sport: STADSNIEUWS. YLAA1LD1NGEN. MAASSLUIS. Rechtzaken. Kerk en SchooL Landbouw en Yeeteelt. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. vrouw mag en. zal ach. niet onttrekken, waar zij geroepen, wordt haar aandeel in den ar beid tea algemeen en nutte bij te dragen. Het komt adressante daarom voor, beslist noodig te zija, dat de benoeming van vrou wen in meergemelde commissiën. niet overge laten worde aan de wisselvallige opvatting van, gemeentebesturen en, commissarissen in de provinciën, maar uitdrukkelijk worde op genomen in de bewoordingen der wet. Het bestuur der vereeniging „Opstanding en Leven" bestaat uit douairière Klerek, gob Van Hogondorp, mevr. Huber, geb. Francois, mej. A. van der Held, mej. M. H. van Dam. jonkvr. A. van Hogendorp, mej W. F. Duy- maer van Twist. Ter motiveering van het verzoek gaat een toelichting daarbij. Ned. Tereeniglng tot bescherming Tan dieren. De algemeene jaarvergadering der Vederi. Vereeniging tot bescherming van dieren werd gisteravond te 's-Gravenhage gehouden. Onder meer werd medegedeeld, dat de po gingen om het slacht masker te doen invoeren met goed gevolg werden voortgezet on de veldwachter der vereenis-mg daarvoor propa ganda maakt. Krachtig beval de voorzitter oprichting van abattoirs aan. Te Delft zal een nieuwe afdeeling worden gesticht. De vereeniging breidt zich steeds uit, maar verdient nog meer gekend eu gewaar- weerd te worden. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. C. van der Sloo- ten en jhr. W O. S. van den Brandei er, "Te 's-Gravenhage, op (oud)»Eik en Duinen", is heden op eenvoudige wijze het stoffelijk overschot van den Minister van Staat, mr. G. de Vries Az., oud-Minister van Justitie, ter aarde besteld. De Koningin had zich bij deze plechtig heid doen vertegenwoordigen door Haren kamerheer-ceremoniemeester, H. W. J. E. baron Taets van Ameiongen, die in een gala-rytuig het stoffelijk overschot van het sterfhuis af naar den doodenakker volgde. Tal van staatslieden en van mannen van beteekenis sloten zich op de begraafplaats achter de betrekkingen aan, o. a. de Ministers van Justitie en van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. Cort v. d. Linden en Lely, de oud-Minister van Justitie, de heer Van der Kaay en de gewezen Minister van Water staat, de heer Van der Sleijden, de Minister van Staat, baron Mackay, lid der Tweede Kamer; de leden van den Raad van State de heeren mrs. Borret ea Henny; de direc teur van het Kabinet der Koningin jhr. Vegelin van Claerbergen, jhr. Rcéll, oud- Minister van Buiteniandsche Zaken. De zoon van den overledene, prof. Hugo de Vries, dankte in de allereeiste plaats den vertegenwoordiger van II. M. de Koningin, en bracht verder nog een woord van hart- grondigen dank aan de heeren van hooge maatschappelijke positie, die zijnen diep be treurden vader de laatste eer kwamen be wezen. De hoofdinspecteur van, 's Rijks Water staat, de heer Leemans, vertrok gisteren naar Bucharest, ia opdracht van onze Regeering. Wij vernemen, dat deze reis ia verband staat met een. ge.-rtiil op teclmisch gebied tusschen Frankrijk eu Ruinenië, waarbij ook NTedc-rlamdSche belangen betrokken zijn. Tengevolge van de toeneming der scheep vaart te Rotterdam heeft de Minister van Financiën het aantal verificateurs, kommie- zen-verificateurs, aspirant-verificateurs en hoofdkommiezen van 60 verhoogd op 66. Volgens telegrafisch bericht is mr. J. H Abendanon, raadsheer in het Hooggerechts hof van N.-I., benoemd tot directeur van het departement van. Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid. B. en W. hebben aan den heer J. F. Th. van Keeken te 's-Gravenkagc verlof verleend om alhier op den openbaren weg dne kiosken te plaatsen, voor den verkoop van gazeuse dranken, limonades enz. Met 1 April a.s. is bevorderd tot verifica teur der 1ste categorie, die der 2de categorie alhier, de hper A. de Bie. De kommies- verificateur J. H. Stadhouders woidt niet den zelfden datum van hier naar Rotterdam over geplaatst, terwijl de idem II. W. T. Carras dan van Deventer naar hier wordt overge plaatst. Dr. Joh. Dijserinck, Doopsgezind predi kant te Rotterdam, spreekt h.er Dinsdag avond om 8 uur in het „Volkshuis" over Rembrandt. Hij zal dan tevens een groot aantal reproducties van werken van den grootmeester doen zien. Bij het aanmaken van den haard ontstond hedenmorgen te ongeveer 9 uur brand in de voorkamer der woning van K. L. Vrijenhoek, aan den Rotterdamschen dijk no. 49. Het vuur had zich aanvankelijk aan hel behangsel medegedeeld, doch in een oogenbiik verspreidde het zich over den geheelen wand, greep ook de gordijnen aan en vulde een groot gedeelte der kamer met de i ondtastende vlammen. Op het hulpgeroep van de vrouw des huizes, die nog getracht had het vuur in den aanvang met dekens te dooven, snelde de knecht toe, die er ten slotte in slaagde, na het uitstorten van een menigte emmers water, den brand te blusschen. De schade is nog al belangrijk. Behalve het behangsel en de gordijnen zijn nog rer- brand schildergen met de lijsten, raamgar- nituur, een drietal stoelen, kast, tafel enz. terwyl het vloerkleed door het water en de neervallende gloeiende stukken totaal bescha digd is. Gelukkig is de schade door assurantie gedekt. BURGERLIJKE STAND. Gchmrdi 7 Maart. B. van den Bout, 22 jaar, en M. H. Hujjken, 22 jaar. tip - Geboren 5 Maart. Michiel Hendrik, zoon van M. H. Hei ben en A. Meijer, Oosterstraat. 6 Maart. Wilhelmus Franciscus Joseph, zoon van C. I. G. Kemper en C. Hendriks, Kortlandstraat. Nicoiaas Maria, zoon van F. de Cal uwe en I. van der Horst, Singel. Paulus, zoon van K. van Eijk en M. A. van Katwijk, Visschersstraat. Johaoua Catharina, dochter van J. Wyzenbroek en B. Kop, Singel. 7 Maart. Johannes Franciscus, zoon van J. F. van der GraafT en T. C. R. de Roo, Klein Groenendal. Gemeenteraad. Do gemeenteraad zal eeu vergadering hou den op Vrijdag, den 9en Maart, des avonds te 7 uur. De onderwerpen aan do orde zijn Voorstel van de commissie ad hoe, tot goedkeuring van oen nieuw ontwcrp-boinv- plan van de school aan de Oosteistraafc. Voorstel van B. en W. tot amoveering van do brugwafih terswon ng nabij de Havenbrug en het aangrenzende vroegere telegraafkan toor. Idem om den. ambtenaar, belast met de in vordering van het kadegeld, ook nog andere werkzaamheden op te dragen. Idem tot wijziging van tenaamstelling van erfpacht. („Hollandia".) Voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de Tusschenschool. Idem, ter benoeming van een onderwijzer aan dio schooL Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit, regelende den aanleg van de Sta tionstraat. Idem betreffende het verzoek van L. Meijer om gemeentegrond in erfpacht. Idem betreffende het verzoek van J. Ver boon Jzn om gemeentegrond in erfpacht. Idem betreffende het verzoek van Jacs. Vogel om wijziging van de breedte der ge projecteerde straat ten oosten van de Wil- helminastraat. Idem betreffende het verzoek van J. Proost om wijziging van erfpachtsvoorwaar- den. Idem betreffende het verzoek van J. Proost om vergunning tot het hebben van. een gebouw met houten wanden. Rapport van B. en W. op het verzoek van J. Borsboom om gedeeltelijke bestrating of het aanleggen van een trottoir op de Mark- graaflaan. Bericht van B. en W. op het adres van C. J. Brouwer Czn. houdende klacht over het optreden der brandweer bij den brand in den nacht van 9 op 10 December 1899. Voorstel van B. en W. tot het verkenen van remissie op de landpacht. Rapport van B. en W. op het verzoek van den 2 en onderhavenmeester om verhooging van jaarwedde. De voordracht voor een onderwijzeres aan de Tusschenschool (jaarwedde f650) bestaat uit de dames E, Evers te Schiebroek, P. D. Noteboom te Heenvliet, C. F. Stein te Zunderdorp, De voordracht voor eeu onderwijzer aam dezelfde school (jaarwedde f 600) bestaat uit de heeren A .C. Roodenburg, Maasdam, J. J. C. van der Woude, alhier (thans tijdelijk on derwijzer), en H. C. van Everdingen. te Krim pen a/d IJssel. B. en W. stellen voor de brugwachters woning nabij de Havenbrug en het aangren zende vroegere telegi aafkantoor te araoveeren omdat herstel te veel zou kosten. Het vrij komende terrein wordt dan ten deele open bare weg en ten deele wil J. M. Zembsch het koopen voor f40 per cA. In verband hiermede moet de brugwachter een lokaal hebben, hetwelk B. en \V. in de Vischmarkt willen inrichten, waarvan de kos ten op f 200 worden begroot, terwijl zij voorstellen de jaarwedde van dezen titularis wegens gemis aan vrije wening te verhoogen met f 100. De gemeenteraad zal over dit ge combineerde voorstel nader beslissen. Den 30sten September was aanbesteed een openbare school aan de Oosterstraat. Inge schreven werd als laagste voor f 61,885 terwijl slechts 150.000 beschikbaar was ge steld. Naderhand kwamen twee onderhand- sche aanbiedingen in, die om advies in banden van B. en W. werden gesteld. Daar het bedrag dezer aanbiedingen hooger was dan de beschikbare gelden in het oog dient gehouden dat alle materialen aan zienlijk in prijs zijn gestegen passeerde B. en W. deze aanbiedingen en droegen den directeur der gemeentewerken een nieuw plan op. Deze heeft nu het oude plan wat bescheidener omgewerkt, zoodat het nu de f 50.000 niet zal te boven gaan. B. en "W. stellen den gemeenteraad voor aan dit plan zgn goedkeuring te hechten. Door C. J. Brouwer Om., gevolmachtigde van eenige brandlwaarborgmaatschappijen, te Rotterdam, was aan den gemeenteraad, een verzoek ingediend om in 't vervolg hij brand- blussching oordeelkundig te werk te gaau, op dat niet meerdere schade werde veroorzaakt dan strikt noodig is. Een en ander stond in verband met den in December plaats gehad hebbenden brand in de bakkerij van den heer H. van Smalen aan de Hoogstraat. B. en W. stellen voor genoemd verzoek voor kennisgeving aan te nomen, aangezien bij dien brand met de noodigo omzichtigheid is te werk gegaan. Door J. Borsboom, kuiper aan de Mark graaflaan, was aan den gemeenteraad ver zocht om dio laan te bestraten, aangezien het daar ter plaatse veelal een modderpoel is. Aangezien niet vaststaat of genoemde laan behoort aan de gemeente, stellen. B. en. W. voor, vooralsnog niet op dit verzoek te be slissen. Daar de inner van het kadegqd niet den geheelen dag door deze werkzaamheid wordt in beslag genomen, stellen B. ea W. voor hem als hulp aan den havenmeester toe te voegen en hem te belasten met de bediening van de Koningin Wilhelminabrug en wel van 910, van ltya tot2'/jenvan67 uur, met opdracht om zoo noodig en zoo mogelijk ook tusschentijds voor de bediening dier brug zorg te dragen. B. eu W. stellen voor eeu stuk uitgegeten erfpachtsgroud, staande ten name van den heer C. H. Hummelinck, over te schrijven op de naamlooze vennootschap „Hollandia". B. en W. stellen voor aan J. Yerboon Jzn. een gedeelte gemeentegrond in erfpacht af te staan aan de Van Leyden Gaelstraat. Op dit terrein zal een kuiperij gesticht worden. B. en W. stellen voor de geprojecteerde straat evenwijdig aan de Wilhelminastraat on. strekkende van de Oosterstraat noord waarts langs den erfpachtsgrond van Jacobus Vogel, een breedte te geven van 8 M. m> plaats van 6 M. zooals oorspronkelijk was be paald. B. en W. stellen voor aan J. Proost alhier toe te staan een afdak te timmeren op zijn perceel erfpacktsgrond aan de Stationstraat no. 4. B. en W. stellen aan den gemeenteraad voor aan L. Meijer, kuiper alhier, een per ceel gemeente-grond in erfpacht uit te geven aan de Stationstraat. In verband hiermode wenschen zij in beginsel te bepalen, dat de Stationstraat, strekkende van de aan de westzijde verlengde Zomerstraat tot aan den weg langs het spoorwegterrein, zal worden aangelegd op een hoogte van 1 M. boven A. P. en in verbinding gebracht met de Zomer straat. Hierdoor wordt het besluit van den gemeenteraad van 30 October 1896 eenigs- zins gewijzigd. B. en W. stellen voor aan do wed. J.H. de Zeeuw, paehtster van een perceel gemeente- land, een remissie te verkenen, van f 1.16 jaarlijks, in te gaan 26 Augustus 1899, we gens het uitgeven, van een deel van dien grond in erfpacht aan J. Proost. 'Gisterenavond gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging sLeonidas" hare jaarlyk- sche uitvoering. De oefeningen werden goed uitgevoerd en vielen zeer in den smaak. Vooral de laatste groepen lokten een daverend applaus uit. Een gezellig bal hield velen tot laat bijeen. Van hier is ter makreelvisscherij naar do westkust van Engeland uitgezeild de logger Robert B. Capps, van den reeder A. den Duik Gzn., te Scheveningen, schipper D. Beekhuizen. Do logger blijft 12 a 13 weken uit. Deze reeder wil 't nog eenmaal beproeven of deze visscherij niet tot eeu nieuwe bron van be staan voor Schevenirigen. kan worden ge maakt, daar gelijk vroeger reeds is gemeld, de combinatie var reeders en andere deelne mers met dit doel opgericht, waartoe ook hij behoorde, na drie jaren van onfortuinlijk be drijf ontbonden is. BURGERLIJKE STAND, Gehaivd: Pieter Leonardus Kornaat ea Cornelia van der Meijden. Mej. D. Slot is te 'sGravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 7 Maart 4900. Wegens in dronkenschap b(j 4e herhaling de orde verstorenF. S., tot f 4 boete subs. 4 dag hechtenis en vijf dagen hechtenis. Wegens niet voldoen aan eene wettelijke verplichting tot aangifte aan den ambtenaar van den Burgerlijken stand voor de registers van geboorte: H. S. en H. A. v. d.M.,ieder tot f 4 boete subs. 4 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: J. H. G., tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens spoorwegovertredingJ. P. en D. v. d. B., ieder tot f0.50 boete subs. 4 dag hechtenis. W. F. K. v. 't H., tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie-overtredingJ. A. M. J. tot f 4 boete subs. 4 dag hechtenis. B. O. en G, H. D. ieder tot f0.50 boete subs. 4 dag hechtenis. G. d. L. te Kethel tot f0.50 subs. 4 dag hechtenis. Allen te Schiedam woonachtig. Het „Vad." zegt van het nieuwe verhoor in de Hogerhuis-zaak het een en ander ver nomen te hebben, dat de zaak voor de ver oordeelden niet beter maakt. Zoo moet bijv. de hoofdgetuige, Haitsma, thans stelliger dain te voren zijn geweest in zijn herkenning van de daders en zeer beslist in zijn verklaring, dat de daders niet kunnen geweest zijn Al- lard Dijkstra c.s. 'Voor de hondententoonstelling op 9, 40 en 44 Maart te Rotterdam te houden van wege de Ned.-Duitsche Doggenclub en de Ned. Herdershondenclub zjjn ingezonden 44 herdershonden en 53 Duitsche doggen. De bekende fok- en keurmeester Kirsch- baum heeft zyn herdershond de teel Nora, gedekt door de beroemde Hatto, cadeau ge daan aan de Ned.-Duitsche Doggenclub. De eventueele jongen zullen op een leeftijd van 3 maanden onder de leden dier club verloot worden. De lang gewenschte wielerbaan te Rotter dam zal thans definitief verrijzen, schrijft „Ons "Wielerblad", aan den Bergweg, op het terrein, toebehoorende aan den heer Stahl, den eigenaar van het te Rotterdam bekende café en uitspanningsplaats „Zomerzorg", be ter bekend onder den ouden naam „Vrouw Romijn". Deze plaats is vrij goed gelegen, wel wat ver buiten, de stad1, maar dit onge mak wordt verholpen door een paardentram en twee omnibussen, welke elk kwartier dit terrein passeeren. Men zal stappen doem, de oude Haagsche baan van den tegeruwoordigen eigenaar over te nemen, zoodat, leidein de on- >iü r derhandblingen tot een goed einde, onze stad een puike baan rijk zal rijn. Ned. Hebv. Kerk. Beroepen: te Grootebroek, A. Stam- room, te Tvrisk c. a. Te Groot-Ammers, B. J. van Heiningen J.Az., te HoogeveeD. Te Bloemendaal, A. van der Sluis, te Monster. Te Wageningen, J. Lammerts van Buereu, te Bunnik. Bedankt: voor Koevorden, door B. C. Verhagen, cand. te Utrecht. De predikanten P. J. Kromsigt, te Wier den, eu J. Boer Kcottnerus, te Vriezenveen, hebben tot de orthodoxe predikanten en ker keraden in de classis Deventer een uitnoo- diging gericht tot een bijeenkomst op 12 Maart te Almelo. De vergadering wordt bijeengeroepen, om tot eene gemeenschappelijke gedragslijn te komen in zake de generale kas. Vele ortho doxen meenen dat door de invoering van het reglement op de kerkelijke kas, de synode haar macht te buiten is gegaan, verplichting heeft gesteld in de plaats van barmhaitigheid en daardoor op weg zou zijn van de keik eene vereeniging te maken. Geref. Kerken. Aangenomen: nuar Rinsumageest, door O. de Roos, te Oudega. K.-K. Kerk. De Paus heeft benoemd tot kanunnik van hel Metropolilaan kapittel van Unecht den heer J. L. H. Bobbelrrian, deken en pastoor te Arnhem en tot kanunnik van het Kathe draal kapittel van 's-Hertogenbosch den heer F. A. L. Bronsgeest, deken en pastoor te Nijmegen. Lager Onderwijs. De voorj aars-examens van den National en Bond! van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, zullen bij voldoende deelneming plaats hebben te Amsterdam op 11 en 12 April a-s. Als examinatoren voor heb boekhouden zullen optreden de heeren C. Knapper Ksn. en W. C. Gelton. Voor Nederlandsche en Framsche taal de heer H. -J. P. Dirks. Voor Engelsche taal de heer C. J. Voort man eu voor de Duitsche taal de heer B. J. ter Brugge. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren: mr. N. J. Bastert, Frits Olie, G. Vas Visser en dr. H F. R Hubrecht. Aanvraagbiljettea zijn gratis verkrijgbaar bij den heer W. C. de Graaf f, 2e Jan Steen straat 107 te Amsterdam. Het »Handelsblad van Antwerpen" bevat het volgende»de grenzen open, goed nieuws voor de veekweekers en vetweiders." De verslagen der inspecteurs-veeartsen stellen sedert eenigen tg d vast dat het mager vee zeldzaam is op de Belgische markten, dat het zeer duur is en, wat de kwaliteit aangaat, veel te wenschen laat. Van den anderen kant hebben de eigenaars van weilanden en de vetweiders herhaalde malen aangedrongen op de middelen, om de weiden opnieuw te bevolken. De gegrondheid dezer klachten inziende, en teneinde de Belgische markten opnieuw te bevoorraden, heeft de minister besloten, de grenzen te openen voor het Fransch en het Hollandsch vee. De maatregel zal binDen kort worden toe gepast. Dit is de tweede slag, dien wjj, in eenige maanden, thuis halen." Moge het Antwerpsche blad goed zijn in gelicht 1 TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 6 Maart. Leerplicht. Vóór °het einde der vergadering werden goedgekeurd de geloofsbrieven van dan heer De Ras, gekozen lid te Maastricht. Heden 11 uur voortzetting. Zitting van Woensdag 7 Maart. Per Telegraaf.) Het algemeen leerplicht-debat werd voort gezet. Allereerst repliceerde de heer DE VIS SER, die cntiseerde de onvoldoende weerleg ging van riju betoog door de heeren Lietf- tinck, De Klerk en Heldt, opkomende daar bij tegen de verkeerde voorstelling, z. i. voort spruitende uit onkunde met historische fei ten. De Ohr. Hist. Kiezer tbond heeft nimmer leerplicht op zijn program gehad, en steeds is van die zijde leerplicht bestreden. Spr. kwam er tegen op dat de bestrijding van 15000 le den van den R. K. Volksbond en van 13000 leden van Patrimonium geschiedde ouder pressie van geestelijke heeren. Voorts herin nerde hij er aan dat Je heer Kerdijk vroeger meende dat schoolverzuim ook zonder leer plicht zou verdwijnen. Tegenover den Minis ter hield hij overigens vol rijn principieeio bezwaren, togen het ontwerp z. i. niet door den Minister woerlegd ontleend aan don dwang, de miskenning van de ouderlijke macht, het afhankelijk wordeu van willekeur van den Staat, dén eenzijdigen druk op min derbedeelden enz., bij zijn bestrijding nog maals wijzende op de z. i. kunstmaiti<re één stemmigheid van do voorstanders. De heer PIJNAPPEL bleef ook leerplicht bestrijden, dat volgens hem viel onder de ru briek van alles omvattenden Staatsdwang. De heer SOHAEPMAN zal bij rijn amen dement uiteenzetten dat de subsidiën op zoo danige wijze moeten geregeld worden dat het vrije onderwijs meer en meer voor het vólk bereikbaar wordt. Hij' wees den heer Kuyper op diens veranderd standpunt in zake leer plicht. De heer KUYPER begon zijn repliek met te ontkennen dat hij bij zijn bestrijding na mens 46 leden zou hebben gesproken. Slechts had' hij gesproken namens 15 geestverwan ten; verder had, hij1 slechte een rekening op- - tWil1-'I-*"1V'Atfaik-*. gemaakt. Al vermoedt hij het uit 's Ministers uitlatingen van gisteren, vroeg spr. of ver werping een Kabinetsquaestie ten gevolge zal hebben. Dat 'het Kabinet in zafce plicht homogeen was, wist spr. al lang. Tegen kostenopvoering voor onderwijs i3 hij niet gekant-, maar eerst moet de school- quaestie opgelost worden. Spr. komt op tegen het verwijt dat hij van standpunt is veranderd. Zijn afstemmen destijds van Van Houten's Konderarbeidwet geschiedde niet omdat daarbij leerplicht niet gehuldigd werd. Toen en nu heeft hij wering van relatief schoolverzuim verdedigd, maar wering niet dbor Staatsdwang, maar door in directe middelen, bijv. contracten, zooals hij tlians aan do hand deed. Erkennende de tegemoetkomende hou ding van den Minister en diens geuite wel willendheid zal spr. en de rijnen om beginsel- redenen tegen leerplicht stemmen. Na de pauze werd het nieuwbenoemd Ka- merhd, de heer DE RAS, beëedigd, en nam zitting. Bij het voortgezette leerplichtdébat moti veerde de heer STAALMAN zijn stem te gen het ontwerp. Hij is voor volksontwikke ling, maar niet op deze wijze, die een last van beteekenis is voor dé arbeiders. De heer TROBLSTRA zegt dat hij en. zijn partijgenooten door 's Ministers rede teleur gesteld zijn. Door het heenloopen over de be zwaren der socialisten, is hun stemming over het ontwerp er niet beter op geworden. Moeilijk is te ontkomen aan de noodzakelijk heid van vergoeding te geven voor den econo- niischen last dien 't ontwerp oplegt aan de ar beidersklassen, bijv. in den vorm van voe ding en kleeding. Het ontwerp getuigt z. i. van het anti-democrattech-hervormende ge zinde van dit ministerie. Wanneer het ont werp valt, zal dit niet rijn omdat men school verzuim niet wil tegengaan, zelfs door leer plicht, maar dan zal het struikelen over do tweeslachtige samenstelling van Kamer en Regeering, een gevolg van onze ongelukkige kieswet. Als het ontwerp valt (met tegen stemmen contre coeur van de socialisten) is dit te wijten aan het gemis van algemeen kiesrecht, wegens het niet opheffen van de door hen gewraakte misstanden. De heer HARTE handhaafde zjjn bezwa ren,evenals de heerLOHMAN die constateerde dat zyne bestrijding van leerplicht voortvloeit niet uit beginsellooze oppositie, maar geba- seert is op princ'pieele bezwareD. De heer KETELAAR drong aan op bevre diging der bezwaren van de voorstanders van het beginsel van leerplicht. {De zitting duurt voort.) Circus Variété. In het Circus Variété van den heer Pflaging te Rotterdam is thans iets te zien dat eenvoudig aan het wonderbaarlijke grenst nl. een dressuur van zeehonden en zee leeuwen. Clownshoeden welke hun door hun dresseur worden toegeworpen vangen zij op en werpen ze vyf zes maal in de hoogte ze steeds weer opvangende. Evenzoo handelen zij met een balanceer stok die hun in den bek gegeven wordt. Met een reusachtige bal balanceeren zij op de punt van hun neus terwijl zjj onderhand een po dium beklimmen. Terwyl z'g anders geen geluid geven houdt hun dresseur een gesprek met hen waarbg zij geregeld op hun wjjze antwoord geven. Zij geven een concert met hoorn, trom, bek kens en bellen, werpen brandende flambou wen omhoog die ze weer opvangen, balan ceeren op de punt van de neus met een lange dunne stok op welks punt een vischje is gelegd en dat gaat met een zekerheid welke een equilibrist zeker niet verbeteren zon. Iedereen was dan ook vol verbazing en de dresseur kapitein Wills uit New-York oogstte daverende toejuichingen. Brand in een helmenfabriek. "■^Hedennacht, is de helmhoedenfabrlek der firma E. van, Wezonbeek aam de Rubens- straat 14/16 te Rotterdam grootendeels door 'brand' vernield. Omstreeks II uur sloeg een geweldige vlaim uit het dakvenster van pand 14, waax zich de werkplaatsen voor het gar- neeren en persen der kurken helmen bevin den, terwiji de brand zichtbaar aangewak kerd werd door benzine die voorradig ia voor de oplossing der lijm. Om 8 uur 's avonds was de fabriek door het personeel, zijnde cir ca. 30 mannen en meisjes, verlaten, etn was geen onraad bespeurd. Op de eerste verdieping bevonden rich, de ma garijnen voor opslag, die zwaar geteisterd zijn, terwijl ook de houten modellen, geheel verloren gingen. Het perceel 14 werd bijna geheel vernield, terwijl van pand 16 liet dak uitgeslagen werd en groote waterschade werd aiangeridrt in da rich aldaar bevindende faibriekskantoren. Een viertal spuiten waren tot 2 uur na middernacht in volle werking, doch vermoch ten tegen den vuurpoel niet veel. Er was juist een nieuwe gasmotor opgesteld) en eerst eenige dagen in werking. De schade wordt op circa f 15000 geraamd. Het personeel zal zooveel mogelijk aam het werk gehouden worden met kurksndjdem tot dat nienwe modellen uit Engeland zullen rijn gearriveerd. Naar wij vernomen, is deze helmhoeden- fabriek db eenige in ons land, en, is de firmai Wezenbeek ook de leverancier der helmen voor het Indische leger, de mariniers en de weerbaarheddkoTpsen. In het bovengedeelte vam perceel 16 woon de de kistenmaker C. Kok, die uit gemoeds bezwaren niet verzekerd was tegen brand schade. Een gedeelte van rijn inboedel werd bij de buren geborgen, doch oen. groot gedeel te werd zwaar geteisterd door vuur en water. Ken Duitsch oorlogschip. Het Duitsche opleidingsschip Stosch kan tegen 44 dezer van Fayal te Nieuwediep worden verwacht. Het zal daar ongeveer een week vertoeven, alvorens de reis naar Kiel te vervolgen.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2