Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BI?fiYENLAm STAT/SN1EUWS. YL A ARDIX OEN. O e in e ngd KI e u w s. Een pleegzuster te Sclioltznek. Zuster Christine Kilian schrijft het vol gende aan mevr. P. van Tratsenburg om trent haar -wederwaardigheden na den slag bij Seholtznek Maandagmorgen kwamen de eerste ge wonden in het hoofdlaager van Cronjé aan, en daar er in het laager geen dokter was, had. ik de wonden gewasscken en verbon den; het hield den ganscken dag aan, nau welijks was ik met den eene klaar of weer nieuwen werden aangevoerd In do ambu- lancewagens werden de zwaar gewonden aangereden, die naar Jacobsdal doorreden, in het geheel hadden wij 13 zieken en ge wonden ondergebracht. Dinsdagmorgen, na dat ik eerst do zieken allen m orde had, liet ik mij niet weerhouden met den ambu lance-wagen naar het slagveld te gaan, waar nog vele gewonden lagen. Mij zeiden eenige doctoren dat zij het gekerm niet meer kon den aanzien of aanhooren, honger en pijn enz. Ik zei,,al moet ik te voet gaan, gij zult mij niet luer houden.'' Welke aanblik zich daar voordeed, zal mij bij deze Boerenplaats altijd onvergetelijk bijblijven. Den ganscken dag -werd het ka nongebulder nog gehoord, maar ik hoorde en zag er niets van, want aanhoudend wer den de verwonden aangebracht; ik geloof dat er tamelijk veel lagen. Op de straat lag ©en v-wa-ar gewonde, dio alles verdroeg. In den tuin een razende. Op die veranda daar knielt een vader bij zijn stervenden zoon, een jongen van 16 jaar; daar steunt een oude man van pijn en smart, dab hij weldra sterven moet, onmach tig van honger en bloedverlies. Afrikaners en Engolseken, alles door el kaar. Wie nu het eerst te helpen? Mijn eerste werk was om voor ieder een kop sterken bouillon te maken. Na ongeveer twee uur hard werk had elk wat gekregen. Toen ik bij zekeren Louw kwam, den pasgenoeanden stervende, werd mij gezegd: „Laat mij maar liggen; help anderen maar; ik moet toch sterven." Ik probeerde hem te laten drinken. Hij dronk den kop lieelemaal leeg, viel neer en sliep rustig m. Evenzoo hielp ik een zekeren mijnkeer Human uit Lichteaburg, die zoo te keer ging, dat ik 5 man verzocht hem vast te houden, opdat ik hem wat voedsel kon ge ven. Toen ik na 2 uur klaar was, ging ik aan het wasschen, waarmee ik Langen tijd bezig was, vooral gezichten en handen, maar ik kon daar niet mee klaar komen, want de gewonden werden m de ambulance-wagen gelegd en vervoerd. Ik verzocht den doctoren, toch niet weg te rijden, voordat een ieder een kop cacao had gekregen; ik maakte een emmer vol cacao klaar en met gedroogd brood (be- schunt) liet zich dar- een ieder goed smaken, ook de Engelschen genoten er volop van. Om 6 uur waren ongeveer nog 8 gewon den daar; vier zwoor gewonden nam ik mee tot het hoofdlaager en van daar bleef ik terug en zij gingen naar Jacobsdal. In een ziekentransportwagen te rijden is wel niet erg aangenaam. De een lag op mijn voe ten (een Engelschman)de ander niet een afgeschoten been leunde tegen mijn zij een derde tegen mijn rug, een arme jongen, die in het gelaat geschoten was, de heele voorkaak weg, en do vierde, de heer Louw, van wien ik reeds sprak, lag 's morgens te sterven. Ik had noch dekens noch hoofdkussens bij mij en zoo moest ik als hoofdkussen die nen dikwijls waren mijn voeten zoo dood dat ik den Engelschen soldaat verzoeken moest eens een oogenblikje rechtop te zit ten. O nd.ertussch.en kwamen wij bij de Bloemfontein-ambulance; ik verzocht om een paar hoofdkussens en deleens, want ik geloofde niet meer het hoofdlaager te kun nen bereiken, doch 's nachts om 11 uur kwam ik daar aan en zei„God zij dank" toen ik uitsteeg. Drie bleven in den wagen en één werd in de teut gedragen en midder nacht ging het weer verder. Deze dagen kon ik geen oog sluiten, niets heb ik geslapen, altijd door hoorde ik maar het gesteun en het gekerm der verwonden, en shep ik in, dan sprong ik weer wakker. Woensdagmorgen werden al de zwaar ge wonden, die nog bij ons in het laager wa ren, naar Jacobsdal vervoerd. Hier lag ©en mijnheer Du Plooi van Pot- chefsbroom, onder veldkomet Van Graan; deze man ward zoo door aan bom getroffen aan zijn hoofd dat de hersenen bloot lagen, cn daarbij nog eenige ribben gebroken. Ik had twee uren lang aan zijn hoofd gewerkt om het van bloed en aarde to zuiveren, en God zij dank tot mijn groote vreugde gaat het hem beter. Later hoorde ik van de om hul ance-niensehen dat een dokter hem een dosis morphine inspoot en hem toen liet liggen; eerst door andere menschen werd hij van hot slagveld weggenomen; men ge loofde toch dat die man tot de dooden be- hoordte. Een anderen jongen man, wiens hoofd eveneens door 'n bom getroffen was, zoodat de hersenen er uit hingen, en hier zelfs door de Duitsche doctoren opgegeven was, gaat het zoo vérre goed. Omtrent deze- twee gevallen, is mijn hart bijzonder vol dankbaarheid tot God. Donderdag was het bij ons in het laager stil, en hadden wij nog maar twee gewon den. Zoo kon ik het niet langer meer in mijn laager uithouden. Daar dr. Mangold besproken was, zoodra hij zieken krijgt en ik naar hem toe komen zon, zoo ging ik den lAden December met een gewonde naar Ja cobsdal. Welken arbeid ik daar vond, kan ik u niet zeggen. 's Zondags zei ik ten laatste„ik kan niet meer." Vele gewonden lagen ook hier. Dr. Mangold had al de zwaar gewonden en ge kwetsten. De eerste dagen werd er tot laat in den nacht geopereerd en om halfdf wer den de verbanden verwisseld. Toen kwaan de Duitsche ambulance. Ik verheugde mij, toen zij den 19en Dec. het hospitaal over nam. Al dé verplegers en verpleegsters gin gen weg, doch ik bleef alleen nog. Dat wa ren nog eenige moeilijke dagen. Daar geen een Hollandsch kon spreken en de Boeren hen niet verstonden, kwamen zij allen naar mij. Ach, keve mevrouw Van Trotsenburg, zend mij toch weer een kist zooals u alleen die weet te vullen. U weet niet hoe geluk kig ik de patiënten er mee maak. Hcmeogde OTededeclIngen. Aan het debat over de enquête in zake den Jeme.-on-iriTal in het Lagerhuis werd Dinsdag ook nog deelgenomen door Labouchère die in strijd met Chamberlain ver- h laarde, dat er stukken waren geheim ge houden daarom had hij. Labouchère, des tijds Cnambeilain mede vrijgesproken. Hij vei klaarde zich kiachtig voor een nieuwe enquête. De „St. James Gazette" beweert dat het dr Clark, lid van liet Lagerhuis voor C-arth. ness, de bekende vriend dor Boeren en te genstander van Chamberlain, is geweest die het door de ,,Ind. Beige" gepubliceerde dos sier-Ha wkeslc-y heeft gekocht van den be diende die het HawkaJey ontstal. Dr. Clark sprecikt dit pertinent tegen Het blad drukt die tegenspraak onder haar beschuldiging af en zegt er niets aan toe te voegen to hebben. Het publiek zal spoedig kunnen oordeelen. In den Duitschen Rijksdag werd gisteren, ais alle jaren, voorgesteld de z.g.n. dictatuur- paragraaf voor Elzas-Lotharingen op te heffen. De voorstellers waren ditmaal gelukkig het vooistel werd door den Rijksdag met groote meerderheid aangenomen. De goedkeuring van den Bondsraad zal evenwel zeker niet volgen. De rijkskanselier Von Holenlohe toch gal duidelijk te kennen dat daarvan nog geen sprake kan zijn. Von Ilohenlohe Iegle daarbij een interes sante verklaring af. Hij betoogde dat onder zijn negenjarig stadhouderschap nooit sprake is geweest van de dictatuur-paragraafeerst in den laatsten tijd wordt die gebruikt als agitatie-middel om ontevredenheid en onrust te zaaien. Er bestaat nog altijd een groote minder heid die anti-Duitseh is, en deze heeft groo- ten invloed. Ten bewijze diene het vei zet der geestelijkheid tegen het vestigen eener katholieke universiteit te Straatsburg. Hohenlohe schreef dit toe aan de Fransch- gezindheid der geestelijkheid. DU alles zeide hij echter niet als verwijt; hij constateerde alleen de feiten om te motiveeren dat in Elzas-Lotharingen nog bijzondere toestanden beslaan, die een uitzonderingswet noodig maken. De buitengewone bevoegdheid van den stadhouder is bedoeld voor buitengewone omstandigheden, die zich in een grensland met een piikkelbaren buurman, rnet wien de bevolkiDg nog vele betrekkingen onder houdt, altijd kunnen voordoen. Wel zijn de Duitsche betrekkingen tot de Fransche re geering zoo goed als men zich kan denken en is ook de stemming daar te lande vrien, delijker jegens Duitschïanü dan vroeger, maar er is geen waarborg voor de bestendigheid dier stemming. Een fabriek te Hennes heeft em bestel ling van 150,000 granaten gekregen voor rekening van Transvaal. De »Polit. Corr." verneemt uit het Vati- caan dft het Fransche wetsontwerp tegen den clerus wel een smartelijken indruk heeft gemaakt, maar dat het Vaticaan er kwalijk tegen zal protesteeren om de tegenstanders der Republiek geen nieuwe wapens te ver schaffen. Men verneemt verder niets over de door de Fransche regeering aan het Vaticaan voor gestelde bestraffing der bisschoppen vanAix en Valence. Daarentegen verneemt de sCroix" van zyn Vaticaanschen correspondent dat de Paus vastbesloten is de Fransche bisschoppen krachtig te veidedigen. Het wetsontwerp der regeering tegen den cleius zou de Paus als een schending van het Concordaat beschouwen. Ook 8 Fransche pastoors die hun sym pathie hebben betuigd mat de I aters As- somptionisten, worden met dnhoudimg van hun salaris gestraft. Volgens de „Figaro" heeft mevrouw Lou- bet van den Sultan, heb grootkruis der Cthe- fakat-orde gekregen. De weduwe van maarschalk Mac-Mahon is op 66-jarigen leeftijd to Parijs overleden. Frankrijk bezit. nu nog twee „maredia- les", nl. mevrouw Niel en mevrouw Le- boouf. Een medewerker der „Dagen" te Stock holm heeft den minister van oorlog van Zwoden geïnterviewd over de Russische po litiek. De minister gia.f als zijn meening te kennen dat Rusland niet alleen Finland' wil inlijven, maar ook zijn invloedssfeer uitbrei den in Scandinavië. Volgens den correspondent der „Ind. Beige" te Weenen spreekt men te Konstan- tinopel in diplomatieke kringen openlijk over het verlangen van Duitsckland om een protectoraat te vestigen, zonder militaire bezetting, in het deel van KLein-Azië, dat de spoorlijn naar Bagdad zal doorsnijden. Uit vrees voor Rusland zou de Porte daar wel ooren naar hebben. Ook loopt er een vaag gerucht dat de Sultan pogingen aanwendt om Engeland tot ontruiming van Egypte te bewegen. Den 5en Maart gaat de Shah van P-erznë op reis, eerst naar den Kaïulcasus, daarna naar St. Petersburg, Berlijn, Den Haag, Brussel en Parijs. De terugreis gaat over Berlijn en Weenen. In do maand Januari zijn .te Bombay aan de pest en andere epidemische ziekten over leden 8239 personen. Woensdag 11. was het sterftecijfer zelfs 406. Terwijl de gouverneur van Martinique blijft melden dat het rustig is op het eiland, ontvangt de „New-York Herald" bijna da gelijks berichten over ongeregeldheden en brandstichtingen. Geheel verzonnen zullen die berichten aan dé „Herald" tocth zeker niet zijn. Een brief Tan dr. Lingbeek. Bij den voorzitter van het lioofdcomité van het Neder!andsche Roode Kruis is het volgende officdeele schrijven van dr. Ling- beek ontvangen Vóór Ladysmitb, 8 Januari. Een enkel woord (want we hebben onze handen overvol met zieken en daarbij ko men thans vele gekwetsten van gisteren, die gehaald worden) om u te rapportoeren. Na in Pretoria nieuwen voorraad te heb ben ingeslagen en de ons toegevoegde colle ga's v. Kerckhoff en Bruning uit Samarang te hebben gedirigeerd naar Kimberley, heb ik de Leeiren Kortoweg an Vinldiuijzen bier gebracht juist intijds, want er zijn vele gewonden te verwachten. Dezen gaan dan met den ambulance-trein, die ik naar Pre toria zond maar thans terugontboodop naar Pretoria, waarheen wij ook tal van pa- tienten zullen evaeueeren. Prof. K., die te rug wilde „omdat er geen work genoeg voor hem was", zal nu wel weer wat langer blij ven. Ons personeel heb ik thans (behalve de Indische lui) als volgt gedistribueerdprof K. (zoolang hij blijft) gaat met de zieken terug naai- P. en blijft dan te P., waar ook Oidtmann zal blijven, om mocht K. weg gaan, iemand daar te houden. Zusters Simt (de lange) en Dijkstra blijven ecnigen tijd te P. met zuster Wigersma. Misschien gaat de directrice (die eenige dagen koortsig is) ook voor een verandering een week naar P Zusters Metelerkamp on v. Stoekum komen voor dien tijd hier (voor ©en veldvaria- tie). Dr. B. de H. en Vinkhuijzen blijven de een voor de kliniek, de ander voor de po likliniek in diit hospitaal. Dr. Romeijn werkt nog steeds aan het Vrijstaatsche laa ger bij generaal Prinsloo, waar ook vele verwondingen moeten zijn, en ik blijf ter beschikking nu dezen, dan dien helpend of vervangende. Zoodoende zail de regeling goed blijven en onze ambulances verder aan het doel beantwoorden. Ik vergat nog te melden, dat onze administrateur, de lioer Rissik, met lichte ongesteldheid naar P. kwam, maar toen ik vertrok naar hier, was hij reeds weer beter. De aanwezigheid1 onzer ambulance op de velden wordt thans blijkens het steeds toenemend' aantal klinische en poliklinische patiënten meer en meer gewaardeerd. Door de door mij ingenomen positie hos pitaal Pep worth-farmhospitaalbrein, hospi taal Pretoria, hebben -wij een groot, zoo niet het grootste aandeel in de verzorging dor zieken cn gewonden in Natal, en, ware de vdlddaenst der Boeren beter, we zoudten nog meer kunnen doen. Maar 'k zal mij over een en ander later beter mondeling kunnen uitlaten. Voor u en voor de belangstellende vrienden is het voldoende te weten dat do eerste Nederiandsche 'ambulance goed be antwoordt, dat onze inrichting compleet is en zóó, dat we nog steeds een veldafdeelïng disponibel hébben om dn geval van nood van 't hospitaal naar 't gevecht te vertrek ken (zooals bijv. eergisteren dr. B. de H. de gewonden bij de forten van Ladysmitli weghaalde en thans prof. K. idem doet van af de Tugela) en dat we dus voldoen aan al les wat redelij kerwijze van ons gevorderd kan worden. De veldafdoeling, <lie ik zelf had hij generaal Erasmus, is door mij terug getrokken. Zij kon, zooals boven blijkt, op andere plaatsen nuttiger werken. En hier mede vooreerst genoeg. Met den gewonen Staatsspoortrem tie 9.16 uur te 's-Gravenhage aankomende, ar riveerden gisteravond de Vorst en de vorstin van Waldeck en Pyrmont, oom en tante van H. M. de Koningin. Geruim en tijd vóór de aankomst van den trein kwamen H. H. M. M. de Koninginnen aan het Staatsspoorstahion om Hare ver anderen den Duitschen gezant »j.j ons Hof, Koninklijke wachtkamer aanwezig onder onderen den Duitschen gezant bij ons Hof, graaf De Pourtalès, den burgemeester, ba ron van Harinxma thoe Slooten en den gou verneur der Residentie, generaal van Pom- meren. Hare Majesteiten waren vergezeld Van groot gevolg, tot hetwelk ook behoorden de kamerheer-ceremoniemeester jlir. Van de Poll en de adjudant jlir. Van Tets, beiden toegevoegd aan den Vorst en de Vorstin van Waldeck, tijdens hun verblijf in de Re sidentie. Hare Majesteiten, en bovengenoemde autoriteiten begaven zich op bet perron toen de trein naderde. De Vorst en de Vorstin stonden op het balcon van den luxe-Wagen. Een 'allcrfcaitelijkate begroeting had op het plankier tusschen de vorstelijke bloed verwanten plaats, terwijl daar ook de auto riteiten en de leden van de hofhouding aan het Duitsche vorstenpaar werden voorge steld, die daarna op hun beurt de leden van hun gevolg aan de Koninginnen on de ove rige aanwezigen voorstelden. Daarna werd de tocht naar het Paleis in gala-rijtuigen aanvaard. In hot voorste rijtuig namen plaats H. M. de Koningin met de Vorstin van Waidedk, in het tweede rijtuig de Koningin-Moeder met den Vorst. Hedenvoormiddag brachten H. M. de Ko ningin-Moeder en de Vorst en Vorstin van Waldeck met gevolg een bezoek aan het Mauri tskuis. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt, de h.h. Veegens, Smeenge, Pijn appel, Bouman en Rethaan Macaré. Uit een onderhoud dat het dagelijksch bestuur van „Volksweerbaarheid", Woens dag 21 Februari met de ministers van Oor log en 'Marine had, bleek dat deze beide be windslieden hun steun aan de jonge vesree- niging niet zullen onthouden. De Minister van Biunenlandsche Zaken was door uitstedigheid verhinderd het Dag. Bestuur van Volksweerbaarheid te ontvan- gien. Het hoofdbestuur van den Algemeenen N e d erl an d sob en Vredebond heeft, op ver zoek van het Internationale Vredebureau te Bern, de volgende motie aangenomen „De Algemeene Nederiandsche Vrede bond, veroordeel end e den oorlog tusschen Groot-B ritanniië en de Zuid-Afrikaansche Republieken uitgebroken, maakt zich tot tolk van de vurige wenschen van alle be schaafde volkeren ten gunste van een zoo spoedig mogelijke bceindigng van dezen be- treurenswaardigen oorlog (door een voor hei de partijen eervollen vrede. „Ten einde in de toekomst een hekram pen nationaliteitsgevoel tegen te gaan, dat te vaak dte aanleidende oorzaak van oorlo gen is cn van de sociale nooden die ze ten gevolge hebben, doet de Bond een beroep op liet ruimer en vrijzinniger begrip van va derlandsliefde, dat, de onafhankelijkheid der volkeren eerbiedigend, het geluk van den geboortegrond grondt op de samenwer king van elk volk tot het welzijn van allo leden van het groote gezin der menscliheid." Heden wapperde ter gelegenheid van de herdenking van Washington's geboortedag do Unievlag van het Amerikaansche lega tie-gebouw en van de gezantswonïng te 's-Gravenhage Aan het feestmaal, dat de gezant der Unie heden ten zijnent geeft, nemen o. a. deel luit.-kol. Wheilan, militair attaché te Brussel, de consuls van Noond- Amenka te Amsterdam en te Rotterdam, de consulaire agent te Schiedam, benevens verschillende Amerikaansche dames en hee- ren te 's Gravenhage woonachtig. Do inspecteur der telegrafie A. Kruijt van het hoofdbestuur dor posterijen en te legrafie, zal 1 Juli a s. zijn 40-jarige ambts vervulling herdenken. Te 's Gravenhage is overleden de lieer H. Bijlevehi, oud-rijksontvanger te Zwolle* Ook dit jaar zal er in gevolge den uitslag der door de algevaaidigden van den Cen- tialen Raad van den Ned. R.-K. Volksbond gehouden stemming, eene algemeene ver gadering worden gehouden. Nutslezing. Een feestavond met een praclisch doel Dat was de Nutslezing die gisteren een be trekkelijk gioot gehoor bijeengebracht had in de gioote zaal van sMusis", waaraan door groene planten een ongewoon vriendelijk aanzien was gegeven. Ot liet de aangekondigde leziug van den lieer J. Bruinwold Riedel was geweest die zoovelen naar Musis" had gelokt? Wjj be twijlen het. Het muzikale gedeelte van den avond zal wel de groote attractie zijn ge weest. Niettemin wist de y verige algemeene secre taris van bet »Nut" zich door zijn bezield en bezielend pleidooi voor de hem dierbare Maat schappij een standvastig en dankbaar ge hoor te verwerven zijn warm betoog moet indruk hebben gemaakt op de aanwezigen. De heer Bruinwold Riedel zette de stichting en de geschiedenis van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in korte, duidelijke tiekken uiteen. Hg vertelde van den arbeid der Maatschappij op het gebied der volks ontwikkeling door volkslectuur, hervorming van het lager onderwijs en aanvulling der staatszorg op dit gebied in bewaarscholen, herhalingscursussen, uutsscholen, het school fonds, van de spaarbanken die nog steeds bloeien, van de degeljjke rapporten over maatschappelijke vraagstukken, van de volks bibliotheken, van de Universy Extension, in één woord van heel de omvangrijke taak van volksontwikkeling en volkswelvaart. De heer Riedel betreurde dat er zoo weinig ijver was bij de leden en zoo weinig samen werking van de departementen met het hoofdbestuur en onderling. En scherp gispte hij de nutsleden, die alleen beslag stelden in de gezellige avondjes, maar niet doordrongen waren van wat er op maatschappelijk gebied van het Nut te doen viel. Met een beroep op de liefde der Schie- damsche deparlemeritsleden voor de Maat schappij, hun liefde voor ons volk, spoorde spr. ten slotte aan tot grooter samenwerking. De Voorzitter bracht niet ten onrechte den lieer Bruinwold Riedel den dank van alle aanwezigen. Be verdere avond was gewijd aan de muzen van zang en snarenspel. Achtereenvolgens werden door dilettanten verschillende muziek nummers ten gehoore gebracht. De ly" weid geopend door mej. P. G. M K. en den heer J. B. die op zeer verdienstelijke wijze de Ouverture Athalia van Mendelsohn voor piano, 4-handig, voordroegen. Beide executanten schonken den toehoorders nog eenige malen gelegenheid van hun gaven te genieten. De heer J. B. bewees niet alleen een goed pianist te zyn, maar ook een mooi bas-geluid te bezitten, waarvan hij op uitstekende wijze wist gebruik te maken bij 't zingen van een 4-tal nummers. In plaats van de aria uit »die Zerstörung Jerusalems", die op 't pro gramma vas aangekondigd, werd gezongen een aria uit Mendelssohn's »PauIus". Bijzon der troffen ons twee liederen van .Schubert, ïlhr Bild" en uder Wanderer", die met zeer veel sentiment werden voorgedragen. Na *t laatste lied, ïEnchantement" tan Massenet, hield 'i applaus niet op, vóór de zanger nog een toegift gaf, een van Heye's stoere zeemansliedjes. Mej. K. droeg nog voor ïGrilien" *an Schumann en de «Deuxième Mazurka" van Godard, die blijkbaar zeer in den smaak van 't publiek vielen. De heer P. B. deed allen genieten van zijn warm cello-spel. De beide nummers, ïBene- dictus" van Van Helden en de sDeuxième Berceuse" van F. Renard werden met een levendig, welverdiend applaus begroet. Door de dames v. E. en H. v. E. en de heeren M. en H. v. E. werd voorgedragen 't Larghetto uit de 2e Symphonie van Beet- hoven voor piano, 4-handig, viool en violon cel de keuze van dit nummer kan bijzonder gelukkig genoemd worden. De warme toe juichingen bewogen het quartet nog de sOuverture Freischütz", van Weber, te doen volgen. Hoe zorgvuldig het program ook was samengesteld, een echte Schiedamsche feest avond van het sNut" zou zeker niet ver kregen zijn, zonder de medewerking van den ouden Nutsvriend, die op dergelijke avonden zelden ontbreekt en noode gemist zou worden, en die nu op de hem eigen luimige wijze ï't Schandaal in de Londensche Opera" ten beste gaf, aldus andermaal zijn lang ge vestig den deklamatorsroern handhavend. Dat een welgemeend applaus zijn deel werd, behoeft eigenlijk niet vermeld te worden. De avond eindigde niet, zooals anders, met een dansje. De Voorzitter dankte alle execu tanten voor hun bijdragen en bracht in het bijzonder mej. Kist den dank van alle aanwezi gen zonder haar welwillende bemiddeling zou deze feestvergadering zeker niet op zoo bevredigende wijze geslaagd zijn. Moge deze feestavond rijke vruchten af werpen voor ons Depaitement en daarmede voor de groote belangen die het >Nut" dient. Gisterenavond had de jaarlijksche soiréa plaals der onderofficieren vereeniging alhier, die weder uitstekend is geslaagd. Deze soiree werd bijgewoond door den majooi-commandant en de meeste officieren, dewijl ook de luitenant-instructeur uit Delft aanwezig was. De schutterij muziek opende den feestavond met epn 5-tal nummers en toen trad de adju dant-onderofficier II. A. van der Most op het podium om mededeeling te doen van den inhoud eener bulletin, door onderofficieren der infanterie uit Delft medegebracht, be helzende een gevoelig verlies der Engelschen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, een mede deeling die natuurlgk met een spontane uiting van enthousiasme werd ontvangen. De muziek hief het Transvaaische volks lied aan, alle aanwezigen zongen de drie coupletten van dat volkslied mede, en toen daverde de zaal van het uLeve de Boeren I" Nadat het publiek weder tot bedaren was gekomen, tiaden de heer en mevrouw Nieu- wenhuis, met zoon en dochter op en gaven een serie voordrachten ten beste die bijzon der in den smaak vielen van het gehoor. Na de meeste nummers daverde de zaal van het applaus en in het byzonder had de voordracht van den Transvaalschen Boer een schitterend succes. De voordrachten werden afgewisseld door dansen en reeds was de nacht gepasseerd alvorens de laatste tasten vertrokken waren. Voor het examen nuttige handwerken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames J. A. van der Hoeven en J. C. van der Most, van hier. Hier ter stede, zegt het nHbl." hadden «enigen tjjd geleden twee personen, A. en B., die beiden werkzaam waren bij ééne firma, te zamen 1/10 lot in de staatsloterij gekocht maar wyl B. niet ruim by kas was, betaalde hy een gedeelte van zjjn aandeel, echter ver zekerende, dat het restant door hem zou wor den afbetaald. Op hun nummer viel een prijs, zooge naamd neigen geld". B., die inmiddels deze betrekking had verlaten, hoorde niets van dit pr'ysje en betaalde ook niet het door hem verschuldigde. A., die van het nog te betalen resteerende van B. niets vernam, kocht voor het eigen uitgekomen geld een ander nummer, en wel no. 20900. waarop de hoofdprijs is gevallen. Zoodra A. kennis kreeg, dat op zijn nieuw aangekocht nummer die prijs was gevallen, spoedde hij zich naar B., om het bedrag van den eerst gewonnen prijs althans het hem toekomende gedeelte uit te betalen. Doch nu weigerde B. dat in ontvangst te nemen, zeggende, dat hg ook het aandeel in den hoofdprijs moest hebbendit laatste werd door A. betwist, en nu vonden A. en B. het goed elk afzonderlijk een advocaat te nemen om deze zaak tot een goed einde te brengen. Dinsdag wordt deze zaak te Rotterdam behandeld. BURGERLIJKE STAND. Gehuwds 22 Febr. A. Goedvolk, 30 jaar, en I. J. Sas, 23 jaar. Geboren 20 Febr. Wilhelraina Johanna Maria, doch ter van J. P. van Dijk en A. M. Kerklaan, Noordvest. Dirkje, dochter van P. F. Futselaar en J. Breukhoven, Bakkerstraat. Lambertus Hendrikus Jakobus, zoon van E. A. Th. de Groot en M. J. Hoefman, (Vesttest 21 Febr. Adrianus Gatharinus Antonius Jozeph, zoon van T. van der Tuijn en G, C. van Geene, Maasstraat. BU RGERLUKE STAND. Ondertrouwd i 21 Febr. Hendrik van Hoogtejjlingen en Maria Westerdijk. Geboren i 22 Febr. Jannetje, dochter van J. Verhoef! en J. v. d. Arend, 4« Bierslootsteeg. Arnoldus Pieter, zoon van J. v. d. "Windt en M. Schruijer, Dwarsbleekstraat. Overleden t 21 Febr. Cornelia Aagje Broos, oud 3 dagen, Bleekstraat. JEen merkwaardige gift. De heer J. Hamburger te Amsterdam ont ving van kapitein A. Dreyfus uit Carpentras 20 francs voor de werklooze diamantbe werkers. Neerbosch. Naar de sZutph. Crt." meldt, werd door de Diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar mei

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2