53"e Jaargang. Zaterdag 13 Januari 1900. No. 10139. Tusschen twee liefdes. Herinnering. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAM iCHE Ü0URAM1T. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor ochiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad vertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoter&traat OS. MMhtllfÏÏ' Prijs der Adverten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. - In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Mo, 123. B U R G E MEESTER KN WETHOUDERS VAN S C U I E D A M, brengen in herinnering dat de lijsten en aan giften bedoeld bij de artt, 1 en 7 van het kiesreglement voor de KAMERS VAN ARBEID voor 15 Januari a.s. ter gemeente-secretarie moeten zijn ingeleverd. Schiedam, den 12den Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, YERSÈUE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Jan. 1900. DE OORLOG. ■De generaal wiens vervanging men Londen verwacht, blijkt lord Methuen te zijn Het heet dat lord Roberts, de nieuwe generalissimus, carte blanche heeft om te ontslaan wie ontslagen moet worden. En zoo schijnt lord Methuen. èn omdat hij ziek is èn omdat hij met zijn geileden staf overhoop ligt over het bij Moddcrrivier on Magerfontein gevolgde beleid men den- ke aan generaal Wauchope's laatste woor den te zullen vervangen worden door generaal Hector Macdonald, aanvankelijk bestemd' om Wauchope op te volgen, als kommandant der Hooglandersbrigade. Volgens een gerucht zal lord Roberts zelf voorloopig in de Kaapkolonie blijven, maargaat lord Kitchener naar Natal om zich van den stand van zaken aldaar op de hoogte te stellen. Hoe staan de zaken in Natal 1 Wat doet Bulier t En hoe is het met Ladysmith gesteld Weten doet men ongeveer nietsmeu kan alleen vermoeden wat er gebeuren zal. En dan brengt men den kraehtigen aanval der Boeren op White's stelling Zateidag j.l. in verband met het feit, dat Buller alle beschikbare" troepen liet demonstreeren tegen Colenso. Nu is gebleken dat alleen de divisie-Clery, en deze nog niet eens compleet, ter beschikking was, terwijl tegelijk gemeld werd dat sir Charles Warren zijn divisie te Estcourt geïnspecteerd heeft. Deze is dus op Estcourt terus-gegaan. Men denkt zich nu de gebeurtenissen aldus. Inziende dat de Boerenstellmgen in het front onneembaar zijn, heeft Buller besloten van Estcourt uit een omtrekkende beweging te maken over Weenen, om aldus in het Oosten de Tugela over te trekken. Ook is een zelfde beweging mogeR"k, maar minder waarschijn lijk, naar het W^sien, van Ennersdale uit. dat weinig te Noorden van Estcourt ligt. De Boeren nu, wetende dooi hun spionnen wat er gaande was, hebben zich den tijd die verloopen moet, eer de omtiekkeride bewe ging volvoerd is, ten nutte willen maken. Zij zouden nu een deel hunner tioepen aan de Tugeia naar Ladysmith roepen, eti hebben daarop een stoimaanval beproeld op Caesai's DOOK CHARLOTTE M. BRAEHME. 11) Zou Lady May gaan of niet? Het was verbazingwekkend hoeveel er gen raat en geredeneerd' werd over zulk een onbotecke- nend feit. Een strijd om de heerschappij is altijd een genot voor den toeschouwer, en deze strijd, was bijzonder pikant. Zou zij gaan? Er waren er die beweerden dat zij de repetities had bijgewoond men hal d'e prachtige kostuums gezien anderen ver klaarden dat Lady May van de zaak had afgezien, en da.t de gravin wanhopig was. Wanneer de een of ander den jongen hertog er naar waagde te vragen, dan kwam er een glans van geluk over zijn gelaat eu zeide hij„wacht tot d'e avond daar is." Het was maar een bagatel, schoon er drie levens mee gemoeid waren; en het was merkwaardig te zien welk een intense belangstelling d'at bagatel wekte. Sir Clinton vroeg zich in latere jaren wel eens af, hoe hij de spanning van die weini ge jaren had kunnen verdragen. Hij had May met een. zóó diepen eerbied, een zoo innige overgegevenheid lief, dat zijn liefde bijna een smart voor hem was. A3 zijn gedachten waren aan haar ge wijld hij kende geen andere gedachte, geen amd'er belang ter wereld dan haan. Zij was alles voor hem. Naties mochten ondergaan, koningen komen of gaan er was niets ip, kamp en Wagenheuvel, welke Engol&che stelling de sleutel der stad blijkt te zijn. Die aanval is afgeslagen maar zal daaraan twijfelen wij niet spoedig her haald worden. Van het oorlogsterrein zelf ontbreken de berichten nu geheel. Het laatste wat uit het kamp bij de Mod- derrivier is gemeld, was dat, de Engelschen het teriein tus.-chen hun kamp eu de stellin gen der Boeien ra-eeren. Van tijd tot tjjd worden er over en weer wat granaten gewisseld. Van het Boerenkommando dat door den val van Kuruman vrij is geworden, vieest meu dat het naar het Zuiden zal tiekken om de noordelijke districten der Kaapkolonie in opstaod te brengen en lord Methuen's verbindingslijn te bedreigen. Over liet échec der Suffolk's bij Colesberg zonden Reuter's correspondent te Rensbury en die van Centra! News te Nauwpoort nadere bijzonderheden, waaruit blijkt dat de Boeren wederom den vijand lieten nadeien tot op bajonetsafstand en toen een moordend vuur openden. In de verwarring klonk toen het be vel sCompagnie retireeren". Kolonel Watson was door verscheiden kogels getrollen geval len alle officieren waren gesneuveld of ge wond. De Engelschen weken in wanorde, en alleen 150 man bleven vechten, Deze werden door de Boeren gevangen gemaakt. Te Kaapstad schijnt men niet gerust te zjjn. Het »BerIiner Tageblatt" verneemt uit Londen dat de nachlposten verdubbeld zijn op alle belangrijke punten. Men zou een op stand der Afrikaander bevolking in de stad niet onmogelijk achten. Het bericht klinkt wel wat erg alarmne- rend, wij zouden haast zeggen een beetje nBerliner Tageblatt"-aehtig. Gemengde IKededeclIngcn. Te Berlijn verluidt dat de kruiser üeutschland, terugkeerende uit het Verre Oosten, bevel heeft gekregen onmid deilijk naar Lorenpo Marquez te gaan, waar heen ook de kanonneerboot H a b i c h t van Loanda wordt gedirigeerd. De kruiser S c h w a 1 b e gaat van Lorenpo Marquez naar Kaapstad. De omlerwijs-eommissie uit de Finnsche Kamer heeft zich met 14 tegen 4 stemmen verklaard tegen het voorstel Levraud om aan godsdienstige vereenigingen het onderwijs- recht te ontnemen. Descitane! heeft gistei en het voorzitter schap der Fransche Kamer aanvaard met een wei-prekend beroep op de eendracht, door de verzoening van alle Franschen. Europa en de geheele wereld, zeide hij, wij zigen zich zienderoogen. Fiankiijk moet op de gebeurtenissen, die vooi bereid worden, een vastbesloten en volgehouden invloed uit oefenen. Bmnenlaudsche twisten en voort durende onlusten zouden daarvoor hinder palen zijn. Deze redevoering werd herhaaldelijk dave rend toegejuicht. De tegei standers van het Fransche mini sterie meeneu dat de meerdeilteid, die Desclianel tol voorzitlei hei koos, ook te ver- eentgeu is tegen de regeering bij een inter pellatie lietzy over de houding van het Kabinet zijn leven, niets dat voor hom van belang was dan zij. Wanneer hij het gelaat zag dat hij liefhad, vergat hij a! net andere. Hij had haar reeds zoo hartstochtelijk liefgehad van het eerste oogenbhk aan dab hij haar had gezien, en hij zou haai- zoo liefhebben tot aan zijn dood. Hij zeide tot zichzelf dat hij haar zelfs tot na zijn dood moest lief hebben, want zijn liefde reikte over het graf- Hij wist da.t hij een wonderbaarlijke zege had behaald door haar te winnen de an deren waren jaloersch en vol nijd. Hij had geweldige verontwaardiging in zich voelen branden, toen de menschen zeiden dat hij liaar trouwde om lmar geld. Een haar op haar mooi hoofd was voor hom meer waard dan al het goud ter wereld één blik van haar lieve oogen, één tecder woord van haar lippen ging allen rijkdom te boven. „Haar liefhebben om haar geld!" Hij lachte yin het denkbeeld. Hij had haar lief om haar schoonheid alleen, en om niets anders. Hij zou met haar getrouwd zijn, al ware zij oen bedelmeisje en hij een machtig koning ge weest. Hij wist dab het niet naar den trant der wereld was zoo dol en zoo ernstig lief fe hebben. Hij wist dat zij die naijverig op hem waren, niet in staat waren zijn liefde te begrijpen hij kende d'e diepte daar van zelf nauwelijks, en wanneer hij trachtte die te peilen1, dan schrikte hij. Eén? toen een groepje vrienden, van heon de beauté'» van den dag bespraken1, wendde een van hen zich tot hem: „Jij keibfc het mooiste meisje weggevoerd je bent tenminste van plan haar weg te bij de werkstakingen hetzij over de algemeene politiek. Den datum voor laatstgenoemde interpel latie zou de legeering overlaten aan de Kamer; een interpellatie-Gay over de werkstakingen heeft zij loor Uotufeidag a. s. aanvaard. Men gelooft ecliter niet dat de oppositie niet haar manoeuvre zal -lagen. Leon Bourgeois heeft, aan den vooravond der Senaatsverkiezingen, aan het gastmaal van het Comité van actie voor repubhkein-che hei voi iningen liet piogram der radicale pait.ij ontwikkeld. Ily besneed Mediae's politiek en wees op de beteekenis van het huidige mini sterie voor de verdediging der Republiek. Hij betoogde de noodzakelijkheid om een her vorming der Republiek door invoering van leactionnaiie elementen in de regeering te vermijden. Hij bestreed de elementen die zich bedienen van de begrippen Vaderland en Leger om de Republiek te bestrijden. Ten slotte bestreed hij liet elericalisme en eischte een wet tegen de congregaties die hun bevelen uit den vreemde krijgen. Ook het collecti visme bestreed hij. De gezwoienen die iudertijd Déroulède hebben vrijgesproken, zijn verontwaardigd over diens veroordeeling. En als andere verontwaardigden hebben zij vergadei d eu een motie aangenomen »De gezworenen der Seine in de zaak- Déroulède, vergaderd ten getale van tien, protesteeren tegen het tweede vonnis dat, zeven maanden later, hun uitspraak komt vernietigen. Zij zijn van oordeel dat het be treurenswaardig is voor toekomstige rechts zaken, dat een vonnis van het hof van assisen met zoo weinig eerbied behandeld kan wor den". Men beweeide, dat de proceskosten, die Uéioulède, Buffet en Guériti te betalen gou den hebhen, wel 800.000 fi's. bedroegen. Het nJournal" ontkent dit en spreekt van 40.000 frs. op zyn hoogst; want de kosten van inrichting van het Luxembourg e.d,, die on geveer 50.000 frs. bedragen, komen ten laste van den Staat. Het proces-Boulanger in 1889 heeft onge veer 10.000 frs. gekost. Georges Berry viaagt in de Kamer 20,000 fr. schadevergoeding voor Barillier, een der vrij- gespiokeneii in het hoogverraadsproces, wiens zaak door dit proces zou verloopen zijn. De man is slager. De correspondent der s.Manchester Guar dian" te Londen verneemt, dat een groep rninisterieele leden van liet Lagerhuis het initiatief wil nemen voor een reorganisatie van het ministerie van ooi log. De geheele rninisterieele pers in Engeland is woedend over Balfour's optimistische en veigoelijkende redevoeringen te Manchester. Onomwonden verlangt men een verandering in het ministerie. Alleen de sDaily Telegraph" en de ïDaily Gtaphic" verzetten zich daartegen. Eerstge noeind blad wij-t er daaibij met nadiuk op dat Salisbuiy, de hertog van Devonshire, Balfour, Go-hen ert Cliarnbetlain liet vertrou wen der natie bezitten. Blijkbaar zouden ook die beide bladen zich opgelucht voelen, als de minister van oorlog lord Lansdowne, sir voeren. Lady May Trevïyn is bet schoonste meisje van Londen. Hot was zeker haar wonder-mooi gelaat dat je liart heeft ge wonnen V' Was het dat? Lang nadat liet vrienden- groepje uiteen was gegaan, had hij zieli dezelfde vraag gesteld. „Was het liaar ge laat dat hij liefhad?" Neen. Hij gevoelde dat, al verloor zij haar schoonheid, al zou den ziekte of ongeluk haar daarvan beroo- ven, liij liaar toch even innig zou liefheb ben. Het was met om haar schoonheid al leen; hij kon niet zeggen waarom hij haar liefhad. Hij wist alleen dat zij in dc heele groote wereld de eenige vrouw voor liem was dat geen ander gelaat schooner, geen andere stem zoeter en liefelijker was dan de hare. Hij liad liaar zóó lief dat, als zij hem gevraagd had voor haar te sterven, hij met een glimlach op het gelaat den dood zou zijn ingegaan. Hij zou al wat hij had over haar hebben uitgestort hij zou haar zijn leven en alles waarop hot steunde, gegeven hebben; maar zijn groote liefde maakte hem niet onmannelijk. Ondanks dat alles wilde hij geen slaaf zijn. Indien zij hem gevraagd had om harent wille zijn rechterhand m de vlammen te steken en te houden, dan zou hij liet gedaan hebbenmaar er in toestemmen dat zij op het tooneel liefdescènes speelde met een an deren man toestemmen dat zij deed wat hij haar ernstig, overtuigd, eerlijk had ver zocht niet te doen dat zou niet geschie den, gebeurde wat wilde. Hij verkeerde in koortsachtige spanning. Zon zij gaan of zou zij het niet doen Wan neer hij heb haar vroeg, dan zag zij hein Michael Hicks-Beach en lord Hanneton, de minister voor Indië, vrijwillig aftraden. De Londensche correspondent der »Ind. Beige" verneemt dat een commissie van Parlementsleden en andere manueti van aan zien is gevormd om een enquête te vragen naar de houding van zekere ambtenaren van bet departement van koloniën in zake den inval van Jame-on. Cartwigh Lathum is voorloopig secretaris der coinmi-sie. De quaestie komt stellig in het Lagerhuis ter spiake. Te Londen is gistei en een groote meeting getiouden van voorstandeis van den vrede. Stead voerde o. a. het woord. Aangenomen werden twee moties, ééne ten gunste van een wapenstilstand om dan door rectit«treek*ehe ondei handelingen of door bemiddeling overeenkomstig het beginsel der Vredesconferentie tot een eervol vergelijk te komende andere, door Stead voorge steld, richt zich tegen Chamberiain. Naar de sTimes" verneemt hebben de Union- en de Gastle-lijn hun dienst op de Delagoabaai gestaakt, om te beletten dat bun schepen gebruikt woiden voor doeleinden ten nndeele van Engeland. De SpaaDsche mtnister-president Silvela heeft het grootkruis van het Legioen van Eer gekregen. Silvela verklaarde in de Spaansche Kamer dat het noodzakelijk is de Kanarische eilan den, de Balearen en de haven van Gaücia te versterken. Voor de Kanarische Eilanden zijn reeds vijf miUioen peseta's aangewezen. In de Portugeesche Kamer vroeg gisteren de afgevaardigde Franco, leider van de con servatieve minderheid, den minister van bui- tenlandsche zaken inlichtingen over de En- gelsch-Duitsche overeenkomst, betreffende het aangaan eener leening, met de douane ontvangsten der Portugeesche koloniën als waarborg. De minister van buitenland«che zaken ver klaarde, dat geen mededeehng aan de Por tugeesche regeering gedaan is van der. tekst der overeenkomst, doch op het ongenblik van het sluiten er van gaven de Engelsche en Duitscbe regeeringen de verzekering van hunne loyauteit met betrekking tot do hand having van de integriteit van iiet Portugee sche gebied. Een twintigtal Servische radicalen, die vijf maanden gevangen hebben gezeten te midden van het ergste gespuis, alleen om hun politiek geloof, zijn nu in vrijheid gesteld. Er zitten nog een honderd radicalen in de gevangenis. De Amerikaanscho Senaat heeft na be strijding door Piatt en Lodges afgewezen een motie-IIale om de regeering inlichtingen te vragen over het beslag leggen op Atneri- kaan«che piodueten door de Engelschen in Deiagoa-baai, en waarin verklaard wordt dat op onrechtmatige wijze eigendommen zijn vastgehouden. De afdeeling Utrecht van de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche vereeniging tracht na kalm en ernstig aan en zeide: „Natuurlijk ga ik, Clinton. Ik heb je dat van 't begin af gezegd." Hij begon te wanhopen. Dit was de toetssteen, en het scheen dat hij het pleit zou verliezen. „May," zeide liij op eou morgen. „Ik heb gedacht aan een verhaal dat ik eens gelezen heb. Den naam kan ik mij niet herinneren. Maar er kwam een meisje in voor evenals jij, mooi en verloofd. Eu er was een lield ook, wiens verdienste do mijne is de hartstochtelijke liefde die hij zijn geliefde toedroeg." „Het geval is niet ongewoon," zeide zij met een glimlach. „Luister, liefste. Het meisje was mooi, luchthartig en het zich gemakkelijk over halen, en zij werd, juist als jij, geprest om mee te doen aan een liefhebberij-komedie. Haar verloofde verbood liet." „Verbood het?" herhaalde Lady May. „Ja; mannen weten te bevelen. Hij ver bood hot. Zij verzette zich, en hij zeide dat zij kiezen moest tusschen haar genoegen en hem dat zij moesten scheiden, indien zij tegen zijn wensch bij haar voornemen bleef." Lady May's gelaat werd bleek; haar oogen vlamden van trots. „Dat was onbeschaamd van hem," zeide zij. „Volstrekt niet. Als haar verloofde, ais haar aanstaand© echtgenoot had hij rech ten hij was niet onbeschaamd, toen hij die deed gelden." „En hoe eindigde het?" vroeg zij. „Hoe eindigen zulke verhalen gewoon- overleg en in overeenstemming met het Al gemeen Nedeilandsch Verbond omtrent ge beurtenissen iu Zuid-Afrika juiste mededee- llngen in Engeland te verspreiden. Zij zou er daarom hoogen prijs op stellen, zoo door hen, die brieven ontvangen, waarin vermel- iling-avaaidige belichten vooi komen, deze ter inzage werden toegezonden aan dea voorzit ter der afdeeling, dr. H. F. Jonkman te Utrecht, zooals sedert eenigen tijd reeds door meerderen geschiedt. Blijkens telegram van den Nederl. consul te Loienfo Maique/ is de tweede Neder- laud-che ambulance van het Ned. Roode Kruis (ambulance-Koster) gisternacht in goeden wel stand aldaar aangekomen. Morgen worden door het Haagsche Man nen-comité van het Roode Kruis naar Bloem fontein 18 kisten verzonden ten behoeve van de 2e ambulance van Dr. Koster. r -rri —Tin ~nr rr it r t inrrrRv mum aa» Heden dineeren bij H. M. de Koningin jhr. mr. Van Weede, minister-resident te Lissabonbaron Sweerts de Landas Wyborgh, mini-ter-resident te Bucarestde heer Van der Oudermeulen, stalmeester in buitenge wone» dienstjhr. mr. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van Hr. Ms. Huis en graaf J. P, Van Limburg Slirum, kamerheer. H. M. de Koningin geeft a. s. Dinsdag, 16 dezer, ten paleize een diner aan de hoof den der buitenlandsche gezantschappen by het Hof of hunne zaakgelastigden. Hare Majesteiten de Koninginnen woon den gisterenavond in den schouwburg een gedeelte bij van de opvoering van Hes Hu guenots" door het Fransche opera-gezelschap. De Vorstinnen kwamen ongeveer 9 uur, tijdens het tweede bedrijf, en verlieten te kwartier voor elven den schouwburg, na »ia Benediction des poignards" [in de 4e acte. Koningin "Wilhelmina droeg een licht blauw toilet, terwijl de Koningin-Moeder in zwarte met breede witte kant gegarneerde robe was. Bij Kon. besluit is de Commissaris der Koningin in Overysei gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Donderdag 25 januari om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag van mr. H. R. van Mat le. De Koninkl. Paketvaart-Maatschappij deelt ons mede, dat zij van Makasser telegrafisch bericht beeft ontvangen dat te Sileraka, Zuidkust van Nieuw Guinea, op 141° lengte (grensscheiding tusschen Nederlandsch en Engelsch Nieuw-Guinea), vier officieren en machinisten, dienende aan boord van haar stoomschip Generaal Pel, door inboor lingen zijn aangevallen, n.L de eerste officier W. van Orden, de derda officier J. F. van der Plaat, de derde machinist F. Leemans en de vierde machinist L. F.j van Breemen. De heer Van Orden is kunnen ontsnappen, doch de heeren Van der Plaat, Leemans en Van Breemen zijn in handen van de inboor lingen gevallen. lijk?" was zijn sombere wedervraag. „Het eindigde zooals je je wel kunt voorstellen. Ik zeg je, vrouwen spelen met liefde. Zij ging toch, en hij hield zijn woord hij ver liet haar en sprak nooit meer een woord tot haar." „Zij trouwde ongetwijfeld met iemand anders en leefd© sinds dien. steeds geluk kig," zei Lady May met afgewend gelaat. „Ongetwijfeld," herhaalde hij bitter. „Zoo'n kleine gebeurtenis een verbroken, verloving, een vernietigd leven is niet veel in vergelijking met het genot van één avond." Plotseling keek Lady May op maar het ernstige, knappe aelaat van haar verloofde. Clinton," zeide zij, „is je verhaal een gelijkenis Is het een verholen dreige ment „Ik hob werkelijk zoo'n verhaal gelézen, May. Maar laat ons nu ©ons veronderstellen alleen maar veronderstellen dat ons geval evenzoo was en dat wij tot een zelfde resultaat kwamen dat wij zouden schei den, indien je er in volhardde mijn wen sch en te beleedïgen indien je wist dat jc meedoen aan dat tooneelstuk ons zou scheiden, zou je dan toch gaan, May?" „Ja," antwoordde zij trotsch; „ik zou gaan, al wist ik dat dit je zou nopen nooit meer een woord tegen mij te spreken." „Dan heb je mij niet lief, May." „Dat volgt daar nog niet uit. Ik wil niet bedreigd worden. De Trevlyns zijn geen lafaards, dat weet je. Mij, dreigen! Ja, ik zou juist gaan, Clinton, al wist ik dat ik er zou sterven!" (Wordt vervolgd.).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1