BINNENLAND. 1 STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e chtzak e n. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. L a a, t ste Nie uws. Telegrammen. LONDEN", 1 Maart. Buller seint uit het hoofdkwartier van Lyttelton van hedenmorgen 9 u. 5. «Dundonald is met de karabiniers uit Nata] en een regiment uit ver schillende troepen gisteravond Lady» smith binnengetrokken. Men bericht dat het terrein tus schen Buller en Ladysmith vrij van Boeren is. Ik v ertrek naar Nolthorpe". Een Spaansch bijzonder gezantschap onder leiding van den hertog van Veragua, afstam me ling van Columbus, is te Berlijn aange komen om den Duitschen Kroonprins het Gulden Vlies te overreiken. Zoowel de door Barzilai voorgestelde praea- labele quastie als de door Pantano verlangde verdaging van het wetsontwerp om de poli tieke maatregelen tot wet te verheffen, zijn door de Ilaliaansche Kamer na bestrijding door den minister-president geketst. Daarop is de behandeling der wet aangenomen. Toegevend aan de protesten der gezanten, heeft de Porte afgezien van haar plan om mijnconcesssies aan vreemdelingen te ver bieden. Te Caracas is tijdens het carnaval een aanslag beproefd op het leven van president Castro. De aanslag mislukte. De bevolking is, vol gens Venezuelaansche bladen, verontwaardigd. Plechtige Eerste Steenlegging der nieuwe Kerk te Overschte. Op heden 1 Maart 11 uur 's morgens had te Overschie de eerste-steenlegging van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente plaats in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, predikanten, kerkvoogden, notabelen en vele belangstellenden. De steenlegging geschiedde door de kerk voogden de heeren Cornells van den Berg Theuniszoon, Nicolaas Heemskerk en Cornells Treurniet W.P.zoon. De oorkonde welke dien in sierlijke letters op perkament vermeldt, verkondigt tevens aan het nageslacht liet volgende: Dit kerk gebouw wordt gebouwd op hetzelfde terrein was; op sinds onheuchelgke jaren het oude bedehuis heeft gestaan, hetwelk herhaalde malen door brand en oorlogstoestanden ge deeltelijk werd beschadigd en verwoest, jln 1898 was besloten het in zeerbouw- valligen toestand verkeerend gebouw te res- taureeren en meer naar de eischen van den tq'd in te richten, toen op Zondag 14 Maart 1899 de toren door den bliksem werd ge troffen en in enkele uren toren en kerk totaal verwoest werden en in den vroegen morgen van Zondag 2 April daaraanvolgende de muren van den toren instortten. Aan herstellen van het gebouw kon toen niet meer gedacht worden en weid dan ook door kerkvoogden en notabelen besloten tot den bouw van een nieuwe kerk met toren, waarvan de toren op algemeen verlangen in denzelfden vorm zou worden opgetrokken als die voorheen bestond. ïHet maken der plannen van het nieuwe kerkgebouw werd opgedragen aan den archi tect B. Hooykaas Jr. te Rotterdam, naar welke plannen thans het kerkgebouw met toren, zoo wg hopen, onder Gods zegen en tot stichting der gemeente van Oveiscliiezal worden gebouwd en in gebruik genomen." Tot zoover de oorkonde. Bij het ontwer pen van het nieuwe plan werd in het oog gehouden, dat het gebouw het karakter moest hebben van een dorpskerk van een zoo genaamde plattelandsgemeente van alle zijden omringd door lage huizen van slechts één verdieping hoog. Tevens moest er rekening mede gehouden worden dat de kerk p.m. 1200 zitplaatsen moet bevatten, dat van uit elk punt ieder der aanwezigen den predikant zonder be lemmering zou kunnen zien en hooren, dus zonder één kolom, dat de toegangen ruim gebouwd moesten zijn en dat zoo mogelijk alle tocht geweerd werd. Verder is gerekend op een kerkeraads-, een doopelingenkamer, kosterskamer, plaats en toegang voor het orgel en gelegenheid tot plaatsing van een verwarmingstoestel. Uitwendig wordeD alle muren opgetrokken van kleurige klinkers met afdekkingen van bardsteen en inwendig ook aan de borst wering, bogen en omlijstingen in denzelfden steen schoon afgewerkt en de overblijvende vakken in getemperd wit afgepleisterdhet geheel wordt van binnen afgedekt door boog vormige plafonds van blank grenenhout, waarvan hier en daar de lijsten en gordijnen in kleur worden afgezet. De gevoegde borstwering wordt met een rand van verglaasde tegels afgesloten waar bovenop den witten grond, evenals onder langs en boven op de grenenhouten afdek king een geschilderde rand wordt aange bracht. In de hoofdramen zal schoon in lood gezet kathedraalglas worden aangebracht. Het geheele gebouw met inbegrip van de noodige zware paalfundeering is uitbesteed voor ongeveer f127000. Een model van het kerkgebouw in car- tonnage op der ware groote, hetwelk op het terrein aanwezig was, doet de beste ver wachtingen koesteren. 'Men schrijft ons uit Delft: 'De burgemeesters dezer provincie hebben zich vereenigdi om mr. Fodk, Commissaris Tan H. AT. de Koningin, vóór zijn. aftreden op 1 -Apnl a.s. een. diner aan te bieden. De voorzitter van. het hoofdoomité van het Nederl. Roode Kruis mocht van. den Minis ter van Buiten!Zaken, de mededeehng ont vangen, dat door do Nederlandsche Regee ring in overleg met het Russische gouverne ment bij den Portugeeschen minister van koloniën stappen zijn gedaan tot ongehin derde doorlating naar Pretoria van do ambu lance-Van Leersum (Rusrisch-Hollamdsche ambulance) tegen vrier doortocht door de Portugeesche gauverneanents-amfbtonaren te Mozambique bezwaar is gemaakt. Ten bewijze dat in Indië de roepstem om steun voor de Boeren in Zuid-Afrika niet tevergeefs is geweest, kan dienen, dat bij den penningmeester der Ned. Zuidafr. Vereeniging te Amsterdamuit Batavia is ontvangen een bgdrage van f 75,000. Bloemententoonstelling. Het programma der tentoonstelling van planten, bloemen, enz., alhier te houden in de maanden Augustus of September 1900, door de Vereeniging ïFloralia" luidt als volgt Eerste AfdeelingLiefhebbers. Rubriek I. Fuchsia, door de Ver. verstr. en verz, II, Géranium, j j> III. Heliothrope, v 9 IV. Colleus, n V. Varen, i> VI. Gekweekte, bloeiende, zaai- of vaste planten, niet verstrekt door de Ver eeniging. VII. Gekweekte, groen-bljjvende, zaai- of vaste planten, niet verstrekt door de Vereeniging. VIII. Gedroogde, gedetermineerde, in 't wild groeiende bloemen en kruiden. IX. Sierweik van gedroogde bloemen en kruiden. X. Bouquetten en ander bloemwerk van in 't wild groeiende versche bloemen en kruiden. Tweede Afdeeling: Vaklieden. VII, Bouquet in de na tionale kleuren. VIII. Bloemenmand. IX. Spiegeldecoratie. X. Grafkrans. XI. Tooneelkrans. XII. Bloemkussen. rubrieken zullen de I. Zaalversiering. II. Tafelmiddenstuk. JU. Vaas-bouquet. [V. Bruids-bouquet. V. Borst- of Hand- bouquet. VI. Balbouquet. Voor de eerste 5 plantjes tegen een vergoeding van 5 cent per stuk door de vereeniging worden ver strekt aan hen, die zich daartoe te zijner lijd aanmelden. Aan den persoon zal niet meer dan één exemplaar van elke soort verstrekt worden. Zoowel de data van inschrijving als die van de uitreiking der plantjes zulten tijdig bekend gemaakt worden. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van secretaris der gemeente bedraagt 19. Gisterenavond is aan hen, die gedurende 2 jaren hetj voorbereidend militair onderricht hebben genoten, door den luitenant, belast met de leiding van dat onderricht, in het gebouw sDe St. Jorisdoele" uitgereikt het getuigschrift model W. waaruit blijkt dat zij voldaan hebben aan de eischen van mili taire bekwaamheid, omschreven bij het Kon. Besl. van 5 Sept. 1898 (Stsbl. no. 207). De bouw van 22 arbeiderswoningen te Hoek van Holland is, naar men meldt, ge gund aan den heer Wienhoven alhier. Te Rotterdam is gearresteerd en naar het parket van den officier van justitie overge bracht een Schiedammer, die 45 dagen ge vangenisstraf moet ondergaan; waartoe de rechtbank aldaar hem wegens wederspaxinig- hoid veroordeelde. Nabij de woning van den slager Suttorp stond in een bleekje van de Grofbaan een looden pomp. Deze is gisternacht afgezaagd en medegenomen, doch later door de politie te Oud-Delftshaven in beslag genomen toen een paar personen de pomp aldaar schenen te willen verkoopen. Op de nadering der politie wierpen de mannen de pomp weg en kozen het hazenpad. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Februari ingelegd in de Rjjks- piwtspaarbank f 11169.38terugbetaald f 8205.09. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2830. BURGERLIJKE STAND. Ocliuwd t 1 Maart. P. J. Clements, 24 jaar, en E. van der Vlies, 30 jaar. J. H. Ilarteveld, 27 jaar, en A, Visser, 27 jaar. Overleden 27 Febr. Lambertus Ilendrikus Jacobus de Groot, oud 7 dagen, Westvesl, Door het postkantoor alhier werden in 1899 verzonden 5943 stuks aangeteekende brieven. Ontvangen 5771 Totaal 11714 s Ontvangen werden 747 stuks binnenland- sche aangegeven waarde brieven ten bedrage van f 342217.93 K. Het bedrag der geldswaarde verzonden per nnQt Verzonden f 222376.09Va Uitbetaald aan postwissels -230245 32 A Totaal f452621.42 Ingevorderd werd door middel van post- kwitantiën, ad f 161920.62 verzonden 16815 st. tot een bedrag van 1348659.23s (waarvan f297181.51 betaald werd.) Totaal f510579.855. Per pakketpost werden ontvangen 10328 stuks, waarvan 489 uit buitenland. Per pakketpost werden verzonden 16957 stuks, waarvan 1175 naar 't buitenland. To taal 27285 stuks. Aan briefkaarten en postzegels werd ver kocht voor een bedrag van f 40023. Aan de Rijkspost-Spaarbank droeg het laatst uitgegeven boekje nr. 2382. Inlagen 2906 stuks ad f 70838.20. Terugbetalingen 847 stuks ad f48242.64. Maandagavond werd door den heer A. J. Versteve alhier aanbesteed het bouwen Tan een pakhuis voor rekening van den heer H. Poot aan de Landstraat. Voor het metselwerk waren ingekomen 3 biljetten, nl. van de heeren Gebr. Degeling f1238, D. L. Baauw f1085 en R. Maarleveld f1050. Voor het timmerwerk 8 biljetten, nl. van de heeren L. v. d. Linden f1484, H. Sthalie f 1414.14, Gebr. Kijne f1391, J. v. d. Ende f1378, A. de Kaan f1333, J. Brouwer f1420, B. v. d. Hoeven f 1212.12 en A. v. d. Valk f1069. Voor het verfwerk 6 bilj., nl. van de heeren W. J. de Korte f181, Johs. Drop f179, A. Wemmerus f 165, A. Vermeer f 160, J. Poot f149 en A, Roodenburg f136. Uier is een valsch bankbiljet van. f 40 ont vangen. 'Door Gebr. v. Deventer, bouwondernemers aihier, is aangifte gedaan van de ontvreem ding van ongeveer 4 M1 zand, liggende nabij het verkooplokaal op de haven. 'Toen de landbouwer C. H. hedenmorgen van Maasland kwam ryden, schrikte zijn paard op den Maassluisschen dyk van een hond, waardoor het een zijsprong nam met den wagen van den dijk reed en om viel, waarby genoemde H. een belangryke hoofdwond bekwam. Iemand die naast hem zat, kwam met den schrik vrij. Aan den wagen was belaogryke schade. H. heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld Aan het bureau van pohtie alhier zdjn als gevonden gedeponeerd Ben gouden oorknopje; een houten kin- derhoepelzes paar nieuwe Mompen; een passer; een vrouwenschorteen zwart kleed je waarin een woordenboek. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bdkoming vervoegen aan gemeld pohtiedm- reau. tferellde en verkochte onroerende goederen. Verkocht op "Woensdag 28 Febr. 1900. NotarisA. Knottenbelt. Het vischloggerschip, genaamd de vNoord- zee", gemerkt VL. 15, iaatst gevoerd door schipper J. van KestereD, groot netto 612/ioo tonnen en verderen inventaris, in veiling f5300.—, verkocht voor f5775.— aan den heer C. van Toor. Een woonhuis aan de Liesveidsche laan 14, groot 850 vierk. ellen, 1 in veiling f200l>, daarvoor verkocht, 2. in veiling f925, daarvoor verkocht. Een perceel weiland, aan den Holiërhoek- schen weg, te Vfaardinger-Ambacht, groot 73 vierk. roeden, 80 vierk. ellen, in veiling f 1100, verkocht voor f1350. Een woonhuis aan de noordzijde van de Oosterstraat no. 59, groot326 vietk. ellen, in veiling f 3800. Niet afgemijnd. Een kuiperij, aan de oostzijde van de Kortesteeg no. 17, groot 228 vierk. ellen, in veiling f3800. Niet afgemijnd. BURGERLIJKESTAND. Geboren 28 Febr. Bertha, dochter van H. Westhof en C. v. d. Kooij, 5e AcMersteeg Overleden t 28 Febr. Elisabeth Westerhout, oud 47 jaren, echtgenoote van Martinus Bakhuizen, Pad. Wilhelmina Johanna van der Slikke, oud 26 jaren, echtgenoote van Hugo Maarle- veld, Weeshuisplein. Heden is de heer Marten van Raalte 25 jaar als redacteur-verslaggever verbonden aan het „Vaderland", een feit dab in. de pers kringen veel belangstelling wekt, want hij heeft zich in de geheele pers veel vrienden weten te versahaffen. Door directie en redac tie van het „Vaderland" werden zijn verdien sten voor die ocraraat hedenochtend gehul digd, terwijl de Haagsche Journalisten-Ver- eeniging hem heden haar sdhriftelijken groet braoht, en de Nederlandsche Journalisten kring, aan de oprichting en instandhouding waarvan Iiiji een groot aandeel heeft gehad, van zijn belangstelling blijk gaf. Hedenmid- dig kwamen de Haagsche journalisten hem zooveel mogelijk en corps begroeten. De heer Van Raalte spreidde zdjn begaafd heden niet uitsluitend ten toon in het „Va derland", maar ook daarbuiten in couranten of in boeikvorm. Ook als correspondent van buitenlandsdhe bladen verrichtte hij veel. De heer M. van. Raalte werd heden bij> zdjn huldiging ter gelegenheid van zdjin jubi leum bij het „Vaderland", door den direc teur van dit blad, den heer C. A. M. van Vliet, toegesproken onder aanbieding van een geschenk namens de vennootschap. Te vens deelde de heer Van Vliet don jubilaris mede, dat ook bij de Regeering steeds met genoegen de nauwkeurige parlementaire ver- Sagen van de hand des heeren Van Raalte waren opgemerkt en dab heb H. M. de Ko ningin behaagd! heeft hem te benoemen tot ridder in de orde van IranjeéNassau. De (hoofdredacteur van het „Vaderland", mr. Macalester Loup, huldigde hierna, mede namens redactie, correctie en administratie, de verdiensten van den heer Van Raalte, onder herinnering aan diens verslagen o. a. van de bezweken der Koningin aan de ver schillende provinciën. In „Arti" te Amsterdam is gisteren een Vondel-tentoonstelling geopend. Er zijn boe ken, prenten, platen en handschriften van en over den dichter. Te Amsterdam is gisterenavond met succes opgetreden de Itaiiaansche klaviertrioos Ernosto Consoio, De s Fantasie" van Chopin droeg hij meesterlijk voor. Voor de rechtbank te Rotterdam stond he den terecht C. v. d. Have, koopman te Vlaar- dingen, wegens berooving van een zeeman, wien hij een horloge en f 17 ontstal. Ben politie-agent, die hem betrapte, arresteerde hem. De inspecteur van, politie, de heer F. J. Terlaak, had van KrayenJhrink cehoord dat hij het gestolen® aan een ander had over handigd. Bekl. heette het te liegen. Hij wil de een dochter van Krayenifcrink trouwen te gen diens zin, en daarom had Krayenibrink die leugen verzonnen. Deze zaak werd uit gesteld om alsnog Krayeribrink als rebuige te hooren. TWEEDE KAMÉR. Zitting van Woensdag 28 Februari. Leerplicht. {Ter volg.) De heer DE VISSER noemt als beswaren voorts oplo. ondermijning van de ouderlij ke macht; 2o. eenzijdige zware druk op de arbeiders3o. onrechtvaardigheid van een leerplichtwet zonder voorziening in stoffelij ke hulp voor de armen. Ook voert hij aan dat het schoolverzuim de indiening van leerplicht niet rechtvaar digt. Op paedagogisdüe en zedelijke gronden komt hij op tegen het beginsel van wettelijk sanction neeren van het schoolverzuim, in dit ontwerp neergelegd. Al deze bezwaren in aanmerking nemen de, acht hij de voordeden van leerplicht op deze wijize te duur gekocht, daarom wil hij het doel op andere wijze bereiken, nl. door te steunen het wetsontwerp tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Daarom kan hij het learplichb-ontwerp niet steunen. Ook de heer VAN KEMPEN be"treed het ontwerp, wegens het inbreuk maken op de rechten van de ouders door den Staat. Ook op andere gronden acht hij Ieerp'icht onnoo- dig en ongewenscht. Heden 11 uur voortzetting. Zitting van Donderdag 1 Mact. Per Telegraaf.) Bij het voortgezet debat over hst Leer- plidht-ontwerp betoogt de heer VAIN CTL- SE de noodzakelijkheid daarvan in 't. belang van orde en tucht en tear bestrijding van schoolverzuim, waarvan de statistieken geen juist beeld geven, en dat zeer belemmerend werkt op het onderwijs, ook ten nadeele van kinderen, die wèl ter school gaan. Spreker beriep zich op den onderwijis-inspecteur Fa- bius, die uit ervaring leerplicht gewenscht acht. tegen overschatting van de waarde van het L. O., merkte hij op dat het elementair on derwijs niet doel is, maar het middel tot ver dere ontwikkeling, en als zoodanig het een nationaal belang is. Voorts verdedigt spr. leerplicht tegen de geopperde bezwaren, daar bij o. a. ontkennende dat bij dit ontwerp méér dwang op de ouders wordt uitgeoefend dan bij andere wetten tot bescherming van kinderen, en er op wijzende dat reeds 11 ja- hen geleden de liberalen eensgezind voor leer plicht waren. De heer BRUMMEUKAMP bestrijdt het ontwerp dat belemmerend zal werken voor de onderwijzers, vooral van de vrije school; hen dwingen zal politic-dienst te verrichten, waardoor hun prestige wordt geschokt en hetgeen strijdt met hun eigenlijke positie. Een. ander beziwaar is dat door het ontwerp de vaccinedwang indirect wordt uitgebreid. De heer BASTERT bestrijdt ook het ont werp wegens het onnoodige van den dwang, de strafbepalingen., den administratieven om slag enz. Deze wet verheft z. i. een theorie tot beginsel, terwijl de practijk leert dat ook zonder strafbepalingen en dwang het school verzuim vermindert, en meer en meer bij' de ouders de overtuiging ontwaakt dat het kmd onderwijs noodig lïeeft. De heer D!E SAVORNIN LOBMAN be strijdt eveneens het leerplicht-ontwerp, waarvoor in den lande weinig animo is. Hij is nimmer voorstander geweest van dit treu rig beginsel, waarvoor onze natie te hoog staat. Wil men het stelsel van leerplicht uit het buitenland overnemen, men. doe het dan geheel mei Engelschen bijbelschen grondslag of volgens het Duitsche Priigelsysteem. Voorts zegt spr. dat hoe men ook goochelt met de statistieken, 't niet te ontkennen ;s dat het schoolverzuim vermindert. Daarbij komt dat het absolute verzuim voor een groot deel de schuld is van den Staat. Er zijn. andere middelen dan leerplicht om het verzuim tegen te gaan, nl. door uitbreiding van de schoolruimte, waartoe de Regeering door krasse bepalingen de gemeentebesturen moet dwingen, en voorts door de thans voor administratie-maatregelen voorgestelde ton nen gouds, te besteden, aan 't beloonen van getrouw schoolbezoek. Uitvoerig betoogt spr. dat het ontwerp van een verkeerd beginsel uitgaat, en zijn grootste bezwaren zijn dan ook lo. dat de Staat in de plaats treedt van de ouders, wier verantwoordelijkheid, daardoor wordt ver zwakt, eu 2o. dat de overheid vaststelt de re gels van de opleiding van elk burger, want het ontwerp brengt niet de school maar het kind onder den Staat. Hij acht 't een belee- diging voor de ouders dat zij geacht worden zidh aan veawaarloozing hunner kinderen schuldig te maken, wanneer zij hen niet naar school zenden. Ten slotte vergelijkt spr. den schoolstrijd hier te lande met den strijd tusschen de En gelschen en de Boeren, dewijl de voorstan ders van de vrije school steeds moeten vech ten tegen onderdrukken van de ontwikke ling dier school. De heer FERF verkreeg verlof later den Minister van Buitenlandsche Zaken te mo gen interpelleeren omtrent de moeilijkheden, die.de invoer van onze boter in Frankrijk heeft ondervonden. Opgemaakt werd de aanbevelingslijst voor raadsheer in den Hoogen Raad. Gekozen werd: Bij vierde stemming tot eerste camdidaat, jhr. mr. D. G. van Teijlingen, raadsheer in het gerechtshof te 's-Graivenhage, met 45 stemmen, tegen 38 stemmen op mr. G. H. van Bolhuis, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof bij derde stemming tot tweede candidaat rnr. Van Bolhuis, met 36 stemmen, tegen 24 op mr. Th. Heemskerk en eenige stemmen op anderen uitgebracht. Als derde candidaat werd gekozen mr. J. A. de Vries, advooaat te Amsterdam met 40 stemmen tegen 36 op mr. Th. Heemskerk. Morgen voortzetting van het d'ebat over leerplicht. Dé heer Ketelaar heeft een twaalftal amendementen voorgesteld, en wel: lo. in art. 1 om er voor te waken, dat alle lessen aan de school en in de klasse, door het «kind bezocht, gegeven, geregeld worden bij gewoond' en dus te voorkomen, dat leerlin gen slechts gedurende een klein deel van den schooltijd aanwezig zijn; 2o. in art. 2 te doen vervallen de tweede alinea, daar wettelijke sanctie van schoolver zuim zonder eenige reden dbor deen voorstel ler niet gemotiveerd wordt geacht; 3o. in art. 3, een toevoeging mót het oog op d'e scholen, waar kinderen beneden do 6 jaren worden toegelaten; 4o. in art. 7, en in verband daarmede ia art. 10, eea wijziging, speciaal doelende op verzuim wegens godsdienstig© redenen; öo. een nieuw artikel achter art. 11, i^L don.de: „Ouders, voegden en andere in art. 1 genoemde verzorgers zijn verplicht van elk verzuim der onder hun zorg staande school gaande kinderen aan het hoofd der school mededeeling te doen, met opgaaf der rede nen van het verzuim"; 6o. in art. 12 sub 5 achter „godsdienst plichten" in te voegen „het gewone cateche tisch onderwijs niet inbegrepen"; 7o. in art. 12 te bepalen, dat de tucht maatregel van verwijdering niet mag ge schieden zonder toestemming van den ar rondissementsschoolopziener; So. in art. 16 te bepalen, dat het hoofd dor schooi den betrokken Masse-ondeorwijeer moet hooren alvorens het onder sub 2o van dat artikel bedoelde verlof te verleenem - 9o. in hetzelfde artikel „tien school tijden," te veranderen m, „vijf schooltijden"; lOo. in art. 25 te bepalen, dat de schoolop- ziener bevoegd is, de lessen van hoiisonder- wijs bij te wonen, nita hij daarvan 2 maal 24 uur te voren aan de ouders ennheeft ken- nis gegeven. Door deze wijziging wordt de verplichting geboren tot die 'essen toelating te verlee- nen llo. in den tweeden titel niet te spreken van herhal ingsonderwijs, maar van „vervolg onderwijs" en „vervol gschooï" 12o, in art. 34 te lezen, dat het vervolg onderwijs ten minste 144 uren (het voorstel luidt 96 uren) per jaar worde gegeven, en weg te nemen de beperking, dat dit onder wijs juist moet worden gegeven in den avond. Pest. De Minister van Bimnenlandsche Zaken heeft Aden, Araibië, besmet verklaard gens pest. we- De werkstaking der siqarenmakers te Qroningen. Nadat het bestuur van de vereeniging van sigarenfabrikanten met het Arbeiders Secre tariaat heeft geconfereerd over de werksta king, is thans door de fabrikanten aan de stakers een voorslag gedaan. De fabrikanten stellen voor, dat de goed- koopere soorten sigaren voortaan niet meer gefabriceerd zullen worden en de grieven, welke door de stakers zijn ingebracht, opge heven zullen worden, behalve die over sigaren en uitschot. Zij, die thans den arbeid willen hervatten, zullen gelegenheid hebben ziet) tot 3 Maart aan te melden. -- Na dien datum zal, met het oog op con tracten, welke de fabrikanten gesloten heb ben, geen der stakende sigarenmakers meer aangenomen worden. (N. Gr. Ct.). Crescent. Dft jaar zal tusschen October en Novem ber bij de korpsen van het leger wielerwed strijden wordeu gehouden. Deze wedstrijden zullen plaats hebben in de plaatsen waar de staf van het regiment in garnizoen is en per regiment wordt f 50 bestemd voor prijzen. Lijk gevonden. Gisteravond is onder Wassenaar het lijk gevonden van don zee-officier v. H. van het Indische leger. Invoer van vleesch in Duitschland. De Rijksdagscommissie omtrent de vleesch- keuring heeft besloten dat na 31 December 1903 de invoer van vleesch, uitgezonderd reuzel en spek, geheel zal zyn verboden. Het heet echter dat de regeering verklaard heeft, zulk een bepaling niet te kunDen uit voeren. De Berlijnsche meubelmakers. De werkstaking van de Berlij nsche meubel makers breidt zich uit. Meer dan 3000 arbeiders hebben het werk nu reeds neerge legd of zijn, door de maatregelen van verweer der patroons, uitgesloten. AMSTERDAM, 1 Maart. Koffie goed ord. Java 39, Santos 23i/j. Suiker prij'sboudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering lagerMaart f 129 j Mei f132; Oct. f129, 130, PARIJS, 1 Maart. Spiritus. Maart frs. 37.75 April frs. 38. vier maanden van Mei fr. 38.25vier laatste maanden fr. 36.25. BERLIJN, 1 Maart. Spiritus per loco fr. 47.70. LONlDBN, 1 Maart. De avondbladen mel den uit Kaapstad van gisteren dat de Boe ren Zaterdagavond een hevigen aanval de den op Mafeking. Op alle punten werden zij teruggeslagen. Ben tweede aanval Zondag werd eveneens af geslagen, waarbij, de Boeren 40 dooden en gewonden, de Engelschen 2 dooden en 3 gewonden kregen. HOOiFDLAAjG-ER DIER BOEREN BIJ LADYSMÏIiTHi, 24 Febr. Acht-en-t/wintig ge vangenen, onder wie twee luitenants, zdjn1 hier aangekomen op weg naar Pretoria. Zij melden dat Ciery ziek is en Lyfctlefcon hot 'komsnando over heeft genomen. Buller s hoofdkWtrtier is in het verlaten Colenso. BOERHNILiAAGEtR BIJ IlADYSMETiH, 24 Febr. Gewonden brachten van de Tugela het bpricht aan vam een hevigen slag, durend tot laat in den avond van dein 23sten. Dé Engelschen deden vier pogingen om de posi tie vam (het Krugersdoip-fcommamdo te be stormen.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2