Vrijdag 17 November 1899. No. 10092 53"" Jaargang. IVlaar een mensch! BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE CO Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 4.25. Franco per post fl, 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstrant 68, Ml 11,0101? Prijs der Advertentiën: van 47 regels 90 cents; iedere regel meer 121*2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te. bekomen. In de nummers, die Din's dag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertettti&n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon ÜVo. 123. Algemeen overzicht. SGHEEDAiM, 16 Nov. '99. •Soubcrt gesneuveld? Als 't waar is wat Beuter bericht als generaal Piot Joubert gesneuveld is Ons iiait weigert liet to gekloven, en ons ver stand zoekt naar allerlei kansen en. kansjes, dat het bericht onwaar, onjuist, misschien een vergissing is En toch do droeve mare luidt zoo stellig en beslist, dat wij heb wel moeten aannemen, al blijft de hoop nog flauwtjes loven dat de ge waal alleen maar gewond is, dat een amie Joubert bedoeld is ja, wat hoopt het rt al niet, ook al legt het veratand elk optimisme het zwijgen op. Maar s het waar, is generaal Joubert ge sneuveld in heb gevecht van L-adysmith op 9 November, ingeleid door de hevige kanonna- do, dan heeft het dappere, kieme volk dat wanhopig strijdt voor Vrijheid en Bedit, ze ker de zwaarste slag getroifon die onder deze omstandigheden denkbaar was. Want Joubert was mat maar een dapper en flink strijder, een houwdegen, een moedig vechter, zooals de meeste Jioeren-koniman- dauten, neen Joubert mocht index-daad een ervaren tacticus, een goed strateeg worden genoemd. Boem de niet onlangs het orgaan van den Duitsehen generaien staf het sa mentrekken van de Boeren-kcnimando's om Ladysinitili als een krijgskundige gebeurtenis van den eersten rang? En dan, het is op o zoo bekend terrein dat Joubert de bewegingen leidde. In het zui delijk deel van Transvaal, niet ver van de Natalscho grens, behoorde of mogen wij nog zeggen „behoort"? Joubert thuis. Hij kendo de streek ten zuiden der bergpassen; bij kende Natal waar zijn vader, een der mannen van dón „groote trek", stierf. En de vrijheidsoorlog, de bloedige dagen van Lang Nek en Majuba, van Scliumshooigte en Bronkcrspruit zijn, de leerschool geweest, waarin zijn gaven als krijgsman gewogen en niet te licht bevonden zijn, 19c oorlog. Geen berichten. Do besprekingen in do bladen van den Zuid-Afrikaansclien oorlog worden met den dag kleiner. Als 't zoo door gaat, hooren we heelemaal niets meer, en vernemen wij over oonige maanden "heen dat Engeland of de Boeren liet gewonnen hebben. Het eenige nieuws geldt gevechten van ouden datum om Mafeking en in Rhodesia, en wij zijn gedwongen die gevechten nog al tijd door Engelschen bril te bekijken. Al- leer begint men. meer en meer de Boeren de eer te geven die hun toekomt. Zoo meldt een bericht zonder datum, door een Kafferlooper uit Mafeking te Magelapye gebracht, dat de vijand een 94-ponder houwitser gebruikte met zeven andere kanon nen van verschillende afmetingen van zeven tot veertien-ponders toe. Het gevecht word geheel op beschaafde wijze gevoerd. Komman- dant Cronjé gaf steeds behoorlijk kennis van liet beginnen van het bombardement, en Za terdag stond hij twee uur aan een ambulan- ce-afdeeling toe, ten einde de lijken van zes Engelschen weg te nemen, die den vorigen dag gedood waren bij de Boeren verschansin gen. Jan Botha, de Boererikomma nda n t, ver telde aan de mannen van de ambulanoe-af- deeling, dat de verliezen der Boeren zeer waar waren geweest, en dat hij daar zeer bedroefd over was. Van eerbiediging en waardeering van den DOOK IDA BOY-ED. 40) „En oom Frits?" „Verstomd natuurlijk zijn naam verkeerd. En toen Ivórlegg zeide, da t hij ook naar Ita lic ging, sprak oom Frits de hoop op een we domen uit, zooala men dab pleegt te doen." Suzamna, keek haar vriendin doordringend aan. Maar Sabine gevoelde slechts een groote verlichting. Dus was er niets bedorven, niets in de war gebracht! Goddank „Je hebt toch zeker afspraak met hem ge maakt?" vroeg Suzanna ernstig. „Ja, liij zal ons ergens aantreffen. Als toe vallig. Te Verona of te Milaan of te Venetië. Ik zal hem steeds ons adres fcelegrapliiscli mel den," zeide Sabine. „En wat moet daarvan komen. vroeg Su zanna „Heb geluk het geluk!" fluisterde Sa- li ine. Haar oogon sloten zich lialf, haar lippen openden zich, een glimlach vertoonde zich op haar gelaat. Zi| zag er uit als iemand, die door net geluk bedwelmd is. -„Sabdne!" riep het jonge meisje uit en viel vijand willen de Engekche correspondenten echter nog maar weinig weten. We zien het weer aan liet geschetter over het geval van Nathan Marks te Ladysnuth. Men beweert nu dat deze, volgens het zeggen der Boeren, als detective te Ladysmith is gekomen, vol gens de Engelschen echter als spion. Eu men gaat voort met zich verontwaardigd te tro nen over het dreigement der Boeren om, zco Nathan Marks niet wordt vrijgelaten, zes En- gelsche officieren terecht te stellen. Dat liet geheele dreigement een verzinsel zou kunnen wezen van een of anderen kwaadaardigen oorlogscorrespondent, nemen alleen enkele weinige eerlijke bladen, zoonis de „Daily Chronicle" aan. Volgens de laatst ontvangen Nntalsohe bladen beeft er trouwens in Natal een waie spionnenwoede geheerscht bij de Engelschen. Zoo werd Bester, een aanzienlijke Boer uit den omtrek van Ladysnuth, een van do grootste grondeigenaars uit die streek, met zijn drie zoons en een dochter in Hechtenis genomen wegens spionage. Ook een andere Boer, Salomon de Jager, is gearresteerd; zijn twee zoons dienen m de 'J.ransvaaLclio staatsartillerie; en compromitteeiende pa pieren moeten bij hem gevonden zijn. Een paar jaren geleden was De Jager candidaat voor het lidmaatschap van den wetgevenden Baad van Natal. En volgens een bericht van 19 Oct. zijn to Ladysnuth twee spionnen m hechtenis genomen en doodgeschoten. Het district Umvoti, hot brandpunt van de woeiingen der ontevreden Boereu in Na- tal, moet laatstelijk druk door Transvaalscbo Boeren bewerkt zijn. Omtrent Ladysmith hooren wij nu onge veer n ;ets meer. In Natal. De „Daily Telegraph" ontving van zijn correspondent te Estcourt het bericht van 10 November, dat geen zijner boodschappers uit Ladysmith was teruggekeerd. Het bom bardement veroorzaakte, volgens bericht van White, geen schade De Boeren waren nog te Colenso en zonden een aantal uit Trans vaal gevluchte burgors met een witte vlag naar Estcourt. Schieten hoorde men niet meer te. Est court, waarschijnlijk door den tegenwind; maar wel zag men rook boven de stad, Hoe White het heeft weten aan te leggen om bericht te zenden dat liet bombardement geen schade aanrichtte, is niet duidelijk. Volgens een ander bericht tooli worur ook met de optische telegraaf niet meer gewerkt, waarschijnlijk omdat het toch niet geeft. De militaire medewerker der „Westmin ster Gaz," meent dat de Boeren spoedig zul len moeten inzien, hoe weinig voordeel een bombardement, vooral van een stad als Lady smith voor hen oplevert, en hij verwacht dat zij öf de stad zullen bestormen, zooals zij ook te Mafeking hebben beproefd, of zich m de bergpassen zullen terug trekken. Een bestor ming ligt evenwel niet in de lijn der veeht- wijf van de Boeren. B naderen der Brabscho stellingen tot op Eng. meters en het openen van ge- \vr tur, waarvan het telegram uit Pretoria gewaagt (Zie ons vorig nummer), schijnt nochtans op een aanval te duiden. Wij zien met verlangen uit naar nadero berichten hierover. Is Joubert inderdaad gesneuveld? Zijn toen de vijandelijkheden misschien ge schorst 1 Hoe is de dood van den bekwamen generaal door de Boeren gedragen? Da t de Boeren in de bergen terug .zuilen trekken, gelooven wij ovenwei niet. Zij blij ken Colenso en den spoorweg ten zuiden daarvan bezet te hebben, zoodat zij vastbe sloten zijn het ontsettingsleger den overtocht over de Tugela te betwisten. Waarschijnlijk haar weder om den hals. „Bezin je tochHet kan immers niet gebeuren!" „Waarom kan liet niet gebeuren Tusschen ons bestaat geen schuld. Slechts vooroordeelen Die laten zich wel to boven komen. Ach, Su zanna, ais jc eons wist, wat>liet inlieeft, liet to hebben na allerlei bittere ervaringen des levensJuist in dit ongelukkige huwelijk ontwaakte in mij do bewustheid, welk een hamolsme zaligheid' liet moet wazen ui deai echtgenoot tevens den geliefde te bezitten. Suzanna verschrikte van deze hartstochte lijk» uitdrukking in don toon van Saibines stom, in den blik barer oogen. Do kwellende onrust, waarin zij zelf sedert liaar ontmoeting verkeerde, nam gedurig toe. „Ik wil nimmer liefhebben, als liefde zoo iels blindis, zoo ieits onzinnigs is," zeide zij zacht. „Je hebt hem immers gezien! Begrijp je het dan nog niet?" vroeg Sabine in zegepra- 1 enden, trots op den mam barer keuze. Suzanna raakte geheel verward. Ja, zij had hom gezien en hem aangestaard en zich afge vraagd, waarin zijn betoovering bestond'. En zij dacht er sedert dien tijd aldoor over na en stelde zich iedleir oogenblik zijn gelaat eai zijn voorkomen voor don geest. Maar op deze vraag te antwoorden, vermocht zij niet. „Ik lieib volstrekt geen ver tand van man nen," zeide zij aarzelend. zullen zij daartoe ook de bi liggen vernielen, als dit met reed» geschied is. Intusseheu bewaart de Engekche ïegcc- nng het stilzwijgen. I* er niota te berichten? Of durft men niet' Of woult, zooils de opti misten m Engeland denken, in alle stilte ecu groot plan voorbereid cm een dubbelen slag te slaan, nb Ladysnuth te ontzetten en te gelijk den Vrijstaat binnen te trekken' Er begint iets angstwekkend* to liggen in dit somber stilzwijgen. Verspreide berichten. Een treffende illustratie van de onbe trouwbaarheid1 der berichten vormt de tegen spraak over bet vuren der Engelschen te Kimberley. Do correspondent van de „Daily Telegraph" te Kimberley seint van 7 Novem ber, dat de Engelscho artillerie prachtig werkte, terwijl „Rcntor" op dien zelfden da tum seint, dat de Engclsche kanonnen met meer vuurden, daar de Boeren buiten het be- ïeik van bet geschutvuur waren. Ovei de bewegingen der Boeren m het Noorden der Kaapkolonie somde de cone— pondent der „Daily News" te Buigheradorp dat dc Boeren 9 November vijf mijlen w.ueii voortgcrukb en dicht bij Knapdnar-station waren gelegerd; de Hollanders uit den om trek stroomden naar de sta©*. De „Daily Mail" ontving van zijn coues- pondent te Kaapstad een bericht van 9 No vember, meldende dat door de autoriteiten beslag werd gelegd' op een toestel voor tele- grafeeren zonder draad, dit waar-elnjnhjk bestemd was voor Transvaal liet was gecon signeerd aan een firma te Del.'igoa-b.uu. Ach terdocht werd gewelkt door den ijver waar mede een vriend der Boeren voor haastige doorzending trachtte te zorgen. Alleen het feit dat hij in zc'keie relatie stond (als con sul') tot een vreemde regeering, belette zijn ancstatie. flemengde Medcdeellngci». In een rede te Newcastle o./Tijne liet lord Kimberley, de leider der oppositie in het Ooogeihuis, zicli goedkeurend uit over de Samoa-overrenkomst; hij .steunde een politiek die elk misieisland met Duitsehlaml uit den weg tuimt. Bij de mededeel!ng dat de staatssecretaris ran buitenlandsehe zaken, Von Bülow, keizer Wilhelm op zijn leis naar Engeland zal ver gezellen, teekent de »Nntionaliibera!e Cor- resp." aati, dat ook de reis van bet Duitsche Keizerpaar naar het Oosten van louter per soonlijken aard was, en ook toen ging Von Biiloiv mee. Wat men maar onder reizen van geheel particulieien aard verstaat! liet blad voegt er dan ook voorzichtig bij, dat bet op der gelijke reizen gewoon is geworden dat de minister voor alle eventualiteiten meegaat. Het hooggerechtshof te Parijs heeft de conclusion van een der advocaten tot wraking van de rechters, dia vrijmetselaars zijn, ver worpen. Giry, professor aan de Ecole des Ciia rtcs. is overleden. .Met zijri collega's Meijer en Molinier ontkende hij leeds in 1394 dal liet borderel van Dreyfus' band kon zijn. Te Renncs betoogde hij met nadiuk dat Ester- hazy de schrijver was. De Spaansche Senaat heeft met 99 stem men tegen 4 de motie van afkeuring tegen de regeering verworpen, ingediend door Al- menas, die de regeering beschuldigt de sepa ratistische beweging te hebben aangemoedigd. Dr. Pestana te Lissabon, die tengevolge En Sabine lachte goluldng en kuste haar vol tecdca-head. Den volgeudtan morgen deed Sabine een ontdekking aan zich zelf. Het blijde vcoi uit zicht op de reis zonk eensklaps weg, en liet nfscheidnemen van haar oudbra en van haar kinderen viel haar zeer pijnlijk. Zij steld'o zich plotseling voor, dat haar kinderen intus- sclien wel eons ziek konden worden of een on geluk krijgen, dat haar oude vader intusacihen wel eens kon sterven, dab haar mceder haar verpleging en haar hulp wel -eens moodig kon hebben. Zij deed zich zelf verwijtingen, dat zij naar eon buitenlandsehe reis gehaakt had zij kwam zich zelf liefdeloos voor, omdat haar wenschen veadör gereikt hadden dan den kring, waarin nu eenmaal de haar aangewe zen plaats was. Met tranen, in de oogen smeekte zij liaar mama, haar alle dagen een briefkaart te zendbnanders zou zij rust noch duur hebben. Aan Bemaid. die om afscheid van haar- te nemen, naar Mühlau gekomen v as, perste zij insgelijks de belofte af, dat hij haal' dikwijls berichten omtrent zich zelf en Martha zou doen toekomen, en zij gaf aan Martha zooveel hartelijke groeten mee, dat Rein aid zich gelukkig gevoelde, dab zijn. aan staande zoozeer in d'e genegenheid! zijner zus ter deelde. In den coupé droogdo Sabine haar tranen en,zeide, met een poging om te g< «lachen van zij n biictoriologhelie onderzoekingen, door de pest is aangetast, is ovei leden. Colombo, de legeeimgscandidaat, is met 198 stemmen tot vooizitter der Kamer ge kozen, togen 179 stemmen die op Rianclien, den candidaat der oppositie, weiden uitge bracht. De, Observator© Romano" zegt, dat zij noch een officieel, noch oen officieus orgaan is van den Heiligen Stoel. liet blad zegt verder: Wat wij over Transvaal hebben ge schreven, nemen wij voor onze eigen verant- wooi delijkheid, want de Heilige Stoel trekt voor niemand pat tij. Lmd Kitchener is Dinsdagavond naar Kliat tonin vei trokken. Do Mahdi rukt op langs den Witten Nijl ea heeft het eiland Abbali, 210 K. SI, bezui den Khartoum, bei Pikt. De Fmnsche» hebben liet weer te kwaad in Zuid China, Twee Fmnralic officieren van den post te Montao zijn door do Chinetven vei moord. Admiraal Com rejollo-, heelt daarop den prelect van Hainan gevangengenomen en beslag gelegd op zijn kanonneerboot. De Fiamclic gezant ontving bevel, do bestraffing der schuldigen to ehclicn. De herliaildc geiuchten overeen bestaande spanning lunchen Japan en Rusland over Korea weiden door een telegram aan de »Times" uit Tokio tegengesproken, Eenigcn tijd geleden was er wel een klein vuiltje aan de lucht; maar dit is weer weggevaagd. Verlangde Trctsvoorilrachtcn. Omuenl do wetsvooi'dracliten, waarom blijkens de algemoeno beschouwingen over de Siaatebegiootmg in de Tweede Kamer is ge- vr lagd, heeft de Regeering nog het volgende geantwoord. Armenwet. De Regeering vertrouwt dat aan dc toezegging omtrent de indiening in <bt zittingjaar, m de Troonrede gedaan, ge volg kan worden gegeven. Administratieve recht-praak. „Deze zaak zal worden ter hand genomen *W»dra. tijd en werkkracht daarvoor beschikbaar zijn." Tarief van invoerrechten. „Om voor de hand liggende redonen mag een ontwerp als dit niet to lang aanhangig zijn. Met het kie zen van den tijd van indiening zal daarop worden acht gegeven." De herziening van de web van 1895 (om trent do invordering van invoerrechten) een met zeer urgente zaak wenschl de re geering verband te doen houden met die van het tarief. Drankwet, „not. schijnt niet wcnschclijk medcdeelingen te doen omtrent den inhoud van oen nog; niet geheel voltooide- wetsvoor- O O dracht." Onteigeningswet. Aan dc belangrijke- won- ken in het Kamerverslag omtrent de herzie ning dezer wet zal clo regeering haar volle aandacht schenken to meer omdat zij met de algeineeno strekking daarvan gelieel instemt. Indische begrooling voor 1900. Dat zijn beleid geen onvcideelde goedkeu ring vond, verwonderde den Minister blijkens zijne Mem. van Antw. niet. Hij had niet anders verwacht en is den leden die zich met de geopperde grieven niet konden vereenigen, daarvoor dankbaar. Krachtig i«, verzekert de Minister, gestreefd naar bezuiniging en naar bet tot stand brengen van die werken en maatiegelen waaraan Iridic groote behoefte heeft. Speciaal vestigt de Minister de aan dacht op de algeheele herziening van het en oom Frits niet met haar ontstemming las tig te vallen, daar deze bet toch bij slot van rekening als sentimentaliteit zou kunnen op vatten „Ik verwonder mij over mij zelf. Al dien langen, moeilijken tijd door heb ik bijna nog slechts het bezwaarlijke van mijn toestand geveeld, en gedacht dat het een onbeschrijfe lijke vreugd© zou wezen, een tijdlang in ceu andere omgeving te zijn. En nu zit ik te schreien. U zal mij wel voor erg ondankbaar houden, oom Frils. Maar op dit oogenbhk komt het mij toch zoo voor, alsof de mijnen het zelfs geen dag buiten mij kunnen stellen, alsof ik liet zelfs geon dag buiten de mijnen kan. stellen." Oom Frits keek haar aan. Hij glimlachte en zweeg. Hij was over 't geheel niet heel spraak zaam. Maar Sabine gevoelde terstond, dat zijn stilzwijgen niet liet gevolg daarvan was, dat hij in. mets belang stelde. Hij sloeg haar voort-durend gade. „Het schijnt, dat hij mij steeds met aan dacht gadeslaat," zeide zij reeds op den eer sten avond tegen Suzanna. „Dab vind ik met heel aardig. Je schreef mij altijd, dat hij zich over zaken en mensehen niet bekommert, en noch op namen, noch op datums, noch op omstandigheden let." „Ja bet uiterlijke is hem onverschillig. reglement op het rechtswezen op Sumatra's Westkust die vooral van politiek belang is. De centralisatie wordt door den minister niet uit bet oog vei loren. Herziening van liet i egeeringsreglement ter hand genomen naar mate de bouwstoffen daartoe uit Indië ont vangen worden. Tot dusver is nog niet ont vangen eene mededeeling van de Indische legemug van baie denkbeelden betreffende de verbetering vua den rechtstoestand der inland-che christenen. Betreffende de zoogenaamde kapitalistische richting, die door vele leden werd besproken, meikt de Minister op dat kapitaal noodig is om de vele hulpbronnen van Indië te ont sluiten en tot ontwikkeling te brengen, ook ten bate van de inlamlsehe bevolking. Wat aangaat dc zoogenaamde imperialis tische tichuiig zegt do minister dat de po litiek die thans in Atjeh gevolgd wordt, dient om een einde te maken aan den onboud- baien toestand die daar allengs ontstaan was en die nu al melkbaar verbeterd is. Men beeft daartoe slechts keus tusrelien twee middelen, leiachtig optreden of het land ver laten. Met hetgeen in liet voorl. verslag is aan gevoerd tegen het denkbeeld om de begroe ting in Indië te doen vaststellen en om aan de bevolking van Indië gelegenheid te geven tot het zenden van afgevaardigden naar de Stateu-Gcncranl. kan do Minister zich geheet vereemgeri. De hoogere raming vnn de op- bierigst van het Eankn-tin en van het aan deel der winst der Biliiton-maatscbappij, is voor een doei oorzaak dat het tekort dit jaar aanmerkelijk lager kon geraamd worden dan liet vorige jaar. De gemaakte opmerking dat de begrooting nog verhoogd zal moeten worden voor de pventueele voortzetting van do werken in de Solovnllei en voor den aanleg van irri gatiewei ken enz,, is inderdaad juist. Naar mate de toestand in Atjeh verbetert, zullen de militaire uitgaven kunnen verminderen. Alles te zamen genomen, acht de Minister inderdaad den finnneieelen toestand nog niet in alle opzichten bevredigend, al is verbete ring merkbaar. Hij blijft bedacht op versterking der gewone middelen. Voor verlaging der traktementen en pensioenen verwijst de minister naar hetgeen daaromtrent vioeger reeds door hem is gezegd. Het denkbeeld om het uit voerrecht van suiker weder in te voeren, acht de minister volstrekt verwerpelijk. Ook beslaat er geen aanleiding om van de Sumatra tabak meer uitvoerrecht te heffen dan van andere tabak. Wat Atjeh aangaat, zegt de Minister, dat verandering van gedragslijn, als gevolg van liet optreden ran den nieuwen Gouverneur- Genei aal niet is te duchten. Aan den wensch om wederom eenige me- dedeehngen te ontvangen omtrent de in Aijeh plaats gehad hebbende gebeurtenissen welke nog niet in liet Koloniaal verslag konden worden opgenomen, wil de Minister gaarne voldoen. Uitvoerige mededeelingen worden deswege gedaan waaruit meent de Minister de con clusie mag worden getrokken dat in de voor zooveel ontwikkeling vatbare afdeeling Noord en Oostkust van Atjeh, de toestanden zich meer en meer bevredigend laten aanzien en dat men over het algemeen ons gezag niet vijandig gezind is. Daarna laat de minister het woord aan. den genemal-majoor Van Ileutz die uiteenzet hoe noodzakelijk spoorwegverbindingen noo dig zijn om snel en afdoende te kunnen wet ken. Vooral het belang van de lijn Segli Sho Seumawó wordt in het licht gesteld Dat gaat zoo maar aan hem voorbij. Maal ais iemand hern belang inboezemt! Hij gaat geheel in je op dat merkt men al dadelijk." Nu kwam bij Sabine de gedacht© op, dat zij eindelijk in 00111 Frits wel eens een bond genoot zou kunnen krijgen. Hij zelf zoo ging de sago onder zijn ne ven en nichten moest in zijn. jeugd roman tische lotgevallen gehad hebben. Hij was op de vrouw van, een vriend verliefd geraakt- Zij liet zicli van haar echtgenoot scheiden. Maar haar ouders verzetten zioh zóó krachtig tegen een tweede huwelijk vaat haar, dat de verkregen vrijheid aan de jonge vrouw geo- uerlei nut aanbracht. In leed on strijd wer den liaar krachten gesloopt, en toen haar ein delijk dicht in do naaste toekomst een echt- verecniging wachtte, werd zij ziek. Op haar sterfbed moest oom Frits haar gezworen heb ben, nimmer te zullen trouwen. Zij boette haar schuld met den dood; hij wilde deze door een leven vol zelfverloochening en goede werken hoeten. Am dit gerucht dacht Sabine. Misschien was alles in werkelijkheid veel eenvoudiger toegegaan. Ale gebeurtenissen hebben een ander aanzien, dan men, op het uiterlijke af gaande, wel zou denken. Meestal zijn de lijnen, eenvoudiger en is bet zieleleed dieper. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1