53"° Jaargang. Donderdag 16 November 1899 No. 10091. Maar een mensch! BUITENLAND. SCHIEEItlISCSil: COUMI'IT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: "Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBo terstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 centsiedere regel meer lSV'a cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ko. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM. 15 Nov. '99. Be oorlog. la Natal. Dc berichten van het oorlogsterrein zijn maar weinige. Sedert Zaterdag hebben wij geen nieuws van Ladysmith. Alleen weten wij dat het bombardement van Donderdag 1.1, de stad zeer moet geteisterd hebben. Alle oorlogscorrespondenten hebben van heuvels ten,Noorden van Estcourt zware rookwolken blijkbaar van brand, boven de stad zien han gen. Wij vreezen evenwel dat een plaats als .Ladysmith met lage huizen die met dicht .opeen staan, vrij lang een beschieting kan jntli ouden. Zonder berichten zijn wij, ondanks White er ui geslaagd moet zijn met Estcourt door de optische telegraaf gemeenschap te houden. Maar ook de Boeren doen te Colenso en Fort Wylic aan heliografie, en men vreest tot die „men" behoort o. a. de militaire mede werker der ,,Westm. Gae." dat de Boeren zijn berichten opvangen. Het blijkt nu tevens dat do Boeren wel degelijk meester zijn van de streek tussahen Ladysmith en Colenso, en zelfs ten Zuiden van de Tugel a-rivier bezig zijn. Immers, de correspondent van de „D'aily Telegraph." te Estcourt seint van 9 November, dat een ge pantserde trein een verkenning maakte m de richting van Colenso. De Boeren werden waargenomen op het fort Wylie, bezig met heliografische samen te wisselen. Colenso ge heel naderen kon niet, daar de lijn opgebro ken was. Intusschen begint het te dringen. Het eene transportschip na het andore komt nu te Kaapstad aan met troepen, geschut en ammunitie, en dagelijks worden nog andere transportschep en verwacht. Een groot deel dor troepen wordt terstond doorgezonden naar Durban. Te Londen beginnen die betrekken gezich ten dan ook weer te glimlachenmen rekent pp aanstaande ovenwinningen. Overigens is er omtrent den toestand in Natal weinig bekend. Dat de Boeren van Pomeroy naar Grey- town zijn gerukt, wordt door den correspon dent der ..Daily Telegraph" tegengesproken. Vroegere gevechten. Wij hebben nu de lezing die van de zijde der Boeren gegeven wordt van het eerste ge vecht in dezen oorlog, op 20 October bij Glencoe. Men weet hoe de Engelschen opge geven hebben van de overwinning die er geen bleek, en de zware verliezen der Boeren. De „Frankf. Generalanaeiger" nu bevat een brief uit het hoofdkwartier van generaal Joubert. Volgens dit particuliere bericht werden op 20 October bij Glencoe van. de Boeren onder Lukas Meijer 10 man gedood en 27 verwond, van de Engelschen 39 man gedood en 171 verwond, terwijl bovendien 100 huzaren gevangen genomen werdenHet gevecht duurde 8 uren. D© Boeren telden 1000 man met één batterij; d© Engelschen 4000 met twee batterijen. De strijd eindigde toen een tweede Boerenmadht onder Eras mus aanrukte, waarop de Engelschen naar Dundee teruggingen. Dat ziet er heel wat anders uit dan de opgesmukte Engelsche telegrammen. Van dat soort is de lezing die pater Ma- thews geeft van d'e ramp op Nicholson's Nek in den slag biji Eadysmi'th. De correspondent der „Times" te L oren ja-Ma rq uez heeft een onderhoud gehad met den priester die gevan gen genomen werd bij Nicholson's Nek, doch door generaal Joubert wéder in vrijheid werd DOOK IDA BOY-ED. 39) Sabine stond op heb perron. Een heldere zonneschijn brak na een *regenachbig«n dag juist door de wolken, heen en wierp een hard, geel licht op db natte boomen, rechts ©n links van hot station. Het met grint belegde per ron glinsterdé. Heb was bijna koud. Sabine had daarom oesn zwarten mantel om, maar op haar hoed] droeg zij groene veeren. Toen de beidb vriendinnen elkander in ju belende vreugde omhelsd hadden, stak Sabine onwillekeurig ©enigszins verlegen, dan ouden heer db hand toe. Oom Frits, lang van gestalte en ©enigszins voorovergebogen, stond vóór haar en keek haar zóó uitvorschend' aan, als dit nu een maal zijn gewoonte was. Heb was Sabine, als of hij haar geheel en al doorzag. Zij glim lachte den oudboa heer ietwat gedwongen toe. „Papa en mama verzoeken u, bij ons te ko men soupeeran," zei de zij. „Papa laat zach verontschuldigen, dat hij niet hierheen geko men is om u te ontvangen. Hij heeft weer last van gezwollen voeten." gesteld. Pater Mathews verhaalde, dat kort na één uur in dten nacht d© muilezels die met de kanonnen der bergartillerio belast waren, op hoi sloegen door een onbekend© oorzaak; zij gingen aan den haal en namen de kanon nen mode, doch niet alle ammunitie. De wit te vlag werd bij vergissing gehoschen door eTn jong officier, die meende dat hij en tien man d© eenige overlevenden waren van de afdeeling, terwijl er feitelijk nog 900 man in leven waren. Deze groote vergissing werd' do oorzaak van het gevangennemen van allen, fiioewel de officieren en manschappen woe dend waren. Beweerd wordt ook dat de officieren die op Nicholson's Nek het bevel voerden, na den oorlog voor een krijgsraad zullen komen. Steik is de onbetrouwbaarheid der Engel sche berichten gebleken, toen liet de gevech ten van 2 en 3 Nov. om Ladysmith gold. Nogmaals blijkt nu uit een bericht van dten correspondent der „Standard" te Ladysmith van 6 Nov., dat door een Kafferlooper te Estcourt is aangebracht, dat het gevecht van 3 Nov. niets meer is geweest dan een scliei- mutseling. Ander oorlogsnieuws. Vnn Kimberley en Mafeking ontbreekt na der nieuws. Het schijnt dat de Boeren-kom- mando's aan de Rhodesische grens naar Mafeking zijn getrokken. Ook kolonel Pu- mer is zijnerzijds Baden-Powel gaan helpen. Weinig nieuws is er ook over de actie der Boeren in de Kaapkolonie, en wat ons bereikt, is bijna een week oud. De correspondent der Daily Telegraph" te Kaapstad seint van Donderdag dat de Boeren Nauwpoort naderden. De strijdmacht der Boeren, die Kimberley aanvalt, bestaat uit Trnrisvalers en Vrijstaters. Uit Queenstown wordt van 8 November aan de sTimes" gemeld, dat de telegraaf verbinding is doorgesneden bij Brandspruit, en dat de spoorwegbrug bij Aliwai North nog onbeschadigd is. Andere berichten melden, dat Boeren-af- deelingen zijn waargenomen in de nabijheid van Burghersdorp, Colesberg en Governors- drift. Te Kaapstad zijn nu in de laatste dagen ongeveer 15000 man aangekomen. De correspondent van de Times" te Dur ban seint van 6 November, dat Durban ver dedigd zal worden door het geschut van de Terrible. Wordt Durban dus bedreigd Besloten is de uniformen der officieren, die thans te Durban geland worden, volko men gelijk te maken aan die der soldaten zoodoende hoopt men te voorkomen, dat, ah in vorige geveehten, zoovele officieren vallen. Een vluchteling heeft te Ladysmith be richt aangebracht dat de gevangenen te Pretoria het goed maken. Anderzijds heeft de correspondent van de ^Standard" te Kaapstad de gevangengenomen Boeren aan boord van de Penelope bezocht, hij meldt dat zij vol vertrouwen zijn op het succes der Boeren. Een bericht uit Kaapstad zegt dat gene raal Joubert de vrijlating geëischt heeft van zekeren Nathan Marks, een Natalschen Boer, die wegens spionage te Ladysmith is gevan gen gezet. Joubert zou anders gedreigd heb ben zes gevangen Engelsche officieren te laten doodschieten. Volgens een ander bericht is de eisch gedaan door Kruger, volgens een derde door den staatssecretaris Reitz. Dit pleit zeker niet voor de geloofwaardigheid dezer berichten. Frankryk. Het Fransche parlement is gisteren weder bijeengekomen. Altijd een gebeurtenis van belang, mocht nu de hervatting van hun „Good, goed," antwoordde oom Frits ver strooid. De buitengewone schoonheid der jonge vrouw had hem getroffen; nog meer hield hem de uitdrukking harea* gelaatstrekken, be zig. Stil en, verstrooid! bleef hij ook onder het souper. Hi] was met Suzauna in „De Kroonprins afgestapt een schikte ach ongaarne, in de trou wens ook d'oor hem erkende noodzakelijkheid, bij Sa,bines ouders te gaan soupeeren. Tegen den ouden Deuben had hij had, wat grieven met vreemde monschen voerde hij slechts een gesprek, als hij uit eigen beweging zulk een onderhoud aanknoopte. Hier was dwang. De Dedbens waren hem geheel vreemdvan de vluchtige ontmoeting op Salbinos bruiloft had. hij ternauwernood een dnidlelijke herinnering meer. Even weinig verheugd verwachtten de Deu- bens hun gasten. De oude Deuben was, zooals vele gierig aards, als het op d'e zakken van, andere men- schen aankwam, erg vrijgevig eni vond, dat oom Frits het best kom doen, twee mooie nichten op reis mee te nemen,daarin had hij zelf zeker veel pleizier. Van, een anderen kamt beschouwd© de opperbaljuw deze reis toch ook als een, zwijgend verwijt. Het was eigenlijk net zoo, alsof zij zelf aan hun, doch- ja, moeten we zeggen arbeid 1 door de député's met ongewone belangstelling worden tegemoet gezien. Want er is veel gebeurd sinds wij het laatst iels over het gekibbel in de Fransche Kamer hadden mede te deelen, Die groote belangstelling openbaarde zich dan ook in propvolle tribuneser waren heel wat dames in elegante lichte toiletjes. Het schijnt dat de zittingen der Kamer tegen woordig thuis behooren op de lijst der publieke vermakelijkheden. En openbaarde zich in de onwaardige houding der Kamer niet zoo droevig Frankrijk's politieke en zedelijke machteloosheid, men zou geneigd zijn de vergaderingen der deputes als kijkspel te aanvaarden. Om twintig minuien over tweeën opende de voorzitter Deschanel gisteren de verga dering. Terstond vroeg de anti-semiet Morinaud den voorzitter om voor te lezen d*n brief hem door Déroulède gezonden, waarin deze de vooiloojige invrijheidsstelling verwerpt en Deschanel veizoekt om Paulin Méiy te mach tigen voor hem (Déroulède) te stemmeu ge durende zijn gevangenisstraf Deschanel antwoordde niet en ging over tot de stemming voor het bureau der Kamer. Maar Morinaud drong nan, waarop de Voor zitter de twee in Déroulède's brief aange roerde punten afgedaan verklaarde. Er op terugkomen zou in strijd met de grondwet zijn. De rechterzijde protesteerde. »Ge zijt een voorzitter van schreeuwde Lazies gelukkig ging het scheldwoord in het rumoer verloren. Daarop deed Deschanel voorlezing van de talrijke aankondigingen van interpellaties. De minister-president Waldeck-Rousseau ver klaarde onder gejuich der linkerzijde de on middellijke discussie over alle interpellaties die de nlgemeene politiek der regeering be treffen, te aanvaarden en voor deze of de volgende zitting te vrageD. Cassagnac en Lazies maakten nog een beetje misbaar en schetterden druk over Déroulède. Maar spoedig nam Denys Cochin het woord om z'yn interpellatie te houden, ter inleiding der discussie die over het lot van het ministerie, dat sinds 5 Va maand aan het bewind is, en door z.ijr. eigenaardige samenstelling betrekkelijk gemakkelijk te tref fen is. moet beslissen. Cochin verklaarde niet te zullen interpel- leeren over de algemeene politiek, want hoe kan men een gemeene politiek onderstellen bij Waldeck-Rousseau en Millerand Hij protesteerde tegen het socialistisch karakter dat Millerand aan het Kabinet gaf. Aan hem had Caillaud de congregaties als buit gebracht; aan hem had Leygues de laatste vrijheden der huisvaders in zake het onder wijs opgeofferdhem had De Gallifet, de bedwinger der Commune levendige inter rupties aan de linkerzijdeCoutaus wordt tot de orde geroepen de verwijdering der meest geëerde legerhoofden ten offer ge bracht, Cochin ontkende dat de Republiek in gevaar isondanks de bittere campagne tegen het leger, geeft dit een voorbeeld van discipline. Na Cochin sprak Grandmaison, die vooral De Gallifet aanviel over het ontslag van Zur- linden en andere der beste generaals. Ook keurde hij, de conservatief, Waldeck-Rous- seau's scheidsrechterlijke beslissing in zake de werkstaking te Le Creuzot af. De socialist Zëvnès vroeg vervolgens welke maatregelen de regeering deukt te nemen ter onderdrukking van de handelingen der clericalen en miiitairisten. Hrj verlangde af schaffing van het privilege der geestelijkheid, scheiding van kerk en staat, eischte dat de hospitalen onder het wereldlijk bestuur zullen ter niet genoeg aanboden. Over 't algemeen was de heele oom Frits om zoo te spreken oen levend verwijt een man, die zoo met volle handen gaf! Om zach van dezen heimelijkem druk te be vrijden, sprak de opperbaljuw druk over de wijze, waarop oom 'Fnis zich liet ©xploiteeren, eoi Sabine hoorde daaruit met haar schramdlar oor zelfs een weinig geringschatting, waar over zij zich niet weinig ergerde. Wat er dien avond' zou. opgeddscht worden, had aanleiding tot langdurige debatten gege ven. Mevrouw Deuben stelde als eerste ge recht visdi voor. Maar het kwam den ópper- baljuw ondfoukbaar voor, op ©en anderen dag dan op dten marktdag, den Zaterdag, visch •te eten. Ten slotte werd men het met elkaar eens over een ragout van kalfszwezerik en een jonge gans. De kookvrouw Heller, db trots van Miihlau, werd voor dien avond be steld, en Saibine maakte er zich ongerust over, dat oom Frits zou bemerken, hoeveel drukte er om hem gemaakt was; en tegelijkertijd had zij het gevoel, dat deze „drukte" om zoo te spieken, op haar rekening zou gesteld wor den. „Al die lasten hebben we aan jou te dankenscheen het gelaat liarer moeder to 'zeggen. De opperbaljuw trok zijn nieuwste bruin© jas aan, zijn vrouw droeg haar oud© staatsie- komen, dat de goederen ia de doode hand zullen worden genationaliseerd en het tegen woordige leger vervangen zal worden door de militie. Nog eischte hij afschaffing der krijgsraden en een verbod voor de troepen om tu«schen- beide te komen bij werkstakingen. Heftig viel de nationalistische kemphaan De Lazies de regeering aan. »Wat moet de Kamer toch aim zijn aan mannen", zei hij, doelende op den minister van justitie Monis, idat de minister-president iemand tot collega kiest die in openbare Kamerzit ting zomler protest gebrandmerkt is door den naam toplichter". De Lazies voer zóó uit tegen de ministers dat hij tot de orde werd geroepen met aan- teekening in het verslag. Toen hij, vervol gende, de regeering onwaardig noemde en indiscipline onder zulle een regeering het leger tot plicht rekende, werd hij door de verontwaardigde linkei zijde uitgejouwd. En met groote meerderheid werd de cen suur over hem uilgesproken. Daarop kwam de minister van ooi log aan het woord. De Gallifet verklaarde geen zijner daden of woorden te betreuren indien het noodig wa=, zou hij evenzoo handelen. Het leger heelt geen recht van spreken. Generaal Roget praatte te veel; generaal De Négrier had tegen officieren gezegd dat de regeering het leger liet aanvallen, maar dat anderen het z,ouden verdedigen, als het leger er genoeg van hadde generaal had een brief over het incident geschreven, dien de minister op ver langen der rechterzijde voorlas. Een ontzettend rumoer lieeischte nu in de kamer. De nationalisten, anti-semieten en de ralliés hinderden De Gallifet voort durendFirmin Faure en later Morinaud werden tot de orde geroepen. De minister ging voort. Hij had Zm linden een legerkommando aangeboden, maar deze bedankte. Vier dagen later solliciteerde Né grier naar dit kommando, maar de benoe ming was toen reeds geschied. Wat de geneiaals Bervé en Giovaninnelli betreft, de maatregelen te hunnen opzichte waren door den minister genomen na raadpleging vao hen die daarop aanspraak hadden. Ten slotte ontkende De Gallifet ten steikste dat hij ooit in compromettante briefwisse ling zou hebben gestaan met den hertog van Orleans. Nadat De Cassagnac nog de regeering had aangevallen wegens de gratie aan Dreyfus, die hij een skaakslag aan het leger" noemde, en de regeering gewaarschuwd had tegen een breuk tusschen liet leger en de Republiek, beloofde Viviani namens ziju socialistische vrienden de regeering zijn steun. De discussie werd vervolgens tot Donder dagmiddag verdaagd. De eer van den dag van gisteren komt De Gallifet toe," die den indruk heeft gemaakt van groote kracht en beslistheid. Hoe hete rogeen ook dit ministerie moge zijn, men weet dat het met mannen als Waldeck- Rousseau, De Gallifet, Millerand in waarheid regeert. De regeering kan voor Donderdag op een ferme meerderheid rekenen. In een bijeenkomst der progressisten gis termorgen heeft Méline de volmaakte een stemmigheid dezer groep geconstateerd, nu de zaak-Dreyfus van de baan is. De oneenig- heid over de quaestie der vervroegde bijeen roeping der Kamers was maar van voorbij- gaanden aard. Wij zullen afwachten wat van die een stemmigheid zal blijken. Over de opening der Senaalszilting valt niets bijzonders te vermelden. kleed, de stijve zwartzijden japon met de in geweven gele figuren, die veel op klavereu- azeii geleken. Bij gelegenheid van Sabitïes bruiloft was deze aangeschaft. Nu stond de aanschaffing van een nieuwe kostbare japon voor Reinakls bruiloft to wachten. Mevrouw Deuben nam. maar aan, dat oom Frits zich deze japon van Sabines bruiloft zeker niet meer zou herinneren. Maar zonderling genoeg, was juist deze zoo zonderling gewerkte japon van Mevrouw Deu ben hot eenige, wat er van de heel© familie Deuben in liet geheugen van oom Frits was blijven hangen. Schier getroffen bleef hij dan ook een o ogenblik op dten drempel staan. Toen wend de hij met een snelle beweging zijn hoofd naar Suzainna om en keek haar aan. Suzanna hield zich echter goed. Zij noemden ouder elk ander Saibines moeder altijd de „klaverenaas- dame", opdat oom Frits zou begrijpen, wie er bedoeld weid. Men was zoer stijf tegenover elkander. De opperbaljuw bezat een natuurlijke, aangebo ren deftigheid in zijn voorkomen en zijn hou ding en sprak als een souvetrein. Oom Frits had een fijne, stille, ©enigszins geblaseerde waardigheid, en uit ziju woorden en gebaren bleek, dat hij aan volkomen onafhankelijk heid gewoon was. Italië. In tegenstelling met de Belgische Kamer die gisteren weder zonder eenig ceremonieel werd geopend sedert de intrede der socia listen in de Vertegenwoordiging blijft koning Leopold bij de opening afwezig werd de Italiaansche Kamer gisteren geopend door koning Humbert en de Koninklijke familie, die warm werden toegejuicht. In do tioonrede zegt de Koning, dat de tijdelijke onordelijkhedcn in de Kamer deze veihinderd hebben geiegeld het werk af te doen, maar de zaak zal geen ernstige gevol gen hebben. De maatregelen tot verbetering van den toestand des lands zijn nog niet genomen en do Kamer wordt verzocht om dat werk te hervatten waarop de bevolking met vertrouwen wacht. De Koning wenschte het land geluk, dat het aan de Vredesconferentie had deelgeno men, wier uitkomsten de verplichtingen zullen eeibiedigen die Italië op zich heeft genomen door Rome tot hoofdstad des rijks te maken. De Koning noodigt het Parlement uit om de wetsontwerpen te behandelen, die in de vorige zitting niet werden afgedaan en verder do begrooting. Er wordt een verbetering in de economischen toestand van Italië gecon stateerd. De verhouding met alle Mogend heden is uitmuntend. Gemengde Mcdcdecllngcn. Keizer Wilhelm heeft, om aan zijn bezoek aan Engeland alleen een familie-karakter te geven, zelfs de uitnoodiging om bij zijn vriend, lord Lonsdale, te komen jagen, afgeslagen. Volgens de Matin" is reeds eon. officieel onderzoek ingeleid naar d© aanhouding van een Franscli schip in de Delagoa-baai door een Engelsdh oorlogsschip. De „Matm" ziet er een schending van het volkenrecht in. Andere bladen oordeelen evenzoo. Pater B.ailly heeft tegengesproken dat bij de Paters Assomptionnisten 1,800,000 francs baar geld is gevonden. De „Matin" en andere bladen houden dit echter vol. De afgevaardigde De la Ferronnays heeft er roods een interpellatie over aangekondigd. Minister De Gallifet gaat voort de officieren) die ïgemaszregeit" dienen, niet te ontzien- Kapitein Junelc van den generalen staf> de helper van Du Paty, Lauth en Gribelim wordt naar Madegascar gezonden. Picquart vraagt in een brief aan Waldeck- Rousseau nogmaals om rechters, voor wie hij de beschuldigingen welke nog altijd op hem rusten, van zich zal kunnen werken. Hij protesteert tegen een amnistie en con stateert dat twee der drie getuigen tegen hem, Gonse en Gribelin, ongemoeid zijn ge bleven. De derde was Ilenrv. Het »New-York Journal" komt terug op den dood van Schneider, den Oostenrijkschen attaché te Parijs, en houdt vol dat hij in een duel doodelijk is gqwond, wel niet met generaal Roget, maar met diens rechterhand, kapitein Cuignet. In den Spaanschen Senaat verklaarde Mon tere Rios dat Spanje zekere eilanden ten Noorden van de Philippynen niet aan de Vereenigde Staten afstond, omdat zij krach tens de conventie van 1895 aan Japan be hooren. Het eiland Cagayan en enkele eilanden van weinig waarde bleven aan Spanje be hooren, omdat de Vereenigde Staten deze niet verlangden. Rios noodigde minister-president Silvela uit den Vereenigden Staten te ver zoeken de verplichtingen betreflende de han- Dic two© pasten slecht bij elkander. Heb waren twee grootboden, waarvan geen de an dere innerlijk als zoodanig erkende. Mevrouw Deuben sprak bijna uitsluitend! over familiegeschiedenissen en ging den stam boom van de Qsterroths na, tob op do go- mcensaha.ppeliike betovergrootmoeder, die zij met oom Frits gemeen liad. Dit verveelde hem erg. Daar geemerleï sympathie hem tot do ouders aantrok, schoon hem de schoono, inte ressante dochter des te meer belang in te boe zemen. Den volgenden morgen vroeg zou men op reis gaan. Op die manier verkregen Sabine en. Suzanna nog eenige minuten voor elkander, onder het voorwendsel, den koffer te moeten inpaikiken. Ternauwernood in Sahiues Immer aangeko men, viel Suzanna haar vriendin om den hals. „Ik heb „h©m" leeren kennen! Oom Frits ook „Waar' Om Gods wil, waar „Dc beide officieren, over wie wij aan ta fel vertelden! Zij waren van het garnizoen, dat hier ligtDe een heette Blaser, die ander was hij Saibine beefde over al haar lodJen. (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1