f <»D.") STADSNIEUWS." W. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Staten-Gencraal. Gemengd Nieuws. La,atste Nieuws. die voor omstreeks 5 millioen kan worden gebouwd in 3 jaren tijd®. Uitbreiding van het chiisiendom in Indio is de minister gunstig gezind gelijk H3 vroe ger reeds betoogde. Wordt vervolgd.) Bij den Raad van State is aanhangig een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 92—103 van het Regeerings-reglement voor Ned. Indié. Deze artikelen betreffen de orga nisatie van de rechterlyke macht en wat daarmede in verband staat. de Jhr. van der Wijck, oud-gouverneur-gene- raai van Ned.-Indtë, heeft zich hedenochtend met zijne gade, ter audiëntie bij II. M. naar 'tLoo begeven. Op de voordracht voor adjunct-gemeen te- ireinfect tc Nijmegen i» door B. en W. ge plaatst do heer L. O. Dumontz, gemeente bouwmeester te Zierikzec. r 'OVERSCIIIE, 10 November. Dinsdagavond gaf de zangvereeniging Excelsior" alhier hare 10e uitvoering in het lokaal van den heer A. van der I3erg, met welwillende medewerking van de lieeien J. van Eek te Rotterdam (piano) en M. van der Sluys te Schiedam (tenor). liet programma was rijk aan afwisseling en werd zeer ten genoege van het in groeten getale opgekomen publiek afgewerkt. De koornumrners werden zeer zuiver en maatvast gezongen er bleek, dat in de voorafgaande repetities duchtig gestu deerd was. Het dankbare applaus, dat uit de zaal telkens weerklonk, was dan ook in geen geringe mate aan den wakkeren direc teur P. F. Bokhorst gericht. De beide qnnr- tetten »De Lindeboom" (gemengd) en Lied der Schweizer" (mannenquarlet) kunnen met lof vermeld worden, de crescendo's en decres cendo's werden verdienstelijk ten gehoote gebracht. Eenige by dingen voor viool en piano en solo's van den heer XI. van der Sluijs brachten de gevvenschte nfvvissehng aan. Had <.-*ze laatste met een helder tenorgeluid het pu bliek al geheel gewonnen door de schoone vertolking van »Ik ken een lied", de geest drift steeg ten top, toen hierop het Trans- vaalsche volkslied volgde. Ieder toehooider nam in zyn gedachte afscheid van den heer M. van der Sluijs met een «tot weerziens". Het tweede deel van het programma be stond uit een drama in 1 bediyf, in vei zen van André Thcuriet. De ongetwijfeld moeie- lijke vollen bleken in goede handen te zyn. Mej, C. .1. v. d. Pauwert en de heoren J. Claij en G. C. van Balen Blanken hadden eer van hun werk, dat met een geestdriftig applaus werd beloond. Na het opvoeren van nog een klein blijspel kan men de 16e uit voering als zeer goed geslaagd beschouwen. Een zeer geanimeerd bal onder leiding van den balmeester C, G. Mulder uit Rot terdam hield de dansende pareu tot laat in den nacht bijen. 'KETHEL EN SPALAND, 16 Nov. Gisteren- avond had alhier een soiiée plaats vanwege de Christelijke Jongeüngsvereeniging waarbij de Zangvereeniging sAzaf" uit Oveischie hare medewerking schonk. De voorzitter; de heer L. den Hoedt, sprak de aanwezigen toe, daarbij den vvensch voegende dat Kethel een veree- niging mocht krygen als »Azaf" en Overschie een Jongelingsvereeniging als waarop Itelhel kan bogen. Het programma werd door de aanwezigen met de meeste belangstelling en voldoening gevolgd. Afwisselend klonken zangnummers of werden voordrnchten gehouden door de lieeren van Sehie en den Hoedt, terwijl door den heer "Winkoop, directeur van sAzaf", eenige beschouwingen werden gegeven over den toestand var, Transvaal in dezen tijd. Hoewel deze beschouwingen over het ge heel van ernstigen aard waren, wist spr. die toch door menigen kwinkslag af te wisselen waardoor herhaaldelijk de hilariteit werd op gewekt. Een Rotterdamsche pianiste die op zich had genomen om «Azaf" bij haar zang te aceempngneeien, verscheen met, waarna me juffrouw A. v. d, Loo ter elfder ure werd uitgenoodigd de taak op zich te willen nemen. Onmiddellijk heeft deze zich bereid ver klaard deze lastige taak op zich te nemen, waarmede zij zeker den dank van allen heeft verworven. Aan het slot van den avond dankte de vooizitter allen die hadden medegewerkt om dezen avond 200 uitstekend te doen slagen. •KETHEL EN SP AL ND, 16 November. Als een bjjzondetheid kan worden medege deeld dat hedenmorgen boven de Steenen- brug een koppel wilde zwanen is gezien. Voor de jagers uit dezen omtrek is dit zeldzaam wild zeker wel iets om jacht op te maken. De Transvaalavoml. niet gemakkelijk iets Het is niet gemakkelijk iets te zeggen over een soiree als die van gisteren, ten bate der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging ge organiseerd. Men wil zoo gaarne den uitslag niet rekenen en het doel alleen tellen. Maar waarlijk, er kan ook te veel gevergd worden èn van het publiek èn van den journalist. De heer H. de Bourbon heeft dit gisteren gedaan. Wanneer men zoo slecht onderlegd is, zoo weinig te vertellen heeft als de heer De Bourbon, dan blijft men thuis. Wij zyn wel gauw tevreden, vooral op zulk een avond, maar onze bescheidenheid heeft toch grenzen, Dit moest ons van het hait. En laat ons nu vrijelijk getuigen dat er gisteravond veel goeds gepresteerd is. Het doet ons goed te kunnen zeggen dat het Schiedammeis zijn geweest die den avond zijn succes hebben verzekerd. aCpheus", de «Symphonie" eo ze wakkere schutterij-muziek hebben hun goeden naam met eere gehandhaafd. sOrpheus" gaf voor de pauze het heerlijke nOmhoog" van Heinze en Boers' met moei lijkheden van allerlei aard doorweven sDes Heeren Huis"; na de pauze van Valerius j>Bergen op Zoom" en ^Dankgebed". Wij behoeven wel niet te zeggen dat het goed was, Ook van de »Symphonie" is dit niet uoo dig. Grieg's jAses Tod" en het voorspel van Reineke's ïlvonig Manfred" werden onder Veihalien's leiding hoog«t verdienstelijk uit gevoerd de keuze der stukken mag geroe worden. Van de Schutterij-muziek beviel ons ouverture Raymond" van Thomas beter dan de ouveituie van Beethoven's sEgmond". En nu moeten wij nog iets zeggen van mej. W. Meershoek van 's Gravenhage, die voor de pauze de cavatine uit Gounod's sLa Reine de Saba" gaf en later «Een liedje' van Mann en sZaubeilied" van E. Meijer Helmund. Fagei's »Slapedoe" werd vooi de pauze toegegeven. Mej. Meershoek beschikt over een lieve sopraan, waarvan door studie en onder goede leiding we! wat te maken schijnt. Zij had gisteravond zeer goede oogenblikken maar lang niet nltijd. liet kwam ons voor dat zij eeri beetje angdig was en last had van de koude. Mej. Meer® boek weid na haar eerste op treden een ruiker aangeboden» Een nDauk van de Boeren", in bloemen vertolkt, was haar reed® vooiaf vereerd voor haar welwil lende en geappiecieerde medewerking. Het talrijke publiek was niet karig met zijn toe juichingen. Wij noemen het publiek talrijk. Dit slaat vooral op do kwaitjes-plaatsen. Vooraan had het voller kunnen zijn; maar er zijn, naar wij hooreu, ook plaatsen vei kocht die met bezet zijn geworden. De avond werd geopend met liet Wil helmus, oude toonzetting, door de schutterij muziek, waarop sOrmbeus", ouder wel wat al te zware begeleiding dei muziek, »Kent gij hot land" zong. Met dit lied werd ook de avond besloten; het laatste couplet werd door velen uit do zaal medegezongen. Staande weiden het Wilhelmus en hetTransvaalsche Volkslied aangehoord, 4 Wij vernemen dat de avond een batig saldo heeft opgeleverd van luim f300. Een belangi ijk aandeel in dit bedrag is opgelevoid door den verkoop der programma's door lieve jonge meisjes gelooid met bou- quetj.es 111 de Tiansvoalsche eu Vrijstaatsche kleuren. Als een bewijs hoe gevoelig ook de zoo genaamde «kleine luyderi" zyn, kan mede gedeeld worden, dat een der jonge dametjes een piogiamran aanbood aan een eenvoudig werkman. Ily gaf een gulden en vroeg 3 vvaitjes terug. Het jonge dametje zeide den gulden wel te willen wisselen, doch geld teruggeven mocht zij niet. En de werkman sNeen, houd dan de gulden maar,'t is voor de Boeren." Zouden ook alle meergegoedeo zulk een offer willen brengen om de arme gewonden te helpers De toestand van mej. Vurtheim is zeer bevredigend. Met een paar dagen zou zij van Rotterdam naar hier kunnen getransporteerd worden. De Commissatis van Politie, waarschuwt de winkeliers om geen goederen op zicht toe te vertrouwen aan Simon Witberg oud 25 jaren, wonend® alhier, Weezenbuurt 8, Te Dordrecht is gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen gymnastiek ge slaagd de lieer W. H. Ris, van hier. Twee jongens, die by de firma Vincent werken, stonden hedenmorgen achter de fabriek op een plank om water te schep pen, "toen beiden op een gegeven oogen- blik met plauk en al in de haven tuimelden. Voorbach, die met zwemmen de kant kort bereiken, was spoedig weer op het droge, terwijl Geytenbeek, op daar liggende balken klauterde en zoo ook weder op den kant kwam. Beiden konden zich nu naar hun espectievelijke woning. Bakkershaven en Broersveld, begeven om van kleeren te ver wisselen. Gisterenavond ongeveer 9 uur werd door twee ambtenaren aangehouden 5 liter jene ver, welke door vrouw T. uit de woning der wed. W. werden vervoerd naar haar café. aan 22 jaar, Correspondentie. B. Wellicht voldoen wij deze week uw verzoeknog kort geleden zetten wij anders een en ander omtrent de K. v. A. uiteen. In onze EfTeclenlijst zijn heden voor liet eerst de no toe ringen opgenomen, waarom enkele lezers hadden gevraagd, terwijl voorts een aantal wijzigingen zijn aangebracht. BURGERLIJKE STAND. Cieliiivrd 16 Nov. M. Keuzenkamp, 27 jaar, en J. van der Knaap, 25 jaar. J. Verkade, 26 jaar, en N. Groen, 20 jaar. P. de Wolf, en M. Hofman, 19 jaar. Geborent 14 Nov. Jacobus, zoon van J. H. Mak en J. van der Burg, Kreupelstraat, Antonius, zoon van S. van Vliet en A. Veringmeier, Maasstraat. 15 Nov. Martinus, zoon van J. Amoureus en C. C. de Ronde, Hof laanstraat. Cla- sina Maria, dochter van G. W. de Groot ea C. de Wolf, Singel. Catharina Maria Joseph, dochter van L. J. van Potten en A. M. de Hoog, Achter de Teersloof. Overleden '14 Nov. Cornells van Wijngaarden, oud 67 jaar en 7 maanden, Hagasiraat. 16 Nov. Ariaantje Hoogeveen, oud 95 jaar, weduwe van G. van Zuijlekom, Korte Haven. De heer Omraering was hedenochtend naar omstandigheden welvarender is vermoede lijk schedel- en beenbreuk. De patient ver toeft nog in het Ziekenhuis te Rotterdam. 'Gisteravond gaf de tooneel- en reciteer- vereeniging Kunst naden Arbeid", directeur de heer L. M. Muns, hare aangekondigde uitvoering. Voor een stampvolle zaal werden de verschillende voordrachten gehouden, welke zeer in den smaak vielen. Ook den heer S. A. Maarleveld, die be. langeloos medewerkte in het tableau-vivant ïlluiselijk Leed' van Jozef Israels, komt een woord van lof toe. Door de leden der vereeni ging werd den directeur, den heer L. M, Muns, een krans aangeboden. De beer J. B. Hoogstraaten, onderwijzer aan de R. K. jongensschool, heeft ontslag uit zijne betrekking gevraagd, direkt ingaan de. De uitvoering, die Zondagavond ter gele genheid van het patroonsfeest in het lokaal van den R, K. Volksbond werd gegeven liep heel goed \an stapel. De Zangvereeni ging «Caecilia" voerde eenige muzieknum mers uit, de tooneelvereeniging sAmicitia" spoelde een tooneelstukje en een knapenkoor zong ook eenige nummertjes. A.s. Zondag zal dezelfde uitvoering voor de andeie helft der leden worden gegeven De collecte ten voordeele van het Trans- vaal-comité Zondag in het Kerkgebouw van den Protestantenbond alhier gehouden heeft opgebracht f 76.90, B. en W. geven, ingevolge art. 8 der Hin derwet, kennis aan het publiek dat dooi hen op heden is verleend de volgende vergunning aan A. van der Valk alhier tot oprichting eener brood- en koekbakkerij aan de Emma- straat, in het perceel wijk G 48 5/S kadaster sectie A no. 4037. Sedeit de vorige opgave is aan het politie bureau alhier als gevonden gedeponeerdeen paar vilten kinderpantoflels en een hemd. Aldaar terug te bekomen. Ook te Vlaardinger-Ambacht heeft zich een Trausvaai-Comité gevormd. Geveihlo en verkochte onroerendo goederen. Geveild 15 November. Notaris A. Knottenbelt te Vlaardingen. Een winkelhuis en een daarachter gelegen blok huizen, kantoor, pakhuis, kuipery, open plaats en steeg, aan de Westhavenkade en strekkende tot aan de Landstraat, wijk H no. 66 en P no. 15 tot 21, te Vlaardingen, groot 302 vierk. ellen, te veilen in drie per- ceelen, 1. f6400, 2. f1325, 3. f2950. Een winkelhuis met bovenwoning, daar achter gelegen huis en plaats, aan de Noord zijde van het Westnieuwland, wijk M. no. 148 en 149 te Vlaardingen, groot 63 vierk. ellen, f1275. B U R G E RL IJ K E S T A N D. Geborens 15 Nov. Jacobus, zoon van G. v. d. Borden, en M. van Oudheusden, Maasstraat Door den zeeloods van het binnengekomen stoomschip Trevarrack is gerapporteerd op 15 mylen N. N. O. van den Noordhin- der te zijn gepasseerd het met stnkgoed ge laden Duitsche stoomschip Patria; dat in brand stond en gesleept werd door het stoom schip A h e s i a beide van de Hamburg Ame- rik. Linie. De equipage is afgehaald door de A h e s i a, terwij! de passagiers en de mail z.ijn gered door het Noorscho stoomschip Ceres dat naar Dover is gestoomd. TWEEDE KAMER. (Per Telegraaf.) Zitting van Donderdag 16 November. Ongevallenwet. De Regeerinig beeft overgenomen bet amen- domen t-Rocssing tot het vergoeden van tijd verlies en reiskosten aan de opgeroepenen tot onderzoek door de Rijksv erzetkeringsbauk. De heer KUYPEiR stelt een nieuw amen dement voor, strekkende om bij weigering an hot opvolgen van geneeskundige voor schriften liet bestuur der Bank bevoegd te verbaren, om nia den getroffene geboord te hebben, te verklaren dat rente vanaf de uit spraak van den deskundige geheel of voor de helft verloren gaat. Verder handhaaft spr. zijn amendement om de rente niet verloren te doen gaan in dien de weigering van den getroffene geldt het ondergaan van een levensgevaarlijke ope ratie of waarvoor narcose noodjg is, waarvan proefondervindelijk bewezen is dat zij op 't gestel of bij don toestand van den getroffene zijn leven in gevaar kan brengen. De heer VERiMKUDEEN oppert tegen dit gewijzigd amendement bezwaren en de MI NISTER aoht beide amendementen niet aan bevelenswaardig, daar z. i. het Bestuur der Bank voor een onmogelijke taak wordt ge plaatst, en hij het voorstel niet in 'b belang van den werkman acht. De heer KUYP32R beweert daartegenover dat het niet in 't belang van den werkman ;eacht kan worden, als hij steeds geplaatst wordt tusschen onderwerpen of in 'b geheel geen uitkeering. Spreker trekt zijn 2e amen dement in. Het amoii domen t-Kuyper (omtrent de be voegd-verklaring van het Bankbestuur bij weigering tot gedeeltelijke schadeloosstelling) wordt daarna aangenomen met 53 tegen 16 stemmen. Op art. 31 is een amendt.-Vaa. Kol c. s. -rgesteld om niet facultatief te stellen, maar imperatief de beschikking over rente ten bate van rochtihebbenden van den ge troffene, indien deze tot gevangenisstraf van 3 jaren of meer is veroordeeld. De heer TROELSTRA licht het amende ment toe, waarvan het doel is dait het huis gezin zeker is schadeloosstelling te ontvan gen wanneer de getroffene gevangenisstraf ondergaat. De C v. R, bestrijdt het amendement, en de MINISTER ViAN JUSTITIE die geen overwegend bezwaar heeft, ontraadt toch de aanneming. Het amendement wordt verworpen met 59 tegen 14 stemmen. Art. 31 wordt aangenomen met 60 tegen 11 stemmen. Bij art. 32 (indeeling van de bedrijven in gewarenklassen) licht de heer DROGEER een amendement toe om mogelijk te maken tusschentijdsche herziening ten aanzien van de plaatsing van een bedrijf in gevarenklas- sen ea tervens terugwerkende kracht te ge ven aan de rangschikking. De MINISTER betoogt dat tusschentijd sche herziening zonder heb amendement toch mogelijk is. "Voor zooveel betreft het herstel len van een dwaling of vergissing, heeft de Minister geen bezwaar terugwerkende kracht te geven aan een indeeling. ve Dit gedeelte van het amendement neemt de Minister dan ook over. Artt 3242 goedgekeurd. Art. 43 (wijze van dekking der uit te kee- ren renten). Het artikel bepaalt dat de middelen wor den opgebracht- door de werkgevers volgens een tarief bij bestuursmaatregel vast te stel len ov ereenkomstig het verdiende loon. Hierop zijn voorgesteld verschillende amendementen. lo. amendt.-Drucker c. s. om als bij een herziening het tarief verlaagd wordt, daaraan terugwerkende kracht- te kunnen verleenen. 2o. atuendt.-Lohman' c. s., een stelsel, be vattende waarbij den werkgever onder vol doende waarborgen voor den werkman, ver oorloofd woidtlo. zelf het risico te dragen 2o. dat over te dragen aan een maatschappij inrichting of syndicaat. In 't eerste geval blijfb hij verbonden tegenover de Rijksbank; in 't tweede geval treedt do maatschappij ge heel in zijn, plaaits. De heer LÜHJMAiN zet de voordeelen uit een tegenover het derde amendement-De Beaufort. Het laat het systeem-De Beaufort intact, maar wil het in de wet zelve opnemen en niet overlaten aan bestuursmaatregel. Het stelsel van heb amendement koonb in hoofdzaak hierop neer: lo. dat de maat schappij bij de Rijksbank een waarborgsom stortte, gelijk aan de jaarlijksche premie die de bij de maatschappij verzekerde werkgevers in geval van verzekering bij de Bank aan deze zouden moeten betalen, doch in geen geval minder dan f 100,0002o. dat die waarborgsom voor elke toegekende rente ver hoogd word© met de contante waarde dezer rente; en 3o. dat de Rijksbank de rente mfc- betale voor rekening der maatschappij. Uitvoerig ontvouwt de heer LOHiMAN het belang van heb amendement: als ont- mn de industrie aan de ambte naar-smacht; ontlasting voor de Bank van veel werkzaamhedenbehoud, van particu liere maatschappijen enz. 3e amendement-De Beaufort c. s. lo. ge meenten, provinciën en waterschappen, waar zij als werkgevers optreden, vrij te maken van verzekering bij de Rijksbank; 2o. te be palen dat de werkgevers die het risico der verzekering op zich. nemen, kunnen volstaan met het geven van een pand; 3o. te bepa len dat dit pand kan bestaan uit de polissen eener bijzondere verzekeringsbank. De heer DE BEAUFORT schetst de voor deelen van liet amendement dat geen bevoor rechting beoogt en waardoor voor een groot deel de moeilijkheid! van de indeelmg van ge- varenklassen vervalt. De heer VEEGHNS bestrijdt de amende menten, want hij heeft tegen de bevoegdheid voor de werkgever® zelf de risico der verze kering te dragen, dezelfdte principieele be zwaren als tegen de bedrijfsvereenigingen. De heer BASTEIRT verdedigt de amende menten omdat er nog iets door gered wordt voor het particuliere initiatief. Vergelijkende de beide amendementen, geeft spr. de voor keur aan het verstrekken van. een pand' bo ven het soorten van een groote waarborgsom. De heer VAN DER ZWIAiAG meent dat de particuliere verzekering voor de werkge vers duurder zal zijn, want de maatschap pijen aan welke zij hun risioo overdragen, zullen toch ndet werken voor niets. Dus heb voordeel voor de werkgevers van particuliere verzekering moet in. iets anders gezocht wor den, en spr. vreest dus chicanes van de zijde der werkgevers in heb nadeel van de arbei ders. Hij hoopt in het belang der werklieden dat de amendementen met overgroote meer derheid zullen verworpen worden. De heer KUYPEIR verklaart dat de meer derheid der C. v. R. vóór heb amendemenb- Lohman c. s. is. De MINISTER VAN WATERSTAAT heeft geen principieel bezwaar tegen den vorm van betaling van het amendement-De Beaufort, Ook eikent hij heb algemeen be lang van eigen risico, ak prikkel om ongeval len te voorkomen, waar daartegenover staat het bezwaar van het in het leven roepen van den belangenstrijd tusschen werkgever en werkman. Wanneer dit en andere bezwaren kunnen worden ondervangen, heeft de Mi nister tegen het amendememt-DeBeaufort niet zoo overwegend bezwaar, dait hij bij aan neming er van de wet niet uitvoerbaar zou achten. Tegen het amendement-Lobman c. s. heeft de MINISTER grooter bezwaar. Met den meesten aandrang ontraadt de MINISTER dit'laatstgenoemde amendement dab bovendien op vier belangrijke punten zou gewijzigd moeten worden. De Minister neemt over het amendt.-Drucker c. s. De heer KUYPE Rverdedigt het amendt.- Lobman c. s. diat niet hetzelfde beoogt als d'e door spr. voorgestelde bedrijfsvereenigingen. Het amendement biedt slechts een finan cieel© vergemakkelijkking. Vooral juicht hij 't toe dat een aantal werkgevers er door zul len onttrokken worden aan de bureaucratie; dat er een prikkel in ligt voor verscherping der veiligheidsmaatregelen. Tevens wordt de particuliere industrie de gelegenheid geopend in 't leven te blijven en de gementen worden in staat gesteld als succursaal op te treden in plaats van den Staat. De heer LOiHMAN, repliceerende, merkt aan den heer Van der Zwaag op dat door heb stelsel van het amendement de verhouding van den Staat tot den werkman niet veran dert. De heer VAN KEMPEN verklaarde dat de ïndustrieelen voor de amendementen wa ren wegens het moreel voordeel der vrijheid. De heeren VAN DER ZWAAG en VEE- GENS bestreden de amendementen daar eigen verzekering een groot nadeel voor de werklieden zou kunnen zijn. Laatstgenoemde zou by wijziging wellicht voor het amend.-Lohman kunnen stemmen De MINISTER VAN WATERSTAAT ver zekert de eigen-verzekering evenzoo te blijven bestrijden. Morgen te 10 uur voortzetting. Spoorwegongeluk nabfj Capelie. Men meldt oos nog uit Rotterdam dat de locomotief van den Vlissingschen tiein deer lijk gehavend is en buiten het spoor staat. De veiligheidsklep is afgerukt. Gisteravond hoopte men den spoorweg weder vrij te hebben. Er wordt hard aan gewerkt. Van den achtersten wagen van trein 60 uit Rotterdam, werd alleen het dak gespaard, dat thans boven op de locomotief ligt van den trein uit Vlissmgen, De weg is licht beschadigd. Slechts enkele rails zijn krom gebogen. Een der hoofdsporen is vrij, waarover het verkeer thans geleld wordt. Volgens de verklaringen van het spoor wegpersoneel heeft het. signaal geea oogen- blik op veilig gestaan, zoodat beide treinen door het onveilig signaal gereden zouden zijn, vermoedelijk door den dikken mist. Volgens een andere verklaring stond het sein op onveilig, toen trein 60 passeerde en werd het toen op veilig gezet en in dien stayd zou toen de Viissing®che trein zijn dooi gereden. Uit Rotteidam schrijft men ons nog van gisterenavond Te '10 uur hedenavond is de heer Van Ham gestorven. Enkele gekwetsten waren eenigzins beter, van anderen was de toestand meer bedenkelijk. liet aantal dooden be draagt thans 7. Heden meldt men ons Nadat gistei avond ook de hetr Van Ham ovei leden was sfiet I heden ochtend omstreeks 7 uur de lieer J. Aiendsen de Wolf inspec teur van den Ai beid, waardoor het getal slachtofleis gestegen is tot acht. Ook verscheidene andere gekwetsten ver- keeren nog in levensgevaar. Te 3 uur hedenmiddag waren, er geen ver dere sterfgevallen dan de reeds gemelde. Eeni ge 11 der gewonden verkeeren evenwel m le vensgevaarlijken toestand of hébben dusda nige amputaties moeten ondergaan dat zij zwaar verminkt blijven. Een bewoner van den Stationsweg, de heer De S., d'ie tot do lichtgewonden behoort, is gisteravond waan zinnig geworden van den schrik of het afgrij selijk tooneel dat de plaats des onheils aan bood. Men meldt ons uit 's-Graveuhage: Het gedeelte van den Staatsspoortrein naar Parijs, die 's morgens met een prachtrijtuig uit Den Haag afrijdt, heeft heden niet geloo- pen, wegens de wegversperring, veroorzaakt door de ontsporing gisterenavond bij Capelie. De gezant van Servië bij ons Hof, de heer Myatovitch, behoorde tot degenen, die de reis maakten met den trein uit Vlissingen, die bij Kapelle het vreeselyk ongeval over kwam. De heer Myatovitch kreeg een onbe duidend letsel aari den voet. Zijn bagage werd echter geheel vernield. Van de plaats des onheils moest hij naar Rotterdam terugloopen en nam van daar den trein van de H. IJ. S. M. naar de residentie. Hen tweede Spoorwegongeluk. Nog is men niet bekomen van den sein ik die het ongeluk met den Vlissingschen trein heeft- gewekt, of alweer valt een ongeluk te vermelden, weer met een trein van de Staats spoor, weer met den Vlissingschen trein en weer by Capelie aan den IJsel. Gelukkig evenwel is het ditmaal niet zoo erg geweest als gistermorgen. Eerst dachten we, dat misschien dit nieuwe ongeluk een gevolg was van dat van gistermorgen, bij voorbeeld doordat de treinenloop, daar een der sporen versperd is, in de war was, of dat er misschien nog iets aan den weg haperde, maar een onderzoek heeft ons geleerd, dat dit niet het geval is. Wat onze laatste onderstelling betreft, die verviel al aanstonds toen we hoorden dat dit tweede ongeluk wel is waar eveneens bij Capelie aan den IJsel is gebeurd maar toch op vrij aanzienlijken afstand van do plaats waar de ontzettende ramp van gistermorgen is afgespeeld. Gebeurde het ongeluk 's-mor- gens bij v Capelie station" met den trein van Vlissingen, het ongeluk 's-avonds had plaats bij »Capelle aansluiting" met den trein naar Vlissingen. Van den trein die gisteravond te 7.15 van het centraal-station naar Vlissingen vertrok, zijn n.l. op het bovengenoemde punt de lo comotief en een bagagewagen ontspoord. Persoonlijke ongelukkeu zijn er gelukkig niet te betreuren, maar ditmaal is de weg totaal versperd, zoowel het opgaand als het afgaand spoor. De ondergang der wereld, heeft, volgens de bladen, van Berlijn, aldaar lieel wat geloof gevonden. Een -aantal veree- nigingen hébben Zaterdag en Zondagavond „afscheidsfeesten" gehouden, om nog zooveel mogelijk te genieten. Een dronken lap ran selde op straat er op los, uitroepende dab hij toch niet meer gestraft kon' worden, maar werd toch ingerekend. Ernstiger was heb ge val van een dienstmeisje, die alleen thuis gelaten, in haar angst zich een snee in de pols toebracht en naar een gasthuis moest ■worden gevoerd. Op vele scholen waren do kinderen niet aan het werk te honden en moesten de onderwijzers voor geruststelling sterreknndïge voordirachten honden Van het personeel der tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Transvaal is mej. Boer uit 's-Gravenhage vervangen

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2