STADSNIEUWS. lEAAItblNGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. R e c li i z a k e n. Landbouw m Yeeteelt. sport; Staten-Generaal. Gem engd K i e uw s. 1 F. W. N. IRtgenholtz f. Met leedwezen zullen zeker velen vernemen dat te Grand Rapids, op 17 Febr. in den ouderdom van 60 jaar ia ovet leden de lieer F. W. N. Hugenholtz, vroeger predikant ie Sandpoort en redacteur van j> De Hervorming" laatst voorgauger van de Vrije Hollandtche Gemeente te Grand Rapids. Hedenavond wordt de tot ambassadeur te Bern benoemde Fransche gezant te 's-Graven hage, de heer Bihourd, door H, M de Ko ningin ontvangen ter aanbieding zijner temg- roepingsbrieven. Daarna blijft de gezant ten Hove dineeren. De kolonel P. R. Goudschaal, commandant van het 7e reg. inf. te Amsterdanzal binnenkort den dienst met pensioen veriaten. De predikanten dr. 11. Bouman, W. A. Dekker, J. Karssen en C. W. M. Piet en dr, J. H. A. van Dale, geneesheer-directeur var jVeldwyk" en voorts verschillende ouderlin gen, hoofden van scholen eo onderwijzers hebben allen, die tot de Gereformeerde kerken behooren, per circulaire uitgenoodigd tot het bijwonen van een samenkomst Donderdag 8 Maart in het gebouw ïlrene" te Utrecht, tot behandeling van deze vtagen a, Wat staat ons als gereformeerden te doen teg de steeds toenemende drankzuchtb. Is het gewenscht en mogelijk te komen tot een zelfstandige vereeniging op gereformeerden grondslag Het Transvaal-comilé te San Francisco heeft dezer dagen 1000 dollars naar dr. Leyds gezonden, terwijl tevens maatregelen worden genomen door genoemd comité tot het zenden van een Caüfornische ambulance voor de Boeren, bestaande uit 50 of 100 man. Naast de Wilhelmina Society aldaar is thans ge komen het Transvaal-comité, bestaande uit meer invloedrijke Amerikanen. Gisteravond vierde de Chr. Jongel. Ver eeniging „De Heere zal 't voorzien." alhier, in bet Vereenigiifgslokaal aan de Broersvest haar 14de jaarfeest. Opgewekt ging bet er toe en daarvoor en voor de meeste geleverde werkzaamheden zorgde de letterkundige on- derafdeeling „Welsprekendheid". De wed strijd in voordragen liep uitstekend af. De jury, bestaande uit de predikanten C. I. v. d. Broek, P. C. A. HaLffman en A. Tap, mocht onder daverend applaus den len prijs toekennen aan den lieer M. Molirinj. Twee 2e prijzen, waarvan er een door de Jury was beschikbaar gesteld, werden behaald door de beeren C. W. v. Eerden en D. van der Zee. De gehouden samenspraken vielen ook zeer in den smaak en de zangdub van „Welspre kendheid", onder leiding van den lieer G. v. d. Zee mocht veel eer te beurt vallen. Hoogst voldaan keerden de saamgekome- nen huiswaarts. Voor W. van M. en diens vrouw zou in de laatste helft van dit jaar de datum aan breken, waarop zij voor 50 jaren in den echt verbonden werden. Dien dag wenschte het echtpaar natuurlijk feestelijk te herdenken, en daar feestdagen duur zijn, waren zij reeds sedert eenigen tgd bezig daarvoor geld over te sparen. Iemand die dit blijkbaar wist, heeft daar van schandelijk misbruik gemaakt. Terwijl v. M. en zjjn vrouw afwezig waren, is men met een sleutel in de woning gedrongen, heeft daar het sleuteltje van het kastje van de gewone plaats weggenomen, de lade ge opend en daaruit de samengespaarden schat gestolen. Toen de beide oude lieden terugkeerden, vonden zy huisdeur en iade geopend en het geld verdwenen. Men begrijpt hunne teleurstelling. SpringvloedZaterdag 3 Maart te 5.40 nam. Gisteravond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen schol en spieringde prij zen waren schol f0.50 tot 1.25, spiering van 15 tot 27Vs ct.hedenmorgen waren aange voerd 3 manden scholde prijzen waren f0.75 tot 1.05, alles per koop. Gevende en verkochte onroerende goederen. Geveild2 Maart. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een woonhuis en erve, Lange Kei ksiraat 80, groot 66 vierk. ellen, f1960. Twee woningen en erven, Lange Achter weg 49* en 49J, groot 51 vierk. ellen, f 205 en f110. NotarisH. B. E. Blaissh. Een heerenhuis met overbouwde gang en open plaats, Lange Haven 87, groot 96 cen tiaren, 13580. Een pakhuis met 2 zolders en daarnaast staand gebouwtje, "Westvest 72, achter perc. I, groot 1 are 29 centiaren, f1500. Een mouterij, kunnende 7 last storten, met erf, Lange Nieuwstraat 459, uitkomende aan de Nieuwe Haven, groot 3 are 92 cent., f3360. Een winkel- en woonhuis, Zwaansteeg 9, groot 32 centiaren, f760. NotarisW. A. van Doi.der. Een woonhuis met bovenwoning, binnen plaatsje, open plaatsje en erve, Raam 25, groot 80 centiaren, f 1680. BURGERLIJKE STAN D. Geboren 1 Maart. Maria, dochter van A. Koster en A. van 't Hof, Steenstraat. Simon, zoon S. Rosman en Eysberg, Broersvest. Catharine Johanna, dochter van J. B. Vasseur en K. Mooij, Noorderstraat. 2 Maart. Anne, zoon van N. van Albade en T. Smidt, Heerenstraat. Overleden t 28 Febr. Bernardus Hendrikus Bakker, oud 40 jaar, Munnikenbuurt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd I Mant. A-ifianus Hpibrecht Verkade en Jorina Veliekoop. Jacob Poot en Grietje Willemina de Jong. Jacob van Toor en Wilhelmina Bos. Geboren 1 Maart. Huibrecht, zoon van H. de Ligt en J. v. d. Berg, Bioarssleeg. Dirksje, dichter van J. van Driel en J. v. d. Linde, Spoorsingel. 2 Maart. Abraham, zoon van C. P. v. d. Plank en A. v. d. Ster, ie Maassleeg. Overleden i 1 Maait. Helena Elizabeth Huurman, oud 55 jaren, echtgenoote van Jan Barends 01- denhove, le Iloogstceg BUliGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 23 Febr. tot 2 Maart 1900. Geliuvrd Johannes lvoitteveren Geertruida Westein. Geboren Cathaiina Maria Sophia, dochter van H. Th. Nieuwenliuizen en A. Prins. Fredenk Johannes, zoon van J. Balsteen enJ.Henne- vaoger. Jakob, zoon van J. Hollaar en C. P. Verhey. Johanna, dochter van A. Rijke en M. de Niet. Overleden Dirk de GraafT, oud 58 jaar, echtg. van G. S. Slottje. Johanna Messernaker, oud 78 jaar, echtg. van P. Haider. Jacoba van Urk, oud 5 jaar. Pieter Klejjn, oud 31 jaar, wed. van P. Linnet. Z jndag geeft de Ned. Opera in Rotterdam Hérodiade, eene opera die buitengewoon ge roemd wordt. »Dood voor de Wet", dat nu door den Grooten Schouwburg te Rotterdam wordt opgevoerd, is volgens de recensies der bladen, een zeer voldoend drama. Sar Peladan, wiens huwetyk met een rijke weduwe twee jaar geleden nogal opzien baarde, gaat, volgens de nFigaro", scheiden. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren nog J S., 20 jaar, los werkman te Schiedam, wegens poging tot diefstal door middel van braak en inkhmming tot een jaar gevangenisstraf. Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich gisteren te verantwoorden S. H., 26 jaar, stoker, geboren te Schönlanke, O. W., 28 jaar, stoker, geboren te Breslau en K. A. R., 7 jaar, zeeman, geboren te Etberfeld, wo nende te Rotterdam. De dagvaarding legde hun ten lasteals zouden zy op 7 Nov. 1899, te zamen en in vereeniging te Rotterdam P. A. A. Strasse hebben mishandeld, bij welke gelegenheid een hunner hem tevens moedwillig meteen stuk hout op zijn hoofd heeft geslagen, ten gevolge waarvan de schedel in verschillende richtingen is gebroken en de geslagene een hersenschudding heeft bekomen, waaraan hij op 10 Nov. 1889 is overledenalthans als zouden zij met hun drieën aan een aanval op gemelden S, hebben deelgenomen, waarby de geslagene door den derden beklaagde met dat stuk hout werd geslagen; althans als zou de derde beklaagde S. met een stuk hout hebben geslagen met het gevolg als gemeld. Na het verhoor van een 15-tal getuigen, eischte het O. M. tegen de beide eerste be klaagden 3 maanden en tegen den derden 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank verleende de onmiddellijke invrijheidstelling. Verdediger was mr. P. H. Lammers. In. een dezer dagen gehouden. vergadering der vereeniging „het Westland" werd o. a. medegedeeld, dat in zake het onderzoek van. Schiedammer mest 10 proewen gextoanen wer den, die uitwezen, dat Schiedammer mest een zeer goede is, doch bij intensieve cultuur, die steeds moer doordringt in het Westland, aanvulling behoeft. Het eerste „Crescent Bulletin" voor dit jaar is weer verschenen „als opening van het nieuwe rijsedzoen", zooals het in een artikel tje luidt. Wij hopen het voor de Crescents en voor de berijders, ook zelfs voor de met- fietsers. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 Maart. Per Telegraaf.) 'Bij het voortgezet debat over het Leer plicht-ontwerp vorderde de heer HARTE VAN TECKLENBURG op verschillende gronden van den Minister de bewijslevering dat van staatsrechtelijk standpunt leerplicht absoluut noodzakelijk is, want eerst in. dat geval is deze feitelijke dwangmaatregel ge wettigd. Tot nog toe is z. i. de Minister 'e kort geschoten in het bewijzen van. die nood zakelijkheid. Zijn geheelc bewijsvoering, al thans wat betreft het kwaad van het absolu te schoolverzuim, was een onafgebroken mis lukking. Zijnerzijds veroordeelt spreker den leerdwang, wegens de beperking van de vrij heid der ouders, de stijging der kosten voor Staat en gemeente {waartoe de plidhtverzui- mende minderheid niets bijdraagt1» en den grooteren invloed van de onderwijzers. Ver der drong spr. aan,bij aanneming van het ontwerp, op hoogere subsidieering der bijzon dere scholen, en daarom vroeg hij van den Minister de pertinente verklaring of het bij zondere onderwijs volle of gedeel telij- k e vergoeding krijgt voor de vermeerdering van kosten voor dat onderwijs uit leerplicht voortspruitende!. 'De heer MAOKAY betoogt dat men eerst de werking van de ouderlijke justitieel© wet ten had moeten afwachten. Met tal van cij- fers toont hij, aan dat het absolute school verzuim. uiterst gering is en dat verzuim nog voor 't grootste gedeelte verklaard wordt door lichamelijke en geestelijke ongeschikt heid van de kinderen. Ook Ihet betrekkelijk schoolverzuim wordt door den Minister zoo ongunstig mogelijk voorgesteld. In Engeland waar leerplicht is, is do toestand van het verzuim ongunstiger. Een der bezwaren van spreker is o. a. ook dat de vrijheid der school wordt aangetast. Want door het ontwerp verkrijgt de Staat hot recht tot het decreteeren van de school vakken voor allo bijzondere scholen. De heer KERDIJK wenschte den Minis ter geluk met zijn arbeid. Hij verklaarde den ommekeer van inzichten der vrijzinnigen. Een der redenon daarvan was dat men thans veel meer dan vroeger aandacht is gaan schenken, en veel meer beteekenis is gaan hechten aan het betrekkelijk schoolverzuim Spr. betoogt voorts dat er besliste voorstan ders van het bijzonder onderwijs vóór leer plicht gezind zijn, en dat er van belemme ring van gewetensvrijheid door het ontwerp geen sprake is. Bij dit ontwerp wordt de vrij heid der ouders met méér aan banden gelegd dan bij do Arbeidswet. Bij aanneming moet overgegaan worden tot herziening van de wet op het lager onderwijs en van de arbeids wet. Spreker is met bevredigd wat betreft den duur van het onderwijs. Hij had gewenscht onderwijs van den 6- tot den 14-jangen leef tijd, en berhalingsonderwijs van don 14- tot den 18-jarigen leeftijd Ook is hij voor uit breiding van den omvang van het onderwijs, en bij hoopt dat men eenmaal zal komen tot een onderwijs, met alleen in 't belang van het individu, maar ook in 't belang van Staat en maatschappij. Hoewel op deze punten onbevredigd, aan vaardde spreker het ontwerp als een stap in de goede richting, als een der middelen om- het onderwijs te verbeteren, als iets onmis baars voor een behoorlijke ontwikkeling van het volk. De heer KUIJPER ging de geschiedenis van het ontstaan van heb wetsontwerp na, betoogende dat het is voortgesproten uit de Fransche revolutie-beginseeln van 1789. Oor zaak dat er meer dan 100 jaren zijn ver-tre ken voor dat een wetsvoorstel tot leerplicht kwam, ligt hierin omdat het afstuit op het zelfstandigheids- en verantwoordelijkheidsge voel en huiselij'ken zin van de Nederlandsclio natie. Vervolgens wees spreker op de felle antipathie van de tegenstanders, waartegen over staat slechts een koele sympahh'e van de voorstanders. Van geestdrift blijkt bij de eersten niets. Wat het lot van het ontwerp aangaat, meent spr. dat de socialisten den doorslag zullen geven. Ter bestrijding van het ontwerp ontzegt spr. den staat het recht de opleiding van het kind te regelen en ten d'en aanzien weer legt hij de gronden waarop de minister tot ver dediging om regelend op te treden zich beroept. Al is lager onderwys in het belang van het kind, daarmede is nog niet bewezen dat de Staat regelend mag optreden. Want dan zijn er nog ernstiger belangen van het kind, zonder dat de Minister er aan denken kan regelen voor te schrijven. Alles is in het belang van den Staat, maar daarvan mag de Staat niet alles regelen. Hierbij {verklaart spreker zich niet be begrijpen hoe] de Minister de verdediging op zich neemt van den tegenwoordigen geest van het openbaar onderwijs, dat wel verre van op te leiden tot Christelijke en maat- schappstelyke deugden, in vele gevallen de afspiegeling is van den ma- terislistischen tijdgeest, die o.a. cammunali- teit aan ontoerekenbaarheid toeschrijft. Voorts betoogt spr. dat het wetsontwerp niet zal beantwoorden aan het beoogde doel, want de maatregelen strekken niet om allen het noodigs onderwys te verzekeren. Z. i. brengt het ontwerp ernstige schade toe aan het nationale leven, aan zelfstandige persoonlijkheid, zedelijke verantwoordelijkheid en rechtszekerheid. Voor spreker en zijn geestverwanten is het ontwerp volstrekt onaannemelijk, en zij zullen stemmen tegen elk artikel. Amendeeren zullen zij niet. Want dit helpt niet waar de wortel niet deugt. Amen dementen die de proportion, van het kwaad verminderen zullen zij steunen. Beter nog ware 't de ouders wanneer zij het onderwijs hunner kindieren verwaarloo- zen, geheel uit de ouderlijke macht te ont zetten. En wanneer de Minister daarop zogt: dan gaat gij nog veel verder dan ik, dan heeft spreker voor den Minister de weder vraag: Zoudt gij Kruger hooger geacht 1. eb ben wanneer hij Chamberlain aanstonds had! laten ingrijpen in eigen huishouding, dan zooals hij deed te weigeren wellicht wat God verhoede ten koste van. zijn Presi dentschap? De heer MELDT verdedigt leerplicht ten aanzien van het ingrijpen op de ouderlijke macht en het regelend optreden van den Staat tot opleiding van het kind. De heer Yan der Zwaag heeft een amende ment voorgesteld om in art. 12 (bepalende de geldige redenen van tijdelijk schoolver zuim) te doen vervallen de volgende alinea -. „Vergunning om. de school tijdelijk niet te bezoeken op grond van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinboulw, veehouderij of veenderij, verleend door den schoolopziener, onder de voorwaarden in art, 13 vermeld." IJmniden Badplaats. Het voornemen bestaat tot stichting van een eerste-rangs hotel te Umuiden. De vennootschap „Noordaeebad IJmui- den", die tot dit doel is gesticht, stelt zich voor met een. kapitaal van ƒ500,000 haar plannen te kunnen verwezenlijken. Van dit kapitaal is reeds een aanmerkelijk bedrag geplaatst. Wij zijn in de gelegenheid geweest inzage te nemen van de plannen, en teekeningon. Het gebouw zal aan ons strand een uitste kenden indruk maken. Door den architect J. C. van Vendel oo te Veüzen is rekening gehouden met de ervaringen elders opgedaan. De heer Karl Wüst, directeur van het ho tel „Amsterdam" in de Kalverstraat te Am sterdam, die te Wijk-aam-Eee het badhotel heeft beheerd, zal als directeur optreden. Naast hem staan als commissarissen de bee ren J. C. Heesterman te Amsterdam, Joh. Jurjans te Hamburg en Hansen te Bussum. Het terrein waar het hotel zal verrijzen, ligt ten Noorden van de pieren en geeft aan bezoekers en gasten een ruim uitzicht op de Noordzee. De maatschappij „De Breesaap", die te Umuiden uitgestrekte gronden bezit, stond aan de vennootschap 56,000 vierk. me ter kosteloos af, onder beding dat oen weg zal worden aangelegd, waarvan de kosten op f 12000 worden begroot. Voor de maatschap pij staat daartegenover nog bet voordeel, dat dc thans onbebouwde gronden in waarden zullen stijgen, daar in de omgeving van het liotel allicht villa's en uitspanmngsoorden zullen verrijzen. Naar wij vernemen, worden velschillende plannen overwogen om Amsterdam op ge makkelijke en snelle wijze rechtstreeks met Umuiden te verbinden, ook met stoomboo- ten. Gaat het plan door waaraan de oprich ters niet twijfelen dan krijgt Amsterdam naast Zandvoort een tweede badplaats en wordt het denkbeeld, dat men zich bij de opening van het Noordzeekanaal droomde, dat nl. Umuiden spoedig een uitgebreide en welvarende gemeente zou worden, nog eens werkelijkheid. Een uitspanningshuis. De Vereeniging te4- het Verschaffen van woningen aan romvr genden te VGraven- hage zal voortaan naast het verschaffen van goede werkmanswoningen ook het oog rich ten op de bevordering van de belangen der bewoners harer huizen in maatschappelijk en hygiënisch opzicht. Het plan bestaat, een gebouw te stichten, waar de bewoners cur sussen van allerlei zullen kunnen volgen, le zingen gehouden, een u 'iotlieek aangelegd zal worden, enz. Neerbosch. In ïHet Oosten" schrijft de heer van "t Lindeuhout, dat de berichten uit Zutphen en Arnhem, waarby de verpleegden der diaconieën worden teruggevraagd, hem wel leed doen, daar hy deze kinderen hartelijk lief heeft, maar dat de lasten der Wees inrichting er door verlicht worden, daar op ieder kind moest worden toegelegd. Onder deze kinderen bevonden zich veien, die bij hun komst zeer verwaarloosd waren. Dit is we! toevalligOok wordt in de kroniek der Weesinrichting er melding van gemaakt, dat 1.1. Zondag twee jongens zijn weggeloopen en dat dit voorbeeld Maandagmorgen door drie andere jongen3 gevolgd werd. Alle vijf zyn echter teruggebracht. Bootwerkersstaking. Te Amsterdam hebben nu de bootwerkers weer eens eene staking geproclameerd. De eischen zyn: 25 cent per uuren37l/s cent voor nachtwerk. Aan den oproep tot staking is algemeen gevolg gegeven, behalve aan de maatschappy »Nederland" en de Ko ninklijke Stoombootmaatschappij. De eischen der stakers zyn reeds inge willigd door de cargadoorsfirma's Hudjg Blokhuyzen en Van Es v. Ommeren, als mede door den stuwadoor Spraakman voor den cargadoor Van Hengel. De laatste laadt en lost o.a. de Noorsche weekboot, terwyl de tweede thans de ertsboot M a r w i c k onder handen had. Op de booten, waarvoor is toegegeven, is onmiddellyk het werk hervat Men kan het totaal aantal der stakers vermoedelijk op een goede duizend schatten. Het bestuur der vereeniging Recht en Plicht" heeft de leiding in handen. Verwant verschijnsel. Opmerkelijk is, in verband met het ge beurde te Apeltern, wat de „Groninger Kerkbode" uit VeenendaaJ meldt. Zie het hier: Wellicht komt ook in ons land dergelijke dweepzucht nog meer voor dan menigeen ver moedt. Zoo was ik dezer dagen te VeenendaaJ, waar ik hoorde van „Zwarte Jannetje", Het meisje had aanvankelijk plan, onderwijzeres te worden. Ze werd) in het gezin aangezien als iemand, die voor wat grootsoh bestemd wais. Ze begon met het lezen der Schrift voor haar huisgenootem. In het gezin zelf was Gods Woord nooit in eere geweest en er was geen kennis der Waarheid. Jannetje begon Ihefc gelezene te verklaren en beeldde zich in, dat het haar heter afging, wanneer ze de ha ren los maakte. Van thet losmaken der haren kwam ze tot het losmaken van, haar jurk en van elk kleedingstuk dat haar belemmerde! in het vrijelijk laten doorwerken, van wat zij noemde „de Geest". Ze kreeg stuiptrekkin gen, verschijningen, openbaringen en wan neer ze dan op den vloer neerlag, ceraakte ze hoe langer zoo meer in. wilde vervoering. Van de huisgenooten, die haar als iets bijzonders aanzagen, schreed de propaganda voort tot bekenden en familieleden. Uit Polsbroek, niet ver van Gouda, kwamen er, om het won der te aanschouwen. Ze is nu op dit oogen- blik zoover, dat ze zich uitgeeft voor de vrm van Ghristus en haar volgelingen haar daarvoor ook houden. Za mag de aarde niet meer aanraken met haar heilige voeten. Haar volgelingen, uit enkele Hollandsche plaatsen, die in goeden doen schijjnen, hebben daar voor dan ook gezorgd. Voor haar werd een prachtige woning gebouwd, zooals in Veenen daaJ wellicht geen tweede is. Keurig gemeu bileerd. Een brugje werd gelegd, wat den volgelingen wellicht duizend gulden kostte, om te zorgen, dat het rijtuig tot vlak voor haar stoep kon rijden, waarneer de profetesse naar elders moe3t om. te profeteeren. Aller lei dolle dingen worden van die samenkom sten te Veenendaol verteld. Zoo bijiv. is men samen; allen staan op, springen rondom de tafel en schreeuwen bijv. het kreupelrijm Onze Dirk, de jongste zoon, IDie moet abten op den troon, Zonen, zonen! Troonen, Troonenf Jannetje krijgb dan stuiptrekkingen en oefent een meer dan magischen invloed' uit op haar volgelingen. Wie niet, zooals ze dat noemen, „ml vallen voor het redht van 't vrouwtje", wordt buiten de familie gesloten Zoo verliet de broer zijn wettige vrouw op wie hij anders niets tegen had. ODe toestand schijnt aldaar ook van dien aard, dat gevaar voor het leven volstrekt niet is buitengesloten, omdat men ook door lichamelijke tuchtiging den duivel tracht te weren Ongetwijfeld is dit nauwkeuriger onder zoek waard. Ongewapend zou ik dit echter niet aandurven, want indien Jannetje den geest" kreeg, kon het er wel eens minder geestelijk naar toe gaan. Onder de Veenendalers zelf heeft ze geen aanhang, maar op verderen afstand schijnt 2e hier en daar in reoike van bijzondere hei ligheid te staan. Dergelijke verschijnselen zijn ongetwijfeld ernstige roepstemmen voor ieder, om todh wel toe te zien. In 't bijzonder ook voor de ouders, om in hun kinderen met den hoog heids-waanzin te voeden, weure ook „Janne tje" blijkbaar bedorven heeft. Hoever heb ook met haar reeds gekomen is, kan ook daaruit blijken, dat haai- volgelingen, wanneer ze stuiptrekkende op den vloer ligt uitgestrekt, haar omringen en uitgalmen Haar naam moet eeuwig eer ontvangen, Men love haar vroeg en spa, enz. Ik hoorde, dat „Jannetje" zelft het plan heeft opgevat, een nieuwe uitgave van den Bijbel te bewerken, die dan natuurlijk beter haar plannen zal kunnen dienen. In onzen tijd hadden we dergelijke dingen niet meer mogelijk geacht, maar in de krin gen, waar Gods Woord niet meer zuiver wordt gekend, kan allerlei dwaalleer opko men! JJehoud is ook hier alleen in de recfkte bediening des Woords. Be tram. *Toen gisteravond ten 8 uur een vracht wagen dor Rott. Tramweg Maatschappij van de 8iol der Scbiebrug te Rotterdam kwam rij den, brak de treeplank, waardoor de sleepers knecht J. Boom en diens 12-jarigen zoon on der den wagen terecht kwamen. De wagen ging den vader over het hoofd en den zoon over het linkerdijibeen, waardoor het been verbrijzeld werd. Het hoofd van den vader is vrij ernstig gekwetst. Beiden zijn naar het Ziekenhuis overgebracht. Diefstallen. In Den Haag hoort men weer eens van diefstallen door middel van tuimelramen. Een viertal winkels aan do Gedempte Gracht hebben het deze week moeten ontgelden. In den afgeloopen nacht werd in een kruide nierswinkel aldaar de lade gelicht. Do dader had zich blijkbaar door het vrijt groote tui melraam boven de winkeldeur toegang ver sohaft. Een ijdele dief. Ontvreemd zyn ten nadeele van den heer P. E. Tegelberg te Amsterdam, o. a. de modelkruisen van de Orde van den Neder- landschen Leeuw, van de Witte Valk van Saxen Weimar, van den Leeuw en de Zon vau Perzië, de herinneringstnedaiile van Weimar, het Expeditiekruis en het Dienst jaar van 45 jaar als officier; al deze kruisen zyn bevestigd aan de daarby beboerende linten. Twee kleinere kruisen van den Neder- landschen Leeuw en een van de Witte Yalk, bevestigd aan een lint. Be vaster. Het is gebleken dat de Amerikaan John Porsinger Jr., die in het ruim van het s.s. Statendam te Rotterdam bewusteloos ge vonden werd, lydende is aan heimwee. Hij was weggeloopen van het s.s. R o s f i e 1 d bestemd voor Cardif. Zyn doel was om naar Amerika te gaan. Hoe by in het ruim van de Staten dam gekomen is, is nog niet bekend. Hij bevindt zich thans in bedenkelyken toestand in het ziekenhuis te Rotterdam. Een café-chantant-statistiek. Door een getrouwen bezoeker van eafé- chantant te BerJyn is een statistiek van chaosonnetten-zangeiessen samengesteld, die tweehonderd dames omvat en interessante bijzonderheden van het leven in dergeiyke nrichtingen toont. De ouderdom der zangeressen wisselt af van 7 tot 47 jaar. De kunstenares, die dien respectabelen leeftyd bereikt heeft, zingt duetten met haar 26-jarige dochter en slechts weinigen uit het publiek vermoeden, dat de bijval, die den jgezusters X" ten deel valt, moe,der en dochter geldt. Van de 200 zangeressen waren er vroeger 36 modiste, 22 naaister, 18 winkeljuffrouw, 10 gouvernante, 10 boekhoudster, 7 dienst bode, 6 fabrieksarbeidster, 3 onderwijzeres en 1-2 hadden andere beroepen, 43 hadden, vóór zy iu een café-chantant optraden, reeds op het tooneel ïgewerkt", en wel 41 als tooneel- speelsters, 20 als danseres en koriste en 12 als figurante. Slechts 45 waren van het begin af voor het café-chantant opgeleid. Van de 200 zan geressen waren er 35 gehuwd, terwyt 24 een niet al te treurigen weduwenstaat voerden. Kenleekenend voor den romantisch-avon- tuurlyken zin van dit artisten-volkje is, dat nauwelyks de helft «met den wil en de goed keuring barer bloedverwanten het café-chan- tant-leven kozen. Ruim 40 waren tot dat doel van haar ouders weggeloopen doch in de meeste gevallen volgde later verzoening, zon der dat de weggeloopenen haar nieuwe loop baan behoefden vaarwel te zeggen. Terwyl het grootste gedeelte dier dames van den nacht den dag maakt en daarentegen het grootste gedeelte van den dag, uitge zonderd de repetitieurenfverslaapt, ontbreekt het ook niet aan de meest gunstige uitzonde ringen, ware voorbeelden van vlyt en Ijver, die dit beroep ais bijbaantje hebben aan gevat, om haar karige inkomsten te ver meerderen. Onder de 200 der statistiek bevinden er zich 62 van deze categorie. Het zyn naaisters, stiksters, arbeidsters voor zaken van allerlei aard, ja zelfs piano-onderwijzeressen, die na afloop harer dagtaak, naar den tingeltangel t

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2