53"" Jaargang. Zaterdag 3 Maart 1900. No. 10181. Tusschen twee liefdes. 3 BUITENLAND. Duurgekochte overwinningen BINNENLAND. SCHIEDA11SCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- eri Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekYoor Schiedam en Ylaardtngen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. iiWPiülilT Prijs der Adverten tiën: Yan 1—7 regels fl. 0.90iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en,Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine advertentiën opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 2 Maart 1900. DB OORLOC!. Een ander oorlogsterrein. De bordjes zijn verhangen. Vier-en-een- halve maand is de oorlog gevoerd op Engelsch grondgebied. Nu kiijgt de Vrystaat, straks misschien ook Transvaal zyn beuit. In veler lei opzicht is dit voor de Boeren een nadeel. Hun land, hun velden en akkers, hun vee, hun huizen en dorpen loopen nu gevaar vernield of geroofd te worden de schade van den oorlog zullen nu de Boeren in hoo- gere mate te lijden hebben dan ooit. Ernstiger nog is, dat niet meer gehoopt mag worden op een algemeenen opstand der Hollanders in Zuid Afrika. Nu de Boeren de Kaapkolonie ontruimen voor zoover dit niet reeds geschied is, en overal, in de Kaapkolonie, in Natal, aan de Westgrens de door ben bezette districten weder hebben moeten pi ijs- geven, zal het Holiandsche element zeker niet in opstand komen tegen de Biitsche regee ring. Van dien kant hebben de Boeren, althans zoo lang de krijg niet weder een anderen keer neemt, niets te verwachten. Op het gebied van den Vrijstaat zal de strijd nu eerst woeden. Daarheen zijn de Boerenkommando's uit alle richtingen toege sneld om den erfvyaud te weren. Een spoorlyn, die Hariysmith verbindt met Kroonstad, in het Noorden van den Vrijstaat, moet door de Boeren zijn aangelegd, om de Natalsche kommando's in staat te stellen zich haastig terug te trekken naar het hart van den Vrijstaat. Die afmarsch der Boerenmacht uit Natal is in uiterst korten tijd geschied en levert weer een bewijs van de bewonderenswaar dige wijze waarop de Boeren zich verplaatsen. Want Ladysmith is niet ontzet; het is zooals wij gisteren reeds te kennen gaven door de Boeren viygelaten. Generaal Bulier is er eindelijk in geslaagd naar Lady smith door te dringen, maar alleen by de gratie der Boeren. Van lord Roberts' verdere plannen hooren wy niets. Wij vernemen alleen dat lord Kitchener den opmarsch der troepen in de Kaapkolonie, te Rensburg, leidt. En een ge rucht zegt dat generaal French met cavalerie Bloemfontein is binnengetrokken, maar op het 'ministerie vun oorlog weet men er niets van. Onmogelyk schijnt het niet dat de Boeren Bloemfontein moeten opgevenhet schijnt dat het midden van den Vrystaat niet ge schikt is voor hun vechtwijze, en dat eerst in het Noorden, bij Kroonstad, het ruwe bergachtige terrein begint waarvan de Boeren zoo uitnemend profijt weten te trekken. Een belangrijke vraag is: Wat is er met het gros van Cronjé's troepen en zyn zwaar positie-geschut gebeurd Waarom heeft Cronjé zich met zyn 4000 man aan het groot gevaar gewaagd van te moeten capitu- leeren Waarom heeft hij niet een poging gedaan, in een der eerste dagen om zich door de Engelschen heen te slaan Kan het wellicht zijn doel geweest zijn lord Roberts by Paarde- berg zoo lang mogelijk tegen te houden, ten einde zyn hoofdmacht de gelegenheid te geven DOOR CHARLOTTE M. BEAEHME. 53) „Ik zal heel geduldig zijn," ging zij met een harfaverov eren den glimlach. voort, „zóó geduldig dat je bij je zelf zult zeggen„Dat ikan Lady May niet zijn." Ik zal je v uzorgen izooals ük het een mijner lievelingsbloemen zou doenals ik die zag kwijnen, dan zou ik ze opkweeken, verzorgen, liefhebben, en alle schadelijke invloeden er van wegnemen. Er zal precies hetzelfde met jou doen." Haar gelaat gloeide van geluk, en toch had hij de geheele wereld willen geven om haar te ontkomen. Den vorigen avond was hij als het ware overvallen, en had (hij geen poging gedaan owi haar liefkooemgen te ontvluchten. Maar thans, nu zij over hem heen. boog, met haar lelie-blanken arm om zijn hals geslagen, terwijl haar geurig haar zijn wang beroeraé en haar blanke, warme hand bij de zijne lag, durfde hij haar zelfs niet aanraken. Hij noemde zichzelf eeru lafaard en een trouwe- looze, maai todh niet trouweloos genoeg om dat te doen, om met zijn lippen het gelaat te liefkoozen, dat zoo dicht bij het zijne was. Heb meisje voelde zich verbaasd, maar toen gegriefd door zijn koelheid. Ziji kon weinig vermoeden, welk een kwelling zij hem be reidde. „Heb doet je blijkbaar niet zooveel genoe gen mij biji je te zien als gisteravond, Clin ton," zedde zij ten laatste. een goed-verdedigbare stelling te bezetten Het lijkt ons geenszins onmogelijk. Ten Zuidwesten van Paardeberg is een sterke Boerenmacht gezien. Wij denken dat dit de uit de Kaapkolonie terugtrekkende Boerenkommando's zijn. Te bejammeren is het dat de Boeren, nu zij toch Ladysmith hebben opgegeven, niet eerder naar den Vrijstaat zijn getrokken. Misschien had Joubert Croujé kunnen redden. Aan den anderen kant kan het ook zijn voordeel hebben gehad, Buller zoo lang mogelijk tegen te houden. Wtj zyn er benieuwd naar, waarheen de Natalsche kommando's zijn getrokken en of de Boeren de passen in de Drakensbergen sterk bezet hebben gelaten. Vermoedelijk wel. hebben de Engelschen behaald, in de Vrijstaat, maar vooral in Natal. De beide telegrammen van Boerenzyde in ons vorig nummer, die blijkbaar door de Engelschen zyn geheim gehouden tot na de overwinningen, wyzen daar reeds op. Vooial in de gevechten van Vrijdag en Zateidag hebben de Engelschen zware verliezen gele den, en zy hadden de handen zóó vol met deu vijand dat de gewonden drie dagen lang onverzorgd op het slagveld hebben gelegen. De gevechten van Vi ydag en Zaterdag heb ben bovendien tot niets geleid. De Boeren wezen alle aanvallen van hun tegenstander eneigiek af. De Iersche troepen, de Con- naugt's en de Inniskiliings, zyn er geducht geteisterd. Zaterdagavond deden de Boeren een aanval op de brigade Hart die evenwel werd afge slagen. Daarop werd door de Boeren een door Buller gevraagden wapenstilstand toege staan, volgens welken beide partijen wel zouden mogen voortiukken, evenwel zonder te schieten. Blijkbaar hebben de Boeren in dien wapen stilstand alleen een dag winst gezien voor hun terugtrekkende kommando's. Zondag avond werd de strijd hervateen aanval der Boeren op de Erigelsche linkerflank werd toen afgewezen. Dinsdag eindelijk kon Buller de stelling der Boeren nemen, en kon hy Ladysmith ontzetten, daar het door de Boeren werd prijsgegeven. Uit Buller's laatste telegram maken wy op, dat het met White's troepen met zeer goed is gesteld. De arme kerels hebben ook groote ellende geleden. Hun volharding in het door staan van dit beleg verdient zeker een woord van lof. Uit nadere bijzonderheden over Cronjé's overgave blijkt nog dat de Canadeezen voor het aanbreken van den dag de Boeren tot op 100 meters waren genaderd. Onder een moordend vuur wierpen de mannen echter schansen op en zetten de sappeurs hun loop graven voort. De duisternis was daarbij in het voordeel der Engelschen. Plotseling ging er groot gejuich op onder een regiment dat op een heuvel was gelegerd Cronjé, het nuttelooze van verderen tegen stand inziende, had de witte vlag laten op steken. Volgens den correspondent der Daily News" had een deel van Cronjé's troepen zich 's nachts door de Engelschen weten heen te slaan. Het komt ons voor dat de corres- „Integendeel, nog meer, al® het mogelijk is," zeide hij. „Elkeen keer dat ik j© zie, wordt het geluk je te zien grooter, May en, de smart, van je te moeten scheiden, bitterder.' „O, nu ben j© weer als vroeger," zeide zij, „weer als de Clinton die woedend-jaloerscïi of dol-veiiiefd placht te zijn. Ik kende den kalmen, koelen, bedaarden man bijïia met, die hier zit." „Ik ken mijzelf kwalijk," antwoordde hij Zij legde haar mooie, zachte wang op zijn lliand. .Omdat je zoo gelukkig bent," zeide zij „Omdat je zoo verrukt bent, dat je weer bij mij bent. O liefste lieveling, wat doet het mij leed dat je toen bent weggegaan." „Mij ook," herbaalde hiij op een toon zóó oprecht-hartstochtelijk, dat zij, bijl zidi zelf zeide dat zij zich toch wel moest vergist heb ben door hem voor koel of veranderd te hou den. Maar nog raakte (hij haar niet aan noch Hemde hij haar hand in do zijne of legde zijn hand liefkoczend op haur gouden haai-. „Hij is bleu geworden," zeide zij bij zich zelf. „Hij is bang voor mij; hij herinnert zich alleen mijn grillen en nukken en denkt niet aan mijn liefde." Zij schoof haar stoel dichter naar hem toe en dacht glimlachend bij zacfhzelf, dat het nu haar beurt was om het hof te maken. Zij be gon met hem te spreken zooals zij, gewoon was, op die luchtige, tintelende wijize, waar op mannen, zoo gaarne de vrouw die zij lief hebben, hooren spreken, zelfs over bagatel len. Zijais ondanks vermaoikte zij hem"; hij vergat zijn zorg en zijn verdriet door naar haair te luisteren. Zij bezat een deel humor pondent dit alleen meldt om liet geringe cyfer van Cronjé's troepen te verklaren. Cronjé's houding na do overgave wordt kalm en waardig genoemd. Hy zeide alleen dat de overgave onvermijdelijk was geworden. En blijkens de beschrijvingen die de oor logscorrespondenten van Cronjé's laager geven, was dit ook zoo. Mondkost was er bijna niet meerwat er was, was bijkans oneetbaar. De ossenwagens waren verkoold; ovsial lagen nog onverzorgde gewonden en lijken van menschen en paarden. Engelse he geestdrift. Er was reden te over gisteren voor da Engelschen om te juichen. Cronjé gecapitu leerd, Ladysmith ontzet, generaal Clemens weder te Colesberg; 50 Boeren gedood, 123 gewond, 300 vermist bij de herovering van Jamestown door generaal Brabant (welke cijfers o. i., al heeten ze door de Boeren ver schaft te zyn, ons te hoog toeschijnen), waarlyk, er was wèl aanleiding om te juichen. De geestdrift te Londen was dan ook alge meen. De vlaggen werden ontplooid, in troepen trok men door de straten, juichende, zingend, met de portretten van White en Buller op de borst, zwaaiend met de Britsche kleuren. En men drong de beurs en nnderegebouweo binnen, overal nieuwe geestdrift wekkende. De scholen en de kantoren waren meeren- deels geslotenop sommige ïhoeken" der beurs werden geen zaken gedaan. De dag wa geheel gewijd aan nationale vreugde. De klokken beierdenin de kerken werd van de overwinningen gewaagd, door tegen standers van den oorlog om op vrede aan te dringen, 's Avonds werd op verschillende plaatsen geïllumineerd. Aan White en Buller werden telegrafische gelukwenschen gezonden door de hoogge plaatste autoriteiten, de Koningin en den prins van Wales vooraan. De Koningin seinde aan Buller o.a. »Met de diepste droefheid heb ik gehoord van de zware verliezen die mijn dappere Iersche soldaten hebben geleden. Ik wil u myn deelneming en mijn bewondering uit spreken voor de schitterende eigenschappen die zij in het gevecht gedurende deze ver moeiende operaties overal aan den dag hebben gelegd." Men zou byna een verwijt over het ofleren van zooveel bloed in deze regels lezen. Niet minder groot is de veriukking te Kaapstad geweest. Maar daar heeft men den indruk bedorven door by ïOns Land" en de »South African News" de ruiten in te gooien. Te Kaapstad is men ook, naar de »Times" verneemt, ontstemd over den eerbied waar mede Cronjé en zyn mannen worden behan deld. Men had hen daar zeker door lansiers willen laten afmaken. Te Belfast heeft de tijding van het ontzet van Ladysmith aanleiding gegeven tot bot singen tusschen manifestanten vóór en tegen den viede. Gemengde Dfededecllngen. Op een in 't oog loopende plaats spreekt de »St. James Gazette" over de versterking der Frarische bezetting van Madagascar, voorloopig door een regiment van het vreem denlegioen dat vroeger onder bevel van De Villebois-Mareuil stond, den Franschen kolonel en sommige: vau haar verhaaltjes waren zoo grappig, dat Giet onmogelijk was er met om te lachen. Zij kon zoo goed typeeren en ïmi- teeren, dat Sir Clinton nu en dan in een schaterlach. uitbarstte. „Zoo is het beter," daclit Lady May bij zichzelf, hem hooiende lachen. Allengs lokte zij hem uit zijn koele terug houdendheid; zijn vroolijklieid scheen mef de hare te stijgen. Hij lachte, praatte, schertste op zijn vroegere wijze; alleen zag zij die hem zoo nauwlettend gadesloeg, nu en dan een schaduw over zijn gelaat glijden, een uitdrukking van zorgelijke, pijnlijke ge dachten. Wat kon daar de reden van zijn Maar zij was niettemin reeds verheugd over de vorderingen die zij gemaakt had. „Het Was of de bordjes verhangen waren," dacht zij, „en ik hein he-hof te maken en voor mij te winnen had." Het duurde ifiet lang of haar innemend heid, haai1 uitnemende schoonheid en haar bijzondere gratie hadden haar macht over hem weder doen gelden, en hij praatte met haar of da tijd hen nooit gescheiden had. Het eenige verschil dat zij opmerkte, was dat hij geen poging deed om haar te liefkoo zen hoe ducht (haar zachte, blanke hand ook bij de zijne lag, de zijne deed geen moeite die te drukken. Zij herinnerde zich hoe hij vioeger placht te smecken om één drulkje van haar hand. Wat 'had hem toch zoo ver anderd? Plotseling kwam de gedachte biji haar op (lat hij die gedragslijn, had aangenomen, meenende haar daardoor aangenaam te zijn daar zij altijd zoo schuchter en terughou dend jegens hem was geweest, had hij een die nu in het Boeren-leger is; later zullen echter meerdere troepen volgen. Daar het Fransche departement van oorlog tot nu toe wegens het moordend klimaat van het eiland principieel tegen iedere onnoodige versterking der bezetting is geweest, daar Madagascar bovendien per stoomschip slechts drie dagen van Afrika verwijderd is en in geval van oorlog Zuid-Afrika bedreigt, spoort liet blad aan tot waakzaamheid. Volgens de sFigaro" zal president Loubet morgen een afgezant van Mc Kinley in plech tige audiëntie ontvangen, die hem een ter herinnering van Lafyaette geslagen penning komt overhandigen. Volgens de sManch. Guardian" zal ter dekking der oorlogskosten de inkomstenbe lasting verhoogd Worden met 4 pence (20 c.) per pond sterling (f 12) inkomen, de sterkste verhooging die ooit is geschied. Bovendien zullen de rechten op bier en whiskey zeer verhoogd worden. D-> ^Liverpool Courieri' zegt datdeTrans- vaalsche goud mijnen sterk belast zullen woi den. Eerst hebben en dan belasten I Lord Rosebeiry heeft het voorzitterschap van de Midlothian Liberale Vereeniging neer gelegd c-n zal ook zyo relaties tot andere Schotsche liberale vereenigingen verbreken. Verscheiden Londensche bladen zien daarin een aanwijzing dat Roseberry zich uit de actieve politiek zal terugtrekken. Waarschijn lijker echter is, dat hij ontstemd is door de voorkeur die de Schotsche liberalen toonen voor Sir Henry Campbell-Bannerman boven hem. Dr. Jameson moet te Ladysmith ernstig ziek zyn gevonden aan buiktyphus. De Engelsche gezant te Weenen is naar Londen vertrokken. Onmiddellijk werd gezegd dat dit in ver band stond met een poging tot ïntervernie der mogendheden in zake Zuid-Afrika. Het is reeds tegengesproken. In den Duitsche Rijksdag verklaarde de minister van buitenlandsche zakenVon Bulow, op een vraag van den sociaal-democraat Gradnauer over de houdiug der rijksregee- ring tot de Haagsche conferentie: »Ons streven is steeds dat de vrede niet verstoord zal wordenwy hebben geen waarborgen, dat dit ook van andere zijde geschieden zal en daarom moeten wij voor bereid zyn. »Wy hebben met blijdschap deelgenomen aan den arbeid der Vredesconferentie, nadat was vastgesteld, dat de territoriale nstatus quo" niet zou worden gewijzigd. Aan de ver plichte ai bitrage konden wij ons echter niet onderwerpen. Wy kunnen daarover slechts beslissen bij voorkomende gevallen." Havas deelt officieus mede dat de minister van oorlog, generaal De Gallifet, ontkent eenige poging te hebben gedaan om in de zaak-Zola tusschenbeide te komen. De abbé Ardant, eigenaar der iCroix" te Limoges, die door minister Millerand in een redevoering aldaar beleedigd meende te zijn, had een aanklacht ingesteld. De rechtbank verklaarde zich echter, waar Millerand die redevoering had gehouden in zyn qualiteit zelfde gedragslijn aangenomen, met de bedoe- ling het haar naar den zin te maken. „Ik ben óók veranderd," dacht ziji „Ik was zoo trotsch, zoo hooghartighij denkt dat ik een godin ben die men aanbidt, niet een vrouw die men liefheeft." Al had zij hem dus «enigermate terugge bracht tot zijn vroeger standpunt, toch voel de Lady May zich eemgszins teleurgesteld. Zij zou gelukkiger zijn geweest als luji haar plotseling in zijn armen gesloten en gekust en "uzegd had „Hom, laat ons goede vrienden zijn, en het verledene begraven, lieveling." Maar hij' deed nets van dien aard. Hij sprak zeer opgeruimd zoolang heb gesprek liep over onderwerpen van algemeenen aard, maar zooara het persoonlijk weid, werd hij stil. Hijl praatte over politiek, literatuur, kunst, de nieuwtjes van den dag, hun ver schillende vrienden en bekenden, maar noch over zich zelf noch over haar. Het geluid van de bel voor de lunch schrikte liaar op; dar tel keek zij naar hem op. „Clinton, ons heerlijk uurtje is alweer voorbij; daar gaat de bel voor de lunch. De morfen is om en keert nooit terug." „Keert nooit terug," herhaalde hij bij zich zelf. „Met al zijn smart en zijn geluk keert de morgen nooit terug!" Zij gingen naar de eetkamer, waar miss Lockwood hen met een glimlach op het ge laat te gemoet kwam. Miss Lodkiwood had bij zich zelf overwogen dat d© jongelieden, nu wel hun huwelijksdag zouden bepaald heb ben. En toen Lady May naar haar kamer ging oan iets aan haar toilet te veranderen, volgde de oude dame haar. als minister, onbevoegd om van de zaak kennis te nemen. Volgens de sManch. Guardian" is het tele gram van keizer Wilhelm zóó gesteld dat het de Boeren niet kan beleedigen. Het hul digt alleen in korte woorden de dopperheid der Engelsche troepen. Den 25sten Maart wordt te Dyon het standbeeld van Garibaldi onthuld. Volgens den correspondent der aDaily News" te Odessa gaan in den loop van dit jaar 40.000 man Russische troepen naar het Verre Oosten. Verscheiden leden der republikeinsche parly van beteekenis zyn van oordeel dat president Mc Kinley zich door zyn partij kiezen voor Engeland zeer veel kwaad heeft gedaan. Het denkbeeld van een bondgenoot schap met Engeland schijnt steeds minder vatbaar voor verwezenlijking, daar het de groote meerderheid van het Araerikaansche volk tegen de borst stuit. Tweede Kamer. By de te Maastricht gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer is de heer M. de Ras herkozen met 956 stemmen. Op mr. Haex werden 703 stemmen uitgebracht. Gestichtenvret. De Minister van JuHitie heeft een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de wet van. 3 Januari 1884, tot aanwijzing der ge stichten waar, hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, en van aanver wante gestichten. De strekking van het wetsvoorstel is, om de bijzondere strafgevangenis voor vtouiwen te Goiinchem aan te wijzen als het gesticht voor tot gevangenisstraf van meer dan 3 maanden en niet meer dan 5 jaren veroor deelde vrouwen, die voor het verblijf in de oei wegens ouderdom of lichamelijke gesteld heid ongeschikt zijn. Dit ikan volgens den Minister geschieden omdat die gevangenis voor een groot deel onbewoond is en het zidhi niet laat aanzien dat in dien toestand veran dering zal komen. Voor aanraking met da overige in het gesticht zich bevindende vrou wen behoeft geen vrees te bestaan, dewijl de verschillende categorieën door het aanbren gen eener weinig kostbare afscheiding in en kele zalen volkomen van elkander kunnen worden afgezonderd. Bij Kon. besluit is Martinus Van Raalte, journalist te 's Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Qranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan P. Peters, tuinman te Twelloo, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Bij Kon. besluit is verleend de eere-me daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in goud, aan C. J. Broers, procu ratiehouder der firma J. M. Van Kempen en Zonen, fabrikanten van gouden en zilveren werken te Voorschoten. Blykens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. ïndië van 1 Maart wordt de Gouv.- koffieoogsi op Java voor dit jaar thans ge raamd op 213.000 picol. „Ia alles in orde, lieve?" vroeg zij, nieuws gierig. Lady May wist zelf niet waarom zij zucht te, toen zij: antwoordde: „Ja zeker volkomen in orde." „En héb je mij dan niets te zeggen V' ging de oude dame voort „In 't geheel niets?" Weer kwam er een vaag gevoel' van. teleur stelling over Lady May. „Wat zou ik voor nieuws hebben 3" vroeg zij een weinig wrevelig. „Ik dacht," zei miss Lockwood, „dat jullie misschien je huwelijksdag zoudt bepaald' hebben." „Daar is nog tijd genoeg voor," zei Lady May met een luchtig lachje. Maar in dat lachje klonk toch iets gedwongens. „Ik weet dat je main, vragen niet onbe scheiden zult vinden, May," zei mis® Lock wood weer. „Want jouw belangen zijn de mijne, en jouw verdriet en vreugde evenzeer. Heeft Sir Clinton niet over den trouwdag gesproken 3" „Nog niet," lachte Lady May. „Ik denk dat hij nog niet geheel bekomen is van zijn verbazing, mij terug te zien," Zij (had bij die woorden gelachen!, maar zij bekende zichzelf dat Bet iets vreemds was. Zij was deu geheelen morgen met Sir Clinton, alleen geweest, en hij had geen woord van liefde tegen haar gesproken hijï had zélfs niet van trouwen gewaagd, hij die vroeger nooit moede werd haar té smeeken, deu dag te noemen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1