m': 1 STADSNIEUWS. YLAARDIJSGEN. MAASSLUIS. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. I4T - ■V21 fJp1 f duidelijk dat het er voor de Engelschen m Natal kwaad uitziet. Wat vooral tot nadenken .-tornt, is dat tel kens blijkt hoe onvoldoende deze oorlog door Engeland is voorbereid. Zoo vernemen wij nu weer, dat de kolonel die Ladysmith za! gaan ontzetten, vertraagd is door gebrek aan sappturs en mineurs. Daarop sollij ut dus met gerekend te zijn, terwijl toch voorzien had behooren te worden in het geval, dat de troe pen in hun opmarsch gestuit zouden worden door vernieling van bruggen enz. Ook voor het geschut is slecht gezorgd zoo vreest men dat Esteourt geen artillerie heeft, zoodat het garnizoen waarschijnlijk op de Alooi-rtvier zal moeten terugtrekken De Boereu bedreigen deze plaats zeer ern stig. Van Ladysnuth hebben zij hun troepen vooruitgeschoven over Aleithorpe en Pieters naar Coienso, en later ten Zuiden der Tugela over Ciueveley en Frèie naar Esteourt. Gis teren stonden '2000 Boeren met 8 kanonnen reeds vijf mijlen ten Nooiden van Esteourt, te Ennersdale. De correspondent der „Petit Bleu" te Lon den verzekert zelfs dat de Boeren Estcoui t in Zuidoostelijke richting zijn omgetiokkeii. terwijl waarschijnlijk een zelfde beweging 111 Zuidwestelijke richting plaats vindtrecd- zouden de Boeren te Weston aan de Alooi - nvier staan. Het moet het kommando van Lukas Meijer zijn dat Esteourt bedreigt. Dal men over het lot van Zuid-Natal rn van de hoofdstad Pietermantzburg weinig gerust is, blijkt uit een telegram van den iöden van den correspondent der „Daily Mail" aldaar. Hij zegt dat te Pietermantz burg do verdedigingswerken snel vorderen, dat da zoeklichten eiken nacht werken en dat voortdurend nieuwe troepen aankomen. Het bencht van den tremoverval bij Est eourt veroorzaakte veel ontsteltenis. Gevreesd schijnt ook te zijn voor een aan val der Boeren uit Zoeloe-land op Durban. Althans de correspondent melde dat men dien aanval niet meer verwacht. Het gevecht b ij Chieveley. Over den welgeslaagden aanval der Boeren op den gepantserden trein bij Chieveley, ten Noorden van Esteourt, bevatten de Na tal- sche bladen nadere bijzonderheden, waaruit blijkt dat de Boeren den trein heten door gaan naar het Nooiden, toen de spoorrails iosmaaJkten en de terugkomst van den trein afwachtten. De „Natal Mercury" vertelt dat de Boeren het vuur openden met een maxim-kanon en bwee negen-ponders. Hun vuur was zoo he vig dat de telegraafpalen werden omver ge rukt. De Boeren hadden hun kanonnen op- gestold op een kopje, terwijl hun scherp schutters verborgen waren achter de rotsen. De Dublin-Fuse lier 3 en de Durban-mfanterie sloegen den vijand driemaal terug, doch de kracht van het geweervuur en van het vuren der zware kanonnen, was te groot voor den kleinen troep, die reeds bij het begin van het gevecht verzwakt was door het omverwer pen van de spoorwegwaggons, waarbij velen hunner gekwetst werden. Een telegram uit Esteourt aan de „Natal Advertiser" zegt nog dat de Boeren de rails opbraken, waardoor de trein derailleerde en twee wagens om vervielen. De daarin zich be vindende troepen werden er uit geworpen, waarna de Boeren een hevig granaat- en ge weervuur op hen openden. Terwijl de Boe-ren bezig waren met het vernielen van den ge- pantserden trein, rukten hun verkennings patrouilles vooruit en wisselden schoten met de piketten, die op enkele mijlen afstands van Esteourt geplaatst waren. Uit andere berichten blijkt dat inderdaad alleen de locomotief met 20 gewonden wist te ontkomen, en dat slechts weinige anderen zich wisten te redden. De Engelschen moeten zeer dapper gestreden hebbenWinston Churchill, de correspondent der „Morning Post", schijnt zich vooral onderscheiden te hebben door zorg voor de gewonden. Deze correspondent verwachtte Maandag ook ernstige gebeurtenissen. Hij seinde toen aan zijn blad dat de censuur geen telegram men doorliet waarin verwachtingen werden uitgesproken over komende gebeurtenissen, maar hij wist toch te melden dat „belang rijke operaties binnen weinige dagen ver wacht worden". De troepen sliepen met laar zen en al aan; de grootste waakzaamheid werd betracht, en algemeen vertrouwde men dat een aanval der Boeren krachtig zou wor den afgeslagen. Intussdhen wordt nog een tweede trein met 25 vrijwilligers vermist. De militaire medewerker der „Westmin ster Gazette" keurt die verkenningen met ge pantserde treinen sterk af. Hij acht ze daar toe niet geschikt en allerminst op een terrein dat door een sterke Boerenmadht bezet is. Deze schrijver gelooft dat de ontzetting van LdUysmith zeer moeilijk zal zijn, omdat het ontzet tin gsleger zal moeten opereeren te gen een sterken vijand die zijn beide flanken bedreigt. De schrijver gelooft ook dat de Boe ren nn de brug bij Coienso hebben laten springen. Men maakt dit o. a. op uit een telegram van Donderdag aan de „Times" uit Esteourt, meldende dat dien morgen om twee uur he- vig geweervuur werd gehoord dat eenige mi nuten aanhield en ook een ontploffing in de richting van Ladysmith. Men. vermoedt dat de Boeren de brug over de Tugela lieten springen. Ander oorlogsnieuws. Generaal Hildyar i schijnt het bevel te zul len voeren over de d s-isie van lord Afethuen, welke besteand is om Ladysmith te ontzet ten. Lord Methuen zeilt blijkt met zijn staf aan de Oranje-rivier te zijn. Hij is daar Zon dag aangekomen. Over de operaties van de kolonne die Kim berley gaat ontzetten, vernemen wij weinig. Een correspondent van „Central News" die met de kolonne is meegegaan, zegt dat men Zaterdag op nog geen 50 mijlen Kimberley was genaderd. Belmont wias den 9en zonder tegenstand der Boeren bezet. Vrijdag was een verkenningstroep tnsschen Belmont en de Modderrivier slaags geweest met de Boe ren. Over Kimberley zelf zegt een „Central News"-bencht uit Kaapstad van 11 dezer, dat do Boeren voortgaan op grooten afstand de stad te beschieten. Zij doen weinig kwaad, schoon zij hun geschut goed bedienen; zij zouden zelf bekennen dat hun artillerie hen teleurstelt. De coriespoudent der „Daily Telegraph bencht over het gevecht waarin o. a. kolonel Keith-Falconer en luitenant Wood sneuvel den hij zegt dat men de Boeren >n een zeer sterke stelling vond, en dat een sterke actie van alle wapens noodig zou zijn om hen uit hun stelling te verdrijven. Als een bewijs hoe gerust de Engelschen in Kimberley zijn, wordt gemeld dat ondanks het bombardement de zitting; der rechtbank werd geopend. Nog werd aan de „Daily News" do. 7 No- ember uit Kimberley bericht dat de Boeren een mislukte poging hebben gedaan om New ton te bombardeeien. Een ander correspondent te Kimberley seint van 10 November, dat de Boeren een wachtpost bij de waterleiding en zes man van de ruiterij der diamantvelden oplichtten. Uit Alafekmg wordt do 2 November go- C O meltl dat de Boeren na hun nederlaag van 31 October zich bepalen tot het bombaido- ment. Velen trokken weer naar liuts, en aan de andeien moest Cionjé beloven om geen aanvallen meer te wagon. Alen verwachtte dat Baden-Powell door een opzienbarende be weging Cronjé zou verrassen, om mee te kun nen doen aan don begm November verwach ten algemeeenen oprnarsch naar Pretoria 1 Een ander bericht zegt dat Cronjé van Alafekmg naar Kimberley is getrokken, om dat Baden-Powell hem te sterk was. De correspondent der „Daily Alail' stuurt ook nog het volgende aardige vertelseltje Een Kafferspion vroeg aan een Boor, waar om „baas" van Alafeking wegtrok. En de Boer zou geantwoord hebbenAfij jong, die verd... rooineks „knocked spotts of us", d. w. z. schoten de lappen van ons af. Over den toestand in het Noorden der Kaapkolonie komen ook maar weinige be richten. Den 9en seinde de correspondent der „Daily Chronicle" te De Aar, dat vele troe pen daar uit Nauwpoort zijn aangekomen; alle strategische punten zijn bezet en er is een sterk kamp gemaakt. Een aanval wordt met verwacht. Hevige zandstormen en on- weders hebben gewoed. De troepen zullen waarschijnlijk niet vooruittrekken vóór over eenige weken. Ten slotte willen wij heden nog iets zeg gen van de geruchten over Jouberl's dood. Zelfs de correspondent der „Daily Tele graph" te Esteourt gelooft daaraan niet, op denzelfden grond als wij gisteren aanvoer den, nl. liet antwoord der Boeren aan de Roo- de Kmis-anibulanee. Ook in andere Engel- sclie bladen wordt om die reden aan de waar heid van het gerucht getwijfeld. Wel schijnt Lukas Aleijer te Pretoria te zijn; hij is gewond evenals kommandant Wes=els. Gemengde IWedcdecllngen. Na te Kiel de marine-reeruten den eed afgenomen te hebben, is keizer Wilhelm gis termiddag aan boord gegaan van de H oh e n- z o 11 e r n om hedenmorgen scheep te gaan naar Engeland. Waldeck-Rousseau heeft gistereu geconfe- reerd met de amnestie-commissie uit den Se naat. Hij stelde voor de amnestie uit te strek ken tot alle met de zaak-Dreyfus samenhan- geude processen en verzette zich als ontijdig j tegen een voorstel om ook het hoogverraads- j proces er in op te nemen. Een besluit werd niet genomen. Het Hooggerechtshof te Parijs verhoorde gisteren de beschuldigden Godefroi. Sabran, Bourmont en De Ramel. Er deed zicb niets bijzonders voor. Niet Dreyfus en zijn vrouw, maar zijn broer en zijn schoonzuster zijn te Genève laatste aan het einde der vergade- Het bleek, dat de uitgaven en inkomsten elkaar tot een bedrag van i uim f 6000 onge veer dekten, maar dat, er een niet belangi ijk tekort was, indien men ten minste het vroe ger door de gemeente beschikbaar gestelde subsidie niet wilde aanspreken. Besloten werd geen gebruik te maken van het toegestane subsidie maar op andeie wijze in het tekoit te vooizien. Met hartelijke woorden van den eere-voor- zitter aan allen die zich voor de tentoon stelling hebben verdienstelijk gemaakt, in het bijzonder aan den voorzitter, den secre taris en den penningmeester van het Comité, werd dit ring ontbonden verklaaid. Het archief von het Comité zal aan de gemeente wot den aangeboden. Gisteravond had in het gebouw van den R.-K. Volksbond alhier een vergadering plaats van meesterknechts van branderijen. Zooals de voorzitter D Kuil mededeelde, was deze vergadering belegd omdat door den inspecteur op de veiligheid m fabrieken was Insloten om m de branderijen de bakken, die thans op een hoogte van 75 cAI. boven den grond zijn geplaatst, te doen verhoogen tot 90 cAI. Deze verliooging is gefraseerd op 10 art. 19 al. 36 van de veiligheidswet. Uit de gevoerde discussie bleek dat alle aanwezigen deze verandering achten in het nadeel van den werkman, terwijl ook het brandgevaar er door zou vergroot worden. Ten laatste weid. beslot-en om tegen deze wijziging te protesteeren en aan de niet op de vergadering aanwezig geweest zijnde mees van hun liandteekening onder dit protest, terkiieohts gelegenheid te geven om van hun instemming te doen blijiken door plaatsing raej H. Ellens Oving per spoor van Rotter dam overgebracht naar Groningen, Een spe ciale waggon was daarvoor ingericht en zoo wel tan builen als binnen met rouwvloers be hangen. Eeu tweetal kransen waren op bet lijkkleed gelegd, terwijl aan liet Maasstation dit aantal nog vei rne.-rderd ward met een namens de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, overhandigd door den heer J. L. Huyzinga, inspecteur der maat schappij. lieden worden te Rotterdam de heeren Jansen, Leroen, en Van Ham ter aarde besteld, Maandag de heer J. Arend- sen de Wolf. het Algem. Ned. de volgende can- voor de vei kiezing van leden- De afd. Schiedam van Werklieden vei bond heeft didaten gesteld werklieden der Kamers van Arbeid op Dins dag a.s.: voor de Kamer voor Alcohol-industrie J. van Steens; voor die voor bouwvakken J. C. Meyer, Joh. Plooij Jz., J. C. Kram en P. van Ruivenvoor die voor Voedings- en Genotmiddelen W. A. A. Gerritsen, A. P. Geelhoed en A. Godschalk. In het speellokaal der Alida-bewaarschool, hoofd mej. Van MarioD, werd gisteravond een vroolijk feest gevierd door de leerlingen der handwerkschool. Tegen zes uur kwamen ze, de meeste vergezeld van hun moeder. De heer behramade uit Rotterdam was daar, om de kinderen te vermaken, en dat het hem gelukte, kon men wel zien aan de vioolijk lachende gezichtjes. De oud-Hollandsche poppenkast scheen vooral in den smaak te valleu, en geen wonder, de veelbekende sprookjes van Assche- poester en Sneeuwwitje worden op het pop- pentooneel afgespeeld. Ter afwisseling werden door den heer S. eenige aardige goocheltoeren verricht. Een »hoe is het mogelijk" was na iederen toer op de verbaasde gezichten te lezen. De kinderen werden rijkelijk enthaafd op chocolademelk, broodjes, taartjes, koekjes enz. Eerst tegen half tien gingen de kleinen zeer voldaan, naar huis. Het personeel der school za! zich de moeite en zorgen, aan dien avond besteed, niet be klaagd hebben. Het kan met voldoening op haar werk terugzien, 't Is dan ook een heer lijke taak kinderen gelukkig te maken. Hedenmiddag om 2 uur viel de achtjai ige Marius feehot in de Raamgracht, topn hij met een stokje in genoemd water stond te morsen. De heer Daalmeger wist den dren keling te grijpen, waarop hij naar zijn huis aan de Verbrande Erven kon gaan. Correspondentie. Wngens gebrek aan plaatsruimte moeten wij o. a. een ingezonden stuk laten liggen. aangekomen op hun reis naar Alühlliausen. Dreyfus blijft te Carpentras. Transvaal. Nog ontvangen door het plaatselijk Comité der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging: BURGERLIJKESTAND. Geboren 17 Nov. Hendrik, zoon van H. Bezemer en J. Sluijters, Ploegstmat. Overleden 17 Nov. Maarten Zuidgeest, oud 14 maan den, Korte Achterweg. van de le kostelooze «cbool Burger-Avondschool Krijgen is de kunst i> Vereeniging tot bevordering der belangen der Nederl. Herv. Kerk. Collecte by een lezing in het Verenigings lokaal op 16 Nov. f 11.80 - 8.345 - 2,50 De heer P. It. van Dusseldoip alhier is bevorderd tot candidaat-notans. - 23.30 f 45.94s Men verzoekt ons het volgende te melden Thans maakt BÏalma" zich gereed voor hare reeds vroeger aangekondigde uitvoering ten bate der boeren. Als vereenigingen die hunne medewerking hebben toegezegd vermelden wij deMuziek- en Zanggezelschappen afdeelingen van den R. K, Volksbond, terwijl de werkmans-ver- eeniging »Vriendenkring" haren steun heeft toegezegd door met lijsten ter inteekening bij de ingezetenen aan te kloppen. Ook zul len aan verschillende vereenigingen lijsten ter inteekening worden toegezonden. Zoools wij reeds vroeger meldden, belast zich de firma Kam en van Rhgn met het drapecren der zaal, terwijl een bloemist voor het benoodigde groen zorg draagt; weder anderen zijn bezig om de zaal op dien avond een recht feestelijk aanzien te geven. Costumes en kapwerk, dat »Talma" noo dig heeft, is welwillend aangeboden dooi den heer Vao der Velden te Rotterdam, eereiid dier vereeuiging; ook het drukwerk werd door den heer Reterink toegezegd. Gisterenavond had in sMusis Sacrum" de laatste vergadering plaats van het Comité van de Gas-, Water- en Aeetyleententoon- stelling. Nadat de notulen gelezen waren legde de penningmeester zijn rekening en veraolwoording over, waarvan de afzonder lijke posten reeds vroeger door een commissie waren nagezien en accoord bevonden. Naar \vg vernemen is de bruto-opbrengst van de gehouden bazar voor het Suppletie- fonds en de Christelijke Scholen Hofjes- en Koningstraat circa f1200 met de ingekomen gilteu daaronder begrepen BURGERLIJKE STAND. Geboreni 18 Nov. Leijgje Petronella Cornelia, dochter van P. v. d. Ent en M. v. d. Hidden, van Leijden GaeUtraat. Rookje Cornelia, dochter van H. Doeleman en M. Louter, Ged. Waal. Overleden 17 Nov. Margaretha van Berkel, oud 84 jaar, wed. van H. van Teijlingen, Maasstraat. 18 Nov. Wilhelmina Don, oud 18 jaar, Ged. Waal Willem Scheper, oud 53 jaar, wedr. van C. Bredius, Gallenburgstraat. Volgens rapport van den loods van het hedenmorgen binnengekomen stoomschip Washington was het reeds gemelde stoomschip P a t r i a door hem gezien gister middag half twee, peiling Noordhinder N. W. 9 mijlen afstandhet was drijvende en stond nog in brand. Twee masten waren overboord en vele visschersvaartuigen in de nabijheid. Van het stoomschip A t h e s i a, dat de P a t r i a op sleeptouw heeft gehad, was niets meer te zien. Be spoorwegramp te Cepelle. Gisteren is het stoffelijk overschot van *Alen meldt ons heden uit Rotterdam Alet groote praal eu onder groote deelne ming had hedenmorgen de teraardebestelling plaats van een vijftal slachtoffers van de ramp bij Capelle a/d lJsel. Ten 8 uur verlie ten de lijkwagens, bevattende te-t stoffelijk overschot van den heer G. van Ham, le kia: se-telegrafist aan het Centraalstation en diens 10-jang dochtertje, het Ziekenhuis. Verscheidene bloemstukken, w. o. van de Staatspoor dekten de lijkkleeden. De dubbele lijkstoet nam zijn weg langs het stationsge bouw D. P., alwaar het personeel met de chefs stond opgesteld en namens hen een krans werd aangehecht en enkele collega's van den overledene m de rijtuigen plaats namen, naar de algemeene begraafplaats. Ten 9 uur ging de lijkstoet grafwaarts van den heer J. Th. Jansen, handelsreiziger bij de firma Vermeulen. Een sdhat van bloemen bedekte de lijkkist. Negen rijtuigen volgden den stoet met de famihe, patroons en colle ga's van den overledene. Hartelijke woorden van deelneming en waardeenng werden aan de groeve gesproken. Om 12 uur kwam de lijkstoet te Crooswijk aan van den 20-jarigen G. van Lansen, han delsreiziger bij de graanhandelaren de hee ren van Nooijen Penn. Ook hier dekten bloemgeschenken van de patroons, het per soneel en van de Staatsspoorwegen de lijk baar van het jeugdige slachtoffer, en werd zoowel door zijn patroons als zijn collega's groote deelneming aan de groeve betuigd. Voorts werd ook de 73-jarige oud-onderwij zer, de heer A. J, Lelieveld, met dezelfde praal ter aarde besteld ten 1 uur. Bij alle be grafenisseu was de Mij. tot Exploit, van Staatsspoorwegen door een barer hoofdamb tenaren vertegenwoordigd. Het voorloopig onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp bij Capelle a/d IJsel «heeft reedis in zooverre aan het licht gebracht, dat de seinhuiswachter aan de oostelijke splitsing van den Ceintuurbaan in de rich ting van Capelle of de dienstdoende sem- wachter aan het station Capelle of wellioht ook beiden, tekort zijn geschoten in hun ver plichtingen. Trein 60 van Rotterdam naar Utrecht bevind zich op het baanvak splitsing Ceintuurbaan en halt Capelle, en was alzoo wat men noemt geblokkeerd, derhalve mocht zich geen andere trein op dat baanvak bevin den, De seinwachter bij die splitsing had al- zoo de Vlissdngsche trein niet tot het baan vak mogen toelaten, alvorens hij1 bericht had van Capelle, dat trein 60 ontblokt was, d. w. z. zicli op het baanvak CapelleNieuwerkerk bevond. Indien de seinhuiswachter aan de splitsing bij de Ceintuurbaan, zooals hij aan vankelijk gezegd heeft, een veilig sein uit Ca pelle ontvangen heeft, dan bevindt zich de schuldige te Capelle, In allen gevalle was men te Capelle onderricht van den onveih- gen toestand van den weg, d'oor het stilstaan van tiem 60 en was het aan Capelle bekend dat de Vlissingscihe mailtrein 80 naderde. Reizigers zoowel als personeel van den trein die ten 8 uur 45 dien bewusten ochtend te Rotterdam (Alaas) aankwamen, hebben knal signalen golioord. Men vertrouwt dat nu de redh tei commissaris met zooveel ijver en zaak kennis de instructie geopend' heeft het noo- dige licht over deze ramp zal verspreid wor den. Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. Visser, vroeger directeur en Hoofdredac teur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage. De overledene bereikte den leeftgd van 64 jaar. Hij was ridder van de Eikekroon, hem verleend voor zgne werk zaamheden als le secretaris voor de laatste waternoodscommissie. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 91 jaar overleden H. G. Wigmans, de laatst overgeblevene van het korps nde Jagers van Van Dam". AMSTERDAM, 18 November. Koffie goed ord. Java 31, Santos 49. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering weinig veranderdMaart f134; Mei f132. BERLIJN, 48 November. Spiritus per loco PARIJS, 48 November. Spiritus. Nov frs. 36.25Dec, frs. 36.25 vier eerste maanden fr. 37.vier maanden n Mei fr. 38. KIEL, 48 November. Het Keizerigk jacht Hohenzollern, met den Keizer, de Keizerin en de beide prinsen aan boord, is hedenmorgen om 9 uur vertrokken voor de reis naar Engeland. WEENEN, 18 November. In de Kamer zeide de minister vao binnenlandsche zaken dat bg het bacteriologisch onderzoek van het lyk van den gestorven matroos (te Triëst) gebleken is, dat men hier met een geval van pest heeft te doen gehad. De noodige maat regelen zijn genomen, en er heeft zich dan ook geen nieuw geval van pest voorgedaan. ESTOOURT, 17 Now. Een looper, van Ladysmith aangekomen, meldt van White „Alles wel. De granaten der Boeren höbben geen uitwerking. White dood een uitval en verjoeg de Boeren van hun kanonnen in hun stellingen." Volgens een gerucht hebben de Boeren heb dorp Weenen beset. TULI, 7 Nov. Kolonel Plumer meldt dat Khama weder 370 man versterking zond. KAAPSTAD, 11 Nov. Buller antwoordde op het verzoek van kolonel Schiel om op zijn eerewoord in vrijheid te worden gesteld, dat de Boeren het Engelsche grondgebied waren binnengevallen, voordat de Engelsche troe pen in het veld waren, waardoor zij een groot voordeel verkregen. Hij zal trachten de gevolgen van deze ongunstige omstandig heid te heretellen. LONDEN, 18 November. (Part.) Het departement van oorlog ontving een te legram uit Alafeking van 11 dezer en uit La dysmith van dea 13eu, meldende dat alles wel is. LONDEN, 18 November. De »DaiIy News" heeft een telegram outvangen uit Durban van 11 dezer, meldende dat tweeduizend Boeren bij Tembe Drift zijn en daar vee stroopeu op Portugeesch gebied. De kanonnen iu Ladysmith hebben heden het vuur gestaakt. De »Times" ontving gisteren uit Loreufo- Marquez het bericht, dat uit Ladysmith een telegram ontvangen is van 16 November, meldende dat de stad dag ea nacht bescho ten wordt en erg in het nauw wordt ge bracht. Vier duizend Boeren zijn bij helEstcouit- eommando gevoegd om de de Engelsche ont- zettiugstroepen tegen te houden. Een der bruggen over de Tugela is ver nield. De Portugeezen richten aan de grenzen versterkingen op. MASERU (Basutoland), 8 Nov. De Engel sche commissaris hier verliet gisteien plot seling de stad om het Kaflerhoofd Lorothodi, het voornaamste hoofd per Basuto's, te ont moeten. Men meent, dat dit bezoek in ver band staat met de verdachte houding van höt Kafïerhoofd Joel, die, naar men zegt, geneigd zou zijn de Boeren te steunen. PRETORIA, 15 Nov. Er is gisterochtend, zuidelijk van Ladysmith, een gevecht gele verd. De Engelschen deden een uitval met 13 kanonnen en grepen 380 Transvaalsche our- aan. Het groote kanon nam de Engel schen onder vuur. Dezen trokken om dne uur naar een kloof bij Ladysmith terug. Het verlies der Engelschen is niet bekend. De Boeren verloren één doode en dri? gewon den. LORENCO-AIARQUEZ16 Nov. De cor respondent van Reuter in het hoofdlaager te Ladysmith meldt over Pretoria het volgende daar door de censuur nageziene bericht over den strijd tusschen de Vrijstaters en de En gelsche troepen op Dinsdag: De Vrijstaters namen stelling op een klein kopje, toen een Britsche batterij in stelling kwam en tot den aanval overging. Een uur lang wierpen de Britsche kanonnen granaten naar het kopje, waarop het Transvaalsehe kanon zijn schoten in het midden van do batterij deed vallen, waardoor de Engelschen zich genoodzaakt zagen dekking te zoeken. Twee Boeren sneuvelden, zes werden gewond, twaalf paarden werden doodgeschoten en acht gekwetst. Vele granaten sprongen te midden van de Engelschen, toen deze op Ladysmith terug trokken, maar hun verliezen zijn niet be kend. Te middernacht openden alle Transvaal sehe kanonnen om de stad tegelijkertijd liet vuurmen zag van Bulwana-heuvel vele ge bouwen in vlammen. Gediirende den dag trokken de troepen uit de stad en schuilden zij tegen de helling van een heuvel om aan de granaten te ontkomen. ESI COURT, 17 Nov. Tweeduizend Boe ren met acht kanonnen hebben stelling ge nomen bij Ennerdale op vijf mijlen ten Noordwesten van Esteourt. DURBAN, 16 Nov. In het district Wee nen zijn drie mannen, die geplunderde ar tikelen uit Britsche winkels en eigendommen van do Britsche troepen vervoerden, in hecli- fceni genomen door een Britsche patrouille. Men gelooft dat deze mannen spionnen zijn. Alle berichten stemmen hierin overeen dat de Boeren weigerden de gewonden te laten weghalen, die na het gevecht van gisteren met den gepantserden trein waren achterge bleven. Te Alaritriburg rijn drie Hollanders uit Mooi-rivier-district krachtens de krijgswet ge vangen genomen op de beschuldiging dat zij niet ingeschreven waren. Als met-inwonen- den pleitten zij: onbekendheid met de wet, doch rij werden aan den militairen bevel hebber overgeleverd'. De beschuldigden mee- nen dat rij slecht behandeld worden, omdat zij niet onder borgtocht zijn vrijgelaten. LORENCO-MARQUEZ, 17 Nov. Do „Standard and Diggers News" to Johannes burg van 15 dezer verneemt, dat 4000 bur gers jl. Dinsdag do Noord-kopjes buiten La dysmith verlaten hebben om rich aan te slui ten bij Botha's kommando nabij Esteourt. De bedoeling is, generaal Buller tegen te houden, die naar men zegt van plan is om door Natal op te rukken ten einde de bele gerde troepen in Ladysmith te helpen. PARUS, 17 Nov. Uit Londen woxdt aan de „Tempe" geseind! Volgens een telegram uit Pietermaritaburg van 16 dezer is nog oen andere geblindeerde trein, met 25 vrijwilligers, niet te Esteourt teruggekomen. Men houdt het er voor, dat de Boeren er zich meester van hebben ge maakt. LONDEN, 17 Nov. De „Times" publiceert in rijn tweede editie een telegram uit Lo- renjo-AIarquez van 15 dezer, meldende dat zich daar vier Duitscbe officieren bevinden die door dr. Leyds rijn aangeworven. Een achtergehouden editie van de „Stan dard and Diggers News" xüeldt dat zesdui zend Boeren door Zoeloe-laud oprukken. De „Standard and Diggers News" van 13 November bevat heb bericht dat volgens een deserteur uit Ladysmith de troepen zeer ver langend rijn om uit de stad te ontkomen. Do mondkost en d© voorraden rijn op wagens ge laden die voor de vlucht gereed staan. De Engelsche soldaten verschansen zich achter balen hooi die tot een hoogte van tien voet rijn opgestapeld. De „Times of Natal" bevat een. telegram van haar correspondent uit NdwandWe, die i f He ""vis «i Jk[ f'l'V* f 1 n.r/f' jawjreg

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2