Knust en Wetenschap. Kerk en Schooi. sport: Landbouw en Yeeteeit. Gemengd N i e uw s. Koloniën. Tel egramm e n. Rosier Faassen is -weer zoo good, als her steld. Met 1 Maart treedt hij weer in func tie. De rolvcndeeling voor de beide Fidel 10- opvoeringen (27 en 28 Februari) in het ge- houw voor Kunsten en Wetenschappen, js als volgtDon Fernando: Carl Perron, Dresden; Don PizarroDörwald Bremen; FlorestanEmil Gerhauser, Karlsruhe; Leonore: mevrouw Louise KensBeilce, WiesbadenRoceo Wilhelm Ricchmann, Darmstadt; Marceliine: movr. Thessalradi Berlijn, en Jacquino: Clans Bussat, Karls ruhe. Het koor bestaat uit ruim 80 dames- en beeren-dilettanten en het orkest van het Concertgebouw to Amsterdam zal onder lei- ding van mr. Viotta medewerken. Als regisseur broedt weer de heer Emil Valdek uit Darmstadt op, en het decoratie ve deel staat onder leiding van den heer J. Bnning. Deze opvoering begint reeds to half acht Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zuid-Beierland, J. Draai- stna, te Steen wijk c. a. Te Helder, B. Boers Jz. te Kedichem. Aangenomen: naar Middelharnis, door J. G. Bruining, te Leerdam. Bedankt: voor Groningen, door C. J. van Paassen, te Meppel; voor Delfzijl, door W. J. Knaap, te Grootegast; voor West- Graftdyk en Spijk en voor IJzendijke, door F. IJdema Cz., cand. te Groningen. Hoog er Onderwijs. Groningen. Bevorderd tot arts de heer A. L. Vrind, cand.-arts, geb. te Zuidlaren. Ge slaagd arts-ex. 1ste gedeelte de heer F. van Wering, cand.-arts, geb. te Groningen. Dtrecht. Cand. theol. 1 de heer L. Boersma. Theor. geneesk. 2 de heer K. F. A. Lom mei. Aanv. ex. volgens art. 81, W. O. 11., dipl. B. de heer E. W. E. M. A. Stoffels. Bevorderd tot semiarts de heer J. A. E. Schoenmakers. Bevorderd tot landarts de heer M. J. F. Schutte. Cand. rechten de heer P. N. vnn der Stok. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurk. de heer C. H. Kelner. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer J. D. Fangman. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de rechtswetenschappen afgelegd door den heer P. Feenstra Pzn. Heidelberg. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde (summa cum laude) de lieer R. W. Sikemeier. geb. te Osaka, arts te Leiden, na verdediging van een proefschrift: sZur Diagnostik der retroperi toncalen tumoren". Lager Onderwijs. Het „Schoolblad"', orgaan van bet Ned. Onderwijzers-Genootschap, bevat het vol gende antwoord van het hoofdbestuur aan de heeren P. van Nifterik c.s. „Uw verzoek om naar aanleiding van bet bekende incident voortaan geen afgevaar digde meer te zenden naar de algeaneene vergadering van den Bond van Ned. Ond., is in onze vergadering van 3 Februari jl. ter tafel gebracht. Op ons verzoek had de heer Straatman, dia dit jaar met den hoer Stok vis het Genootschap op de a/1 gemeen e vergas dering van den Bond vertegenwoordigde, ons vooraf schriftelijk in kennis gesteld met de ware toedracht der zaak. Blij schreef ons het volgende In den loop zijner redevoering sprak een der leden als zijn meening uit, dat de hoofden naar intellect en moraliteit behoorden tot het schuim van den on derwijzersstand. Op deze uitlating volg de zeer groot rumoer, voor een deel ver oorzaakt door applaus, voor een ander deel door groote hilariteit en het geraas, dat een in beweging rakende vergade ring maakt. De voorzitter stond onmid dellijk op en gaf, na die orde te hebben hersteld, den spreker in overweging zijn woorden te verduidelijken op een door hem aangegeven wijze, waardoor naar de meening van onze afgevaardigdfen eLk be- leedigend karakter werd weggenomen. De spreker weigerde die wijziging te ac cepteeren en sprak als toelichting de be schuldiging uit, dat de wijze, waarop do hoofden worden benoemd, ben moreel verlaagde. Daarop werd door den voorzitter on der instemming der vergadering ernstig en 'krachtig geprotesteerd tegen het ge bruik van dergelijke uitdrukkingen. Onmiddellijk daarna heeft het inci dent een punt van bespreking uitge maakt tusschen onze beide afgevaardig den, die meenden dat na dit protest eenigc daad hunnerzijds, die anders stel lig gevolgd zoude zijn, overbodig was. Het is in elke vergadering mogelijk, en niet te voorkomen, dab een spreker zioh onbehoorlijk uitlaat, of dat eenigen met hem instemmen. „Na kennis genomen te hebben van dit verslag meenen wij aan uw verzoek niet te kunnen voldoen. Wel zou het ons aange naam zijn geweest, 'als het orgaan van den Bond in meer ondubbelzinnige woorden het gebeurde had afgekeurd, en wel ontveinzen wij ons nier, dat woorden, ials op de bedoel de vergadering zijn gesproken, aan de algo- meene achting voor den onderwijzersstand sterke afbreuk zullen kunnen doen, maar geen van deze beide overwegingen geven ons het recht de verklaring af te leggen, dat wij voortaan geen afgevaardigden naar die vergadering zullen zenden. Immers zou die daad allicht kunnen opgevat wordlen als een afbreken van alle betrekkingen met onze zustervereeniging en zijn wij overtuigd, dat wij nog veel nuttig en noodig weak in ver- eeniging met baar zullen kunnen verrich ten." De uitoefening der jacht op waterwild wordt op Zaterdag 7 April a.s. gesloten, die van het webpel van kwartelen met stuk garen of vliegnet is toegelaten van 23 April tot en met 2 Julide visscherij in de binnen wateren zal zyn gesloten van 45 Maart tot en met 31 Mei, onder de gewone voorwaar den. Het visschen met kuilnelten is niet toegelaten van 1 April tot en met 31 Mei. De kooiüeden zullen hunne kooieenden moe ten opsluiten en ophokken van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Deze „-eek vingen in het circus aan de Zomerhofstraab te Rotterdam de worstel wedstrijden aan door de directie van het „Grand cirque Americaiine" Bredfort Co. aangekondigd. Het was een ontzagwekkend gezelschap die Fransche, Belgische, Duit sche, Spaansche, Zwitsexsche, Engelsche en Am er i kaan sch e herculessen dn© aan het pu bhek worden gepresenteerd. Verder hadden zich in laten schrijven de Hollanders Van Tol, Lagerwaard, De Vrindt, Dirks en Sa- lomons, terwijl in de jury zitting namen de Ilotterdamsahe heeren Jansen en Van Dijk van „Hercules" en Paul Dicke van „Sand- ord". Tot de geoorloofde grepen behoorden cramte, collier- force, coup de bras a l'Amé- ricaino. Elke ronde duurde 10 minuten, waarna 2 minuten pauze werd gehouden. De eerste ronde ging tusschen den Hol lander De Vrindt en den Fnanschman Franck, Na 6 minuten lag de Hollander on der, doch daar geprotesteerd werd, werd overgéfoampt, waarbij De Vrindt Franck in 5 m. en 12 sec. door een ceintur© devamt ne- d ar.logde. De volgende kamp tusschen den Span jaard Chorela en den Dui tsclier Schumann bleef na twee ronden onbeslist. Do derde 'kamp moest plaats hebben tus schen den Bélg Piptro en den Fnanschman Clément. Daar Pietxo niet was opgekomen, werd Clément overwinnaar verklaard. Bij de vierde kamp werd de Fnanschman Poinéo door den Engelschman Wal ford in 13 m. 48 sec. door een ceintur© de co té ne- dcrgelegd. De vijfde kamp was in 8 m. 35 sec. beslist daar de Zwitser Francois de Farinier door den Belg Aimabe de la Calmette door een bras rouilé a terre werd nodea-gelegd!. Hedenavond kampen Van Tol -en Franck, Schamaan en Chorela, Tingler en Leterras- sier en Peyrouse en Die-riek. De terugkeer van mond- en klauwzeer onder het Engelsche vee heeft den Engelschen veeboeren een geweldigen schrik gebracht. Het is nu zes jaar geleden, dat men de groote epidemie overwonnen had en men hoopte, dat de gevaarlijke ziekte voorloopig weg zou blijven. Zij heeft zich echter weer geopenbaard in de zoo rijke veestreek om Yarmouth. De ïBoard of Agriculture" is dadelijk met zeer krachtige maatregelen opgetreden en ongerekend eenig verzet bij direct bij deze maatregelen betrokkenen, juicht de Engelsche veeboer ze toe, daar het verliezen van enkele duizenden ponden sterling niet opweegt tegen de onmetelijke verliezen, die een opnieuw uitbreken der epidemie met zich zou sleepen. Norfolk schijnt op het oogenblik de aange taste streek te zijn. Brand aan boord van Avï stoomschip Smeroe, Onze Rotterdamsche correspondent méldt ons dato 23 dezer: Omtrent de wederwaardigheden van het stoomschip S m e r o e der Boitterdamsche Lloyd dat ditmaal bij de thuisreis van Bar bavia naar Rotterdam zooveel tegenspoed ondervond, vernemen wij van de nepatriee- ronde militairen het volgende Een paar dogen na het vertrek van Par dang op Zondag 7 Januari omstreeks 7 uur sprong met oen lievigen slag een der hoofd- stoombuizen, nl. een der buizen di© de stoom van de ketels naar de cylinders voort. Dank zij de oplettendheid van den vijfden machi nist, die het dreigend gevaar zag, kon het machinekamer-personeel zich intijds bergen en de vuren uithalen, door door het plotse ling afsluiten van dc stoom kraan de ketels dreigden te springen. De breuk zat boven in de machinekamer onder do ijzeren trap en was vrij gemakkelijk te bereiken,, om de buis plat te slaan, waarop op een stoomke- tel de machine met halve kracht kon stoo- men. Naar de bemanning ons mededeelde, was do buis te Soerabaya onvoldoende gere pareerd. Zoo dreef de Smeroe ruim 41 dag door de Indische Oceaan, totdat zij de Koningin Regentes der Maatschap pij Noderland praaide, aan wie het ongeval overgeseind werd, met verzoek bij aankomst in Indië naar Rotterdam te seinen en te mélden dat zij Golumbo zou aandoen tor re paratie, alwaar zij 15 Januari arriveerde. De reparatie vorderde 7 dagen, gedurende welken tijd! men gelegenheid vond het prachtig natuurschoon van Columbo te be wonderen en de beroemde theeplantages van Lipton te bezichtigen. De reis had verder tot Marseille zonder stoornis plaats. Alleen zag men een paar da gen na het vertrek van Marseille onver wachts 'n 17-jarigen jongen zeeman, Jos. v, d. Einde, aan dek verschijnen, die te Mar seille gedeserteerd was van het Belgische schip Prins Boudewijn, komende van Algiers. Hij was naar den Belgischen con sul te Marseille gegaan, die hem aanraadde naar Antwerpen te loepen en hem daarvoor een vrije pas gaf om ongehinderd de doua nen te passeeren. Deze wandeling was Janmaat evenwel te lang en daarom vond hij het beter zich tus schen de lading van deSmaroete verber gen. Toen de honger hem begon te plagen, kwam hij te voorschijn. Hij werd ter be schikking van den bootsman gesteld en de passagiers voorzagen hem rijkelijk van Moe deren. In den nacht van 13 Februari, werd on verwachts te ruim 12 uur alarm geslagen en waren in een oogwenk alle hens aan dek, matrozen, kolonialen en marine-schepelin gen. Het schip bevond zich toen ter hoogte tusschen Gibraltar en St. Vincent. De wachthebbende officier had nl. rook zien komen uit de tusschendéks luchtkoker en werd dadelijk de temperatuur opgenomen die evenwel geen verhoogde warmtegraad1 aanwees. Met vereende krachten werd de kapokla- ding, liggende in het tusschendek van het grootruim in het achterruim geworpen, waaruit to Marseille de lading gelost was Een ieder beijverde zich in het grootruim ruimte te verkrijgen en de brand zoo dicht mogelijk te naderen, terwijl reeds een twee tal slangen op de stoompomp water gaven. Wij waren inmiddels nabij Sagres gena derd, toen na «enige uren arbeid geweldig© vlammen aan bakboordzijde uitsloegen, üe luiken werden toen dichtgeworpen en de stoombuizen op het grootruim gekoppeld ten eiude met stoom en water den brand te be dwingen. De gezagvoerder kapitein Guthrie belegde ten 4 uur jn den ochtend scheepsraad met de stuurlieden, machinisten, den bootsman, den timmerman en den donkeyman. Besloten werd naar Rotterdam te seinen dat getracht zou worden met eigen mid delen den brand te blusschen en als men daarin niet slaagde Lissabon zou worden aan gedaan. Eenige uren later werd de scheepsraad andermaal bijeengeroepen daar de brand in hevigheid toenam en gevaar bestond voor geheele vernieling van schip en lading, terwijl ook de passagiers angstig begonnen te worden. Den 15 Februari 's morgens werd de Taag bij Lissabon opgestoomd, terwijl dc brand inmiddels steeds voort woedde. Spoedig waren de dokautoriteiten ter plaatse, terwijl een tweetal gouvernements stoombrandspuiten in vollen gang kwamen aangesneld om hulp te bieden. Daar de Smeroe den wal niet kon nade ren werden de stoomspuiten op twee pontons geplaatst en kwamen zoo langs zy aan bak en stuurboord. Met zes brandslangen werd water gegeven totdat na twee volle dagen circa 20 voet water in het ruim stond en waaibjj de Portugeesche brandweermannen zich als rappe mannen deden kennen. Op telegrafisch bericht uit Rotterdam werd te Lissabon niets van de ryke lading Indische producten als tabak (ca, 4000 pakken), spe cerijen, drogerijen, huiden enz. gelost, daar hieraan zeer kostbare en lastige douane formaliteiten souden zijn verbonden geweest, voorruim voorts zoodanig gaan zwellen dat een groot aantal balen koffie opengesneden moest worden, daar de dwarsbalken van de luiken 3 voet verbogen waren door den aan drang van het water. Toen het geheele ruim volgepompt was, kon dc brandweer inruk ken en weird met eigen kracht het leegpom pen. begonnen en de reis naar Rotterdam Zondagmorgen voortgezet. Tijdens het binnenstoomen van dé Taag had nog een ongeval plaats. Een tweetal matrozen die in het kabelgat moesten we zen, werden door de rook bevangen en vie len bewusteloos neer. Dadelijk het de ma troos Piet Linge zich met een touw om het lijf omlaag zakken en bond', de scherpe rook trotseerende, de beide bewusteloozen tou wen om het lijf, waaraan zij ©pgehesahen werden. Ook de moedige redder werd be wusteloos uit het kabelnet aan dek gehaald en de Duitsche scheepsdokter was twee uur bezig om de levensgeesten op te wekken. Bij de verdere 'thuisreis had. men nog in het Engelsche kanaal met hevig stormweder te kampen, waardoor schade veroorzaakt werd aan de stoombuizen op dek, di© door den golfslag krom geslagen werden. Thans ligt de Smeroe in hot entrepot dok 'te Rotterdam «n wordt de nog steeds broeiende lading gelost. Een stoomspuit en 6 man houden de wacht. Hoewel de sdhade nog niet onder cijfers is te brengen, bedraagt zij ongetwijfeld, enkele tonnen gouds. Heden wordt door den kantonrechter te Rotterdam het getuigenverhoor geopend. Een pont-jubilee. In do volgende week kan in de Nedesr- landsche gewesten een post-jubilee gevierd worden en dit zal in België inderdaad plaats hebben. Op 1 Maart e.k. is het namdijfc 4 eeuwen geleden sedert hertog Philips de Schoone te Gent Frans von Taxis tot kapi tein en hoofd van het postwezen benoemde. Deze persoon, uit een oorspronkelijk Ito- laansch geslacht (de Tassi' van Bergamo) ge sproten, was een bloedverwant van „Jan" von Taxis, die kort te voren door keizer Max Lm il laan tot postmeester-generaal van Tirol was aangesteld. Vier jaren later trof hertog Philips met Frans von Taxis ©en overeenkomst, waarbij deze zich -verbond', tegen betaling van 12,000 ponden VLaamsch per jaar, een geregelden postdienst tusschen de Nederlanden en de Oostenrijksehe, Fran scbe en Spaansche hoven in te richten en te onderhouden. Dit vervoer moest van Brussel naar Parijs in 44 uren, naar Inns- briick des zomers in 5£ dag, des winters in 6| dag plaats hebben, en naar Lyon in 4, naar Toledo in 12, naar Granada in 15 da gen. Toen later -de staatskas de bepaalde som niet geregeld ikon betalen, kreeg Taxis in 1516 het recht ook brieven voor bijzon dere personen tegen betaling te vervoeren, mits nu de staaispoet kosteloos wend be diend:. Uit het begin der 16e eeuw dagtee- ikent dus hier te lande een regelmatig post verkeer. Willem Bar ends jonde. De jaar!, alg. vergadering van het "Wil lem Barendsfonds" had te Terschelling plaats. Uit de rekening en verantwoording zoowel als uit het jaarverslag bleek, dat het Fonds, hoewel langzaam, steeds vooruitgaat. In 4899 kon ruim f900 aan verarmde zeelieden of hun nagelaten betrekkingen wor den uitgedeeld. Het kapitaal van het Fonds is tot ruim f45.000 gestegen. Tragiszh. Te De Wijk bij Heusden heeft een krank zinnige jongen zijn vader den hals afgesne den. 77it Appelfern. Men schrijft uit Appeltern De laatste marechaussees zijn vertrokken uit ons dorp. Dinsdag heeft men nog in het huis van Scherff, waar de moord plaats had, de ruiten gedeeltelijk ingegooid. Op't oogen blik is alles rustig, dank zji het ferme en kalme optreden van onzen burgemeester eo de gemeente- en rijkspolitie. De berichten, als zou Scherff te Medemblik overleden zijn, zijn beslist onwaar. Bijna da- geiyks ontvangt de familie brieven van hem. Korte vreugde. De tweede uit het paleis van justitie te Arnhem ontvluchte veroordeelde, Mees, die nog 6 jaren gevangenisstraf moet ondergaan, is nabij De éteeg aangehouden. Een hoofd agent-rechercheur zette den vluchteling op een rijwiel na en zat, nabij het Gemeentehuis De Steeg een persoon loopen die hem ver dacht voorkwam. Aangezien er niemand in den omtrek was, bracht hij eerst het rywiel in veiligheid op het Gemeentehuis en sprak toen den onbe kende aan, die hij onder een weinig verzet naar het Gemeentehuis o\ei bracht. Aldaar bekende hij spoedig uit Arnhem te komen en de ontvluchte persoon te zijn. Het groote nut van rijwielen kwam hier ook uit, daar het verzonden telegram nog niet te De Steeg was ontvangen, toen de vei oordeelde reeds aangehouden was. Trekhonden, In do „Nijmeeigscbe Courant" Jassen wij onlange het volgende, het overwegen ten volle waard ook in onze gemeente, waar juist op het oogenblik, waarop wij dat schrij ven, een paar karrehondea hun oorvendoo- vend rumoer doen. hooren. Het blad. schreef Het is velen een doom in het oog, dat in onze fraaie gemeente zulk. een ruim ge bruik wordt gemaakt van de door het ge meentebestuur getolereerde hondenkarren. Sinds -die Raad een zekere minimum-hoogte voor een trekhond bepaalde, is het er wel wat op verbeterd. Men. ziet althans geen kleine afgemartelde hondjes meer voor zwa re vrachten gespannen, doch niettemin blijft het een voor het verkeer lastige zaak. 's Morgens in de vroegte beginnen de bak kerswagens necdis en dat is een gedraaf en gevlieg door de straten met een hijgend-hol lenden bakkersjongen er naast, van belang I Dan komen de bierwagens, walker honden meermalen een afschuwelijk geblaf doen hooren, vooral als twee concurrenten elkaar ontmoeten «n dte trékhonden elkaar zéker iets onaangenaams toevoegen. Nog andere soorten zouden we kunnen noemen, doch we gaan liever over tot dé med-edéeling van hetgeen heden voormiddag in de Lange He- zelstraat met een hondenkar passeerde, en wat ons eigenlijk aanleiding tolt bovenstaan de opmerking gaf. Daar sloeg nl. te midden van de bekende Maandlagsébe marktdrukte een hond op hol, In volle vaart rende het dier met de zware kar achter zich de straat langs, om op den hoek van den Ganzenheu- vel, bij bat nemen van den draai, met kar en al omver te vallen. Dat er geen ongeluk ken bij gebeurd zijn, is zeker te verwonde ren. Mocht bovenstaand er to© kunnen leiden, da/t men ook in onze stad. evenals in zoovele andere gemeenten het rijden met honden karren verbood of althans zeer beperkte wij zijn er zéker van, dat «en besluit in dien geest de sympathie van de 'groote meerder heid der bevolking zou wegdragen. Kolennood, Zeer ernstige klachten gaan uit de nijver heid op over den stijgenden kolennood. De Fransche Consul te Dusseldorf heeft aan zijn regeering bericht, dat aan een daling der verhoogde prijzen in dit jaar niet te denken valt, omdat voor de Duitsche nyverheid de vraag steeds toeneemt. Niet minder is dit in Rusland het geval. De Fransche consul te Moskou heeft bi- richt dat in het vorige jaar de vraag naar kolen daar te lande is gestegen met 54 pCt. voor de spoorwegen, 96 pCt. voor de m'ynen, 34 pCt. voor de raffinaderijen en 22 pCt. voor de zoulmynen. Alleen de consul te New-Castle ziet de toekomst minder donker in, omdat de hoogere prijzen tot beperking der vraag en tot ontginning van nieuwe mynen zullen leiden en uit Amerika de aanvoer toeneemt. De Duitsche nijverheid dringt intusschen op krachtige maatregelen van Staatswege aan. De Kamer van Koophandel te Mannheim en die te Ludwigshafen achten het noodig dat de lage spoorvi achten, die indertijd werden ingevoerd voor kobnvervoer, toen de vraag io Duitschland zt-lf nog niet zoo groot was, haar reden van bestaan hebben verloren, nu het gevolg is dat alleen het buitenland er door wordt gebaat. Zoo wot dt ook beweerd dat de Duitsche kolen in het buitenland goedkooper zyn te krijgen dan in Duitschland zelf, en wel wegens de gewoonte om voor langen tyd contracten af te sluiten. Men behoort uu althans ook te zorgen dat buitenlandsche kolen goedkoop vervoerd kunnen worden. Als voorbeelden van de groote behoefte wordt aangevoerd dat de meeste gasfabrieken in Zuid-Duitschland gtoote moeite hebben hare voorraad op peil te houden, en dat vele groote fabrieken hare reserve hebben moeten aanspteken, wat niet lang meer is vol te houden. Tusschen de regels van deze rap porten leest men, dat eigenlyk verbod van uitvoer naar het buitenland wordt verlangd. Ook in Oostenrijk is de nood gestegen. De Oost. Lloyd heelt de vrachten voorbij het Suezkanaai met 42 pCt. moeten verhoogen, behalve voor suiker, gebogen meubelen en lucifers. De ïDaiiy Mail" verneemt uit Derbyshire, dat Dinsdag de kolenprijzen begonnen te dalen. De reden daarvan wordt niet genoemd. Beste qualiteit huiskolen zyn 4 shilling per ton in prys verminderd. Een algemeene daling wordt verwacht. Technicum Mütioeida. Het »Technicum Mittweida", een onder staatstoezicht staand hooger technisch insti tuut voor opleiding van electro- en machine ingenieurs, technikers en werkmeesters, telde in het afgeloopen 32ste schooljaar 2600 be zoekers en wel in het zomersemester 4898 1246 en in het wintersemester 4898/4899 4354 leerlingen. Het onderwys in de electro- techniek is in de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreid en wordt door belangrijke verza melingen, laboratoria, werkplaatsen en ma chine-inrichtingen zeer vergemakkelijkt. Het zomersemester begint den 24 April, terwijl aanname van leerlingen voor het den 27 Maart beginnende gratis vóóronderricht van het begin van Maart dageljjks plaats vindt. Het technicum Mittweida verwierf op de Saksisch-Thüringsche tentoonstelling te Leipzig de hoogste onderscheiding, de Kon. Saksische staatsmedaille voor uitnemendheid in technisch onderwijs. Staking te Berlijn. Zeven- tot achtduizend schrynwerkers heb ben eergisteren te Berlijn het werk neerge legd, omdat zy hooger loon verlangen. Oorlogsvaria. By gebrek aan oorlogsroem behoeven de Britsche generaals in Zuid-Afrika zich niet bezorgd te maken, dat bun namen althans in tuinhouwkringeD, zullen worden vergeten. Aan bijna ieder der verslagen >helden" is reeds een nieuwe bloem gewijd. Er is een Primula jGeneral French", er zijn Cypripe- diums Sir Redvers Buller, Sir George White, Lord Robertsen er was reeds een Lord Kitchener. Ten onzent werd aan de Transvaalsche aanvoerders hulde gebracht in de Begonias; een onlangs verschenen prijscourant van een Nederlandsch kweeker kondigt als nieuwig heden o. a. aan Paul Kruger, P. Joubert, Commandant Botha, Schalk Burger, (deze wordt beschreven als bleek lila zalmkleur met bi ons gemengd op safiraankleurigen grond" een kleur die ons beter schijnt te passen by een teedere maagd dan by een zoo vurig krijgsman), Commandant Grobler, Commandant Schiel, Lucas Meyer, Staats president Steyn en generaal de la Rey, Wanneer de oorlog voortgaat, op deze wijze onze overzeesche buten en onze kweekers by het doopen hunner nieuwigheden te inspiree- ren, zullen de eerstkomende tentoonstellingen ware slagvelden worden, als de nieuwigheden van beide zijden er tegen elkander om den voorrang moeten kampen I (sKrelage's Bloemhof".) M'IPI 'tllll —MM——^1 Celebes. De rijken Boni en Wadjo zijn gewapender hand tegen eikaar opgetredentwee grens- kampongs zyn verbrand. Het conflict heeft een ernstig aanzien. Noord-Borneo. Via Hongkong wordt bericht: De gewapende politie van de Britsche Noord-Borneo-Maatschappy heeft de beatings van Mat-Saleh aangevallen en met granaat- vuur bestookt. De >operatiën zyn echter thans gestaakt door gebrek aan munitie en men vreest dat de rebel van deze weerloosheid der politie gebruik zal maken om te ontvluchten. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdbij het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, tot 2en geneesheer dr. J. II. Simon Thomastot houtvester de aspir.-houtv. H. J. van Hasselt; tot opzichter 4e kl. bij de SS. op Java, de opzichters 2e kl. II. Langeiaan en A. J. Bourguignon tot opzichter van de werk plaatsen 2e kl. bij de SS. ter Sumatra's West kust de ketelmaker A. de Lijsterbij de doctordjawaschool te Weltevreden, tot leeraar dr. P. A. Boorsma. Ontslageneerv. de opzichter 2e kl. bij de S.S. op Java J. C. E. Breuerop verz,, eervol de klerk op het bureau van den eerstaanwezend ingenieur van den waterstaat te Semarang, G. J. van Kesteren, en de gewezen klerk bij de wees- en boedelkamer te Semarang, J. L. Rhemrev. Militair Departement. Ontslagen: op verz. eerv. de kapitein der inf. L. Gout; de militaire apotheker 2e kl.è. la suite, dr. P. A. Boorsma. Departement van Marine. Verleendwegens langd. dienst een jaar ver lof naar Europa, aan den onderbaas-ketelmaker bij het Marine-etablissem. Ie Soerabaija, F. J. Cornelisse. Benoemd: bij de gouv.-marine, tot gezagheb ber: de gezaghebbers le kl. W. C. Meijer, G. P. L, liauét, N. M. v. d. Ham, R. Laman, H. B. de Boer en J. .G. L. Florijnde gezagb. 2e kl. C. C. de Jongh, J. IL de Bas, J. J. Dekkers, W. J. Angenent, J. O. Tichelman en J. V. Crnnsen de gezagb. 3e kl, G. F. Kütbe, W. Vos, W. Wink, W. F. Bergman, O. Maas, J. Kaan en C. H. van Heekeren, allen bij dien tak van dienst. LONDEN, 23 Febr. Op 20 en 21 dezer bedroegen Buller's verliezen4 officieren en 20 man gedood, 5 officieren en 91 man gewond. COLENSO, 22 Febr. De Engelsche troe pen hebben Fort Wyli© op den noordoever der Tugela bezet. Bijna zonder tegenstand te ontmoeten trékken de troepen, over de pontonbrug. LONDEN, 23 Febr. Blijkens een tele gram wtb Chieveley in de tweede editie der „Times" is heb maar een klein detachement bereden infanterie geweest, dat dloor de Boeren tot wijken wend gedwongen, toen •het de Tugela overtrok. PRETORIA, 21 Febr. Officieel. Heden morgen word rapport ontvangen over het artillerie-gevecht ten Westen van Cotes- BOERENLAAGER- BIJ COLES®ERG, 23 Fete. De burgers grepen den 2Qsten de stellingen der Engelschen bij Rwtfontem aan en veroverden ze voor een déélde En gelschen heroverden ze evenwél later. Aan weerszijden duurde de beschieting voort. DURBAN, 22 Febr. Volgens ©en uit ver trouwbare bron te Pietemtaritzbuirg ont vangen bericht hebben die Boeren in Zoe- ioedand Inkandhla ontruimd!. ■PARIJS, 23 Febr. Aan de „Petit Temps" wordt heden uit Londen geseind:.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6