Stadsnieuws. VLAARDINGEN. ""MAASSLUIS." Rechtzaken, Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Laatste Nieuws. Telegrammen. groot bedrag wordt vereischt, zij meeat ech ter dat tot het doel, waarnaar zij thans streeft, ook buiten den engeren vrienden kring van dr. Coster velen zullen wensehen mede te werken, en hoopt dat haar ruime bijdragen mogen toevloeien. Intussclien zal voor Coster in de academie stad een eenvoudig gedenkteeken worden geplaatst. De commissie bestaat thans uit de hoe ren prof. mr. S. J. Fockema Andreae, Lei den mr. H. J. Bool, Serdang Delidr. II. Burger, Amsterdam mr. A. van der Eist Alkmaar; D. W. van üeeckeren, pneses Leidsche Studentencorps, Leidenmr. F. W. A. Hütscklcr, Nijmegenmr C. M 'sJacob, Assen; jhr. mr. J. A. de Jonge, Den Haag; mr. W. Cnoop Koopmans, Haarlemmr. C. M. 11. Minderop. Botter dam mr. \V. C. Th. van der Schalk, Arn- sterdam mr. J, Tlx. Stok, Kola Radja, At- jehmr. J. C. Stoop, Dordrechtnxr. \V. Suermondt Lzn., Rotterdamdr. J. Tiio- mee, Delft; mr. G. Vissering. Amsterdam; mr. A. R. Zimmermann, Dordrecht, dte al len gaarne bijdragen voor het fonds in ont vangst nemen. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond een gedeelte van het Ddigentia-concert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage bij. Men meldt ons uit 's-Gravenhage 17 Januari a.s. heeft het eerste groote Casinobal in het Hotel den Ouden Doelen plaats. Het tweede op 14 Februari. Ridder Pompilj, een der Itaiiaansche ge delegeerden ter Vredesconferentie, vertrok heden naar Amsterdam, om vandaar naar Italië terug te keeren. Naar het uDbid." verzekert, zou voor het ambt van hoofdcommissaris vr.n politie te 's-Gravenhage in aanmetking komen een der officieren-districts commandant n van de 3e divisie van het wapen der koninklijke mare chaussee. Blijkens het. gisteren bjj den Raad van State, afd. voor de Geschillen van Bestuur inge komen Kon. besluit in zake Roosje Vos, lin nennaaister te Amsterdam, is de niet-toelating van deze als lid van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven gehandhaafd in hoofdzaak op de volgende gronden dat appel lante niet legen genot van loon in een bedrijf is werkzaam geweest, dat onder bediijf in de wet is te verstaan zaak of affaire dat ware dat anders en moest appellante tot de werklieden in derx zin der wet Wurden ge rekend, het lidmaatschap van eerif* Kamer van Arbeid zou openstaan voor peisonendie niet bij of voor een patroon, traaf bij of voor pui tieulh-ren weikzaani zijn, en dat dit in stnjd zou wezen met het doel d-r Kameis van Arbeid, welke volgens art. 2 der wet strekken om de belangen van patroons en werklieden in onderlinge samenwerking te bevorderen. Voor eeue benoeming tot commies-griffier der Eerste Kamer hebben nog verzocht in aanmerking te komen de heerenmr. J. J. Belinfante, advocaat te's-Gravenhage, en mr. R, F. C. H, baron Bentinek van Schoonbeten advocaat te Zwolle. OVERSCHIE, 4 Januari. De stoombooten der reedery j>de Schie", alsmpde de stoom booten der Haagsche Maatschappij, van Rot terdam via Overschie en Delft, hebben den gewonen dienst hervat. Burgerlijke Stand van Overschie. Getrouwd: 28 Dec. P. Winterswijk 20 j. on J. P. v. d. Vis, 16 j. Geboren: 26 Dec. Pietje, d. v. H. G. v. Berk en C. v. Gangelen. 27 Dec. Jasper, z. v. C. G. v, tl. Gaag, en P. A. Sleeuwen- hoek. Overleden: 27 Dec. A. A. van Vlij men, wed. van üeker van Munster 82 j. De aangekondigde uitvoering van het kin derkoor der le openbare kostelooze school had gisterenavond in ïMusis Sacrum" plaats en werd bijgewoond door zulk een tnliijk publiek dat de zaal geheel gevuld was tervvy! een deel amphiteatersgewijze achter de deur stond tot bijna aan den zolder. De heer Kerdel, hoofd der school, deelde dan ook mede dat de groote aanvrage naar kaarten hem had doen besluiten een herha ling van dezen avond le geven over een twee tal weken. Deze uitvoering werd bijgewoond door den burgemeester, den wethouder van onderwijs en den voorzitter der C. v. T, v. h, L. O. De beide eerste nummers s Wilhelmus" en sTransvaalsche Volkslied" werden dooi de aanwezigen staande aangehoord. Hierna werd gezongen nLentevveelde", en de kleine cantate 3>De schoonste Feestdag" van Cath. van Rennes. Toen trad de heer M. v. d. S. op met sïk ken een lied, dat 't hart bekoort." Halden de kind-ren hun d el gehad van de uiting van lof van het publiek, ook de heer v. d. 8. weid luid'* toegejuicht toen hij zijn lied had ten einde gebracht. Hierna werden nog een drietal liederen door het kinderkoor ten gehoore gebracht, die eveneens een welverdiend succes hadden, en toen was het »Pauze". Maar dat pauze be- teekende voor de jeugdige dilettanten »trak- teeren" en luid jubelend togen zij naar de zij-zaal waar hun limonade en taartjes wachtten, die als welkome versnapering in de gretige mondjes «poedig verdwenen. Na de pauze zong de heer M. v. d. S. het lied ïVan een Koningsvrouwe" en ihanswashet applaus zoo luide en aanhoudend dat hij be sloot om een extra nummer ten gehoore te brengen. Eerst toen kwam het publiek tot rus'. Dan volgde liet laatste nummer van het »the great attraction" de operette j>Assche- poester". Dit vrij groote stuk werd door de kinderen vver het geheel goed uitgevoerd, die bleken de liederen goed in het hoofd te hebben. sAsschepoester" kweet zich zeer flink van haar moeilijke taak en de stiefmoeder toonde een fraai geluid te bezitten. Ook de vier zusters vervulden hun rol zeer goed, zoowel wat zang als spel. betreft. Een aardig eflect maakte de hofstoet, bestaande uit een dertig tal knapen met uniformen, onderscheidings- teekens en zwarte steken, terwijl de kamer heer door den grimeur tot een type was gemaakt. Zoowel wat voor de costumes der jongens als wat voor de toiletten der meisjes nnodig was is door mevrouw K. gemaakt, waardoor zQ niet weinig heeft bijgedragen tot het uit voerbaar maken en het welslagen van de>e uitvoering. Het wootd van dank, haar aan het slot van den avond door den heer v. Westendorp gebracht, vond zeker daarom algemeene instemming. Ook den heer J. A. v. d. Poel bracht de lieer van Westendot p dank en hulde voor de enorme moeite die deze zich heeft moeten genoosten om de kinderen ai deze liederen en die uitvoerige rollen te leeten onthouden en te zingen. Den heer Kerdol bracht spr. dank omdat hij den kinderen reeds op zoo jeugdigen leeftijd leerde om door samenwerking iets goeds tot stand te brengen. Het succes van dezen avond is -groot ge weest, en wij zijn overtuigd dat wanneer de uitvoering voor de tweede maal zal plaats hebben, x>X!usis" weer le klein zal blijken. Wij vernemen dat de heer J. A. v. d. Poel, leider van het kinderkoor, van dat koor een dirigeerstok heeft gekregen, als een be wijs van wnardeering voor hetgeen de heer v. d. Poel voor het kinderkoor doet. Gisteren avond zwaaide hij zijn nieuwen staf. Het 8e Jaarfeest van den Ned. R.-K. Volks bond zal worden gevierd op Zaterdag 6 Jan* Zondag 7 Jan. en Zondag 14 Jan., telkens aanvangende 's avonds 8 uur precies, in de zaal der Officieren-vereeniging. Men zal onder onze advertentiën er eene kunnen vinden betreffende den Leergang voor Volwassenen (University Extension). Ditmaal betreft het een dezer dagen te be ginnen cursus in de geschiedenis van Neder land in deze eeuw. Wij willen hier nog eens met een enkel woord wijzen op het groote nut van Univer sity Extension, als een middel om in uitge- breiden kring kennis te verspreiden, die antlers buiten liet bereik van velen blijft. Een aanbeveling is otinoodigUniversity Extension behoeft die niet. Hel personeel van het gistpakhuis van de firma A. Diikzwager aan het Groeneweegje heeft seileit jaien een spaarpotje, waarin ga.vn alle fqpien, de opbrengst van den ver koop van lorr-n enz., en verder alle toe vallige balen voor de knechts. Geregeld wordt die spaarpot bewaard in een ongesloten lessenaar van den gbtbaa®, terwijl de tweede knecht alles wat in de spaarpot ging noteerde. Elk jaar werd met kermis en nieuwjaar de pot verdeeld, en altijd klopte het bedrag met het genoteerde. Thans echter mankeerde aan den inhoud een bedrag van f 5.terwijl is gebleken dat de gleuf in het potje grooter is dan vroeger. Men vermoedt daarom dat van het ge makkelijk te grijpen potje door den een of ander, die daarmede bekend moet zijn ge weest, het vermiste bedtag is ontvreemd. Een vuilniskar bespannen met een paard teed hedenmiddag te Wh uur over derails naar den Buitenhavenweg, juist toen een tram uit Rotteidam aankwam. Gelukkig remde de machinist tijdig genoeg, zoodat de machine wel tegen den wagen reed, maar geen <-chade werd veroorzaakt. Gisteren zijn uit de rivier voor de stad alhier een vijftigtal zakken bloempittenmee] opgevischt the met de eb van Rotterdam kwamen afzakken. Zij zijn alhier gedeponeerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren» 2 Jan. Antonius Johanrie*, zoon van H. f,. Breve en 11. C. Marcus, Schie. 3 Jan. Aridrie", zoon van A. Koster en G. Buijteweg, Hoofdstraat.Christina, dochter van D. J. van Etukoven en G. van Tongeren, Oudedijk Oi erleden t 3 Jan. El sabetli van der Bd, oud 85 jaar en 2 maanden, weduwe van Hetmarius A'lewelt, 11 ooi,raat. TheoJorus Berg man-. oud 57 jaar en 2 maanden, Singel. Johannes Ftanciscus Scholte, oud 6 maan den, Zijlstraat. Ook te Vlaardingen zullen de reeders trachten een onderhngen verzekering hunner schepen tot stand te brengen. *Gj'stemrond had in de zaal „Harmonie" de tweede uitvoering plaats ten voordeele van heb Transvaaleomité. De heer A. Knottenbelt opende met een kort woord de vergadering. Aan de -uitvoering zelve werk ten mede do navolgende vereenigingenDe tooneelvereeniging „Varia", de turnvexeeni- ging „Leomdas", de liannonie-vereeniging „Concordia", de zangvereenigingen „Euter pe" en „Caecilia", en de R. K. tooneelver eeniging „Alberdingk Thijm". Het program-ma werd zeer uitstekend af gewerkt. Tot slot was er een apotheose in drie tafercelen„Rust" in het kamp, „Strijd" en „Bezoek van Paul Kruger aan het kamp". De zaal was stampvol. Het departement Vlaardingen der M. t. N. v. 't A. doet muzikale en andere voor drachten geven op Vrijdag 5 Januari 1900, des avonds te 8 uur, in de zaal Harmonie. Wegens ongesteldheid van den inleider, den heer Th. M. Ketelaar, van Amsterdam, kan de aangekondigde lezing over het wets ontwerp op den Leerplicht op Maandag 8 Jan. a.s. geen voortgang hebben. Voor het gewone jaarltjksch onderhoud van de gebouwen der Nederl. Herv. Gemeente over het jaar 1900 werd de vorige week in geschreven. Voor het timmerwerk L. v. d. Linden voor f217, Johs. Brouwer voor f210, J. Hooger werf voor f 198, H. Kijne voor 1137.50, S. Klop voor f 80. Voor het vetf- en glazenmaketsweik, Jolts, v. d. Berg voor (350, A. Schouten voor f 340, R. v. 't Woud voor f 319, A. Rooden- butg voor f287, F. Kornaat voor f 2C9, Wed. A. v. d. Windt voor f253 en A. Don voor f247. Voor het metselwerk, gebrs. Degeling voor f129.50, F. Binnendijk voor f 118 en L. Kijne voor f109. Aan de laagste inschrijvers is het wetk gegund. B U R G E RL IJ K E S T A N D. Gehuwd: 4 Jan. Pieter Jacob Freni en Jansje Kriebel. Aangezien in den Lnt.-ten tijd binnen deze gemeente herhaaldelijk gevallen van typhus of typheu»e koorts voot komen, hebben B. en W. bij aanplakking van biljetten op ver schillende punten in de gemeente den inge zetenen in overweging gegeven hun drink water doch vooral de mpik voor het gebruik minstens 15 minuten goed te laten door koken. Voor de Haaesche rechtbank stond heden terecht de gewezen zilvet bewaarder van II. M. de Koningin, ter zake van den vroeger ge- melden diefstal van gouden en zilveren voor werpen uit de zilverkamet' van het Paleis in liet Noordeinde. Uit een voorgelezen lij-t bleek dat successievelijk ruiin 150 voorwer pen groot en klein wat en gestolen en bij een opkooper aldaar waren vet kocht, liet O. M. behield ziclt voor een vervolging wegens heling in te stellen tegen dezen opkooper. Beklaagde bekende in 1897 te -zijn begon nen met het stelen en verkoopen van voor werpen uit de zilverkamer. Als eerste getuige werd gehoord de hof maarschalk baron Clifford, die irt 1894 bij zyn aanstelling met den zilverbewaarder le Blanc en een paar zilverknechts een inven taris van de zilverkamer had opgemaakt. In 1898 werd de zilverkamer wederom_ opge nomen en een lijst gemaakt van de voor werpen die toen ontbraken. Aan de eerlijk heid van beklaagde had getuige nimmer ge twijfeld. Gelijkluidende verklaringen werden afge legd door personen die met le Blanc werk zaam waren geweest in de zilverkamer. De stukken van overtuiging waren niet ter terechtzitting aanwezig omdat dit volgens den president niet noodig was geoordeeld omdat de betrokken personen de voorwerpen hadden herkend als toebehoorende aan H.H. M.M. De opkooper verklaarde dat Le Blanc, die opgegeven had zilversmid te zijn, in 1896 begonnen was verschillende voorwerpen, antiek sgemerkt" gouden en zilveren stuk ken, by hem te verkoopen. Hij had steeds de volle goud- en zilver- waarde betaald, doch natuurlijk getracht voorwerpen die op zich zelf als werkstuk waarde hadden, zoo goedkoop mogelijk te krijgen. Volgens beklaagde was slechts een voorwerp een beker gemerkt meteen kroon. Nimmer had de opkooper naar de het komst der voorwerpen gevraagd. Aanleiding tot de diefstallen waren ge- weet schulden wegens te hoog opgevoerde huishouding, want bij nog kwam eene onge paste relatie met een andere vrouw. Mr. Van Geuns, subst. officier van justitie, wettig en overtuigend bewezen achtende dat beklaagde ziclt schuldig heeft gemaakt aan diefstal, vorderde diens veroordeeling tot 2'/s jaar gevangenisstraf. L)e verdediger Mr. .1. Slingenberg, onder meer er op wijzende dat beklaagde aan vei leiding had blootgestaan, en op het gemis aan voldoende conttóle, vroeg oplegging van een lichte straf. Hij noemde den opkooper Van Ieperen den boozen geest die ie Blanc had vooitgedreven. Uitspraak over 8 dagen. Voor de ai-rondi ssom ents-rcchtbank te Amsterdam werd boden oen aanvang ge maakt met <le berechting in de zaak tegen Smithuizen, beschuldigd van het maken en uitgeven van valsclie rijksdaalders, bij de uitgifte waarvan hij op keeterdaad dooi den rechercheur Peters is betrapt. Bekl. ontkent. Morgen voortzetting. Pflaging. In het Circus Variété van den heer Pfla ging is sedert gisteren weer een uitgelezen gezelschap artisten. Daar zijn Solzer en Hesse, de twee dollemannen, die de Schiedamsche kermis in de Officieren-Vereeniging al eens hielpen opluisteren, en die nu het top punt hunner dwaasheid hebben bereikt, als er bij hen van een toppunt sprake kon zijn. Er zit in Solzer een stuk volkskunst, typi sche volkskunst, dat verre superieur is dan wel wat op de serieuse planken wordt ge leverd. In zyn mimischen humor evenaart hij zijn beroemden broeder, in zjjn genre een onvergelijkelijk man eertijds. Een reuzenkerel van kracht is John Mars, die een sterk hoefijzer scheurt met zijn knuisten en twee spellen kaarten op elkaar doorscheurt. Men moge niet overal voor zulk werk grooten lof hebben, er zit toch iets in zulke kerels en dat ons eenvoudige volk, dat de hoogere rangen vult, dit werk toejuicht, bewijst dat het meer is dan het krachtgeprotz van een vaurien in de betere kringen ziet men we! eens wat heel laag neer op wat de Grieken b.v. zeer hoog stelden. Dan de andere artisten, in hun soort uitnemend, zocals dat bij den heer Pflaging gewoonte is eo eindelijk de Kinematograaf met steeds frisch enthousiasme als de Trans- vaalsche Boeren komen er overigens met altijd weer nieuwe beelden, 'tls de moeite waard jEendaagsche retours. De eendaagsche retourbdjetten tegen tarief van enkele reis, die sedert 1 Januari volgens bericht verkrijgbaar waren gesteld, weiden op verscheidene stations dien dag nog niet uitgegeven. Men had nog geen order daartoe. Op enkele stations waren die biljetten zelfs riog niet aanwezig. Een aardig hoekje. Een aardig boekje werd ons toegezonden door de Algemeene Verzekering-Maatschappij sPiovidentia" te Amsterdam. Het is een keurig uitgewerkt alburnpje voor kleine notities, een soort verjanrdagboekje. De rand versiering der pagina's is geestig en uitne mend uitgevoerd. Dc hear Henri Robers te Schiedam stuurde ons een portefeuille-almanak. Nttzickkalender, Wij ontvingen weer den bekenden muziek- kfllender van de Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten M. J. H. Kesseis te Til burg. Het aardige, handige boekje bevat tal ian platen en mededeelicgen. Zelfs staat er eeQ novelletje van Théièse Hoven in. Verzakking. 'Men meldt ons uit Rotterdam: Aan den Wolfshoek tegenover de Korte Wijnstraat te Rotterdam is hedenmorgen de kademuur over een afstand van verscheidene meters ingpzakt. Het metsel wei k is naar buiten uiteenge vallen en nog voortdurend zakt de bestrating zaclijesaan weg. Brand te Amsterdam. Men. meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen ontstond brand in de kur- kenfabriek van den heer N. Tophoff, Ro zengracht, gevestigd in hot achterhuis, dat zeer diep, wel 8 meter inloopt, en alleen door een smalle gang te bereiken is. De lieer Tophoff was nog niet bij de band toen vanmorgen tegen acht uur de leerjongen in de werkplaats de kachel ging aanmaken. Hij liad dit gedaan, en toen de kachel brandde ging hij den vuinisbaik aan de straat zetten. In de werkplaats terugge keerd, zag hij dat de kurk flink vlam had gevat. De heer Tophoff, gewaarschuwd, pro beerde eerst nog met een emmer water te blussohen, doch het hielp niet, de vlammen liadden reeds te fel om zacht heen gegrepen. De brandweer werd gealarmeerd en kwam spoedig met veel materieel ter plaatse; een dikke, verstikkende rook steeg op tusschen de buizen van Rozengracht en. Prinsen gracht en de brandweermannen hadden daarin lang geen gemakkelijke taak, te meer omdat de ruimte tusschen het woon huis en de fabriek beperkt was. De werkplaats en de opslagplaats brand den dan ook geheel uit. Alles was echter verzekerd. Be ontvluchte moordenaar. Bij heb vroeger gedaan verzoek tot opspo ring van den ontvluchten J. Zeegers, we gens vergiftiging van zijn vrouw tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, is thans als signalement gevoegd, dat deze moonle- naar een dweepachtig uiterlijk heeft, dat hij veelal loopt met de handen in den zak, schuin opkijkende en weinig of bijna geen antwoord gevende. Hij heeft dun ihaar en veel roos op 't hoofd. Om den ringvinger der rechterhand is een ring getatoueerd en op dezelfde hand boven den duim een kra keling (hij is bakker van beroep). Bovenop of binnen, in de linkerhand heeft hij een litteeken, vermoedelijk tengevolge van u-en messteek. Waarschijnlijk, lieeft hij de wijk genomen naar Duitschland of België. Een photografisch portret berust ben parkette van den Officier van Justitie tc Arnhem. Het eind der eeuw. Het bureau der graadmetingen heeft in de quaestie over het eind der I9de eeuw beslist. Aan het hoofd van zijn sAnnuaire" staat deze verklaring »De 19de eeuw zal den 3Isten December 1900 eindigen. De 20de eeuw zaldenlsten Januari 1901 beginripn." Aardbeving in Tiflis. Tien dorpen zijn gisteren door een aard beving getroffen. Meer dan de helft van nlie woningen zyn verwoest. Naar wij vernemen, zijn 600 menscheri omgekomen. Dag en nacht worden de uit gravingen voortgezet. De gouverneur heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Eveneens zijn daarheen een ambulanee-coionne en eenige veldhospitalen gezonden. Draadlooze tclegraphie. Aangaande de proeven met de draadlooze telegraphie op de Mont-Blanc wordt hel vol gende door den Parijsehen correspondent aan de »Wezer Ztg." gemeld: De proeven hebben het doel, eenige ge wichtige vragen op te lossen, nl. of de tele graphie zonder draad in het hooggebergte practisch mogelijk is, ot de electriciteit der atmospheer de toepassing niet belemmert en eindelijk, of onweders niet op groote afstan den invloed op de aparaten uitoefenen. Het toestei voor afzending werd aan het station Chamounix op een hoogte van 1000 M. opgesteld, en de ontvanger op den Mont- Blanc zelf ter hoogte van 4350 M. De afstand tusschen beide bedroeg linea recta ongeveer 12 KM. De proeven werden over dag om 11 v. m. genomen. Wolken hinderden de signalen niet, zooals men had kunnen vreezen, ook groote droogte werkte niet belemmerend op de telegraphische mededeelingen. Daarentegen bracht de electrische lading der atmospheer de toestellen meermalen in werking, ofschoon zij in de meeste gevallen niet zoo grooten invloed uitoefende, dat de telegraphische verbinding ernstige storing ondervond. Aan den anderen kant bleek een electrische lichtinstallatie te Chamounix een lastige buurvrouw, daar zij het apparaat aan houdend in werking bracht, zoodat gedurende den geheelen tyd van die verlichting een telegraphisch verkeer onmogelijk was. Voorloopig heeft men uit deze proeven de conclusie getrokken, dat de telegraphie zonder draad in de hooggebergte tegenwoordig wei nig voordeel oplevert. Daar echter juist voor de verbinding van hooge bergtoppen met de dalen deze sooi t telegraphie, die vrij is van de in het hoog gebergte zoo dikwijls gestoorde draadgelei dingen, van zoo groot nut zou zijn, zal men in elk geval met het nemen van proeven voortgaan en ten slotte misschien tot bevre digende resultaten komen. Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan ééne zijde geschreven. Algemeen Xederlandscli Yerbond. Nu aller oogen op onze stamverwanten in Zuid-Afiika gevestigd zijn, achten de onder-, geteekenden het geschikte tijdstip aangebro ken om hun stadgenooten op te wekken lid te worden van het Algemeen Nederlandsch Vei bond. Dat wil in één Bond alle krachten ver eenigen, welke de Nelerlandsche stam over de wereld beschikbaar heeft voor den strijd tot handhaving van zijn zelfstandigheid en zijn taal. Tot dien stam beboorenHollanders, Vlamingen, Zuidafnkaansche Boeren, waar ook deze leden van één stam gevestigd zijn: Noord-NederlandZuid-Nederland, Nederl. volkplantingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Nederl. koloniën: Curapao, Suriname, Oost-IndiëZuid-Afrika, Kaap kolonie, Oranje-Vrijstaat, Zuidafrikaansche Republiek, Natal, enz. Het Verbond wil bjj die ver uit elkaar wonende stamgenooten het bewustzijn van starneenheid wekken en het gevoel van stam- solidariteit doen ontstaan. Het is werkzaam voor de handhaving, de verbreiding van onze gemeenschappelijke moedertaalsticht of ondersteunt Nederl. leesbibliotheken, begun stigt den Nederl. handel, tracht consuls te vei krijgen, die Nederlandsch verstaan en verlaagde posttarieven tusschen alle landen, waar de Nederlandsche taal bij de wet is erkend, bevordert Nederl. kolonisatie en wil op ieder doelmatige wijze de zedelijks en stoffelijke belangen van onzen stam behar tigen. Sedert de oprichting op het Congres te Dordt zjjn reeds velen als lid toegetreden en in den laatsten tyd is duidel'yk gebleken, hoeveel een Genootschap als dit kan uit werken. Maar tot een macht zal het pas kunnen worden,^wanneer allen, die zelfstandigheids- gevoel bezitten en iets voelen voor hun taal, als lid toetreden. De contributie (voor leden f 1,50, voor be schermende leden f 5 voor begunstigers f 25) is zoo laag, dat deze zeker niemand zal weerhouden. Mogen velen zich geroepen gevoelen het tehoone doel van het Verbood tebevordeien door zich als lid aan te melden by den laatst ondergeteekende A. A. BEEKMAN. Ds. S. T. GOSLINGA. J. VAN DER HOUT. Mr. W. H. JANSEN. C. KERDEL. J. C. SANDER. Dr. C. J. VA1LLANT. H. J. VERSTEEG. Dr. C. J. VINKESTEYN. Dr. G. ENGELS. Warande 41.) H. M. heeft Harem kamerjonker mr. K. W. P. F. baron Gcrick van Herwijncn eer vol ontslag als zoodanig verleend en hem benoemd tot kamerheer in buitengewonen, dienst. 1 Vijf-en-twintig vrouwonvereeaiigingen in Nederland hebben gevolg gegeven aan le oproeping van het bestuur van den Nederl. Vrouwenbond ter Internationale ontwape ning, en toekenden den brief aan koningin Victoria. Uit het buitenland (ook uit Enge land) zijn vele blijken van adthaesi® ont vangen. AMSTERDAM, 4 Januari. ICoffle goed ord. Java 341/j, Santos 20. Suiker kalm. Tarwe np levering zonder noteering. Rogge op levering prijsh.; Maart fl 34; Mei f133. PARIJS, 4 Januari. Spiritus. Jan. frs. 37.Febr. frs. 37.25 Maart/April fr. 37,75 vier maanden van Mei fr. 38.—. BERLIJN, 4 Januari. Spiritus per loco fr. 47.50. MODDERRIVIER, 3 Jan. Een cavale- rie-brigade keerde heden van een verken ningstocht terug. Douglas is door de E<a- gelscken bezet. BELMONT, 3 Jan. PMdheir's Jaolonne met de vluchtelingen en de buitgemaakte tenten en wapens zijn behouden uit Dou glas aangekomen en dicht bij Beltnont. Zeshonderd Boeren bevinden zich op 25 mijlen afstand van Dover Farm. FRRRE, 3 Jan. Een afdeeling ruitere deed een verkenning in de richting van Springfield. Eén luitenant en vijf man zijn niet teruggekeerd. NEW-YORK, 4 Jan. De correspondent der „N.-Y, Herald" te Washington zegt Men gelooft dat de Zuid-Afrikaansche Re publiek door fcussdhenkomst van den Ame-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2