Tusschen twee liefdes. 53,,e Jaargang. Dinsdag 9 Januari 1900. No. 10135. Kennisgeving. BUITENLAND. Si H liEDAIISCHE lEOURAIT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. KoreanBoterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 133. IIIWËVUËLD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat het besluit tot heffing eener belasting onder den naam van havengeld te Schiedam, met de daarbij beboe rende verordening op de invordering, vastge steld den 31s:en October 1899 en goedgekeutd bij kk. besluit van 21 December 1899 no. 35, op heden afgekondigd, en tegen betaling der kosten ter gemeente-secretarie verkrijgbaar ge steld is. Schiedam, 8 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overciclu, SCHIEDAM, 8 Januari. KK OOllLOG. Ladysmith. De laatste berichten over den stand van zaken op het oorlogsterrein dragen een on miskenbaar ernstig karakter, zóó ernstig zelfs dat wtj er niet lang bij stil behoeven te staan. Het gioote gewicht der laatste gebeurtenissen springt in het oog. Vooral wat Ladysmith betreft. Wij ver wijzen onze lezers te dien aanzien naar den brief van onzen correspondent te Pretoi ia, dien wij als zeer beuouwbaar eu wélingelicht kennen.In de door ons geïnterlmieei de zinsnede spieckl hij van een randje ten Zuidwesten van Ladysmith dat, door de Engelschen stei k bezet, den sleutei der stad uitmaakt. Reeds begin December wilden de Boeren dit tandje, waarmede blijkbaar de heuvel wordt bedoeld waarvan de laatste telegrammen over Lady smith spreken, stormenderhand riemen. Maar het [groote Creusot-kanon was toen niet in orde, weshalve de aaDval werd uitgesteld. Maaruitstel is geen afstel. Om Ladysmith gaat het dus spannen. Het schijnt dat de Boeren hun gordel van tioepen om de stad steeds nauwer hebben toegehaald en, na een voortgezette beschieting, ten laatste tot den aanval zijn overgegaan. In den voornacht van Zaterdag begonnen zij den wellicht beslissendeu strijd en den geheelen dag door is er blijkbaar haidnekkig gestreden met een nog onbekenden uitslag. Volgens de in het kamp van Frere van White per heliograaf ontvangen berichten werd de eerste aanval op Caesar's kamp door de Engelschen afgeslagenniettemin duurde de strijd voort. De Boeren kregen inmiddels versterkingen, maar weer werden volgens White de Boeren gekeerd. Dat was om kwart voor éénen. Om kwart over drieën heliografeerde White dat liet ge vecht hervat was en dat hij erg in het nauw gedreven was. DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 7) „Ik vind dat het een groote ketterij is, om heb te zeggen, maar ik verkies toch „De Vrouw van Lyon". „En u zoudt zulk een prachtige Pauline zijn," zei de gravin peinzend; „ja, ik gefloof ook dat wij „De Vrouw van Lyon" in elk geval moeten nemen. Ik ben zoo blij, dat dit nu is vastgesteld. Weet u waar ik bang voor was?" „Neen," antwoordde Lady May. „IJc weet dat Sir Clinton niet van die dingen houdt, en," ging zij met een veel- beteekenend glimlachje voort, „het zou maar al te natuurlijk zijn, dat u zijn gevoe len deelt." O ogenblikkelijk kwam Lady May's trots hiertegen in opstand. „Waarom zou ik zijn gevoelen deelen?" vroeg zij terstond. „Die reden is nogal duidelijk," antwoord de de gravin lachend; „oan dezelfde reden denk ik, dat u er genadiglijk in hebt toege stemd zijn naam te deelen." „Hoe weet u, dat hij zulke tikeoriën heeft verkondigd?" vroeg deJonge erfgename ge biedend. „Omdat, mijn beste Lady May, half Lon den, dat wil zeggen, ons deel van Londen, er over spreekt, 't Schijnt, dat deze quaes- tie eenige avonden geleden op het tapijt is gebracht door de habitués van de St. Geor ge-club, waarvan Sir Clinton, zooals u weet, Vei der weten wij, dit schrijvende, niets met zekerheid. Wel seinde Bulier dat in zijn kamp het gerucht liep van een over winning der Engel-chen maar zelf hechtte dp generaal daar vermoedelijk geen geloof aan. Van zijn bant heeft Bulier niet tot den aanval kunnen overgaan om White te neipen. Hij heeft blijkbaar geeri slag dur-"n wagen, maar zich bepaald tot een ïdemon- stratie" tegen Colenso om de Boeten af te leiden. Wat is de uitdag geweest van den strijd Is White geslagen en zijn kamp genomen Dan is ongetwijfeld de capitulatie der stad heel wat dichter nabij gekomen. Ot zijn de Boeren inderdaad met grout verlies afge slagen De eerstvolgende berichten kunnen niet dan met spanning worden tegemoet gezien. In het Westen en Zuiden. Zeer belangrijk is ook de val van Kuru- man, al is de plaats zelve ook niet van zoo heel groote strategische waaide. Maar de Boeieumaclit die zich daar be vond, kan zich nu gaan voegen bij die om Mafeking, dat ongetwijfeld in zeer benarderi toestand verkeert. Misschien kan, na den mislukten blordigen uitval der bezetting, een laat-te gioote krachtsinspanning der Boeren de stad tot overgave dwingen. In de Kaapkolonie hebben de Engelschen weder een van die eigenaardige »ongeltikken" gehad. Een vierde deel van het Suflblk-regi- ment, deel uitmakende van French'divisie, i- daar weer op zondeilmge wijze deu Boeren in handen gevallen. Van Gataere's kotonne geers nieuws. Intusschen wordt de po-ilie der Engel-chen èn in de Kaapkolonie én in Natal steeds meer bedreigd door de houding der Afii- kaander'bevolking. Wat in het begin van den ooi log reeds vooizien weid,'is uitgekomen. De overwinningen der Boeren hebben hun zedelijke uitwerking niet gemist op de siatn vei wanten onder Britsch gezag. Bij duizenden kiezen zij de zijde van hun broed-rs uit het Noorden. Hoe zal dit alles eindigen Daalt inderdaad de zon van het Britsche gezag in Zuid Aftika ter kimme? Verspreid nieuws. Indiscipline is in liet Engelsclie leger niet ongewoon, en ook nu knelt die schoen. De met de laatste mail aangekomen sBloem- fontein Express" zegt dat in liet Britsche leger in Zuid-Airika vele gevallen van insu bordinatie voorkomen Zoo zou genei aal White zich verplicht gezien hebben te Ladysmith 40 soldaten te laten fu-illeeren, omdat z'y geweigerd hadden aan de bevelen te gehoor zamen. Ernstige tooneelen zijn ook voorgekomen bij de inscheping van het 2de Norfolk, en het 2de Hampshire-regiment te Southampton. De ïTimes" zelf is onze onverdachte zegsman. Het blad vertelt dat dionken soldaten wei gerden aan boord te gaan of weer aan land sprongen De officieren moesten erkennen nooit een dergelijke indiscipline te hebben gezien. Met groote moeite werden de weer- spaonigen nan boord gebracht, waar zij spoe dig de cachotten vulden. Aan booid duurde lid is. Hij drukte in vrij sterke bewoordin gen zijn meening uit over tableaux, liefheb berij-komedie en al dat soort van dingen." „I'k veronderstel dat hij evenveel recht heeft om zijn meening te verkondigen als ik de mijne of u de uwe, Lady Swandown." „Zeker," antwoordde de gravin vlug, niet zeker wetende uit welken hoek de wind woei. „Het was ook niet bepaald Sir Clin ton's meening die mij ongerust maakte." „Wat dan?" vroeg Lady May kort. „Het schijnt, dat er nadat hij do club verliet, weddingschappen door de jonge of ficieren werden aangegaan onder jonge lui komt zoo iets nogal eens voor, zooals u weet, mijn beste Lady May?" „En wat wa#en dat voor weddenschap pen?" vroeg deze onmiddellijk. „Ik geloof werkelijk, dat het beter is, dat maar niet te vertellen, daar zij uzelf betroffen." „Betroffen ze mij V' vroeg Lady May mot een hooge kleur en een trotsche schit tering in haar blik. „Hoe duiven officieren, gentlemen, mij tot het voorwerp van hun weddenschappen maken Zeg liet mij gauw, als 't u blieft, Lady Swandown. Ik vind dat al heel onaangenaam." V. De overwinning eener sluwe vrouw. Lady Swandown keek op naar het trot sche, mooie gezichtje, ,met zijn diepe blos van verontwaardiging, en begon te vreezen, dat zij misschien wat te ver was gegaan maar als een vrouw van de wereld een doel moet bereiken, kan zij niet zoo precies haar woorden wikken of wegen. de muiterij voort; er was geen zvveetn van discipline meer. De sKoln. Ztg.", wijst op het voordeel voor de Boeren dat zij een zoo groot aantal Britsche gevangenen hebben om daardoor de Engelschen te dwingen de in de Kaapkolonie en Bechuana-laud in hun handen gevallen Afrikaanders die de zijde der Boeren hadden gekozen, met als opstandelingen maar als krijgsgevangenen te beschouwen. Daaidoor tnaakt de bezoigdheid voor het Iotder3()00 Encelsche krijgsgevangenen te Pretoria het onderdrukken van den opstand in de Kaap kolonie en Natal hoogst moeilijk. Volgens het sjournal" heeft de Paus kar dinaal Vauglian opgedragen Engeland zijn bemiddeling aan te bieden; teizelfder tjjd beeft de Paus keizer Wilhelm van zijn voor nemen in kennis gesteld. In Engeland begint men de gevolgen tan den ooi log reeds geducht te voelen. Zoo is er groote belemmering in den vee- invoer uit Amerika, omdat de regeering de transputtschepen die audets liet vee over- btengen, heeft gehuuid. Het vleesch is dan ook reeds 7l/s c. per pond opgeslagen en zal spoedig nog duurder worden. Engeland en de neutralen. De geliecle Europeesche pers is veront waardigd over Engeland's gedrag ten aan zien van neutrale schepen. En Engeland stoort zicli daaraan geen sikkepit, maar gaat ojj denzelfden voet voortnu weer Is de II e r z o g aangehouden, eu 't zal zoo waar nog moeite kosten om do beide ambu lances die dit schip aan boord heeft, vrijen doorgang naar Transvaal te verzekeren. Ook de K a n z 1 e r die de Russische am bulance overbrengt, zou te Napels lastig ge vallen zijn; dit is onjuist gebleken; maar zoo merkt de „Petit Bleu" op het schip zal vóór of m de Delagoa-baai nog wel aangehouden worden. Intusschen is de General te Aden los gelaten. Wat doet Duitschland, het land van her komst dezer schepen, wat Portugal, welks territoriale rechten geschonden worden, hiertegen Do Belgische correspondent der „ïnd. Beige houdt vol dat dc Portugecschc ge zant aldaar namens zijn regeering een pro- 'test-nota heeft overhandigd, terwijl ook aan de andere regeeringen gelijke nota's zijn ge richt. In politieke kringen voegt de corres pondent er bij houdt men het er voor, dat deze nota de mogendheden dc gelegen heid zal geven zieli te verstaan over de handhaving van het recht der neutralen. Dezelfde correspondent zegt dat dc DuiL sche regeering op haar te Londen ingedien de nota geen antwoord gekregen eu daarop een tweede, krachtiger nota verzonden heeft. Volgens de Berhjnsche bladen zal de regeenng alle diplomatieke middelen aan wenden om dc Duitscbe rechten te doen eer biedigen. I)e correspondent der „Standaid" te Ber lijn spreekt heel anders. Volgens hem is er van een rondschrijven van Portugal geen sprake, en wordt de quaestie tusschen Duitschland en Engeland volkomen vriend schappelijk behandeld. „Mijn beste Lady May," antwoordde zij, „als u het zóó opneemt, ben ik bang het te vertellen. Het had eigenlijk niets te bedui den en toont slechts, hoe men belang stelt in alles wat u doet. Jongelui zijn niet altijd even verstandig, zooals u wel weet „Wat was die weddenschap. Lady Swan down „Wel, die jonge dwazen weten natuurlijk dat u met Sir Clinton verloofd zijt cu had den juist zijn sterke afkeuring gehoord over al wat hij belieft te noemen „onbetamelijke vertooningen", en nu hebben zij er om ge wed of u al dan niet zoudt meespelen. Sir Clinton speelt onder ons de rol van den dapperen ridder uit deu ouden tijd," ging de gravin voort .ziende dat Lady May het stilzwijgen bleef bewarenhet was zeer on beschaamd van hen om u tot het voorwerp van een weddenschap te maken, maar zij dachten natuurlijk niet dat u het ooit zoudt weten." „Het was onbeschaamd," zei Lady May. „En zeiden zij toen, dat ik niet zou ko men t" „Zij gingen zelfs verder zij zeiden dat Sir Clinton hel niet zou toestaan!" Eenige oogenblikken heersehte er in het trotsche hartje een heftige tweestrijdzij was ten laatste half geneigd de zijde van haar verloofde te kiezen, van hem, die haar zoo liefhad, wiens leven in het hare opging, die zoo vriendelijk, zoo moedig, zoo ridder lijk was. Zij was half geneigd te denken en te zeggen dat hij gelijk had. Haar eigen trots en kiescliheid kwamen in opstand te gen het denkbeeld van tooneel te spelen en door haar schoonheid de menigte te lokken. Want zij hield werkeiijk veel van Item en deed hem niet gaarne verdriet aan. Immers do Duitsclie regeenng deelt En geland's opvatting van schadeloosstelling te geven indien geen contrabande gevonden ordt, maar anders te handelen volgens de bepalingen van bet volkenrecht. Daarom dient dc beslissing van het prijsgcrecht af gewacht. De „Daily Chronicle" is heb met deze op vatting eens ,en betoogt dat niet de vracht brief, maar de inhoud der lading den door slag geeft. Dc aandacht verdient nog dat, mochten de neutrale mogendheden al gemeenschap pelijk in deze willen handelen, de Vereenig- de Staten blijkbaar niet geneigd zijn daar aan mede te doen. De Delagoa-baai-quaestie treedt intus schen in een zeer eigenaardig licht door een officieuse mededeeling uit Lissabon, die deze bijzonderheden geeft over de Engelsch- Duitsclie overeenkomst rakende Portugal. Duitschland en Engeland hebben Portu gal doen weten, dat zij bereid waren zoo noodig een flinke leening voor dc reorgani satie der financiën te waarborgen. Daaraan werd toegevoegd, dat do grondslag van de Britsck-Duitscbc overeenkomst was de er kenning van de onschendbaarheid van het Portugecscli koloniaal gebied en de wettig heid van de souvercimteil van Portugal Als Portugal het voorstel betreffende de leening aannam, zou het koloniaal gebied als ondorpand moeten strekken. Portugal blijkbaar niet van deze poli tieke curateele gediend verklaarde ech ter, dat het de leening niet noodig had en voor zoover wij weten, voegt Router's cor respondent er bij, heeft liet die ook thans niet noodig. Wat hot leveren van oorlogstuig dooi Krupp en andere fabrieken betreft, nog dit Verschillende Duitsohe bladen wijzen ei op dat de regeenng den uitvoer daarvan naar Engeland mag. ja zelfs moet beletten Van Engclsehe zijde wordt daartegenovei verklaard, dat dit dan ook geldt voor levi- i'ing aan Transvaal. Engeland heeft echtei sinds jaar en dag geen kanonnen op het Vasteland besteld. Daarmede in stnjd is een mededeeling der Matin" dat Engclsehe agenten te ver geefs getracht hebben de fabriek van Creu- sot te bewegen tot verkoop van voor Servië en Rumenie bestemd snelvuurgesehut. De fabriek weigerde te leveren, ook na aanbod van Engeland om met Servie en Rumenie de zaak langs diplomaticken weg te rege len. De Zuid-Airlkaansclie Jlntl. Van onzen correspondent PRETORIA, 2 Dec. 1899. Te laat om nog met den vorigen mail mijn eerste correspondentie te kunnen ver zenden, ontving ik deze week het verzoek van de redactie van dc „Sehiedamscke Cou rant" om brieven over onzen oorlog te schrijven. Ilct is geen gemakkelijke taak om, nu de Z, A. R. reeds zoover gevordeid is met haar krijgsverrichtingen, nog met correspondenties te beginnen. Ik wil dan ook met trachten nogmaals terug tc komen op feiten die mijn lezers reeds ten volle be kend zijn en wil alleen zeggen, dat de ster ke eu geestdriftige sympathie voor onzen Lady Swandown, sluwe, wereldsclie vrouw als zij was, zag dat zij niet den in druk had teweeg gebracht dien zij wenseii- te. maar eerder een togenovergesteide.^Zij, die liet zwakke punt van het mooie jonge meisje tegenover haar zeel _<>ed kende, aar zelde niet, daar gebruik te maken. „Natuurlijk," haastte i li daarom er bij te voegen, „als er werkelijk zulk een groot en ernstig bezwaar bij Sir Clinton bestaat, trek ik mijn verzoek m. Wij vrou wen hebben geleerd te gehoorzamen, en wij kunnen dit niet te vroeg doen." „Ik weet niet, dat ik aan iemand gehoor zaamheid verschuldigd ben," zei Lady May; „en al ben ik honderdmaal gehoor zaamheid verschuldigd, ik kan nog doen wat ik verkies." „Toch zou ik u raden het niet to doen, als Sir Clinton er werkelijk iets tegen heeft," zei do slimme gravin. ..Mijn beste Lady May, een twist is spoedig°r omstaan dan bijgelegd." Het kon haar bitter weinig adielen, wie er twistte, als zij maar haar doel bereikte en hoorde, dat haar partij de mooiste van de geheele „season" werd gevonden. Als zij mevrouw Dunbar maar kon verpletteren, op den achtergrond dringen eu vernietigen, dan zou zij desnoods de helft van de gehuw de paren die zij kende, gescheiden hebben. Welk ander middel zij ook had aange wend, met geen zou zij zoo zeker zijn ge slaagd als met dat zij nu gebruikte. „Ik heb dikwijls mijn wensclien en ge noegens opgegeven om mijn man pleizier ie doen," ging zij voort. „Heb is de plicht, eener vrouw, vermoed iken het is soms een zeer onaangename. Het is vroeg genoeg voor u, beste Lady May, om het in prak- worstelstrijd waarvan Holland getuigenis aflegt, de geboren Transvalers of landszo- nen, zooals men die hier bij voorkeur noemt, over het geheele land en bij alle komman- do's zeer gewaardeerd wordt. Om eerlijk te zijn moet ik evenwel bekennen dat elk rechtgezinde Transvaler bij voorbaat zeker was van dat medegevoel. Niemand evenwel had gedacht dat het zich zoo sterk zou uiten. Trouwens, de vrij vijandige toon van de geheele Europeesche pers Holland en België uitgezonderd vóór den aanvang der crisis die tot den tegenwoordigen oorlog geleid liceft, had den algemeen anti-Engel- schen geest van de continentale nieuwsbla den niet doen verwachten. Holland en Bel gië evenwel waren onze oude, beproefde vrienden, op wie het geschreeuw en nog veel minder het gerammel met goudstuk ken der kapitalistische schurken geen in vloed hadden. Sedert ruim zes weken staan de beide kleine republieken dan het machtige Enge land dat op voorlichting van Johannesbur- ger milliounairs, die beweerden de Boeren tc kennen, gemeend had, als 't slechts een ïeusaclitig leger hierheen zond, een mihtai- le wandeling naar Pretoria en Bloemfon tein te kunnen maken om de beide Repu blieken te annexeeren. En zij staan de grootste armee die Engeland sedert het be gin dezer eeuw heeft uitgezonden met alle succes. De Engelsch-gezmde Z. A. bladen brach ten hun lezers m den waan dat het voort- i ukken der Boeren en het omsingeld hou den der voornaamste Bnusche vestingen, jeu emde zou nemen zoodra generaal Bul- er met zijn legerkorps slechts ter ontzet ting oprukte. In Durban en Kaapstad wer- Icn in het midden van November reeds weddenschappen aangegaan dat Ladysmith, Kiinhorley en Mafekmg ontzet zouden zijn, lat voor 1 et emde van de maand Novem ber de gevluchte inwoners van Dundee, X"e w-Cast le, Chariest-own, Vrijburg enz. weer naar huis konden keeren, en dat ge neraal Bullcr den 7cn December zijn ver jaardag te Pretoria zou vieren. Het legerkorps van Bulier is opgerukt, ecu drietal slagen zijn reeds tusschen Bel mont en Kimberley geleverd, bij Estcourt 's generaal Joubert met de Britsche troe pen slaags geweest, en nog is de toestand niet ten voordeele van Engeland veranderd. Wel beweren de Engelsche bladen dat de voorwaartsche beweging der Boeren thans reeds gestaakt is in Natal cn dat de hulp troepen naar Kimberley oprukken en daar zeker zullen aankomen, maar het eerste is slechts voor een klein gedeelte waar, en het laatste mist allen grond van waarheid. Generaal Joubert was zeker van plan ge weest Estcourt te nemen indien dit moge lijk was geweest, doch voorloopig mag door het terugtrekken tot Colenso en het laten ontploffen van de spoorbrug over de Tuge- la do zuidwaartsehe beweging der Trans- v aal sche cn Vrijstaatsche kommando's in Natal zijn opgegeven, Engeland en onze vneuden kunnen er zeker van zijn dat zoo dra Ladysmith gevallen is, dit voorloopig gestaakte plan met graagte weder zal wor den opgevat. Ladysmith wordt nog steeds vastgehou- tijk to brengen ik bewonder er u nog meer om. Er was eens een tijd dat vrouwen de wereld regeerdende borden zijn nu ech ter verhangen. Ik zal wel de schitterendste ster van mijn feest missen, maar ik bewon der uw gedweeheid. Ik wilde, dat ik die altijd kon navolgen. Vrouwen moesten zon der wil en zonder verstand geboren wor den." „Zoo zijn cr veel," zei Lady May droog jes. „De gravin stond met een diepe zucht op. „Ik had u zoo gaarne als Pauline ge zien," zeide zij. „Ik stel mij voor dat de mooie, trotsche „Vrouw van Lyon" veel van u heeft. Ik moet de teleurstelling zoo goed mogelijk^ zien te dragen." Zij deed alsof zij van plan was afscheid te nemen. Lady May zat, met het gezicht m de handen, in nadenken verzonken. De gravin wierp een scherpen, sluwen blik op haar en ging toen voort „Niemand zal u hierna nog trotscli noe men, Lady May; en wat zullen al die dwa ze jongelui op hun neus kijkenDoch ik vergis mij, ik herinner mij dat de meerder heid het er over eens was, dat u niet zoudt willen meespelen." Die laatste woorden deden haar beslis sen; do sluwe, welgekozen woorden misten hun uitwerking niet. „De meerderheid heeft zich vergist, La dy Swandown. Ik ben van plan uw vrien delijke uitnoodiging aan te nemen, ofschoon ik ^gaarne zou hebben dat u van mijn be sluit nog geen melding maakt." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1