ia UIT WE PEliS. BINNENLAND. Ingezonden Mededeclingen. Belangwekkende nieuwslij ding uit lireda. Uit de Staatscourant. Kerk en School. Kunst en Wetenschap. R e clitzak e n. Gemengd Nieuws. er achter, en lachjes hoog en liel van d'e kin deren, en glimlachen, breed en goedig op de gezichten der onderen. Hadden d'c kleinen de City herschapen hun domein breidde zich nog verder uit. De ramen der deftige kantoren, ramen die een heel jaar niet open gaan waar een heel jaar niemand tijd of Just heeft om naar bui ten te zien waren nu hoog opengeschoven en vroolijke, blozende kopjes keken nieuw gierig naar de straten beneden. Lachende, klankvolle stemmetjes juichten en weergalmden in de and'ers zoo sombere kantoren, en de liooge stoelen, waarop een' heel jaar lang de klerken liun duf bestaan slijten, waren nu in beslag genomen door kleine klompjes niensch, die de City, hot groote tooneel van zooveel geleefde drama's, net een sprookje vonden. En achter die kinderkopjes, moeders en va ders, die voor ééns vergaten, dat het leven zorg is en veel arbeid'. In breede rijen stonden ze om 't Mansion House en de Bank, in Cannonstreet, Strand en andere straten, waar de stoet passeeren zou. De agenten, groot en streng, maar vrien delijk, droegen den stroom terug op de trot toirs met een„Je zult alles zien, maar op je plaats blijven Kinderjuffrouwen, met lachende, kleine jongens, die ook den Lord Mayor wilden zien, zochten bescherming bij een dienaar van Her mandad1, die kalm zijn arm door den haren steekt, haar naar den overkant brengt, en een plaatsje geeft vóór al de anderen, die erven brommen, maar dan, in hun vreugde, weer spoedig 't onrecht vergeten. Waar de stoet voorbijging stegen luide hoera's op, en 't was niet onverdiend. De vorige jaren werd alleen vertoond wat is, nu ook wat geweest is. De kranige brandweermannen, wier gou den helmen schitterden in db stralen der No vemberzon, werden gevolgd door een brand- weerafdceling van 1799 het oontrast was verbazend groot. Ben oude koets van voor honderd jaar vertoonde do grootst mogelijke tegenstelling met de daar vlak achter konven- de motor-ca-rs. Eerlijk moeten wc bekennen dat de gezichten der passagiers in de ouder- wetsche postkoets er 'veel vroolijker en ge ruster uitzagen dam. van lien die in de nieuw ste aller vervoermiddelen hadden plaats ge nomen. Dc reddingsboot, bemand en geheel gereed tot uitgaan, de mannen met de touwen in de hand en de zwemgordels om, werd verbazend toegejuicht. Er kwam geen eind aan. Ook de City-pohtie werd de noodige eer bewezen. Daarna kwam een leger- en v!oot-tentoonstel ling met afdeel ingen in de verschillende uni formen der laatste eeuw, wat een niet on aardig effect gaf. Bij de groep „Britannia" was als kolonie ook heel Zuid-Afrika (een beetje voorbarig Deze werd 't meest toegejuicht, en enkelen konden niet nalaten, eenige aardigheden over Paul Kxuger te verkoopen. Sommigen rie pen„Hoera! Rhodes!" Doch dat waren er slechts weinigen; dé meestem hielden zich kalm en vergaten voor korte oogenblikken hun haat tegen de Boeren en genoten. Tegen drie uur was alles afgeloopen en gin gen de nieuwsgierigen uiteen. Tegen vijf uur was do City verlaten voor een heel jaar door de 'kleintjes en de moeders en de vroo lijke kinderjuffertjes. Doch nog lang zal in de sombere City-kantoren de nagalm hangen van dien kinderlach, en op de doode muren zal nog lang rusten die blik uit eeu vrouwen oog'- - Ditmaal gaan de Citymannen niet regel recht naar het War Office vandaag gaat de echtgenoot niet zijn vrouw, de broeder met zijn zustors, de vader met zijn dochter, de jongeman met zijn hartekoningïn regelrecht naar huis, zonder zijn goede stemming te ver storen. door wat ook. Vandaag zijn het alleen maar de Scrooges en Marleys die zich opsluiten, en suffen over beursberichten en grootboeken. ■Maar morgen Heb ik niet reeds gezegd dat het leven isZorg en veel arbeid. Kaapvaart, V. schrijft in het uNederlandscli Dagblnd", dat hij het denkbeeld, dat de Transvalere en Yrijstaters kaperbrieven zullen uitgeven, onaannemelijk acht. Kapers knnoen niet lang zee bouwen, als zij geen havens hebben, waarin zij van tijd tot tijd kunnen uitrusten en nieuwen vooi- raad opdoen. Neutrale havens mogen geen kapers ontvangen of hun, ten minste, niet dezelfde diensten, als de eigen havens, be wijzen. De groote sympathie, die de beide Zuid-Afrikaansche republieken genieten, zou den zij ook hoogstwaarschijnlijk verspelen, indien zij tot kaapvaart haar toevlucht namen. De openbare meening is ook internationaal eene macht, die niemand straffeloos trotseert. Amerika en Spanje hebben dan ook in den jorigsten oorlog vrijwillig van de kaapvaart afstand gedaan. De koopvaardijschepen zijn toen alleen gejaagd door de gouvernements kruisers en huipkruisers en niet door parti culieren, maar landen, die niet aan zee liggen, kunnen onmogelijk zelfs in dien vorm de kaapvaart beoefenen. Het staat dus niet te vreezen, meent V., dot de Afrikaanders, gedachtig aan hetgeen de Watergeuzen voor de onafhankelijkheid in het moederland hebben gedaan, eene der gelijke organisatie zullen beproeven. Nederland en' Zuid-A frika. In Hoyman Schuurman's „Exportblad" komt een bijdrage voor van den heer M. S. de Vries over de expansie van. heb Hollandsch element in Zuid-Afrika. De schrijver zegt daarin Wat hebben dé Nederlandsahe reeders, kooplieden on industrieelen toch wel in hun belang en dat van Zuid-Afrika gedaan 1 Op deze vraag is het antwoordbedroe vend weinig. Eerst iets uit eigen ervaring. Op mijn. ver schillend© reizen door Afrika, langs d© kust, zag ik nimmer een Hollandsch stoom- of zeil schip. Nu is het wel mogelijk dat er nu ©n dan eens een schip komt, maar uit d© consu laire verslagen bleek mij, dat schepen met Hollandsclie bevrachting onder HoUandsehe vlag, daar zeer zeldzaam zijn. Er zijn drie belangrijke geregelde Engei- sehe stoomvaartverbindingen op Zuid-Afrika, die gemiddeld 4 a b booten vice-versa. uitzen den van 415000 ton inhoudende. Langs d© Oostkust zijn twee geregelde diensten, een Duitselie en een Fransche. Be halve deze zijn er nog enkele klein© maat schappijen, die van tijd tot tijd hun Ix-oten naar Zuid-Afrika uitzenden. Als klein bewijs voor liet enorm verkeer dient, dat ik b.v. met de B r 11 o u einde 1897, een boot van 15,000 ton, de leis van Sout hampton naar Kaapstad met 825 passagiers maakte. Deze boot nam 1125 passagiers weer mee terug. Op een andere reis was de K 11 i g zoo vol met passagiers, dat het ladmgsruim voor een gedeelte voor logies moest worden ingericht, terwijl weer op een anderen tocht de Gen e- r a 1 twee dagen te iaat m Napels kwam, zoo vol was dese niet cargo. Dit als een klein staaltje wat de stoomvaart aangaat. In do Kaapkolonie, Natal en Oranje-Vrij staat vindt men op één enkele, zeer kleme uitzondering na, geen enkel Hollandsch han delshuls. In Transvaal vmdt men er verschil lende doch, hoewel bloeiend, zijn zij bijna alle van den 2en of 3en rang. Uitgezonderd een paar financieel© instellingen en d© Z.-A, spoorweg-maatschappij zijn de eerste en groo te zaken over geheel Zuid-Afrika uitsluitend in Engelsche handen. En dat m een werelddeel, waar plaats is voor millioenen, die energie en talent bezit ten, om zich een rijk bestaan to veroveren in landen, welker minerale schatten onuitput telijk zijn en nog voor geen. 1/1000 geëxploi teerd. Nu ben ik het volkomen met u eens, dat noch de Ned. Z. A. Vereeniging, noch het Alg. Ned. Verbond, de aangewezen vereen i- gmgen zijn, waarvan die kracht uitgaat, om iet doel van uw en dit betoog te bereiken. Er is thans zoodanig optreden noodig, dat de uitvoering der plannen ten goede komt aan de praktijk. Wat zal hel gevolg van. dezen ooi log zijn 1 In de eerste plaats, het toestroomen van arbeidskracht on naar Landen waar deze geheel ontbreken. Na den oorlog is er in Zuid-Afri ka behoefte aan alles. Industrie is er niet. Alles moet er geïmporteerd worden. Er is dus haast bij, dat nu reeds in Nederland wordt voorbereid wat noodig is om door Ne- derlandsclie arbeidskrachten 't Nederlandsch overwicht te veizekeren op dit gebied'. En daarnaast moeten plannen ontworpeii worden om zaken (er.groszaken en groote winkelza ken, zoogenaamde stores) met Nederlanders, eenvoudige degelijke koopheden, die wat we ten, aan het hoofd en met Nederlandsch ka pitaal tot stand te brengen. En ook daar is haast bij. Want een schande is het ook voor ons lancl, dat het Hollandsch zakenelement zoo zwak is gebleven in Zuid-Afrika. Laten wij nu nog eens onzo beurt voorbij gaan, dan verbeuren wij wellicht de schoone kans om ooit op deze markt een hoofd'rol te spelen. Welke mannen van de praktijk geven den eersten stoot? Kunstnijverheid. Hot volgende adres is verzonden Aan de Tiveede Kamer der Staten-Generaal. gewen met versahuid igdfen eerbied te ken nen, de ondergeteelcenden Kunst-industri eel en in Nederland; dat zij het van het hoogste belang achten oor dein bloei onzer kunstnijverheid, dat de rijksverzameling, waar de modellen van oude Kunstnijverheid zijn tentoongesteld, met na me het Nederlandbch Museum voor Geschie denis en Kunst te Amsterdam, op onbekrom pen wijze wordt aangevuld. Nu onder de Nederlandsche Kunst industri eel en zich meer en meer do behoefte open baart, de goede voorbeelden van onze nijver heid uit vroegere dagen to gaan raadplegen om de groot© ernst, die uit deze trouw© over brengers uit vroeger© bloeiperioden spreekt, nu blijkt meer en meer, dat onze Rijksverza meling hoeveel practiseh nuttigs zij ook roeds bevat in menig opzicht nog zeer on volledig is te noemen. Wil onz© Rijksverzameling beantwoorden aan de edschen, die wij aan haar in ons aller belang mogen stellen, dan moet zij voorbeel den bevatten van het beste, wat op ons ge bied in vroegere tijden is voortgebracht, zoo wel m Nederland als daarbuiten. De gelden, die daaraan zullen wordt-n be steed, vormen een kapitaal, dat zijn rente ruimschoots zal afwerpen, daar Nederland met zijn volk, rijk aan kunstzin tegenover het buitenland de eoreplaats moet hernemen, die liet in do 16© en 17 eeuw zoo glansrijk heeft gehandhaafd. Do ondergeteekenden veroorloven zich daarom den wonsch uit to spreken, dab d© Tweede Kamer der Sta ten-Generaal daar, waar onze Rogeering door het voorstellen van credieten tot aankoop van voorwerpen van oude Kunstnijverheid opkomt voor de belan gen onzer hodondaagsche industrie, haar krachtig in haar pogen zal steunen. November 1899. C. J. Begeer, Koninklijke Utredhtsche fa briek van Zilverwerken te Utrecht; Elias P. v. Bommel, boekbinder te AmsterdamF. W. Braat, Koninklijke Stoomfabriek van werken in zink en andere metalen te Delft; G. B. Brom, zilversmid te Utrecht; J. H. Haag Zoon, Meubelfabriek te Amsterdam Hoeker Zoon, zilversmeden te Amsterdam Joost THooft Labouchere, Delftech Aarde werk fabriek „do Porceloijne Flesch" to Delft J. Jurriaan Kok, directeur der Haagsche Porselein- en Kunstaardawterk-fabriek „Ro zenburg" te 's-GravenkageJ. M. van Kem pen Zoon, Koninklijke Nederlandsch© fa briek van Zilverwerken te Voorschoten; Loeker Smits, boekbinders te Leiden; N. B. Logher Nz., atolier voor kerkwerken. te 's-Gravenhage; L. J, Mensing, boekbinder te Amsterdam; Jos. Merckelbach, fabriek van geperst lederwerk te Utrecht; P. Mutters Zonen, Koninklijke Nederlandsche Meu belfabriek te 's-G-ravenhagePlateelfabriek „Amstelhoek" te Amsterdam; Scheltema Holkema, AmsterdamJ. L. Schouten, ate lier voor gebrand glas, Prinsenhof te Delft; P. F. Vhssingen Co., HelmondE J. van Wissel ill gil Co., Amsterdam. Loterijen en Winkelnering. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft besloten aan de ministers van water staat en van justitie een adres te richten, waarin ondersteund wordt liet verzoek van de Kamer t© Sneck, zoodanige maatregelen te nemen, dat het voortaan verboden zal zijn aan winkelnering een loterij, in welken vorm ook, te verbinden. Ofschoon wars van alle maatregelen, die handel en nijverheid m haar vrijheid van be weging belemmeren, is de Kamer toch van nieening, dat de meer en meer in den klem- handel veld winnende praktijk, om door de toegift van aandoelon in een te houden loterij koopers te lokken, niet alleen uit een oog punt van moraliteit afkeuring verdient, maar ook, dat dit speculeeren op de speelzucht van het publiek handel en nijverheid belemmert in lnin streven, goede koopwaar togen rede lijken prijs beschikbaar te houden. Met de meeste stelligheid kan de »Arnh. Ct." verzekeren, dat liet gerucht, waarvan het rllagblad" melding maakte, dat de heer jhr. A. P. C. van Kamebeek, lid der Tweede Kamer en eerste gedelegeerde van Nederland op de Vredesconferentie van den afgeloopen zomer, zou zijn aangezocht voor het vervullen van den post van gezant te Londen, van allen grond is ontbloot. De heer Tak van Poortvliet, die sedert de Kamer op 24 October bijeenkwam, nog niet aan de werkzaamheden had deelgenomen, was gisteren weer in de vergadering tegen woordig. De Duibche gezant, baron von den Brin- chen, is te 's Gravenhage teruggekeerd uit het buitenland. De heer I. Canters, civiel-ingenieur, is benoemd tot ingenieur bij de rijks-commissie voor graadmeting en waterpassing te Delft. Burgerlijke Starnl van Overscliic. Getrouwd: 9 Nov. J. P, Reevers jm, 22 jm. en W. C. van Dijk, 19 jaar. Geboren: 3 Nov. Johanna Helena, d. v. L. Boers en J. v. Eijk. 5. Anthonia. d. v. A. v. d. Sluis ea H. Vermaat. 6. Hendrikus Johannes, z. v. M. J. Taverne en A. B. Ilolm. Overleden: 4 Nov. L. J. van Heusden 3 m. J. C. van Dam, 67 j., eerst weduwe van J. Langeveld, later van J. van den Berg. h 30 ets. per regel. Tengevolge der talrijke berichten die dage lijks tot ons kwamen werd er besloten om ter plaatse zich van de waarheid te ver zekeren en werd onze verslaggever uitgezon den om zich persoonlijk van de treffendste gevallen te overtuigen en in de eerste stad de beste nl. Breda hield hjj zich op en bracht een bezoek aan den heer II, Jansen, werk zaam aan de Suikerfabriek aldaar e. wo nende 7 Nieuwe Diesstraat. Het doel van zijn bezoek in eenige woorden uitgelegd werd aldus door den heer Jansen hem 't volgende medegedeeld. »Het is waar, zoo ving hij aan. dat mijne vrouw vreeseiijk lijdende was aan hartklop pingen en zenuwen, zoo zelfs, dat zij niet in staat was een kopje te verplaatsen en met het oog op ons talrijk huisgezin waren wij ten einde raad. Wat wij al niet aangewend hadden kan ik U niet zeggen en besloten wij als ons laatste middel onze toevlucht te nemen tot de zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams." Al wandelende kwamen zij in de Diesstraat en werd onze verslaggever aan zijne echtge- noote vooigesteld en tevens het doel van zijn bezoek medegedeeld. Men kon het hnar aan zien, dat zij veel geleden had, maar zonder te dralen, vertelde HEd. hem: «Sedert jaren was ik lijdende aan hartkloppingen en zenuw pijn, niet in staat eenig huiswerk te verrichten, maar waarlijk na het gebruik van eenige doosjes ben ik een heel ander mensch ge worden, mijn lichaam heeft eene geheele verandering ondergaan en thans kan ik mijn Yolgens ingezonden portret. huishouden waarnemen zonder de minste hartklopping, tot vreugde van mijn echtge noot en kinderen. Op mijo verzoek stelde Mej. Jansen aan onzen verslaggever haar por tret ter hand waarvan hierboven een afbeel ding. Op het oogenblik van vertrekken voegde zij hem nog toe dat de Pink Pillen van Dr. Williams door haar aan een ieder die lijdende is zouden aanbevolen worden. Zooals wij reeds meermalen gezegd hebben zijn de pillen onovertreffelgk tot de genezing van bloedarmoede, verlammingen, rugge- mergstering, i heumaiiek, heupjicht zenuw pijn, St. Vitusdans, hoofdpyn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een spierverster- kend middd en een hernieuwer van het bloed. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in nl de tijd perken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken by den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Verkrijgbaar a 1.75 GId, de doos en 9.Gld de 6 doozen, bij J. H. J. Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 2. C bri, door Melati van Java. (Vervolg) P Kruger. Met illustration. Hereenigd. Oor- sptonkelijlce schets naar het leven, door A. de Morel. (Slot.) De gepantserde trein der Engeischen. Met ïllustratië. Segantini Met portret. Gravure: Een voetbal-wed strijd. AdvertentiebladUit de kaken des doods, door dr. W. B. Rule. (Vervolg.) Advertentiën. Bij Kon. besluit is met 16 Nov. a.s.lo. aan dr. J. .1. baron Mackay op zijn verzoek eervol ontriag verleend ais adjunct-commies bjj het Depart, van Binnenl. Zaken; 2o. mr. A. C. Vreede, adv. en proc. te Leiden, be noemd tot adjunct-commies bij het Depart, van Binnenl. Zaken. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Alk maar, buitengemeenten, E. F. Manden, ont vanger derzelfde middelen te Alblasserdam c. a. Bij Kon. besluit is toegekend aan mej. J A. C. Mijnssen de gouden eerepenning, be doeld bij art. 13 der wet van 20 Mei 1870, Stbl. no. 78, en is voorts aan haar voor liet tijdvak van 1 Dec. 1899 tot 30 Nov. 1900 een jaargeld van f1200 verleend, bestemd om haar in de gelegenheid te stellen zich in de beeldhouwkunst te volmaken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Blauwkapel, M. Jonge- breur, cand. te Utrecht; te Stadskanaal (toez.) E. M. Limborgh, te IJhorst-Dewijk. Aangenomen: Naar Warns c. a., door B. S. Dijkstra, cand. te Hilversum. Bedankt: Voor Eist en Daarle, door B. S. Djjkstra, cand. te Hilversumvoor Oterdum, door H. R. Boersma, cand. te Gro ningen voor Wilp, door 0. Tiddens, te Sur- huisterveen c. a. Dinsdag den 14 dezer en volgende dagen zal de algemeeoe synodale commissie der Nederl. Hetv. ketk in haar gewoon lokaal te 's Gravenhage samenkomen tot het houden van hare najaarsvergadering. Zij is voor het loopecde synodale jaar samengesteld als volgt: president M. A. Peik, pred. bij de Waalsciie Herv. gemeente te Amsteidam: vice-presi dent dr. G. J. van der Flier, pred. te's Gra venhage; secretaris en adsiseerend lid L. Overman, te 's Gravenhageen voorts de predikanten J. J, Bu«eh Keizer, A. A. van Meurs en J. van Wilsenburg, onderscheiden lijk te Dalen, Breda en Zaandam, en de oud- ouderlingen mr. W. J. L. Umbgrove te Zutphen, mr. F. Pleijte te Assen en C. A. C. Kruijder te Deventer. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Middeliiarnis, door 0. Steketee, te Bolnes. Bedankt: Voor Nijensleek, door G. Rei- ners, te Kallenkote; voor Westerschelling, door J. Sy'orandy, cand. Drietal; te Leeuwarden, A. T. van Dij ken, te Aalten, J, D. van der Munnik, te Ba- rendrecht, en D. Ringnalda, te Schiedam. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde afgelegd door den heer II. A. Naber. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer C. Zaaijervoor het candi- daats-examen rechten de heer B. J. Everts voor het caodidaats-examen godgeleerdheid tweede gedeelte de heer G. J. Koops. Utrecht. Theor. geneesk. 1 de heer H. W. Numans. Doet. rechtsw. de heer W. E. Cal- koen. Cand. rechten de heer O. E. W. Six. Bevorderd tot arts de heer J, v, d. Torren, Lager Onderwijs. De uitslag der verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is als volgt: Uitgeb:acht 1709 st. Ten Geuzendam 920 st. Van der Veen 741 st. Van onwaarde 48 st. Zoodat gekozen is de heer J. C. ten Geuzendam te Utrecht. Door den Nederl. Bond voor Onderwijzers is voor eenigen tijd aan de Regeering het verzoek gedaan tot vernietiging van een be paling, voorkomende in art. 7 van de instruc tie voor onderwijzers te Haarlem, luidende: Het is hun veiboden aan de leerlingen privaat onderwijs te geven in de op de school onderwezen vakken, tenzij met toestemming van het hoofd der schooi. Op bedoeld adres is door de Regeering beslist dat in deze geen termen zijn om haar tusschenkomst te verleenen. Een groot zangeres te zijn is nog zoo kwaad niet. In een Weener blad komt iets voor over het honorarium dat de zangeres Melba tijdens de season" te Londen vraagten krijgt. Voor een optreden in een salon 300 pd.st. a 450 pd.st. 1 En soms krijgt zij elf uitnoodigingen tot zingen in éen week De gemeenteveldwachter J. V, te Oud-Bei erland, door de rechtbank te Dordrecht we gens mishandeling van een Schiedammer tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Opzichter Rijkswaterstaat. In de maand Maart van het jaar 1900 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van eandidaten, dingende naar een getui»- schrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat lokens het program, dat veikiijgbaar is gesteld bij gebr. Van Cleef te 's-Giavenhage tegen 5 cents het exemplaar. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij die op 1 Januari 1900 het2lelevensjaar reeds en het 30e levensjaar nog niet zijn ingetreden. Zij die aan het vergelijkend onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich, vóór 1 Februari 1900, aanmelden aan het minis terie van waterstaat, handel en nijveiheid. Ongeval in de Oranje Nassauinijn te lleerlcn. Donderdagavond, omstreeks 6 uur, had in bovengenoemde mijn een ongeval plaats.dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl de werkzaamheden in vollen <raorr waren, braken eensklaps van twee afdalende waggons de veren, waaraan de kettingen be vestigd waren. Met donderenden slag stortten de waggons in stukken naar beneden, geluk kig op een plaats, waar zich op dat oogenblik geen werklieden bevonden, hetgeen hoogst toevallig was. De zich in de mijn bevindende arbeiders werden bg driën door de noodschacht opge haald. De onderaardsche verwoesting was van dien aard, dat gedurende acht da<*en alle weikzaamheden in de mijn gestaakt moeten worden. Treurig ongeluk, Gisterenochtend had te Hansweert het volgend ongeluk plaatsBij het stoppen van het schip Mélanie, schipper de Cieene van den Doel, dat met veel vaart in de sluis kwam, geraakte de knecht bekneld in een staaldraad, met het gevolg dat hij eenme oogenblikken daarna overleed. Schipper de Cleene zelf werd ernstig aan een been ge kwetst. Ongelooflijk! Een vrouw, wonende aan den Jutfaaschen weg te Utrecht, werd gistermiddag door eene buurvrouw zoodanig mishandeld, dat zij met gescheurde kieeding en bebloed gezicht de vlucht moest nemen en genoodzaakt was de hulp der politie in te roepen. Aanleiding hiertoe had gegeven de verden king, dat de vrouw een klein kind der buur vrouw zou hebben.... beiooverd, waardoor dit ziek was geworden. (»U. D.") Misdaad of ongeluk? Dinsdag is uit de Schie, bij Delft, een ij wiel opgevifcht, bijna nieuw, waarvan een paar spaken gebroken en liet achterwiel ver bogen waren. Men heeft gedregd, doch zonder iets te vinden wat (iet mysterie kan op- heideren. ThiebaticTs ontsnapping. De „Cri do Paris" verhaalt hoe dc ex-bou- langist thans nationalist, Georges Thiébaut, die betrokken heette in het royalistisch-na- tionabstisah camp lot., aan de politie wist te ontkomen. Den morgen, van den dag, dat het hevel tot inhechtenisneming werd afgegeven en do politie verscheen op de Quai Voltaire aan de foiling van Georges Thióbaud, sliep deze als een os. Plotseling deden luid gcbcl en hevig kloppen op de huisdeur hem verschrikt in zijn bed opspringen. „In naam der wet Daar zullen wc- het hebben, zei Thióbaud tot zich zelf. Geen seconde was te verliezen. Hij springt uit het bed, kleedt zich in een. ommezien aan, grijpt zijn portefeuille, zijn horloge, eenig geld, dat op de waschbafel ligt, steekt alles in den zak, snelt de slaapkamer uit, de stu deerkamer door, vliegt als eeon pijl door heb salon, de eetkamer en, terwijl de politie steeds harder op de deur klopt, opent hij het ven ster, stapt er uit en klimt op het dak. Vrij! Hij slaakt een kreet van verlichting wel begrijpelijk in daze omstandigheden rust een, minuut, kijkt om zich heen, ziet op korten afstand een schoorsteen, kruipt er op den buik heen en verbergt zich er achter. Maar de schok is te hevig geweest. Een zwakte grijpt hem aan. Do koorts komt op, do koorts, die hij in Afrika heeft opgedaan. De aanval is zoo hevig, dat hij dne uren achtereen buiten kennis, onbeweeglijk, als dood blijft liggen. Eindelijk komt hij bij, herstelt zich, staat op, onderzoekt d'e omgeving en ontdekt, vlak bij, in een aangrenzend, huis, een geopend da levens ter. Het is de drukkerij van de „Of- ficiel" 1 Maar wat komt er dat op aan1 Hij gaat het dakvenster in, zachtjes aan, heel voorzichtig, als een inbreker Hij is op de zolders, op de ruime zolders, waar duizen den exemplaren van het „Journal Officie!" liggen. Onder hem het gedruisch van den ar beid, heb gestamp der machines. Twaalf uur 's middags. Het leven begint op te houden. Het is schafttijd, de werklieden gaan heen. Ik moet geen oogenblik aarzelen," denkt Thiébaud. Hij aarzelt niet. Hij neemt een pak kran ten onder iederen arm, loopt de zolders in hun geheele lengte door, opent een deur, loopt een trap af, dan nog een. en nog een, komt gelijkvloers, passeert den concierge, gaat rustig met de werklieden de deur uit en verdwijnt in het groote Parijs Ken Engelsche trawler gevangen. Het zal onzen Hollanclschen visschers, die zooveel t© lijden hebben van de Engelsche zeeschuimers, genoegen doen t© vernemen dat er nu toch eindelijk eens een, Engelsche roo- ver-trawler in de val is geloopen. Bn loelijk ook! In het begin van de vorige maand viel een Engelsche trawler in de haven Thingeyri op IJsland binnen. De kapitein wist zich onder eenige voorwendselen af te. maken van heb vertonnen van zijn scheepspapieren on ver trok, zonder ook maar zijn havengeld to heb ben voldaan. Daarna ging hij kalm aan 't visschen in lieit Deonsche visebwater, zelfs in de fjord. En het opanerkelijikfe was dat hij niet, zooals de tallooze andere Engclsclie zee- A's V\

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6