BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINOEN. Ingezonden Mededeelingen. Staten-CüeneraaL R e chtzak e n. Gemengd Nieuws. K erk en Scliooi. Christ, Geref. Kerk. Laatste Nieuws. Telegrammen. tafel staat het portret van Hare Majesteiten De leider schrijft vol moed het wetk te gaan voltooien. Ook mej. Slot schreef dat allen gezond, vol moed en opgewekt gestemd zyn. De geest tusschen de zusters ondeiling is prettig. Er wordt trouw Engelscli gestudeerd en de administrateur geeft eenige zusters dagelijks les. Volgens haar bescheiden meening zijn de broeders goed gekozen. De briefschrijfster roemt ook zeer de toe wijding en liefde waarmede de iluag-che dames voor allen gezorgd hebben, zuod.it zij vetiast is door al die vriendelijke blijken van zorgzaamheid voor haar, die kort geleden vreemdelingen watert voor het cornilé. Atjeh. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagteekeoing van heden De dood van Panghma Polim is niet buiten twijfel gesteld. (»N. 11. C.") Drankbestrijding. De conferentie van gedelegeerden uit de verschillende vereenigirigen voor drankbe strijding heeft eene commissie benoemd om rapport uit te brengen over de vraag: wat kau er in Nederland geschieden om de .op richting van een asyi voor drankzuchtige vrouwen te bevorderen? Tot leden dezer commissie zijn benoemd dr. Kat (Nederland- sche Vereentging voor afschaffing van ster- kendrank), dr. Ruysch (Volksbond), en me vrouw Mees (Nederlandsche Veieeniging voor herstel van drankzuchtigen). Verscheidene heeren van Hr. Ms. hofhou ding vertrokken naar Apeldoorn, tot 't deel nemen aan een heden op de Koninklijke goederen te houden jachtpartij. Het Kamerlid Conrad kwam gisteravond uit Egypte te 's Gravenhage teiug. Te 's-GravenliRge is in den ouderdom van 83 jaren overleden, de heer A, P. Gotloti, die, na een Indische loopbaan welke hij ah resident op Sumatra eindigde, o. a. wethou der van 's-Gravenhage was. De overledene deed veel voor het ambachtsooderwijs en de kunstnijverheid. Bij Kou. besluit is: lo de luit. -gen. I. 3. H. Gijsbcrti Ilotlenpijl, inspecteur der ge nie, op zijn aanvrage, met ingang van 21 Dee. 1899, op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op f27U0 "s jaars. Bij Kon. besluit is aan den O.-l. ambtenaar met verlof dr. J. M. Janse, laatstelijk ambte naar-kruidkundige, hoofd der tweede afdee- ling van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den dienst verleend. Zaterdag a.s. wordt in sMusis Sacrum" weer tentoongesteld wat het damescomité tot op dat oogenblik ontving. Er is reeds vrijwat ziekenkieeding aangemaakt. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de O. L. V. Vhitatieketk alhier den lieer P. F. Soepnel. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de Rijks-belastingkantoi en uit de Lange Nieuws traat te vei plaatsen meer naar het midden der gemeente. Het is te wenschen dat deze plannen waar zijn, daar hierdoor zeer zeker aan het publiek veel gemak zal worden bezorgd. Er worden zelfs panden genoemd doch wij vinden op dit oogenblik nog geen vrijheid deze te noemen. Mocht de waarheid er van blijken dan zullen we dit mededeelen. De liehtbeeldenvoorstellingen van den heer Joh. Scheepmaker te 's-Gravenhage hebben gisteren plaats gehaddes namiddags ie 5 uur de kindervoorstelling die" werd bijgewoond door een honderdvtjftigtal kinderen en des avonds te 8 uur de avondvoorstelling d:e eveneens een vrij talrijk publiek had gelokt. De lichtbeelden hadden het succes dat zij verdienden, vooral voor de kinderen was het heel aardig, en de enkele gezichten uit Trans- vaal benevens het portret van president Kruger werden natuurlijk met een iu dezen- tijd- begrijpelijke belangstelling begroet en toegejuicht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Dec. Maria Johanna, dochter van J..L Meure en H. van dar Stap, Polderstraat. Overleden s 10 Dec. Theodorus Johannes Nels, oud 1 jaar en 10 maanden, lauronstraal. it Dec. Barmen Trouwborst, oud 79jam en 7 maanden, Zwaansteeg, 12 Dec. Daniel Johannes Antonius van dei- Horst, oud i inaand, Westmolenstraat. Door de politie werd tegen een paar opgeschoten jongens, die dezer dagen uit louter baldadigheid eenige ruiten in de vi«eh- banken met knikkers inwierpen ter zake voorschreven vernieling en ter waarschuwing van anderen procesverbaal opgemaakt, zuodat zij zich eerstdaags voor den rechter zullen hebben te verantwoorden. Aan het bureau van politie alhier zijn als "gevonden gedeponeerd: Een kinderschoentje, een mans bandschoen en een gekleurde handschoen. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aao gemeld politie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 11 Dec. Heriricuü, zoon van II. Vermeulen en M. van Kessel, 2e Bierslootsfeeg. Maria, dochter'van J. van Zelm en M. Plooij, Hoogstraat. 12 Der. Jannetje, dochter van A. W. van Beelen en C. J, v. d. Pijl, Markgraaflaan. Arend, zoon van D. Brauekman en A.J. M. Stuurman, Maasstraat. Overleden s 12 Dec. Hermanus Berkhout, oud 79 jaren, wed. van J. W'apenaar, Wijnstraat. a :ï0 ets. per regel. inhoud van »De Huisvriend" No 6 Co- libri, dooi Mri.ili van Java (vervolg) De Oranje- Vri.«taat. Met illustration. Tommy Al kuis aks oorlogscorrespondent. Leon cavallo. Met portret. Gravure: Kinderen aan het strand. Advertentieblad De spookput, door Alick Munro. Advet tention. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 11 December. Vervolg.) Binnen la ridsehe Zaken. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN houdt tegenover den heer Troelstra vol, dat de politie bij de werkstaking der machinisten niet anders deed dan de orde handhaven en preventief optreden. De heer TROELSTRA zegt dat de politie verder ging, zooals hem Zondag ten over vloede nog bij een onderzoek bleekzy stelde zich in dienst van de reeders. Pensionneering van gemeente-ambtenaren waarvoor de heer PIJTTERSEN pleitte, kan de Minister thans niet toezeggen. Na de pen sionneering van de onderwijzers en leeraren van onverplichte gymnasia, waarvoor de wets ontwerpen binnenkort zullen worden inge diend, kan bedoelde zaak beter worden ter hand genomen. Bij Armwezen stelde de heer VAN DER BORCÜ VAN VERWOLDE de rijksbijdrage voor de gemeenten voor de verpleging van arme krankzinnigen met f60,000 te ver- lioogen. Na bestrijding van den MINISTER trok hij het voorstel echter in. Bij de afdeeling medische poiitie kwam de heer VAN KARNEBEEK op tegen de ver vuiling der openbare wateren in verschillende streken. De tegenwoordige maatregelen van waterverversching zyn z. geheel onvol doende. De heer PIJNACKER HORDIJK drong aan op vrijheid tot lijkverbranding. De heer DE BEAUFORT drong aan op wettelijke regeling van het toezicht op levens middelen. De lieer VAN DE VELDE keurde ten aanzien vari de waterverontreinigings-quaestie tijdelijke maatregelen goed, in den geest van de Staatscommissie, zoolang een wettelijke regeling ontbreekt. Hadden Ged. Staten toe gestemd in de door Delfland en Schieland gewenschle waterloozing, dan was z. i. de zaak thaus verder. üe MINISTER betoogde dat aan een definitieve regeling van het toezicht op levensmiddelen, urgenter dan vrijheid voor lijkverbranding, eerst gedacht kau worden oa het tot stand komen van de wetten be trekkelijk de volksgezondheid. Hij merkte voorts op dat de tijdelijke maatregelen tegen waterveivuiüng door de staatscommissie aan de hand gedaan, goede resultaten hebben gehad. Definitieve maatregelen in dien geest zullen volgen, zoodra het onderzoek is afge- loopen hoe de industrie te behouden en toch beperkingsvoorvvaarden voor uitloozing vao fabriekswater voor te schrijven. Ook zijn in den a.s. zomer voorstellen van Ged. Staten te verwachten in den geest van de maatregelen door Delf- en Schieland ge- wenscht. De gemeente Delft kan volgens den Minister ook reeds veel doen ter vei betering van den toestand van het water, nl. door aan fabrie ken voorwaarden te stellen. De MINISTER verzekerde aan den heer De Boer, dat hij krachtig zal tegengaan knoeierijen bij aanbestedingen en hij zal aan deskundigen opdragen de standaardnummers in het krankzinnigengesticht te Medemblik vast te stellen. Knoeierijen hebben daar ech ter niet plaats gehad. In antwooid aan den heer Rethaan Ma- caré verklaarde de Minister van plan te zyn, under zekere voorwaarden subsidiën te ver kenen om paiticuliere krankzinnigengestich ten in .staat te stellen niet betalenden op te nemen. Bij de afdeeling onderwijs besprak de heer ROESSING het godsdienstonderwijs op de ■-obolen. De lieer BOUMAN vroeg pensionneering van leeraren van onverplichte gymnasia. De heer RETHAAN MACARÈ drong aan up vei belering van het hoogei onderwijs ter bestrijding van geheime ziekten. De zitting wonit hierop verdaagd. Zitting van Dinsdag 12 December. Bij de voortzetting van het debat over de afdeeling Onderwijs van de bsgrooting voor Binnenlandsche Zaken, merkt de MINISTER tegenover den heer Roe'singh op dat hij van het godsdienstonderwijs aan gymnasia en H. B. scholen wél resultaten verwacht. Hoewel hier en daar zich nog moeilijk heden voordoen, meent hij toch op den goe den weg te zijn. Het onderzoek naar de resultaten van het godsdienstonderwijs op de lagere scholen is nog niet afgeloopen, jnaar uit rapporten blijkt o. a, dat op 135 van 175 scholen in Limburg godsdienstonderwijs wordt verstrekt. Aan den heer Bouman verzekert de Minister dat pensionneering van Leeraren van onver plichte gymnasia niet zal wachten op samen koppeling met de pensionneering van ge meenteambtenaren. Aan den heer Rethaan Macaré kon de Minister wegens de kosten niet toezeggen aanstelling van hoogleeraren voor geheime ziekten aan alle universiteiten, en de Mi nister is ook tegen opdracht van een onder zoek naar den omvang dezer ziekten aan plaatselijke commissiën wanneer de wel op de volksgezondheid is tot stand gekomen. Bij art. 8S (gebouwen universiteit te Leiden) was de MINISTER 'teens met den heer Roessingh dat de groote uitgaven voor het academische ziekenhuis zooveel mogelijk ook aan het onderwijs moeten ten goede komen. De heer VAN KEMPEN drong aan op spoedige uitvoering vun de maatregelen tot verbetering van liet Museum van Naiuurüjke Historie te Leiden. De MINISTER kan thans niet overgaan tot vei betering van de traktementen van de leeraren aan de R. II. B. scholen, hoewel hij 't over de onvoldoendheid daarvan eens is met den heer Smeenge, die de lage trak tementen schadelijk voor het onderwijs achtte, omdat de beste leeraren worden onttrokken aan de Rijks H. B. scholen. De Minister merkte op dat 't met de salarissen der on derwijzers der lagere scholen nog treuriger is gesteld. Zoodra de Wet op Leerplicht zal zijn aan genomen, zullen laatstgenoemde salarissen worden verbeterd en daarna komen de leer aren bij het midd. onderwijs aan da beutt. Pensionneering van leeraren aan de am bachtscholen en van leeraien aan industrie scholen, door de heeren Smeenge en Heldt gewensclit, moesten volgens den Minister bekostigd worden door de verhoogdesubsidiëu. liet amendement-Lohman tot verminde- ilng van de begrooting met f 2000 (industrie ën huishoudschool te Zwolle) vumi steun bij den heer VAN ALPHEN, die ook nog een amendement voorstelde tot vermindering van f 100, ten einde nog geen beslissing te ne men in zake den bouw van een nieuw ge bouw der burgerschool te Enkhuizen. Bij de discussie verdedigt de heer SCIIAEP- MAN de subsidie voor Zwolle en de heer KOOL den post voor het nieuwe schoolge bouw te Enkhuizen. De heer KETELAAR bestreed beide amen dementen, en bepleitte uitbreiding van liet aantal scholen voor M. O, met behoud van de bestaande. De heeren Fokker en Meesters verdedigden eveneens de posten voor Zwolle en Enkhuizen. De VOORZITTER deelde mede dat h'y afgezien heeft vari zijn voornemen om de voor te stellen behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Pqrsoneel na Hoofdstuk VII2?, en zulks na overleg met de Regeering wegens de bezwaren van vele leden tegen de behandeling. Iiij zal dus niet voorstellen dit ontwerp in deze zittingsperiode te behandelen. Bij voortzetting van het debat over de begrooting voor Bintienl. Zaken verklaarde de MINISTER aan den heer Fokker dat ver hooging var. subsidie voor de R, H. B. School te Breda bij suppl. begrooting zal voorgesteld worden. De MINISTER verdedigde voorts de posten van Zwolle en Enkhuizen. Het niet toestaan van laatstgenoemden post zou z. i. gelijk staan met opheffing van de II. B. school te Enkhuizen. Het amendement-Lohman werd daarop verworpen met 55 tegen 31 stemmen. Het amendemens-Van Alphen werd ver worpen met 67 tegen 19 stemmen. De MINISTER verklaarde niet te kunnen voldoen aan dea wensch van den heer Donner om 't volgende jaar het arnbachtsschool-onder- wjjs wettelijk te regelen in verband met de subsidiën. Zal 't tot een wettelijke regeling moeten komen, maar zoo spoedig kau dit moeilijke vraagstuk niet tot oplossing gebracht worden. Bij de afdeeling Lager Ónderwijs bepleit de heer HESSELINK VAN SUCHTELEN lotsverbetering van de onderwijzers en be treurt 't dat de Minister die verbetering ver schuift na aanneming van het Leerplicht- ontwerp. Waut zelfs bij slagen van dit ontwerp zal het nog geruimen tijd duren vóórdat de jaar wedden verbeterd zullen zijn. De heer VERMEULEN wijst op de onbil lijke samenstelling van de examen-commissie mor de hoofdonderwijzersakte. De heer STAALMAN klaagde over de ongeoorloofde pressie van een schoolhoofd te Saaxumhuizen ten nadeele van het bijzonder onderwijs. (Het laatste gedeelte is ongecorrigeerd.) (De zitting duurt voort.) Het O. M. bij de Rotterdamsche recht bank requireerde heden één jaar gevangenis straf tegen S. Witberg, 25 jaar, behanger te Schiedam, die den 30 September allanr 2 gouden horloges van A. C. N., huisvrouw van A. Kramp, op zicht te hebben ontvan gen, wederrechtelijk te hebben beleend, res pectievelijk voor f 12 en f6, en die nieuw f27,50 en f 16.50 kostten.. Voorts 7 dagen gevangenisstraf tegen G. B. 51 jaar, schipper te Vlaardingen,; wegens beleediging van P. Herwijnen aldaar. L. S. D., 55 jaar, tuinier te Vlaardingen, die 21 September een fuik wegnam van J. Schenk. Eisch 1 maand 14 dagen tegen J. Th. G. D., 38 jaar, kleermaker te Schiedam, die 20 Oct. 1.1. E. C, Blom, huisvrouw van J. A. Roodenrijs, moedwillig een hevigen klap op een der wangen gaf; en 6 maanden ge vangenisstraf tegen J. de K., 23 jaar, kuiper ve Vlaardingen," die Jan Struis moedwillig een trap tegen den buik had gegeven. De rechtbank veroordeelde heden den 26- jarigen zeevisscher W. G, uit Scheveningen wegens wederspnnnigheid tegen de politie te Vlaardingen tot één maand gevangenisstraf. Den 35 jarigen los-werkman A. K. te Vlaar dingen, die als besteller der H. IJ. S. M, aldaar eenige sigaren had gestolen, tot drie maanden gevangenisstraf. De brand te Botterdam. Omtrent den brand in" de gloeikousjes- fabriek van Julius Böhm aan de Bierhaven No. 37 meldt men ons nader dat aan de buitenzijde weinig zichtbaar is van de aan, gerichte verwoestingen. Het winkelhuis- waarachter kantoor en magazijn gevestigd zijn, bevindt zich ouder het woonhuis van mej. Suermondt, terwqj 1 een binnenplaats aan de achteizijde van het pand gelegen is. Op deze binnenplaats komt ook het woonhuis van den heei Bóhm uit'. Daar bevindt zich dan ooK eeu pakhuisje, waar de gloeikousjes met colodium en aether geprepareerd wor den. De vluchtL-e gassen verspreidden zicli in een oogwenk door het zeer ineeogebouwde perceel en dedeu onmiildelijk het vier ver diepingen hooge huis van mej. S. aan de achterzijde vlam vatten. In het achteihuis van den heer Bolim bevonden zich diens viouw en twee kinderen, die te midden van de vlammende gassen gei ed werden door deo reiziger der firma, die juist op het kantoor was Van de gloeikou'jesfabiiek, noch uitkan toor of woonhuis is iets gered kunnen wor den. Alles is totaal vernield, Een der stoom spuiten geraakte tijdens den brand onklaar, zoodat het 3/» uur duurde voor ze water gaf. Het personeel van eene andere stoomspuit werd dour den burgemeester huiswaarts ge zonden wegens hel niet nakomen van gege ven bevelen. Een drijvende stoomspuit nam toen het werk over, Ket peisoneel der vrijwillige brandweer Hield zich uitstekend. Ten gevolge van den brand verscheen het Dagblad ïDe Nedeilauder" gisteravond met sleehls een half blad, aangezien, zooals wij reeds hebben me.'' ieeid, de zetterijen de redactiebureaux o:,uer water zijn gezet. jBrand. Men seint ons In den afgeloopen nacht is te Grouw de machinefabriek van de firma van der Ploeg totaal uitgebrand. Het kantoor bleef gespaard. Kalenders. De Utrechtsche Levensverzekering Maat schappij zond ons een handig staand kaleu- dertje toeeenvoudig en keurig van bewer king. Ned. Hehv. Keuk. Beroepen: te 's-Gravenzande c. a., J. Visser, te Woudenberg. Te Stellendam en Oosteiiand c. a., M. Jongebreur, carid. te Ouderkerk a/d. IJsel. Te Annerveen, G. Stoel. cand. te Btirum. Te Nieuwevkerk a/d, IJsel, M. van Grieken, cand. te Woer den. Te Stoikwijk, B. Boers C.Jz., te Kedichem. Te Blitterswijk en Meerloo, Th. Uilkens, te Krewerd. Aangenomen: naar linijpe c. a., door J. A. Bruins, te Terwispel. Naar Kastri- cum, door A. van Poelgeest, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Hoog-Blokland, Hemen- oord en Terhefjde door M. Jongebreur, cand. te Ouderkerk a'd. IJsel. Voor Makkum en Kornweid, door M. J. Breukenhorst, te Druten. Voor Heteren, door B. J. van Heyningen, te Hoogeveen. Bedankt: voor Oud-Beierland, door H. Frugte, te Teuge, bij Twelloo. Geref. Kerken. Bedankt: voor Herwijnen, door G. J. D. Aalders, te Elburg, R.-K. Kerk. Benoemd tot pastoor te Aalten J. B. VVub- bels; tot idem te Doesburg P. J. J. Vetter. KRALINGSCHF, VEER, 12 Dec. Heden werden ter markt alhier aangevoerd zalmen, f a f1 winterzalm f4.60 a St. Jacob- zalru f a per Va kilo. ROTTERDAM. 12 Dec. Rogge op termiinper Maart f140, f141, f per Mei f138, f137, f Kolfia. Java 34Va ets., Santos 20'/s cis Suiker prijshoudend. fl07/8 September gehou den. ROTTERDAM, 12 December. Tor veemarkt waren aangevoerd 68 paarden, veulen, ezels, 1017 magere runderen, 670 vette lundeien, 373 vette en graskalveren, 129 nuchtere dito, 1 schapen of lammeren, varkens, 185 biggen, 2 bokken of geiten. Vette runderen le qnal. 66 ct., 2e qual. 60 ct., 3e qual. 54 c. ossen le qual. 66 c„ 2e quik 62 e., 3e qual. 56 c.stieien le qnal. 60 c, 2e qual. 55 c, 3o qual. c.kalveren le qual. 90 c., 2e qua!. 80 a 70 c. per kilo. Handel vlug. Slager vee. Melkkoeien f 160215 kalf- koaien f180—240, stieren 175—220, pinken f4570, graskalveien f 30 55. vaaizenl75 115, biggen f512, paarden f25—110 p stuk. Handel zeer goed. Op de boteim-ukl werden heden uangovnerd 75/8 en 68/10 vaien en 558 stukken vari kilo. Pnj/en le qnal 154.2e qual f50.—, 3e qual. f48.--. Por )/s kilo werd 65 a 70 ct. betaald. AMSTERDAM, 12 December. Koffie goed ord. Java 34Vj, Santos 20. Suiker prijshoudend. Tarwe np levering zonder noteering. gge op levering prijshoudend; Maart f139, 138; Mei f135. PARUS, 12 December, Spiritus. Nov frs. 37.— Dec. frs. 37.25; vier eerste maanden fr. 37.50vier maanden van Mei fr. 38. BERLIJN, 12 December. Spiritus per loco fr. 47.40. LORENgO MARQUEZ, II Dec. Volgens bericht uit Pretoria dato 9 dezer, werd dien morgen een uitval uit Kimberley gedaan om de stelling der Boeren bij Kamperdam in te nemen en de waterwerken te beveiligen. Alle Britsche schoten misten hun doel. Nadere bijzonderheden worden verwacht. LONDEN, 12 Dec. De Engelsche bladen van hedenochtend vermelden geen verdere bijzonderheden omtrent de nederlaag van Gatacre die le New-York volgens de Axne- rikaansche bladen groote' ontroering heeft gewekt. In Amerika is de overtuiging algemeen dat Chamberlains dagen als staatsman ge teld zijn, ook wegens gebrek aan diploma tieke bekwaamheid. Volgens de sDaily Mail" moeten de ver liezen der Boeren te Stormberg gering zijn en worden daar gioote verstei kingen der Boeren verwacht. Uit Arundal wordt melding gemaakt van een aanval van artiller.e en kaveisrie, wam op de Boeren met één man verlies moesten teiugtrekken. De spoorweg tusschen Spijtfonlein eu Mod- derrivier is ernstig beschadigd. De »Daily Mail" verwacht een plotseling optreden van Meneiik, die door de Fran sehen van alle anti-Engelsehe oorlogsbeuch- ten wordt voorzien. Te Kaapstad wordt de vergunning aan de inlanders om zich tegen de invallen der Boe ren te verdedigen, algemeen afgekeurd. Uit Kaapstad komt iiet bericht aan de sDaily Mail", dat de Boereu de breededoor de Engelschen vernielde brug tusschen Storm berg en Burgersdorp hebben hersteld. KAAPbTAD, II Dec. Naar gemeid wordt, heeft een hevig gevecht plaats gevonden, dat den geheelen dag duurde, in de richting van Modderrivier. Bijzonderheden ontbreken. PRETORIA, 9 Bec. Naar gemeld wordt hebben de Boeren drie kanonnen buit ge maakt bij Stormberg. FRERE, It Dec. De cavalerie kwam be den in voeling in de nabijheid van Colenso met vele honderden Boeren, die over de rivier terugtrokken. Van beide zijden werden scho ten gewisseld zonder resultaat. De kopjes zijn dik bezet met Boeren. Alle vijf de spanten van de spoorwegbrug bij Colenso zijn gebro ken de Boeren deden in den afgeloopen nacht twee steenen pijlers in de lucht vliegen. De loopbrug is nog bruikbaar. PRETORIA, 9 Dec. De voorposten der Boe ren berichten, dat lord Methuens legermacht oprukt naar de stellingen der Boeren. Een hevig gevecht wordt verwacht. PARIJS, 12 Dec. De sElair" bevat een telegram uit Londen, meldende dal tele grammen uil de Kaapkolonie aan de bladen den indruk bespreken, door het bericht van Gatacre's nederlaag gewekt, en die zeker zoo slecht is als verwacht werd. Onder de Afrikaanders zijn de gemoederen opgewonden, en de vijandige houding tegen over de Engelschen wordt steeds levendiger. De sCape Times" die tot dusver zich nogal liberaal toonde, bevatte gisteren een zeer heftig artikel tegen de Boeren, waarin zij werden uitgemaakt voor wilden, die buiten de beschaving moeten worden geplaatst. In een telegram uit Natal aan de Mor ning Post" meldt, dat de Engelsche pers in dat land alle perken te buiten gaat, bij de bespreking van de houding der Boeren de aanvallen en vjjandige opmerkingen van die pers geven voedsel aan de oneenigheid, die dreigt over te gaan in een burger-oorlog. LORENQO MARQUEZ, 11 Dec, Eeu offi cieel telegram lieden te Pretoria gepubliceerd, meldt dat gisteravond aan de Modder-rivier een gevecht plaats had. Generaal Cionjé behield zyn stelling en nam 50 man van den vijand gevangen. LORENgO MARQUEZ, 11 Dec. Officieel is heden te Pretoria het volgende bekend gemaakt In het gevecht 'bij Stormberg zijn 672 Engelschen krijgsgevangen gemaakt. liet aantal gesneuvelden en gewonden van den vijand is onbekend. LIVERPOOL, 11 Dec. De sDaily Post" vreest dat dc nederlaag van generaal Gatacre's colonne de positie van generaal Methuen ernstig zal compliceeren. Een telegram uit Kaapstad van gisteren meldt dat overhaast versterkingen naar De Aar zyn gezonden. LORENQO MARQUEZ, 11 Dec. Een hier ontvangen telegram uit Mafeking meldt dat alles wel was tot 30 November. MODDERRIVIER, 10 Dec. De Engelsche houwitser-batterij en een marine-kanon ruk ten uit en namen een stelling in, links van de positie der Boeren, waar zij het vuur openden met lyddiet-granaten, en de loop graven der Boeren enfileerden. De Boeren beantwoordden het geschutvuur. De stelling (Ier Boeren is geheel blootgelegd. Na een gevecht van vier uren waren de kanonnen der Boeren tot zwijgen gebracht, PARIJS, 11 Dec. Aan de »Temps" wordt uit Londen geseind Een officier die in Soedan onder de beve len van Gatacre heeft gediend, richt in de ïSun" een aanval tegen dezen generaal. Hij zegt dat Gatacre alleen bekend was om zyn uiterlijke hoedanigheden maar hij was niet de man, welken de toestand in Zuid-Afrika vereischle. Het departement van oorlog is dan ook verantwoordelijk voor zijne nederlaag De nWestm. Gazette" zegt dat het niet twijfelachtig is, of een derde van degeheele strijdmacht van Gatacre is krijgsgevangen gemaakt. De »Temps" zegt, dat men in militaire kringen niet verwonderd is over den eersten tegenslag van de divisie van French en Gatacre, omdat de opstand van de Kaap- koionirche Afrikaanders hen verplicht hun strijdkrachten te verdeden, want de opstand is openlijk. Men gelooft dat het échec te Stormberg het eerste is van een reeks neder lagen die ten zuiden en ten westen van den Oranje Vrijstaat verwacht worden. Het gerucht loopt dat het departement van oorlog aan sir Redvers Buller gevraagd heeft, alle Britsche troepen die ten zuiden en ten westen van den Oranje-Vrijstaat opereeren, bij De Aar te concentreeren om verster kingen af te wachten en dan in massa stel selmatig op te rukken naar Jacobsdai en Bloemfontein. LONDEN, 11 Dec. Een telegram uit Naauwpoort aan de sEvening News van 10 dezer luidt: Te Arundel alles wel. De uitlanders deden hedenmorgen een uitval en noodzaakten het Boerencommando terug te trekken. ï-./f - «3 UnZ

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2