Tusschen twee liefdes. 53*" Jaargang. Zondag 25 en Maandag 26 Februari 1900. No. 10176. Eerste Blad. NA TIER EEUWEN. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat ©8. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luterc. Telefoon Ho. 123. 'lb Is met historische gedenkdagen eigen aardig gesteld Ree ei e beteekems hebben ze met voor ons, dlie reeds zooveel zijn ge vorderd op den langen weg der wereldhis torie. Toch igaat er zekere aantrekking van uit die ons dwingt stil te staan en een kor ten blik achter ons te werpen. En veelal blijkt eerst bij meer aandachtig bezien dat liet schijnbaar onbelangrijke feit m werke lijkheid grooten invloed heeft geoefend op tijdgenooten en later© geslachten. Dat heden vóór vier eeuwen te Gent de latere keizer Karei V, koning van Spanje en heer -der Nederlanden, werd geboren, schijnt ons oppervlakkig een dier ontelbare feiten toe, waardig alleen om opgesomd te worden in 'n jaartal boekje. Maar 't kind dat toen ge boren werd, zou later een zoo groote plaats gaan innemen onder de vorsten van zijn tijd, zijn weak reikt zóóveel verder dan de eeuw waarin hij leefde, dat de gedenkdag zijner geboorte niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Want voor ons eind-negentiende-eeuwscöie Nederlanders ligt de groote historische be- teeikenis van Karei V hierin dat hij, het werk zijner vaderen bekronend, alle Neder- landsche gewesten vereenigde onder één be wind. Het work zijner vaderen bekronend. An derhalve eeuw is er mede heengegaan voor dat Van de Vereenigde Nederlanden kon gesproken worden Door de Bourgondische vorsten begonnen, werd die voreeinging dei- zeventien gewesten onder de regeermg van één man door een Habsburger voltooid. In 1384 werd de eerste steen gelegd voor het gebouw der Nederlanden door het hu welijk van den hertog van Bonrgondië met de erfdochter van Vlaanderen, die hem deze rijke gewesten benevens Meckel en en Atrecht aanbracht. Door huwelijk of erfop volging kwamen in 1406 Brabant en Lim burg, m 1429 Namen, m 1433 Holland, West-Friesland, Zeeland eai Henegouwen, in 1451 Luxemburg achtereenvolgens ondier denzetLfden heer Het was het streven der Bourgondische hertogen de gcwe&ten die zij onder hun schep ter vereemgden, ook tot één rijk te doen samensmelten. Aanstonds zij hierbij gevoegd dat de onafhankelijkheidszin dei- onderdanen, hun door voortdurende onder linge twisten aangewakkerde naijver en vij andschap, hun eng-nationale trots dit on mogelijk hebben gemaakt. De geweldige gtorm van het verzet tegen den koning van Spanje was noodig om althans een deel dor Nederlandsche gewesten in een nauwcrcn band samen te brengen. Evenwel, de Bourgondische hertogen de den wat m liun vermogen was Reeds in 1465 riep Philips de Goede de eerste Sta- t-en-Generaal, de afgevaardigden van de .sta ten dei- gewesten, bijeen. En sinds werden deze Generale Staten na steeds korter tijds verloop, gewoonlijk te Brussel of te Meelic- len, bijeengeroepen veedal om den vorst zijn DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 48) „Maar ik ben lang weg geweest," zei hij. „Dat kan. zoo zijn; maar al Was je twee maal zoo lang weg geweest, d'an zou het nog ni,at gebeurd rijn. J.e kunt mijn vier trouwen in je niet schokken, Clinton, al zeg ie wat je wilt." Hij kon haar zoet geloof, haar volkom en en volmaakt vertrouwen niet verstoren. Zij stak hem, beide handen toe. „Goeden, nacht," zeddle zij met haar betoo- verenden glimlach. „Je bent heel lied %roor mij geweest, Clinton. Kan. ik naar huis gaan en. miss Lockwood zeggen dat je mij geheel liebt vergeven?" „Ja kunt miss Lockwood! zeggen dat ik zeg dat je een engel bent," antwoord,d!e hij. „'May, laat mij met je mee gaan. Ik kan ie niet alleen laten gaan." „Maar ik wil mijn bezoek geheim hou den." „Dat zal het blijven, liefste. Je hebt ze ker een rijtuig dat je wacht." „Ja.," antwoordde zij. „Ik hen van het statten rechtstreeks bierheen gereden. Hoe onbehoorlijk haastig, niet waar?" Hij bedacht d'at het hem gemakkelijker zou vallen hot haar in het rijtuig to zeggen, waar hij niet de doodelijkjei smart zou kun nen zien, dife haar gelaat zou doen. verblee- ken gemakkelijker dan het haar te zeg gen, terwijl zij, zooals nu, voor htem stond. „boden" 'toe te staan en daarvoor rechten en vrijheden in ontvangst te nemen. Karei de Stoute wiet ook Gelderland en Zutphen onder zijn macht te brengen. Zijn dochter Maria breidde haar bezit niet uit, en ondea- de korte, stormachtige regeering van haar zoon Philips, auikte Gelderland zich weder los. Niet voor lang, want de tijd was met verre, dat Philips' zoon Karei zich als hoer zou doen gelden dn al de Nederlan den. In 1528 verwierf Karei Utrecht; zes jaar later kocht hij van George van Saksen diens rechten op FrieslandGroningen volgde in 1538, zoodat toen ook Gelderland m 1543 onder het bewind der Habsburgers terug keerde, Karei zich keer kon noemen van de zeventien in goederen en beschaving rijk© Nederlandsche gewesten, waarlijk met het minste deel van het rijk waarin de zon met onderging. Karei Y kan dus de grondlegger geacht worden van den Nederlandschen Staat, die nog een ontwikkelingsgang van bijna drie eeuwen zou hebben door te maken. Eén staat vormden de zeventien gewesten niet; maar dat de poEtieke samensmelting krach tig in de liand werd geweakt door die ver- eenigng onder één vorst, is onbetwistbaar En ook langs administratieven en justitiee- Len weg, streefde Karei er naar, do éénheid zijner Nederlandsche landen te bevorderen Een opperste gerechtshof voor de Neder landen was reeds door zijn voorgangers te Mechelen gevestigd!. Karei ging veel verder. Na Frans I gedwongen te hebben zijn leen heerlijke rechten op Atreoht en Vlaanderen prijs te geven, na ook de Noordoostelijke gewesten los gemaakt te hebben van West- falen, verftuef hij door het verdrag van Augsburg m 1548 de zeventien Nederland sche gewesten tot een staatsrechtelijk» één heid, de Bourgondische Kreits die, slechts door oen lossen band aan het Duitsclie Rijk varbonden, volgens de Pragmatieke Sanctie van het volgend' jaar voor eeuwig één en onder één vorst zouden zijn. Karei was in de Nederlanden geboren en had zijn rijke graafschappen en hertog dommen lief Hij vertoefde er gaarne. Helaas' niet altijd was zijn komst voor de Nederlanden een blijde komst. Karei was een streng heer en duldde geen verzet, zijn vaderstad Gent moest dit op bittere wijze ondervinden. En toen de Horvorming m de Nederlanden veld begon te winnen, werd ook daar de hardheid van Kareis ker kelijke politiek wreed gevoeld. De vrijheden en privileges, ook toen reeds het dierbaarste goed van den Nederlander, tastte Karol echter niet aan. Integendeel, menig privilege weird onder zijn bewind' m de stedenb oeken bijgeschreven, een vei heu genis voor de poorters, al kostten die rech ten en vrijheden ook veel met moeite ver worven geld. Maar Karei had geld noodig voor zijn dynastiek» en godsdienstooiiliotgcm, en geld hadden de Nederlanden ui over vloed. Dit alles is voor ons bijna vreemd gowor- dten, al zijn ook de itijden nog niet voorbij dat credieten worden toegestaan in ruil „Laat mij je naar huis brengen," herhaal de hij. „Als je wilt dat je bezoek aan mij geheim bi'ijft, zal ik het rijtuig niet verla ten. Ik weet dan idab je veilig' thuds bent gekomen, en rijd terstond weer naar huis." „Ik wil geen neen zeggen," antwoordde zij. „O OLinton," ging zij zadit lachend voort, haar handen- tegen elkaar slaandle, „ik vind het heel prettig, lie Vel mg, en ik zou zeer teleurgesteld zijn geweest, als je niet had aangeboden mede te gaan. Kijk eens, wat ben ik eerlijk geworden." Zoo i-edlen zij samen weg in het huurrij tuig. Zacht van geur en dauw zweefde de wind het raampje binnen. Schooner d'an ooit leek zij hem in het zwakke licht der sterman. „Nu moet ik heb haar zeggen," dacht hij. „Nu moet ik de vrouw die ik zoo vurig lief heb, een steek toebrengen in het teeder-be- minnend' hairt." Op ernstige®. toon begon Mj„May Maar zij viel hem dn die rede. Zij hield haar blanke kleiin© hand. voor zijn oogen; een gooiden ring glansde in het weifelende licht. „Ken je dien nog?" vroeg zij. Hij hiiolid de lieve, blanke hond in de zij ne, terwijl Mj er naar keek. „Het is d!a ring dien ik je heb gegeven," zei hij. „Ja; en ik weet dat je mij trouw ben ge weest, omdait de steen niet van kleur is ver anderd. Miss Lockwood zegt altijd dat er hoop voor mij was, omdiat 3c mijn ring zoo lief had." Hoe moest hij het haar zeggen In wdlko bewoord ïnge-n „Mayfcegon hij weer, met ernstige, Hoe der© stem. voor de vervulling van wenschen van deze of gene partij. Voor ons ligt de groote beteekenis van Karei V hierin dat hij het mogelijk maakt d'at later, als resultaat van groote wereld- schokken, geboren werd ecu Nederlandsche Staat. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 24 Febr. 1900. BE OORLOG. nEnde desespereert niet". «Niets is bevredigender dan het nieuws van het oorlogsterrein", zegt de militaire medewerker. Wij zouden hem zoo gaarne die woorden nazeggenmaar ons dunkt dat het tegen overgestelde waar is: het nieuws is al heel onbevredigend. Want het laat ons in angst en vreeze over het lot d«r Boerenhet zegt ons te veel en te weinig tevens om gerust te zijn over Cronjé en zijn wakkere burgers. Nog gisteren vonden wjj in een particulier schrijven aan een onzer stadgenooten van een familie-lid in Transvaal«Geloof tech niet alles wat de Engelschen jelui berichten de Ilollandsche couranten, zie ik, staan vol Engelsehe leugens van uit Londen." De lezer weet, helaas 1 dat dit onvermij delijk is. Londen is de groote nieuwsbron; geen andere keus blijft ons daaruit te putten ofte zwijgen. Maar het is geboden de Engelsehe victorie-berichten smet een kor reltje zout" te genieten. Reeds zoo menig keer is een victorie omgetooverd in een neder laag. Voor ons ligt de oplossing van het mysterie hierinIs Gronjé in het midden der vorige week door Roberts' operaties naar Kimberley en Jacobsdal verrast of niet Op die vraag is het antwoord nog niet te gevenmaar wij achten het nog steeds onwaarschijnlijk dat Cronjé, die zich een zoo voortreffelijk veldheer heeft getoond, zich door de Engelschen heeft laten verrassen. En is dit niet geschied, was hij voorbereid op zijn terugtocht naar den Vrijstaat, dan lijkt het ons even onwaar schijnlijk, dat hij niet geweten zou hebben, waar hij met de grootste kans pp succes den vijand het hoofd kon bieden. Maar is Cronjé verrast en zoo doen de Engelsehe berichten het voorkomen, dan staan de zaken leelijker. Dan heeft hij de beste positie die hij op zijn weg vond, moe ten innemen, en de Engelsehe bericht gevers kunnen niet nalaten zijn goeden blik np het terrein te bewonderen. Zijn stelling is in ieder geval goed gekozen. Zei Is in het gunstigste geval is de toestand natuurlijk hoogst ernstig. Roberts beschikt over een geduchte overmacht, die hem ver gunt, zonder zelf gevaar te loopen, omtrek kende bewegingen te maken. Engeland speelt hier zijn hoogste troef uit; de vraag is of Cronjé den slag kan nemen. Laat ons echter goeden moed houden. De wapens der Boeren zyn tot nu toe voor spoedig geweest, en zij verdienden dien voor spoed door opgewekten moed en groote krggstalenten. Ook nu zullen die hun niet begeven, zoo min ais de geestdrift voor hun heilige zaak.' „Clinton," viel zij hem weer ia de rade, „weet je wel dat de klaak vaa je stem ia veranderd volkomen veranderd? Zij, klinkt ia het geheel met vroolijik meer, evenals uit je oogen alle lachend! geluk ver dwenen is. Maar dat komt wel spoedig te rug-" „Ik moet het haar zeggen," dacht hij. „De hemel helpe mij ak moet het zeg gen. O wat ben ik dwaas 'en krankzinnig ge weest!" Zij zat nu vlak naast hemhaar wairme, zachte adem streelde zijn wang. In het licht der sterren kon hij zien, dat baar oogen vochtig waren door tranen van geluk. „Wat zijn dat ook weer voor versregels, Clinton?" vroeg zij. „I>k vind ze zoo mooi. Luister eens of ik ze goed zeg „Na veel lange jaren van. smart en geween, „Slaat mij® lief, die trouw mij l'eef, d'armen om mij heen." „Ja," zei hij, „zoo is het." „Men voelt de waarheid -en schoonheid van poëzie nooit, voordat mon liefgehad en geleden heeft," zei Lady May, „maar nu is ons lijden gedaan, Clinton en blijft de liefdte alleen." „May," begon bij voor dia derde maal. Maar het rijtuig hield stil. „Wij zijn thuis," zeide zij „Ik zou bijna zeggen dait wij met stoom hebben gereden." „Ik moet het haar mo.gen zeggen," d'acht hij. „Mijn lieveling u.oet één nacht van ge luk hebben. Ik zou 't niet kunnen diragen, al kaar onschuldig geluk zoo spoedig te dbo- clen. Morgen morgen zal ik liet haar zeg gen. O rampzalige dag." 'Zijl stak hem haar hand toe met oen zoo- ten glimlach op haar liefelijk gediaat. Van stormaanvallen blijkt Roberts ook reeds genoeg te hebben, lljj zoekt ?jjn heil in een voortdurend bombardement der Boe- renstellingen. Dat de inval in den Vrijstaat voorzien was, blijkt duidelijk uit een brief van den Franschen kolonel Vallebois de Mkreuul, die bij Joubert's staf is, aan zijn dochter, dien ae „Echo de Paris" publiceert. „Ik vertrek naar den Vrijstaat," schreef hij 15 Januari uit Pretoria, „naar het be langrijkste booneel van den oorlog, om mij hij generaal Cronjé te voegen aan de Mod- demvier; daarna, wanneer de vermoedelij ke operatie naar Kimberley gebeurt, zal ik in den Vrijstaat blijven, bedacht op een operatie tegen Bloemfontein.** De kolonel bespreekt ook het voortreffe lijk Creusotrgecchut der Boeren. De ernsti ge verwonding van den ingenieur Léon schijnt voor de Boeren zeer onaangenaam te zijn; hij, ©en even voortreffelijk genist als sappeur en kanonnier, was belast met hot gezag over de geheele artillerie en be wees uitnemende diensten. Lord Roberts' opmarsch. In de Engelsehe bladen vinden wij nu uitvoeriger telegrammen die een meer aan eengeschakeld verhaal geven van de gebeur tenissen sedert Donderdag 15 dezer. Wjj zullen trachten aan de hand dezer berichten den lezer een beeld te geven van die gebeur tenissen. De correspondenten van «Times", «Daily News" en «Daily Maii", alsmede Reuter's berichtgever zijn onze zegsmannen. De verkenners der zesde divisie ontdekten den löden CroDjé's terugtochtslijn. Dadelijk greep generaal Knox toen met de 13de bri gade de achterhoede der Boeren aan. 's Nachts daarop rukten de Hooglanders in een gefor- ceerden marsch uit het kamp bij de Modder- rivier om met Kelly-Kenuy's tioepen samen te werken. Zoodoende gelukte het een deel van het konvooi der Boeren te nemen en Cronjé's hoofdmacht tot staan te brengen. Zaterdags rukten de zesde divisie met de bereden infanterie, versterkt door de negende divisie, van Klipdrift naar Paardeberg, onge veer 20 mijlen oostelijk, en kampeerde daar. Den volgenden morgen werd de marsch voort gezet naar Koedoesrand, nadat reeds Zater dagsavonds de bereden infanterie op Cronjé's achterhoede was geslooten. Voortdurend in gevecht eigenlijk, was Cronjé aldus voort- gei ukt naar Koedoesrand, en daar werd Zondagmorgen het gevecht hervat. Het gevecht van Zondag. De Boeren hadden zich gedurende den nacht in de rivierbedding verschanst en beletten de bereden infanterie verder in deze richting voort te rukken. De Hooglandersbrigade, bevattende de Sea- forth, de Black Watch en de Argylls, rukte nu van den zuidelijken oever op, terwijl de Essex, Welsh en Yorkshire-regimenten in een lange linie omtrokken met de linkerflank steunende op de rivier. De geheele linie kreeg bevel de Boeren in te sluiten, die aan beide oeveis van de rivier was opgesteld. Het vuren werd weldra hevig. De Boeren hadden een prachtige stel ling, die den linkervleugel van de Hooglan dersbrigade bestreek. Deze rukte gedeeltelijk „Goeden nacht, liefste, goeden nacht," zei de zij. 'Hij wist zelf niet wat Mj antwoordde. Toen was hij alleen in heb licht der sterren aleen met zijn smart en zijn wanhoop. XXVIII. Hoe hij haar liefhad. Toen de deur van Cliffe House achter haar dichtviel, en hij alleen was, zond Sir Clinton het rijtuig weg. Hij stikte bijna; miöb moeite haalde hij ademin het kleine rijtuig was heit zoo heet als in een oven; hij verlangd© er naar dat de frissdhe avond wind om hem zou spelen en de koortshitte van. zijn hart en zijn hoofd verkoelen. „Ik had het haar onmiddellijk moeten zeggen," arid© hij bij zich zelf. „Zoodlra zij de kamer binnentrad, h!ad ik haar bahooren te zeggen dot ik getrouwd ben. Nu zal het duizendmaal moeilijker zijn." Met haastigen stap liep hij door dit stille stadsgedeelte, waar de zomerwind de slui merende twijgen zacht wiegde. Hij kon zijn gedachten niet verzamelen; hij kon zich niet klaar voorstellen wat er ge bound' was. Lady May, zijn trotse he, schoon©, jong© geliefd© was hij hem geweest Lady May die hij 'aangebeden had zooals oudje volkeren die zon en de sterren aanbaden Lady May, wie nooit haar hooghartigheid begaf, die nooit haar trots wilde afleggen, die zoo koel, zoo schuchter, zoo terughoudend1 was geweest, dt&t Mj dikwijls bang was geweest d'at zij hem niet liefhad. 'Zij was bij: 'hem ge weest haar heerlijke armen had zij om zijn hals 'geslagen; zij was neergekMteld! aan rijn voetrij haid liaar rein, schoon gdLaat opge- langs de bedding der rivier, gedeeltelik over het open veld voorwaarts. Terwijl de overige regimenten het front omtrokken, was de Hooglandersbrigade op het open terrein aan een verschrikkelijk vuur blootgesteld, dat de mannen noodzaakte plat op den grond te bly ven liggen. Dit deden zij verder den geheelen dag van halfacht des morgens onder een bezwijmende hitte en een zwaar onweder. Middelerwijl voltooide de rest van de in fanterie de omtrekkende beweginghet Welsh-regiment slaagde er in de drift te nemen, zoodoende de insluiting van de Boe ren voltooiende. Niettemin vochten dezen met prachtigen moed. Cronjé's laager vol karren, wagens, ammu nitie en voorraden, was duidelijk zichtbaar aan den noordelijken oever. Kolonel Smith-Dorrien trok met een groot aantal manschappen, waaronder de Cana- deezen, de rivier over bij Paardebergdrift en rukte op naar het laager, vanwaar hij hevig werd beschoten. Zijn mannen deden een schitterenden stormaanval, doch moesten wijken. "Voordat de westelijke driften genomen waren, hadden de Boeren een kopje bezet aan den zuidelijken oever van de rivier eu daarheen afloopend. De Britsche strijdmacht was dientengevolge in tweeën gesneden. De Boeren, die op het kopje zaten, hadden een Vickers-maxim en waarschijnlijk een of twee andere kanonnen. Tegen den avond opende de batterij aan de zuidzijde het vuur in samenwerking met de batterij aan de noordzijde. De granaten vielen met wonderbaarlijke juistheid langs de bedding van de rivier, de Boeren terug drijvende, totdat zjj de bedding van de rivier tegenover het laager bereikten, dat duchtig werd beschoten. Alles wat erin was werd beschadigd. Een der granaten stak een amunitiewagen in brand, die den geheelen dag doorbrandde. Vele wagens geraakten des nachts in brand de gloed was op grooten afstand te zien. De infanterie onderhield ook een hevig vuur, dat krachtig werd beantwoord. Geen overwinning. Reuter's correspondent, aan wien deze beschrijving is ontleend, doet het dus voor komen of bet voordeel aan de zijde der Engelsehe was. Wij weten reeds dat anderzins het gevecht van Zondag een tweede slag aan de Modderrivier is genoemd. En dat dit niet overdreven is blijkf uit de bekendmaking van het departement van aorlog dat de Engelsehe verliezen bij Paarde bergdrift op 18 Februari aan onderofficieren en soldaten bedroegen 146 gesneuvelden. Het aantal der gekwetsten kan nog niet worden opgegeven. Wanneer wig nu in aanmerking nemen dat onder die 146 gesneuvelden geen offi cieren zjjn begrepen, zoodat het cijfer der dooden nog wel iets hooger zal worden, en gaan wij de verhouding tusschen het aantal gesneuvelden en het geheele verlies in vroe gere gevechten na, dan is het niet te ge waagd te veronderstellen dat het gevecht van Zondag 1.1. bij Paardeberg den Engel schen op meer dan 1000 man is te staan gekomen. heven om hem te 'kussen nog brandden op rijn handen da kussen die rij er op had gedrukt en rij «had. ham. zoo openhartig gesproken over haar liefde hoe lief rij hem had, hoe rij op hem had gewacht, hos rij haar hart en haar liefde ongerept voor hem had! bewaard, boe rij, wanneer hij ge storven was, noodt getrouwd zou rijn, maar m eenzaamheid' haar leven zou hebben door gebracht om zijnentwil. Kon het mogelijk rijn, dat rij hem zóó liefhad Nog voelde hij hoar lieve, van tranen vochtige oogen in de rijne verzonken nog zag hij haar trillende en 'glimlachend© lip pen tevens hij kon nergens anders aan denken Mj voede nog de aanraking vtan haar blanke, kleine handen. Ho© schoon, hoe rein, hoe teeder was rijn heerlijke, jon ge geliefde; nooit was rij betoovoren-der ge weest dian in haar lieven ootmoed en hsaar tranen van berouw. Hij had! els het meest waarschijnlijke gedacht dab rij getrouwd zou rijnmaar in plaats daarvan haid rij op hem gewacht haar liefde en haar hart voor hem bewaard. Hij had gedacht dat hij haar niet zou weerzien. En rij had alleen voor hem geleefd. Hij had' gedacht diait, zoo hij haar ontmoette, hij haar met een koe len, onverschilligen blik voorbij zo.u gaan of vroolijk en onbezorgd tot haar zou spreken. Maar in plaats daarvan had do vrouw rijker Liefde gknieüd' aan rijn voet, litefdevollo woonden tot hem sprekend, hem op haar rei ne, zachte wijze stil liefkoozend. Wordt vervolgd)'.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1