L Ontzettend spnretwlit Mj Capelle. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. -ch i de/ av STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. 11 e c h t z a k e 11. Gemengd Nieuws.. Staten-Generaal. delsvoordeelen voor Spnrje in de vroegere koloniën na le komen. De minister-president antwoordde dat over dit punt eenige moeilijkheden waren gerezen, daar de Vereenigde Staten r.og niet gcheei gevestigd zin in de vroegere Spaan«che koloniën. De Duilsche Rijksdag is gisteren zijn ar beid weder begonnen, liet was de 100ste vergadering in deze zitting. Het schijnt dat de Mahdi weer liet hoofd heeft opgestoken, llij heeft eeoige stammen aan zijn zijde weten te krijgen. Lord Kitchener zou gisteravond onverwijld van Kaïro naar Soudan terugkeeren. De Amenlcaanschc vlootkoinmandmt 111 de Fhilippijnsche wateren, admiraal WaUon, meldt dat de Amcnkaausclie kruiser C li a r- 1 es ton den 2en November op een koraalnf ten Noordoosten van Lttjon is vergaan. De bemanning i, veilig aan land gezet op In t eiland Kamtrgum. Zij is met geweren gewa pend De inlander.-, zijn der Vereenigde «Sta ten vriendschappelijk geaaid. Admiraal Watson seindb naar Hongkong om hulp. De heeren Lion Cachet, mr. Nannitiga Uitterdijlc en Noordtzij hebben een aantal lnndgenooten uitgenoodigd om zitting te nemen in een comité, dat zal trachten bij veitegenwoordiging of regeering des lands of bij beide er op aan te dringen al het mogelyke te beproeven, ten einde langs diptomatieken weg aan het bloedvergieten in Zuid-Afiika een eind te maken, met behoud inn de vrijkeid en onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaan'che Republieken. Zij, die de uitnoodiging tot zitting nemen in het comité aannemen, zijn opgeroepen tot eene bijeenkomst, op aanstaanden Zaterdag in liet Gebouw van Kunst en Wetenschap pen te Utrecht te houden, om te beraadsla gen wat verder le doen staat. van zeer inferieure kwaliteit, worden verzon den onder den naam van Hollandsuilen of Scluedamschen jenever, waardoor tic naam van liet echte product wordt benadeeld, wordt op voorstel van. den heer Van der Pan t besloten, een schrijven te richten tot den HolIand-chen consul te Hamburg, waar bij zal worden aangedrongen op bet nemen van maatregelen om dat misbruik, zoo moge lijk, to koeren Do Voorzitter deelt mede dat bij ter gelegenheid van het officieelc bezoek van den Commissaris dezer piovincie aan onze gemeente, gebruik gemaakt hei ft van de door Z Exe verleende audiëntie om er op te wij zen hoe in 't verslag van de Staatscomm, in zake do wa.terverver>elnng van Delfland en Sebicland de belangen van onze gemeente ten ecimnmale zijn veronachtzaamd. Voorts antwoordt de Voorzitter op do vraag van den heer Prins welke maat ugeien Burgemeester en Wethouders denken te nemen tot handhaving van de veroidening op do makelaardij, dat hij deze zaak in de eerstvolgende vergadering van dat college zal ter -prak© brengen. Door den lieer Van der P a n t wordt aangedrongen op bespoediging van de herzie ning van liet huishoudelijk reglement der Kamei. De heer H Jansen uensclit dat door de Kamer zal worden vastgesteld een reglement waarbij de usantien van den moutwijnhandel zullen worden geregeld, evenals ook de usan tien van den giaanliandel luer bij reglement zijn vastgesteld. Dit punt wordt op voorstel van den Voorzitter aangehouden, waarna de ver- 4-0. Zaandam, 4e Propaganda voor den Bakkersbond; 2e bespreking sArbeidsbewijs 3e deelneming aan het Katholiek Congres in 19004e verandering van het tijdstip der algemeene vergadering. Door de ijverige bemoeiingen van het Centraal Bestuurslid, den heer J, A. van de Krogt, zullen de afgevaardigden en belang stellenden na afloop der vergadering in de gelegenheid warden gesteld, zich in een bron derij op de hoogte te stellen der gistfabri- katie van den beginne af. In plaats van den heer J. Melchers, die vertrokken is, is tot bestuurslid van de afd Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond gekozen de heer Th. Groenendaal. gndcriug wordt gesloten. Ycreen. voor Kadaster en Landmeetkunde. Bovengenoemde vereenigirig hield Dinsdag hare 15e algemeene vergadering in het Ame rican Hotel te Amsterdam. Met den voor zitter waren aanwezig 48 leden. Na een hartelyk welkom van den voorzitter, den lieer C. W. Hoffmann, wijdt deze eenige oogenbfikken aan een zaak van algemeen belang«De Cultuur-techniek". Na deze openingsrede weiden eenige huis houdelijke zaken behandeld. Uit het verslag blijkt dat het ledental is geklommen tot 1SG, dat der abonnenten op het Tijdschrift tot CO. Het batig saldo over 1891 bedroeg f 770. Mede op aandiang van redactie en bestuur is door de Notarieele Vereeniging besloten tot het doen houden van een debat over de wenschelijkbeid van een kadaster met bewijs kracht, voor te bereiden door praeadviczen. Do rekening en verantwoording over 1898 werd na onderzoek door eene commissie, be staande uir de heeren Remmells, Van llat- tum en Colpa, goedgekeurd. De begrooting voor 1900 werd vastgesteld op f1558 in ontvangst en f 1165 in uitgaaf. Op voorstel van den heer Hessels, nestor der vereeniging en oud-strijder van het jaar 1830, werd onder stormachtige torjuicl ingen op de begrooting gebracht een bedrag van f 100, uit te keeren aan de Zuidafiikaansche ver eeniging ten behoeve van Transvaal en Oranje- Vrijstaat. Als plaats van samenkomst in 1900 werd gekozen Amsterdam. Door den lieer Vierkant werd als voor zitter van het comité voor algemeene a..,«jie- naarsbelangen een verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Ter vervanging van het niet verkiesbare bestuurslid, den heer Vierkant, werd gekoien de heer YV. J. de Haan te Zutfen. De heer J, Boer Hzn, werd hei benoemd als redacteur van bet tijdschrift, 'sNamiddags hield de lieer E. B. de Vries uit Gorinchem eene rede over het onderwerp: De rechten op aanwassen langs onze rivie ren, mede in vei band met het ontwerp tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, .1. H. N. Ruij van Dugteren, smidsmeester of provoost muntgezellen aan 'sllijks Munt te Utrecht, Kamer tan Koophandel on Fabrieken. Vergadering ten stadkuize op Dinsdag 13 November 1.1. des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de heer mr. YV. H. Jansen. Aanwezig zijn alle leden. Na lezing en vaststelling der notulen van do vonge vergadering, doet do voorzitter mede&eelmg van de ingekomen stukken, waarna aan de orde wordt gesteld het door een commissie uit de Kamer ontworpen adres aan den Minister van Pinlancièn, betreffende het nemen van maatregelen, tegen twee oor zaken, die den moutwijnliandel drukken. Gemengd Koor. Het «Gemengd Koor" van de afd. Schie- jpdam van den Ned. Protestantenbond heeft waarlijk niet te klagen over gebrek aan be langstelling voor zijn jnaiiijksche uitvoering, die gisteravond plaats had. De groote zaal van «Mu.sis Sacrum" was prettig vol. Het koor verdient die belangstelling zeker. Ook gisteravond bleek weer van de liefde en ijver waai mede het koor zicli blijft ont wikkelen onder leiding van zijn directeur, den heer J. van Rh ij n Gz., wien een woord van hulde niet onthouden mag worden. Wat bereikt kun worden, wordt bereikt. Er zou den natuurlijk wel aanmei kingen te maken zijn, maar er is ook heel veel goeds, dat niet onderschat mag worden. De hoorders gister avond deden dit zeker niet; warme bijval werd door de zangers en zangeressen geoogst na menig wei-uitgevoerd nummer. Teu gelioore werden gebracht eenige frag menten uit Mendelssohn's «Christus", waar van vooral het '•choone «Wie schbn leuchtet der Moigenstein" goed werd voorgedragen; vooits «Lentegloed" van «Mendels'ohn en Gade's «Morgenhymne". Na de pauze hoorden wij de »0de aan God" van j. E. Schmitz, die hier en daar wel wat gerekt is, «lek seg Adieu", van Röntgen, «Een Avontdans" van M. A. Brandts Buijs, beide i\ capella, en Schumann's «Zigeuner leven". Bijzonder bevielen ons «Een Avontdans" en «Zigeunerleven"; vooral de vrouwenstem men waren daarin nu en dan zeer mooi. In de «Ode aan God" zongen de heeren J. T. H, (bariton) en L v. d. V. (tenor), beiden alhier, de soli. Van eerstgenoemde kregen wij ook «Haaileinsch liedeke" van C. Andriessa Jr. en Verhulst's «Terugkomst". De heer H. is, sedert wij hem hoorden, wel vooruitgegaan; hij dient echter op zyn uit spraak te letten, die niet altijd even rein wns, vooral in het eerste nummer, dat ove rigens mooi van toon en voos dracht was. De heer L. v. d. V. gal veel goeds te hooren in het duet «Egmond cn Hoorn" van Cartol. Ook Lassens's «Allei'seelen" kwam goed tot zijn recht, beter dan de aria uit sPaulus" die eenigsziris mat werd gezongen. Ook de solisten weiden warm toegejuicht de heer II. gaf een schaiksch liedeken toe. Ten slotte zong de heer H. op «bijzonder vei zoek" het Tiansvaalsche volkslied waar mede velen instemden en dat alle aanwe zigen staande aanhoorden. Dat deze avond goed geslaagd mag heeten, is eindelijk voor een goed deel te danken aan mej. N. Feltzer bij wie het accompagnement in goede handen bleek te zijn. Zij kweet zich zeer verdienstelijk van baar niet gemak kelijke taak. In het hotel «De Visscherij" had gisteren- tvond een vergadering plaats, belegd door de afd, Schiedam van den Ned. Brood-, Koek en Bankelbakkersbond, waartoe behalve de leden ook de andere patroons waren uitge noodigd, Ue voorzitter, de heer B. de Goede ren deelde mede dat het doel der vergadering was de bespreking van candidaten voor de Kamers van At beid. Aangezien bleek dat liet velen niet helder wat het doel dier kameis was, werd Hedenmorgen te G uur had de melkboer YV. Kool, bij den landbouwer van der Bi rg tegenover het Overschiesehe plein melk ;e haald, docli ongelukkiger wijze kantelde de wagen en ging de inhoud van een der bék ken over den giond. Toen hij de melk vin de straat wilde wegspoelen en dsartoe een emmer water ging scheppen, tuimelde hij te water. Nadat Th. de Goeden en W. de Beyer den drenkeling op het droge hadden gehol pen, is hij naar huis gegaan. Een haa«, die het in dezen tijd van jaag- woede blijkbaar niet meer veilig achtte op het jachtterrein, heeft dit hedenmorgen ont vlucht, en deed daarop een wandeling door de stad. Rustig en op zijn gemak maakte hij de wandeling niet en om aan het gewoel op de straat te ontkomen, sprong hij den winkel binnen van den heer J. A. v. d, Ven. Deze beeft het beestje gevangen en voor- loopig een warm bed van stroo gespreid. Lijst van brieven geadresseerd aan onbe kenden over de 1e helft der maand Nov.; Dames de Jong, Rotterdam. Uenderiks, Utrecht. A. Kooij, Briefkaarten. Zevenbergen. wa; dit in deze vergadering uitvoerig bespioken. Ten slotte werden tot candidaten gekozen de heeren J. Goemans en D, Krommenhoek Wz. De voorzitter sloot daarna de bijeenkomst met een krachtige opwekking aan allen tot aansluiting aan den bond. De Ned. R. K. Brood-, Koek-, Banket- „„I/I,, za! 4ondag 19 Nov. a.s. in het gebouw van voorloopig de aandacht van. den Minister te vestigen alleen op punt 1, zijnde de protectie die de melasse-spiritxisstokenjen indirect ont vangen ten gevolge van de bepalingen der suikerwet, waardoor aan de graanstokerijen oen vernietigende concurrentie wordt aange daan. Het tot den Minister te richten adres zal voorts in afdruk aan de leden der Staten- -Generaal worden gezondtem ©n bovendien mondeling bij den Minister voornoemd wor den toegelicht. Het tweed© punt, betreffende 'liet misbruik dat gemaakt wordt van het Rijiks-entrepót en de daarmede gelijk te stellen particuliere entrepots door het invoeren van buitenland- sdien spiritus, die daarna vrij van reohten onder den naam van HoUaiuïsehen jenever liet entrepot weer verlaat, wordt aangehou den tot d© volgend© vergadering. Naar aanleiding van het feit dat uit Haan burg groote hoeveelheden spiritus, dikwijls gebou den Neii. R. K. Volksbond alhier een alge meene vetgadeiing houden. In de vei gadering, aanvangende ten 12 ure, toegankelyk voor alle R. K. bakkers, zoo gezellen als patroons, zullen behandeld worden de volgende ingekomen voorstellen io. Amsterdam. Het nut, de voordeelen en de plicht over te gaan tot liet oprich ten en onder beheer nemen door de gilden van R. K. Bakkersgezellenhuizen, in te leiden door den heer J. B. Leckei'. 2o. Rotterdam. Het tegengaan of bepei king van den arbeid in Suiker-en Chocoiaadfabrie- ken door meisjes ten rmdeele van mannelijke per-onen, in te leiden door den heer H. J. llerold. 3o. Schiedam. Welke middelen moeten worden aangewend tot meerdere uitbreiding van «Ons Vakblad" en tot meerderen bloei der vakverenigingen A. Christemnn, A. Coucer, Wed. Olsuro, M. Mincke, Mej. E. Kersen, P. v. Roijen, Buiten Beurkscommardes, Breda. Delft. Rotterdam, idem. idem. Viaardingen. and. Dusseldorp. BURGERLIJKE STAND. Cfchuwd 15 Nov. D. van Ilulst, 25 jaar, en J. C. M. Biókling, 25 jaar. M. Bleccke, 19 jaar. en S. C. Lamens, 18 jaar. CSeboren i 13 Nov. Johan, zoon van K. van Gogh en en W. J. Wanna, llendrinastraat. Overleden s 13 Nov. Johannes Everhardus Baanvinger, oud 92 jaar en 1 maand, Broersveld. 14 Nov. Adriana Mookhoek, oud 0 jaar en 6 maanden, Broersveld. Jacob Hoek, oud 05 jaar en 11 maanden, Singel. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene openbare ver gadering honden op Vrijdag, den 17en No vember 1899, des namiddags ten 12l/s ure. Aan de orde van behandeling zijn dan 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Instaileeren van jhr. M. van den Brandeler als burgemeester dezer gemeente, 4. Benoemen van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 15 November 1899. Wegens in staat van dronkenschap ver- keerende in 't openbaar de orde verstoren (tweemaal gepleegd): J. v. W., tot 2maal f 3 boete subs. 2maal 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: J. v. W., J. J. v. P. en J. H. G. ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens als verkooper van steiken drank in de uitoefening van zijn beroep aan een kind beneden zestien jaren sterken drank verkoopen H. J. hechtenis Wegens politie-overtreding A. H., tot f3 boete subs. 2 dagen hech tenis II. J,, tot f 2 boete subs. 1 dag hech tenis H. D. en M. K., ieder tot 2 maalfl boete subs. 2 maal 1 dag hechtenisG. G., D. W. v. d. IC, C. W. R., G. E. C. v. O., J. J. F. G. d. V., P. S. R., H. N., B. B. en M. S., ieder tot f l boete subs. 1 dag hechtenis. Allen te Schiedam. B, tot f10 boete subs. 8 dagen Het gerechtshof te Arnhem vernietigden heden het vonnis van de rechtbank aldaar in de zaak der onteigening van de spoorweg brug te Westervoort. De zaak werd naar dezelfde rechtbank teruggewezen. De eerste ter visie legging beheerscht de procedure. Onze correspondentie Rotterdam meldt ons Een ontzettend spoorwegongeluk heeft hedenmorgen te half negen aan het station bij Capelle plaats gehad. Ten 7.55 (spoorlijd) vertrekt van Rotter dam (Maas) de sneltrein No. 60 der Staats spoor naar Utrecht, terwijl te 7.32 de Vlis- singsche maillrein No. 80 van Rotterdam (Beurs) langs de D. P. via de Ceintuurbaan over Gouda naar Amsterdam vertrekt. De trein van het Maasstation reed Capelle het eerst voorbij en bleef toen op 100 M. af- stands stilstaan voor een onveilig sein of wegens den dikken mist en gaf daarbij knal signalen. De Vlissingsche mailtrein aankomende, heeft de machinist blijkbaar den trein 60 die voor hem stilstond niet gezien en reed hem achterop. De achterste wagen van trein 60 was een le en 2e klasse en de voorlaatste wagen een 3e klasse. De waggon le en 2e klasse werd geheel vei brijzeld en de waggon 3e klasse op twee coupé's na. Van den Vlis singschen trein werd alleen de machine ver brijzeld. De botsing was verschrikkelijk en oogge tuigen deelden ons mede dat aan weerszijden de reizigers op den weg geslingerd werden Het tafereel was hartverscheurend; een 5-tal reizigers waren onmiddellijk dood, terwij! 15 zwaar gekwetst waren en verscheideneanderen lichte verwondingen bekwamen. Onmiddellijk werd naar Rotterdam om hulp geseind en vertrok Dr. Rutgers, met een hulptrein naar de plaats des onheils Ook van Nieuwerkerk kwam een dokter. Ten 10 use in den morgen kwam het eerste transport gekwetsten aan het Maas station aan. Alles was daar voor de ontvangst gereed, een groot aantal raderbrancariP, rij tuigen, de poülietransportwagens enz., ston den klaar, terwijl de le heelmeesters uit het ziekenhuis De Wit en van Stockum en een zestal assistenten met verbandtrommels het transport opwachtten. Een blik in den bagagewagen was ver schrikkelijk kreunende en kermende van pijn, lagen daar 5 heeren, 3 dames en een knaapje. Een der dames was leeds overleden. Van de rneeslen was het ondei lijf zwaai ver wond en de beenen gebioken, terwyl ande ren zware hoofdwonden hadden. Het tafereel aan het Maasstation was ont zettend, verschillende familieleden waren daar in den grootsten angst verkeerende ovei het lot hunner betrekkiogen. Bij de brancards hadden tragische ontmoetingen plaats. Zeer vlug en handig werden de gekwetsten naar het Ziekenhuis getransporteerd waarbij een talrijke politiemacht behulpzaam was. Na elf uur kwam het tweede transport bestaande uit 6 zwaar gekwetste personen en werd aan veler behoud getwijfeld. De dooden werden later in den middag aangebracht. velen die daaraan zoo dringende behoefte hadden. Poging tot moord. In de tapperij van mej. C. Bok aan de Merwedeknde kreeg Zondag omstreeks 5 uur zekere J. S. twist met vrouw M., met wic- hij samenleeft. S. moet haar daarbij eenige slagen hebben toegebracht, wat de vrouw zoozeer in woede deed ontsteken, dat zij naar hare woning in het Kromhout ging en daar een geladen revolver haalde, waarmee zij naar de tapperij terugkeerde en een drietal schoten loste op haren minnaar, die zich daar nog steeds bevond. Een der schoten doorboorde den rand en den bol van zijn hoed, hem rakelings langs het hoofd gaandebij het tweede schot bukle S. zich, zoodat de kogel hem aan de linker hand verwonddehet derde schot miste. Bij het zien van bloed nam vrouw M. de vlucht, maar de broeder van S. zette haar na, rokte haar de revolver uit de hand en wierp die in de rivier, waarna hij de vrouw aan de politie overleverde. BURGERLIJKESTAND. Ctchuvrd 15 Nov. Christianus Johannes Bülim en Maria Katharina Francisca Koks. Jan Both en Adriaantje Gardenier. Jan Pieter Boomsma en Maria van Genderen. fieboren "14 Nov. Elizabeth Hillegonda, dochter van M. Schilder en M. Bakhuizen, Westnieuio land, '15 Mov. Jacobus, zoon van M. Drop en J. van Oossanen, Westnieuwland, Nader vernemen wij nog omtrent het spoorweg-ongeval dat de eerste hulp verleend werd door een dokter, wonende aan 's-Gra- venweg, die de botsing hoorende zich direct per fiets naar de plaats des onheils begaf, alsmede door een zoon van den tandarts .Van Son die zich in den trein bevond. De verbandkist van den trein zelf kwam goed te stade. De botsing was zoo zwaar dat zij op een half uur afstands gehoord werd. Opmerkelijk is het dat de trein niet derailleerde. Uedood zUn s A. T. Lelyveld, YV. JanseD, twee dochtertjes van den heer van Ham, C. II. O. van Lerven, allen uit Rotterdam, en W. Bogaert uit Krimpen. Cfekirctst zf|nA. Zwanenburg, Van Ham en diens vrouw, A. de YVolf, L. Hoen, P. J. van Beek en diens vrouw, Martinot, G. A. de Jong, L. J. Sauveur en W. Muonen, allen uit Rotterdam, B. Ommering uit Viaar dingen, m?j. M. J. Vüitheim uit Schiedam en P. W. Heinen uit Nieuw Lekkerland. Onze verslaggever bericht, ons: Het ontzettend, ongeluk dab hedenmorgen op de Ceintuurbaan heeft plaats gehad, heeft een enormen indruk te Rotterdam gemaakt. Het was dan ook een luguber schouwspel, telkens twee, drie of meer brancards en ge ïmproviseerde brancards, gevormd uit stan gen en waggonkussens, die gedragen en be geleid door een aantal politie-agenten naar het Ziekenhuis gingen. En overal langs den weg stonden groepen menschen, dien sombe ren stoet naziende en het vreeselijk ongeluk besprekende, elkander hartverscheurende me- dedeelingen doende omtrent bijzonderheden. Nabij liet Station Maas stonden dichte groepen menschen en op het perron liepen familieleden en vrienden in den vreeselijksten angst heen en wed'er, informeerende naar hun betrekkingen die in den trein waren geweest. Die angstige twijfel was verschrikkelijk, en toch soms nog verkieselijk boven de wreede zekerheid. Immers er waren niet minder dan 6 dooden en een aantal vreeselijk vermink ten. Wij sagen een bejaard heer, wiens zoon onder de reizigers wa,s; hoe hoopte bij ge ruststellende informaties te verkrijgen, en toch, de beid© beenen van het jonge mensch waren gebroken en de ongelukkige vader moest door vriemlen ondersteund worden om naar de wachtkamer te wordten geleid. En telkens reed weder een trein binnen met slachtoffers van den verschrikkelijken ramp. Wij hoorden vertellen dat een dame met drie Jrimderen in den trein gezeten wa ren, waarvan alleen het jongste kind van 4 jaren, hoewel ook gewond, het leven er heeft afgebracht. Enkele personen, die betrekkelijk lichte kwetsuren bekomen hadden, zagen wij met verbonden hoofd over het perron loopen, na tuurlijk telkens staande gehouden om op dringende vragen antwoord te geven. Van een beambte die bij net ongeluk te genwoordig is geweest, vernamen wij dat een drietal wagens onder een geweldig tumult zijn vernield. Het geheele terrein is een chaos van splinters, alles besmeurd! met het bloed der ongelukkige verminkten. Dadelijk bij de ontvangst van heb bericht is de stationchef van de H. S. M. met een locomotief en vergezeld van twee doctoren, naar de plaats van de ramp gesneld om zoo spoedig mogelijk hulp te verleen en. aan de TWEEDE KAMER. (Per Telegraaf.) Zitting van Woensdag 45 November. Ongevallenwet. Het amendement-Van Kol c. s. op art. 22 0111 bij geheele ongeschiktheid in plaats van een blijvende rente van 70 van het loon. liet volle Icon uit te keeren, wordt verowr- pen met 45 tegen 11 stemmen. Heb amend-eanent-Kerdijk dab terugwer kende kracht wil toekennen aan de rente- uitkeenng ingaande den dag na heb ongeval, na aftrek van de schadeloosstelling geduren de de eerste 3 weken verstrekt, wordt aange nomen met 45 tegen 10 stemmen. Het voorstel-De Klerk c. s. om 5-jaarlijk- sche herziening van de rente-uitkeenng op verzoek van den getroffen werkman toe te staan, voor hei geval de getroffene, ware lm valide gebleven, later een liooger loon had kunnen verdienen, werd bestreden door den heer VAN KEAIPBN, die het denkbeeld on uitvoerbaar achtte. De C. v. R. ondersteunde het amendement ook niet, maar bij monde van don heer KUYPER verklaarde zij zich in beginsel voor een proportioneele regeling van de ren- te-uitkeermg. Een dergelijke regeling, welke door de rechtsgelijkheid gevorderd wordt, moet echter van. de Regeering uitgaan. De MINISTER VAiN WATERSTAAT ziet daartoe echter geen mogelijkheid. Zijn grootste bezwaar is o. a. dat voor die beoogde rentevedhooging geen premie is betaald. Wegens de bezwaren tegen het voorstel aangevoerd, trok de heer DE KLERK het amendement in. Een amendement, voorgesteld door den heer jBRUMMELKAMP, om bij gelieele on geschiktheid, ongeacht den leeftijd van den getroffene, als rente uit te keeren liet hoog ste loon d'at een werkman van gemiddelde bekwaamheid! in hetzelfde bedrijf verdient, vindt geen steun en vervalt mitsdien. Het voorgestelde art. 23bis-VerlieijVan Raalte, om bij volslagen ongeschiktheid eenig werk te verrichten, niet 70 maar 90 rente uit te keeren, vindt geen steun bij den Minister, wegens de zeldzaam voorkomende gevallen. De heer YöERHEÏJ verdedigt krachtig liet voorstel, in het belang der arme stakkers, die totaal voor allen arbeid ongeschikt zijn. De lieer HEDDT verdedigt zijn sub-amen dement om in dusdanig geval niet 70 maar het volle loon uit te keeren. Dit denkbeeld wordlt met 59 tegen 13 stemmen verworpen. Het voorstel-Veriheij c. s. om 90 te ge ven, wordt ook verworpen met 45 tegen 27 stemmen. De artt. 2228 worden goedgekeurd. Art. 29 sluit van alle schadevergoeding uit dengenen, die niet opzet 'het ongeval heeft veroorzaakt-, en diens nagelaten betrekkïn- gen zoomede den verzekerden werkman, Wien het ongeval ten gevolge van dronkenschap is overkomen. De heer TROELSTRA licht een amende ment-Van Kol c. s. toe om dronkenschap met als reden tob uitsluiting van rente-uit- keering aan te merken. Uitvoerig toont spre ker aan het verband tusschen het bedrijf en den algemeenen socialen toestand, die maar al te dikwijls dwingt tob drankgebruik, waar bij nog komt bet mineer weerstandsvermo gen van den arbeider door onvoldoende voe ding, omdat de aardappel hoofdschotel is, en waarvoor compensatie wordt gezocht in je never-gebruik. Spreker wijst er op dat in bal van vaikken, o. a. bouwvakken, bootweakers, sjouwers enz., de aard van liet bedrijf onge lukkigerwijs samenhangt met drankgebruik. Vandaar dat spreker er tegen opkomt dat de vrouw en kinderen zouden moeten boeten voor de slechte oorzaken bestaande in het bedrijf en hierbij komt nog dat in de gezin nen. waarin dronkenschap heb ongeval van den kostwinner veroorzaakte, de behoeften het grootst zijn. Ook het bewijs dat dronken schap oorzaak is van het ongeval, is moeilijk te leveren. Voorts verwadhb spreker dat zijn voorstel drankmisbruik zal tegengaan De heer DE WA AT, MAT-EFT,TT licht een amendlement-Loeff c. s. toe om. wanneer het ongeval te wijten is aan dronkenschap of grove schuld val? den verzekerde, slechte de helft van de gewone schadeloosstelling uit te keeren. De heer LOBFF sluit zich bij deze verde diging aan. Grove sdhuld is in zekeren zin misdrijf, en door uitkeering van die volle rente, zooals d© Reg. wil, zou men volgens spreker als 't ware daarop een premie stellen. De heer DRUCKBR bestrijdt met Hem bij grove schuld slechts de helft van de rente uit te keeren. Grove schuld is van rekbare beteekenis en daarbij komt dat het bedrijf vaak aanleiding geeft tot onvoorzichtigheid. De heer KUYPER verklaart dat de Com missie ontraadt het amendement—Van Kol c.s. en aanbeveelt het amendement-Loeffc.s. De heer LOHMAN geeft in overweging de woorden «grove schuld" uit het amend,— Loeff c. s, te doen vervallen, en dus dit voorstel te beperken tot halve uitkeering bij dronkenschap.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2