Transvaal en Oranje-Vrijstaat. MNNENLAm STADSNIEUWS. VL A ARDING EN. MAASSLUIS. Staten-Generaal. Ingezonden Mededeelingen. Het -ADKESBOKK VAN SCHIEDAM", dat onlangs verscheen en ten Bureele van de Scliieclain- sclie Courant" tegen den prijs van ƒ1.25 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stukken alles wat men in het dagelijksch leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. 4. De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden, 4c 4; 4c Gemengd N i e uw s. deniengde Mededeelingen. Het jaarlijk'-ch gastmaal der Engebche Kamer van Koophandel te Pst ij®, waar de Britbche gezant een politieke speech pleegt te houden, was op 12 dezer vastgesteld, maar is uitgesteld omdat sir E. Mouson geweigerd heeft te komen. Men herinnert zich zeker dat de gezant verleden jaar veel onaange naamheden te verduren heeft gehad over zijn speech, waarin hij protesteerde tegen de Fransche speldeprik-poliliek in zake Fashoda. Blijkbaar geeft de gezant er de voorkeur aan, nu er weer wolken zijn aan den Fiansch- Engelsclien hemel, zijn mond te houden. Üelcassé deelde gisteren in den Franschen minisleiraad mede dat admit aal Founder den Russi.-chen admiraal Tyrtow te Sebasto- pol gaal bezoeken. In een door de iPatiie" gepubliceei den brief van Mercier aart een monatchistisch afgevaardigde, zegt de generaal de hem van conservatieve zijde aangeboden cundidatuur voor den door Chesneïong's dood vacante senaatszetel aan te nemen. Het Hooggerechtshof te Parijs heeft gis teren ntr. Ilornboisiel, den verdediger van Ifarifder, voor den lijd van drie maanden geschorst, daar bij de interiupties van vele Senatoren met «gehuil" bestempelde. Het congres der Frnnsche socialisten heelt laag gediscussieerd over de veitesenwoordi- ging der verschillende groepen. Paul Lufar- gue hield een heftige rede tegen Millerand en en Jaurès en lokte een betooging van hun aanhangers uit, Er was veel lawaaide guesdisten bestormden op een oogenbltk de tribune. Besloten werd teri laatste dut iedere groep drie stemmen zal uitbrengen en boven dien een voor elke vijftig leden. Uit was het voorstel Wulter-Jaui ès. Daarop werd de discussie voortgezet over het zitting riemen van Millet and in een bour geois ministerie. Jaurès verdedigde het, ter wijl Zëvaès en de Guesdist Letang het be streden. Viviani en Allentane bielden warm toege juichte redevoeringen ten gunste van Millet and. Alfred Dreyfus heeft aim den voorzitter der amnestie-commissie uit den Senaat een schrijven gericht, waarin hij vraagt hem van geen der middelen te hetooven om zijn eer terug te krijgen. Men heeft hem de vrijheid weergegeven en hij wil wraak noch haat, maar alleen zijn eer. Met het oog op de lage graanpi ijzen hebben zeventig afgevaardigden van vierenveertig gtoote graansyndicaten in Duitschland en Oostenrijk te Ilalle vergaderd. Besloten is dat men een trust zal trachten te vormen om een beltootlijken prijs te handhaven. In antwoord op een vraag van den afge vaardigde Almadovar, verklaarde de minister president Siivela gisteren iu de Spaansclie Kamer dat de regeermg geen enkel oiticieel bericht betreffende een doorzoeking van een Spaansoh koopvaardijschip door Britsche kruisers heeft ontvangen. Indien het bericht juist is, zal de Regeeritig bij liet Britsche gouvernement reclameeren. Dat koning Alexander van Servië aan een longaandoening lijdt, wordt voor een kwaad willig verzinsel vei klanrd. De Koning maakt het best en zal zich op den reeds vroeger vastgestelden tijd naar Weenen begeven om daar door Keizer Frans Jozef te worden ont vangen. Den hertog van Parma is een zoon ge boren, zijn achttiende kind dat in leven is. Het is het negende kind van zijn tweede vrouw, prinses Maria Antonia vanBtaganza. De eilandengroepen derKarohrien, Marianen en Palao-eilanden zijn aan Duitschland over gedragen. De vroegere Spaansclie bezetting der eilandengroepen is te Manilla aangekomen. De afgevaardigde Roberts van den Noord- Amerikaanschen Staat Utah is Mormoon en heeft meer dan één vrouw. Zeven ïnillioen monogamisten vragen op dien grond dat Bij niet zal worden toegelaten. De vraag is echter of de Constitutie daartoe het recht geeft. Het door het »Dbld." verspreid bench aangaande het uitzenden van miht.uie attachés tot bijwoning van den oorlog in Zuid-Afrika is voorbarig, zegt men. Erg voot- bang zou de benoeming anders niet wezen, zegt op haar beurt de »Rsb." Aan een schrijven van _nej. Slot-, hoofd -vau den verplegingsdienst van do tweede ambu lance, aan boord van het stoomschip II e r- zog, te '.vGravenhage ontvangen, wordt liet volgende ontleend „Ik kreeg een. afzonderlijke tafel voor de leden der ambulance, tot lieden is de stem ming prettigbet gelijkt mij over bet alge meen een flink korps pleegzusters; ook ae broeders maken een goeden indruk. „De ligging is goed. de ruimte .wel wat ba- perkt, maar wij worden steeds praktischer en zullen nog eindigen ruimte over te hebben. De tafel is goed, midden in prijkt trouw te midden onzer bloemen, het portret, onzer Ko ninginnen, dat ik van hu» meekreeg; alge meen worden zij bewonderd en het „wie lieb- \ich', wie sc.Siön' doet ons nationaal hart warm aanmet trots vertellen wij, dat onze Koningin-Moeder beschermvrouw is van het Itoode Kruis en ons een telegram ten af scheid zond. „Het geheel heeft een gezellig aanzien." De »0. II. C." meldt,dat mr. J. B. Loman Woensdag met dr. Van Leersum naar Peters burg gaat, teneinde met het comité aldaar de bijzonderheden vast te stellen der Rus- sisch-llollandsche ambulance. Wij kregen inzage, z-gt de «Delftsche Ct." van een particulier schrijven vari een Hollander, familielid van een onzer stadge- nooten, en ingedeeld bij de ambulance dei- Boeren. Het schrijven is gedateerd vau Elands laagte waar hij werd gevangen genomen met twee doctoieu en de geheels ambulance. Op wonderbaarlijke wijze is bij ongekwetst gebleven daar de ambulance tweemaal een lievig vuur moest doorstaan en eeu granaat door liet dak vnrt de loods sloeg waar men aan tafel zat. Kleederen, dekking, geld alles heeft bij iu dien slag verloren. Het is schrijft hij een bloedige en verschi ikkelijke oorlog". II. M. de Koniogin heeft benoemd tot dame du Palais honoiaire inevtouw de batonesse du Tour van Bellinchave, geboren Huijde- coper en tot dames du Palais mevrouw Groeninx vau Zoelen geboren van de Poli en mevrouw de baronesse van Wassenaer van Catwijck gebot en biitonesse van Boet- zeiaer. H. M. de Koningin vereenigt heden uan tafel, jhr. mr. Van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Weenen, met verlol alhier en luitenanl-geneiaal Kool, adjudant in buitengewonen dienst van II. M. chef van den genenden stnf. 11. D. 11. Prinses Elisabeth van Waldeck- Pvrmont en de graaf Zu Erbach brachten héden een langdurig bezoek aan den Grooten Koninklijken Bazar in de Zeestiaat te's-Gta- venliage. Heden is te 's-Gravenliage aangekomen een Chineescbu Missie, aan wier hoofd staat La Hal Huau, buitengewoon gezant van Ctntiu te Berlijn en 's-Gravenlutge, die vergezeld is van 4 leden der legatie. Het gezantschap is belast met een bijzon dere zending bij 11. M. de Koniugtn, die het morgen zal ontvangen. De Russische gezant bjj ons llof is hedeu naar Brussel vertrokken. Hij wordt spoedig terugverwacht. In het Hotel dea Oudeu Doelen te 's-Gra- venhage is heden aangekomen markies Rasiddli, uieuw benoemd gezant van Siam te Londen en bij ons Hof, die zjjne geloofs brieven aan H. M. de Koningin komt over handigen. Sinterklaasavond. Eigenlijk St, Nieolaasweer was het gister avond niet, noch in idealen noch in reëelen zin. Want wij hopen gewoonlijk op fiisch winterweer met een staai-biauwen hemel en een mat-gouden zonnetje, en wij krijgen ge woonlijk nijdig windgeblaas uit het noord westen met vies-zwartige wolken en druilerige regen. Gisteravond niets van dat alles, 't Was van dat lauwe lenteweer, dat de velden doet dampen en een grijs waas legt over de akkers, zoo'n week weertje dat we in Maart en April wel willen, maar ous in December schnkbeeelden voortoovert van kamillethee en heete citroen, gevreesde volgers in het spoor der iniluenza.. Evenwel, de week- zachte temperatuur kwam nu wel van pas. 't Was vol bij den weg van kijkers, de meesten koopers in epe. Vooral het jongere, vrijende geslacht was flink vertegenwoordigd. En tusschen die kijk en kooplustige mensehen wrongen zich tel kens klompen half- en heel-opgeschoten jongens en meisjes, verzeilende schamel ver momde figuren met nare grijnzen voor hel hoofd en zonderling toegetakeldhier eeu neger met een overmaasche deern, daar een groep zeebonken in miniatuur met veel te lange oliejassen eri reusachtige zuidwesters, dan weer onbeholpen Sinterklaasen en een soort moderne saters met oogengepuil en monsterachtige neuzen eri monden. En dat alles schoot voort of hoste schok kend langs onze winkelstraten, die helaas! nog zoo weinig modernen handelsgeest ade men, Wat weinige zijn de uitstallingen die den dwalenden blik onweerstaanbaar tot zich trekken. Toen in het late een buitje viel, was het al rustig geworden bij den weg. Jf u Een zeer genoeglijke avond werd gisteren, ter gelegenheid van het St. Nicoiaasfeest, aan de werklieden van de bierbrouwerij »de Griffioen", met hunne vrouwen en kin deren, door hunne patroons bereid. Oin zes uur reeds nam het feest een aan vang, ten einde rnet het oog op de vele kinderen tijdig te kunnen eindigen. Het meest spannende oogenblik was wel toen St. Nicoluas, vergezeld van zijn zwarten knecht, zijn intrede deed. Bij zijn vertrek wekte de goede Sint allen op een gave al te zonderen voor onze bioeders in Ttansvaal. Daaitoe ginpc de zwarte kuecht rond, die hiermede een bedrag van ruim f 24 ophaalde. Een droevig ongeval heeft bet 6-jarig dochtertje van J. van Speijk in de ilagastraat het leven gekost. Door het omvallen van de koffiekan kreeg het arme kiud Zondagavoud den heeten inhoud over het lichaam, en het brandde zich zóó ernstig dat het gisteravond overleden is. Door de" politie zyn alhier aangehouden twee personen die in het «Algemeen Politie blad" gesignaleerd stonden wegens onbetaalde boeten. De aangehoudenen hadden niet veel zin in het hun toegedachte gratis logies en kwamen met geld over de btug. Met ver lichte harten en portemonnaies gingen zq daarop in vrede huns weegs. Een 55-jarigen scharenslijper -wachtte aan het slot van den Sint Nicolaasavond een alleronaangenaamste surprise. De man viel vannacht te kwart over eenen ongeveer in de Schie, en het kostte zqn beide redders, J. G. Verbrugge en J. H. Huihoven, heel wat rnoeite lietn behouden op den vasten wal te brengen. De politie nam den druïp- nalten man mee naar 't bureau, waar hij zijn kleeten kon drogen. BURGERLIJKESTAND. Overleden 5 Dec. Een levenlooze dochter van F, vau llai melen on M. G. Jeup, Nieuwe Haven. Gerrit de Gtoot, oud 44 jaar en 10 maan den, Buitenhavenweg. De volkslezingen dezen wiEter vanwege de Chr, Jongeimgs-vereeniging «Liefde en Vrede" te houden, zullen plaats hebben op 8 Januari, door prof. dr. P. Biesterveid Onderwerp «Het Christendom de eenige weg tol het waarachtige inensehelijke". 12 Febr., door ds. A. S. A. Vermeer. Onderwerp«Aanteekeningen uit het leven van een predikant". 5 Maart, door ds. C. L. Laan, Onderwerp «Indrukken van vroeger, en wenken voor urtzen tijd, van uit de eigen woning van den beroemden Hervormer John. Knox iu Eden- burg". 22 Maait, door prof. dr. P. S. Valeton. Onderwerp: sin zijne voetstappen en audeie verhalen van Sheldau". Behalve eenige loggers, die nabij Boulogne nog eenigen tijd de haringvisschei ij uit zullen oefenen, hebben allo loggers van Vlaardingen, Maassluis en Scheveniiigen deze visscherij geëindigd en liggen behouden binnen. Van Vlaai dingen en Maassluis zullen er eenige binnenkort ter beugvtsscherij uitgaan, terwijl de Sciievenmgsclie loggers na Januari gruottu- deels de tiawlvissuherq ter hand zullen nemen. Op een zestal bommen na, die iederen dag kunnen komen zijn ook alle Scheveuingsclie bommen behouden terug. Zq zullen alle in de Maashavens overwinteren, alleen een bom van de wed. D. v. Leeuwen staal aan 'tstrand voorbij den Yuurtoren. 'Met ingang van 1 Januari 1900 is be noemd tol agent van politie te Hilversum, II. Bontekoe, thans agent van politie 3e kl. alhier. 'Gisteren had op de openbare bewaarschool alhier liet door de jeugd lang verbeide St. Nicoiaasfeest plaats. Aan elk der kinderen werden versnaperingen aangeboden en tevens ontving ieder nog een kleine surprise. Aan het post kantoor alhier werd gedu" rende de maand November ingelegd f 7028,36, terugbetaald f2551,02. Het laatste, door dat kautnor uitgeven boekje draagt liet nummer 2355. Sedett de vorige opgave is aan het bureau van politie alhier als gevonden gedeponeerd, een huissleutel. Aldaar terug te bekomen. Tevens zijn inlichtingen te bekomen om trent een in bewaring genomen, bruinen lang harige» hond. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd G Dec. Hugo Peters en Joriua Iluizer. Andries van der Valk en Ditkje de Blooijs. Johannis Henneveld en Neeltje van Dorp. Martinus Adrianus Voorbach en Wilhelmina Bader. Den 7en dezer wordt uit Hamburg per s.s. Benin verwacht een partij buskruit, bestaande uit 1520 kisten, wegende bruto 8069 KG. netto 5680 KG. die aandekruit- haven tegenover Vlaardingen zal worden gelost in den lichter Alida Adrians, schipper Groeneveid, om later door hetzelfde stoomschip weder te worden ingenomen met beslemming naar de Westkust van Afrika. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 December. Besloten werd Woensdag 13 December a.s. na de pauze de eindstemming over dé Onge vallenwet te houden, en. morgen en overmor gen de zitting ten 10 uur aan te vangen en Maandag a.s. ten li uur. Het algemeen debat over de begrooting voor Buitenlandfcsclie Zaken en de motie-Kuy- per, luidende: „De> Kamer van oordeel dat ter gelegenheid van de Vredesconferentie niet ten behoeve van die ons stamverwant© Republieken in Ztüd-Afrika gedaan is wat had kunnen geschieden!, gaat over tot de orde van dén dag," werd voortgezet. De hoer MEES bestreed do motie. Z. i. kon de Regeering in Januari niet den oorlog in Zuid-Afrika voorzien. Er moet niet te veel van den Minister gevergd worden. Spr. aoiit de motie in haar gevolgen gevaarlijk. De heer TRAVAGLINO verklaart vóór de motie te zullen stemmen en zegt er prijs op te stellen zijn afkeuring uit, te spreken over de niet-uitnoodiiging ter Conferentie van Z. H. den Paus, waaridoor heb godsdienstig ge voel m Nederland is gekwetst. Do heer SCHAEPMAN daarentegen zal zijn stem aan do motie onthouden, met om dat hij geen levendige belangstelling koestert voor de Z.-A. Republieken, maar omdat bij 't niet overeenkomstig den eerbied aan den Paus verschuldigd, is, langs bedekten weg uit te spreken, wat spr. niet openlijk kan doen. Door do motie aan te vallen, door ook af te keuren de n iet-uitnoodigrng van den. Paus, wil spr. niet een ongewenschten strijd in het leven roepen. Echter protesteert spre ker tegen die niet-uitnoodiging, waarbij bij zijn leedwezen uitspreekt d!at de Regeering haar hand daartoe heeft moeten leenen. De MINISTER VAN BUITENL'AND- SCHE ZAKEN beschouwt de motie, afkom-1 stig van den leider der oppositie als 't ware over dit belangrijk punt, als een motie van wantrouwen, hetgeen ook blijkt uit haar in houd. Overigens zou de gisteren door Kuyper aangewezen wag de Republieken, in moeilijk heden hebben gebracht en. ook ons land daar aan. hebben blootgesteld. De Minister beroept zich op zijn antece denten als waarborg dat hij alles ten behoeve van de Z.-A. Republoeken heeft gedaan. De MINISTER VAN FIN ANCIEN ver klaart dat alle mededeelingen van uen Minis ter van Buitenl. Zaken volkomen instemming vinden bij alle Ministers. Latere gebeurteni. sen hebben het Kabinet niet geschokt in de overtuiging dab liet nationaal behang een an dere gedragslijn voorschreef, maar dat elke andere gedragslijn schadelijk zou zijn geweest voor de eer en de internationale positie der Z.-A. Republieken. Naar de eenparige meening der Ministers is de motie gegrond op onjuiste feiten. Der halve ontraadt het Kabinet met nadruk aan neming der motie. De heer DE VISSER zal tegen de motie stommen, omdat zij aan den eenen kant te véél on aan den andéren kant te weinig geeft, en die geen gedragslijn aangeeft, en waaraan eeu anti-Engeisch karakter kan woirden toe gekend, hetgeen bij de bestaande stemming des volks, bedenkelijk zou kunnen zijn met het oog op onze internationale houding. De lieer RINK is door 's Ministens verde diging niet geoehok't in zijn overtuiging dat 's Ministers beleid niet geheel goed was. Ech ter zaï spreker tegen de motie stemmen, we gens heb onbestemde daarvan en omdat hij heit niet in 's landt belang acht in de bestaan de omstandigheden de Regeering ernstige moeilijkheden in don weg te loggen, waar nog veel van te verwachten isleerplicht, wo ningwet enz. De heer VAN KOL verklaart, onder op merking dat liij bij, dit debat veel blaffende nond'en heeft gehoord, die editor niet bijten, vóór de motie te zullen stemmen. De heer KUYPER wijzigt zijn motie al dus: „De Kaaner, gehoord de verklaringen van den Minister van Builtenlandseli© Zakon, van oordeel dat door hem ter* gelegenheid van de Vredesconferentie niet ten behoeve van de oud-stamverwant© Republieken in Zuid-Afri ka gedaan is, wat had' kunnen geschieden gaat over tot de oudé van den dag." Spreker constateert dat liij geen zijner po litieke vrienden over het indienen der motie, noch over haar vorm heeft gesproken. Met opzet heeft Mj zijn motie zoo zacht mogelijk gesteld en bij betoogt dat de motie alleen l>e- vat kritiek op de handelingen vóór de confe rentie. 's Ministers verdediging heeft spr. geenszins bevredigd'. De Minister heeft niet aangetoond d'at wij niet elders aan de Confe rentie hadden "kunnen deelnemen wanneer wij de Conferentie hier niet aanvaard had den. De verklaring van den Minister-President beoordbeleude, komt spr. er tegen op dat het vrije oordeel van het Parlement steeds meer en meer aan banden wordt gelogd. Na deze verklaring van het Kabinet, maakt voorstel ler zich geenerlei illusie meer omtrent hot lot zijner motie. Nadat de MINISTER nogmaals zijn beleid had verdedigd, werd de- gewijzigde motie, ver worpen met 71 tegen 21 stemmen. Vóór stemden de hoeren Van Kampen, Travaglino, Van Alphen, Bmrntn elka.rn p Schaper, Van Kol, Kuyper, De Ras, de Waal Malefift, Krap, Van dter Kun, Troelstra, 't Hooft, Van Atsah van Wijck (Ede), Van der Veilde, Heemstra, Van Vlijmen, Duoas sen, Donner, Staalman en Sereb, Daarna werden de algemeene beraadslagin gen gesloten. Bij do artikelen komt dé hoer VAN BE- DEM op tegen de bejegening van de Zwol- sche firma Saboemakcur, bij een inschrijving voor meubelenleverantie voor hot Paleis van Justitie te Pretoria. De MINISTER verwees naar zijn schrifte lijk antwoord. De heer VAN GILSE bepleitte uitbreiding van het consulaire korps tegenover inkrim ping van het diplomatieke korps. Hij wees er daarbij op dat onze gezant te Londen niet op zijn post was toen de verwikkelingen tus- sclien Engeland en Transvaal aanvingen en toen wellicht Nederland op arbitrale beslis sing van het geschil had kunnen aandringen. Ook haalt spreker eenige voorbedden aan d!at onze gezanten niet op hun poet waren wan neer hun hulp noodig was. Hij betoogt, dait de behartiging onzer handelsbelangen beter toevertrouwd is aan speciaal daarvoor opge leide consulaire ambtenaren dan aan diplo maten- De heer FOKKER sloot zich hierbij aan, meenend'e dat van onze handelsvertegeniwoor- diging buiten Europa meer werk moet wor den gemaakt. Over 't algemeen moesten slechts onze diplomaten-posten iu het centra van Europa, worden gehandhaafd. Hij stolt een amendement voor om f 6000 van de be groeiing te nemen ter opheffing in den loop van 1900 van het gezantschap va.n Madrid, dat z. i. met dat te Lissabon kan vereenigd worden, nu Spanje door afstand' van grond, als koloniale staat niet meer onze buurman is. De lieer SCHAPER bestreed in aanslui ting hierbij op de geringe resultaten van het weinige nut van onze diplom abie, daarbij er op wijzende op afwezigheid van gezanten op hun posten, juist wanneer zij. daar moesten zijn. De geldenthans betaald voor de over bodige gezantschappen, konden beter besteed worden tot leomging vaar de nooden der ar beiders, dan aan deze „dure hoeren". Waar db internationale pers tot in de kleinste flauwiteiten alles meedeelt, hebban wij geen boodschappers in het buitenlaaid noodiig om te speuren. Deze menschen zijn z. i. nutteloos en kunnen zeer goed gemi.-b worden. Wij hebben meer noodig cousin f. coor de behartiging onzer handelsbelangen- De heer VAN KARNEBEEK schroef Schaper's bewoordingen over onze diplomatie toe aan totale onbekendheid met het wezen der diplomatie, en bestreed voorts i ot amen dement omdat hij wegens dfen grooten af stand tusschen Lissabon en Madrid vexeeni- ging dezer gczantschapsposten afkeurt. Do MINISTER, voor onze vertegenwoor diging zoowel diplomaten als consuls aoodig adh.teu.de, handhaaft zijn bezwaren 'egen in krimping van het diplomaten-korps door uit breiding van het korps consuls, een quaestie die zich eigenlijk in naamverandering zou p- ossen. Daarbij komt dat bij do hooge eischen aan consuls te stellen, het niet zekea is d'at er genoegzaam zullen te vinden zijn in ons land. Waar wegens het gebeurde met den ge zant te St. Petersburg door den Minister zoo streng mogelijk is opgetreden, had de beer Van Gilse, z. i. geen recht om over deze qxuestie te klagen. Vereeniging van de ge- zantschapsposten van Madrid en Lissabon wordt door den .Minister bestreden bij de ver meerdering van onze handelsbelangen met Spanje. De Minister acht 't een zeer onge- scliikt oogenblik om den gezamtsahapspost te Madrid op te heffen. De meerderheid der C. v. R. is van gelijke mecning en bestrijdt alzoo het- amendement. Het amendement-Fokkc-r tot samensmel ting van de gezantschap^posten te Lissabon in Madrid wordt verworpen met 69 tegen 20 stemmen- De post voor de gezantschappen wordt hierna aangenomen. De heer VAN RAALTE heeft een motie voorgesteld in het belang van een betere re geling en meer stelselmatige inrichting van het consulaatwezen. Deze motie zal later be handeld' worden. Hoofdstuk 3 aangenomen niet 66 tegen 8 o o stemmen. iMorgen te 10 uur hoofdstuk Justitie. ft 80 ets. per regel. c\SVkS*o Aan het Bureau van de SCHIEDAM- SCHE COURANT worden ADVERTEN- TIBN ter plaatsing aangenomen voor allo Binnen- en Buitenlandscke Dag en Weekbladen. GEMAKVan een advertentie, welke men in verschillende Couranten wenscht ge plaatst te hebben, is slechts één afschrift noodig. Men heeft slechts ééne rekening. Do kos ten zijn niet iioogar dan bij eigen in zending. Moordaanslag. 'Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenochtend omstreeks 10 ure heeft'in den tuin achter liet huis no. 27 aan de Vredenhofstraat onder Kraliegen een moord aanslag plaatsgehad. Een timmerman, zekere Van Biggelen, aan een schutting achter liet huis werkzaam, begaf zich tot den bewoner Torman ont hem te verzoeken zijn jas in deu tuin te ntogeu ophangen. Torman, hem tegemoet komende, bracht hem toen, zonder dat hq nog een woord had hunnen spreken, onverwacht een diepe mes steek in de hartstreek toe. Gevaarlijk ge- woud stortte de man ter aarde. De dader die waarschijnlijk in een vlaag van waanzin handelde, begaf zich direct weer in zijn woning waar hij zich opgesloten hield, zoo dot de politie hem niet onmiddellijk kon airesteeren. De gewonde werd per brancard i.anr het Ziekenhuis veivoerd. Hedenmiddag was zijn toestand, hoewel gevaarlijk, be- vredigenp. Terrorisme. Da bewoners vau de Keikstraat te Hil versum hebben aan den burgemeester een schrijven gericht, waarin, naar aanleiding van h't attaalrumoer van Zaterdagavond en de door het gepeupel geuite bedreigingen, verzocht wordt voor hedenavond bijzondei e maatregelen te nemen om de goede orde en veiligheid te verzekeren. Men meldt ons heden liet is hier gisteren weer oniustig ge weest. De politie moest enkele malen met de blanke sabel clmtgeeten. Een timmerman werd deerlijk gewond aan arm en aangezicht. Even na middernacht maakte de politie aan liet relletje een einde. Hoovers. De Parijsche politie heeft een drietal mo vers gegrepen, behoorende tot eene bende, die sedert geruimeu tijd het Boulogner bosclt onveilig maakte. Als men daar op eenigszins afgelegen paden wandelde, kon men het genoegen hebben een heer tegen te komen, die zich bekend maakte als inspecteur van politie of iets dergelijks en u verzocht mede te gaan, als gelijkende op het signalement van. een door hem gezocht persoon.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2