STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Staten-Generaal. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. L a at ste Nie u w s. T e 1 e g r a m m e n. Wij. veroortlet-len het roomsche systeem, gelijk Rome het onze veroordeelt. Zijn wij daarom «papenhaters?Beteekent \eroor- deelen van een sy.»teemhet naten van de aanhangers van dat systeem Dat zij verre en wij zouden ten onrechte ons sieren met den naam Christelijk-WiAorischen, indien dat van iemand orrzer kon ol moest gezegd worden. Wij willen voor den roornschen medeburger het zelfde recht, dat wij bezittenmaar waar Rome komt met de pretentie van alleenzalig makend en krachtens die pretentie oveialin zou willen diingen daar moeten wij t-geu die pretentie opkomen, gelijk wy erin 1897 tegeu opgekomen zijn. Is dat nu niet langer iiüodrg Is Rome op dit punt som» veranderd Zijn de antirevolutionnaireri veranderd Ik vraag niet: hebben zij aan invloed verloren maar zijn zij veranderd Wie bet weet, moet het maar zeggen.' Of de vtjaudige houding, waarin zij vaak tegenover ons staaf, niet pijnlijk is wie onzer zal liet ontken nen Het is schoon gezegd en edel bedoeld als men leeraartdat tocli bijeenkomt», wat bijeen öeboort. Maar als men nu denkt aan den smaad waarmede de meesten, die wij de onzen kur - nen noemen, bejegend zijn aan de verkoelde voorstelling van onze paitij tegen beter weten in, herhaaldelijk gegeven; aan de verdacht making onzer beste bemoeiingen moeten dan de Gin'.-Historhchen zich wei pen in de armen van hen, die op zichzelf mannen met uitr.emender bedoeling kunnen zijn, maar toet» dit ééne met Rome gemeen hebben dat al wat van Hei vormde zijde kornt op geen ge nade in hunne oogen rekenen kau Mij dunkt, dat wij bij de antirevolution- nairen zelf als karakterloos zouden te boek staan, indien wij vergaten wat gezegd is •aangaande de dingen die ons dierbaar zrjn. Zijn zij veranderd, de antirevolutioimurren, ook in hun samengaan met Rome sedert de verkiezingen in 1897, en is het thans inmdei noodig dan toen, dat wij onzen eigen weg gaan En wat te denken van de fractie der vrije autirevolutionnairen Waarom kan toe Ir van dien kant niet erkend worden dat er gedwaald is in het beruchte jaar, dat wij niet kunnen veigeten zoolang met blijkt, dat men van dien kant vereenigrng zoekt.' Bier zou van toepassing kunnen zijn bijéén Wat bijéén behoort, maar onzerzijds kan al met meer gedaan worden, dan te blijven die wij zijn, en de lijn te volgen, die wij ons zien vooi gesteld in ons piogratn. Zijn de liberalen veranderd Men noemde ons vaak smadelijk da slippedragers der li berale paitij, maar niemand beter dan de liberale paitij 2elve weet, dat wij in het slippe- dragen al heel wein'g geoefend zijn. Gaarne er kennen wij, dat, evenmin als de etiketten antirevolutionnair of calvinist iets waarborgt omlieut een levend geloof in onzen-Heer en Ileilaid, de etikettelibeiaal op zich zelf iets beslist, omtient het ongeloovige of anti religieus-zijn van den liberaal. Voorwaar, niet ten onrechte echter is het liberalisme bij een gioot deel van ons volk in discrediet geraakt, waar het een ei zijiis Rome naar de oogen heelt gezien, zoo goed ah de volbloed autirevolulionnair, en ander zijds over een geloovig protestantisme meer dan eens medelijdend de schouders heeft opgehaald. Wat in Engeland of Frankrijk niet of althans niet in diesteike mate gezien woidt, tref rnen bij ons aan; de politieke beken nen ook in religieus opzicht een bepaalde kleur. En ofschoon menig liberaal lang zoo vijandig niet tegen de Chnstelijk-ilistori-chen zai optreden, omdat dezen overwegend leden tellen onder de Hervormden, als de ariti-revo lutionnaire calvinist, en daardoor van menig liberaal niet dat gevaar te wachten is voor ons als van den anti-ievolutiormair toch wen- schen wij nooit slippedragers te zijn van welke pai tij dan ook. Met meer recht kan men de auliievolu- tionoaire partij de slippediagers van Rome noemen. Wat voor ons, ten opzichte da- liberalen, als uitzondering geldt, geldt voor den antirevolutionnair bijna als regel tegen over Rome. Zijn nu de liberalen verandeid sedert de oprichting van onzen Bondde liberalen zeiven onder elkander verdeeld in een uiterste iechter- en een uiteiste linker zijde, waai van de laatste in de meeste geval len het hoogste woord voeit, en met de radi calen alleen in naam verschilt Is er geen ooi zaak om ook tegenover hen front te maken, en onze eigen vlag te blijven oniplooien Is er dus geeu verandeiing gekomen en wie zou dit ook vei wacht hebben dan is er ook voor ons geene rede tot verandei ing. Wij hebben geen nauw bindend program wat wij een voorrecht achten. Door binden de progamma's werd ook het leven afgebon den. Wie ons eene keikelyke paitij acht, spreekt onwaarheid tegen beter weten in. Dat wij de Nederlandsche Hervormde Kerk liefhebben, en haar nog zegen achten voor ons volkwie zal dat wiakeo? Wat wïjj vragen is »iecht voor aden, voorrecht voor niemand". Deze rede werd met luide toejuichingen begroet. Na enkele mededeelingen werden de diie periodiek altredende leden van het hoofdbe stuur herkozen, had een bespreking plaats over het nemen van vooiloopige maatregelen in veiband met de eerstkomende Kamen ei- kiezingen en ten slotte weid behandeld de viaag van het district Meppel betreflénde verlevendiging der belangstelling bij verschil lende afdeelingen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de heden gehouden tweede zitting van de Provinciale Staten van Zukf-Hoiland is een adres van het gemeentebestuur van 's-Gravendeel, om die gemeente in het tram net Hoeksche Waard, op te nemen met het oog op het verkeer met Rotterdam ingeko men. Het is in handen gesteld van Ged. Sta ten. Het voorstel om de subsidie aan de Haag- sche industrie-school coor meisjes van f 2000 tot f 3500 te verheugen, word bestreden door den heer Duynstee, die meende dat de school, wier rakening met zen batig saldo van f 3000 ongeveer sluit, dank zij aanzienlijke subsi- dien, de kosten van uitbreiding ruimschoots zal kunnen betalen zonder verhoogd provin ciaal subsidie. De heer Gevers Deynoot stelde namens do commissie uit de Staten voor aan de subsidie- \erhoogmg de voorwaarde te verbinden dat het getal koste!ooze plaatsen op de school vermeel derd worde van 4 tot 8. De heer Van der Gyp IWendrecht stelde voor het subsidie slecht» met 730 te verhoo- geu. Na verdediging van het voorstel door de iieeren Dolk, Van Wdosönaer en het iid van Uod Staten, den heer Crena de Jongh, waar bij onder meer werd aangevoerd dat de in richting financieel met is vooruitgegaan, en ontkend, dat de school van den aanvang af bestemd zou zijn voor kinderen van minver mogenden maar een sociaal nuttig doel be oogt, werd ten slotte het voorstel van Ged. Staten om het subsidie met 1500 te ver- hoogeu, aangenomen met 51 tegen 26 stem men, na verwei ping van het voorstel van den heer Van der Gyp Baiondrecht met 56 te gen 21 stemmen. Bij de behandeling van do opgave der op- bieugst over 189S van do weg- en watertol- len (te somen 214,060.094) achtte do heer Dolk t weusche!ijk dat Gedep. Staten even als dat m Overijssel i.s ge&ehiod, bij de l'rov. Staten een voorstel indienden om tot een be slissing in beginsel te geraken omtrent af schaffing der tollen. Na 1 ilei 1900 zullen nog 65 tolboomen op de wegen blijven staan en op meer don 75 plaatsen door de sclnp- peis brug-, sluis- en sehutgeid betaald moe ten worden. Vooral tolheffing voor rijwielen oordeelde =pr. onbillijk, daar deze toch geen slijtage van den weg veroorzaken. Het rapport werd zonder verdei e discussie goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten tof toekenning aan do Mij. tot expl. van Tiamwegen van een renteloos voorschot tot oen maximum van f 177,500 voor den aan leg eener stoomtramverbinding Gouda Schoon hoven, onder voorwaarde dut de locali- teit minstens f 72,500 bijdrage. Bij de behandeling van de wijziging dor Provinciale Begrootingen 1899 en 1900, in verband met het in 1899 slechts leenen tot een bedrag van f 130,000, trok de heer Juta zijn voorstel tot belastingverlaging in, naliet, advies van Gedep. Staten, nek echter voorbe houdende weder op de zaak terug te komen indien Ged. Staten het volgend jaar zouden vooifgaan om de belastingschuldigen reeds te doeu bijdragen in de kosten van toekomstige wet keu Na verdediging van het fmaucieele beleid door nir. Goekoop, lid van Ged. Staten, werd het ontwerp-besluit goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel omtrent voldoening van het subsidie voor de sluisver- betenng te Bodegraven, groot f 5900, even als dat betreffende voldoening van het sub sidie van f 3500 voor den aanleg van een weg tussehen Rijpwatering en Iïoogmade. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel \an den kapt. ter zee J. E. Sickens, 18 dezer van Vlissingen naar zee vcrliokkeu, ter aamaarding van de reis naar Neil.-InUië en 19 dezer Dungeness gepasseerd. Wegens het verlaten met 1 Januari a.s. van den staatsdienst met pensioen door den heer D. J. R. K. Roobol, commies bij het bureel «Secietiiriaat" aan het departement van marine, wordt tegen genoemden datum bevordering in het ambteuaarspersoneel dier nfdeeiing verwacht. De heer Lambrechtsen directeur der ge meentewerken te Amsterdam, is benoemd lot directeur der Dordlsche Petroleum-maat- schappij, welke betrekkirg hij heeft aange nomen. Te (Jtricht oveileed in 78 jaiigen oudeidom de heer W. C. van flaeften, oud-kolonel der a« til lei ie, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. •KETHELENSPALAND, 20 Nov. Heden morgen te 9Vs uur had de spoelinghaier van R. van der Eijk het ongeluk om van de spoelmg-cliouw in de Schie te vullen. Diieet weid hij op het dtoge gehaald en binnenge dragen bij den heer D. van der Ei,k Sr., waar de middelen tot redding van drenkelingen op hem werden toegepast, terwijl dr. Sauer te paard werd ontboden die dan ook spoedig per fiets verscheen. De man bleek echter onmiddellijk te zijn ovei leden. De ongeluk kige laat een vrouw en 9 kinderen onveizoigd achter. h'. t. A. Bij de heden gehoudeu stemming voor leden van drie Kamers van Arbeid was het aantal uitgebrachte stemmen voor die der Alcoholindustrie: Patroons 60 Weiklieden 229 Bouwbedrijven: Patroons 19 Werklieden 173 V o e dings- en Genotmiddelen: Patroons 29 Werklieden 116 De uitslag der stemming was by het al- di ukken van dit blad nog niet geheel bekend. Gekozen zijn voor de Alcoholindustrie: Patroons: nog niet bekend. Werkliedennog niet bekend, voor de Bouwbedrijven: PatroonsHerstemming tussehen 24 pa troons. Werklieden: J. Fetjen 116, W. M. Klop pels 129, J. C. Kram 141, Joh. Plooy 146, J. Stegman 152. voor de Voedings- en Genotmiddelen Patroons: J. B. M. Coebeigh 17, G. G. Plate 24, H. J. C. Roelants 24, F. J. L. v. d. Schalk 25, F. J. Smit 22. Werklieden A. P. Geelhoed 85, A. God schalk 88, J. L. Hilkhuyzen 75, S. P. Mar tens 78, W. Zwagers 82. Bij de verkiezing van leden der Kamers van Arbeid heeft zich het geval voorgedaan, dat een kiezer van de afdeeling «Genotmid delen" ook was opgeromen in de afdeeling «Alcoholfabi icage". Voor de beide afdeelingen had hij een oproeping gekregen en nadat hij het stembureau had laten nazien «lat zijn naam op beide kiezerslijsten voorkwam, heeft hij voor beide Kamers zijn stem uitgebracht. Hoewel dit geval ons als «eigenaardig" werd aangebracht, heeft het niets «eigen aardigs" en stellig staat dit geval niet op zich zelf; vooial in Schiedam, waar schier ieder inwoner brander is of althans was, dikwyls in de meest zonderlinge combinatie met andere ambten of beioepsbeziglieden, zullen er meerdere van deze gevallen zijn. Wat art. 9 der wet op de K. v. A. ver biedt is slechts dit, dat iemand tegelijk van meer dan ééne Kamer 1 i d kan zijn. Te Dordrecht slaagden heden vooi de akte vrije- en orde-oefeningen de dames M. C. Eijsberg, L. van der Zee en F. W. Bei kei, allen Ihier. Door een spi cialiteiten-gezekchap onder directie van den heer Posthuma te Rotter dam zal Muar.dag 27 November alhier een uitvoeiing gegeven woiden in de Officiereu- Vereemging, waarvan de opbreng-t na aftrek der kosten bestemd is voor de Nedei 1. Zuid- Afrikuan-clie Vereeniging. Wij zeggen zeker met te veel. wanneer wij aannemen, dat met het oog op de laatste zinsnede van dit be licht, het specialiteiten-gezelschap zich in relutie zal stellen met een der leden van het hier bestaande comité voor Zuid Afrika. Een contióle op de ontvangsten kan voor de uitvoering-geveis niet anders dan aange naam ziju. De dieven schijnen nog niet genoeg te hebben van onze gemeente. Nu hebben zij weder een poging gedaan om in te breken in de wotiirg van mejuffrouw de weduwe II, van der Most, Singel 59. In den nacht van Zondag op Maandag om- stieeks 1 uur hoorde de bewoonster geram mel eerst aan de voordeur, toen aan de achterdeur, en ten slotte weer voor. Zij schoof toen het raam op oin te zien wat dit moest beduiden en zag toen onder liet heldere schijnsel van een nieuwe lantaarn di ie personen waarvan een bij de deur stond en blijkbaar pogingen in het werk stelde om zich toegang te verschuilen. Op haar viaag wat dit had te beduiden, werd haar geantwoord dat zij tabak wenschten, een voorwendsel dat nog al duidelijk was. De mannen zijn toen natuurlijk weggegaan, terwijl koit daiop de politie passeerde, aan wie het geval werd medegedeeld. Deze heeft levergeefs getiacht die personen op te spo ren. Later bleek dat dezelfde personen eerst waren geweest bij den molenaar v, d. Hoeven, die op no. 55 woont, en wien zij, toen ook hij op het geraas wakker werd, naar een daar in de buurt wonenden persoon vroegen. Een hond van een der buren, die aansloeg toen zij aan de achterzijde der woning tracht ten binnen te driDgen, heeft hen vandaar verdreven. Door de firma Menkes Co., fabiiekvan gedroogde, ingemaakte en gecondenseerde viuchten te Oud-Delfshaven, zijn hier 3 mou terijen gehuurd om daarin door vrouwenen meisjes appelen te laten schillen, die dan tegelijkertijd in die mouterijen kunnen wor den gedroogd. Dit weikje zal ongeveer 4 of 6 weken duren, maar geeft toch weer aan een 60-tal menschen voor dien ijjd verdiensten. BURGERLIJKE STAND. Geboren •19 Nov. Anna Maria, dochter van H, J. Bronneman en A. M. Mongelkamp, Breed- straat. llendrikus Hermanus, zoon van J. 11. Voorwald en M. W. Swinkels, Hoog straat. Cornelia Antoinetta, dochter van J. Bexterman en W. C. Voogt, Lange Haven. Wilhelmina Frederica Ludwina. dochter van T. E. J. Krameis en M. J. J. Buijten- dorp, Schie. 20 Nov. Dirk, zoon van J. H. Mulder en en D. Gabel, Oroenelaan. 21 Nov. Johari Hendrik Wilhelm, zoon van W. G. Mulder en E. W. Bras, Oasslraat. Overleden 20 Nov. Neelije Keiler, oud 61 jaar en 10 maanden, weduwe van U. Baumann, P/oegstraat. 'Door B. en W. worden voor ontvanger dezer gemeente aanbevolen in alphabetische volgorde: de heeren A. C. A, baron van Dedem, gemeente-ontvanger te Wageningeu, en IJ. Schuitemaker, commies ter secretarie alhier. De toestand van den heer Ommering moet te wenschen laten. BURGERLIJKESTAND. Geboren 18 Nov. Elisabeth Jacoba Wilhelmina, dochter van H. Kikkert en Ph. J. M. Mast- hoff, Westhavenpl. 21 Nov. Jacob, zoon van 1. Saarloos en C. C. den Draak, Ged. Waal. Overleden 21 Nov. Willem Brussaard, oud 1 jaar en 8 maanden, Spoorstraat. TWEEDE KAMER. (Per Telegraaf.) Zitting van Dinsdag 21 November. Ongevallenwet. Bij de voortgezette beraadslaging over de Ongevallenwet werd! verworpen met 45 tegen 9 stemmen het amendement-Van der Zwaag, om reeds nu vast te stellen dat er zullen zijn razfen van beroep voor J uit werkgevers en voor J uit werklieden bestaande. Daarentegen werd met 41 tegen 12 stemmen aangenomen het voorstel der Comm. Rapp. nu reeds bepalende dat er raden van beroep zullen zijn waarin zitting zullen hebben werkgevers en werklieden, met bovendien in hoogste res sort een college voor het geheele Rijk. Aldus gewijzigd' werd art. 66 goedgekeurd. Op art. 69 wordt een amendt.-Loeff tot niet-ontvankelijk-verklaxing van den werk gever in zijn beroep als hij zijn termijn van 15 dagen laat voorbijgaan, door de Regeering overgenomen. Bij de verdere behandeling bestreed de MINISTER VAN JUSTITIE het denkbeeld van den heer Kuyper, die meende dat het wonscheüjk was o. a. ook met belanghebben den, bijv. aan een vast persoon ot college reoht van beroep ten aanzien van beslissingen over schadeloosstellingen te geven. Het regee- ringsartikel bleef ongewijzigd. Daarna lichtte de heer FOKKER een amendement-Drucker c. s. toe, strekkende tot instelling van plaatselijke oommissiën van toezicht op de uitvoering der wet, welke com missiën samengesteld zijn uit een voorzitter en een gelijk aantal werkgevers- en werklie den-leden. Spreker betoogde tegenover de schriftelij ke bedenkingen der Regeering dat door het amendement in ge ener lei opzicht do bevoegd heden van de agenten der Rijksverzekerings bank worden uitgesloten. De benoeming der commissieleden wenschen de voorstellers over te laten aan de plaatselijke autoriteiten en ze niet op te dragen aan het centraal gezag, zoo als de Regeenng wenschelijker zou achten. Instelling dezer commissiën vond sympa thie bij de C. v. Rmaar zij wensohte krach tiger commissiën, en de heer KUYPER stel de als sub-amendement voor, deze commissie enkel uit werklieden te doen bestaan. Deze éénzijdige samenstelling achtte de MINISTER VAN WATERSTAAT met wenschelijk. Tegen het amendt.-Drucker heeft de Minister geen overwegend bezwaar, maar hij geeft eemge wijzigingen in overweging, waarop de heer FOKKER het amendement wijzigt en o. a. bepaalt dat de voorzitter dér commissie benoemd wordt door de Kroon, en de andere leden door gemeenteraad of God. Staten. Ook laat spr. uit het amendement vervallen het toezicht van de commissie op het loon van de verzekerden. Het sub-amendement van den heer Kuy per (samenstelling plaatselijke commissiën van toezicht uitsluitend uit werklieden be staande) wordt verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Het amendement-Drucker c. s. (instelling plaatselijke oommissiën, uit werkgevers en werklieden bestaande) word't aangenomen met 61 tegen 1 stem. Art. 75 bepaalt dat do aansprakelijkheid van den wetgever volgens bestaande wetge ving vervalt voor bedrijfsongevallen. De heeren DE WAAL MALEFIJT en VAN DER VELDE hebben een amende ment voorgesteld om de aansprakelijkheid te laten bestaan, doch alleon voor zoover de schadevergoeding aan den verzekerde hooger is vastgesteld dan de contante waarde der hem toegekende rente. De MINISTER VAN JUSTITIE wijzig de o. a. naar aanleiding van bedenkingen van den heer Loeff het artikel, zoodat burger rechtelijke verantwoordelijkheid van den werkgever voor geldelijke schade van be drijfsongevallen vervalt, tenzij de verzekerde meer dan f 4 dagloon genoot, of tenzij het hoofd of het bestuur der onderneming door den strafrechter veroordeeld is ter zake van door zijn schuld doen ontstaan van het on geval. De heer DE WAAL MALEFIJT trok zijn amendement in. De heer TROELSTRA bestreed het gewij zigde artikel. Men mag de werklieden niet beknibbelen in hun aanspraken, ontleend aan het algemeen recht. De MINISTER VAN JUSTITIE verde digde het artikel. De industrie die toch reeds de lasten dezer wet draagt, mag niet dubbel getroffen worden, eoi z. i, zal de regeling de bron van verbittering tussehen werkgevers en werklieden uit den weg ruimen. De heer TROELSTRA bleef van tegen overgestelde meening, omdat de werkman nu buiten het gemeen© recht wordt geplaatst. De MINISTER kwam tegen dit laatste op. De heer KUYPER stelde voor de burger! verantwoordelijkheid voor den werkgever ook niet te laten vervallen ten opzichte van de schade veroorzaakt ten gevolg© van het onge val aan de goederen van den verzekerde. Dit amendement werd daarop aangenomen met 40 tegen 18 stemmen. Zaak Haas— Van Hall. Heden werd te Amsterdam voor het Hof in hooger beroep behandeld de zaak Haas - Van Hall. Het uiterlijk der beklaagden is weinig ver andeid; Van Hall staart voor zich uit. Voorzitter van het gerechtshof is mr. Op ten Noort, het Openbaar Ministerie wordt waargenomen door mr. Pleyte, rapporteur is mr. Vogel. De voorlezing van het rapport duurde ongeveer een uur. Mr. Baumhauer, officier van justitie, is een tijdlang tegenwoordig. De belangstelling bij publiek en advocaten is gering. Jacobs, die in de zaal niet was toegelaten, is op de publieke tribune aanwezig. Van de gedagvaarde getuigen Beyer, Duparc van Lier, B. de Vries, Heldring, Pierson, Spanjer, van der Molen, waren niet aanwezig wegens uit- landigheid Duparc van Lier er. Beijer, te;wijl Beyer wegens ziekte afwezig was. Bij zijn verhoor persisteerde Haas bij zyne veiklarlng voor den Rechtbank; dat hij op den dag van beleeuing bij Beyer onkundig er van was, dat de Fransche stukken waar deloos waren. Gelijk mes weet is Haas wegens oplich ting van Beyer, Van Hall wegens de wissel zaak met Spanjer door de Rechtbank ver oordeeld. Het geluigenvei hoor der heeren Pierson en B. de Vries, journalist, leverde niets bij zonders op. Morgen worden gehoord Spanjer uit Zutfen, Van der Moolen uit Brussel en Hel dring uit 's-Gravenbage. De spoorwegramp ie Capelle. Mevrouw Van Ham, eveneens een der slachtoffers van de spoorwegramp, moet ook beroofd zijn gewordenmen heeft haar n.l. een dameshorloge met armband ontstolen. Telegrafeer en zonder draad. Met het stelsel van lelegiafeeren zonder draad worden thans hier te lande proeven genomen. Alweer brand. Voor de zesde maal achtereenvolgens in den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Delft brand uit. Ditmaal in de stoomschoen- smeei fabriek van dui heer Kuyper aan de Nieuwe Laan. Veel schade weid aangericht, doch de machinerieën weiden behouden, ter wijl alles was verzekerd. Daar de meeste voorzorgen voor biand waren genomen, wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De in den omtrek der gemeente wonende tuiniers, van wie in de laatste wekeu vijf schuren met rietmatten en dakramen gevuld, zijn in brand gestoken, hebben zich vereenigd en een premie van f 200 uitgeloofd voor den ontdekker der biandstiehters. Het Hoofdcomité van het Ned, Rooo'e Kruis ontving uit Hilversum een schrijven, waarin wordt gewezen op het feit, dat een der dag bladen zou vei meld hebben, dat liet Roede Kiuis geeu geld ;,~:'er nood'g k-cl - de Tiansvaal-expeditiën, zoodat verschillende bijdragen, die nu aan het Roode Kruis gege- v< n zouden worden, niet voor den Trans vaalOranje-Vrijstaiit-ooi log, doch voor een eventueel volgenden oorlog zouden dienen. De voorzitter van het Hoofdcomité Jieeft op dit schrijven in hoofdzaak geantwoord dat eene dergelijke aankondiging volstrekt niet heeft plaats gehad en dat het gerucht onwaar en uit de lucht gegrepen is. De tweede ambulance van het Ned. Roode Kiuis vei trekt Zateidagochtend as. IQ uur met liet stoomschip llerzog, van de Han delskade te Amsteidarn. Volgens bij de familie te Helder ontvan gen bericht, is de vroeger aldaar wonende heer Jb. de Wijn, uit Pretoria die deel uit maakte van liet .Hollandsche vrijwilligers korps, bij Elandslaagte door de Engelsclien krijgsgevangen gemaakt. Het couvert van den brief, die dit bericht behelsde, was voorzien van het stempel van den commandant van liet Engebche ooilogs- schip «Tartar", aan boord van welk schip te Durban zich de heer De Wijn bevond. Manco's van graan. In de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotteidam kwamen heden o. a. van velschillende kaïneis in de Rijn streek missiven in met klachten over manco (minder gewicht) bij uitlevering van te Rot- teidam overgeladen partyen graan. AMSTERDAM, '21 November. Koffie goed ord. Java 34Vsi Santos 20. Suiker kalin Nov. 10u/16 gedaan. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onverandeidMaart f134; Mei f 131132. PARIJS, 21 Novembei. Spiritus. Nov. frs. 36.Dec. frs. 36. vier eerste maanden fr. 36.75 tier maanden van Mei fr. 37.50. lEKLUN, 21 November. Spiritus per loco 47 30. LONDEN, 21 Nov. Do avondbladen be richten uit Estcourt van d'en. _20sten dat Jou- bert met heit gansche leger naar hot Zuiden is opgerukt. D'e Engelsche bladen moencu daaruit te concludeeren dat het beleg van Ladysmitih is opgebroken. NAUWPOORT, 15 Nov. De Boeren bij Colesberg hebben overvloed van ammunitie on zijn vergezeld! van gewapende Kafferbe dienden. KAAPSTAD, 16 Nov. Volgens de „Stan dard and Diggers News" worden do mijnen niet door de Transvalere vernield, doch do opbrengst wordt aangewend voor landsverde diging om later terug te geven aan de aan deelhouders. LONDEN, 21 November, De «Daily News" ontvangt uit Ilimbeiley van Zaterdag het bericht: Een kleine bereden afdeeling, die een verkenning maakte, werd door de Boe ren aangevallen. Deze werden echter teiug» geslagen met een vei lies van twaalf man. De Eugelschen hadden slechts twee gewon den. Een tweede schermutseling had later op den dag plaats nabij Carters farm. De En- gelschen veiloren twee man en trokken toen terug. Het bombardement wordt, met tussclien- poozen, alle dagen voortgezet. Een inboorling werd gedood. PARIJS, 20 Nov. Uit Londen, wordt aan do „Temps" geseind: Mem meldt uit Kaapstad, dat de eerste- miuister der Kaapkolonie heeft bekend ge maakt, dat hij niet voornemens is da burgers in de Kolonie te mobiliseeren, daar do troe pen uit 'het moederland sterk genoeg zijn om den inval te weren. Deze mededeeling wordt te Londen be schouwd als een nieuwe daad van vetrraad bij alle andere, die het Afrikaansche ministerie worden ten, last® gelegd, maar inderdaad zou den noch het departement van, oorlog, noch het departement van koloniën anders gehan deld hebben. LONDEN, 20 Nov. Het departement van. oorlog heeft heden de lijst bekend gemaakt van nog zeven transportschepen, die tussehen, 24 November en 3 December naar Kaapstad zullen vertrekken met vijf regimen ten infan terie en. detachementen van de hulpwapens die dfeel uitmaken van de vijfde divisie. Daar onder behoort ook een regiment van de cava lerie der "lijfgarde. LORENCO-MARQUEZ, 17 Nov. Een be-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2