I ■4 ■j* li» I- I# If/ ltV Ü- IV K" IF IF Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. G e m engd Nieaws. Laatste Nieuws. Tel egramm e n. l'pj mip> I far KèT L\ ik» i®t KL.' II. B „jt digde paniek te verwekken, terwijl lord Sa lisbury met wijze gematigdheid sprak. Ech ter gelooft hot blad dat de dienstplicht niet zoo veraf meer is als lord Salisbury gelooft Geheel anders is de toon der o-vi grcote bladen. Wel verklaart de „Daily Telegraph"' dat lord Koseberry zelfs niet de groote lijnen van eon andere staatkunde aangegeven noch aangewezen heeft, waar het geld, noodig voor een groot leger, vandaan moet komen wel noemt het blod de redevoering „onnoo- dig pessimistisch", maar het roemt niette min het nieuwe bewijs dat lord Roseberry heeft gegeven van groote liefde voor het va derland, onbaatzuchtigheid en absolute on- afhankelijkke.id. De „Times" noemt lord Roseberry den tolk van hot gebeale Engelsche volk, met terzijdestelling van alle partij-twisten. Do „Morning Post" meent dat de rede voering de grootste „slaapkoppen" en de on ware optimisten zal wakker schudden Sa lisbury's antwoord acht het blad slechts ge schikt om het volk te ontmoedigen. De „Daily News" bewondert Roseberry's rede en merkt op dat de voorstellen der re geering in geen geval voorzien in de behoef ten voor Azië. Ook de „Daily Chronicle" spreekt vriend schappelijk over Roseberry's en afkeurend over Salisbury's redevoering. Maar boven alle steekt de „Daily Mail' uit in haar lof. Zij zegt dat een lord Chat ham of een Paimerston zich voor Roseber ry's rede niet hadden behoeven te schamen, en vraagt of het niet tijd wordt dat Rose "berry zitting neemt in het Kabinet. Of hij daar wel toe geneigd zou zijn, al thans in dezen kritieken tijd, zouden wij niet zoo grif durven beweren. Wij houden bet er voor dat Roseberry liever nog een beetje zal wachten. Met dat al geeft ook de wijze waarop zijn caitaek in de groote Londeuseke organen is opgenomen, er wederom blijk van, dat er wel eenige verandering komt in het oordeel over de politiek en het beleid der regeering. Evenwel, voorloopig geldt dit nog in hoofdzaak Salisbury en lord Lansdowne. De twee hoofdschuldigen, Chamberlain en Bal four, durft of wil men nog niet aan. Hun tijd zal ook komen. In het Lagerhuis werd gisteren het debat over de aanvullings- begrooting van oorlog voortgezetin de vorige zitting was niet zooals ten onrechte werd gemeld die suppletoire begrooting in haar geheel aangenomen, maar slechts de post »Manschappen". Gisteren werd het geheele aanvullingscrediet tot een bedrag van 13 millioen pond sterling met 213 tegen 32 stemmen toegestaan. Veel belangrijks leverden de debatten gisteren niet op, ook niet Sir Henry Camp- bell-Bannerman's redevoering. Deze verklaar de, dat a! wat noodig is voor het krachtig voortzetten van den oorlog, zonder knibbelen zou worden toegestaan. Hij zou ook elk voorstel om het leger krachtig te maken steunen, maar hjj wenschte niet mede te werken tot eenige uitbreiding der militaire strijdkrachten, die zou moeten dienen om een agressieve staatkunde te vergemakkelijken. Volgens Bannerman bestond er geen reden om van een paniek te spreken. Daarmede was Balfour die voor de regee ring antwoordde het eens. Hij gaf toe dat de toestand moeilijk is en verbeterd dient te worden toch rechtvaardigt hij geenszins een panische stemming. Niets wettigt ook, volgens Balfour, de gevolgtrekking, dat de oorlog te wijten is aan do zucht tot uitbreiding van het Rijk, Het bezit van een kolonie in Zuid-Atrika, welke ook, zou ons in botsing hebben kunnen brengen met de Republiek. Als er toch een botsing moest komen, zou deze nog ernstiger moeilijkheden hebben opgeleverd als ze uitge steld was. Het Lagerhuis slikte die verklaring voor de zoo-en-zooveelste maal. Gemengde Mededeel In gen. In een telegram in ons vorig nummer werd gewaagd van de bespreking die de „Times" wijdde aan een artikel van prof. Hartmann in de „Gegenwart" over de wen- echelijkheid voor Nederland om tot Duitsch- land te naderen, wil het in de toekomst ze ker zijn van het behoud zijner koloniën. minister van oorlog is dat de eerste het systeem afkeurt, terwijl de minister alleen van eenige schurftige schapen" spreekt. Een lezing van Pelletan's rapport wekt echter den waarlijk niet verrassenden indruk dat bij het bij 't rechte eind heeft. Een voorstel om een commissie van onder zoek te benoemen werd, na bestrijding door den minister-president Waldeck-Rousseau, verworpen met 440 tegen 58 stemmen. Paschal Grousset en eenige zijner colle ga's hebben bij de Franscke Kamer een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk niemand officier kan worden, die niet min stens een jaar als soldaat, korporaal of on derofficier bij den troep gediend en vervol gens twee jaar met succes de krijgsschool heeft bezocht. Met groote plechtigheid vond gisteren in de Madeleine te Parijs de jaardienst plaats ter nagedachtenis van Felix Fa jre. President Loubet, de gezanten, de voorzitters van Kamer en Senaat, de meeste ministers, veie senatoren, afgevaardigden en generaals waren tegen woordig. Loubet legde een krans neer op Faure's graf op Père Lachaise. De iFigaro" zegt dat vijftig staten de uit- noodiging tot deelneming aan de tentoon stelling hebben aangenomen. Die uitnoodiging was tegelijk tot het hoofd van den staat gericht. Volgens de „Matin" heeft "Waldeck-Rous seau het houden van stierengevechten te Parijs tijdens de tentoonstelling niet willen toestaan In de laatste dagen vindt een drukke te- 1 egramm en wissel ïng plaats tusschen Buka- rest, Sofia en Konstantinopel over den moordenaar van den Bulgaarschen staats man Stambuloff, die te Bukarest zou gear resteerd zijn. De man zou het zelf hebben verklaard. Maar men weet nog niet of het waar is. De moordenaar is met twee anderen ge vangengenomen als verdacht van den moord op Fitowitsch, den chef van hetBulgaarsche spionage-bureau, dat vooral het Macedonisch- revolutionnaire comité in 'toog heeft te houden. De half-officieuse „Rossya" brengt de op zienbarende verklaring dat het voor Rus land weldra noodig zal zijn haar invloeds sfeer in Mandschourije te veranderen in een „volkomen bezit". Immers, op andere wijze kan niet weerstand worden geboden aan de bedreiging der beschaving, die gelegen is m het fanatieke manifest der Keizerin-Wedu we, dat haat tegen alle Europeanen pre dikt. Voor Engeland behoeft Rusland op het oogenblik met te vreezen, vervolgt de „Ros sya", Frankrijk is een vriend, Duitscblani begeert niets anders te zijn en Japan is reeds schadeloos gesteld in Korea. Wat China zelf betreft de CMneesche regeering zal wel zoo verstandig rijn rich met Ruskind te verstaan. ar zijn van net Denoua zijner xaiomen. r r r~. Dat do „Times" rich over dit artikel zoo de rem naar Ladysmith ongeveer -1 11-111» rw» H ns-t Cl 1¥ri n. unWA hoï»h3ü rtft ai.® Brief van prof. Korteweg. Het heden verschenen ïWeekblad van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" bevat een aardigen brief van prof. Korteweg, waaraan wij een en ander ontleenen. Hij luidt; Laat ik den wannen Eersten Keratdag- middag benuttigen U wederom het eon en ander van het wedervaren der verschillende leden der Nederlandsche ambulance te mel den. Een tiental dagen geleden vertrokken de beide beeren Lingbeek met Romijn, Bierens de Haan, Oidtmann en Hammax, de direc trice mej. Beijnen met de verpleegsters Dijkstra, Geenen, Schroder, Schippers -en de bende Smitten, verder mevr. Rooseboom, een der dames der Staats-meisjesschool, wel ke reeds eenmaal als .verpleegster naar La dysmith was uitgetrokken en nog twee an dere dames uit Pretoria, de laatste drie meer in het bijzonder voor toezicht op het huishouden, benevens de verplegers, te za- men dus 20 personen, en heel veel bagage naar Ladysmith. Dat het perron weder vol was om hen allen uitgeleide te doen en dat de feesttocht: saluutschoten, aanbiedingen van maaltijden en toespraken zich gedurea- 36 druk maakt, vindt zijn oorzaak voorname lijk hierin dat Hartmann's artikel overge nomen werd door de officieuse „No-rdri. A Hg Ztg.". De „Times" herinnert zich daarbij hoe Bismarck, blijkens dr. Busch, vaak iets liet schrijven in bladen van min dere ibeteekenis, om het daarna te laten ■overnemen door de meer officieuse bladen. De lezer weet dat de „Times" Engeland ibeter vriend acht voor Nederland dan Ihiitschland. -Die naijver tusschen beide machtige lan den dunkt ons in waarheid Nederland's beste vriend. Volgens de >Daily Telegraph" zal in het Engelsche leger een nieuw geweer worden ingevoerd, handiger dan het Lee-Metford- geweer. Volgens de „Estafette" is op het oogen blik een Fransch korps van 2000 man gereed om naar Transvaal te gaan, alle oud-gedlen- dende officieren zijn allen reeds i t vuur geweest. Zij zouden eerstdaags vertrekken. De Engelsche gezant te Parijs is weer op zqn post terug. Zooveel geschrijf voor acht dagen vacantie 1 Men had beweerd dat Pelletan's zeer scherpe critiek op het Fransche leger aan leiding had gegeven tot een crisis in het ministerie. Maar in de Kamer nam Waldeck- Rousseau het op voor de Gallifet die weigerde nu te antwoorden op Pelletan's bloot-leggen van vele misbruiken. Met name had Pelletan gewezen op de Madagascar- expeditie waarvoor, zooais de lezer weet, Mercier verantwoordelijk is. Het verschil tusschen Pelletan en den uur op dezelfde wijze herhaalde als bij onze reas van. Lorenjo Marqu-ez naar hier, vermeld ik nadrukkelijk om. U en uw le zers de overtuiging te geven, dat moge ons doel, het gevean van krachtige hulp aan vele gekwetsten, -dan ook al niet zóó rijn be reikt, als wij ons hadden voorgesteld, toch het bewijs van sympathie, door onze uitzen ding naar Transvaal beoogd, als zoodanig met -enthousiasme wend aanvaard. Gisteren keerde dr. Lingbeek Jr., de ijve rige onder-voorzitter van het Rood© Kruis alhier, d. w .z. het op di-en tocht •waarne mend hoofd van den Transvaalsdhen ge neeskundigen dienst, wederom in Pretoria terug. Het doel van rijn reis was een inspec tie der verschillende ambulances rondom Ladysmith. Eenige hiervan waren beikend als zeer gebrekkig, sommige zelfs zonder geneeskundigen; aan andere, Engelsch-ge- tinte, werd verraad! verwetennu een goed Hollandsche ambulance het werk zou over nemen, konden vele dezer twijfelachtige grootheden worden ingetroikken. Maar de moeielijkheden bleken vele en zullen slechts van lieverlede overwonnen worden. Het ko- loniaal-Afrikaansche element, wel te onder scheiden van de werkelijke Afrikaanders, d. w. z. de afstammelingen der oude voor trekkers, de Boeren dus, vormt me grootste hinderpaal. Dit élement, in den grond! der zaak evenzeer Uitland era als Engelschen en Hollanders, laat zich veel voorstaan op hun gelijke taal, tracht als „burgerelement" de Uitlamdters te verdringen en te vervangen en heeft het daarbij vooral op de Hollan ders gemunt. Onder deze koloniaal-Afrika nen vindt men véle verdacht-Engelscihe sympathiën en allerlei overgangen van Boer tot Engelsohman. Personenz die halstaarig weigeren Afrikaansch te spreken, blijken plotseling zeer goed daartoe in staat, nu telkens „pennitten" (d. w. z. verlof bewijzen om hier te blijven wonen) zijn ingetrokken Dat het Bóeren-element, niettegenstaande het in het algemeen de Hollanders hoe lan ger hoe meer waardeert, onder al deze Uit landera het spoor bijster raakt, dat meerde re koloniaal-Af rikaandere rich veel invloed hebben weten te verwerven en de adder on der het gras niet zeldzaam is, cn dat de Hollander zeer voorzichtig moet zajn in het uitoefenen van gezag, zult gij met goeden wil misschien kunnen gelooven. Maar voor zeker zult gij liet niet zóó begrijpen als wij, nu wij hier -een veertiental dagen vertoefd hebben en het gesprek, met sprekende voor bedden toegelicht bij lieden van velerlei gezag en stand, telkens op dit onderwerp m den bree-de gerekt werd. Dat de Hollanders in hun meer wetenschappelijk streven, in hun strijd voor de Hollandsche taal en in liun pogingen om orde en regelmaat te grondvesten, niet altijd gewaardeenl wor den en meermalen da i rbij ook te snel voor uit willen, zult gij a" 'de kunnen bevroe den ,niaar gaarne zu mij ten tweelden male hooren verkond dat de Z. A. S. M. in dezen een baken .11 de woelige zee en dan keer ik tot mijn verhaal t-orug met de medodeeling, dat de Hollandsche ambu lance een der fraaiste ambulance-waggons naar Ladysmith als voorloopig© basis mocht medenemen. Oidtmann met twee der zusters heeft voorloopig de bediening van dien wagen op zich genomen. Dr. Romijn verving een ver trekkend geneesheer van een der andere am bulances, terwijl Lingbeek. Sr. met Bierens de Haan en Hammar bijna klaar zijn met het oprichten van een veldhospitaal m een der boerderijen, die Ladysmith omgeven. Evenals gij zie ik met verlangen naar ver dere berichten van deze vooruitgeschoven posten uit. Daar evenals hier, ontbreekt voorloopig het essentieele, vele patiënten. Alleen Vinkhuyzen, die tot gisteren de praktijk voor Lingbeelk Jr. waarnam, had daarvan te veel. Ik waardeer het bijzonder, dat hij steeds tijd heeft kunnen vinden mij, waar noodig, te aesisteeren en voor te Lui ten. Niet minder waardeer ik de goede hulp van zuster Metelerkamp, Wigersma en Van Stockum, die tezamen met zuster Roorda, nog een der dames der Staats-meisjesschool, ons hospitaal goed op gang houden. Vooral de hoofdverpleegster, zuster Metelerkamp, is onvermoeid, denkt om alles en weet met zachtheid moeilijkheden, die zich hier op maatschappelijk gebied voordoen, steeds te overwinnen. Het goed-slagen van het Pre- toriaansche d'eel der expeditie is in de eer ste plaats zeker aan haar te wijten. Alle pa tiënten rijn voor ons gewonnen, en de nood zakelijke overlast, die de familie en nog veel meer alle bekenden en onbekenden ons bezorgen, rijn dragelijk geworden. De stug ge Boer is zacht als een lam geworden, tot zelfs de dappere kommandant Joubert, die eerst veel liever in den tronk zat dan aan zijn bed. gekluisterd te rijn en dat vrouw volk aanvankelijk slechts lastig vond, zich beklagende, dat hij rijn Kaffers niet kon bevelen hoe hem te diagen, knikt ons nu vriendelijk en lachend toe, zijn beterschap verkondigend, zoodra wij- hem passeeren. Werkelijk de expeditie in Pretoria is in de eerste plaats door de hulp der zusters goed geslaagd. Ik ben nu eenige patiënten in het Volkshospi t-aal daaronder begrepen aan mijn twaalfde kogelwond. Hierop behandelt prof. Korteweg de chi rurgische geschiedenis van een tweetal won den, en vervolgt dan omtrent de veelbespro ken verwonding van generaal Joubert Joubert, 15 December bij Colemjo door een bomkogel aan de dij verwond, terwijl hij gehurkt zat, liep daarna, zij het hinkende, nog verscheidene passen. Een radiographic wijst twee halve kogels op handbreedte af stand van elkander aan, benevens een uit stekende femursplinter tegenover een dier kogelstukken. Toenemende ettering noodzaakt tot breede incisie. De op elkander passende kogelstukken worden gemakkelijk verwijderd, een rond beenstukje, dat later aan de buiten vlakte zwart van het opgesmeerde lood blijkt, wordt slechts met veel moeite uit de merg- holte, waarin het los zweefde, gehaald. De omgevende beenranden zjjn gesplinterd, welke splinterpunten, bij beweging van de knie, ten opzichte van elkander van stand veranderen. Toch ontbreken ook nu alle fractuur-symptonen. Alleen behoeft hij o p den duur een gelijkmatige ondersteuning om geen pjjn in de femurdiaphyse te krijgen, maar zelfs stevig opdrukken onder de voet zool, zoodat de geheele man wordt opgeheven, is geheel pijnloos. De boven gegeven verklaring, de uitslui tende verbrijzeling, bij afwezige brekende kracht, moge deze bijzonderheid verklaren. Het verschil tusschen de verbrijzelde patella bjj val op de knie, in tegenstelling van de uiteengescheurde patella, moge analoog zjjn aan het doorgeschoten en het doorgebroken femur. Gisteren bezocht de President ons hospi taal. Het was roerend hem elk der gewonden te hooren toespreken, al werd de kastijding de beproeving en de loutering, de enge poorte en de rechtvaardige zaak, de stryd tegen onrecht, enz. wat dikwijls herhaald. Maar tien mag 1 hetzelfde thema uit te werken zon der herhaling is zeker te veel geëischt. Met nadruk verzekerde hij, dat het hem goed deed, dat de Hollanders zoo medege voelden voor hun goed recht. Ik geloof niet, dat ik die zeldzame verschijning ooit zal vergeten. De krachtige oude man, grof, met dikke, hangende lippen en zwarten bril, zeer sober in woorden, die met horten worden uilgestooten, met groven stemklank, slordig gekleed, zonder enigen conventioneelen vorm in zijn doen en laten, maar die op zeldzaam krachtige wijze de geheele omgeving be- heerschte en electriseerd". "Vinkhujjzen stond met open mond, slaaroogend en ik met ande ren kon de oogen niet droog houden; allen waren wjj onder den indruk van de kracht eener religieuze overtuiging. De 49e opgave van bijdragen voor het Ned. Roode Kruis vermeldt een bedrag van f 24269.05, makende thans in hot goVol f 400.399.34s. Van den voorzitter van l.fj Amerikaansch comité tot ondersteuning \,in het Roode Kruis te New-York werd nog ee.i gift van 000.ontvangen. De voorloopige t-arre f si i erzi e ning berust op een bijna aïgemeene verhoogmg van de rechten naar de waarde der goederen gehe ven, van 5 tot 61 cp een verhooging on geveer naar dezeffde verhouding van het be drag dusver betaald voor artikelen naar liet gewicht en op de heffing van rechten van verschillende tot dusver vrij ingevoerde ma terialen of stoffen. AaD het adres door de vereeniging van Nederlandsche Werkgevers tot de Eerste Kamer gericht om aan te dringen op ver werping vao de Ongevallenwet is behalve door de Kamer van Koophandel te Nijmegen, ook nog adhaesie betuigd door de Kamers v. K. te Delft, Hoogezand en Sappemeer, Maastricht, Rijssen, Tilburg en Schiedam, terwijl de vereeniging van industrieelen en kooplieden, betr. bouwkunde enz., te Haar lem, eveneens voornemens is het adres te steunen. De door de vereeniging van Nederl. werk- geveis ondernomen enquête omtrent de ver moedelijke werking der wet op de arbeids- en lusttijden belooft wel te zullen slagen. Reeds een 80-tal ingevulde vragenlijsten zijn bjj den secretaris ingekomen, terwijl nog meerdere worden ingewacht. Het rapport zal binnen niet al te langen tijd vei schijnen. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van het onverwacht overlijden van den heer J. de Kuyper, consul-generaal te Antwerpen. De heer de Kuyper, die in 4825 te Rot terdam weid geboren, maakte zich zeer ver dienstelijk voor de Ned. handelsbelangen in Antwerpen en werd in 4888 beooemd tot consul-generaal voor de provinciën Antwer pen, Zuid-Brabant en Henegouwen, met stand plaats Antwerpen. De heer de Kuyper was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder in de Leopolds orde. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Arbeid voor de Alkohol- industrie, werd tot secretaris, na drie vrye stemmingen, door het lot aangewezen de heer Th. Kudders, alhier. Drietal bij de Hersteld Luthersche gemeente te Amsterdam no. 4 Ds. C. F. Westermann, pred. bij de EvaDg. Luth. gem. te Schiedam no. 2 Ds. C de Mejjere, Evang. Luth. pred. te Doesburg; no. 3 Ds. J. Bergman, Evang. Luth. pred. te Rotterdam. BURGERLLJKESTAND. Geboren 16 Febr. Margo Cornelia, dochter van M. J. van Bergem en M. C. van Ekkendonk, Oos terstraat. Cari Peter Hendrikus, zoon van B. Scholte en M. A. Vcelders, Eethelstraat. Overleden 46 Febr. Jan Antonius N\js, oud 9 maan den, Baan. Nicolaas Hagers, oud 25 jaar en 6 maanden, Lange Ilaven. "Door den inspecteur van politie alhier zijn Donderdag bij een koopman te Rotter dam in beslag genomen de twee naaimachines, die bij den heer P. J. B. alhier ontvreemd zijn. De daders zijn tot op heden nog op de vlucht; het vermoeden bestaat dat zy hun doel, Engeland, bereikt hebben. Door de plaatselijke Schoolcommissie zal op Woensdag 24 Februari 4900, des avonds ten 8 uur op het Raadhuis zitting worden gehouden tot aanneming van leerlingen voor de tusschenschool, hcofd de heer A. Schouten, Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd eeD heeren wintermuts De rechthebbende kan zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren 46 Febr. Arie, zoon van A. Vogel en H. van Bioppoel, Emmastraat. 47 Febr. Huibrecht, zoon van W. G. F Plomp en K. de Korte, Tweevriendenstraat He Smeroe. Volgens bij Lloyds te Londen ontvangen leiegram is men thans bezig met stoom pompen den brand in de lading in het groot- ruim van het s.s, Smeroe te blusschen. Volgens gisterenmiddag bq de n Rotter- damsche Lloyd" uit Lissabon ontvangen be richt is de brand gebluscht door het groot- ruim onder water te zetten. Heden zullen deskundigen uitmaken of de lading gelost moet worden en of het schip haar reis met de beschadigde lading kan voortzetten. He tweede doode. Men meldt ons uit Zutphen, dat nu ook de dezer dagen door den woesten slager over reden vrouw is overleden. Het slachtoffer heeft den dader dus niet lang overleefd. Droevig. Een meisje van K. P. te Ureterp (Fr. was sukkelend. De moeder zou het gisteren drank geven, doch de kleine weigerde den drank in te nemen, waarna de moeder zelf eerst eens proefde. Wat was nu het geval? Het fleschje met drank stond naast een fleschje dat vergift bevatte, en nu had de moeder bjj vergissing het verkeerde fleschje genomen. Spoedig werd er geneeskundige hulp ontboden en de vrouw een braakmiddel toegediend. Hedenmorgen is de vrouw over leden. (uLeeuw. Ct.") Vergiftiging. Men meldt ons uit Hattem Onder verschijnselen, die vergiftiging schq- nen te doen vermoeden, overleed hier plot seling Dinsdag mejuffr. De V., onderwijzeres voor nuttige en fraaie handwerken aan de openbare scheol. Op last der justitie had gisteren eene gerechtelijke lijkschouwing plaats, waarvan de uitslag nog niet bekend was.(»N. R. C.") He vroolijke Vastenavond van Antwerpen. Het Comité meidt ons het volgende ver makelijke Op Maandag 26 en Dinsdag 27 Februari, zal de Vastenavond in meester heerschen over de volkrijke Antwerpsche Wereldstad. De stad Antwerpen richt eenen toer in van bebloemde Rijtuigen, Prachtwagens, gemas kerde groepen en Muziek korpsen waaraan de Bond Antwerpen vooruit zal deelnemen met zijnen bebloemden Break door zes bereden paarden getrokken. Van 2 tot 5 ure zal de toer de meest be volkte straten van Antwerpen doorkruissrn en tot voorwendsel dienen aan de lustige gevechten met Bloemen, Confetti en Slingers 's Avonds, van af Zaterdag 24 Februari zullen al de danszalen, te beginnen met de uitgestiekte Zalen der Harmonie, de Scala, de El Dorado, de Rubens, de Thalia en tot de nederigste volksdanszalen hunne deuren openen en de menigte der dansliefhebbers en hunne menigvuldige bewonderaars ontvangen. De Stad Antwerpen die in gewone tqden zoo ijverig is, is gedurende drie dagen en vier nachten gansch aan den Vastenavond en zijne luidruchtige vermaken prys gegeven. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aan raden den vrolijken Antwerpschen Vasten avond te gaan bjj wonen waar alle kieskeu righeid ontzegd is. Zij zullen er vermoeid, ontdaan en gebroken van terugkeeren, doch met de voldoening zich uitstekend vermaakt te hebben. Men versta het wel, deze laatste opwekking is niet van onze redactie, maar van het comiteit. mi——■wgrw——————uw———o Bjj de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen f995.357. Een Zwitser, .die zich te Amsterdam, in gezelschap van een paar slechte individuen bevond, en die wel in 't bezit van goudgeld, maar niet van legitimatiepapier-en was, en voorgaf met de Boeren te willen vechten, in uit de hal van het postkantoor aldaar voor den hoofdcommissaris van politie geleid en aldus van. rijn sleaht gezelschap verlost. Een zekere heer P. C. heeft door tusschen- komst van den notaris Boterhoven de Haan te Amsterdam aan 35 instellingen van wel dadigheid hier te lande giften van f 1000 tot f 40000 doen uitreiken, AMSTERDAM, 47 Februari. Koffie goed ord. Java 39, Santos 23l/a. Suiker kalm. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering voorjaar weinig verandei d najaar lager; Maart f134; Mei f134; Oct. f431, 430, PARIJS, 17 Februari. Spiritus. Febr, frs. 38 50 Maart frs. 38.50; vier maanden van Mei fr. 38.25 vier laatst* maanden fr. 36.50. BERLIJN, 47 Februari. Spiritus per loco fr. 47.40. LONDEN, 17 Febr, Volgens een bericht aan de »Times" uit Lorenpo Marquez ont vangen de republikeinen groote hoeveelheden suiker, koffie en meeldoor middel eener firma aan de Delagoa-baai. De Australische onbereden troepen zqnin bereden infanterie veranderd. LONDON, 47 Febr. Roberts meldt uit Ja- cobsdal Kelly-Kenny veroverde 78 wagens met voorraad, waaronder twee met Mauser-ge- wereo, verder 8 kisten granaten, 10 vaten ontplofbare stoffen, alles behoorende tot het laagei van Cronjé. Dit werd nog door de artillerie der Boeren beschoten, toen Kitchener dit bericht afzond." LONDEN, 19 Febr. De sDaily Mail" ver neemt uit Nauwpoort van 14 dezer: De Engelschen ontruimden Rensburg in den afgeloopen nacht, een groote hoeveelheid levensmiddelen en voorraden achterlatend. Zij hebben zich te Arundel geconcentreerd. Twee compagnieën van het Wiltshire-regi ment zijn, bij den terugtocht uit Kloof kamp, den weg kwijt geraakt en worden vermist. Hun lot echter is bekend; waarschijnlijk zullen zij heden worden ontzet. Een telegram uit Nauwpoort aan de Daily Telegraph" van 13 dezer meldtEen zeer ernstig gevecht had plaats in de nabybeid van Rensburg op onze beide flanken. De vijand was veel sterker dan de Engelschen, die ongeveer 4000 man telden. Een patrouille van de Inniskilling dra gonders werd omsingeld door ongeveer'500 Boeren, en sloeg zich er dapper doorheen,' zonder een man te verliezen. Doch een com pagnie van de bereden New-South-"Wale» infanterie werd ongelukkigerwijs geheel ver nietigd. De bajonetten der meeste manschappen droegen echter de sporen van een bloedig conflict met den vijand. Van de vijf koloniale officieren keerde er slechts één naar het kamp terug. Besloten werd toen tot een strategischen terugtocht naar Arundel. De kanonnen van den Coleskop werden medegenomeneen maxim werd vernield om te beletten, dat die in handen der Boeren viel. Negen ge wonde officieren en 35 man zijn in het veld hospitaal te Nauwpoort binnengebracht. Het aantal dooden is nog onbekend. LONDEN, 17 Febr. De ^Standard" ontl ving van 15 dezer uit Wegkraai het telej •'3

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2