53ste Jaargang. Donderdag 7 December 1899. No. 10109 Tweede Blad, UIT DU PEIIS. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat GS. iiiiimiiVKiw Prijs der Adverten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12J/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon üVo. 133. De begrooting van Buiten lanbsciie Zaken. De ICamer-overziclit-sdirijivere der Ooh- teiidblaidten wijden enkel© bosclioiuiwingen aan de zitting der Tweede Kamer op gisteren en de motie-Kuyper. Het „Handelsblad" zegt o. a. Wij hebben volstrekt geen onverdeelde be wondering voor liet bei Md van dien minister van buitenlandsche zaken, die haar aan ons dan ook niet verdiend heeft, en wij vinden zijn redevoering van gisteren ook niot bij zonder krachtig en pittig. Maar d'o onpartij digheid gebiedt ons te erkennen, dat hij ra. deze quaestie moeilijk anders liaid kunnen handelen dan hij gedaan heeft. De voorsteller der motie erkende gisteren zelf, dat onze Re geering niet met Engeland had kunnen on derhandelen over aan Transvaal t© stellen voorwaarden en zou dait zelfs een „crime" hebben gewonden. Maar hij maakte er een grief van, dat dan tocli de Oranje-Vrijstaat, die een geheel souivereine staat is, wend ver geten. Is do Vrijstaat, welks burgers than» zoo wakker naast de Transvalers strijden, hier niet maar „pour le bssoiri de la ca/nse" er bij gehaald? Heeft, deze Republiek zich niet tot voor zeer ktarten tijd in zeer beschei den afzondering gehoii'dten en zou iemand er aan gedacht hebben van haar voorbijgaan en grief te ma'ken, als d'o jongste gebeurtenissen haar niet op den voorgrond hadden doen tre- den? En zou gelpk de heer Mees zeer ter- snede aanvoerde die toelating van den Oran jevVrïjsltaat alleen niet nog grieven der voor de Zurd-Afrikaansehe Republiek zijn ge weest? Wij vinden daarom vqor de aanneming van de miotic van dén heer Ruyper geen voldoen de reden aanwezig en kunnen haar enkel aan nemelijk achten voor heit die gaarne deze ge legenheid als oen stok willen gebruiken, om de R-cg'eering te slaan. Veel meer zou ons, in het belang der stamgenooten in ZuidkAfntka, een andere motie toclaclion, namelijk een waarin do NedcrLuid»che Tweede Kamer haar overtuiging uitspreekt, dat de Regoering zich zal beijveren elke gelegenheid die zich voor doet aan te grijpen om gelijk bi] de vre desconferentie uitdrukkelijk is voorbehouden alleen of met andere mogendheden haar goede diensten of bemiddeling aan ie bieden om aan het bloedbad in Zuid-Afrik a. met be houd vam do onafhankelijkheid' der beide Se- publidken een eind te maken. De „N. R. Ct." oordeelt: Is er echter roden om, nu de minister an dermaal betuigd heeft de door hom gevolgde gedragslijn te blijven .beschouwen, niet slechts als de baste in het belang der Repu blieken, maar ook als de eenig mogelijke, liem door oen politieke verklaring te logen straffen? Daar zouden wij niet gaarne ecu toestemmend antwoord op geven. Hat ver schil tusschen de belde gedragslijnen voor zulle een demonstratie mcib gewichtig genc-cg en bovendien, bij bet ontbreken van open baarheid van alle stukken, niet volledig te beoordeel en. Het is daarom, dat wij hopen, dat de Ka mer haar goedkeuring onthouden zal aan de door dien lieer Kuyper, ditmaal liet laatst in het debat tredende, voorgesteld© motie, „dat ter gelegenheid van do Vredesconferentie niet ten behoove van de ons stamrvenwauite repu blieken godaan is wat had kunnen geschie dt®". Do onibepaaldo bewoordingen diezer motie laten tot velerlei uitlegging ruimte. De heer Lobman vond dla.n ook reedb aanleiding om op to merken, dat de Kamer niet duidelijk genoeg heeft doen blijken het zelve eens ie zijn over hetgeen er gedaan had moeton wor den, om uit be bunnen maken wat de regee- ring liaid moeton doen. De „Telegraaf" meent: De lang verwachte dag, waarop de Vredes conferentie in de Kamer ter sprake moest ko men, aangekondigd! alreeds door don heer Kuyper op 2 Mei, bij gelegenheid van zijn in terpellatie, was heden daarde algemeene be schouwingen over de begrooting van Buiteu- landsdie Zaken boden de gelegenheid, om de bekende grieven breedvoerig ter sprake brengen. We kregen dan ook een reeks van tamelijk belangrijke redevoeringen te hooren, en de zaak is daarmee niet afgeloopen, want cp net eind) van den middag kwam de heer Kuyper, na zich den heelen dag op den achtergrond 'c hebben gebonden, to voorschijn met een no tie die morgen, verder zaïl worden behandlala, doch die, niettegenstaande ze zeer gematigd gesteld is, niet veel kans zal hebben om Ce worden aangenomen. In de motie toch zijn slechts een dteel der grieven belichaamd, daar za alleen van do Kwestie der Zuid-Afrifcaamsche Republieken handelt, en liet is de vraag of de katholieken bereid zullen zijn, hun stem er aan te geven, wanneer de kwestie van de uitnoodigino- van dn Paus aldhs daarin wordt terzijde gc°teld. In het omgekeerde geval echter, wanneer om trent deze laatste kwestie vvèl een uitspraak in de motie belichaamd was, zou het weder de vraag zijn, of er een meerderheid voor 'e vinden zou wezen, waar bijv. een man als de lieer De Sawornin Lobman heden het denk beeld van die vertegeniwoordigmg va,n de-n Paus op de vrecles-conferenhe zoo ernstig be streed. HetVaderland" zeide gisterenavond reeds De zachte critiek scheen geen tastbaar doel te beoogetf totdat dr. Kuypei zich na den Mm. in 't debat begaf, om dezen he- windsman door een motie te trefl-n, die vei klaarde, dat niet alles was geschied, wat in hel belang der Republieken bad kunnen zijn gedaan. De afkeurende bedoeling is duidelijk, maai wat had dan wel geschied moeten zijn? Het moet eikerid worden, de heer Kuyp-r wist het precies en het schei pst van allen wees hij liet aan, maar nu wil het ongeluk, dat anderen weer tneeneu, dat anders had ge handeld moet worden, getuige de heer L>h- rnan, wiens wonderlijk advies weinig bijval vond, maar die zijn bijval aan het recept- Kuyper onthield. En dan, hoe weet men met nauwkeurig heid al wat de Minister heeft gedaan en hoe weet men, dat eeu andere gedragslijn, zij moge sommige leden meer aantrekken, in liet welbegrepen belang der Republieken zou zijn geweest. De IKuid-Afrikaniische Mail. Elandslaagte. „Di Patriot" ontleent aart een nummer van do „Standard and Diggers News" de vol gende lijst van gesneuvelden en gewonden Gesneuveld: dr. Oester, ex-Staatsproru- raur; Landdrost Bodenstedn (van Krugers- dorp), Mure, Minnaar, W. W. van Malen, F. van Sittert (van BurgheuJdtoip), J. Af. Schink, L. Roubensteimer (politie), majoor Benjamin Hall (v. d. Stadsraad), veklkornet Potgieter, D, Pronk, (Johannesburg), D. Ger- mishuizen, Van Conger (Duiledi corps), G. Aluller, J. S. Coetzee, R. Impey, sen. (poli tie), W. P. Alohrens, P. Blignaut, sen., Roux (Krogeradorp), D© Aloillon jun. (Johanrtes- buig), Van der Wegen en Van der Huur. 22. Gewondgeneraal Jan Koch (ernstig), J. SWaïtb, F. Steeier (artillerie), S. Koek (ern stig), W. Liebenberg, F. J. Mattey, G. G. Lamb, R. P. Botha, J. J. Kotzé, C. A. Kot- zé, korporaal J. Forster (ernstig), D. Fabd, Latnlbing (ernstig), J. H. Menlz (ernstig), H. Blistoiï, A. van dor Walt, H. Dexteihui- zer, A. Naiudé, kolonel Scluel, E. Engels (ern stig), P. Grobbelaar, J. IXom (artillerie), Geo Hough, Al. Human, F. Schenk, (politie), Os- cai Raaff, F. Coetzee (ernstig), W. P. de Lan ge, G. Sisnian, L. Pretorius, Do Wet, De Wet, Pldüp Blignaut, Alike van Schoon (ern stig), Latcgaan, F. de Roos, G. Coetzee (ern stig), Spiiler, Visser (politie), Gert van Nte- kork (pdlitio), Van Verton, J. H. Pyper, J. van lieerden, C. P. Pitser, Fouché (FonJs- biu-g), L. P. Rademeyor, Du Plooy, Nicuw- houd, W. Pretorius, F. Kok, Van Leeuwen, J. J. Steyn, Steyn, graaf Van Sippelen (graaf Zeppelin ernstig. 54. Do krijgsgevangenen op de sPenclope". In een der met de mail hedennacht ont vangen bladen, lu'dt het van een beiieht- gever sik had gesprekken met verscheidene der Tiansvaalsche gevangenen, zoowel met offi cieren als de andeien. Kol. Sehiel, die vrij zwaar gewond schijnt geweest te zijn, is aan de beterhand, en loopt nu op een kruk, of zit in een gemakkelijken armstoel Ook ziet men andere der gevangenen met pleisters op wang, nek of hand, bewijzen die nantoonen dat zij meer of min gewond waren. Een aantal der niet gewonden hadden, zooals en" ver teld werd, nauwe ontkomingen, zooals bij voorbeeld de heer Van Leggelo, die vier kogels door zijn kleeren had, en een lichte wond van een bomsplinter achter het oor kierg, waarvan het meikteeken nog te zien is. Een oude man, met den naam van Visagie, die zeide G5 jaar bereikt te hebben, en wiens handen van oudei dom beef en, had een wond boven op de hand, ook door eeu bom«pl!uter gekregenen zoo waren er meer. Het trof mij zeer, dat over het algemeen een zeer goede en opgewekte stemming onder de gevangenen heeischte. Men schijnt zich blijmoedig te onderwerpen, en schikt zich in de omstandigheden, erkennende dat men tot de min begunstigden vnu den God des oor- logs behoort, maar deels ook dankbaar dat men niet, zooais vele anderen, in het graf is. Hevige klachten vernam ik met. Het eten dat de gevangenen krijgen, schijnt dat te zijn dat de matrozen gewoonlijk aan boord van Engelsche oorlogsschepen krijgen. Heel fijn is dit nu juist niet. Droog brood of beschuit en wat thee in den morgen's middags eenig vlcesch en aardappelen en soep; 'savonds brotul en thee. Drank wordt in geen geval toegelaten, behfdve op dokters orders. Dat dit nu juist niet de kost is die den Transvaler, die steeds aan stevige en genoeg kost ge woon is, aanstaat, spreekt van zelf, en het is ook wel wat zwaar voor de officieren en manschappen uit de hoogere kringen der maatschappij, want velen hunner zijn mannen van hooge beschaving, die aan het fijn" des levens gewoon zijn. Wat de behandeling der gevangenen verder aangaat, zoo schijnt die alleszins redelijk. Rooken wordt hun vrij toegelaten, zoo zij van vrienden pijp en tabak kunnen krijgen, wat met de meesters het geval al geweest is, terwijl, gedurende mijn bezoek, door middel van het comité voor gewooden, weduwen en weezeu, en vrienden, heel wat tabak voor de manschappen aan boord gezorgd werd, behalve kisten met vruchten, bijbels, gezang boeken en andere versnaperingen. Al deze dingen, zoowel als boeken, kunnen door vrienden en belangstellenden aan de gevan genen worden vei schaft, doch worden natuur lijk nlle nauwkeurig onderzocht. Drank, zooals reeds gezegd, wordt niet toegelaten, ook geen couranten of tijdschriften, en over dit Jaatste wordt wel wat geklaagd. Alle biievenaan de gevangenen geschre ven worden door den bevel voerenden officier gelezen, alvorens aan den persoon te worden overhandigd, aan wien zij gericht zijn. Dit zijn zekersclieipe, onaangename maatregelen, en hei ts te hopen dat de autoriteiten kans zuilen zien om zoo min mogelijk met streng heid te handelen. De redactie van »0us Land" teekent daarbij aan jDe republikeinscbe krijgsgevangenen op de P e n e l o p e iri Simonsbaai schijnen onder de omstandigheden opgeruimd te zijn, en niet te klagen te hebben over de behande ling op het schip. Kapitein Bruce eu zijne echtgenoote met de aodere officieren van hel schip woi den voor hunne vriendelijkheid en vooi komemlheid geprezen. Maar waarom moeten mannen die aan het laud gewoon zijn, op een klein scheepje gehouden wor den Is het niet hard om mannen die aan viel lichamelijke beweging gewoon zijn, tot de beperkte i uimte van de Penelope te bepalen Is of was in Natal of de Kaapko lonie dan geen plaats waar ze gehouden konden worden sWat de kleederen betreft, daarvoor zijn reeds de rioocbge stappen genomen door de vrienden der gevangenen en de hulpcommis sie in Kaapstad. Een comité is onder de krijgsgevangenen aangesteld, en de hulp com missie zal in overleg met dat comité voorzie ning maken. Maar liet spreekt van zelf dat de werkzaamheden van deze commissie nie mand vei hinderen het zijne te doen om op de eene of andere manier het lot der krijgs gevangenen te veizachten." Nog vinden wij vermeld jAan de Paarl en m het district woidt veel voor de krijgsgevangenen te Simons baai gedaan. Gedurig worden eet- en andere waren naar lut schip gezonden. Dondeidag namen twee lieeien 500 lbs. gewicht aan goederen daaiheen. Te Drakenstein heeft een aantal vrouwen samen gespannen om geregeld brood voor de gevangenen le bakken. Met medewerking van andere districten zal de krijgsbende gewis geen honger lijden." Kicholsous Nek. Aan de Express van 31 October ontleent »Ons Land" de volgende oflicieele berichten »Van generaal Prinsloo aan den staats president Vanmorgen (30 October) omtrent 6 uur begonnen de Transvaalsche burgers aan de noordoostzijde van Ladysmith met kannonnen te schieten. Kominandant Nel had eene posïte aan deze zijde van het Tiansvaalsche kommando. Kommandaut Steenkamp en wd. kommandunt De Wet gingen toeu met eeri afdeeling bur- geis iri de richting van de schoten, teen zij bemerkten dat een berg ten noorden van Ladysmith door de Engelschen in bezit ge nomen was. jjgZij openden toen het gevecht. De vijand had vele kanonuen en maxims. Omtrent 12 uur hadden onze buigers den berg genomen en waren zeer nabij den vijand. Het duurde toen niet lang meer of de vyand stak de witte vlag op en werden ongeveer 850 ge vangengenomen, behalve omtrent 100 gedood en gewond. Het aantal aan onzen kant is o>k niet zeker, maar ik verneem dat niet meer dan tien gedood zijn en gewond. Er zijn vele maxims en za leis op hel veld, maar slechts twee maxims werden gevonden, waarvan een geheel stuk was. De prisoniers zeggen dat zij ongeveer 1200 in getal waren. Ik zal u ecliter later eeu vast bericht zenden." Dit latere telegram luidt: »8 uur mm. De telegrafist te Modder spruit deelt verder mede dat volgens be trouwbare informatie er 1215 Engelschen gevangen zijn, met 42 officieren ingesloten. 135 dooden zijn geteld door veldkornet Uijs. Volgens oordeel van een der Royal artillerie officieren zijn er door onze kanonnen ongeveer 500 gedood en gewond en zeer veel meer door de geweren. Een der gevangene officieren van den generalen staf deelt mede dat generaal Sir George White zwaar gewond is De gevange nen komen (en tijde van het afzenden van het bericht juist voorbij het telegraafkantoor te Modderspruit." Gevecht bij Dundee. Op Zaterdag 21 Ootóber, schrijft „Ons Land", joeg de aanval van kommandaut Tri- cliardt de Britsche macht uiteen, eu verdreef zo uit Dundee. Ongelukkiglijk was zijn hulp- macht niet aangekomen, of anders was het geheel© Engelsch© leger gevangen genomen. Dundee is nu formeel door de Boeren geno men, alsook heb geheele Engelsche kamp, met de papieren en uitrusting dier officieren. De kost op de kaïmptafels stond nog net zoo als toen zij uit elkander worden gejaagd door ge neraal Erasmus. Volgens berekening der En gelsche officieren was de voorraad in het kamp genoeg voor 23,000 man troepen gedu rende twee maanden. De Boeren hebben ook het militaire magazijn bij liet spoorwegsta tion genomen en ook vier locomotieven en al het rollend materiaal op de lijn. De gewonde officieren verwenschon ten bit terste de Johainnesburgsclie kapitalisten, die deze moeilijkheden op hen geladen hebben. Uit onderschepte correspondentie blijkt het dat do Britsche troepen steeds gevoed werden met het denkbeeld diait ze een wande ling naar Pretoria gingen maken. Het slagveld is door mij bezocht geworden. De boomen op den heuvel waren doorboord met kogels en de klippen met lood geverfd. De heuvel is bedekt met stukken van bom men. Overal langs de klippen en muren too- nen duizenden van leege patronen aan hoe hevig het gevecht was. Overal liggen doode paarden, de klippen zijn bespait en het gras gedtrenkt met menschenbloed. Bij Smith, m een buitenhuis, liggen 39 lichamen van doode Britsche soldaten nog onbegraven, insluiten de twee kolonels. Een akelig gezicht waren de lijken; een hen en kuikens liepen busschen hen heen en weer, en een coliiehond hield treurig de wacht. Generaal Erasmus beiwees de laatste eer bewijzen aan het lijk van generaal Symöm, en gaf toen bevel ter begraving er van. Er rijn thans nog meer dan 200 Engelsche ge- Wanden in de verschillende hospitalen. GD© officieren van den geneeskundigen staf verzekeren ons dat liun bahajidieling door de Boeren uitmuntend is geweest. Een dronken kerel dreigde hen, maar liij wordt voor den 'krijgsraad gébracht, schoon chirurgijn-majoor Kener geen klachten togen hem wenschte ie maken. Herijk. Bij Kon. besluit van 25 Nov. jl. is bepaald dat de maten en gewichten in het jaar 1900 of 1901 worden ouderworpen aan den herijk en dat deze plaats zal hebben binnen het tijdvak dat aanvangt op 1 Januari 1900 en eindigt op 1 September 1901. (»St.-Ct.") By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Na ussau de heer B. Th. J. Frederiks, gepens. Ruomsch-Katholiek gees telijke van den 1n rang op Curapao. De gewone audiënties van de ministers van just, en binnenl. zaken zullen deze week niet plaats hebben. Tot voorzitter van het partijbestuur der S. D. A. P. in plaats van den heer W. H. Vliegen, is met bijna algemeene stemmen gekozen de heer II. Spiekman. Na een kortstondige ongesteldheid is le 's-Gravenliage ovei leden de oud-hoofdinge nieur der telegrapliie J. M. Collette. Met 1 Dec. kreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag juist dien dag werd hij ongesteld. Bij Kon. besluit is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 20 Oct. 1899, benoemd by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tol reserve-officier van gezondh. 2e kl. de heer W. N. Bessem, arts. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de Rechtb. te Breda mr. G. F. M. Pathuis Creiners, thans te Bergen-op-Zoom. By Kon. besluit is lo. aan den commies bij het depart, van marine D. I. R. IC. Roobol, met ingang van 1 Jan. 1900, eervol ontslag uit zyu betrekking verleend, ter zake van lichaamsgebreken, die hem voor de waarne raing van zijn ambt ongeschikt maken; 2o. bij gezegd depait. met gemelden datum be- vordeid tot commies, de adj.-commies F, W. van Eip Taalman Kip en 3o. benoemd tot adj.-commies, de le kleik E. II. Schmidt. Bij beschikking van den Minister van Marine is, met ingang van 1 Jan. 1900 bevorderd tot le klerk bij het Dept. van Marine, de 2e klerk T, II. A. Meijer, en aangesteld tot 2e klerk, de heer P. H> -neus. De tijdel'yke waarneming van het consulaat der Nederlanden te San Francisco is opge dragen aan den lieer L. Guislain, consul van België aldaar. Do heer W. Brouwer, onze stadgenoot, is een vrucJitibaar schrijver, met name van hio- graphieën. Wij ontvingen er een paar, „Paul Kruger" en „Gladstone", beide geïllustreerd en uitge geven door L. J. Veen te Amsterdam. Vooral Paul Kruger is in deze dagen popu lair. liet is een, blijkbaar aan F. Reginald SLatham ontleend overzicht van. Kruger's belangwckkeiKt lerven, dat met name in de laatste jaren een juisten blik doet slaan het loopt tot vlak voor den oorlog. De suzerei- niteitsquaestio en zoo menig andere, voor i e- len duistere zaak, vindt men er duidelijk in toegelicht; als YVes Guyot Hollandsdh ver stond, zou men liem een exemplaar kunnen toesendenin deze St. Nicolaasdagen is Paul Kruger een goed, leerzaam en verkwikkelijk jongensboek, dat trouwens ook ouderen van profijt en tot loering zijn kan. Verschenen is bij de Haagsche Boekhandel en Uitgevers Maatschappij to 's-Gravenhaigo „de Nederlandsche AluaielakaJender", oen in de laatste jaren welbekend en welkom perio diek. Behalve ecu eigenlijke 'kalendter met voor iederen datum opgave omtrent op dien dag merkwaardige feiten in de muzikale wereld, bevat het boekje een lijst der muzikale ver- eenigingen in Nederland; een geïllustreerd overzicht van belangrijke gebeurtenissen op muzikaal gebied in het afgeloopen jaar, oen biografie van Bart Verballen, die wij Zater dag ji. overnamenbenevens twee muzittk- bijlagen, ui. van Verhallen een „Valse im promptu", voor piano, en een compositie op woorden van C. Honigh, „Hoe gaarne aan uw voeten", het eerste werk opgedragen aan E. Zeldenmst, het laatste aan Th. de Boek. Het zijn een paar vlot geschreven werkjes, getuigende opnieuw van de muzikaliteit des componisten. Leoncavalllo repeteerde gisteren met de Franschen te 's-Gravenhage zijn geestelijk kind »Pagliacci". De repetitie duurde lang, leverde het bewijs, dat Leoncavallo even nauwgezet als temperamentvol is en datattis- ten en orkest met zijn leiding zeer ingenomen zijn, terwijl de componist de hartelijke toe juichingen beantwoordde met zijne tevreden heid te betuigen. Alles en alles te zamen mag men een interessante opvoering verwachten. Amster dam gaat waarschijnlijk voor met een voor stelling op Dinsdag a.s. in het paleisin de Residentie zal zij veimoedelijk den 14n Dec. plaats hebben. Bij directeuren van Teyler's Stichting zijn geene antwoorden ingekomen op de in het jaar 1897 uitgeschreven prijsvraag: sEene critische verhandeling over de histo rische gegevens voor de geschiedenis der Christelijke gemeente te Rome tot ongeveer 150 jaren na Christus". Door directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genoot schap woiden twee nieuwe prijsvragen voorgesteld. lo. Om beantwoord te worden voor 1 Jan. 1901. Het Genootschap verlangt, dat uit be scheiden volkslectuur, godsdienstige en .staat kundige geschriften uit het laatst der lGde eeuw het antwoord worde gegeven op de vraag: D'Zijn ten onzent de pioviriciale lands- keiken te dier tijde beschouwd als gewijzigde voortzettingen der Roomsche middeleeuwsche kerk dan wel als nieuwe stichtingen 2o. Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1902. Een onderzoek naar samen stelling en hei komst van het vierde Evan gelie. De prijs voor het best en voldoend ge keurd autwooid op deze vragen bestaat in een gouden eeiepenning, ter waarde van vierhonderd gulden. Messchaert en Röntgen maken thans een tournee door Scandinavië. De redactie van het vW. v. M." heeft in de Doelezaal te Rotterdam op het laatste Eruditioconcert het volgend gesprek afge luisterd ZijZe zingt erg koud. Hij: Dat ligt.aan deu dirigent ais ze koud zingt. Men kan dit als tegenhanger stellen van het welbekeude gezegde van: »zjj" die de opmerking van ïhij" dat er zoo'n slechte

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5