairo, heeft men van. Engelsche zijde genoe gen genomen met Duitschland's bezwarende voorwaarden. Engeland de vrije hand in Zuid-Afrika, dat doel heeft de Britsche diplomatie blijk baar weten te bereiken. En da offers daar voor waren zeker niet te groot. De moreale politiek schijnt met Gladstone ton grave te zijn gedaald, in Engeland niet alleen, maar ode daar buiten. Het hoogvcrraads-proce». Het is gisteren zeer rumoerig toegegaan voor het Fraoscbe Hooggerechtshof bij het oproepen der getuigen. Soms schreeuwden beklaagden, getuigen en senatoren door eikaar. Getuigen k décharge riepen«Leve de Re publiek Weg met de joden I Leve Dérou- Jèdeenz. De voorzitter Fallières hand haafde niet dan met moeite de orde. Get. Paulin Méry die protesteerde tegen het voorlezen der akte van beschuldiging bij afwezigheid der getuigen, werd het zwijgen opgelegd. Een ander, die met donderende stem «Leve Déroulèderiep, werd gear resteerd. Mr. Falateuf protesteerde tegen bet b»!ee- digen van de beklaagden door sommige sena toren, en Déroulède riep eens de senatoren toe«Stilte. Gij hebt niet liet recht bier te spreken. Eerbied voor de be«cliuidigden en eerbied voor uw voorzitter." Bernard, de procureur-generaal, verklaarde de geariesteerde getuigen niet te zullen ver volgen zij werden daarop vrij gelaten. Een ernstig tumult ontstond weer dooi de verschijning van Gyp, kolonel Monteil en Roeheforr, en nog erger werd het bij het afroepen der getuigeu in de zaalc-Guérin. Gnérin, bewerende dat hij van de tribune werd brieedigd en getart, schreeuwde met stentorstem zijn protest daartegen. En intusschen boorde men builen dezaa! de Marseillaise en geroep van «Leve Dérou lède 1 Leve Gaérin 1 Leve de Republiek 1 Weg met de joden." Nadat de advocaten Falateuf en Devin de competentie van den Senaat en de akte van beschuldiging bestreden hadden, werd de zitting opgeheven. In de wachtzaal der getuigen en in de couloirs was het eveneens zeer rumoerig. Gyp omhelsde Rochelort. Monteil werd met »Leve het leger begroet 1" Een der getuigen van Guérin begon een anderen getuige, dien bij voor een rechercheur aanzag, af te ranselen en trok zelfs zijn revolver. Met moeite werd hij gevangengenomen. In de couloirs kregen de senatoren Garon de Balzan en Trarieux hevige ruziezoo ook Je afgevaardigden Peulier en Papilion van de «Libre Parole". Er zal misschien geduelleerd worden. Gemengde IfScdcdccüngcn. Er liepen ongunstige geruchten over de gezondheid van koning Christiaan van Dene marken. Ritzau's bureau vei klaart echter dat de Koning dagelijks te paard, per rijtuig ol te voet uitgaat. Donderdag zat de Koning aan een groot diner bij den Kroonprins aan. In een bespreking, gehouden door den voorzitter van het centraal comité der Duit- sche vereenigingen van het Roode Kruis en de daarin zitting hebbende vertegenwoordi gers van de afzonderlijke vereenigingen der Duitsche staten, is berioten alle vereenigin gen in de Duitsche staten op te roepen tot het houden vnn inzamelingen voor hel verleenen van hulp door het Duitsche Roode Kruis in den ooi log in Zuid Afrika. Te Bei lyn verzekert men, dat de Pruisi sche regcering misschien al in Febiuari met een nieuw kanaalontwerp voor het Huis van Afgevaardigden zal komen, waarbij de tegen standers op ruimere wijze worden tegemoet gekomen. Minister De Gailn'et heeft nog een laatste ernstige waarschuwing gericht tot de mili taire gouverneurs van Parijs en Lyon en de legerkommandanten ter herinnering aan zijn voorschrift aan de officieren om de uniform en geen politiek te dragen. De minister zegt vast besloten te zijn met de uiterste gestreng heid op te treden tegen minachting van zijn voorschrift. In dit verband spreekt de xAurore" van een schandaal in het Casino te Brest, waar Zondag S.l. officieren in politiek een hunner kameraden uitjouwden en beleedigden, omdat hij in uniform was verschenen. Het gevolg was een algemeene vechtpartij, waaraan ook burgers deelnamen. De sAurore" noemt zelfs de officieren die bij dit schandaal de hoofdrol vervulden. Het Zuid-Afrikaansche comité te Parijs be leeft weinig pleizier van zijn weik. Er zijn eerst 9000 frs. bijeen, terwijl zich reeds 1500 personen hebben aangemeld voor het aan de Boeren te zenden hulpkorps. Het comité zegt dan ook in een nieuw uitgegeven circulaire dat het honderdmaal zooveel noodig heeft als reeds ontvangen is. De «Daily Cronicle" heeft mevrouw Drey fus een adres van sympathie gezonden onder- teekend door ruim 125,000 liarer lezers Mevrouw Dreyfus heeft voor dit «kostbare souvenir en een schoon blijk van men- schelijke solidariteit tevens" haitelijk dank betuigd. Gisteren zette de Oostenrijksehe Kamer de bespreking voort over de ongeregeldheden in Moraiië. De Tsechische afgevaardigde Adanek viel de regeering zeer tieftig auri Toen de minister van biunenlandsche zaken het woord nam, maakten de Jong-Tsechen een wild rumoer. Tevergeefs gebood de vice- president stiltede minister zag zich ge noodzaakt zijn redevoering af te breken. De minister-president kwam daarop tusschen- beide, doch weid door de Jong-Tsechen be groet met den roep: «AftredenDe zitting werd geschorst. Na heropening der zitting vei klaarde de minister van binnenlandsche zaken de bewe ringen, dat de buitensporigheden in Moravië zouden zijn uitgelokt door staalkundige daden van de Regeering, voor onwaar. De bespreking werd daarop tot de vol gende zitting verdaagd. Donderdag begon de politie te Barcelona op bevel van den kapitein-generaal de win kels van alle in verzuim gebleven belasting plichtigen te sluiten daarop sloten ook alle andere winkeliers bij wijze van protest. De rust werd echter niet verstoord. Den 27sten zal te Rome een consistorie worden gehouden. Na afloop daarvan zal mgr. Tarnassi, tot nu toe internuntius te 's-Gravenhage, zich naar St. Petex-sburg be geven. De Sultan heeft zijn groot-vizier een blijk van zijn deelneming in het verlies van diens zoon gegeven in den vorm van een belang rijk geschenk in geld. Treffend volgt in de «Kóln. Ztg.", waar aan dit ontleend is. op bovenstaand bewijs van royaliteit: Het ministerie van financ'ën heeft be.-loten van de in verschil lende takken van dienst sedert zeven maandeu achterstallige salarissen der staatsambtenaren het salaris voor één maand te laten uitbetalen. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft af stand gedaan van de helft zijner civiele lijst, hetgeen een besparing van 000.000 frs. voor de schatkist oplevert. Tui koelie bladen zeggen dat een Turk- tehe troep in liet achteriand Tripolis tot Wad ai is genaderd. Tien milüoen moham medanen, ten zuiden van Soudan, wentellen te leven onder de Tuik«che vaan. Dit bericht is in zekere mate een ver sterking van het protest der Porte tegen de Engelsch-Fransche conventie over het ach teriand van Tripolis. Namens de commissie van Informatie te Amsterdam wordt ons medegedeeld, dat zij door vriendelijke beschikking een telegrafisch be richt van 7 Nov. uit Pretoria ontvangen heeft, ter eerste kennisgeving aau belang hebbenden waarbij als gesneuveld in den strijd in Zuid-Afrika weiden opgegeven de bee ren Coster, C. G. de Jonge. P. van de B r o ek, J. Moor a van G i 11 e r t, M. Schaeck, J. Rammeling en J. L i b e 11 a k K i e i n t. De namen zijn min of meer verminkt over gekomen eowoiden o.a. waarschijnlijk de heeren Maitinus Schaink, J. Rumbling en J. A. Lepeltak Kielt bedoeid. Tot haren spijt kon de commissie het sneuvelen van twee der bovenstaande per sonen niet aan de betrokken familieleden bekend maken bij het ontbreken van aan-' vragen naar die personen. Om de tank der commissie lichter te maken, zal 't haar aangenaam zijn aanvragen tot invulling van formulieren te krijgen van die personen, welke bloedverwanten in den strijd hebben, terwijl nog medegedeeld kan worden, dat geen onkosten aan deze inlich tingen verbonden zijn. De 5e officieele opgave van door liet Ned. Roode Kruis ontvangen bijdragen (voor de algemeens kas vermeldt een bedrag vari f57312 82, makende nu te zamen f 101.341.29%. Namens bet hoofdcomiié wordt dank be tuigd aan het zeer aanzienlijk aantal mannen en vrouwen die zich beschikbaar stelden voor de beide ambulances. Behalve de dankbetuiging van dr. Leyds namens de Regeering der Z.-Afr. Republiek, ontving de voorzitter van het Hooldcomité nog van den consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat de persoonlijke verzekering van da hooge waardeering ook door de Regeering van den Oranje-Vrijstaat van de toewijding en onverdroten inspanning van het Ned, Roode Kruis voor de slachtoffers in Zuid-Afrika. De tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis wordt ook gerekend omstreeks 1 Juni 1900 in het vaderland terug te zullen zijn. De Synode der Geref. Kerker: in Nederland heeft besloten op a.s. Woensdag in alle Geref. Kerken in ons land een bidstond te doen houden voor Transvaal. De heer H. .1. Bijleveld, leeraar aan het gymnasium te Pietoria, zoon van den heer II. Bijleveld, directeur der Geref. Kweekschool te Amsterdam, seint uit Pieter-Maritzbtirg, dut hij door de EngePchen gevangen geno men is. 'Men meldt ons uit Rotterdam De penningmeester van het plaatselijk co mité van het Roode Kruis zond heden f 20.000 naar het hoofdcomité. De penningmeester der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging zond voor de vijfde maai f 10.000 naar Amsterdam. De Ilaagsche Voebbalve-reeniging speelt Zondag a. s. een wedstrijd tegen „Sparta" uit Ro' terdarn. De opbrengst is bestemd voor de Ned. Z. A. Vereeniging. Voor de gratis-verlo ting aan dezen wedstrijd verbonden, waaraan ieder, m 't bezit van een toegangsbewijs, kan c.ceinemcn, kwamen reeds vele prijzen in. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De „Association de la Paix par le Droit" heeft bij schrijven, gedateerd Parijs, 30 Oct. j.L, van haar voorzitter-, Pli. Ruijnen, zich ge wend tot dr. Leijds om hem de openlijke ver zekering te geven, dat haar voile sympathie is aau de zijde van hen, die eerst tob geweld overgingen, teen zij daartoe gedwongen wa ren, xia vcrgeefsche pogingen om de beslissing aan een scheidsrechter te onderwerpen. Zij brengt hulde aan woordvoerders en publicis ten in Engeland, die den moed hebben gehad er naar te streven hun land op den vreedza me n weg te houden en koestert de vurigste wenschen, dat rede en menschelijkheid ten spoedigste een vredelievende en eervolle oplos sing vinden. Op dit schrijven heeft dr. Leijds 4 Novem ber uit Biixssel geantwoord om zijn levendi- gen dank te bettxigen voor de uitgesproken wensdhen ten gunste van de Z. A. Republie ken. Hij vei*klaart zich bereid aan zijn regee ring de betuiging van broederlijke sympathie te vallen overbrengen en verzekert dat zij daarvoor zeer gevoelig zal zijn. Een crediet van 50.000 frs,, ter beschik king te stellen van het Roode Kruis, om in den Transvaaloorlog de gewonden en zieken van alle nationaliteit te verplegen, wordt gevraagd in een wetsontwerp, waarvan de secties der Belgische Kamer het drukken hebben gelast. De heer H. J, Jooslen, president van «flol- landia" te Aken, schrijft: «De Akad. vereeniging «Hollandia" zal binnen enkele dagen bjj de hier woonachtige Hollanders en bij verschillende Duiteche inge zetenen gelden trachten in te zanif-ien ten behoeve der gewonden van het leger der beide Republieken in Z. A. De geiden zullen ge zonden worden aan dr. Leyds. Aangezien ons de moreele en geldelijke steun van verschil lende invloedrijke mannen is toegezegd, hopen wij onze moeite m°t groot succes beloond te zien. Ook aan de Koninklijke techn. Hoclischule zullen wij een lijst ter inteekenirig leggen. Hoewel oorspronkelijk ons plan was op veel grooter schaal in te zamelen, nl, door over al lijsten te leggen en aan alle huizen rond te gaan, moesten wij dit plan opgeven daar wij, ondanks al onze moeite, geen verlof bij de overheid konden krijgen. Gaarne gaven zij geldelijken steun, doch ieder (ook de Biir- gemeister) was bang zijri naam voor die zaak in bet openbaar te geven." Transvaal. Nog ontvangen door net plaatselijk comité der Nedeilandsche Zuid-Afrikaansche Ver eeniging van N. Nf 10. werklieden kaarseufabr. «Apollo" - 27.21 Vs busjes io de beide scholen voor christelijk onderwijs - 22.90 Men meldt ons uit 's-Gravenhage Mej. Willi. Meershoek zal op een concert, 15 Nov. a.s, door een combinatie van ver schillende zangvereenigingen en de «Sym- phonie-vereeniging" te Schiedam, ten voor- deele van onze Zuid-Afrikaansche stamver wanten te geven, hare medewerking als sopraan-zangeres verleenen. In de gisterenavond gehouden vergadering van het departement Schiedam van de M. t. N. v. h. A. werden tot commissarisse nder Spaarbank In rkozen de periodiek aftredende heeren A. Cool en D. Ris en in een bestaarde vacature de heer II, J. C. Roelants. Tot commissaris der Onisvl'ijtsehoul werd gekozen dr. W. A. Lehman de Lens- feld, tot hoofdbestuurders werden aangewezen de heeren rat'. J. Kruseman en mr. S. J. M. van Geuns. Ds. Ringnalda komt voor op het drietal voor een predikant bij de Ger. Kerken te Leeuwarden. De lieer S. Uiters, predikant te Rotter dam bij de Ned. Ilerv. Gemeente, zal Don derdagavond a.s. in het Vereei igingslokaal hier optreden te 7'/? ure met het onder werp: «Van ooi log en Vrede", indezen tijd zeker actueel. Bij het gi-teren gehouden examen der Vereeniging voor Nederl. Stenografen, syst- ïGabelsberger-Schwab", slaagde voor dip!. A o. a. mej. W. v. Dommelen, te Schiedam. J. Michaelis, 40 jaar, werkzaam bij de firma Berkelaar, had gisterenavond te 4% uur het ongeluk om Lij het losschroeven van een beitel af te schieten, waardoor hij met den pols in aanraking kwam met den beitel zoodat hij een belangrijke kwetsuur bekwam. Hij moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Uit het gistpakhuis van den heer Th. C. Melchers, aan de Noordvestsirgel gelegen, is hedennacht met braak, ten nadeele van den gistbaas ontvreemd een zakje met geld, in houdende f 3.30. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Correspondentie. Daar onze Effeclenlijst Maandagochtend herzien wordt, jnaken wij er belanghebbenden op attent, dat, mochten zij nog wenschen noteeringen opgenomen te zien, ons daarvan vóór a.s. Maandag te 12 uur opgave te doen. BURGERLIJKESTAND. Geboren i 9 Nov. Johanna Philippina, dochter van C. H. Ruseier en C. Wetsteijn, Spoorstraat. Abraham, zoon van A. Smit en P. van der Lee, Ilagasiraat. Frederika Petronella, dochter van D. Krommenhoek en M.' R. van der Gaag, Jacolastraat. 10 Nov. Alida Christina, dochter van P. L. Bakker en J. Himmese, Oosterstraat. Overleden 10 Nov. Cornelia Meijer, oud 24 jaren, Floegstraat. Hendricus Adrianus van der Meer, oud 2 jaar en 4 maanden, Boterstraat. Simon Pieter Rodenburg, oud 2 jaren, Klein Groenendal. Ten vervolge op ons bericht, betreffende een gecombineerde uitvoering voor het Trans- vaal-comité, kunnen wij thans mededeelen dat die uitvoering zal gehouden worden op 12 December a.s., dat de beide chr, zang verenigingen hierby zullen worden uitge- xxoodigd en dat de uitvoering vermoedelijk zal plaats hebben in het gebouw der Chr. Jongel.-Vereeniging «Liefde en Vrede". 'Den 1Gen November a.s. zal in de N. H. Kerk alhier een openbare bidstond gehouden worden voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat, waarbij als sprekers zullen optreden de drie predikanten dier gemeente, de heerenJ. v. Hooft, H. J. James en D. A. v. Haselen. 'Belangstellenden worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener bijeenkomst op Woens dag 15 Nov. 1899 tot oprichting van een afdeeling hier ter stede van «Pro Juventute". De bijeenkomst zal plaats hebben in het ge bouw sSoli Deo Gloria" in de Callenburg- straat des avonds ten 8 uur. 'Gisterenavond had in de zaal Harmonie" alhier, de eerste volkslezing in dit seizoen plaats, waarbij als spreker optrad de heer mr. A. Tak uit Haarlem, met het onderwerp «de misdadige jeugd". Spreker wist op voorbeel dige wijze zijne hoorders te boeien, en mocht dan ook na afloop een daverend applaus van het publiek en een hartelijk, dapk van den- voorzitter in ontvangst nemen. De zaal flink bezet. 'Door de tooneel- en reeiteervereeniginf «Kunst na den Arbeid", zal op 15 en 22 November a. s., des avonds ten 8 uur, een uitvoering gegeven worden voor de lede'n van den X) Volksbond" met hunne dames. Opgevoerd zal worden «Trouwlustig", klucht spel, voorafgegaan door ernriige en luimtee voordrachten. In de pauze zal door den heer S. A. Maarleveld een tableau gegeven wor den, getiteld «Huiselijk Leed". 'In den Donderdagavond gehouden verga dering der Zwem- en Badinrichting werd "de Rekening en Verantwoording over 1899 na gezien en in orde bevonden. Er werden uit geloot 8 aandeelen t. w. 6 a f 25. en 2 a f 10. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Goudappel J. Arkesteijn en J. v. d. Vlis Az werden herkozen, BURGERLIJKE 3 T A N B. Geboren» 10 Nov. Hendrik, zoon van Th. W. Ifenne- veld en J. Westerdijk, Westnieuwland. Dezer dagen vergaderde het Transvnal- comité alhier ten huize van den penning meester, den heer A. Klinge, Jom daar diens rekening aan te hooren. Behalve de reeds door ons vermelde som van f 1024.20 bleek nog te zijn ingekomen aan giften f3, van de vereeniging «Dorcas" f 1.50 en van de leerlingen der scholen te zamen f93.87. Het totaal der ontvangst is alzoo f1122 57. Besloten werd voorloopig f 1100 aan de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereenigin"- over te maken, terwijl het comité nie:.°werd ontbonden, doch beschikbaar blijft om giiten irt ontvangst te nemen en als't noodig mocht blijken opnieuw op te treden. Morgen is er hier een wedstrijd tusschen de voetbalclubs «Vitesse" en «Uermes". Mishandeling met dootlelijken afloop. *Men meldt ons Hedennacht is in het Ziekenhuis te Rot terdam ovei'leden de conducteur bij de No- derlaudsoh© stoombootreederij P. Stasse, 34 jaar oud, die Dinsdagavond in de Feijenoord- straat dooi' drie Duitsche zeelieden mishan deld is geworden, waarbij hij met een stuk hout zoodanig op het hoofd geslagen word dat hij in bedenkelijken toestand in het Zie kenhuis is opgenomen. De dadex-s zijn alle drie in arrest- en is be vel tot gevangenhouding tegen hen verleend, waarop zij naar de strafgevangenis zijn over gebracht. Het slachtoffer is gehuwd en zijn vrouw verkeerde in gezegende omstandighe den. O, dal knippen/ Gisterenavond had het «Vaderland" onder zijn laatste berichten de mededeeling, dat het dynamietschip eindelijk vertrokken was. Nu, wij hadden dit bericht ni voor 3 dagen, zoodat liet «Vaderland" met zijn «laatste" nieuws wat onfrisch was. Maar daarvan niet. Typisch is echter het volgende: Het »Vad." had blijkbaar geen tijd zijn «laatste" bericht te corrigeeren en zoo kwa men er verschillende drukfouten in voor, die echter onmiddellijk in 't oog sprongen. Niet echter die betreffende den raam van het schip, dat het »Vad." in plaats van Spar tan verkeerdelijk Spardau noemde. Een zoo geviel het, dat de N. R, Ct," en het sBbl." dit bericht knippende en in de haast vergetende de bron te melden, vervielen "in het euvel, dat ook zij spraken van een Spardau. Dat knippen, dat knippen I En c'at nog wel onze beide hoofdorganen Geldgebre/c. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aan de «Arnh. Ct,": Het gebrek aan Holiandsch geld in deze streken neemt meer en meer toe. Telkens zien we er de bewijzen en ondervinden we er den last van. We traden zooeven een winkel binnen om 30 gulden N.Ct. te bekomen, doch het ant woord was ontkennend. Juist willen we naar buiten gaan, toen een jongejuffrouw, zelf uit een winkel afkomstig, binnentreedt en dezelfde vraag doet die door ons te vergeefs was gedaan. We loopen alle winkels af doch blijven met het Duilsche geld in de handdaar is niemand die ons aan 30 Hollandsche gulden kan helpen. Wel bezit men ze soms, doch wil ze dan niet geven, daar men kans heeft om, wanneer een Hollandsehe wissel komt, er zelf om te moeten loopen. Eindelijk verwijst men ons naar een koop man over de Duitsche grenzen, die weleens Hollandech geld bezit. Alsof het noodlot ons achtervolgt, is men daar zelf om Holiandsch geld verlegen. Toevallig ontmoeten we een bekende, die ons de reden van ons heen- en weer loopen vraagt en uu bereid is ons tegen 2Vx cent agio 30 gulden te geven. Toen we huiswaarts keerden, zagen we de jonge dame van zooeven nog zoekende om Holiandsch geld. Voordeel kunnen de winkeliers, die gewoon zijn te wisselen, er weinig mee behalen, daar ze, om hun klanten te behouden, niet meer dan 2 cent agio op den gulden durven te nemen. Dat de aanvoer van wat Holiandsch geld voor deze streek een groote verlichting zou zijn, is reeds dikwijls beweei'd en zal moeilijk langer kunnen worden uitgesteld. Doodgeschoten. Uit Doetinchem meldt men Zekere II. uit Voorst, gem. Gendringen, die verleden week door de Duitsche douanen, terwijl hij vee over do grenzen smokkelde, door een geweerschot getroffen werd, is m het klooster te Anholt aan de bekomen won-; den overleden.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2