STADSNIEUWS. VLAAUDINGEN. MAASSLUIS. Stateii-Generaaï. Gemengd N i e uw s. Kunst en Wetenschap. I j 1 ben aanvaart!, verscheen H. M- de Koningin gisteravond. voor do eerste maal op een con cert het eerste in dit seizoen van deze 1 >'edertafel, in gezelschap van H. M. de Ko ningin-Moeder, van wie „Cecdlia" reeds vroe ger de eer van een concertbezoek had ontvan gen, en van de vorstelijke gabt, prinses Eli sabeth van Waldeck. Den vorstel-ijken personen, door 't gehoelo bestuur van .Cecilia" in de bestuurskamer van „Cecilia" ontvangen, werd ieder een bou quet aangeboden. Het eerste woord, dat vie Koningin daai tot den voorzitter, mr. Snouok Hurgronjo richtte, was een herhaling van den dank, dien Zij reeds schriftelijk had doen betuigen, voor de fiaai gecalligrafeerde opirauit van het Bescharmvroaiwschap. H. M. hot zidh daarna alle heeren van het bestuur voorstellen. Het hooge bezoek verscheen in de volte zaal, vooral bezet door dames in mooie toilet ten, en werd begroot met het oude Wilhel mus", BOaar door de Cecilianen toegezongen. Voor deze gelegenheid was voor liet podium een bloemperk aangelegd, waaruit het borst beeld van de Koninklijke Patroness© omhoog rees tegen een achtergrond van palmen. Cecilia's banier, eveneens met het oog op do aanwezigheid der Koninginnen ontplooid in het gezicht der toeschouwers, prijkte -Is een medaillon tegen een pyraani.de van groen, links van d„» orchestrade in giroote tenue, oe liangen als het fluweeleu vaandel was met het goud en zilver der lauwerkransen, me dailles en andere eereblijken, door de zangers op zooveel wedstrijden binnens- en buitens lands bevochten. H. ML droeg een robe van gebloemde wit satijn en Haar Moeder een toilet van lila ïrioiré. H. H. M. M. verbleven bij het concert ge durende het eerste gedeelte en het eerste nsumanar van het tweede gedeelte en hoorden derhalve verschillende koreu, door Cecilia's Zangarssckaro met fraaie nuanceering, een solo-zang van mej, Anna Blaauw en de warm toegejuichte viool-eolo van den hoer Jan Goe- terkaimp voorgedragen Do Hymne van Van Eyken, werd door sa menwerking van koor met solo en piano- en orgelbegeleiding tot een machtig geheel ver heven. Hierop, 't was nog voor negenen, verlieten de vorstelijk© personen het concert, na voor af in den onhvamgstsalon do hoeren van het bestuur en don directeur Richard Hol, in dat vertrek en corps tot uitgeleide geschaard, te hebben gecomplimenteerd ©u bedankt voor tiet uur van kunstafwisselmg Haar bereid, in liett bijzonder roemende do goede keuze der nummers, die voor Haar ten gehoor© waren gebracht door zangers on solisten. H. H, M. M'. ondeiiiaelden zicli ook met den nestor der bestuursleden, d?h reeds be jaarden, maar steeds met jeugdigen ijlver werkzamen kunstschilder, den heer Stroebel. H. M. de Koningin zal morgen (Zaterdag) avond baron Von den Brineken, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Z, M, den keizer van Duit-chland in parti culiere audiëntie ontvangen ter ovei handiging zijner terugroepingsbrieven. De thans in Den Haag vertoevende Chi- neesche missie bij Hare Majesteit de Koningin heeft, naar het »Vad." verneemt, in opdracht om H. M. een eigenhandig schrijven vonden Keizer van China aan te bieden. Als II.M. het zij met allen eeibied gezegd, het nu maar lezen kan. *KETHEL EN SPALAND, 8 December. De collecte voor Transvaal die hier Woensdag is gehouden, heeft opg"bracht (210.06, Dit bedrag is in verhouding tot het aantal inwoners (1400) zeer zeker belangrijk te noemen. "KET11EL EN SPALXND, 8 December. Een rund van den landbouwer M. van den Berg alhier is aan miltvuur gestorven. Het cadaver is gisteren onder toezicht van de politie verbrand. Straatschrobben. In de gisteren gehouden raadszitting is ingekomen een voorstel van de raadsleden Klein, Dienske, v. d. Vlies, Lagerwey en Ilonnerlage Grete om te schrappen att. ISbis der verordening ter haudhaving van de open bare orde en veiligheid en op de straatpolitie. De strekking van dit voorstel is het verbod van straatsclirobben op te heffen. In hun motiveering noemen de voorstellers den toestand onhoudbaar, vooral waar zelfs het schrobben der straat met grachtwater niet Jwordt toegelaten. Zij erkennen het belang der gemeente-waterleiding, maar meenen dat het een niet minder groot belang is het ver blijf in onze stad niet te veronaangenamen. Vrij Socialisme. Een weinig talrijk publiek bad gisteravond gehoor gegeven aan den oproep der Vrije Socialistenvereeniging om den heer A. van Emm e nes uit Amsterdam te hooien ver klaren wat de Vrije Socialisten willen. De heer A. M e ij e r presideerde de vergadering. De heer Van Emmenes geeft deze defioitie van socialisme: De teer die ieder mensch op aarde waarborgt het recht op het leven. Dit recht wordt erkend, maar het bevat in zich het recht op de levensmiddelen. Van deze zijn lucht en zonlicht nog gemeen schappelijk eigendommaar de grond, de voortbrenger van voedsel, kleeding en woning, is slechts het eigendom geworden vao weinigen, en van die weinigen is dus afhankelp de groote meerderheid die geen grond bezit. Spr. is echter overtuigd dat het niet altqd zoo geweest is en ook niet altijd zoo behoeft te blijven. Op welk stand punt men zich stelle, al gelooft men aan het scheppingsverhaal, men moet aannemen dat de grond er is voor allen. De historische ontwikkeling der samen- levir.g, van gezag, eigendom en erfrecht naaaan le komt spr. tot de conclusie dat eigendom is diefstal en roofdit geldt vota den eigendom van den bodem, maar ook van de machines en fabrieken. Daarmede is samen gegaan de slavernij van de niet-bezittenden in verschillenden vorm, nu de loonslavernij waai bij de ai beider zich niet meer verkoopt, maar vei huurt, wat in sommige opzichten nog erger is En de klassenstrijd wordt niet door de socialisten in 't leven geroepen hij bestaat sinds duizenden jaren; de socialisten constateeien dien alleen. Hoe nu een eind te maken aan de be slaande toestanden? Indien wij inzien dat die veikeerd zijn, rust op ons de plicht te arbeiden aan de verwezenlijking der socialis tische idealen, waarvan de onmogelijkheid zelfs door den felsten en best onderlegden tegenstander niet kan worden aangetoond. En de maatschappij ontwikkelt zich in die richting. Met Bernstein en Wibaut geloolt spr. i.iet aan de concentratie van den eigen dom, wel aan die van de industrie in groote vennootschappen. Het aantal bezitters is vrij wel gelijk gebleven, niet dat der bedrijven. Daardoor wordt ook de kennis gescheiden van het bezit en het kapitalisme van zijn kracht beroofd. De arbeider heeft den kapi talist niet meer noodig zooals vroeger toen deze tevens de man van liet vak was. Ook het organisatie idee der ar beidei s wint veld en wordt bevorderd dooi'de maat schappelijke toestanden, die zelf, ook zonder- agitators liet zaad uitstrooien en doen ont kiemen, zij iiet dan ook wat later. De organisatie van het kapitaal en die der arbeiders nu voeren den klassenooilog. Spr. twijfelt niet o( de arbeiders moeten het ten laatste winnen; zij zullen het groote gemeen schappelijk bedrijf in 't leven ro-peri, het communisme waarin ieder voor zijn arbeid een mensch waardig bestaan zal vinden. De organisaties der arbeiders moeten stre- v;n naar al wat binnen het raam der be staande maatschappij bereikbaar is, omdat het hen meer weerbaar maakt. Maar spr. wil alleen die kleine verbeteringen die leiden tol liet groote doel: liet eomrnuni-ine. Daarom geen staatssocialisme, dat het pationaat niet opheft. Ook iu den sociaii-thchen staat zullen toch altijd de vrienden aan baantjes worden geholpen En dun. de mensch heeft niet ge noeg aan brood. Hij wil ook vrijheid. Daarom willen de vrije socialisten geen parlementaire actie, die gebleken is als progaganda-middel geen waarde te hebben. Waar is liet socia lisme dat de socialistische Kamerleden in de Kamer hebben gebracht? Zij willen alleen propaganda onder de arbeiders. Dezen moeten zich organiseeren om sterker te worden. Alleen door hen zeiven kan de verbetering komen. Er werd gelegenheid gegeven tot debat. De heer Kooregevel wijst er op dat de S. D. A. P. twee wapens voertvak organisatie en politiek. Ook het laatste wapen is gewichtig. Om b.v, kennis tc brenger, onder de arbeiders, zijn noodig wetten. Het staatssocialisme is geen einddoel, maar een halte op den weg naar het communisme. De inleider zelf heeft ook, door te wijzen op bond-fabrieken, aangetoond dat ook vak organisatie slecht kan waken. De heer Van Emmenes geeft dit toe hij keurt bondsfabrieken af. Maar vakorga nisatie heelt haar goede zijde, en van politieke actie is die niet aangewezen. Wetten zullen geen meerdere kennis geven. Leerplicht zon der kleed- en eetplicht geeft niets, en nergens hebben de sociaal-democraten dien welen te vei krijgen van staatswege. Niet alie wetten zjjn verkeerdmaar dan hebben ze alleea neutraliseerende werking zooals het revisie- wetje. Het beste is zich niet met wetten te bemoeien. De drang komt van onderenzoo is in Zwitserland eet- en kleedplicht niet verkregen door de sociaal-democraten, maar door den drang van onderen. Wetten zijn alleen de afspiegeling van bestaande toestan den zij komen te vroeg of te laat. Het volk zelf moet zijn wil doen gelden. Daarom zal men er door vakorganisatie eerder komen. Langs staatssocialisme is tweemaal confiscatie, eerst door den staat, dan door de arbeiders noodig. De heer Kooregevel meent dat ont wikkeling der arbeiders noodig is. Zonder die geeft elke revolutie een teruggang. De wetten zijn graadmeters der macht van het volk, e i dit kan door deelneming aan de politiek zelf voor goede uitvoering waken. De heer V a n E m rn e n e s geeft toe dat de bouigeoisie toegevender wordt, maarniet door de sociaal-democraten in de Kamer, doch door het volk daarbuiten. De vergadering werd hierop gesloten. Er werd gecollecteerd voor de Gioning°che sigarenmakers. Hedenmiddag is in een logement aange houden de zwerver G. II. B. die in het «Al gemeen Politieblad" gesignaleerd stond tot liet ondergaan van 2 maal veertien dagen hechtenis. Hij is tot het ondergaan dezer straf over gebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Ueveilde en verkochte onwerende goederen. Veiling8 December. Notaris: W. A. van Dolder Dz. Een timmermanswerkplaats met bergplaats en bovenwoning met afzonderlijken opgang en erve, aan de Kinderbuurt nr. 22, groot 52 centiaren, f1325. Een woning en erve, in de St. Pietersteeg no. 7, groot 23 centiaren, f 395. Twee woonhuizen en erven, verdeeld in beneden- en bovenwoningen aan de Laan nrs. 13 en 15, samen groot 57 centiaren, 1. f1006, 2. f1175. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 7 Dec. C. Boerman, 53 jaar, en J. Geurs, 43 jaar. A. Meetlr, 38 jaar, en J. de Vries, 34 jaar. G. Kooimans, 23 jaar, en E. C. van Zomeren, 21 jaar. J. Smit, 28 jaar, eD M. H. Muis, 26 jaar. Geboren 6 Dec. Hermanus Thedorus, zoon van C. de Kievith en E. de Raaij, Spinhuispad. -— Callielrjntje Fruncijntje, dochter van C. T Bertou en P. Kusse, Stationsstraat. 7 Dec. Frarierica Jacoba, dochter van J. Suttorp en M. Brocklius, Singel. Jolian Ttieodoor Gustaaf, zoon van J. T. G. Dulfer en K. van 't Wout, Westvest. Gerardus Petrus, zoon van P. Boks en J. C. van der- List, Oude Kerkkof Adrianus Johannes, zoon van J. Stegrnan en W. A. Berkhout, Oudsdijk. BU RG ERLIJ KE ST A ND. Ondertrouwd 8 Dcc. Hermanus Scholten en Johanna Maaitje Ommenng, Jan Assenberg en Johanna van der Pijl. Johannes Brobbel en Maria Koster. Simon van Witzenburg en Helena van het Wout. Dirk van Oosten en Leenlje Cornelia Mastenbroek. Jan V'oogt en Johanna Bakker. Geboren 6 Dec. Cornells zoon van K. Storm en A. Roodeuburg, Struijkslraat. Janna Mar- garetha dochter van W. B. de Jong en II. Elshout, Oosthavenkada. 8 Dec. Ernst, zoon van 11. van Rossen en G. van Buren, Twee Vriendenstraat. Overleden t 7 Dec. Geiritje van Deventer, oud 55 jaren, eclitg. van J. Neelemaat, Oed. Bierslool. Heden werd op de scheipswerf »De Vol harding" alhier de kiel gelegd van de stads lichter genaamd A n d a l u s i groot 220 ton voor Rotterdamsche rekening, BURGERLIJKESTAND. Ingeschreven ran 1 tot en met 8 December. Ondertrouwd Jolian Jakob Hollaar 23 j. en Cornelia Prins 23 jaar. Maarten van der Plas 22 j en Teuntje de Niet 21 j. Cornells de Jong 36 j. en Maatje Schol 50 j., wed. van R. Koudijzer. Geboren Job. zoon van B. Smit en J. Hofman. Nicolaas Johannes, 20on van K. v. Leeuwen en J. Ileeg, Corstiaan, zoon van A. Kleïj- vvegt en J. v. Santen. Mattheus, zoon van A. v. Genderen en E, den Biaber, Gij**'- bert, zoon van G. de Haas en J. M. Post, Joost, zoon van J. Zuidgeest en N.'Langer- veld. Klaasje Adnnna, dochter v. J. Bakker en M. Visser. Ar ijaantje Pieternella, doch ter van H. v. <1. Engel en A. P. Erke'ens. Overleden Junsje Poot, oud 30 jaar, echtg. van L. Uleman. Joost Zuidgeest, oud 1 dag, EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 December, 's namiddags 21/4 uur. De VOORZITTER deelt mede, dat tot Voorzitter der gemengde commissie voor de stenografie benoemd is de heer De Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer. In behandeling komen de volgende wets ontwerpen Overeenkomst van handel en scheepvaart mei Rumenië. Nadat de MINISTER VAN BU1TENL. ZAKEN het belang van dit tractaal had uiteengezet, wijst de heer BULTMAN erop, dat de producten van geen land in Rumenrë zoo zwam worsen belast als van Nederland, vooral geldt dit voor de landbouwproducten en de artikelpn uit onze_ koloniën. De handei van Nederland met Rumenië is dan ook zoo goed als niets, zoodat wij geen retourvracht kunnen geven aan de boo ten die uit Rumenië naar Uoliand komen. De MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN merkt op, dat Rumenië dezelfde rechten van Nederland heeft als van andere landen; dat dit tractaat juist zal beletten invoering van rechten en dat onze bandels- betrekkingen met Rumenië toenemende zijn, zoodat juist de tijd voor een handelstractaat daar is. De heer BULTMAN antwoord dat het al gemeen geldende tarief de door hem ge noemde aitikelen zwaar belast en houdt vol dat Nederland hierbij weinig voordeelen erlangt. liet ontwerp wordt zonder stemmen aan genomen. Na afdoening van verschillende andere wetsontwerpen is besloten de benoeming van een griffier der Kamer, <*n voorstel van den heer Bergsma, die een uimer aantal sol licitanten wilde doen mededingen, uitte- stelleo tot een andere bijeenkomst tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, na verwerping van bot voorstel des voorzitters om beden tot de benoeming over te gaan. Ongecorrigeerd TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 December. Vervolg. De MINISTER VAN JUSTITIE ver volgt Ontworpen is een andere regeling voor de justitiefcostea in het belang van de> reelitzoe- kenden, maar een vaste regeling van de grif- fiarsbezbldigng is te kostbaar. Hoewel erkennende de wenschelijldiead' van een politiewet, wijst de Minister editor op ae moeilijkheden van dit vraagstuk. Hij acht verbetering der politie mogelijk zonder alge meen» wet. In de sbrafwetboeknovelle, bij, den Raad van State aanhangig, zijn strafbepalingen op genomen tegen ongeoorloofde loterijen en on eerlijke concurrentie en meisjeshandel. Bij herziening van dte strafvordering zal ook ge poogd woerden een regeling te treffen hen, die door een dwaling van den rechter ten onrech te preventieve straf ondergaan, schadeloos te "stellen; de rechten, van de verdediging te versterken, en de vrijheid' van de burgers meer te waarborgen. iDe Minister meent ook dait onze straftoe passing wijziging behoeft door verzachting; en hij lmeft sympathie voor particuliere in richtingen voor opneming van bedelaars en landloopers, doch het zal nooit kunnen ge beuren als in Duitseldand vóór de veroordee- iing zonder hun toestemming, maar wel na hun veroordeeling. Bij de replieken hield de heer TROEL STRA vol dat de Rijkspolitie bij de werksta king van machinisten en stokers te Dor drecht gevaarlijk spel lieefts. gespeeld en liet algenit-en belang in de waagschaal heeft ge steld om de recders te helpen. De MINISTER antwoordt den heer Van der Zwaag, dat bij de herziening van het Wetboek van Strafvordering de oedskvve«tle onder do oogen zal genen worden. Meer kan. 'lilj van deze teedere en moeilijke zaak hans met zeggen. Aan den lieer Troelstra merkt li ij op, dat de rijkspolitie- bij de staking te Dordrecht last had, strikt nou. raai op te treden, met gelijke bescherming van de vrijheid der pa troons en der werklieden. Het algemeen debat is gesloten. Zitting van Vrijdag 8 December Bij de voortgezette beraadslaging over de Justitie-begrooting verzekerde de MINIS TER aan den lieer Bootman, dat de uitbrei ding van de rechtbank te Breda geheel afge scheiden van de vraag omtrent al of niet op heffing van de Ziertkzeesche rechtbank zal worden beschouwd. Het verzoek van den heer Mackay om toelagen aan de rechterlijke ambtenaren te Amsterdam en Rotterdam, wegens duurderen woningihuur enz. kon de Minister vooralsnog niet inwilligen. De lieer KARTOGK steunde Mackay's ver ozcik om" voorkeur voor Den Haag, Haar lem, Arnhem en zelfs kleine plaatsen te voor komen. Daarentegen protesteerde de lieer VAN DER ZWAAG tegen loonsverhooging voor o o o de rechters, die maar dc- tering naar de ne ring moeten zetten, hetgeen zij anderen zoo dikwerf toevoegenen die loonsverhooging zou z. i. ook onnoodig zijn als het hooger on derwijs wordt opengesteld voor ieder, ter ver krijging van rechters uit liet volk, die voor lager traktement werken. D© MINISTER bleef bij zijn bezwaren te gen toelagen. De heer VERGENS ontried verplaatsing van het kantongerecht van Ondórdenditm naar Winschoten. De MINISTER verklaarde niet te kunnen voldoen aan. den wensdi van den heer Smeen- ge, die aandrong op lotsverbetering van de deurwaarders. De procureur-generaal», door wie daanaangaando een onderzoek was inge steld, waren eenparig van oordeel dat aan verbetering der positie van deurwaarders geen behoefte bestaat. De MINISTER handhaafde tegenover da heeren Sdhaafsma en Van der Zwaag voorals nog de onmisbaarheid van het jachtpremie- stdlsel, daar hij afschaffing er ongecontroleer de ondeaih'andscho giften voor in de plaats zullen komen. De heer LOHMAN, 't ook anbiliijk ach tende dat de inspecteurs der Rijiksveldwaoht niet uit het korps zelf worden gereeruteead., uitklaarde zidh. tegen de voorgestelde salaris- verhooging van f 200 per inspecteur, en stel de daarom als amendement voor den betrek ke! ijken post niet f 1800 te verminderen. Hiertegen kwam de MINISTER op, om dat de inspecteurs goede diensten bewijzen, en men er menschen voor moet hebben van goede ontwikkeling en beschanng. De heer RRTHAAN MACARE steunt 't amendement wegens het betrekkelijke nut van de betrekking, waarvan hij erkent dat dc titularissen maken wat zij kunnen. Mot 50 tegen 15 stemmen werd het amen dement aangenomen. De heer KETELAAR bracht de in het be gin des jaars voorgekomen mishandeling in het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar ter sprake en drong aan op uitbreiding van too- zicht-personeel en verbeterd vakonderwijs in de gestichten. Do heer NOLTING drong aan op betero medewerking bij het zoeken naar werk door ontslagenen uit do opvoedingsgestichten, naar wie hij het onderzoek door de politie afkeur de en daarom dat wonschte op te dragen aan kerkelijke genootschappen enz. De heer VAN DE RZWAAG keurde het tegenwoordig opvoedingsstelsel in gestichten af, omdat (laar van geen eigenlijke opvoeding sprake kan rijn, en hij beval een geheel ander systeem aan, ril. verpleging in tor goeder naam en faam bekend staande gezinnen ten plattenlande. De heer VAN KOL zal heb stelsel van op voeding latei- bespreken bij do web op het ouderlijke gez&g enz., hoewel hij reeds thans zidh aansluit bij de heeren Ketelaar en Nol- ting. De MINISTER verklaart dat de mishan deling te Alkmaar'ook bij driedubbel toezicht ja in het beste gesticht had kunnen voorko men. De dood van den jongen, is veroorzaakt door een ongelukkigen samenloop van om standigheden, en volgens heft oordeel van de geneeskundigen geen gevolg van de mishan deling, die slechts van lichten aard was. Te genover den heer Ketelaar zegt de Minister dat er geen verklikkings-stelsel bestaat en hij erkent de noodzakelijkheid van verbeteringen in den toestand der z." i. nuttige gestichten. De subsidieering van gezinsverpleging is op genomen in de wetsontwerpen betrekkelijk de ouderlijke macht, enz. De heer TROELSTRA schreef de mishan deling te Alkmaar toe aan het spionmage-sy- steem door jongens, bij gebrek aan voldoend personeel voor toezicht. Hij betreurt 't dat de Minister niet krachtig optreedt om de misstanden weg te nemen, maar steeds de spons gebruikt om alles zooveel mogelijk ie vergoelijken. ï>e heer VAN KOL sluit zich 'hierbij aan, constateeremd© dat er een betaald verklikkei\>- systeem onder de verpleegden bestaat en hij komt er tegen op dat het ondersoek naar de misstanden bemoeilijkt wordt. De MINISTER ontkent dat gesproken kan worden van een varkliMcerssystcxsm, en ver klaart nader dat de diood van den jongen 't gevolg is van aanwezigheid in het blbedi van distractie bacterieën, nieit voortspruitende uit de mihandelinsg. Uitdrukkelijk protes teert de Minister tegen Troelstra'® bewenn» als zou hij trachten over dingen die verkeerd zijn, de spons te halen, en hij keurt af de houding van den heer Troelstra en zijn vrien den tegenover de opvoedingsgestichten, om dat zij door te generaliseeren een wapen sme den tqgen. een Rijksinstelling, hetwelk ten nadeele moet komen van de verpleegden, om dat he+. publiek in de waan wordt gebracht dat het in die gestichten niet goed toegaat. Daarom voegt de Minister dien afgevaardig de toelaat de kinderen er buiten, wanneer gij "t in _*t vervolg noodzakelijk acht maat schappelijke toestonden aan te vallen. Dit verwijt wordt door den heer TROEL- STRA van zidh geworpen. Het opkomen te gen misstanden is geen propagandamiddel voor zijn partij. Spreker verzoekt den Minis ter hem in de gelegenheid te stellen de "c.- stichten te bezoeiken en onder vier oogen met de verpleegden te mogen spreken. Do MINISTER, zal onderzoeken of moge lijk is de aanbesteding van voedingsmiddelen voor Vcenhuizen enz. in 't voorjaar in plaats van in 't najaar te houden, waarvan de heer 9MEENGE besparing van kosten ver wachtte. Mot 39 tegen 19 stemmen werd na bestrij ding door den MINISTER en den heer SMEENGE verworpen een amendement-Van do Velde om in afwachting van. een nadere raming te schrappen den post .voor het bou wen van een nieuwe boerderij op Veenhuizen. Na goedkeuring van de overige artikelen weid de Justitie-begrootóng aangenomen net 60 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Zwaag, Schaper, Troelstra en Van Kol. Daarna kwam in behandeling Hoofdstuk V (Binnen laaiidsche Zaken) waarover geen al gemeen debat word t gevoerd. De heei- DE WAAL MALEFIJT betoogde de noodzakelijkheid, zoolang het verband be staat tuasclien kiesrecht en ficus, dab de be lastingbiljetten en waarschuwingen tijdig worden gezonden. De MINISTER VAN BINNENLAND- SCEfE ZAKEN verzekert dat de opgenoemde feiten ten opzichte van de technische herzie ning. van de Kieswet bij de in voorbereiding zijnde herziening overwogen zuil en worden. Veroudering van tijdstip voor liet houden van verkiezingen acht hij niet gewensdht. Den lieer Troelstra antwoordt de Minister dat het onderzoek bij den burgemeester van Dordrecht die niet partijdig was, daar hij meende dat de werkstakers gelijk hadden, hem geleerd heeft dat het varhaal der „Dor- dredhtsclio Courant" onjuist was en de ver plaatsing van het schip door de politie noo dig was in het belang van veiligheid en orde. Ne repliek van den heer TROIEILSTRA, die volhield dat de politie te Dordrecht par tijdig is opgetreden, is het debat verdaagd tot Maandag half twee. Ongecorrigeerd.) Muntbiljetten. Muntbiljetten van f 10 op ramehpapier zijn aangemaakt tot een bedrag van f 5.500.000. I.let Dotter damsche station. Men schrijft aan de »N. R. Ct.": Naar wij vernemen zal aan de voorge nomen verbouwing en groot»* uitbreiding van het station Delfische Poort, te Rotterdam, vooiloopig wel niets komen. Van den Raad van Toezicht moet althans gisteren een schrij ven aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn uitgegaan, waarbij in overweging gegeven wordt door den aanleg van eenige nieuwe sporen in de zich open barende behoeften te voorziea. Een nieuw cacao-produkt. De naamlooze vennootschap „Confedera tie gevestigd te Delfshoiven en Hees, heeft in verschillende landende patenten verkregen voor een geheel nieuwe bereiding van cacao en chocolade. Volgens het oordeel van. verschil lende scheikundigen in Nederland, Oostenrijk, Duitschland, België, Frankrijk en Engeland munten deze nieuwe producten vooral uit door groote zuiverheid, smakelijkheid en lich te verteerbaarheid. De „Confederatie" heeft voor de exploitatie harer uitvindingen en p.v tenten reeds een fabriek in Duitsdhland opge richt, teneinde haar nieuwe artikelen binnen kort in den liandel te brengen. Het feit dat genoemdle Naomi. Vennoot schap reedis sedert tal van jaren voortreffelij ke produkten in den handel heeft gebracht, is een waarborg dat ook de nieuwe door haar te vervaardigen artikelen den goeden naaim waarin onze Hollandsdhs cacao-falbrikaiten. zich overal verheugen mogen, eer aan zal doen. („M. t. d. V.') Transvaliana. Op verzoek van een hooggeplaatst stadge noot schreef een zeer bekend antiquair alhier aan een zijner afnemers, eeu Engeisch Par lementslid, aan wie hy sedert jaren tal van zaken had geleverd, dat hij in het bezit was van een paar voorwerpen, waarnaar deze zijn vriend in Holland al eens gevraagd had. Als antwoord ontving hjj uit Londen zijn eigen schrijven terug, aan de achterzijde waarop met potlood door den Jingo-gentle- man was gekrabbeld Am afraid I cannot afford anything just now. Thank you. Would mr. Kruger buy them. (Vad.) De Koningin heeft aan de Maalschappy A polio" ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan f 500 doen toekomen. i 1 Aan den Nat. Reciteerwedstrijd, te houden op Zaterdag 30 December e.k. in het ge bouw Plancius te Amsterdam, zal o. a. deel nemen de heer G. M, Wanders alhier met ïPas op 't Zoutvat", en wel in de afdeeling »Luim". In de zelfde afdeeling dingt de heer L. M. Muns, uit Vlaardingen, mede met ïStudentenvreugd en Studentenleed". H. M. de Koningin heeft voor dezen wed-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2