53"e Jaargang Woensdag 15 November 1899. No. 100 90 Eerste Blad, Maar een mensch! BUITENLAND. SCHIEDAMS :HE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen ft. 1.25, Franco per post ft. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Jïoterstraat 08. j|i t» nmninTVTBtrt.Biu.1 ui iraawTE Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer -12'/2 cents. Reclames 90 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon jVo. 133. Algemeen ovcnicht. SCHIEDAM, 14 Nov. '99. Be oorlog. Ladysmith in gevaar. Het lijdt geen. twijfelLadysmith, d. w. z. de Engdsche troepenmacht in Natal, ver keert in groot gevaar. Nog trachten de En gelscho bladen de zaken zoo gunstig mogelijk voor te stellen; zooveel maar mogelijk is, geven zij aan alles een voor hun lezers aan- genanien schijn; maar toch leest men tus- seken de regels door, dat men weinig gerust is over het lot der ruim 10,000 man die te Ladysmith in de val zitten. Zoo betreurt de correspondent der „Daily Telegraph" dat er niet meer zwaar geschut naar Ladysmith is gebracht. En zelfs de cor respondent der „Times' zegt nu dat het vuur der Boeren uiterst „lastig" is voor het garni zoen. Opmerkelijk is het ook, dat wij niets lezen van „prachtig werk onzer artillerie", „on bruikbaar maliën van „Lange Tom" (liet groote kanon der Boeien)", „vreeselijk effect onzer lyddiet-bommen" enz. enz. Men herin nert zich dat de eerste belichten over artil lerie-gevechten. voortdurend met zulk spek gelardeerd werden. Nu wordt uit een heel ander vaatje getapt. Wij lezen dat „Lange Tom" (die dus met on bruikbaar blijkt te zijn gemaakt 1) elke zes of zeven minuten een rookwolkje opzendt van Umbilwani-heuvel; dat in Ladysmith ver scheiden huizen beschadigd zijn, dat er bo ven de stad een zware rook liing enz., alte- maal bewijzen dat men het publiek geen op gesmukte verhalen meer u.nit ©pdisschen. Helder en eerlijk is weer het oordeel van den militairen medewerker der „Weslm. Ga- zette". Deze drijft den spot met de zinsnede uit het Esteourter telegram dat men uit liet kanongedonder duidelijk de zwaardere slagen van do lyddiet-bommen kon onderscheiden hij acht dit niet wel mogelijk over ©en af stand van drieënveertig mijlen van een ruw, heuvelachtig terrein. Eer acht hij het moge lijk dat de Hemelsclie artillerie zijn donder gemengd hoeft onder liet kraken der scho ten; in dit jaargetijde komen donderbuien in Natal bijna dagelijks voor. 'En dan liet bericht van den correspondent der „Times", die beweert van een heuvel op vijf mijlen van Ladysmith in staat te zijn geweest een zware rook te zien die over La dysmith hing. De militaire medewerker der „Westm. Gaz." merkt spottend op dat dit een bewijs is van do groote helderheid der lucht en den schelpen blik van den correspondent. Maar de Boeren gebruiken, zoo goed als de En- gelsclien, rookloos kruit, en dus zullen de dikke rookwolken die gezien zijn, wel getui gen van den brand die op verschillende pun ten der stad door bet vuur der Boeren is ge sticht. De militaire schrijver ziet dus den toe stand al even somber in als de „Manchester Guardian" blijkens het telegram hierachter. En zij zijn de eenigen niet. Integendeel, ve- DOOS IDA BOY-ED. „U zal zeker wel eens een dutje willen gaan doem, on wij houden eir u van af, zeide oom Frits. „Neen," verklaarde Blaser oprecht, „na al die drukte, dien regen en die modder biedt dit gezellige uurtje, met u doorgebracht, ons meer verkwikking dan de slaap dit zou kun nen doen." Blaser is toch een net menscli, dacht Kör legg welgevallig. Bij het derde of vierde glas vroeg Suzanna aan Körlegg, waar hij in garnizoen lag. Juist sprak Blaser met den ouden heer druk over zijn stokpaardje, de vossenjacht. „Ik lig te Müklau," zeide hij onmóhekeurig zachtjes en keek Suzanna ernstig k- de blau we oogen. De toon, waarop hij sprak, en die blik, dien hij op haar sloeg, vea-hincterdetn Suzanna, dien v rooi ijken uitroep te doen: „Daar gaan we juist naar toe." „Kent u begon zij en haperde al. Hij keek haar vol verwachting aan. Zij be dacht zich en zeide ook halfluid,: „Ik ,héb familie te Müklau wonen." Hij knikte'even. „Dat weet ik." Dit klonk zoo pijnlijk. „Heeft oom uw naam goed verstaan!" vroeg zij haastig. „Neen 1" -En weder keek hij haar strak, schier beve lend am. Zij begrepen elkander. Heit kwam hem len zijn van oordeel dat de regeering belich ten heeft over Ladysmith die zij niet wil pu- bliceeren. Opmerkelijk is bijv. dat een officier er in geslaagd is door het cordon van de Boeren heen Ladysmith te bereiken. Op grond hier van en ook van het feit dat de correspon dent der „Times" eenige mijlen benoorden Colenso is kunnen doordringen, concludeert de ..Fall Mall Gazette", dat er best berich ten van White kunnen ontvangen zijn. Zal White ontzet worden? Ook andere aanwijzingen zijn er, dat het met Ladysmith niet goed gaat. Waarom bijv. bekommert generaal Buller zich voorloop;g niet om het opdringen der Boeien in de Kaapkolonie, maar zendt hij zooveel moge lijk troepen door naar Nata.1? Wij vinden m de „Daily Telegraph" zelfs een Dalsiel-telegram uit Brussel van Zondag, meldende dat volgens berichten die de „Trausvaalsche agenten zeggen ontvan gen te hebben, generaal Buller zelf te Dur ban is aangekomen, en dat de Roslin Castle, do Harlech Castle, de Y o r k s li i r e en de Manila daar 4000 man aan land hebben gezet. Deze troepen zouden met acht landrngsdetaoliernenten der oorlogsschepen met geschut, twee regimenten Natalsclie vrijwilligers, en drie batterijen Kaapscl.s artillerie die door de Terrible te Durban zijn aangebracht, een divisie van bijna 10,000 man vormen, welke zoo spoedig mogelijk White zal gaan ontzetten. White zal dan een uitval doen in de richting van Colenso om aldus het ontzettingsleger de hand te reiken. Dit telegram schijnt ons zeer onbetrouw baar toe; maar waarschijnlijk is, dat mot de ontzetting van Ladysmith niet zoo lang gewacht zal worden als de Engelsehe bladen het eerst deden voorkomen. De militaire medewerker der „Times" houdt het er voor dat kolonel Wolf Murray tegen het eind dezer week te Estcourt 4000 man versterking zal ontvangen; hij zal dan onverwijld Wlnte ter hulp snollen. En hij gelooft niet dat de Boeren tegen dien aanval O van twee zijden bestand zullen zijnhij be twijfelt of Joubert werkelijk over de 18000 man onder zijn bevelen heeft, zooals wordt gezegd. De militaire medewerker der „Westm. Gazette" acht liet van belang met het oog op de „voortdurende bezorgdheid over Lady smith" de vraag te overwegen of het niet mo gelijk zou zijn Ladysmith eerder to ontzetten dan den 2Gsten of 2Ssten, welken datum de schrijver, zooals de lezer weet, eerst aangaf. Nog is hij 'van oordeel dat Lord Methueu's gelieele legerkorps niet vroeger gereed kan zijn. Maar hij acht het mogelijk en blijk baar ook wenschelijk dat men de kans om Joubert een gevoeliger slag toe te brengen, dan maar in 's hemels naam laat varen en zich vergenoegt met den knellenden band dien de Boeren om Ladysmitili hebben ge legd, te verbreken, Is dit noodig, clan zoal dit kunnen geschie den door een sterke infa n teri e-brigade, d.e binnen weinige dagen te Durban kan worden gevormd, met de ongeregelde bereden Natal sclie vrijSvilligers en de 12-pondexs der oor logsschepen op landingsaffuiten als veld-ar- tillerie. voor, alsof Suzanna bleek werd:. Zij moest be grepen hebben, wie hij was. Het gesprek werd weder algemeen, en mot groote levendigheid schertste men met elkan der. De woorden waren onschuldig, de ge laatstrekken lachend. Maar Suzauna's blikken rustten aldoor mot een blijkbare, onverzadelijke belangstelling op Arnolds gezicht. Zóó zag de man er dus uit, die hot voor werp van een noodlotbigen, onzaligen harts tocht wasOm dezen wilde een •vrouw een geheele wereld trotseeren Welke eigenschappen moest hij bezitten Waarin lag de geheime be too vering van zijn wezen 1 Waar was de macht, die van hem uit ging en de arme Sabine van alle bezinning beroof do Dat was hij 1 HijEn hij zat hier, als een bedaard en onderhoudend pratend, voorko mend man, in een uniform zooals die van de veertig a vijftig andere heer en, die zooevcn nog hier iu de zaal geweest waren. Heel ge woon, heel alledaagsch En tooh droeg hij een groot raadsel stil zwijgend met zich om Het raadsel van een hartstochtelijke liefde. Het was Suzanna als stormden de raadselen des levens op haar aan. Een kille huivering ging haar over de leden. Zij trachtte zich voor te stellen, dat Sa bine hier ook eens aan de tafel zat, dat Ar nold Von Körlegg vurige blikken van liefde op haar sloeg. Maar d'at ging niet. Dat kon Suzanna zich op geenerlei wijze voorstellen. Het scheein haar onmogelijk toe, dat deze man, die zulk een, rustigen blik had, van wiens geheel© wezen een stille energie uitging, zich aan do verdervende macht een er verbo- dene liefde zou kunnen overgeven. Want in 't In dat geval zou dus weder tegen het eind dezer week een poging kunnen gedaan wor den door Colenso te bezetten en vandaar uit White de hand te reiken. Een N a t a 1 s o li Waterloo. Aardig is de vergelijking die dezelfde schrijver maakt tuascheu Napoleon's positie bij Waterloo en de positie van White, wan neer hij het zóó lang kan uithouden, totdat het geheele ontzettingsleger onder lord Mo- thuen gereed is. Wlnte heeft dan vóór zich een leger, ster ker dan het zijne, maar met verschillende af- toehtslijuen, t. w. de Vrijstaters op Van Ree- nenspas en de Transvalere op Lang Nek. Zoo had Napoleon ook voor zicli een sterker ver bonden leger bij Ligny cu Quatre-Bras met aftochtslijnen op Navre en Brussel. Hij sloeg toen de Pruisen bij Ligny en zond hun Grou chy achterna, waar-door hij zelf niet over macht de Engeischen bij Quatre-Bras tot te rugtrekken op Waterloo kon dwingen. Zoo kan White dan de Vrijstaters slaan, tot den terugtocht op de Van Reeneuspas dwingen en door ©en klein korps laten ach tervolgen. Zelf kan hij dan met zijn hoofd macht Joubert naar het Noorden volgen, te gelijk zijn verbindingslijnen met de Buffel- rivier e" de kleinere passen in de Draken^ bergen dokkend. Men ziet het: de militaire schrijver maakt de rekening lieel mooi op. Hij acht het zelfs waarschijnlijk dat de Boeren bij de nadering van liet bevrijdingsleger het beleg zullen op breken oin zich iu liet Westen en hot Noor den ui de bergen terug te trekken. Maar in het opmaken dezer rekening is dc waard, generaal Joubert mot zijn lieljoers, niet gekend. Andere punten van het oorlogs terrein. Wat van de Engelsehe berichten over La dysmith werd gezegd, kan evenzeer gelden van dc tijding uit Mafeking en Kimberley. Men merkt duidelijk dat het daar begint te spannende spottende toon, de zekerheid van overwinnen is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een ernstsgen toon; er wordt niet langer mot minachting gesproken over de Boeren en hun geschut. Uil tamelijk uitvoerige berichten uit Ma feking, via Kuruman en Hopetown door koe riers overgebracht, blijkt dat de Boeren die alleen over licht veldgeschut beschikten, uit Pietoria zwaar geschut lieten komen, voor dat zij tot hot eigenlijke bombardement over gingen. Terwijl zij stellingen maakten voor de nieuwe kanonnen, hieldeu zij het gar nizoen echter voortdurend bezig. Den 24eu October was do opstelling der kanonnen, een 64- en een 94-ponder gereed, waarop don vol genden dag het vuur werd geopend. Vroegere berichten zeiden van dezen 91- ponder dat na elk schot het stuk achteruite schokte. Maar hiervan gewaagt noch de cor respondent der „Daily Ghroniclo" noch die der „Times". Integendeel, zij erkennen dit dit zware stuik onder de gebouwen der stad groote schade aanrichtte. De aarden wallen en de metalen daken hebben volgons de „Ti- nies" de stad gered. Mafeking is geheel om ringd door de stellingen der Boeren. Het oog van Suzanna bleef deze liefde een „ver bodens". Goeii moed, geen koenheid, geen vrijheid kou ooit groot genoeg zijn om de kloof te overbruggen, die er timsohen dit on zalige tweetal gaapte. Zou hij" de zaak misschien in een ander licht beschouwen dan Sabine dit kon, doen? Zou hij dan niet lijden, zeer zwaar en hevig lijdon? Zij zou wel een» iu zijn ziel hebben willen lezen. As iiij eens wist, dat ik in. de zaak inge wijd beu 1 dacht zij. Misschien weet liij hst wel. Zij gevoelde zich geheel met hem ver trouwd. Hij was voor haar geen vreemde. Zij kende zijn noodlot, dat haar verschrikkelijK toescheen. Hij echter merkte zeker wel, dat haar blik ken zich niet meer van liem afwendden. En hij giste de reden daarvan. ■Een gevoel van toom kwam er bij hom op. Instinctmatig verzette zijn geheele manlijk heid zich daartegenhij wilde niet gadege slagen worden als iemand, die niet meer heer en meester over zijn lot en zijn persoon is. Hij gewoelde zich als een man, die alle geva ren zegevierend! getrotseerd heeft. En op dit oogenblik meende hij, dat er voortaan in 't geheel geen gevaren meer voor liem zouden kunnen bestaan. Hij zou wel eens he'bben willen, weten, wat dit meisje van hem wist of dacht. Dat was voor hem van gewicht. Door Saibines vertel lingen was hem Suzanna's persoonlijkheid! zeer bekend, zeer achtenswaardig geworden. Zij was iemand, door wie men geacht wensch- te te zijn. Dacht zij, dat hij geen geweten, geen zede lijke grondbeginselen bezat? Nam zij aan, dait hij, zonder weerstand te kunnen bieden, voor springen der granaten verwekte in den aan vang ceuige spanning onder de inwoner», maar langzamerhand gewenden zij aan het geluid "n toen zij bemerkten dat zij m de bomvrije kazematten veilig waren, week de ongoiustheid. De vrouwen zijn naar een laa ger teruggetrokken. Op don eersten dag der beschieting nader den de Boeren tot op 900 yards ten Westen van de stad en 2000 yards ton Oosten onder de bescherming van hun geschut. Zij open den toen het geweervuur op de verschansin gen, waarachter de Britsche troepen zich be vonden, doch moesten met verliezen aftrek ken. Vroeg in d<.n middag lueld do beschie ting op en trachtten de aanvallers het gar nizoen achter de verschansingen vandaan te lokken, doch te vergeefs. De „Daily Chroni cle" schat de verliezen van de Boeren op de zen dag op vijftig dooden en gewonden. De Engeischen hadden twee gekwetsten, volgens andere berichten één doade en één gekwet ste. Den volgenden dag werd liet bombarde ment hervat. Slechts de huizen en de stra ten leden schade. In het Westen trok een macht van 2000 Boeren op, oogeuschijnlij'k met liet doel een algemoenen aanval te doen, maar oen zwaar on weder verijdelde het plan Het laatste bericht over Mafeking is uit Kuruman van 3 November. Volgen» Kaffer- berichten hield Mafeking zich nog staande. Is hot niet of daaruit zekere angst voor dc toekomst spreekt. Van Kimberley missen wij nadere berich ten over het bombardement dat den 7den is begonnen. Volgens tc De Aar aangekomen vluchtelingen heeft men gebrek aan officie ren, Ook bestaat de mogelijkheid dat er spoe dig ebrek aan mondko=t en water zal kennen De beschieting door de Boeren schijnt thans ook hier schade aan te richten. Dc Boeren bemachtigen liicr zooveel vee als zij kunnen, en hetzelfde doen zij in de Kaapkolonie. Omtrent hun bewegingen daar is weinig bekend. Alleen blijkt uit een be richt aan de „Times" uit Kaapstad dat al leen op borvel van generaal Buller de zwakke Engelsehe bezettingen van Nauwpoort en Stoimberg teruggetrokken zijn. Nog altijd vernemen wij weinig over do houding der Iloüandsche Boeren in dit ge bied. Maar er schijnt toch wel een kleine be lofte te liggen in liet. feit dat de Engeischen een spoorwegbeambte hebben gearresteerd die een Mauser-geweer bezat; ook hebben de Hollanders uit het politic-korps van Aliwal North zich bij de Boeren gevoegd. Een min of meer ernstig karakter draagt 'het onderzoeken van een Fransch schip door eon Engelsch oorlogsschip in de Delagoa-baai. Wij hebben hier to doen met een nieuw be wijs hoe bij Engeland macht boven recht gaat. Engeland heeft zeer zeker niet het recht tot dergelijk onderzoek in een neutrale In- ven. Of is de Delagoa-baai niet neutraal meer? Heeft Engeland daar rechten dio men sinds lang vermoedt? Eigenaardig is zeker dat do G a s c o 11 met troepen doorgezonden is naar Natal „en De- lago,vlaai". Gaat het schip leeg daarheen of met een deel der troepen die het aan boord heeft De Boeren hebben voor alle gebeurlijkhe den een kommaudo staan bij Kcauati-poorb. dc be-oovering der mooie vromv zwichtte, die onbewust, gedreven d'oor de elementaire macht van een horigen hartstocht, mot haar geheele wezen tot een verleidster van hem geworden was? Als zij dit aannam, kon zij hem dan nog voor een echten man houden Of dacht zij, dat hij bij al de liefde, die hein tegetnvlamde, koel en standvastig geble ven was? Dat hij als een andere lousclie Jozef zij,n opperkleed achtergelaten had en ont vlucht was? As zij dat aannam, kon zij ook dan hem nog voor een echten man houden? Vrouwenlogica em vrouwcngevoel zijn in zulke dingen niet no, te gaan. Een man, die zicli zwak in een hartstocht verstrikt, schijnt haar dikwijls meer waardig, dan een, die daaraan een krach tigon tegenstand biedt. As overwon none of als overwinnaar al tijd heeft hij heb oordeel der vrouwen te vree zen. Ja, zelfs het vonnis van. die ééne, ter wille van wie hij iijd't Zoo was voor Arnold evenals voor Suzanna dit korte, schijnbaar onschuldig doorgebrach te uur vol van den rijksten inhoud. Toen men eindelijk moest scheiden en bij het af- scheid'nemcn nog een oogenblik bij elkander bleef staan, vortóldb de oude heer, dat hij naar Miililau wilde gaan om aldaar nog een nicht af te lialen. Blaser veroorloofde zich, naar haar naam te vragen, en toen de oude heer liem dien meegedeeld had, riep hij uit „O, die beeldschoone Mevrouw Yon Zeu- tliern Ik heb van den zomer dikwijls het geluk gehad, haar bij haar broer op Hedns- dorf aan te treffen." „Dan kent u haar beter, dan ik haar nog kon," zei de oude heer, door deze gemeen schappelijke betrekking terstond nog vertrou wd men weten wat de Boeren zullen doen al» de oorlogskans zich tegen hen keert? Dc „Daily Muill" verneemt dat zij zich dan zullen terugtrekken in de Zuutpa lisber gen, in het Noorden van Transvaal. Daar worden reed» gioote voorraden bijeenge bracht om het er zoo lang mogelijk te kun nen uithouden. Dc militaire medewerker der „Westm. Gaz." acht het zeer waarschijnlijk. De Boe ren zullen zeker den strijd zoo lang mogelijk voortzetten, steeds hopende op tussehenkomst der mogendheden. Gelukkig staan de Boeren nu nog een heel -:nd van do Zoutpansbergen af. Voorloopig i» er van terugtrekken hunnerzijds nog geen sprake. Dc Zuld-AUriliannsche Mali. Reuters correspondent seinde den 18den October uit de Aar. Uw correspondent slaagde er in een num mer te 1\ i ij gen van de iiStundaid and Diggers New»" van een passagier. Het bevat wat voorgeeft een verslag te zijn van de scher mutselingen die de Boeren hadden na het o erlrekken der grens van Uct-joeanaland. Dij liet aanbreken van den dag op 12 October ti ok ken 500 uitgezoehte manschappen van den Rustenburg en Marieo kommando's, ge detacheerd van de hoofdmacht van generaal Cionjé, weg uil het lager te Bulfontein en reden .-nel naar de grens. De vliegende voorhoede trok de grens over op twee plaatsen, de Marico afdeeling onder generaal Snij man bij RamathLbama, en de Rustenburg nfdeeling, onder generaal Delarey, te Rooigrond, negen mijlen ten nooiden van Mafeking. Onze troepen, eenmaal op vijandelijk terrein, begonntn dadelijk de verkeersver- bindingslijn te verbreken. De spoorweglijn en bruggen te Kraaipan werden geheel met dynamiet vernield en de telegraaflijn weid doorgesneden. Hel Maiico-kornmando kwam ook zonder tegenstand te Ramathlabama. Het station was blijkbaar verlaten. Drie mannen van de Bet-joeanalaud grenspolitie, een contiacteur en twee spooi wegwei kei s, werden omringd door de burgers, gaven zich over en zijn nu krijg»-güvarigenen. Terwijl generaal Delarey's kommando bezig was om de spoorweglijn geheel te vernielen, ontdekte men een loco- tnoliei met twee wagens, komende oanstoo- men uit de richting van Mafeking met het waarschijnlijke doel om onze macht het ver nielen van de spoorbaan te beletten. Het li td een siding 7 mijlen ten noorden van de stad bereikt loeu de burgeis van uit hunne bedekking een charge maakten, en een goed gericht vuur openden op 3Ü0 treden afstaruls. De machinist der locomotief, zijn gevaarlijke positie inziende, maakte de locumoti-f van de wagens los, en met den wissel op de hoofdlijn komende, kwam hij ongedeerd weg onder een hagelbui van kogels, eis keeide op snellen pas naar Mafeking terug. De verlaten wagens, blijvende staan, weiden met kogels doorboord. Zij bevatten ityi amiet en een vreeselijke ontploffing vond plaats. De wagens werden aan flenters gescheurd, maai hoewel vele der burgers binnen liet bereik der neervallende overblijfselen waren, wol ijker geworden, „ik ben haai- eigenlijk nog vrijwel vreemd. Maar mijn schrandere nicht meende, dat zulk een reis Sabino cd zou doen." Blaser naan eeu zeker air van gewicht aan eu sprak zeer intiem over ReinaJd. Deuben, over den opperbaljuw en diens vrouw en over het leven te Miililau, waar Sabine Von Zeu- thern eigenlijk wel wat misplaatst was. A-nolds gedachten bleven aan dat ééno waardeerende woord hangen, dab de oude heer voor Suzanna gebruikt liad: „mijn sein andere nicht." Ja, een beteren naam kon men haar niet geven. Bij liaar waren geen vulcanische on diepten. Bij haar wa-s reinheid on licht. De officieren gaven aan het tweetal nog duizend goede wenschen op reis mee, en Ar nold zeide, dat liij na afloop der manoeuvres ook een tochtje naar Italië dacht te doen, waarop de oude hoer met de gebruikelijke, canventioneeie vriendelijkheid, die men in dergelijko gevallen ton toon spreidt, ante woordde, dat men dan misschien wel op een wederzien mocht hopen. Suzanna bloosde zóó lievig en verried zulke duidelijke sporen van plotselinge agitatie, dat Blaser later spottend tegen zijn kameraad zeide, dat hij indruk op haar had gemaakt. Arnold meende de reden van die plotselinge agitatie wel te kunnen gissen. Ilij zweeg bij die spotternijen en bleef dien geheelen dag erg stil. Suzanna echter kon ternauwernood heb oogenblik van liet weerzien met Sabine af wachten. Door de veelszins gestoorde aanslui ting der treinen viel dit haar eerst den vol genden avond ten deel. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1