53"" Jaargang. Zaterdag 10 Februari 1900. No. 10163. Tusschen twee liefdes. BUITENLAND. BINNENLAND. DAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pry's per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Koterstraat 98, Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fi. 0.90iedere regel meer 12tk cents. Reclames 30 cents per regel. Groote ietters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Februari 1900. DB OORLOG. De toestand. Wanneer de 17 militie-bataljons en de 3000 man der schutterij te paard (yeomanry) die de regeering nog zal oproepen, in Zuid- Afrika zijn aangekomen, dan beschikt Enge land daar over een leger van 194.000 man. Een geduchte macht, vergeleken bij de 50.000 of, wil men den zegsman der Daily News" meer geloof schenken dan dr. Leyds, de 80.000 burgers der beide Republieken met hun stam- en geestverwanten uit Natal en de Kaapkolonie. En toch, ondanks die geweldige overmacht, ondanks Engeland's rijke hulpbronnen boe zemt het lot. der Boerenrepublieken ons nog geen bezorgdheid in, ook afgezien van het feit dat die 194.000 man zoovele elementen bevatten wier militaire waarde zoo uiterst gering is. Neen, wij zien geen enkele reden om be zorgd te zijn over het lot der beide kleine staten in hun worsteling tegen het Britsche Imperium. Aan de Tugela schijnt Buller weer niet verder te komen. Want is het niet zonder ling dat de stroom van berichten, die eerst zoo liefelijk klaterend het bedrukte Engelsche gemoed kwam verkwikken, plotseling weer schijnt afgedamd? Zou Buller nog geen enkel nader bericht gezonden hebben over zijn operaties? En zoo ja, waarom houdt het departement van oorlog die berichten dan achter. Toch niet gedachtig aan de spreuk dat men ook van blijdschap kan sterven Of Buller heeft nog latere bericliten ge zonden, dan wij kennen, en daar mag dan wel uit worden afgeleid dat die berichten niet zeer aangenaam zijri. Of men heeft te Londen niets van Buller vernomen, waaruit opgemaakt kan en mag worden dat Buller niets te melden heeft, dat hij sinds Dinsdag geen stap verder is gekomen, dat hij weder staat tegenover den ijzeren muur der Boeren- verschansingen, waaruit dood en verderf over zijn troepen woiden uitgestrooid. B u 11 e r's kansen. Het is niet gemakkelijk zich met juistheid de terreinsgesteldheid voor te stellen. Van uit het Engelsche kamp bij Zwartskop trok de brigade-Woodgate, volgens den corres pondent der aTimes" nu onder de beveien van generaal Wynne, in oosteljjke richting de rivier over en deed volgens Engelsche berichten een schijnaanval, volgens de voor ons betrouwbaarder lezing van Boerenzyde een mislukten en met ernstige verliezen afge- gewezen aanval op de stelling der Boeren. Schalk Burger voerde bier de Boeren aan. Tegelijk ging de brigade-Lyttelton bjj Fontdritt de rivier over en bezette Vaalkrans. Een poging der Boeren om dezen heuvel te heroveren kon door de Engelsclten die vei- sterkingen hadden gekregen, worden afge slagen. Dat de positie van Buller's Iroepen ook na dit succes niet zeer aangenaam is, blijkt wel uit zijn afzonderlijke vermelding van het automatisch kanon der Boeren op Doornkloof, dat zuid-oostelijk van Vaalkrans ligt. Stellen wij ons wat door het ociht eken nooit CHARLOTTE M. BRAEHME. 35) Hun huwelijk werd ingezegend in d!e St. Stefanuskexk te Woodburn. Mevrouw Erne was de eenige getuige bij het huwelijk. Dai sy had geen der winkeliorsdochters willen vragen om bruidsmeisje bij haar te zijn, a! trouiwde zij, ook met iemand van stand; misschien zouden zij er niet op gesteld zijn haar bruidsmeisje te zijn. De gelukkige, lie felijk blowende Daisy was te ontroerd om ea* op te letten dat d'c naam van haar echtge noot „Clinton Adair" werd' geschreven; het ontging haar zelfs dat de predikant dien naam gebruikte. Zij kon maar aan één ding denken, en dat wasdat zij nu zijn vrouw was. Een stdL huwelijk met stralenden zonne schijn en een lachende natuur om hen één blij, gelukkig hart en één, verrvuM van doodelijk verdriet. Zij koerden niet terug naar heb landhuisje, toen de plechtigheid was afgcloopen; Daisy had haar oude te huis reeds vaarwel gezegd. Zij gingen naar een hotel te Woodburn, waar Sir Clinton een eenvoudige lunch bestelde en mevrouw Erne onthaalde op een goed glas wijn. Zij zouden met den trein naar Dover gaan en met d:e nachtboot oversteken naar Galais. Hun bagage was vooruitgezonden, en er waa niets dat hun nog eenige moeite kon veroorzaken. van beti ouwbare terreinkaai ten hoogst moei lijk is den toestand bij benadering juist voor, dan ligt Vaalkrans in de lijn die men van Zwartskop naar Ladysmith kan trekken. Zuidoostelijk ligt Doornkloof, Noordwestelijk Biakforitein. Zoodoende zou Buller zich, althans een kleinen afstand, tusschen de stellingen der Boeren hebben ingeschoven, met het gevolg dat hij èn in het front èn op de beide flanken stellingen der Boeren heeft. Wanneer men de Engelsche bladen leest, dan krijgt men den indruk dat de militaire medewerkers lang niet gerust zijn, al zeggen zij voorloopig niet veel. Teekenend is deze zinsnede uit de sWestm. Gaz.": »Het kan niet dikwijls genoeg gezegd worden dat er niets bereikt zal zijn door den cirkel dien de belegeraars om Ladysmith hebben geslagen, te breken en Buller's leger in Ladysmith te werpen, tenzij de vijand eerst flink geslagen iszoo flink dat hem niets rest dan in de passen terug te trekken. Anders kunnen wij een voortdurende tergende guerilla ver wachten op onze gerneenschapslijuen waar voor de streek tusschen Colenso en Ladysmith zoo uitnemend geschikt is." Onzes inziens heeft def schrijver gelijk. Het baat Buller niet veel of hij Ladysmith ontzet en zich met White vereenigt, wanneer de Boeren niet eerst een groote nederlaag hebben geleden. Het terrein evenwel is uitnemend ge schikt voor een Boeren-gueiilla, allerminst om de Boeren een groote nederlaag toe te brengen. Wat de militaire medewerker der sWeslm. Gaz." wenscht en natuurlijk knoopt zich daaraan een beschouwing vast over den ver deren gang van zaken zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Buller moet Maandag en Dinsdag zware verliezen hebben geledeD. De mislukte aanval bij Potgietersdrift kostte alleen reeds 233 officieren en manschappen. De hardnekkige strijd om Vaalkrans zal óok zwaie ofleis hebben gekost. Ook de Boeren zullen hier wel menigen strijder op het slagveld hebben gelaten. De beschuldiging dat Kaffers aan de zijde der Boeren zouden hebben gestreden, laten wij voor wat ze is, nl een leugen. De Boeien hebben geen Kafters noodig. Buller beschikt nu blijkbaar over een sterke artillerie. Volgens den correspondent der Daily Telegraph" waren bij de beschieting der Boerenstellingen bij Pontdrift Maandag met minder dan 72 Engelsche kanonnen in actie. Het overige nieuws van het oorlogsterrein zegt misschien meer dan er rechtstreeks in te lezen ligt. Zoo schijnt het bericht dat Macdonald zich in zijn positie te Koedoes- bergdrift handhaaft, te wijzen op een aanval der Boeren op zijn stelling. Misschien nemen de Boeren een stelling in op Koedoesbeig. Bij-Sterkstroom in de Kaapkolonie schijnt tot nu toe niet meer dan geschermutseld te wotden. Te Sterkstroom had Gatacre volgens laatste berichten zijn hoofdkwartier gevestigd. De Duftüche vloor. De Duitsclie Rijksdag heeft gisteren een aanvang gemaakt m t de behandeling der vlootwet. Den inhoud van het ontwerp deel den wij reeds vroeger mede. Al dadelijk bleek gisteren dat het der Daarom ging Sir Clinton, toen de lunch was afgeloopen, weg en li eb moeder en doch ter alleen o-m afscheid te nemen. Hij was teergevoelig en kon het gezicht van vrou wentranen niet verdragen. Toen Waan het rijtuig dat hen naar het station zou bren gen. Hij wendd'e zich ernstig tot Daisy, toen zij alleen waren, en zeide: „Hot is smartelijk voor je geweest, van je moeder te moeten scheiden, Daisy. Maar ik zal mijn best doen om te maken dat je haar niet mist." En Daisy viel hem om den hals, uitroe pende dat zij niets ter wereld zou missen, nu zij hem bezat. Maar zelfs toen, hoezeer haar lieflijke schoonheid', haar tcederheid en haar ontroering hem ook troffen zelfs toen vermocht hij geon kns op liaar gelaat te drukken. XXI. In het Zuiden van Frankrijk, waar de in gouden zonlicht badende zee de stranden kuste, waar de oranjeappel cn dc myrtlie, de olijf en de wijnstok welig groeiden, waar zoet-riekendo bloemen de lucht vervulden van haar streelenden geur, waar de vogels liederen kweelden die zij nooit in Engeland zongen, daar had Sir Clinton zijn woon plaats gekozen. Hij had zich geheel afge scheiden van zijn vroegere leven; hij had' oude vrienden, oude gewoonten vergeten, hij trachtte een nieuw leven te beginnen met lieè oogenblik van zijn huwelijk met Daisy. Zij bewoonden een kleine, vriendelijke regeering moeilijk zal vallen dit belangrijke ontwerp tot wet te verheffen. En het is weder om bet Centrum dat den doorslag zsl geven. Reeds vroeger merkten wjj op dat de af wezigheid van dr. Lieber in dit opzicht voor de regeering een groote teleurstelling is. En de leider der katholieke partij, de man van wiens groote handigheid als onderhandelaar tusschen regeering en Centrum door de voor standers van de vlootuitbreiding terecht veel werd verwacht, zal wel nooit weder in den Rijksdag zijn zetel innemen. Lieber's dagen, misschien wel uren, zijn geteld zyn toestand schijnt geen hoop op herstel meer te geven. Al dadelijk bleek gisteren het gemis. De woordvoerder van de Beiersche fractie van het Centrum, dr. Schadler, sprak namens zijne partij, en waarlijk niet op een ver- zoeningsgezinden toon. Van de eerste lezing van het ontwerp valt dan ook niet veel te verwachten. Eerst daarna zal heel wat geschipperd en gesja cherd moeten worden, wil de regeering in tweede en derde lezing haar zin krijgen. In den Rjjksdag voerde gisteren allereerst de staatssecretaris Von Tirpitz het woord om het ontwerp der regeering in te leiden en te verdedigen. Zijn rede gaf niets nieuws; den beknopten inhoud weid in dit blad reeds medegedeeld. Voor het Gentrum dan spiak Schadler. Deze verklaarde dat het Centrum voor het ontwerp, m den vorm en den omvang waarin het is ingediend, niet te vinden is. De inkomsten van het Rijk gaan achteruit, en de wet is onuitvoerbaar zonder dat 400 tot 120 millioen mark aan nieuwe belastingen worden toege staan, die door de belastingbetalende burgers zullen moeien worden gedragen. liet Centrum vreest het spook der ont binding van den Rijksdag niet. Het Centrum is geen tegenstander van een sterke vloot, maar hier gaat het om het welzijn van het geheele volk. De conservatief Von Levetzow verdedigde daarop het ontwerp en vei klaarde zich na mens zijn partij voor de verzending naar eene commissie. De sociaal-democraten willen zooals te begrijpen is, van het ontwerp niets weten. Hun woordvoerder Frohme verklaarde dit zeer pertinent. Ook de socialisten duchten een Rijksdag-ontbinding ciet, omdat zij de overtuiging koesteren, dat zij steeds zijn op gekomen voor de ware belangen des volks. Eindelijk sprak nog Bassermann namens de nationaal-hberale patty. Deze is bereid op ie komen voor de voorstellen der regeering. De vermeerdering der vloot is noodzakelijk geworden, niet door avontuurlijken verove- ringslust, maar door het toenemen van den handel. Het zou te betreuren zijn, meende Bassermann, wanneer de liberale partijen bij zulke gewichtige quaesties niet samen zouden gaan. Het debat werd daarop tot heden ver daagd. Terwijl bij den Rijksdag een petitie is in gediend, aandringende op de aanneming der vlootwet, onderteekend door de Kamers van Koophandel en andere handelscolleges van Hamburg, Breinen, Lubeck en 24 an dere Noord- en Oostzee-kavenplaatsen, zijn gisteravond te Berlijn door de sociaal-dcmo- caten 19 protestmeetings tegen de vlootwet villa aan de kust der zonuige zuiderzee. Geen bezoekers, geen brieven, geen couran ten kwamen de afzondering verstoren die hij zich wensckte. Hij had een ontzaglijke menigte hoeken meegebracht; hij ontwik kelde zijn aanleg voor teekenenhij gaf zich de moeite om Daisy racer te ontwikke len; hij vond voor zichzelf duizenderlei be zigheid'; hij interesseerde zich voor den mooien tuin die de villa omringde; hij stu deerde een paar uur per dag met ijver, en dat alles deed hij met dit ééne doel voor oogen, met deze ééne hoopLady May te vergeten. Hij deed eerlijk zijn best om haar te vergetenhij weerde even krachtig elke gedachte aan haar van zich als hij de ver zoeking van zich zou geweerd' hebben om een moord te doen. En toch, wat baatte het Ilij schilderde, teekende, schetste, maar telkens was het haar gelaat dat op doek of papier ver scheen. Hoe hij het ook aanlegde, haar schoone mond, haar trotscli-sckitterendc oogen, de bekoorlijke lijnen van haar gelaat cn haar hals traden altijd voor den dag. Als hij, zooals hij dikwijls deed, mooie kleine gedichtjes schreef, dan was het altijd Lady May die hem bij iederen versregel inspireer de. Zij bezat zulk een volmaakte, onvernie tigbare macht over hem dat, wat hii ook deed, hij zich niet van haar kon losmaken. Aleer dan eens vroeg Daisy hem een Engel sche courant te lezen, maar dat was bijna dc eenige wensclt dien hij haar -altijd wei gerde. „Ik bekommer me niet om Engclsch nieuws, Daisy," zei hij, „en als jij het leest, georganiseerd, die door duizenden werden bijgewoond. Eigenaardige, in-.eressantc de batten werden daar gevoerdprof. Del- brück tegen Smgcr, Adolf Wagner tegen Bcbel enz. Gemengde Kfededccllngen. De ondersecretaris van buitenlandscke zaken Brodrick deedle gisteren in het La gerhuis med'e dat zes maxira-mitrailïeusen met goedkeuring van Engeland's civiele en militaire vertegen wootgjjigers in Egypte vandaar naar de Kaapkolonie gezonden en door uit Engeland naar Egypte verscheep te kanonnen vervangen zijn. Laiboucltère en de socialist Hynchnan zou den Woensdagavond te Northampton op een protest-meeting tegen den oorlog spre ken. De jingo's gingen echter zóó te keer dat Labouchère met een lichte wond aan het hoofd moest vluchten en door de poli tie naar het station werd gebracht. Op droeviger wijze heeft zich de verdwa zing van het Engelsche volk nog niet geuit. Een dergelijke aanranding van het verga- deringsrecht in het vaderland der vrijheid'. Volgens een Antwerpensch blad' zijn de Paters Assomptionistcn van plan zich te Antwerpen te vestigen, daar een drukkerij op tc richten en ook „La Croix"' te druk ken. In dc Franse lie Kamer is gisteren het ontwerp op do uitrusting der oorlogshaven rondgedeeld. Daarvoor worden 141 millioen francs aangevraagd, te verdeelcn over 7 jaar. Daar Brisson bedankte, is Sarrien gekozen tot voorzitter der democratische linkerzijde in de Fransche Kamer. - In een brief aan de Senaatscommissie voor het amnestie-ontwerp piotesteert ook Ester- hazy tegen dit ontwerp en vraagt op ver schillende door hem aangegeven punten ver volgd te worden, In de ..People'' komt een fantastisch ver haal voor van een geheim gehouden reis van keizer Wilhelm naar Engeland in do eerste week van Januari, toen de spanning tus schen Engeland en Duitschland het grootst was. De „Kóln. Ztg." geeft om de ongegrond heid van dit verhaal in het licht tc stellen, nog eens de hofbulletins van de eerste we ken van Januari weer. Hertog Joltan Afbreekt van Mecklen burg, voorzitter der Duitsclie Koloniale Vereeniging en leider dor koloniale partij in Duitschland, ontkent in hoofdzaak de strekking van zijn interview met een redac teur der „Éclair". [Zie het telegram in ons nummer van 6 dezer. R e d.] Volgens de „Germamia" heeft de Paus door kardinaal Rampolla den stervenden dr. Lieber zijn zegen laten zenden. De Oud-Tsech Srb is nu gekozen verklaard tot burgemeester van Praag, en heeft zijn benoeming aangenomen, ondanks het terro risme der Jong-Tsechen. Bladen te Sofia beweren dat vorst Ferdi- nant van Bulgarije zal hertrouwen met een Russische grootvorstin. De bekende Russische revolutionnair en bon ik er zekor van dat je hot mij overver telt." Hij had een ziekelijken angst, dat hij baar naam zou lezen, dat hij zou lezen van partijen, hals, soirees bij A te geven dooi de hertogin van Rosecam; hij was er bang voor dat hij zou lezen van haar schoonheid en haar innemendheid, dat hij zich dan zou herinneren hoe hij liaar liefgehad, hoe zij hem misleid had; hij vreesde dat dan de vroegere waanzinnige smart hem weder zou aangrijpen en vermelen. Hij had Engeland verlaten, en hij wensckte haar niet weer te zien noch iets van haar te kooren; hot ver leden was immers dood cn begraven. Zijn oude liefde was vermoord; hij deed nu ziju best om Daisy gelukkig te maken en al het overige te vergeten. Hij deed zijn best; iedere wensch, ieder verlangen van lvaai- werd bevredigd; hij trachtte aaii alles te denken dat haar aangenaam kon zijn, aan alles dat ook maar ecnigennate tot haat- gel uk kon bijdragen. Hij maakte haar geluk tot liet voortdurende voorwerp van zijn studie. Zij verbaasde er zich over waarom hij den naam van Engeland vreesde, waarom hij nooit met haar over het verleden sprak, waarom hij nauwlettend elk onderwerp van gesprek vermeed dat niet hun tegenwoordig leven raakte. Hij was niet gelukkig. Het knappe gelaat dat liet eerst Lady May had aangetrokken, was vermagerd en bleekzijn oogen waren beschaduwd als van een die een voortdu rend knagend verdriet heeft; nooit lachte hijzelden glimlachte hij, dan alleen om samenzweerder Peter Lavrolï is te Parijs overleden, Naar ^Central News" uit Rome meldt, heeft de diplomatieke agent van Italië te Kairo aan den minister van buitenlandsche zaken te Rome geseind, dat de toestand in Egypte zeer bedenkelijk is. Hij beveelt zijn regeering aan, zich voor te bereiden op een mogelijke verwikkeling. Naar aanleiding daarvan zou de minister gisteren een onderhoud hebben gehad met den Engelschen gezant. De aanneming van het Nicaragua-kanaal- verdrag met Engeland in het Amerikaansche Congres is lang niet zeker. Er is een groote strooming die een totaal Amerikaansch kanaal verlangt. Van den anderen kant qvert ook de Panama-maatschappij, omgezet in een Amerikaansche maatschapp'ij, tegen het Nicaragua-kanaah Keizer Kuang-Su schijnt toch nog op den Cliineeschen troon te zitten. Dato 6 Febr, meldt een bericht uit Peking dat men nu algemeen gelooft dat de Keizerin de formeele afzetting van den Keizer niet zal wagen, omdat zij vreest voor groot verzet in Zuid- Ghina tegen een dergelyken stap. Do nieuwe Commissaris der Koningin. Tot Commissaris der Koningin in Zuid- Holland is, zooals wij gisteren reeds bekend maakten, benoemd de heer mr. J. G. Patijn, die reeds een aantal rechterlijke en admini stratieve staatsbetrekkingen heeft bekleed en te Schiedam geen onbekende is. Ilij begon, na zijne promotie, zyne loop baan als gril fier van liet kantongerecht te Üoetinehem, verruilde die weldra voor gelijke betrekking te Maarssen, om daarna te wor den bevorderd tot substituut officier van justitie eerst te Brielle, vervolgens te Rot terdam, waar hij in 1871 tot officier van justitie werd benoemd. In 1875 als zoodanig te '-Gravenhage be noemd, bekleedde hij daar tot 1877 de be trekking, toen hij te Gouda als lid van de Tweede Kamer werd gekozen ter vervanging van dr, Kuyper. In October 1882 benoemd tot burgemees ter van 's-Gravenhage voeide bij gedurende een vijftal jaren het bestuur der residentie. In Mei 1888 te Schiedam tot lid der Tweede Kamer gekozen, legde hij het man daat als Volksvertegenwoordiger neder toen hij in October daaraanvolgende tot advo caat-generaal bij den Hoogen Raad werd benoemd, welke hooge betrekking in de ma gistratuur hij tot heden toe vervulde. Gedurende eenige jaren maakte de heer Patijn ook deel uit van de Provinciale Sta ten van het gewest, aan het hoofd waarvan hij thans is geplaatst, Atjeh. Blijkens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische berichten zijn bij de krijgsverrichtingen aldaar gesneuveld de le luit. der inf. A. E. H, Micheels en de fuselier A. Va Hion gewond, levensgevaarlijk, de fuselier M. J. Stork, en licht, deels onbe duidend, de le luit. der inf. C. M, Beijerinck, de cavalerist L. Biermans, de fuseliers J. Visser en II. Lips en de sergeant der inf. Daisy aangenaam ïe zijn; hij was ernstig, treurig, stil. Hij stond als het ware voort durend aan het graf zijner gestorven liefde. Door voortdurende bezigheid trachtte hij zijn tegenwoordig leven cenigermate belang wekkend te maken; maar er waren tijden, waarop dit jammerlijk mislukte; er waren uren en uren dat zijn lief jong vrouwtje hem iets voorzong of met hem sprak, dat hij geen woord verstond van wat zij zeide. Hij bekende zichzelf dat het iets verschrikke lijks was lief te hebben zooals hij liefhad, iets onzettends het leven en het hart, do Liefde en de ziel van een man te leggen in de hand eener vrouw. Hij bracht zijn tijd niet door niet treuren en jammeren; hij verspilde zijn tijd niet met droomen van een verleden dat hij vreesdemaar voor den opmerkzamen beschouwer was één blik op zijn gelaat voldoende om te toonen dat hij in waarheid een diep-ongelukkig man. was. Hij maakte geen kennissen in dat schoo ne land, en de luchthartige Franschen had den nauwelijks een vriendelijken groot over voor den teruggetrokken, treurigen En- gelsckman en zijn schoone jonge vrouw. „Hoe vreemd F vroegen zij elkander met verbazing af. „Hij is rijk, hij heeft een mooi huis en een lieve vrouw. Wat zijn die En gelschen toch rare menschen! Dat alles heeft hij, en toch is hij niet gelukkig." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1