IPS? wisr Bm'ESLAm Kunst en Wetenschap. Ingezonden Mededeelingen. DE KRITIEKE LEEFTIJD, Gem eagd Ni e uw s. trap oploopt, daar op dp boven-vestïbul e oen aantal tafeltjes omringd te zien door de be» oeefnaars van. bet aloude domino- of van. liet klassieke schaakspel. Mannen van. beteekenis zitten in die geïmproviseerde speelzaal onder de zacht-gloeiende electrisehe lampjes de kan sen te overwegen de and-minister Van Hou ten meet daar zijn krachten met het Kamer lid Hartog of met een onzer eerste mathema tici, oud-hoogleeraar uit Delft. Of de bekwa me staatsman zich tegenover dezen kan liand- haven, durf ik niet zeggen. In ieder geval kan hij er melancholische vergelijkingen ma ken. tusscihen do groote groene tafel, van achter hij vroeger zetelde en het parlomen- tairo slagveld overzag, en liet kleine vakje green, dat zich nu bescheiden aan hem voor doet om het schaakbord te torsen, dat tegen woordig zijn gciheele slagveld vormt. Want men kan toch niet dagelijks Staatkundige brieven schrijven en moet zich derhalve bij gebreke van liet grootere maar met h.t klei nere zien te troosten. Le pliiiosopuie se con tente do peu! Met leedwezen hebben velen vernomen dat een ander onzer politieke mannen, mr. Kerdijk, lijdende is. Zijn overhaast vertrek naar het Zuiden is aan zijn geschokt zenuw gestel te wijten, tijdelijk is hem alle inspan ning verbaden. Van welke richting men ock zij, men venscht dezen werkzaonen en eerlij ken volksvertegenwoordiger welmeenend een spoedig en volkomen herstel toe. Hij i» een man met een warm hart, vol ijver voor het algemeen belang en vrij van eigenbaat Waar 2ailk een oordeel van vóór- en van tegenstan ders gehoord wordt, waar bovendien zooveel kennis aanwezig is als bij mr. A Kerdijk, d'aar zou "t zeer te betreuren zijn al» hij 111 db volle kracht des levens zijn werk voor goed moest neerleggen. Ik zou mijn lezers ten slotte nog wel tot. een kleine kunstbeschouwing willen uitnoodi- gen, maar wij zijn aan 't eind onzer ruimte. Genoog dns met voorbijgang van de pas tels van Kanninga in „Arts and Crafts' en van da bezienswaardige stukken in de AiJtz- Gale-rij hier aan te stippen, dat ie „Kunstkring" een fraaie tentoonstelling van Ned er land sell e portretschilders heeft geopend. Door hun belangrijke inzendingen sraau Thc- rèso Schiwartze, Haverman en Josbeliii de Jong hiAr op den voorgrond. Zij zonden rtsp. 15, 9 en 14 stukken in, waaronder buitenge woon mooie. Vooral is onze voortreffelijke schilderes hier in haar kraolit. Dikwijls heb ik haar pastels, kaar aquarellen en olieverf stukken bewonderd. Hier toont zij ock hoe zeer zij m houtskool-teekeningen uitmunt. De beeltenis harer moeder is o. in. op mees terlijke wijze in houtskool weergegeven Hoog staat her ook de kunst van Toorop Het zijn geen artistieke excentriciteiten, het zijn mooie, scans prachtige portretten, vol le ven en uitdrukking. Tal van bekende figuren omringen ons hier. Een der mooiste is zeker dat van Al- bert Neyhuys, door Israels in waterverf schitterend weergegeven. Maar ook onze beeldhouwers zijn goed voor den dag gekomen. Professor Dake, Odé, Du- puis, mej. G. Sohwartze en, „last not least", Pier Pander zijn o. a. in zeer verdienstelijken arbeid vertegenwoordigd. Het is nog slechts een eerste groep, zoodat ons eerlang nog moei te wachten staat. Moge de volgende groep even belangrijke inzendingen brengen 1 Maar basta voor heden. Öp kunstgebied zou anders nog wel wat te zeggen zijn. Mei ba toch is pas weg en hedenavond is 't de première van To bias Bolderman. Het Woningvraagstuk. In de vergadering welke 16 Januari j.l. alhier werd gehouden door afgevaardigden van een dertigtal vereenigingen, werd be sloten gevolg te geven aan het denkbeeld, oorspronkelijk opgekomen bij de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en door haar voor gestaan in overleg met andere vereenigingen van verschillende richting, om eene centrale commissie in het leven te roepen tot het ge ven van adviezen van juridischeo, economi- schen en ook algemeen teclinischen en finan- cieelen aard, betreffende het woningvraagstuk. In die vergadering werden de leden dezer commissie benoemd, en aan baar werd opge dragen zich zelve te constitueeren en stappen te doen ten einde zich de noodige geldmid delen en de medewerking van een bezoldigden secretaris te verzekeren. De benoeming tot lid der commissie werd aanvaard door de heeren mr. H. L.Drucker te Leiden, dr. C.W. Janssen, mr. J. Kruseman, A. H. H. Woll- ring en de dames dr. Cornelia de Lange en mej. Joh. ter Meulen te Amsterdam, den heer J. IV. Teliegen te Arnhem en den heer IV. B. van Liefland te 's-Gravenhage. De commissie besloot het voorstel te doen, ter aanvulling van haar ledental, alsnog in da commissie op te nemen de heerenprof. M. IV. F. Treub en A. H. Bakers te Am sterdam. Met de benoeming onzer commissie viel ongeveer samen de poging tot stichting van een Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, binnen welks werkkring ook het verstrekken van adviezen over woningzaken geacht moet worden gelegen te zijn. Deze commissie besloot, ten einde de po ging tot stichting van het Centraal Bureau niet te bemoeilijken, af te wachten, of het bureau tot stand zou komen. Dit is thans geschied, en het schijnt der commissie raad zaam eene regeling te ontwerpen, waarbij eenerzijds afzonderlijke behandeling en ge zette studie van het Woningvraagstuk wordt verkregen, en anderzijds voorkomen wordt dat de commissie en het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen naast en los van elk ander arbeiden op hetzelfde veld. In overleg met het bestuur van genoemd Centraal Bureau is nu een regeling ontwor pen, die de commissie als volgt in een rond schrijven mededeelt: 4o. In verband rnet de statuten van het Bureau wordt de commissie vervormd tot een commissie van deskundigen voor het woningvraagstuk, verbonden Jaan het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, en staande onder voorzitterschap van den Directeur van het Bureau, prof. M. IV. F. Treub te Am sterdam. De commissie beslaat, behalve den directeur, uit vijf personen, door het bestuur van het Centraal Bureau te kiezen uit de tegenwoordige leden der commissie. 2o. Er wordt een ambtenaar aan het Bu reau aangesteld, in het bijzonder belast met alle zaken, het woningvraagstuk rakende, die als secretaris van de onder lo, genoemde commissie zal fungeeren. 3o. Ten behoeve van deze aanstelling en van de verdere kosten, aan de werkzaamhe den ten aanzien van het woningvraagstuk verbonden, worden de noodige geldmiddelen aangebracht door de commissie. Aan deze regeling, zegt de commissie, zgn naar onze meening groote voordeelen ver bonden. Versnippering van krachten wordt voorkomen en de behandeling van adviezen over de Volkshuisvesting geschiedt aan een bureau, dat een vaste organisatie bezit, ter wijl de behandeling van het woningvraag stuk, dat afzonderlijke bestudeering vereischt, beter tot haar recht komt als aan het Cen traal Bureau een afzonderlek ambtenaar wordt aangesteld. Evenwel zijn voor ceu yoede werking der ontworpen regeling, hoewel deze minder kosten vereischt dan een zelfstandig bestaan der commissie, geldmiddelen noodig, welke door ons, in overleg met het Centraal Bu reau, begroot worden als volgtJaarwedde secretaris f 300 ft f 500kosten van teeke- ningen, aanschaffing van boeken, reiskosten voor onderzoekingen in loco, schrjjfloonen en verdere bureaukosten f300 a f500, totaal f 700 a f 1000, terwyl voor kosten van eer ste inrichting een bedrag van pl. m. f750 wordt geraamd. De commissie verzoekt thans geldelijken steun. In de eerste plaats richten zij zich tot VereenigiDgen en particulieren, die zich het beheer van arbeiderswoningen en de verbe tering der volkshuisvesting ten doel stellen, doch ook tot alle andere Vereenigingen en personeD, die in de zaak der volkshuisvesting belang stellen. Het doel is adviezen te geven en tevens gegevens verzamelen en het vraagstuk be- sludeeren. Over de oprichting en reconstruc tie van bouvvvereenigingen, over inrichting, beheer en kosten van arbeiderswoningen zal licht worden vei schaft aau hen die dit zoeken. Ook aan gemeentebesturen, die zich het woningvraagstuk aantrekken, zal advies kun nen worden verstrekt. De indiening van het ontwerp der Wo ningwet doet ons gelooven, zegt de commiss'e, dat zij op een bijzonder gunstig tijdstip is opgetreden. De belangstelling in de verbete ring der volkshuisvesting is hierdoor alom nog toegenomen. De invoering der Woning wet zal aan de pogingen der Woningver- eenigingen en particulieren, om tot die ver betering bg te dragen, in hooge mate ten goede komen, in het bijzonder door de be palingen omtrent den door 't Rijk en de gemeenten te verleenen financieelen steun. Bijdragen te zenden aan mr. J. Kruseman, Keizersgracht no. 643, Amsterdam, of aan een der andere commissieleden prof. II. L. Drucker te Leiden, de hh. C. \V. Jansen en A. 11. H. Wolring en de dames C. De Lange en J. Ter Meulen te Amsterdam, de heeren J. IV. C. Teilegen te Arnhem en IV. B. Van Liefland te 's-Gravenhage. Be „8. D. A. P." In de „Soc.-Dem." lezen wij In de jongste vergadering van het Partij bestuur deelde do voorzitter, na lozing der notulen en mededoeling der ingekomen stuk ken, mede, dat hij qptslag verzoekt uit de versdiultendte functies, die hij in de Partij be kleedt. Zijn zenuwge»tel is zoo geschokt, dat oen volkomen verandering van omgeving hem noodzakelijk is voorgeschrevendienten gevolge hooft hij besloten zich in liet buiten land te vestigen. liet P.-B verleent hem dit ontslag onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem aan de partij bewezen en besluita. de hoofdredactie tot het a.s. Congres op te dra gen aan mr. P. J. Troelstrab. de afd'eeling Rotterdam te verzoeken zoo spoedig mogelijk een anderen voorzitter der partij te verkie zen. Tot lid van het Ned. Comité voor ATg. Kiesrecht wordt Troelstra aangewezen. Het P. B. besluit tegen den 24en Dec. a,s. een vergadering uit ie schrijven van do vertegen woordigers der aangesloten Bonden en der plaatselijke Comité'». Een groot aantal beduiten worden nog ge nomen, die echter alle van strikt huishoude- lijken aard zijn en dus voor publiciteit min der aesdhikt. O *De Neéevlandsche Handelsreizigers Ver- eeniging, gevestigd te Rotterdam, welke heden haar 25-jarig bestaan viert, heeft van haar orgaan »De Handelsreiziger" bij die gelegenheid een fraai feestnommer uit gegeven. Het bevat o. a. een geschiedenis van de Nederlandsche Handelsreizigers Vereeniging met 43 portretten van het bestuur en 1 grafische voorstelling van de ontvangsten en uitkeeringen, zoomede van den vooruitgang van het ledental en het kapitaal der Ver eeniging. Voorts bevat het belangrijke wetenswaar dige bijdragen van Jht. mr. H. Sminaert, mr. P. Tjeenk Willink, mr. H. J. A. Mulder, J, B. Schepers enz. enz., terwijl, aan het slot het programma der feestviering is opgenomen. De heden te houden officieele receptie zal o. a. worden bijgewoond door de directie der groote spoor- en tramwegmaatschappijen, de 5 Rotterdamsche Kamerleden, deputaten van de Kamer van Koophandel, zusterver- eenigingen enz. Een Kopenhaagsch blad vertelt, dat Ibsen's nieuw stuk rHarald Winge" heet. Het stuk speelt in een mjjn in het binnenland van Noorwegen, behoorende aan een zekeren Elias- sen, die als meesterknecht Harald Winge heeft. Terwijl Eliassen een gemoedelijke oude heer is en zijn zoon een deugniet, is de meesterknecht een somber, energiek man, die zich onontbeerlijk maakt en nu ook aan deel in de zaken verlangt. Het conflict wordt interessant, doordat wordt aangegeven dat Winge een onecht kind is van Eliassen. Het vraagstuk der onechte kinderen wordt in het nieuwe werk op zeer merkwaardige wijze behandeld. Winge wint het in het stuk. Waar het Kopenhaagsche blad deze bijzon derheden vandaan haalt, terwijl alles, zelfs de titel van het «tuk, zeer geheim wordt gehouden, blijkt niet. Over de localisatie van het toonvermogea en het muziekbegrip in de menschelgke her senen. Onder dezen titei geeft prof. Her mann Ritter in de jAlgemeine Musik Zei- tung" een beschouwing naar aanleiding van gedane onderzoekingen, waarbjj hjj tot de meest waarschijnlijke conclusie komt dat het muziekbegrip in slechts één Hemisfeer, en wel in de linker, is te vinden en dat de localisatie van het muziekbegrip in de voorste deelen van de eerste temporaal- (slaap) wen dingen moet worden gezocht. A 80 ets. per regel. Er bestaan in het leven eener vrouw twee tijdstippen, die waarlijk moeilijk zijn om door te komen en die op ernstige wgze de personen harer omgeving kunnen verontrusten. De eerste is die der vorming van het jonge meisje, die vrouw zal worden. Groote voor zorgen moeten er genomen worden. De tweede wordt met recht de kritieke leeftijd genoemd. Zij is inderdaad bezaaid met onge vallen. De vrouw heeft van af haren vrouwe- lijken leeftijd blootgestaan aan verschillende ongevallen, die dikwijls haar lichaamsgestel, haar bloed en hare zenuwen verzwakt hebben. Onder deze omstandigheden is zij minder geschikt weórstand te bieden aan de ver schijnselen van dezen leeftijd. Het is ver standig alles te voorzien en de gevaren te voorkomen. Het zekerste middel is het gebruik van een spierversterkend middel, een her- nieuwer van het bloed. De Pink Pillen geven een zeker resultaat. Men moet te bij de geringste gewaarwording gebruiken. Zoo schrijft ons Mej. M. de Heer, 35 Rechte Rottekade, te Rotterdam, en waarvan het portret hieronder afgebeeld. Volgens gegeven portret. •oSedert 12 jaren was ik lijdende aan koorts en zenuwkrampen en daardoor erg verzwakt, toen ik eindelijk den raad kreeg de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken. Reeds na het gebruik van de eerste doos gevoelde ik mg al veel beter en na het gebruik van de vijfde doos ben ik van alle zenuwkrampen volkomen hersteld. Ik ben een geheel ander menscb geworden tot groote vreugde mijner huisgenooten." Onze verslaggever heeft zich persoonlijk van de waarheid overtuigd en de eenige woorden in 'tbyzijn van haren zoon waren deze»Als het niet zoo was had ik het niet geschreven." Da dankbaarheid lag op 't gelaat van de genezene, zoo drukt onze verslaggever zich uit. De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bg de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van lut bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloed armoede. rheumatiek, algemeene lichaams zwakte. Zq zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Verkrijgbaar a 4.75 Gid. de doos en 9.Gld, de 6 doozen, bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. Inhoud van „Do Huisvriend." no-. 5Coli- bri, door Melabi van. Javia. (Vervolg.) Een historisch eiland. Napoleon's laatste tehuis, gelijk het heden ten dage is. Met iilustratiën. Toen en nu, door A J. Servaas van Kooyen. Een wonderlijke reiziger. Een melkinrichting in do Kalverstraab te Amster dam. Met illustratie, naar een sdhilderij van C. H. Kuechler. Gravuxo: Van d'e markt. Advertentieblad: De spookput, door Alick Munro. AdVerU-ntiën. Vreemdelingenerkeer. Aan de afdselingen van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Neder land is door het bestuur het volgende mede gedeeld: dat op de t« Amsterdam d.d. 29 October jl, gehouden algemeene vergadering tot bestuursleden zgn benoemd de heeren mr. Joh. M. Jolles te Amsterdam, H. D. Tjeenk Willink Jr. te Haarlem en A. van Eijsden Jr, te Utrecht die respectievelijk defunctiën van voorzitter, penningmeester en secretaris op zich hebben genomen; dat de heer P. de Graaff te Groningen wegens de vele diensten door hem aan den Bond bewezen met algemeene stemmen tot eerelid is benoemd dat op een ingekomen verzoek van de af- deeling Haarlem werd besloten om de eerst volgende vergadering van den Bond aldaar te houden; dat de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester over het vereeni- ginsjaar 1898/99 worden goedgekeurd en dat gedrukte exemplaren daarvan aan de afdee- lingen en aan de niet aangesloten zusterver- eenigingen zgn toegezonden dat het bestuur gemachtigd is tot het uit geven en verspreiden van de vouwkaartvan Nederland zoodra de benoodigde gelden daar voor bijeengebracht zijn; dat de tekst voor de vouwkaart betrekking hebbende op de gemeenten waar een afdee- ling van den Bond gevestigd is, aan die afdeelingen ter goedkeuring is gezonden dat aan de afdeeÜDg Amsterdam is opge dragen om in overleg met den Bond, om trent de vestiging van een Centraal-bureaa te Amsterdam voor inlichtingen ten dienste der vreemdelingen, een nader onderzoek in te stellen en juiste voorstellen voor de uit voering in te dienen. Verwaarloosde kinderen. Men mdldt ons Te Groningen is tot stand gekomen, eon „Vereeniging ter bevordering van de opvoe ding en ter behartiging van de belangen van verwaarloosde kindereu". De vereeniging stelt zich voor in hoofdzaak werkzaam te zijn in overeenstemming met de over deze materie ingediende wetsontwerpen en zal trachten de oprichting van afdeelingen over het geheele land te bevorderen. De statuten zijn gereed/; de koninklijke goedkeuring zal daarop wor den aangevraagd. Het bestuur dier vereeniging bestaat o. a. uit de heeren mr. J. G. Holthuis, voorzitter, J. N. Voorsmit, secretaris, en I. RL Frank fort, penningmeester. Elcctrische verlichting van spoorwegrijtuigen. Naar wij vernemen zullen de spoorweg-rij- ituigon der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen binnenkort eJeotrisch wor den verlicht. Proeven hiermee zijn in '.et buitenland genomen. Qoede jacht. Op een drijfjacht is Mariënwoerd werden door elf geweren geschoten 405 hazen en 49 fazanten. Ladysmith. Naar aanleiding van een bulletin der rZutf. Ct." bevattende het gerucht dat La dysmith door de Boeren was ingenomen, wapperde van eenige particuliere gebouwen in verschillende deelen van Zutfen de vlag en speelde het carillon van den Wijnhuis toren het Transvaalsche Volkslied. De Wijnhuistoren echter, die al zooveel geruchten heeft hooren rondsuizen en weer verdwijnen, geloofde het blijkbaar niet, want tot driemaal toe raakte de mechaniek defect. Maar ten slotte gelukte het toch en stroomde de melodie van ïKent gq het volk I" breed en statig over de stad. Laten we hopen, dat het een of andere telegram-zonder-draad aan den .geest van vader Hemony intusschen de bevestiging had gebracht van de tijding dat Ladysmith nu in Jouberts armen rust, (»Z. C.") Qroot nieuws. To Vlactóbwedtde interesseert mcu zich toch ook nog voor iets anders dan. voor Transvaal- nieuws. Uit die plaats wordt aan de „Itn- sdhoter Crt." het vólgend belangrijk beriaht gezonden „Naar we met zekerheid vernemen, zal in de kerk alhier nog dezen winter een kadhel worden geplaatst. H. H. kerkvoogden zullen een onderzoek naar doelmatige 'kerkkachels instellen. Ook in de consistoriekamer zal een nieuwe kachel wordten gezet." Van goede familie. Generaal Cornelius Francis Cilery, dio nu 'liet bevel voert over het Britische legerkorps dat Ladysmith moet ontzetten, is van Ier- eche katholieke familie uit het graafschap Cork. Eigenaardig is dat de familie van den generaal nauw verwant is met verscheiden re- geerende vorstenhuizen in Europa^ Immers, het was de oudoom van den gene raal, Henry Glery, die te Marseille een groo- ten wijnhandel voerde, wiens dochter huwde met Jozef Bonaparte en later koningin van Spanje werd, terwijl zijn tweede dochter, Dé- sixée, met Bernadotte, den lateren koning van Zweden huwde, en aldus de stammoeder van het Zweedisdhe koningshui swerd. Zooals men weet, is deze Désirée Glery de eerste liefde geweest van Napoleon Bonapar te. Hij liep echter een blauwtje, omdat hij maar een jong en onbekend artillerie-officier was. Men heeft de vijandschap busschcn Na» poleon en BernadJotte vaak toegeschreven aan Napoleon'® jaloerscliheid op zijn gelukkigen medeminnaar. Een tocht op leven en dood. Zooals uit Atlanta in den staat Georgia (Amerika) gemeld! wordt, spreekt nagenoeg iedereen daar de laatste dagen van twee be ambten bij do „Southern Passenger Express- Company". Door hun buitengewone tegenwoordigheid van geest ©u hun aan overmoed! grenzenden moed hebben deze manuien moer dan 100 per sonen van een versohrikkelijfcen, dood gered. Het was avond, toen de exprestroin de stad Macon, verliet, en met een razende snel heid in de richting Atlanta voortstoomde. Spoedig was een groote, op ijzeren bogen rus tende, houten brug berookt, die op een hoogte van 100 voet boven ©en afgrond getouwd is. Onmiddellijk voor de brug maakt de weg een scherpe bocht, zoodat dó machinist do brug niet eerder kan zien, voor dat de looomotief er vlak bij is. Toen Pitman, de machinist van den van Macon komenden trein, de bocht voorbij was, zag hij tot zijn gtooten schrik, dat de brug in brand, stond. Slechts één seconde had hij om zich, te bedenken. Den trein te rem men, zou onmiddellijk tengevolge hebben een botsing met eeu trein, die dadelijk achter hem volgde. Hij koos den eenigen andereu weg, die niet minder gevaarlijk was, namelijk, hij opende eeu ventiel', zoodat de locomotief met een ko lossale vaart vooruitging. Met een waanzin nige snelheid stoof de trein door de vlammen en was in het volgende oogenblik gelukkig en behouden aan den overkant aangekomen. Niet minder mloed d!an de machinist Pit man toonde de conducteur Hobbard, die ook op dó machine Was. Nauwelijks stond de trein stil, of hij sprong op dón verbluften en verschrik:ten baanwachter, trok hem het lan taarntje uit de hand en rende over de bran dende brug den aankomende» goederentrein tegemoet, welkb machinist hij nog juist een signaal kon geven. IVais dit niet gebeurd, dan zou het gewicht van den trein te zwaar geweest zijn, cn het personeel zou in den afgrond een vorschrikike- lijken dóód gevonden hebben. Erie kinderen bedolven. Een ernstig ongeluk, dat drie jonge mon- schenlewens kostte, heeft in de nabijheid van Grimmen in Hommeren plaats gehad. In een diepe zandgroeve van een speeltuin hij de stad, waren verscheidene knapen met spel in en zamdholen graven bezig toen plotseling, tengevolge va,n een nog niet opgehelderde oorzaak, de onsamenhangende grond losraak te, in de diepte rolde en drie spelende kindo ren er onder begroef. De overige speelmakkers begounbn wel is waar daldeiijk met het ei- dingswerfe, dodh al hun pogingen waren te vergeefs. De bedelvenen konden eerst na lan gen tijd, door toegesnelde bewoners, slechts als lijken te voorschijn worden gehaald. Etyleen als concurrent van acetyleen. VJ Uit een afvalproduct van do ijzersmelte rijen wordt thans ©en gas bereid, waaraan do naam etyleen is gegeven en chemisch on in verbrandingseigenschappen veel overeen komt met acetyleen. Bij het produceeren van dit gas speelt de electriciteit eveneens een groote rol. De voor de bereiding van het ety leen gébruikt wordende slakken bestaan uit calcium, aluminium, silicium en koolstof. Zij worden fijn geklopt en dan met cokes in poe- dervorm vermengd1. Leidt men door dit meng sel een krachtige®, electrisehen stroom, dan wordt carbolit gevormd dat met water op de zelfde wijze het etyleen doet ontstaan als cai- oium-carbid het acetyleen. Het uit carbolit verkregen, gas moet goed- kooper zijn dan acetyleen. 'De eerste cahbolitfabriek werd in Amerika bij een ijzersmelterij te Hammond in Indiana opgericht. („T. v. N.") liet telegrafeer en met de schrijfmachine. Te Chicago is men tegenwoordig bezig met de berichten in kantoren te verzenden per schrijfmachine. De proeftijd is reeds voorby. De schrijfmachine staat op een lesse naar, uitsluitend voor dat doel ingericht. De stangen, die de letters in beweging brengen, zgn verbonden met een serie van pennen, die weder verbonden zijn met een reeks cirkelvormige klauwen, die op hun beurt bewogen worden door den stroom van den telegraafdraad. Het neerdrukken van een toets wekt een stroom op, die aan het andere einde van den draad den juisten klauw in beweging brengt, die de stang van de corres- pondeerende schrijfmachine naar beneden trekt, waardoor dezelfde letter wordt aan gegeven. Men zegt, dat men 2 maal vlugger hiel bij werkt dan met het Morse alphabet. Ieder die een schrijfmachine kan gebruiken kan het nieuwe instrument dus doen dienon om den geschreven brief onmiddellijk te telegra- feeren. Ee nieuwe elcctrische kracht. Naar de voorstanders beweren, zal men op eene andere wijze dan vroeger electriciteit kunnen opwekken, om licht, warmte enz. te verspreiden. Het procédé is geheim, en zal volgens hen een geheele onwenteling te weeg brengen. Vele proeven zgn reeds genomen. Alleen weet men, dat de electrische stroom wordt opgewekt door oplossing van chemische lichamen, en dat de stroom goedkooper zal zgn te leveren dan door dynamo's. Alles wat met machine» kan worden gedaan, kan dan door deze uitvinding goedkooper, zonder geraas verricht worden, met besparing van kosten en ruimte. De batterij zal licht, warmte en kracht verschaffen zonder dynamo, ketel of stoommachine. De toekomst zal leeren wat hiervan blijvend zal zijn. Wat gevouwen handen verraden. Een Ektgelsdhe dame, die zidh erop bo roemt oen. groote mate van mdasdhenbeiuiis te baziltten, is belangeloos genoog ocm jonge meisjes en ook jonge mannen', die op hot punt staan zich door Hymen de zoogenaam de razen-boeien te laten aanleggen, een klei nen wenk te geven, die wenkeïïjlc dient :cr harte genomen, te worden. Wil een bruid we ten of zij haar aanstaande in dón echt onder geschikt zal zijn, dan heeft ze er slechts op te letten, hoe de uitverkorene van' haar hart bij het vouwen der handen de vingers over elkander logt, Bavinidt zich do duim van do rechterhand boven dien vain db linieer, dan kan zij er zeker van zijn, dat „hij" in alle opzichten „haar heer" zal' worden. Is zij zelf gewoon db Wanden op detteTMe wijze te vou wen, dan komen tiwee harde stoenen bij' el kaar en in zulk een echt zal hot alltijd zonder uitsondering levendig toegaan. Men zal steeds waarnemen, dat een echt vrouwelijk gevoelen de vrouw, in wier na't/uur het ligt ach te schikken' en zich met vreugtdte onder oen ster keren wil te buigen, do handen zoo vouwt, dat de linkerdhrim bóven dan rechter ligt, do linker wijsvinger boven, don rechter enz. Op dezelfde wijze vouwt de man zijn. handen, die geen energie heeft, dien ieder vrouwelijk we zen om den vinger rrikketen kan1, enz., Do zelfstandige vrouw, die zonder af te dtwalen haar weg dloor het leven gaat, zal juist zoo h.-iair handen in. elkander leggen ails de boven bedoelde werkelijke mam, dien geen vrouw ter wereld ouder de pantoffel krijgen kan. ,;*S, -

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6