DEHUISVRIEND i J Uit de Staatscourant. Ier k en Sc li ooi. Christ. Gerei". Kerk. Kunst en Wetenschap. Ingezonden Mededeelingen. VAN DEN DOOD GERED. SPORT, Gemengd Nieuws. Station D. P. Naar de jjN. R. Ct," verneemt, beslaat -I h M recht op koffie en indigo vooralsnog geen reden. Van tin-rijkdom van Atjeh en de V Ko ta's is den Minister nog niet gebleken. Het voornemen bestaat, in den loop van 1900 over te gaan tot vervanging op de Oostkust van Sumatra van de geldende rege ling van het reglement voor de pacht van het uitsluitend recht tot verkoop ia het klein en tot het stoken van gedistilleei d. Het totaal der VlIIe afdeeling wordt ge wijzigd en gebracht op f3.701,280 en liet eindcijfer van het le hoofdstuk op f 28.023,324 en wel omdat voor de uitzen ding der benoodigdhedeu voor de exploita tie van het Ombiliën-kolenveld thans noodi] is gebleken f 113,000 in plaats van f 10,000 voor den aanleg van de lyn Kaiisat-Banjoe- wangi slechts f 640,000 uitgetrokken moet worden in plaats van f 840,000, terwijl voor uitzending van goederen tot aanvulling van de magazijnen voor de marine f 223,000 noo- dig zijn in plaats van het geraamde bedrag van f 191,000. Het totaal der VlIIe afdeeling wordt ten gevolge van verschillende veranderingen f4,568,758 en het eindcijfer van het JI3 hoofdstuk f 119.342.931. Do 43e jaarlijksche vergadering van de Vereeniging voor Paedagogiek zal gehouden worden op Donderdag 28 December a s. m het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voor: Verkiezing van twee bestuursleden m plaats van wijlen den heer H. Bonman en den heer C. A. C. Kruij- der, niet herkiesbaar; „Paedagogische patho logie"', door den heer Jan Klootsema; „Het 011 der vijs in de geschiedenis," ia te leiden door dr. C. te Lintum, met do bedoeling voor al de beschavingsgeschiedenis meer op den voorgrond te brengen, en „Het streven om het onderwijs in handenarbeid met als af zonderlijk leervak, maar als een zoogenaam- den nieuwen onderwijsvorm in de school te brengen, moet bestreden worden," m te lei den door den heer C. H. den Hertog. Het bestuur is thans aldus samengesteld C. M. den Hertog, voorzitter; C. A. C. Kruijder', onder--voorzitter; J. Th. Schip horst, le secretaris; A. hl, Koilawijn Nzn,, 2e secretaris; B. J. van Pritzelwitz van der Horst, penningmeester, en D. de Groot. Burgerlijke Stand van Overscliie. Getrouwd: 16 Nov. O. K. Kooij jm. 24 j. en M. J. v. d. Gaag jd. 27 j. Overleden: 11 Nov. A. Vermaat, 12 j. 43 Nov. J. Sleeuwenhoek 3 mnd. Bij Kon. besluit is met 1 Dec. aan W. F. J. Waghto op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zee 2e kl. P. A. Arriëns op zijn verzoek met 13 Nov. eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. Bij Kon. besluit is de heer M. A. van Rli ede van der Kloot, hoofdcommies bij het Depart, van Koloniën, op zijn verzoek met 1 Jan. eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van den titulairen rang van referendaris. Door den Minister van Koloniën zijn de heeren L. Houwtnk en P. van Tiel gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Nèd.-Indié, om te worden benoemd tot in genieur bij het mijnwezen daar te lande. Ned. Herv. Kerk. Synodale Commissie. Deze week is, zooals wij aankondigden, de zitting der Synodale Commissie geopend te 's-Gravenhage. Na enkele huishoudelijke weikzaamheden betreffende het verslag omtrent spoedeischende zaken ging de president over tot de benoeming van commissiën en der provinciale corres pondenten voor het onderzoek der aanvragen van gemeenten en personen om toelagen uit een der synodale fondsen om daarover in den vorm van voordrachten aan de Synode rap port uit te brengen in de voorjaarsvergade ring. Benoemd werden als zoodanig: voorde provincie Gelderland mr. W. J. L. Umb- grove, voor Zuid-Holland dr. G. J. van der Flier, voor Noord-Holland J. van Witzen- burg, voor Zeeland H. J. Ca!koen, voor Utrecht M. A. Perk, voor Friesland mr. F. Pleyte, voor Overijsel M. A. Perk, voor Groningen J. G. Rusch Keiser, voor Noord-Brabaut met Limburg A. A. van Meurs, voor Drente mr, F. Pleyte. Ten" slotte ging de vergadering over tot het opnemen var. de uitgebrachte stemmen van de leden der prov. kerkbesturen en de desbevoegde vier leden der Waalsche com missie over de vastgestelde reglemantsver- anderingen. De eerste wijziging van art. 44 van het Alg. Regl. er. daaruit voort vloeiende veranderingen in andere reglemen ten. betreffende de vernietiging van besluiten in hooger beroep genomen bleek aange nomen te zjjn met 45 stemmen voor, en 18 stemmen tegen. De tweede het reglement op de generale kas ten behoeve der Nederl. Herv. kerk insgelijks aangenomen met 39 stemmen, terwijl 26 zich er tegen hadden verklaard. Krachtens de bepaling van art. 1 der wet op de kerkgenootschappen zullen dezeregle- roentsveranderingen, voor zoover noodig ter goedkeuring, ter kennis van de kroon wor den gebracht, en wanneer geen bedenking er tegen wordt ingebiacht, uitgevaardigd worden om in werking te treden 45 Jan. 1900. Aan de Synodale commissie was door de Synode opgedragen by de eventueele uit vaardiging van het laatstgenoemde reglement een circulaire aan de kerkeradeo te zenden nopens de wijze van uitvoering. De vice-pre sident wordt belast met het indienen van een ontwerp. De volgende zittingen waren aan huis houdelijke onderwerpen gewijd. Beroepen: Te Sappenneer, H. Schutte- vaar, te Onderdendaon c. a.; te Kuinre, M. J. Punseüe, cand. te Utrechtte Gastel J. J. Eigeman, te DeMeern te Bovensmilde. H. C. Hoogerzeil, cand. te Amsterdam.Te Veenendaal, G. J. Deur, te Gouda. Aangenomen: Naar Renesse en Noord welle, door P. H. Kapteyn, te Otterleek.f: naar Grijskerke, door J. de Vries, cand. te Amsterdam.; Naar Middelburg, door L R Slotemaker de Bruyne, te Beilen. Bedankt: Voor Eriehem, door J. Magen dans, cand. te Utrechtvoor Annerveen door J. D. Schmidt, cand. te Utrecht.Voor Pouveen, door B. J. vao Heiningen J. Ai, te üoogeveen. Het provinciaal keikbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft tegen April eer vol emeritaat verleend aan den heer J. II Tiji, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Osch, wegens luim 40 jarige ambtsver vulling. Bedankt: Voor Rotterdam, door J. Schotel, te Haarlem. Gerei". Kerken. Beroepen: Te Chicago, F. M. ten Hoor, te Grand Rapids. Bedankt: Voor Veenwoudsterwal, door G. van Halsma, te Nijeveen. Evang. I.uth. Kerk. Te Leeuwarden herdenkt heden ds. D. Pont, predikant bij de Evang. Luth. gemeente, den dag, waarop hij voor 25 jaar de evangelie bediening aanvaardde. Hooger Onderwijs. B. en W. van Amsterdam stellen voor te benoemen tot buitengewoon hoogleeraar in de zenuwziekten, electro-therapi en radio graphic dr. J. K. A. Werlheim Salomonson aldaar. B. en W. van Amsterdam stellen thans aan den gemeenteraad voor niet te voldoen aan het verzoek van het raadslid den Hertog en wel een leeraar in de oude talen aan het gymnasium te benoemen. Gelijk men weet staat dr. J. L. Liezenberg te Schiedam 0. a. op de voordracht. De curatoren van het gymnasium te Gou da bevelen aan voor de vervulling van de va cature van leeraar in de natuurkunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan die inrichting, den heer N. Quint- Gzn., doc torandus in de wis- en natuurkunde te Am sterdam. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den lieer M. J. M. Bijvoet. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men io de rechten de heeren J. CoPi-t en P. Ladnge. Geslaagd voor het cardidaats-examen in de rechten de heer H. J. Hanken Drielsma. Leiden. Geslaagd voor het doctomal examen in de rechten de heer J. A. Eigeman be- voiderd tot arts de heer M. Myers. Utrecht. Cand, ex. theol. 2 de heeren J. A. ten Bokkel Huinink en J. A. Schwegman. Utrecht. Theor. geoeesk, I de heer A. Kiiops. Kerk. vooiber, ex. de heer A. J. P. Boeke. Bevorderd tot semi-arts de heeren G. F. Rocbat en S. K. Taconis. Bevorderd tot arts de heer H. Dorlas. Groningen. Bevorderd tot arts de heer C. Takens, cand.-arts, geb. te Haren. Het eerste gedeelte van het arts-examen werd met goed gevolg afgelegd door den heer P. C. Roelants, caod.-aits, geb. te Roermond. Lager Onderwijs. Onderstaand adres werd in de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam door 52 onderwijzers en onderwijzeressen geteekend. Aan Hare Majesteit de Koningin. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen onderwijzers en onderwijzeressen bij het bijzonder lager onder wijs in Nederland, dat zij met eerbiedigen aandrang het adres ondersteunen, dat door het Hoofdbestuur der Vereeniging van Chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche bezittingen onder dagteekening van 25 October Uwe Majesteit is aangeboden en waarin bedoeld Hoofdbestuur Uwe Majesteit eerbiedig ver zoekt de artt. 20 en 45 der Wet op het Lager Onderwijs zoodanig te doen wijzigen, dat zoowel voor de bijzondere als voor de openbare onderwijzers in Nederland eene betere salarisregeling mogelijk wordt. De resultaten der adresbeweging tot verkrij ging eener betere salarieering der openbare onderwijzers (door hoogere rijksuitkeering aan «le gemeenten) zrjn, naar de j>N. R. Ct." meldt, zeer bevredigend. De concerten door het sBöhmische Streieh- quartett" in Nederland te geven, zyn vastge steld van 42 tot 28 Februari a.s. Er zullen 46 uitvoeringen worden gegeven, waarvan de eerste te Amsterdam op 12 Februari zal plaats hebben in de kleine zaal van het Concertge bouw. Als een voor ons land groote zeldzaamheid deelen de Amsterd. bladen mede, dat door De Nieuwe Muziekhandel een Straduarius- viool werd verkocht voor f 3000 en een Cappa-violonce! |voor f1000, Van beide instru menten werd eigenares mej. Henriette Diirn- berger te Rotterdam. Het nieuwe boek van Louis Couperus sFidessa" (uitgever L. J. Veen, Amsterdam) is een sprookje. A 30 ets, per regel. er wel een zestigtal personen te Sliedrecht wareu die den zelfden naam droegen. Zulks ontmoedigde hem niet, want voorzien van een goede vraagbaak in den mond mocht het hem gelukken door behulp van een brieven besteller de familie de Waard te vinden. Hij bevond zich voor een allerliefste woning alwaar hem de van ouds bekende zindelijk beid toe blonk, hij had het genoegen Mej de Waard te ontmoeten en na een paar woorden gewisseld te hebben om het doel van zijn bezoek bekend te maken werd bij met alle mogelijke beleefdheid verzocht binnen te komen. Na eenige vragen gedaan te hebben omtrent hetgeen hij vernomen had, vertelde hem Mej de Waard, omgeven van een talrijk kroost dat hare dochter, sedert 2 jaien lijdende was Zyne reis voortzettende was het volgende plaatsje dat door onzen verslaggever na Breda bezocht moest worden, Sliedrecht, in de nabijheid van Dordrecht, een zeer net dorpje aan de Linge gelegen. Heel gemakkelyk was het niet om de fa milie W. H. de "Waard te vinden, daar hem Ij ij z'gn aankomst werd medegedeeld dat Volgens ingezonden portret. geweest aan bloedarmoede en wel zoodanig dat zij er zoo wit als een geest van uitzag, hetgeen haar man en haar zelve de grootste onrust veroorzaakte. Men zag de kleine meid, zoo ging zij voort, by den dag verminderen, wij vreesden het ergste. Tot dat wij onze toevlucht namen tot de Pink Pillen van Dr. Williarns en thans is de kleine gezond en rooskleurig, dank aan deze pillen. Eveneens werd hem het portret, waarvan hiernevens de afbeelding, van haar dochtertje ter hand gesteld. De vreugde der ouders was onbe schrijfelijk. Het bloed had zijn kracht verloren, de roode lichaampjes waren in zoo'n mate ver minderd, dat het bijna uitgeput was. Door de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken die een krachtige hersteller van het bloed zyn, geeft men het zijn levenskracht, schoone kleur terug en de krachten komen spoedig weder. Alle ziekten voortkomende uit de ver zwakking van het bloed zullen met goed gevolg bestreden worden. Bleekzucht, alge- meene verzwakking, bleeke kleuren, St. Vitus dans, rheumatiek, enz., enz. Verkrijgbaar a 4.75 Gld. de doos en 9.Gld, de 6 doozen, bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 3Co- libri, door Melati van Java. (Vervolg.) Het hoofdcursusgebouw te Kampen, door A. J. Morks. Met illustration.. Gertrude. Oor spronkelijke novelle, door Ellen Forest. Zuid-Afrikaansche kiekjes. Met portretten van Chamberlain en Conyngham Greene. GravureHet thee-uurtje. Advertentie blad Uit de kaken des doods, door dr. W. B. Rule. (Slot.) Vajria. Advertentiën, De Nederlandsche Kennelclub »CynophiIla" houdt haar jaarlijksche algemeeue vergade ring op Zaterdag 25 Nov. a.s., in Hotel Krasnapolsky. Chrysanthemum-tentoonstelling te Rotterdam. Men meldde ons deze week uit Rotter dam Het was een goede gedachte van den heer J. C. de Lange, de inwijding van zijn nieuw bloemenpalc-Ls aan de Aert van Nesstraat te doen vergezeld gaan van de schoonste hulde welke men in dit seizoen aan de lieve Bloem godin Flora brengen kan, nl. een Chrysan themum Tentoonstelling, en wat zulk een t mtoonstelling beteekent onder de goede zor gen van den heer J. C. die Lange de ten toonstellingen van vroegere jaren getuigden er reeds van hoezeer lner de kweeking en verzorging van deze schoone herfstbloemen tot het hoogste punt van volmaaktheid wor den opgevoerd. Ook de tentoonstelling welke dit jaar gehouden wordt, getuigt er weder van hoe men in het afgeloopen jaar niet heeft stil gezeten, maar er steeds naar gestreefd heeft, het goede te verbeteren en het beste te verkrijgen. Vooraf echter een woord over het nieuw© bloemenpaleis zelve. Dat het nieuwe gebouw van den heer De Lange dezen naam met het volste recht mag dragen, een iedfer die van zijn vriendelijke uitnoodiging gebruik maak te om het te komen bezichtigen, zal dit ten volle beamen. Reeds van verre trekt het gebouw, als hoekhuis zeer gunstig gelegen, die aandacht door zijn ©ven bevalBgen als bijzonderen bouwtrant uitgevoerd naar een ontwerp van den architect den heer J. P. Stok Wzn., ter wijl ook de kwistige versiering met kostbare planten in de gevellijst aangebracht, al dade lijk aantoont dat men hier een tempel van Flora aanschouwt. Het schoone effect zal ze ker ten gevolge hebben dat het bij' velen na volging zal vinden en alaoo bijdragen het fraaie aanzien onzer huizen te verhoogen. Voor de kolossale winkelramen zijn een pracht van planten en bloemen geëtaleerd en voor een der ramen een collectie ceramiek als zeker door niemand nog aanschouwd. Treodt men het gebouw binnen, dan zal men zéker verbaasd staan over hetgeen, men te aanschouwen krijgt. Zoo iets schoons, zoo iets fantastisch heeft men in onze stad, zelfs m heel ons land nog nooit aanschouwd. De wanden van dezen bloementempel, alsmede het plafond, zijn bedekt met sierlijke par tijen rotswerk, waarin fraai beschilderde vak ken. Uit het midden van de zoldering daalt een rotspunt naar beneden, waaruit pracht volle Medoola-ranken en Asparagus zicih in sierlijke boeglijnen langs het plarond slinge ren, als 't ware eert hemel van groen vor mend. Ook uit de rotspartijen komen overal kostbare planten te voorsciiijn, terwijl spie gels en beeldwerk het fantastische van het geheel voltooien. In den hoek tegenover de entree, is een. keurige waterpartij aange bracht, waar een waterval en fonteinen tus- schen de rotsen ontspringen en waar tevens ook weder kostbare planten bloeien. Waarlijk, Flora mag trotsch zijn op zulk een schoon paleis, en de vervaardigers, de heeren Miedema, beeldhouwer eu schilder, hebben eer van hun werk Yoorai ook bij avond is de aanblik van het geheel in de hoogste mate fantastisch, wanneer uit tal van fraaie lelies, overal aan gebracht, benevens sierlijke booglampen, het electrisch licht het geiheei beschijnt: Door een gang, waar men de bloemenbin- d-erij enz., alles naar de hoogste eoschen inge richt, passeert, leidt d© weg naar den fraaien wintertuin en serres, waar de chrysanthe mum-tentoonstelling is georganiseerd. Duizenden van deze planten spreiden daar weder in hondenderlei kleuren en vormen hun bloemenschat ten t-oon en maken een zoo overweldigenden indruk op den toeschou wer, dat hij onwillekeurig een oqgenblik stil blijft staan om zich in deze zoo imposante omgeving te oriënteeren. Benevens op de quantiteit komt het bij een tentoonstelling echter vooral ook aan op de qualiteit en ver scheidenheid en waar het chrysanthemums geldt bovenal ook op de wijze van etaleeren. Laten wij dadelijk verklaren dat deze ex positie ook aan deze drie genoemde hoofd voorwaarden volkomen voldoet. De qualiteit der bloemen is zooals we door deskundigen hoorden verklaren bo ven allen lof verheven. Niet alleen getuigt de rijke bloementooi van een krachtvolle ont wikkeling en degelijkheid der planten, maar daarenboven munten zij over het geheel ook uit door een frisschen bladertooi, hetgeen in de eerste plaats voor een uitmuntende ver- zorging getuigt, maar ook tot verhooging van het fraaie aanzien der planten bijdraagt. Wat de verscheidenheid betreft, staat men verbaasd over de tallooze soorten die geëx poseerd zijn, alle kleuren, alle vormen welke op schoonheid kunnen aanspraak maken, zijn vertegenwoordigd. Men vindt er zoowel de enkele, onder welke de Mary Anderson nog door geen andere in fraaiheid overtrof fen is, als de reuzenbloemen, waaronder vele van 26 tot 28 cM. diameter. Vooral onder deze laatste zijn er vele nieuwe van het sei zoen 1899, dus nog nimmer te voren aan schouwd, als: de Soleil, de Novembre, de Compton, de Pïrofesseur Jacquineau, de Mme. Dangert, l'Inconnu, de Mme. Clemen- ce Kleber enz, enz. Ook vindt men er vele merkwaardige exemplaren, waaronder bijv. welk© twee kleu ren van bloemen op één stam dragen, andere die door grilligheid of bevalligheid van vorm of Meur uitmunten, kortom er is een ver scheidenheid, wegdragen. Dat db heer De Lange de kunst verstaat van etaleeren, de goed© naam welke hij door gdheel het land heeft is daar borg voor, en ook deze tentoonstelling getuigt er van in de hoogste mate. In de vier hoeken van den ko lossalen wintertuin, zijn van bamboe prieelen gevormd met een fond van spiegelglas. Ge heel op Japansdhe wijze geornamenteerd!, ma ken doze prieelen in ieder van welk een mi lieu van bloemen, terwijl dfe bamboestokken eveneens sierlijk met chrysanten geornamen teerd zijn, een fraai effect. In het achterge deelte waar een bosoh van bronskleurige chrysanten het oog bekoort, is dte wand even eens geheel in den toon op Japansche wijze versierd. Een reusachtig middenperk is gevormd uit witte, roode en gele bloemen. Langs de wan den zijn verder de planten in sierlijke lijnen geslingerd ©n heeft men daarbij met de kleu ren weten te woekeren. In de zijserre zijn de reuzen onder chrysanten, waarvan wij reeds melding maakten, geëtaleerd op een wijze die het mogelijk maakt ieder der nieuwelin gen afzonderlijk te bewonderen. Fraaie waaier- en varenplanten geven aan het ge heel een fantastisch en aanlblik en voor de omlijsting der perken en randen blijkt o. a. de erica, thans daartoe voor het eerst aange wend, een dankbare plant. "Wanneer wij nu nog zeggen dat een aantal prachtvolle beelden het effect van het geheel verhoogen, dan gelooven wij genoeg aange toond te hebben, dat het nieuiwe bloemenpa leis en die ohiysan teanum-ten toonsellmg van den heer J. C. de Lange een bezoek over waard is. welke ieders bewondering zal Prins van Oranje. Volgens het rapport van kapitein Potjer, 10 dezer mot het stoomsöhip Prins van Oranje te Falmouth uit zee teruggekeerd, werd reeds in het Bngelsche kanaal storm weer ondervonden, doch op 7 November in de Golf van Biscaye werd het schip door een hevigen Z.W. storm overvallen jnet buiten gewoon wilde zee. Zware brekers kwamen aan boord en sloegen met geweld op het voordek. Het water drong door in de voorpiek en de daarbij aanwezige ijskamer werd' uit elkaar geslagen. Hierdoor verstopte de lensleiding en ron de pomp niet goed meer werken. Op den 8sten November werd besloten om naar Fal mouth af te houden, doch het weder bedaar de niet en onder hevige stormvlagen uit het Westen kwam weder een zware breker over, waardoor het schip overhaalde, ten gevolge waarvan de deklading los sloeg en veel scha- db op het achterdek werd' veroorzaakt. De be- mannig had met grooten ijver alles zoo goed mogelijk geldaard om verdere schade te voor komen. De beschadigde lading wordt te Fal mouth gelost en daarmede gehandeld volgens voorschrift van experts. Het oponthoud zal vermoedelijk 14 dagen duren. het plan om het emplacement aan het station Delftschepoort te Rotterdam electrisch ie verlichten. Oude postzegels enz. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen van vroegere uit giften dan van 1898/'99, voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met in gang van 1 Januari 1900 buiten gebruik rijn gesteld, en dus, na dien datuxn, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en an dere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvoldoende ge frankeerd beschouwd en met het verschul digde port belast. 'De bovenbedoeld'© frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 De cember niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande itegen frankeerzegels, respectievelijk brief, kaarten en -omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden inge ruild- („Stet.")° Acetyleen. ITmuiden heeft een Dieuw station van ds Hollandsche spoor gekregen, en daarmede ie aan een zeer treurigen toestand een einde gemaakt. Komt men nu aan Amsterdam's ïoorhaven met den trein aan, dan stapt men niet meer af aan het blokhuis, maar vindt een behoorlijk gebouw, met overkapt perron, met goede wachtkamers en dienstlokalen, met een ruim voorplein, in het dorp gelegen. "Waren nu de spoorverbindingen Maar dat onderwerp is al oud. Onder het uur doet men het niet van Amsterdam naar IJmuiden. Wat echter niet oud is, dut is de verlich ting van het station. Deze geschiedt met acetyleen, het gas, dat thans bezig is zijn reputatie, onder het sysleem-Pictet verloren, te herwinnen. De heeren Harrenstein Mijossen te Am sterdam, hebben voor IJmuiden een installatie geleverd voor honderd vlammen van 2 kaarsen lichtsterkte. Daarmede zijn perron, wacht kamers, stationsemplaeement en voorplein allerprettigst vellicht. Voor een havenplaats waar het nogal duchtig kan waaien is dit licht, met de onbeweeglijke stille vlam men, als geknipt. De gasvorming geschiedt met het toestel »La Sureté", volgens het stelsel waarbij het calcium-carbid in het water valt. Het toestel werkt automatisch, zoodat het de ininstrno- gelyke zorg vereischt. Wanneer de gashouder ledig raakt, valt een nieuwe hoeveelheid carbid in het water en ontwikkeld nieuwen voorraad gas. Dit geschiedt totdat het carbid in de tien vakken van het toestel opgebruikt is, waarop men het opnieuw moet vullen. Het acetyleen rehabiliteert zich. "Andrée nog niet gevonden. De walvischvaarder Ba 1 i oa, Woensdag te Dundee in Schotland binriengeioopen, «ieeit mede, dat hij in Juli en later nog eenmaal in Augustus de Antarctique heeft ge praaid, welk schip is uitgezonden om iels aangaande het lot van Andrée op te sporen. De Antarctique had een gebied van 300 mijl afgezocht, doch niets van den onge- lukkigen luchtschipper, zyn makkers of bal lon kunnen ontdekken. Brand aan hoard van de vPatrla". De P a t r i a van de HamburgAmerika- lijn had 150 passagiers en 118 koppen aan boord. Zij was den 4en van deze maand uit New-York vertrokken naar Hamlburg en had een ongestoorden, hoewel ruwen overtocht ge had, totdat in het Kanaal brand werd ont dekt in het ruim, diat een gemengde lading in had. Omstreeks zes uur Dinsdagmorgen werden de passagiers gewekt met de niede- deeling dat ze aan dek moesten komen en daar vernamen zij, dat de lading in brand stond en de kapitein, heb noodig oordeelde de booten uit te zetten. Het was toen uit de dichte rookwolken merkbaar dab de brand reeds groote vorderingen had gemaakt. Het scheepsvolk stelde heldhaftige pogingen in het werk om het vuur te blussohe®, maar een lading lijnolie verschafte den vlammen zoo rijkélijk voedsel, dat daaraan niet te denken viel. Dank rij de flinke houding van den kapi tein en rijn volk ontstond er geen paniek en had het overgaan in de booten geregeld en rustig plaats. Tijdens de inscheping kwam een stoomer in riaht, het Noorsche schip Ceres, die op de noodseinen der P a t r 1 a te hulp snelde en de passagiers aan boord nam. De kapitein van de P a t r i a hoopte zijn schip op het land! te kunnen zetten en dan neg zooveel mogelijk te redden. Echter schijnt hij- bij nadere overweging kans te heb ben gezien het schip te redden, ten minste het is door de Athesia op sleeptouw ge nomen, nadat de bemanning daarop was overgegaan. Van onzen specialen correspondent. De kampplaats bevindt rich achter Buttes- Chaumont, kleine heuveltjes in het noord oosten van Parijs. Engelsclie soldaten, dui delijk te herkennen aan hun. roode unifor men, nemen in stormpas een der heuvels. Aan hun hoofd rijdt een generaal, die zijn soldaten door kreten en drukke gebaren aan vuurt. Op den top van den heuvel bevindt zich een Boerenafdeeling om twee kanonnen geschaard, in woedend gevecht met de aan vallers. Plotseling verheft de Engelsche ge neraal rich in rijn stijgbeugels, hij drukt de hand tegen de borst, stort achterover van zijn paard!de soldaten snellen, hem ter hulp, tillen hem op en dragen hem. van het slag- véld weg „Wat gebeurt hier toch?" vra gen de verbaasde voorbijgangers. „Wat heb ben die Boeren en Engelsche®. hier in But- tes-Chaumont te doen?" Intusschen is de doddelijk-gewonde generaal opgestaan en i -5,A i.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6