Uit Schiedams Verleden. 53ste Jaargang Zondag 19 en Maandag 20 November 1899. No. 10094. Tweede Blad. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLANJ). SCHEE AMSCIE iCIUR I IT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. l.fiö. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstraat 68. SMUWHI Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer l'i'/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën, opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon HTo. 133. Verpleegsters a/b. vnn de K n g. Er is, voordat de Künig vei trok, op gewezen dat het beter ware geweest indien de zusters van het Roode Kruis als eeiste klas passagiers waren uitgegaan. In het jMaandblad voor de Ziekenverpleging" deelt mej. J. P. lïeijnvaan mede, dat uit brieven Van de zusters uit Lissabon ontvangen, blijkt dat de reis Ilde klasse onvoldoende moet geacht worden. Mej, Ëeynen zou voor eigen kosten vnn Lissabon af passage hebben ge nomen in de Iste klasse. Aan bet „Hbld." wordt uit Batavia ge seind, dat d<* officier van gezondheid 2e klas se II. C. Buning met de ambulance van het Roode lvruis mee naar Zuid-Afrika gaat. Een onzer stadgenooten, zegt liet »Utr. Dagbl.", stelde oos in de gelegenheid inzage te nemen, van een van de eerste oproepingen tot den strijd, zooals die lot de Transvaal- sche burgers werden gericht. Het stuk ziet er nogal curieus uit. Het zijn twee losse velletjes doorschijnend papier, die voorzien zijn van velschillende vetvlekken. De oproeping is, niet bepaald duidelijk, met een schrijfmachine in licht- blauwen inkt geschreven. Het epistel luidt: Pretoria, 29 September 1S99. Weledele Heer C. Willemse bus Pretoria. Weledele lieer! Gelieve hedenmiddag om half vier voor mijne woning Proestrant Oost, laatste huis recht-1, te veischijnen, voorz en van uw ge weer, indien gij dit bezit en minstens 15 patronen, teneinde eenige schietoefeningen te houden. Wie geen geweer bezit, komt toch op. jDe heer Groeneveld, Marktgebouwen, een dor manschappen van onze sectie, ver koopt patronen. Na de oefening zullen er eenige mededee- lingen gedaan worden. Uw dienaar, C. G. de Jonge Fz., Sectie-comm, t Benoodigdheden voor velddienst: regenjas, kombaars, 1 pak vaal kleeien, villen hoed, 1 paar steike schoenen of rijlaarzen, 2 flanellen hemden (ondergoed naar verkiezing) 3 paar sokken, 1 veldflesch, geen kommetje, geweer- wasscher, bandelier vol patronen, zaal en toom, twee zadeltasschen. Acht dagen kost, 2 erwten-worsten en wat zout, plaatjes chocolade, beschuit, wat koffie en thee, naaizakje. Zuster Slot, hoofd, der tweede ambulance van bet Roode Kruis, beliaaldo gisteren te Utrecht liet diploma, voor krankzinnigenver pleging. liet jongste nommer van bet «Maandblad voor Ziekenverpleging" prijkt met de por tretten van de leden der eerste ambulaneej Wie zich «oor een kwartje dit nommer by de firma Van Hetereu in de Hartenstraat aanschaft, stijft met dat bedrag de kas van het Roode Kruis. DOOK A. DE MOKÈL. De Groote Kerk. Met breede, forsche stralen, valt de na jaarszon door de hoogo Gothiselie vensters naar binnen, met haar liclit vullend de grootsolie, majostueuse ruimte, het roodbrui ne hout der banken en schotten, een matto glans gevend en het geel-koper der gaskronen doende flikker-vonken tegen de donkere kleu ren van het hoogopgaande gewelfde dak. Wij staan aan den hoofdingang der kerk, onder het orgel, en vóór ons en ter zijde van ons is de vloer bedekt met grafsteenen, allen ragende inscripties, die door den tand des tijds grootendeels zijn afgesleten, terwijl en kele onder dia steeneu do plaats aantoonen, waar eertijds familiewapens uitgebeiteld wa- ron, die door barbaaxsche hand, door hen die to de Groote Revolutie ook hier te lande «yrijheid, Gelijkheid en Broederschap" brach ten, zijn uitgewischt. En al die steenen rondom ons, met hun half leesbare opschriften, zij oefenen een v eigenaardige bekoring op ons uit. Zij vertel- len ons in hun eenvoud, do oude geschiedenis «onzer stad, en bewaren de herinnering aan al i; ®6 groote mannen, wier namen zoo nauw Jjton Schiedam's historie, in haar groot- 4?n bloeitijd verbonden zijn, voor het nage slacht. Men schrijft uit Chicago aan het «Dag blad Maandagavond kwamen in de Bricklayeis Hall. te Chicago 14,000 Hollanders en af stammelingen van Holiandsche ingezetenen byeea om door een vergadering een teeken van sympathie af te leggen voor «Ie Boeren in Zuid-Afrika. De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 6S vers 10, het sWien Neéi landsch bloed" Wilhelmus" (oude toon zetting) en door een rede van den heer Kui pers uit Friesland (firma Siegel en Cooper). De heer dr. D. Birkbofl stelde een in krachtige termen vervatte motie voor die met algemeene stemmen aangenomen weid waarin Engeland's onwettig optreden tegen over de Bóeren-Republieken en zijn goud dorst, die alleen de leitelijke ooi zaak vao den ooi log is, ten sterks.e afgekeurd werd. «Wij, als Amerikiiancclie burgers die vrijheid en gelijkheid voorstaan, bewonderen den waren heldenmoed van die volken en hun manhaftige houding, waar zij hun leven veil hebben voor hun vrijheid, Onze gebeden zijn voor die Afrikaanders in bun ongelijke worstelingonze bewondering voor hun moed kan niet duor woorden uitgedrukt worden en wat ook de uitslag moge zijn, zij zyn en blijven de waardige afstammelingen van de oude Holiandsche heldengeslachten, die tachtig jaar lang streden voor burgerlijke en gods dienstvrijheid." De redevoeringen op deze vergadering, waar de autoriteiten van de Holiandsche ko lonie aanwezig waren, werden alle in het Holland.-ch gehouden. De heer George Birk- hoff Jr. stelde voor een inschiijvicg te openen voor de weduwen en weezen der in den oorlog gevallen Boeren. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten, terwijl men ook overeenkwam een algemeenea biddag voor de Boeren te houden. li I Kamers van Arbeid. Do „Stct." no. 272 bevat vier Kon. beslui ten, waarbij voor Rotterdam worden opge richt vier Kamers van Arbeid, nl. een, waarin vertegenwoordigd zal zijn het bedrijf der tabaksindustrie; een, waarin vertegenwoordigd zullen zijn do bedrijvenbrood-, koek-, beschuit-, sui ker- en banketbakkerijen; de cacao-, de cho colade-, de meelfabrieken; benevens die van verduurzaamde levensmiddelen, de koffiever- lezerijcn, de koffiebranderijen, de rijstpelle- rijen, de zuivel- en de kunstboterfabrieken, de bierbrouwerijen, do likeurstokerijen, do distilleerderijen, do mineraalwater- en de a?.i juf abriekende slagerijen en de zoutzie derijen een, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de bedrijvenliet vervaardigen van kleede reu, hoeden, petten, schoenen, tapijten of touw; het zuiveren van bediveeren en ka pok; wasch- en strijkinrkhtingenhet sor- teeren van lompen; het vervaardigen van drijfriemen en zadelmakerijen en een, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de bedrijvenboek-, couranten-, steen- en pïaatdrukkerijen en lettergieterijen boekbinderijen, cartonnage-, phototypische- en photografie-inrichtingen. Notarieel Staatsexamen. Bij het op 21 en 22 September jl. gehou den notarieel examen slaagden voor het der- De eerste steen, die onze aandacht trekt, is die welke de grafkelder dekt van het ge slacht „Pichot", dio als opschrift draagt DAiNTEL PIÖHOT, Raad in de Vroedschap en Burgemeester der Stad Schiedam, en Luitenant-Admiraal van Holland en West-Friesland. Overleden 24 Mei 1803 en Zijn Echtgenoot» Vrouwe CATHARINA MlARLA BUYK, Overleden. 16 Juli 1779. Staande voor het graf van dien Luitenant- Admiraal van Holland en West-Friesland, die zijn land met eere diende, zien wij in ge dachten tal van anderen, die ter zee den naam van Holland hooghielden. Zij volgen elkander op in lange rij, de Loncq's, de Loop- uyt's, de B©seiners, de van. Leeuwen's, en zoovele anderen, die hun vaderland dienden met al de trouw, waarmede zoovele andere zeehelden hen waren voorgegaan. Wij kunnen ze ons voorstellen, die zwaar gebouwde, stoere mannen, gehard door het leven op zee, met door de zon gebruinde glad geschoren gezichten, staande op heb comman do-dek van hun schip. De breedgerande hoed getooid met veeren in de Staatekleuxen rood, wit en blauw, op den ronden kop, de pluimen, lustig uitwaaiend bij het minste briesje. En boven hen, hoog, heel hoog, uitwapperend, zoo nu en dlan klapperend tegen de mast, de driekleur, die woei over alle zeeën, de groot heid verkondigend van die kleine, maar toch de gedeelte en werden mitsdien tot canui- daat-notaris bevorderd de navolgende heeren, in alpliabetische volgorde vermeld: Jhr. J. D. van Andringa de Kempenaer, te Ave- reest; C. J. Baas, te OosthuizenP. J. Bie- zenaar, te Gouda; K, W. Bosch, te Breda; J. B. Boucker, te 's-GravenhaueL. A. Bu- töt, te AmsterdamH. J. Claassen, te Sche- veningen; J. G. Coster, te Oirschot; J. B. A. Dericks, te DrutenH. J. L. D. van Doesburgh, te Lent; P. K. van Dusseldorp, te Vlaardingen; W. J- van Dusseldorp, te Waspik; H. Eerdbeek, te 's-GravenhageP. Feitsma, te Utrecht; mr. E. Fennema, te Sneek; W. J. Fortuijn Droogleever, te Gou da; S. P. Groenier, te Bolsward; Ph. Hoe- nen, te Maastricht; J. E. Heenk, te Amster dam; H. D. Heukers, te Amsterdam; K. Hoeflake, te HedelF. J. H. Jespers, te 's-Gravenhagemr. J. F. de Jong Posthu mus, te Avereest; M. W. van Kemenade, te Gemert; C. Katting, te Amsterdam; J. L. Meijer, te Arnhem; R. P. C. de Moor, te Driebergen C. H. Ooster, te HilversumE. G. F. Payot, te 's-Gravenliage; J. van Raal- ten, te Nijkerkjhr. A. E. H. Roëll, te Arn hem H. A. M. Roelvink, te Amsterdam nu\ H. M. A. Schadée, te Rotterdam; W. Schroot, te HerwijnenA. P. J. M. Smitz, te Hoorn; mr. Th. Snellen, te Rotterdam; J. Visscher, te Zwolle; R. E. Yonk, te Haar lem. Geheelonthouding. Het referendum, door de Ned. Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank ge houden over het door de jongst© alg. vergade ring genomen besluit om. voortaan enkel ge heel-onthouders van alle alcoholische dran ken als lid toe te laten, heeft tot uitslag ge had dat weiden uitgebracht 946 stemmen, waarvan zich 499 vóór en 323 tegen het be sluit verklaarden, zoodat dit is bekrachtigd. (117 stemmen waren ongeldig, 7 blanco uit gebracht.) Do vereeniging telt ruim 2000 le den. Op 28 Dec. zal te Amsterdam in „Ons Huis" een buitengewone alg. verg. worden gehouden, tot vaststelling van de reglements wijzigingen, die door de gevallen beslissing noodzakelijk zijn geworden. Tevens zullen daar worden behandeld voor stellen tot algeheelo reorganisatie van het periodiek orgaan der Vereeniging, (thans het maandblad „De Volksvriend") Stautsbegrootlng 1900. In haai* antwoord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooti n.g beaamt de Regeering dat liaaa- wetsvoorstellen op sociaal gebied ten eenenmale ontoereikend zijn om in de maat schappelijke nooden „afdoead'e" verbetering te brengen. Dodh welke uitbreiding ook aan het kiesrecht wordt gegeven en wie ook aan het bowind is, dat zal altijd zoo blijven. Zelfs geen volmaakte wetten kunnen de maat- scliappelijke ellendo wegnemen. Mag de Re geering bij voortduring rekenen op den steun der Staten-Generaal, dan heeft zij goeden moed, dat belangrijke hervormingen, ten dee- le reeds voorgesteld, deels in staat van voor bereiding, tot stand zullen komen. De met do reeds vele jaren bestaande Zon dagswet opgedane ervaring, acht de Regee ring geen aanmoediging con haar dloor een geheel nieuwe algemeene wet te vervangen. Do Regeering acht heb ten volle gerecht vaardigd in bijzondere mate een beroep te doen op den ijver en de toewijding der Sta ten-Generaal, in aanmerking genomen hoe buitengewoon veel er dit zittingjaar, ook we boven allen en alles uitblinkende „Republiek der Vereenigde Nederlanden". En weer anderen zien wij, die het land dienden toen, er een der Oranjes bewind voer de, en evenals do vorigen, dragen ook zij de van driekleurige veeren versierde hoed, maar hebben daarenboven den linkerschouder be hangen mot een oranje-bandelier, die breed- uitloopend over de borst, bij bet middel ein digt, als bewijs van hulde en onderdanigheid aan den Vorst uit dab Doorluchtige Huis. Wij kunnen ons voorstellen hoe zij' geweest zijn, die wakkere mannen van weleer, groot door hun dapperheid, groot door hun plichts gevoel, groot door hun godsdienst, dien zij evenals hun voorvaderen voor hen, niettegen staande verdrukking en vervolging, waren ge trouw gebleven. Eu in hun puriteinschen eenvoud, zien wij ze voor ons, bun manschappen, vóór den strijd om zich heen verzamelend, tot gemeen schappelijk gebed, en daarna met alle kracht die in hen was, met mannenmoed, den vij and, hetzij Engelschman, Franeoos of Span jool, aanvallend, bestrijdend, vernietigend. Zoo waren ze en zoo deden ze, die wakkere mannen van «veleer, gesproten uit de patrici sche of burgerfamilies van Schiedam. En verder gaande, vinden wij midden in. do kerk, tegen een pilaar, een gedenksteen, gewijd aan de nagedach tenis van Cornells Hagha, den voor- treffelijken burger, die zijn land' groote dien sten bewees als ambassadeur bij' den Sultan van Turkije, en rondom dien gedenksteen graven, niets dan graven, zoowel in heb schip gens het gewicht der aanhangige zaken, van dien ijver en die toewijding zou gevergd wor den. Met verschillende cijfers tracht de Regee ring aan te toonen hoe weinig de behoefte O O aan een groote leening ten behoeve van Ne derland zich tot dusver doet gevoelen. Tegen de voorstelling, alsof de daling in de koersen der Nationale Schuld een openbaring zou zijn van een gesclidkt krediet, acht de Ile- geering reeds m het Voorloopig Verslag ze'f voldoende opgekomen. De reden van die da ling is te vinden in de grooto stijging der dis conto- en beleeuiugrente op schier alle geld markten. De Regeering kan niet toegeven, dat zij bij haar wetsvoorstellen de financieel© gevol gen daarvan uit hot oog verliest. Tegenover het verwijt dat niets te bespeu ren zou zijn van een streven naar gepaste zmniglieid, merkt de Regeering op dat de pogingen door haar aangewend om de Staats uitgaven te beperken, met onder liet oog dei- Kamer vallen. Zij worden aangewend bij de samenstelling der begroetingen, en bestaan dan ia gemeenschappelijk overleg, waarvan het schrappen van een aantal posten het ge volg is. Omtrent ouderdoms- en invaliditeitsverze kering wordt thans gepoogd een regeling te ontwerpen die aan de belanghebbenden voor- deelen verschaft, in goede verhouding staan de tot de offers welke zij zal vergen. Wat betreft do kieswet, kan het ontwerp binnen eenige maanden gereed zijn. Een wetsvoorstel tot wijziging van art. 243 der gemeentewet (progressie bij gemeen teheffingen) is in onderzoek bij den Raad van State. Verder wordt o. a. medegedeeld dab het wetsvoorstel betreffende liet tarief van in voerrechten. te rechter tijd zal worden inge diend; dat de Regeering wettelijke regeling van den tijd onnoodig blijft achtendat het in. de bedoeling ligt hervorming der mili taire rechtspleging ter hand te nemen zoo dra het Militaire Strafwetboek zal zijn vast gesteld. Het is den minister van financiën hoe wel hij niets liever zou wensclion onmo gelijk een aanzienlijke verlaging van den suikeraccijns voor te stellen, nu hij voor de verwachting, dat die opbrengst van den ac cijns door zoodanige verlaging niet belang rijk zou verminderen, geen genoegzamen grond kan, vinden, Omtrent do jacht met het kanongeweer wordt medegedeeld dab het Kamervotum van 14 Maart 1899 heeft geleid tob uitsluiting van de pacht van het jagen met dat geweer bij iedere pachtvemieuwing, tot afwijzing van een nieuwe aanvrage om pacht en tot hot laten afloopen van alle vergunningen zonder eenige vernieuwing of verlenging er van. Omtrent de in het Voorloopig Verslag ge maakte opmerking betreffende bevoorrech ting van vreemde producten, merkt de Re geering op dab volgens axt. Qf der Neder- landsalio tarief wet, geen invoerrecht gelieven wordt van „boom- en veldvruchten en ge wassen, gewonnen op gronden, op vreemd grondgebied, binnen den afstand van 5500 meter van do grenslijn des Rijks gelegen en bij Nederlandsdi© ingezetenen in gebruik". De Belgische tariefwet bevat een nagenoeg gelijkluidende bepaling ten gunste van Bel gische eigenaren. Het denkbeeld om de post. de telegrafie en bet commercieel toezicht op de spoorwe- der kerk, als aan de zijkanten. Grafsteenen die de namen vermeiden van Schiedams grootste en beste burgers, van haar bestuur ders, van haar kooplieden en handelslui. En ook die graven vertellen ons de geschie denis van hen, wier stoffelijk hulsel zij om sluiten. Zij spreken oms van den goeden tijd toen Schiedam medeteldo onder do koopste den van Holland, toen de zwarb-geel-zwart- gelo vlag woei op tal van schepen, die af "li aan voeren, om van uit Oost en West de kostbaarste waren aan te voeren. Al de namen op die graven herinneren ons aan de grootheid en welvaart onzer stad. Het zijn die van mannen, die door bun streven hebben bijgedragen tot den bloei van Schie dam. Al die naaien, gebeiteld in het marnier of graniet der zerken, hebben voor ous een groote beteekenis. De Doom's, de Hodenpijl's, de den Beer's, de Vinck's, de Knappert's, de Bosschaert's, do Van der Heim's, de Pielat's, de Pigeaud's, de Mispelblom's en zoovele andere geslachten die daar rusten, zij hebben alle hun burge meesters, hun schepenen en vroedséhapsradeu aan Schiedam, geleverd, van generatie tot ge neratie zitting nemend op de groene kussens ten Raadiliuize. Maar zij zorgden tevens, bij het waarne men van de hooge hun toevertrouwde stads- ambten, dat er ook voor de welvaart der plaats gezorgd «verdl Zij waren de eigenaars dier schepen, die uitvoeren om in verre ge westen handel te drijven, of om op de Noord zee liet visschersbedrijf uit te oefenen. Zij waren de bezitters van lijnbanen en. scheeps- gen over te brengen naar bet dep. van bui- teulandsohe zaken, acht de Regeering weinig aanlokkend. In do zaak der Jong-Tuikan, handelde de politic geheel op eigen initiatief. Rechtstreeks nocli zijdelings werden dooi de Regeering voorschriften of wenken gege ven om de wettelijke vrijheid van optreden of sj reken in liet minst te beperken. Zij hoeft haar misnoegen uitgesproken over dui overdreven dienstijver. Indische Begroeting, (Slot.) Aangenaam was den Minister de waur- deernig althans van een deel der leden, met zijn streven naar bezuiniging op de ooilogs- uitgaven. Echter is het zaak zorg te dragen, dat de bezetting op Atjeli geregeld met ge heel valide militaire werden aangevuld, van daal dat insmelling van bet bestaande over compleet niet mag geforceerd -.volden. Viees dat de wensch naar bezuiniging der wijze zou kunnen pruedornmineeren, dat daar door onze positie te Oost-Azië in gevaar zou gebracht kunnen worden, behoeft niet te be staan. Tot de uitrusting van de in Aijeh agee- rende colonnes belmoren geen dynamiet-pa- tionen, anders dan ten gebruike door de genieti oepen bij de opruiming van terrein- hindernissen. In Atjeh verkeeren wij nog zegt de minister in een overgangstoestand, waarin de uitbieiding van het korps marechaussee met kracht ter hand moet worden genomen. Dat het gehalte en liet élan van dat korps in den laatststen tijd zoude zijn verminderd, is hem niet gebleken, en hij meerit, dat ook dit zoo gewichtig onderdeel van den dienst in Aijeli en onderboorigheden veilig in handen is van den bekwamen opper-offi- cier, generaal Heutz. Voor verdediging van de reede van Soera- baya heeft een onderzoek aan het licht ge bracht, dat noodig zijna. om bet Wester vaarwater te bestrijken 2 batterijen en eenige daar buiten gelegen geschuts-emplaeemen- ten, te zamen bewapend met 14 stukken; en b. om het Ooster-vaarwater te bestrijken, 2 batterijen met 15 stukken. Voor 2 vuurmonden, van liet merk sub a, is op de begrooting geld aangeviaagd. Het voornejnen bestaat met om Soerabaya ook aan de landzijde iu staat van verdediging te brengen, maar met de kustverdediging mag niet gedraald worden. Omtrent den aanbouw van kleine torpedobooten voor de verdedi ging van Soerabaya is nog geen beslissing genomen. Op de behoefte van een oorlogs-kolen- voorraad wordt gelet. Voorts wordt opge merkt, dat voor inlandsche stokers op deze schepen de kennis van eenig ambacht geen vereischte is. Het ligt in de bedoeling om de Java-divisiu in haar geheel te oefenen. Om het scheepsvolk zooveel mogelijk te onttrekken aan de schadelijke klmiaatsin- vloeden te Tandjong-Priok is het reeds se dert eenigen tijd gebruikelijk het uit Neder land aankomende en derwaarts vertrekken de petsoneel voor de vloot zooveel mogelijk buiten aamakïr.g met het wachtschip te Tandjong-Piiok te houden; de uit Nederland aankomende ooi logsschepen doen zooveel mogelijk Batavia aan. Wat de middelen in Indiê betreft, ziet de Minister voor afschaffing van het uitvoer- tiaunerwerveii, die aan honderden nijvere handen werk verschaften, eu zij zijn. de op richters geweest der eerste fabrieken voor do bereiding van korenvvijn, waaraan Schiedam, tot voor honderd jaar, zijn groeten rijkdom, bloei en welvaart te danken had. Wij zetten onze wandeling voort en komen aan hot achterste deel der kerk, afgescheiden door een groot liotiteu beschot. Hier achter zijn nog eenige graven gelegen, en bevindt er zich een gedenksteen voor enkele leden uit het geslacht Mispelblom Beyer. En in een hoek, vlak tegenover de plaats waar vroeger liet altaar stond, toen de kerk nog aan do katholieke ritus gewijd was, een zeer eenvoudige steen, zwart, heel oud, de ge beitelde letters bijna alle door den 'and des fcijds uitgewischt. Het was de laatste rust plaats van Setvaas Pielerszu Fabry van do Hoogewerff, de eenvoudige, brave priester, die bij zijn overlijden zijn groot, vermogen be schikbaar stolde tot onderstand' en hulp van behoeftige stadgenooten. Eu toen wij de kerk verlieten, hadden wij het bewustzijn, door den aanblik van al die grafsteenen, en door de herinnering daardoor bij ons opgewekt, een blik geslagen te hébben in de oudo geschiedenis onzer stad, in haar eervol eu roemrijk verleden. Schiedam, November 1899.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5