li 53"e Jaargang. Vrijdag 9 Februari 1900. Tusschen twee liefdes. No. 10162. Kennisgeving. BUITENLAND, 'kl li SCHIEDAMSCHE COURI IT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat ®8. ianmiuiiiiiiiii iedere regel Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die^zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. 123. Inrichtingen ivclhc gevaar, schade ot hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gi-ïien het verzoek van de DIRECTIE van deSTEARINE-KAARSENFABRlEK APOLLO", om vei gunning tot uitbreiding dier fabiieh staande aan de Voorhavenkade no. 6, kadaster sectie L no. 1720, roet 11 stoom vaten (rnonte- jus) tot liet opvoeren van vloeistoffen Griet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 22sten Februari a s.,des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, tóor het tijdstip hierboven genoemd, op de secietarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Ssten Febiuari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, JL. S, Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Februari 1900. DE OOKLOe. Een nieuwe periode van strijd schijnt aangebroken. Zoowel in Natal als in de Kaapkolonie en bij de Mod- derrivier staan belangrijke gebeurtenissen voor de deur. Alles wijst er op dat spoedig beslissende feiten, historische momenten te vermelden zullen zijn. Lord Rok'-i Is, de generalissimus, en de chef van zijn staf, lord Kitchener of Khar toum, hebben Kaapstad verlaten. Wanneer en waarheen Men weet het niet. Reuter's bureau dat hun vertrek uit Kaapstad melde, wijst er op dat zoowel de dag van bun afreis als de plaats van bestemming, vermoedelijk door de censuur geschrapt, niet vermeld worden. Maar een belangrijk teeken is hun vertrek naar het oorlogsterrein zeker. Het is niet het eenige. Aan de Tugela is de strijd reeds weder begonnen. Ia de Kaap kolonie schgnen aanhoudende voorpostenge vechten op een spoedig te wachten, ernstige botsing te wijzen. Aan de Modderrivier wor den gewichtige bewegingen uitgevoerd, de klaarblijkelijke voorbereidingen tot een nieuwe krachtmeting óók daar. En het doel van dit alles schijnt te zjj'n een inval in den Vrijstaat uit het Zuiden en misschien ook uit het Westen, terwql Bulier tegelijk in het Oosten de hoofdmacht der Boeren vasthouden en zoo mogelijk naar het Noorden terug moet werpen. DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 34> „Ik zal ntijidcbeab doen or altijld zoo lieif uit to zien," zesklia zij eenvoudig, „zoodat ujw oog, wanneer hot op mij valt, aangenaam wordt aangedaan." Hij zou er iets liefs voor gegovou lielMwrt, als liij zioli zelf had 'kuninian ovemwtameifl, om zich. tot 'haar nöer lie buii'geiv on liaar li«f, stlil- gehrkkig gelaat te kussen. Maar hij kom heb niet. Tuasohon Daisy cm hem Lag do sctodiuw wam. zijin ongolukltige liefde. „God. zegen je, Daisyzei hij bijna, orrnvil- Mcsuirig. „God (heeft mij gezegend," aiwtwöordjda zij. „U weet niet boo i'k ar om geboden, héb dat ik met ~a me© mocht gaan, en nu is mijn ge bed; verhoord." Dat was oen nieuw gezichtspunt voor Sir Clinton; maar Daisy kwam bean zóó rein voor in haar eenvoudig goloovcn, d'at hij voor niets iter wereld haar daarin zou heb ben willen hinderen. Hij legde zijn handt op haar schouder en sprak haar toe met vrien delijke woorden van lof en waardeering, die het haitt van hot meisje deden kloppen en haar wangen gloeien. Die moesten do plaats innemen van den kus dien hij haar had! moeten, maar niet kon .geven. .Het eerste dat hij. toen deed, was me vrouw Ernc gelukkig te maken door haar te verteRlen d'at hij voornemens was een klein jaargeld voor haar vast te zotten. Het Met goed vertrouwen mogen wij den uit slag afwachten. De Boeren laten niet met zich spotten. Een Engelsch onderdaan die uit Transvaal te Kaapstad is aangekomen schat, volgens den correspondent der «Daily New»", de Boeren op 80.000 man, waarvan 25.000 verschanst zijn tu=schen Kimberley en Spijt fontein en 25.000 het Noorden der Kaap kolonie tusschen Coiesberg en Stoi mberg be zet houden. Zij hebben, om op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn, Lang Nek, Ma- juba Hill eo den Van Reenen«pas versterkt en herschapen in onneembare stellingen. Zij zijn overvloedig voorzien van ammunitie. Het cijfer van 80.000 man omvat blijk baar ook de Hollanders uit de Britsche kolo niën die zich bjj hun stamverwanten hebben gevoegd. Hen tracht lord Roberts bang te maken, terwijl hij tegelijk beproeft Transvalers en Vrijstaters tot verraad aan de goede zaak te bewegen. Lord Roberts heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin de Vrjjstaters en Transva lers worden aangemoedigd om te deserteeren, en hun een goede behandeling wordt beloofd. Tevens raadt hij de «rebellen uit de Ko lonie" aan, zich thans over te geven en niet te wachten tot zij met de wapens in de hand worden gegrepen doch zij behoeven niet te rekenen op de goede behandeling, die de onderen te wachten hebben. A a n de Tugela. Generaal Bulier is bezig aan zijn derde poging tot ontzet van Ladysmith. Maan dag is hij opnieuw de Tugela overgegaan, nadat de stellingen der Boeren krachtig onder vuur waren genomen. De overtocht zal wel in den nacht zijn geschied. Daarop schijnt den volgenden dag de kanonnade hervat en tegelijk de aanval op de positie der Boeren begonnen te zijn. Noch de berichten van de zijde der Boe ren noch die uit het Engelsche hoofdkwar tier geven een duidelijk beeld van de ge beurtenissen. Ook geven de kaarten noch Pontdrift noeli Molendrift aan. Zouden deze driften soms dc doorwaadbare plaatsen zijn die de eigenaar der hoeve op Spionkop Buiier heeft aangewezen? Er bestaat groote tegenstrijdigheid tus schen de voorstelling van hot gebeurde dooi de Boeren en de Engelschen Maar bet later ontvangen telegram uit Spearman's Kamp, waarvan een particulier telegram hierach ter spreekt, schijnt de lezing dor Boeren te bevestigen. Voor een schijnaanval bij Pont drift is een verlies van 250 man wèl zwaarwij houden het dus maar met den afgeslagen aanval en den terugtocht in wanorde, waarvan het telegram uit het laa ger der Boeren spreekt. In ieder geval ook d'e „Times" begint dit reeds in te zien zijn de stellin gen der Boeren weder, als bij Magerfontem, Stormberg en Colenso, ecu muur waarvoor Bulier vermoedelijk andermaal met bebloe de» kop zal moeten wijken. Nog eens: wij hebben vertrouwen in den uitslag, en wij mogen dit hebben. Laat men zicli in Engeland blij maken met verhalen van ontevredenheid over Joubert's krijgsbe leid en bezorgdheid over de vermeerdering der Engelsche artillerie, wij stellen daar tegenover een bericht ui't Loreujo Marquez was geen groote som omdat hij geen ver moedens wilde wekken omtrent zijn waren m aatsch atppelijken toestand. „Ik haai uw dochter van u weg," zeidc hij, „maar ik zal trachten dat goed' te ma ken door u d;e middelen te verschaffen om bchagelijk en nustig te loven." Zij dankte hem, maar tegen Daisy stort te zij, weenend' van dankbaarheid, efcrst ïeclit haar hart uit. „Wat moet hij veel van je houden, Dai sy, dat hij zooveel voor mij doet," zeide zij. „Verbeeld je, ik zal nu toch eindelijk kun nen rusten en een klein meisje houden en nu en dan een paar kennissen op de tilice vragen." „Denkt u werkelijk dat hij zooveel van mij houdt, moeder?" vroeg Daisy. „Als hij het niet deed," was haar logisch antwoord, „waarom zou hij dan dit alles doen?" t „Ik heb nooit iemand gezien die liefhad," stamelde Daisy. „Was vader ook zoo?" „Neenje vader placht mij allerlei lief- koozende naampjes te geven, en hij zou vijf tig mijlen gcloopen hebben, zei luj altijd, om mijn hand te kunnen kussen; maar alle menschen zijn verschillend. Mijnheer Clif ton toont zijn liefde meer in daden dan in woorden. Je bent een gelukkig meisje." Hun huwelijk kostte niet veel moeite met geld kan men veel doen. Sir Clinton wist zich een bijzondere vergunning te ver schaffen en maakte alles zelf in orde. Toch, terwijl hij, het druk had met die toebereidselen, zelfs terwijl Daisy's geluk kig stemmetje in zijn ooren klonk, met haar van geluk-stralend gezichtje voor zijn oogen, dat de Boeren een vokomen vertrouwen hebben in de zekerheid van hun weer standsvermogen te Colenso. InhetZuiden en Westen. Indien zij bezorgd zijn, dan zou het zijn over Coiesberg en Magerfontem, zegt dit bericht. Wij weten niet in hoeverre er voor hen reden is op die punten niet gerust te zijn. Zeker, ook daar wachten de wakkere strij ders voor vrijheid en onafhankelijkheid nog moeilijke dagen, dotih in de Kaapkolo nie als aan de Westgrens zullen de Engel schen harde noten te kraken krijgen. Omtrent de Britsche operatics in de Kaapkolonie zegt een telegram uit Sterk stroom van Maandagavond dat de algemeene toestand onveranderd is. Echter is de infan terie met transportmiddelen Zaterdagmor gen uit het kamp vertrokken on opgerukt m westelijke richting. Belangrijke gebeur tenissen worden verwacht; de militaire autoriteiten weigeren echter iets mede te doelen. Deze bereden infanterie moest dus blijk baar voeling zoeken met Kelly-Kenny te Thcbus. Volgons latere berichten, eveneens uit Sterkstroom, is do strijd ook hier reeds be gonnen. Wat de beweging der Hooglanders met artillerie en lansiers onder Hector Macdo- nald, den opvolger van den gesneuvelden generaal Wauchope betreft, waarover een telegram in ons vorig nummer spreekt, kan nog dit worden opgemerkt. Koedoesberg ligt een kleine dertig K.M. bewesten Mod derrivier, Koppiesdam een 20 K.M. meer noordelijk. Het schijnt dat deze operatie een bedreiging van den rechtervleugel der Boeren bedoelt. Of heeft Macdonald soms een omtrekken de beweging naar Kimberley in den zin? Iloel duidelijk is zijn bedoeling niet. Macdonald is op zijn tocht op een afdee- ling Boeren gestuit, die echter na een kort vuurgevecht terugtrokken. In liet Engelsche Pailcment. 11 et amendemen t-R e d m o n d, In <!e zitting van gisteren van het Engel sche Lageihuis werd het debat over het adres van antwoord voortgezet met de be- randdiiging over het door John Redmond, den leider der Ieische nationalisten, inge diende amendement. Daarin wordt verklaard dat de tijd gekomen is om den ooi log te beëindigen op de basis van eikennmg der onafhankelijkheid van Transvaal en den Vrij staat. John Redmond, dit amendement toelich tende, zeide dat de Ieische party den oorlog onrechtvaardig oordeelt, Zij zal dan ook alles doen wat in haar vermogen is tot handhaving van de onafhankelijkheid der Republieken die met zoo giooten heldenmoed wordt verdedigd. Schoon de meerderheid dei lei en op het oogen- bhk vijandig gezind zjjn jegens al wat Engebch is, was toch de Iersche houding tegenover «ten oorlog niet geleid door dat gevoelen. De leische sympathie zou in d»zelfde richting zijn gegaan, indien Engeland er niet bij benokken ware geweest, en een andere mogendheid zou pogen als geweldenaar en onderdrukker iu Zuid Afrika op te treden en in liet volle bewustzijn van de intense zaligheid die zijn liefde haar had gebracht, waren er tijden dat zijn hart hem scheen te begeven, en dat hij niet begreep hoe hij het zou uithouden. Er waren tijden dat hij wil lig zijn ganscke vermogen, zijn leven zelfs aan Daisy zou hebber, geofferd, indien zij kern wilde ontslaan van zijn belofte; er wa ren tijden dat hij in zijn vertwijfeling het gemakkelijker oordeelde te sterven dan een andere vrouw dan Lady May zijn vrouw te noemen dat hij verlangde weg te gaan om nooit terug te keeren. Maar één gedach te hield hem altijd terug dat was de ge dachte aan Daisy's gebroken hart. Hij wil de niet dat iemand voor hem zou lijden, vrat hij voor Lady May had uitgestaan. Daisy was tevredenzij wist ook niet wat er omging in zijn ziel. Ind'ien zij hem ern stig, verdrietig of verstrooid zag, dan zeide zij bij zichzelf dat hij aan zijn doode vrien din dacht. En nooit viel zij hem dan zelfs met één woord lastig. Zij was zoo rustig en vriendelijk, zoo bezorgd over hemzij lette op iederen blik en ieder woord van hem, dat hij geen mensch had moeten zijn om er niet door ge-roffen te worden.. Zoo drong hij met geweld de gedachte aan de liefde die een marteling, een gruwelijke marteling voor hem was geweest, in zijn ziel op den achtergrond. Hij trachtte zichzelf voor te houden dat hij ondankbaar was voor al het goede dat God liem gegeven had, dat hij rijkdom, gezondheid, kracht bezat, dat hij een lieve, liefhebbende en beminnenswaar dige vrouw kreeg, met wie hij gelukkig zou kunnen zijn, als hij Lady May maar kon vergeten. Engeland bevhidt zich niet in peri heer lijk", doch in een «erbaimelijk" isolement; de eenige mogendheid die het gedrag van Engeland goedkeurde was Tuikije. (Gelach). De overheerschende meening van de leidende Amerikaansche staatslieden was gekant tegen den oorlog en zeker moest de algemeene afkeuring van de geheele wereld ook mee tellen. Toegevende dat, hoewel de Ieren bevoor oordeeld waren door de vroegere vijandelijke stemming tegen Engeland, meende Redmond niettemin te kunnen zeggen dat zij zich iri dit geval evengoed laten leiden in hun af- keureud oordeel door de eigenlijke oorzaken van het geschil. Wat de vraag aangaat of de vooruitzichten voor een eigen regeering voor Ierland niet benadeeld zullen worden door de houding der Iersche leden in deze quaestie, geloofde Redmond, dat Ierland alles te ver liezen en niets te winnen heeft door zijn stem te verheffen voor de rechtvaardigheid en vrjjheid. Tegen Redmond's verklaring kwam de unionist Campbell ia verzet. De nationalisten belasterden letland, door het voor testellen als het centrum van ontrouw en weerstand tegen de hoogste belangen des njks in dit tijdsgewricht. Bittere spot. Een volgende spreker, Timothy Healy, gaf lucht aan al zijn haat jegens Engeland, toen hij zeide: «Vroeger hadden de Boeren slechts twee feestdagen Dingaans-dag en Majoeba- dag, maar thans heeft Engeland hun een Bullersdag, een Gatacresdag en Symonsdag gegeven." Groote verontwaaidiging over deze bijtende spot zich uitende in luid geroep van»Shame! Shame 1" (Foei 1 Foei Healy vervolgde «Niemand heeft grooter eeibied dan ik voor de nagedachtenis van generaal Symons. Een der meert treffende incidenten van den ooi log was de briefwisse ling tusschen den bevelhebber der Boeien en generaal Symons vóór vhens dood. Het eenige onwaaidige voorval met betrekking tot deze zaak is dat Britsche ralc'aten den ster venden genei aal den rug toekeerden." Weder luide protesten tegen Healy'» «on gepaste en lichtvaardige" opmei kingen, zoo als Gibson Bowles ze qutilificeerde. Voor de regeeritig sprak T. W. Russell, secretaris van den «Local Govei nment Board". Handig voelde bij tegenover H'-aly's satineke opmerkingen aan, dat de Boeren één dag zeker nooit zullen vieren, nl. deri dag waarop het Britsche Pailement zich, als in 1881, ten tweeden male zoo onwaardig zou gewonnen geven. Het amendement-Redmond werd natuur lijk 2tei worpen. Het verwierf slechts 88 stemmen; de overgroote meerdeiheid ver klaarde zich er met 368 st. tegen. Destemvanlietland. Toen sir Henry Campbell-Bannerman Dinsdag namens de oppositie liet debat over het amendement-Fitzmaurice sloot, werd een telegram binnengebracht, dat op de ministerieel© bank van hand tot liand ging, daarna de ronde deed door de rijen der regeering en daar een uitbarsting van gejuich veroorzaakte die den leider der op positie dwong eenige oogenblikken zijn rede te onderbreken. Het telegram behelsde den uitslag der Dan hief hij zijn gelaat met een wanhopi ge» zielskreet op naar den lachenden he mel. Zou hij haar ooit vergeten? Zou hij dijn nooit de herinnering kwijt raken aan wat hem tot waanzin had gedreven Zou hij zijn gelieele leven moeten lijden omdat die koninklijk schoone vrouw hem bedro gen, jammerlijk bedrogen had Op zekeren dag was hij in slaap gevallen op een hooiland. De zon bescheen liem zoo warmdc geur van het versck gespreide hooi omzweefde hemde zang der vogels, liet zachte kirren der woudduiven, hot ge fluister van den zachten Westenwind had den hem in slaap gesust. En in zijn droom was hij gelukkig. Hij droomde dat al z m twisten, zijn scheiding, zijn verdriet, zijn leed, zijn waanzin, zijn lange ziekte, dat al les slechts in zijn verbeelding had bestaan, dat niets daarvan in werkelijkheid was ge beurd, en dat Lady May bij hem stond met een liefdelach op haar schoon gelaat, ter wijl zij hem zeide dat de kerkklokken luid den, omdat het hun trouwdag was. Hij klemde haar in zijn armen en bedekte haar gelaat met kussen, en zeidc haar dat hij haar liefhad met een liefde sterker dan de dood. En zij sloeg in den droom ook liaar blanke armen om zijn hals, terwijl zij fluis terde: „Zoo heb ik je ook lief, mijn Move- ling." Toen deed de extase van geluk liom ontwaken. Het was niets dan een droom een droom. Hij bedekte zijn gelaat met zijn handen en schreuwde het uit van smart. In zijn droomen begoochelde hem het schoone ge laat van zijn verloren geliefde en haar stem verkiezing te York, waar de unionist Eaber, een aanhanger der regeering dus, met 1480 stemmen de overwinning behaalde op zijn liberalen tegenstander Murray; de eerste kreeg 6298, de laatste 4818 stemmen. Wat aan dezen uitslag beteekenïs geeft, is dat lord Charles Beresford, door wiens benoe ming tot admiraal de zetel voor York va cant is gekomen, na six Frank Lockwood's dood in 1898 slechte een meerderheid ver kreeg van elf, zegge elf stemmen. In deze overwinning bij de stembus, ge voegd bij de groote meerderheid van 123 stemmen tegen Fitzmaurice's amendement op het adres van antwoord, zien de Engel sche bladen over het algemeen het bewijs dat het land met de regeering is. En zij vinden dit goed. Zij keuren de gevoerde de batten als tijdverspilling af en constatee- ren met zekere vreugde, dat al dobatteeren- de het Lagerhuis heel wat vriendelijker ge stemd is jegens de regeering. Een treurig verschijnsel, die uitingen in de Engelsche pers, te treuriger nog omdat men geen goed woord over heeft voor sir Henry Campbell-Bannerman en sir Wil liam Harcourt, die de regeering menige har de, maar verdiende waarheid te slikken heb ben gegeven. En daartegenover wordt de tamme redevoering van Asquith als ver standig en bezadigd geprezen. j- /-> r* Gemengde IHedcdeelingen. De Duitfche Rijksdag heeft de zgn, Iex- Heinlze (wijziging der strafbepalingen die de openbare zedelijkheid raken) gisteren in tweede lezing afgedaan. Er zijn echter tegen den zin der legeering zoodanige bepalingen aangenomen, dat het zeer twijfelachtig is of de regeering zich wel met de wet kan ver eenigen. De «Polit. Corr." verneemt uit het Yaticaan dat den nuntius te Parijs is opgedragen de Fransclte geestelijkheid aan te manen zich van verdere manifestaties ten gunste der Puteis Assomptionisten te onthouden. Het Vaticaan zijnerzijds zal zich van elk protest onthouden. Een politie-agent vond in den nacht van Dinsdag op Woensdag een bom met aange stoken lont op de vensterbank van Paul de Cassagnac's huis te Parijs. Dc agent slaag de er in de lont te dooven. Bij on lerzoek bleek jte bom met kruit, karabijn- en revol verkogels en schroot gevuld!. Een onderzoek is ingesteld, terwijl het huis van den Bonapartist iscli-en afgevaar digde nauwlettend wordt bewaakt. De poli tie denkt aan een persoonlijke "wraakne ming. Te Parijs is op 77-jarigen Ieeftjjd aan influenza overleden baron Adolphe de Roth schild. Als opvolger van Jacobini als kardinaal vicaris wordt nu genoemd kardinaal Satalli, die de belangrijkste pauselijke edicten over liet Arnericanisme en de encycliek aan de Franschen heeft samengesteld. In den Amerikaanschen staat Kentucky lieerscht nog steeds groote verwarring. Ileckam, de democratische vice-gouver- neur, heeft den eed algelegd als gouverneur ter vervanging van Göbel, die aan. de ge volgen van den aanslag op zijn leven is be zweken. fluisterde hem zoete woordjes toe. En dan weid. hij wanhopig, gek bijna, wakker. Het is iets ontzettends, wanneer 'n man heel zijn hart, al zijn mannelijk voelen en kunnen geeft aan één diepe, alles-overbeerschende liefde. Hij had een vrouw lief met heel zijn hart, heel zijn zielen toch stond hij op het punt met een andere vrouw te trouwen. Het was maar goed' voor Daisy, dat zij niet veel van liefde of liefdegeluk wist, want an ders zou zij zeker bemerkt hebben wat zij miste. Maar nu was hij vriendelijk en goed1 voor haar, en zij was tevreden. De trouwdag kwam nooit zou hij dien vergeten. Het was een warme, stralende Ju- ni-dag, wanneer de luchten zoo diep en don kerblauw zijn, en de zon zoo schitterend straalt dat de geheele wereld in goud en blauw glanst. Welk een blijde huwelijksdag. Daisy ontwaakte met den dageraad gelukkig en blij gestemd als d'e vogels die onder haar venster kwinkeleerden, schoon als do bloei ende bloemen. Haar trouwdag! Arme, on beminde Daisy, die zich niet bewust was van wat zij nnste, die geen vermoeden had van de warme liefde waarop zij aanspraak had; die niet kon raden dat, lang voordat de dag gloorde, een bleek, smartelijk ge laat den dageraad afwachtte, dat een wan hopige, verloren ziel vergeefs om uitkomst bad die nit kon droomen dat deze haar huwelijksdag, die voor haar d'bekroning was van geluk, voor hem was als ten dag des oordeels. Wordt vervolgd). f f

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1