53"* Jaargang. Zondag 31 December 1899. No. 10128. Eers/e Blad. IVSaar een mensch! 1 BOUWMATERIALEN, BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. i.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 1 (Keent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 6S. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ïeleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 133. ïi/i.-CS .-Si «y ""tSSsaynr* Burgemeester en Wethouders van Schie dam, zijn voornemens op Ooncïerdag 91 Januari a,s.» des namiddags ten 3 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de leveung van als: Keien, Trottoirbanden, Straatklinkers, Metselplavei, Houtwaren en IJzeren voor werpen ten behoeve der gemeentewerken. Bet bestek is a f 0.25 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en ligt met de teekening der ijzerwerken, aan de Sia.istimmerwetf op werkdagen ter inzage. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 30 Doe. '99. De oorlog. Zondebokken en schuldigen. Onder dit opschrift trekt die „Westm. Ga- zette' te veldo tegen de houding der „gele" pers n,a de geleden nederlagen. Met de „Ti mes." aan Giet hoofd, is het in do jingo-Maden nu een koortsachtig Zoeken naar zondebok ken. Eerst was hot de als Iersah Katholiek toch reedis weinig geziene sir Williaan Butler, die als opperbevelhebber in de Kaapkolonie en. gouverneur ad interim voor een. vreedzame oplossing heeft geijverd, om zijn. „vriendschap voor do Boeren" teruggeroepen is en. nu sinds weiken. blootstaat aan den schandeüjksten Tom moest sir Michael Hidks-Beadb, de kanselier der schatkist, het ontgelden, omdat hij de koerden van de ataatóbeurs niet los ge noeg heeft gemaakt, toen het er op aankwam zich ten strijde te rusten En. eindelijk is het omveer ook losgebroken boven de hoofden van lord Lansdowne, den minister van oor log, en lord Wolseley, den grijzen opperbe velhebber der Britsche landmacht. De „West. Gas." wijst er op hoe dwaas dit is. Men slingert verwijten naar heb hoofd van dit drietal, en wijst de geleden nederla gen am de spaarzaamheid van den een, de onbeOowaamheid van den tweede, het gebrek aan activiteit van den derde. Men laakt hen, men laakt de generaals, men laakt ieder die te laken is, behalve de staatslieden die het voor Engeland'» welzijn zoo schadelijke potje te vuur (hebben gezet. En men vergeet dab sir Michael Hi-oks- Beocth de instemming had van het gansche Kalbinet, dat niemand, toen de noodige voor bereidselen bekoorden, te worden gemaakt, op een oorlog van zulk een omvang reikende, dat diezelfde pers, die nu den opperbevelheb ber te lijf gaat, hem hemelhoog heeft gepre zen over de prachtige mobilisatie der eerste divisies die naar Zuid-Afrika vertrokken. Vam lord Wolseley gesproken Men her innert zich zeker hoe de veldmaarschalk eeni- DOOK IDA BOY-ED. ,76) Saibine was blijde, dlah de oude heer het Abevel gaf, licht op te steken. Zulke lange Kschemeruren beklemden haar het hart. Odk scheen het haar toe, als was hij weder in zijn jTgowone stilzwijgendheid vervullen, die altijld zoo iets veefbeteekenends had. Misschien, houdt hij er ook niet van, dacht zij, in het bijzijn van don 'knecht een gesprek •Ate voeren. 'jijf, Sabine verbeeldde zidh, dat hij haar dilc- riwijls vol bekommering aankeek Hij legde 'ri somtijds ook den vinger zijner linkerhand te gen zijn slaap aan. Dat was bij hem een be- vrijs van inwendige onrust. Wat zou hem schelen? f'// Zij werd erg zenuwadhltig. Een pijnlijk vootgevoel maakte zich van haar mejrter. Zij jiverboeldds zich, dat haar iets te wdchten sstond. Het noodlot was op het punt, haar teen. nieuwen vernietigen slag boe te bren- Misschien was alles ook maar verbeelding. vfZij gevoelde zidh verlicht, toen de maal tijd afgefoope-n was en de oudle heer haar ver stekt, met hem naar het salon mee te gaan. „Waar zou Suzamua toch blijven?" vroeg -hine schier geërgerd. 2aJl bepaald kamen," verzekerde hij. geleidde haar naar een bijzonder gezellig 'aafejo, waar men in gemakkelijke ora- oon een rond tafeltje kon zitten en t'het gericht op een groot, oud schilderij ge weken geleden verklaarde dat men de kradht dor Boeren had onderschat. 'tKon niet anders of de grijze krijgsman heeft ook over die ruiterlijke bekentenis heel wat moe ten hooren, zóóveel zelfs dat hij Üiet geraden acht bakzeil te halen. De militaire medewerker der „Daily News" die 't nogal eens weet, zegt nu dat lord Wol seley, toen hij zeide„Wij hebben de sterkte dar Boeren onderschat", daarmede met ge doeld had op den informatie-dienst van het departement van oorlog. Natuurlijk was men daar zeer wel op do hoogte. Maar lord Wol seley bedoelde met die „wij" de natie in 't al gemeen,; die had de kracht der Boeren on derschat. De medewerker der „Daily Nc.vs" zegt le den te (hebben om aan te nemen dat de gene ral aan een volgend gastmaal dien naderen uitleg had willen gewen, maar zijn toespraak nam toen door omstandigheden een anderen loop. Meer en beter troepen. Do Engclsdhe oorlogscorrespondenten _n Zuid Afrika. zien den toestand niet zoo heel gunstig ra. Ondanks hun bluf want daar mede gaan zij nog door merkt men, hoe bezorgd zij zijn. Zij zien in dal de corog niet goed gevoerd wordt, dab, wil men tot een godd resultaat komen, een gansch andere ge dragslijn gevolgd dient te worden. Geprezen word'en de koloniale troepen en met name de lichte ruiterij. „Koloniale troepen," zegt een der correspon denten, „hebben ar veel beter verstand van de Boeren te bevechten dan onze eigen gere gelde troepen. Zij zien er niet zoo kranig uit en ze zijn lieel weinig gedrild; maar liet zijn allen bereden mannen; zij weten dekking te zoeken zij schieten, goed, en, zij zijn zeer be wegelijk. Bewegelijkheid is alles in Zuid-Afri- ka, en. onze infanterie, hoe voortreffelijk ook m menig opzicht, is niet bewegelijk, en ge raakt totaal uitgeput na eon betrekkelijk korten marsdh over zandig terrein. „Zoodoende moet de weinig bewegelijke in fanterie om met het oog op een. naohtélijken aanval een positie in te nemen, twaalf uur vóór de bereden troepen op wog gaan. Zij moeten hun jassen achterlaten en zijn. dik wijls doornat en doodmoe voordat de aanval begint. Dit was bet geval de vorige ivedk te Bsiteourt" de brief is van 30 Nov. uit Frére „en daarom konden wij den vijand geen nederlaag toebrengen. Indien de Boeren infanterie hadden, zou de ouzo haar staan, maar iedere Boer in het veld is bereden en kan tien mijl afleggen tegen onze mannen twee." Ook Winston Curchill, de in den laatsten tijd herhaaldelijk genoemde correspondent der Morning Post", spreekt zoo. Hij zegt dat iedere Boer, bereden in een voor hem gun stige streek, drie tot vijf geregelde soldaten staat. De macht van. het moderne giaweer is bovendien zoo verschrikkelijk, dat front-aan vallen vaak vermeden dienen te worden. De groote bowegel ijtfheid der Boeren beschermt echter hun flanken. De eenijge manier om liet met hen. Iclaar te spelen is z. i. dan Ook troepen, te krijgen die even vastberaden en oven goede schutters zijn of, bij gebreke daar van, groote troepenmassa's te gebruiken. Het oprukken van een leger van 80,000 man mot oen gesdhutlinie van. 150 vuurmonden zou de Boeren wel wat machtig zijn; daar in olieverf had, waarvan men bij heb licht der lamp wel is waar weinig kon onderscheiden, maar dat toch een aangenomen mdnuk maakte. Alleen maar om iets te zeggen, vroeg Sa bine naar den naaan van den schilder en naar de wijze, waarop hij er aan gekomen was. Ocsn Frits vertelde andere graag, hoe en waar hij zoo langzamerhand zijn schatten had bij eengebracht, Maar heden scheen hij toch zeer verstrooid te zijn, en als de huisschel over ging, zweeg hij vol verwachting. En eens, spoedig nadat het geluid der schel zich had dben hoor en, stak Juffrouw Meyer- wisch haar hoofd om de deur en knikte. De oude heer stond onmiddellijk op en scheen dit zwijgende bericht te begrijpen. Hij verliet de kamer. Het was Sabine, alsof er in de aangrenzen de totkamer gefluisterd werd. Maar zij kou zioh ook wel vergist hebbenwant oom Frits kwaim niet uit die kamer, maar van liet por taal in. die kamer terug. Hij scheen er erg bleek uit te zien. „Ik stoor u zeker," zeide Sabine haastig. „U mioet ergens anders wezen. Ik verzoek u, u volstrekt niet om mij to geneereawant dat zou mij spijten." Hij zette zich bij haar neer, en legde haar hand in. de zijn©. „Neen, lieve kind 1" begon 'hiji hartelijk. „Ge zij't op uw rechte plaats, en ge zijt dit op heb rechte uur. Ik heb u wat te zeggen." „Mij bracht Saihine met moeite uit. Haar gedachten bepaalden zidh. bij de vraag: Wat? Wat? „Veroorlooft u mij, met u over Arnold Von Körlegg en over het verleden» te spre ken?" vroeg hij zachtjes. entegen zijn kolonnes van 15,000 man alleen sterk genoeg om verliezen te lijden. Churchill noemt het een gevaarlijke politiek verster kingen „af te druppelen" en legers te ver brokkelen. De Boerenrepublieken moeten, evenals de Geco n federeerden in den Ameri- kaansuhen burgeroorlog, door herbaalde wrij ving worden verzwakt. Engeland moet zich niet haasten, maar overstelpende legermas sa's bijeenbrengen. Ten slotte zou het goed- kooper uitkomen, indien meer gezonden werd' dan noodig is. Winston Churchill eindigt aldus „Er is hier genoeg weik voor een kwart millioen manschappen, en Zuid-Af rika is den prijs aan bloed en geld wel waard. Meer m- geregöide troepen zijn noodig. Zijn de „gent lemen" van Engeand allen op de vossenjacht Waarom geen Engelsche lichte cavalerie? Om den wille van onze kloekheid, van onze trou we kolonisten en onze doode soldaten moeten wij den ooidog doorzetten." De militaire medewerker der „Westm. Ga- zette', hot schrijven van dezen correspondent besprekend, voeit het meest voor heb laatste plan van Churdhillhet uitzenden van bere den troepen. Geen infanterie meer, maar zoo veel ruiters als mogelijk is, en een groot aantal paarden, minstens 20,000, die m Australië en Zuid-Ameriba best te krij gen zijn. Daarom juicht de schrijver het ook toe dat de regoeiing in plaats van 3000 man der bereden vrijwilligers (Yeomanry) er wel 10,000 wil hebben. Aan hot bijeenbrengen va,n een overweldi gend leger zeg 250,000 man is, meent de militaire medewerker, niet te denken, al was het maar omdat een dergelijk leger niet op zoo grooten afstand van, zijn basis (En geland) te verzorgen is. Slecht ingelicht. Over de Boeren is Churchil', al heeft hij ook te Pietoiia gevangen gezeten en al be weert hij zijn wijsheid te hebben van leden van den Uitvoerenden Raa 1 en velschillende bui gei s, bijzonder slecht op de hoogte. Trou wens, de medewerker der »Westrn. Gaz." meikt zeer juist op riat Churchil! alleen op hooren zeggen afgaat, en dat zijn zegslieden te Pretoi ia, wetende dat hij Kngeisch oor logscorrespondent was, hem wel om den tuin zuilen hebben geleid. Churchill dan vertelt dat de Boeren den oorlog met vrees begonnen, maar door hun overwinningen bemoedigd zjjn en er nu zelfs op rekenen dat Engeland den vrede wil. En /ij zelf vertrouwen wel dat zij, den oorlog voortzettende, de Engelscheo de zee in zullen jagen, maar de burgers lijden veel ongemak in het veld en verlangen terug naar hun haardsteden. Daaiom willen zij vrede op deze voorwaaiden: Engeland staat Natal, Kim- berley en liet nu bezette deel der Kaap kolonie af, eikent de volkomen o.allianke- lijkheid van Transvaal, staat een ulgemeene amnestie toe en betaalt twintig millioen p. st. -chadeveigoeding. De coi respondent beweert vooits dat de Boeten de inspanning slerk beginnen te voe len, al zijn hun veiliezeu niet meer dan '2000 man. Maar hun laatste reserven zijn in het veld, uitgenomen voor den uoilog on- gesclukten en Engelseh-gezinden die de amb tenaren hebben omgekocht. De Boeren zijn schaarsch voorzien van „AJis liet zoo zijn moet 1" zeide zij en haal de hoorbaar adem. „Ja," vervolgde hij mot een zachte, treu rige stem, „bet moet zoo wezen. Voor dezen éénen keer moet het gebeuren. Ik hob u een mededeoling te doen." Hij kwam niet verder. Met haar hand om klemde zij zijn arm. Haar donkere oogen ke ken hem aan. „Is hij dood?" bnadht zij met moeite uit. „Wel neen, lieve kind! Welk een gedadh- te!" zeide hij. „O Verruimd, gerustgesteld slaakte zij een zucht. Haar verwrongen' gelaatstrekken kwamen tot kalmte, haar haard liet zijn arm los. „Niet waar? Dat zou u en ons allen, die hem hoogachten, diep getroffen hebben? Ook gij, ik weet het, wensdht hem, evenals wij, leven en geluk toe." „Geluk?" mompelde Sabine. De oude heer had dit woord zoo aarzelend, zoo zonderling uitgesproken. „Ja, heb geluk van een huwelijk, dat cp den grondslag van innige genegenheid, van volkomen overeenstemming tassdhem twee karakters berust. Een vrouw, die hem lief heeft, vereert en begrijpt, die aan zijn som bere levensbeschouwing vroo' ijken levens moed bijzet." „Hoe zou hij zulk een vrouw vinden zei de zij op een doffen toon. Een vreeseiijk voorgevoel rees langzaam en dreigend bij haar op. Maar zij wilde er geen geloof aan slaan En zij wilde zich ook goedhouden een fiere houding bewaren •liever verachting toouen dan teleurstelling... liever slaan dan weder en telkens weder ge slagen worden, voedsel en de oogst heeft deerlijk geleden. Ook hebben de Boeren vele van hun prachtig getrainde paarden vei leren, die zij nu moeten aanvullen met ongetrainde paarden. Depaar- denziekte zal dit gemis nog heviger doen gevoelen. W(j behoeven niet op de tallooze onjuist heden ia Churchill's relaas in te gaan. Wij weten dat de Boeren voedsei genoeg heb ben, en dat voor den oogst voldoende is gezorgd. En wat de paarden aangaatwie zouden het meest le ljjden hebben door de gevreesde paardenziekte, de Engelsehen met hun door een zeereis afgematte rijdieren of de Boeren met hun geacclimatiseerde en sgezouten" paarden, die de ziekte reeds te boven zijn De verliezen der Boeren zijn ook lang geen 2000 man. Een Dalziel-bericht uit Pretoria geeft deze opgave, lonpeode tot 20 Nov.bij Dundee 42 dooden, 91 gewondenbij Elands laagte 36 dooden, 112 gewonden, 201 krijgs gevangenen bij Modderspruit (Loinbardskop) 11 dooden, 146 gewonden voor Mateking van 14 October tot 20 November 5 gedood en 16 gewond; voor Kimberley4gedood en 10 gewond; aan de roordelijke giens 5 ge dood, 11 gewond. In het geheel: 103 ge dood, 386 gewond en over de '200 gevangenen, totaal dus ongeveer 700 man. Als sinds dien het verliescijfer der Boeren door de gevechten bij Belmont, Graspan, Mod lerrivier, Magerfontein, Stormberg, Co- lenso en enkele minder beteekenende tot 1100 is geklommen, mogen de Engelschen bet loven. Die schatting is zeker nos te hoog. Een ander bewijs, hoe slecht de Engelsche berichtgevers op de boogie zijn, levert een Reuter-telegram uit Kaapstad. Het zegt dai er reden is te gelooveu, dat veie geoefende Belgische en Hollandsclie artilleristen door Transvaal in dienst zijn genomen en in ge regelde bezendirigen zjjn ingevoeld van April 1896 tot koit vóór den ooi log. Zij ontvingen 50 p. st, dadelijk, een zelfde bedrag bij aankomst te Pretoria, 10 sh. pei dag soldij en stukken land. Dit veiklaaitde uitmuntende bediening van de Boeien-artil lerie. Bovendien kwamen er specialiteiten op artillerie gebied met de nieuwe kanonnen mede. Ook in de geldelijke behoefte zal de Trans- vaalsche regeering waarschijnlijk kunnen voorzien. Een nieuwe goudbelasting is inge voerd, waardoor alle andere goudbelnslingen worden vervangen. De nieuwe wet bepaalt, dat een recht van 30 pCt. van de opbi engst zal beta ild wot den door pet sonen maatschap pijen eo fii ma's die in hun eigen mijnen werken, en van 50 pCt. van de opbrengst van nonnen, die voor rekening der regeering werken. De mjjnen, waarin de arbeid gestaakt is, moeten 30 pCt. betalen van de netto opbrengst berekend naar de productie van drie maan den. Inrichtingen tot het bewerken van gouderts betalen eveneens 30 pCt. van de zuivere winst. Indien deze inrichtingen wer ken voor anderen, dan zal de maatschappij, ten wier behoeve de wei kmatnheden geschie den, de belastiug moeten betalen. De wet is van kracht verklatud, ingaande op deu llden October. Voor oorlogsnieuws verwijzen wij naar „Hij heeft haar al gevonden," zei de oude heer langzaam. Zij zafc als versteend. „Arnold is sedert veertien dagen met Su- zanna geëngageerd. Zij willen de wereld eerst deelgenoot© van. hua geluk maken, als het uw zegen, beste Saibine, verkregen heeft," ver volgde hij. Zij zweeg, zij verroerde zich niet. Zij keek met een strakken blik vóór zidh. „Mijn kind," zei de oudle man, die zolf van een grievend wee vervuld was, „huil maar eens uitIk ween met u 1 Kom tiadh tot oe>- zinning! Het is een zaak, waarop ge altijd verdacht hadb moeten zijn. Gij en hij gij kondt nimmer in een nauwere verbintenis tot elkaar bomen nimmer! Dat wist ge toch wel." 'Hij legde haar hand in de zijne. Dese was koud. Zijn hart was bezwaard, en een hevige angst maakte zich van hem meester. Als zij daar maar niet zoo stil en strak en bleek vóór hem zat! Als hij haar tranen maar te voorschijn kon doen komen As de Mxxzes- staf maar de zijne was, om. die heilige bron te doen vloeien, die het verzengendste leed verkoelt Hij boog zidh naar haar voorover. „Saibine," zeide hij, „wil ik u eens vertel len, hoe alles in zijn werk gegaan is?" Zij kniikto niet toestemmend. Maar hij dachtMisschien luistert zij toch wel naar mij. En hij omklemd© haar hand nog warmer art inniger dan te voren. Zijn blikken, waarin een oneindige teederhsid te lezen stond;, vestigden zich op haar bleek ge laat. „Toen hij mij indertijd schreef, dat hij onze telegrammen. Er is niets belangrijks aan toe te vo°gen. Het heeft den schijn of wij spoedig belangrijke oorlogsberichten mo gen verwachten. Maat' er valt niets met eenige zekerheid te zeggen. fiemengd© Mededeel in gen. De Duitsche uReiehsanzeiger" schrijft: ïDa sLokal-Anzeiger" gaat voort ondanks de tegenspraak van WolfFs bureau reclame te maken door mededeelingen uit den inhoud van het verdrag tusschen Engeland en Duitschland. ï\Vij zij tl gemachtigd tot de verklaring dal al deze mededeelingen op brutale en ongepaste verzinsels berusten". Prins Prosper v. Arenberg die zich als officier in Duitsch Zuidwest-Afrika aan gruwe lijke wreedheid schuldig moet hebben ge maakt, schijnt nu toch gevangen genomen te zijn. De Fransche regeering zal haar wetsvoor stel betreffende de verdediging van de kusten <-n de koloniën en de uitbreiding van de vloot, in Januari, als de Kamer weer bjjeen komt, indienen. De uitgaven voor de verdediging van de kusten eu de koloniën worden op 120 mil lioen francs geraamd. Voor de uitbreiding van de vloot, zijn reeds 105 millioen op de begrooting uitgetiokhen. De ministers vergaderden hedenmorgen onder voorzittei schap van president Loubet. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dut de hangende geschillen in China waren opgelost, overeenkomstig den eisch der Fransche regeering. Kouing Alexander van Sei vië is door Frans Jozef weer in genade aangenomen. De Keizer eu de aai tshcrlogen ontvingen gisteren den Koning a.m liet station te Weenen, waar Alexander op den Hofburg logeert, 's Middags was er gala diner. De Bulgaarsche Sobranja beeft een voor stel aangenomen tot uitgifte van een leeniog van 25 millioen in sclialkistbons tegen 6pCl. Naar men zegt beeft de Paus na de ope ning van bet Jubeljaar tot zijn omgeving in liet Latijn Simeon's wooid herhaaldslleer, laat riu Uwen dienstknecht gaan in vrede." Zijn levenstaak, zeide hij, was geëindigd, en hij was bereid, de tiara af te staan aan zjjn opvolger, die met hem vei geleken nog jong van jaien was en nieuwe triomfen van de Kerk zou beleven. Daaibij noemde de Paus don naam van kardinaal Gotti. Ook het "Vaticaansch orgaan »Voce della Verita" ontkent nu dat de Paus het coeli- baat voor Zuid-Amerika heeft afgeschaft. Volgens het sJournal" te New-York zijn drie afgezanten der Philij pino's met vredes voorstellen op weg naar Washington. Hun zending gaat buiteu Aguinaldo omdeze beeft geen invloed meer. Worden hun voor waarden niet aangenomen, dan duurt de oorlog voort. De Panama-maatschappij is nu omgezet in een Amerikaansche maatschappij met 30 mil lioen dollars kapitaal. Men hoopt op den steun der Ameri kaansche regeering. aanzoek om haar hand dacht te doen, toen, lieve kind, was ik er geheel op voorbereid, dat ik spoedig do tijding zou krijgen, dat Su- zanna hem jubelend am den hals gevallen was. Dit zou misschien niet zeer verstandig geweest zijn, maar toch zeer menschelijk en vergefelijk. Want zij had hem lief! Dalt had ik reeds van hun eerste ontmoeting af ge merkt. Het reine hart van mijn Suzanna heb ik sedert haar vroegste jeugd gdkend en gade geslagen. Hoe zou mij de eerate onrust van dit hart hebben kunnen ontgaan?" Sabine gaf geen teek en, dat zij hem hoorde. Maar hij sprak voort. Hij gewoelde, dat ge rechtigheid en noodzakelijkheid hem tot spre ken dwongen. „Laat mij het u openhartig bekennen: dat dit moedige, braive, e©rlijjke meisje den moed en den tact heeft gehad, zoo zonder beraad, zoo zonder strijd en later naberouw Neen te zeggen: dat heeft mijn genegen heid voor haar nog doen toenemem. Ec heb haar later naar de redenen van dit Neen ge vraagd. „Oom," zeide zij, „afe hij mij lief had, zooals ik ham, dan. sou ik Ja gezegd hebben. Dan had ik wel Ja moeten zeggen; want het levensgeluk van' bwe© mensohem mocht er niet aan opgeofferd wanden, dat de arme Saibine daaronder missdhien. nog meer zou lijden. Maar daar hij niet uit liefde aan zoek om. mijn hand deed, moest ik wel Neen zeggen; want op mijn geluk ailsen kwam het niet aan." Nleit waar, Saibine, dat was een goed en cdiel gevoel I" Het scheen hem toe, als trilde haar koude hand tusschen de vingers, die haar omklemd hielden. (Zie vervolg Tweede Blad.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1