BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAAKDINGEX. Gemeenteraad. MAASSLUIS. Kunst cn Wetenschap. G emengd Nieuws. Laatste Nieuws. een. neiging bij de Boeren om over den vrede te onderhandelen. Be „Daily News'* wijdt aan liet laatste eën hoofdartikel. President Kruger zou, vol gens „gegronde geruchten" vertrouwelijke stappen hebben gedaan om vredesonderhan delingen in te leiden, maar de voorwaarden die hij stelde, zouden ten een onmale onaan nemelijk zijn geweest. Vóór den oorlog had Engeland daarop kunnen ingaan, maar nu, na de bloedige offers die Engeland heeft ge bracht, kan daarvan geen sprake zijn. Volgens den correspondent der „Times" hij lord Roberts' leger zijn het vooral de Vrij- staters die op vrede aandringen. Zij oefenen ■een zoo krachtigen druk uit op president Steïjn dat de onderwerping van den Vrij staat binnen een weck tegemoet kan worden gezien, Be correspondent van hetzelfde blad te Loren§o Marqucz oordeelt het zelfs nuttig to gen vredesonderhandelingen van de zijde der Boeren te waarschuwen. Dergelijke onder handelingen zijn toch niet gemeend, zegt li ij de Boeren zullen zich in dien tijd versterken, Pretoria in staat van tegenweer brengen, en zich flink proviandeeren. Met den dag wor den de Boeren sterker, zegt de correspon dent van buiten af komen honderden vrij willigers, vooral artilleristen, te Pretoria aan en elk© mailboot brengt nieuwe vrijwilligers. Ons dunkt dat, zoo iets nutteloos genoemd mag worden, het dit gebazel over vredeson derhandelingen is. De Boeren donken or niet aan en in Engeland wil men or niet van we ten. Annexatie der Boerenrepublieken is daar de edsch. Tegen dien eisch komt de „Westm. Gaz." op. Het blad acht een militaire bezetting van Zuid-Afrika niet onmogelijk, maar onpo litiek; Engeland's oppermacht in Zuid-Afri- ka zal dan steeds bedreigd worden door den haat van de geheele Holiandsche bevolking. Maar «m. een latere wapening der Boeren en een nieuwen oorlog te voorkomen, acht het blad het niet noodig elke Boeren-regeering onmogelijk to maken. De Vrijstaat is een Boerenland zonder een industrieel centrum zooals Johannesburg. „Bloed is dikker dan water," is de Engelsche leus. Kan men het dan den Vrijstaters euvel duiden dat zij hun stamverwanten zijn bijgesprongen Immers neen. Na den oorlog late men dus den Vrij staat zijn regeering die een goede regeering is geweest. En Transvaal ook daarvoor vreest de „Westm. Gaz." niet. Johannesburg met zelf bestuur, een onafhankelijk republiekje dus, geregeerd door machtige financiers van ver schillende nationaliteit, zou juist een groot gevaar opleveren voor de Britscho opper macht. Daarentegen behoeft Engeland niet bang te zijn voor latere wapenening van Transvaal; want wanneer alle bewoners daar gelijke rechten erlangen, komt immers de re geering vooral in handen der Uitlanders, der Joyaïe Britten". En die zullen zich toch niet tegen Engeland wapenen. Een merkwaardige redemeering. Toen de Transvaalsohe regeering zieli ar tegen verzet te dat, door het kiesrecht te verleer!en aan vreemdelingen, de Boeren gedwongen zouden worden liun regeering aan die vreemdelingen over te leveren, werd dit krachtig bestreden. En nu dit argument in een der beste Engel sche bladen Ia het niet dc beste erkenning van het goed recht der Boeren Het laatste treffen. Lord Roberts meldt dat het gevecht van Woensdag is bijgewoond door do presidenten Eniger en Steijn. En hij voegt er hij dat zij vergeefsehe moeite deden om de Boeren te gen to houden; het werd een volkomen vlucht. Heb Bloemfan/teinsche poiitie-korps slaagde er al evenmin ia de Boeren tot staan te brengen. Zij beweerden niet te kunnen standhouden tegenover de 'Britsche artillerie en de overmachtige cavalerie. Roberts seint voorts dat de Boeren ver rast werden en zoo -overhaast aftrokken dat zij hun middageten achterlieten. De Engel- scben maakten een Krupp-kauon, eenige ten ten en wagens buit. De Engelsche verliezen waren: 2 officie ren gesneuveld, 3 zwaar gewond, 2 man ge sneuveld, 46 gewond en 1 vermist; totaal 54 man. Ook Router's correspondent doet het voor komen of de Boeren in verwarring terugtrok ken. Maar uit zijn verhaal van het gevecht blijkt tevens dat de pogingen van French' cavalerie en, bereden infanterie om de flank der Boeren om te trekken en hen in te slui ten, ook met den steun van een hevig artil lerie-vuur, totaal mislukte. Van de Boeren die „verrast" weiden en bovendien strijden op ongunstig terrein, dunkt ons dit nogal knap werk. Dat wij hier weder te doen hebben met de gewona tactiek der Boeren, die er niet bang voor zijn weg te loepen als 't noodig is, blijkt overigens dui delijk uit de beschrijving die de correspon dent der „Standard" geeft. Hij zegt dat de Boerenmaclit, zoodra zij de omtrekking gewaar werd, overhaast terug trok en den. opmarsch der cavalerie stuitte door een hevig geweervuur op 800 yards, na haar linie in zuidoostelijke richting te heb ben uitgebreid. Generaal French trok daarop zuidwaarts om de nieuwe flank heen, doch de Boeren breidden in hun terugtocht opnieuw hun linie naar het Zuidoosten uit, brachten de cavalerie door hun vuur tot staan, en ont kwamen op die wijze. Dat de operatie mislukte, wijt de corres pondent hieraan dat de bewegingen van de omtrekkende cavalerie van French wat te snel .waren voor de ondersteunende infante rie, zood'at de omtrekking was voltooid, voor dat de hoofdmacht tot den aanval kon over gaan. Men ziet dat de correspondent zich zelf te genspreekt "Want waar blijft hij na het voor afgaande met zijn „voltooide" omtrekking? eesnengiie Mededeclingen. Gisteren maakte koningin Victoria weder een rijtoer door een deel van Londen. Het was weder een ware zegetocht. Donderdagavond hadden de studenten voor het paleis een grootsche manifestatie op touw gezet, waaraan duizenden deelnamen. Do Londensche correspondent der „Ind. Belgo" zegt dat do vroege indiening der be grooting wel degelijk js geschied met, het oog op do voorgenomen ontbinding van het Par lement. Be regeering rekent dat dó oorlog binnen twee, dne maanden zal zijn geëindigd, indien do opstand in do Kaapkolonie niet algemeen is. De bedoeling is dan het land, te raadple gen over de annexatie der Boerenrepublie ken on Chamberlain verwacht na een mot succes bekroonden oorlog een volslagen tri omf van zijn imperialistische politiek. Jammer voor Chamberlain dat voor oen overwinning altijd twee partijen noodig zijn de overwinnende en de overwonnene. En do Bieren schijnen tot nu toe niet veel zin te h-obbeu in den rol van overwonnene. "Lord Salisbury sprak gisteren, in het Hoo- gerhnis over de De 1 a g o a-baa i -quae sti e, en be treurde hot zeer dat de scheidsrechterlijke uitspraak ia die quaestie zoozeer vertraagd was. „Wij hebben herhaaldelijk beproefd," zeide hij, „wat nid-offideel© vertoogen vermoch ten om de snelheid dor afdoening to bevorde ren. Do vertraging is te betreuren niet alleen wegens de gevolgen voor de vermogens der partijen, maar ook omdat zo een schaduw werpt op de waarde van het beginsel van ar bitrage. Dc regeering zou -aarne alles doen om do uitspraak te verhaasten, maar het gaat boven haar macht druk uit te oefenen op het scheidsgerecht." In de Engelsche bank vergaderde gisteren do kanselier der schatkist, sir Michael Hicks- Beacli, met do directeurs der voornaamste Loadensche banken. De uitgifte dor Natio nale Oorlogslcening werd vastgesteld op Don derdag tegen een koers van 981 op een rentevoet van 2J Do leaning is op 5 April 1910 aflosbaar. Het blijkt dat wij ons gisteren verkeerd hebben uitgedrukt. Het tersche Transvaal- comhó te Dublin heeft John Redmond niet juitgenoodigd", maar sgetart" zijn redevoe ring in Ierland te herhalen. Want de Iersche nationalisten zgn er lang niet gesticht over. Tegenover dr. Clark's ontkenningen van de juistheid der beschuldiging der »St. James's Gazette", dat hg de brieven uit het Hawkstey- dossier zou hebben gekocht en aan dr. Leyds verschaft, tracht het blad die beschuldiging te bewijzen. Clark ontkent andermaal. Volgons de „Soir" heeft de minister van buiteniandsdio zaken den Engelschen gezant in een particulier schrijven zijn leedwezen betuigd over de anti-Engelscha manifestatie te Bordeaux en maatregelen beloofd tot be straffing der schuldigen en ter vermijding van een herhaling Men verwacht dat de commissie uit den Frarisclieri Senaat het amnestie-ontwerp zal verwerpen om totaal uiteenloopende redenen. In tweede lezing is de wet op de vleesch- keuring, een bedekte wering van buiteniandsch vleesch bedoelend, door den Duitschen Rijks dag aangenomen overeenkomstig het ontwerp der commissie. De agrariërs hebben daarmede een overwinning behaald. Dr. Lieber, de leider van hot Duiteche Centrum, is nu in zooverre hersteld', dat hij het bed kan verhaten. Tenzij zich onverwach te complicaties voordoen, staan zijn genees- heeren voor hom in. Hij zal zich «venwel in de eerste maanden niet met de politiek mo gen bemoeien. Do Itah'aansche Kamer beeft gisteren met 250 tegen 20 stemmen een eind gem aaikt aan. de obstructie der uiterste linkerzijde door 't debat te sluiten over het eerste artikel der politieke wet. De Keizerin-Weduwe van China heeft, evenals verleden jaar, aan da echtgonooten der gezanten audiëntie verleend. Zoowel de Keizer als de nieuwe troonsopvolger waren daarbij tegenwoordig. Het hoofdeomite van hot Ned Roode Kruis heeft nog ontvangen fl291.11, waar van f 1200 van het Roode Kruis-fonds in Minnesota, makende thans in het geheel f 204,027.321. „Wat verwachten wij van de Ned'eriand- sche Emigratie-maatschappij voor Transvaal on Oranje Vrijstaat" aldus luidt de titel van een brochure van wege genoemde maat schappij uitgegeven, en bevattende een toe lichting van de redenen waarom jjc werk- commissie gemeend heeft hot plan van op richting te moeten blijven aankweekea. Een viertal vragen worden in deze brochu re besproken. I. Levert Emigratie naar Transvaal en Oranje Vrijstaat voor Nederlanders betere kansen op als voor andere nationaliteiten H. Welke vakken en bedrijven bieden Emigranten uit Nederland, de meeste kans van slagen III. Is de zucht naar Emigratie in ons volk levendig en welke is de verhouding tus- solien vraag en aanbod IV. Heeft een Emigratie-Maatschappij fi nancieel en practised, kans van slagen? Blijkens een hier te lande ontvangen par ticulier schrijven is onze landgenoot de heer Meischke, die vrijwillig in het Boerenleger dient (Heidelberg-commando), bij de gevech ten op den Spionkop gewond. Hij heeft eene niet gevaarlijke vleeschwond aan de dij be komen en is in het hospitaal te Pretoria opgenomen. Dr. Kuyper heeft, naar men verneemt, Woensdag, kort na bet houden zijner repliek bij het leei*plieht-deba,t, met koorts de ver gadering moeten verlaten, oen ongesteldheid die hem ooik verhinderde in de volgende da gen ter vergadering te komen. OVERSCmE, 10 Maart. Het fanfare korps „Door hulp tot stand gebracht" alhier, zal Woensdag 14 Maart in de „Vergulde Koetswagen" haar jaarlijksche uitvoering ge ven. De collecte voor Transvaal, deze week ge houden na afloop van den bidstond in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f 113.10. De heer A. Gouka alhier behaalde op de Ilondententoonsleiling te Rotterdam met zgn iSchieland's Wodan" een tweeden en eeo derden prg«; met zijn sSchieland's Senta vom Inn" een derden prgs en met zijn ïSchie- land's Ada" een eersten en twee speciale prgzen. C o r re ondenfle, Een abonnent. Ingezonden stukken van personen, die verzuimen ons hun naam op te geven, kunnen wij niet plaatsen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 9 Maart. Franciscus Antonius Wilhelmus, zoon van C. W. Looman en C. P. Verwagen, Buitenhavenweg. Willem, zoon van J. van der Most en M. Verschoor, Warande, Zateidag 17 Maait a.s. des avonds te 8 uur- zal door de tooneelvereeniging sHollandia" een uitvoering worden gegeven in de zaal sHaimoriie" alhier. Opgevoerd zal worden »De Rijzweep" of rTvvmiig jaren later", oor spronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven door llubertus Janssen, Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een houten kinderhoepel, zes paar nieuwe klompen, een passer, een zwart kleedje, waar in een woordenboek, een vrouwen schor teen huissleutel, zgn. palentsleutel, drie stuks olie goed, een damesceintuur, een wagenwiel, een rouwband, een geldbeursje waarm eenig geld, een bonte boezelaar en een huissleutel. De rechthebbenden kunnen zich ter torug- bekoming vervoegea aan gemeld politie-bu- reau. Opgave der brieven verzonden uit en naar Vlaardingen over de le helft der maand Fob. 1900, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan het postkantoor te Vlaardingen of Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan: wed. S. Rapp Kok Houwink, Bussum; L. Luyendijk, Hel- levoetsluis; Quin of Vriendschap, Rotter dam. BriefkaartenJ. Ben tink, Amsterdam Dirk Mooiman, Rotterdam. Uit het Buitenland terug ontvangen - Parker, Dublin. BURGERLIJKE STAND. Geboren 8 Maart. Wilhelmina, dochter van A. Bos en G. v. d. Schee, KortedijJc. 9 Maart. Alida, dochter van J. Groeneveld en J. de Kok, Liesveldschelaan, Wilhel- mina Johanna, dochter van J. Tol en A. Koster, Kuiperstraat, Zitting van Vrijdag 9 Maart, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig de heer Figee met kennisgeving en de heer v. d. Bruggen. Na een rectificatie eener straatnaam door den heer Schippers en een opmerking door den heer Hoogendijk werden de notulen goedge keurd. Ingekomen zijnvan Gedcp. Staten bericht dat bij beschikking van den minister van Binnenland- scbe Zaken de rijksbijdrage in do kosten van het L. 0. in deze gemeente is vastgesteld en dat de gemeente nog toekomt een bedrag van f48.73; idem idem dat het voorschot der rijkssubsidie voor 1900 is bepaald op f7300; idem goedkeuring der verordeningen, regelende de instelling en werkkringen van vaste raads- eommissién. idem idem tot onderbandsehe verpachting van gras; idem idem van het aanvullingskohier H. 0.1899. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Van de Plaatselijke Schoolcommissie verslag over den toestand van het Lager onderwijs van de gemeente en van de gemeente-bewaarschool. Beide verslagen zuilen worden opgenomen in het gedrukt verslag der gemeente. Verschillende reclames tegen den aanslag in het H. O. worden gesteld in handen van B. en W. om advies. Van het bestuur der Ziekenverpleging verzoek om rentegarantio te willen geven voor een leening ten behoeve van een nieuw te bouwer ziekenhuis, benevens den daarvoor bcnoodigden grond ter grootte van 60 bij 50 meter aan den Hofsingel. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van J. M. Zembsrh verzoek om bcm een stuk grond in eigendom af te staan nabij zijn woning. Komst straks aan de orde. Van J. Kijne e. a. heroicawd verzoek om dc namen van enkele wegen in de gemeente niet te doen eindigen met „steeg" Tuaar met „straat" of „erf". Adressanten jnecnen het recht te hebben in deze een „woordje mede te spreken" omdat hunne belangen daarmede verbonden zijn. Do heer Schippers verdedigt het verzoek der adressanten op grond van billijkheid, daar die inwilliging aan de gemeente niets kost en aan de adressanten voordeelen bezorgt. Spr. Traagt dus van B. en W. nader onderzoek en voorstel tot wijziging van eenige straatnamen. De heer Hoogendijk ook meent, dat, waar een inwilliging niets kost aan do gemeente en is in het belang van eenige inwonendeD, hot zaak is in dien geest te besluiten. De Voorzitter bestrijdt de opvatting van adressanten. Een hypotheekhouder zal zijn geld niet geven op den naam van een straat, maar wel op den toestand van het huis. Dat bewoners een woning zouden weigeren omdat de naam der straat niet mooi genoeg is, acht spr. evenmin waarschijnlijk. In elk geval ontraadt spr. om een besluit tot wijziging der straatnamen nn te nemen, omdat daardoor de geheele volkstelling in de war zou geholpen worden. Do heer Schippers doet daarop het voorstel om aan de commissie op te dragen te onderzoeken in hoeverre er raden is om op het vroeger ge nomen raadsbesluit, waarbij afwijzend werd be schikt op gelijk verzoek, terng te komen. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen (de wethouders). Van J. Bleijenburg, brugwachter, verzoek om verhooging zijner jaarwedde, daar zijn bijver dienste door de plannen van B. en W. zijns inziens bedreigd wordt. Zal straks worden behandeld. Hierna worden benoemd tot onderwijzeres aan de tusschenschoo! (f650.mej. E. Evers te Schiebroek en tot onderwijzer aan de tusschen- school (f600.—) de heer A. C. Koodenbnrg, te Maasdam. Hierna wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het plan van schoolbouw. Eveneens het voorstel a tot amovcering van de brugivachtcrswoning cn het vroegere telegraaf kantoor; b. de Hoüaan te verbreeden; c. het over blijvende terrein te verkoopen aan J. M. Zembsch d. tot verblijf van den brugwachter aan te wijzen een in het gebouw van de vischmarkt in te richten lokaale. de jaarwedde van den brugwachter te verhoogen met f 100 voor gemis van vrije woning. Daarna komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot regeling van den dienst van den brugwachter aan de Wilhelminabrug, die tevens als kademeester zal optreden. De heer Hoogendijk maakt in dat besluit be zwaar tegen de woorden „voor zoover hij in de nabijheid aanwezig en zijne tegenwoordigheid niet elders volstrekt noodig is." Spr. acht het onbillijk dat de belanghebbenden bij de Wilhclminalaan met den hoed in de hand dezen ondergeschikten ambtenaar zouden moeten ver zoeken de brug tc openen. Spr. meent dat voor de vaste zeeschepen geen vaste uren zijn aan te geven waarop die de brug moeten passeeren, daar de zo schepen hoog water noodig hebben. Spr. stelt daarom voor de gemaakte bepaling te'schrappen en in tc lasscbea de verplichting dat de brug wachter aan de brug zal zijn één uur voor dat het water hoog zal zijn na 6W unr 's morgens. Op voorstel van den heer Schippers wor den de uren waarop de brugwachter overigens aan de brug zal zijn aangesteld: Zomers 's morgens 6i/s 7 en lOt/s11 uur; 's winters 's morgens 7 >!s—8 uur; 's namiddags het geheele jaar door van 2 u3 en van 6 7 uur. Na langdurige duseussic besluit de Itaad ten slotte overeenkomstig deze beide voorstellen. Goedgekeurd wordt daarna het voorstel van B. en W: tot wijziging van te naamstelling van erfpacht van C. H. Hummelinck, dat wordt overgebracht ten name van de Naaml. Venn. „Hollandia", tot remissie op de landpacht van J. Proost. tot wijziging van bet besluit regelende den aanleg van de Stationstraat tot uitgifte van grond in erfpacht aan L.Meijer; tot idem aan Jan Verboom Jz.; tot vaststelling der breedte van de geprojec teerde straat, loopende evenwijdig niet de Wil- helminastraat, op 8 meter ingevolge het verzoek vaD Jacs. Vogel; tot het vergunnen aan J. Proost om te hebben een gebouw met houten wanden. tot afwijzende beschikking op het adres van J. Bosboom om gedeeltelijke bestrating of het aan leggen van een trottoir op de Markgraaflsan. Volgens de toelichting van den Voorzitter bleek dat het eigendomsrecht op den weg aldaar niet onomstootelijk vaststaat waarom spr. het veiliger achtte zich niet in dit wespennest te steken. Ten slotte deelde deVoorzitter mede dat de benoemde schatters voor de vergonningslokalcn hunne benoeming hadden aangenomen, en werd aan B. en W. machtiging verleend tot het rooien van eenige boomen. De heer Drop wilde hij de gewone rond vraag het voorstel doen tot afschaffing van de kermis. De Voorzitter wees hem echter op het reglement van orde, dat voorschrijft dat elk voorstel door 2 leden schriftelijk moet worden ingediend. De heer Valk informeert naar de vernieuwing van het bruggetje san de Hoflaan. De Voorzitter deelt mede dat dit wel „zoo spoedig mogelijk" zal gedaan worden maar wanneer scheen nog niet te bepalen te zijn. De openbare vergadering werd hierna geBloten, de Raad bleef in comité te samen. Mejuffrouw R. van der Dol! alhier is correspondente geworden van den Neder- landschen Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening, Bij de gistermiddag ten ItaadhuLzo gehou den aanbesteding voor het maken van een gedeelte kaaimuur aan dea Noord vliet alhier waren ingeleverd zes biljetten als van: J. P. Wïmmers, f 935 J. de Kloe, f 869 D. Luijendijk, 865 L. A. Tas, f 841M. Snel, ƒ790; M. Goossen, f 775; allen alhier. Het work is aan den laagstem inschrijver gegund. De tentoonstelling van schilderijen enz. van wijlen den heer P. M. Brouwer, ten voord'oelo van de noodlijdende diamantwer kers te Amsterdam, zal van 20 Maart tot 4 April a.s. worden, gehouden te 's-Gra.venha- ge in het heerenhuis Noordcinde 33, daartoe welwillend afgestaan, In Scheveningen. De Maatschappij „Zeebad Scheveningen" heeft de winkelruimten van da in aanbouw zijnde winkelgalerij aan d'e zeezijde verhuurd. Er wordit ook een doorloopan.de tentoonstel ling en verkoop van voorworpen van nieuw© Fransche kunst ingericht. De voltooiing van het wandelhoofd in zee wordt tegen Augustus tegemoet gezien. 2Een ladelichter. -Men meldlt ons uit Rotterdam Hedenmiddag ontdekte een. zoontje van d'en kastelein van het Verkooplokaal alhier een vreemden kerel achter de toonbank van de koffiekamer der honden tentoonstelling, bezig d« lade te lichten. Toen hij hiervan mededteeJing ging doen, trachtte de dief mid delerwijl te ontkomen, doch in de gang naar de tentoonstelling werd hij gegrepen en naar het politiebureau aan de Torenstraat over gebracht. Hot bleek te zijn zekere Knaapen, koffie huishouder te Feijenoord, die eerst 6 Maart jL uit de gevangenis ontslagen wan. Hij was er slechts in geslaagd 80 cents te bemachtigen. Be brand in de Comédie Kranfaise. Over den brand kan nog nader gesneld warden dat vooral' de redding van het archief en een groot deel der bibliotheek greote vol doening wekt. Behouden bloven vele belang rijke stukken, o. a, Lodewijk XÏVs Kabi netsorder, met Colbert's contrasein, waarbij de Comédie Fr amy ai se werd gesticht, de eeni ge bekende autograaf van Molière, een ge schenk van Dumas fils, en vele oorspronkelij ke manuscripten van toon eel werken van het begin dezer eeuw af, Maar er schijtaen) ook heel wat kostbare stukken verloren te zijn gegaan. Vele der met groote weelde toegeruste kleedkamers der actrices rijn behouden ge bleven. De dóód van mile. Henriet schijnt te wij ten te zijn aan haar doodsangst, waardoor rij uit haar kleedkamer naar boven in plaats van naar beneden vluchtte. Zij was een „eer- ste-prijs" van het Conservatorium, en sinds drie maanden aan de Comédie Franjaise ver bonden. Coquélm ainé bood onmiddellijk' dó regee ring zijn schouwburg de Ia Porte St. Martin aan. Uit het buitenland ontving Claret ie ver- schaidfen blijken van deelneming, o. a. van grootvorst Wladimir van Rusland. Muaat beeft gisteren reeds in de Fransche Kamer geïnterpelleerd over den brand van het Theatre Francais. Minister Leygnes betreurde het omkomen van mile. Hennot en verzekerde dat de Co médie Franjaise spoedig zal herbouwd wor den en dat de kunstverzamelingen bijna ge heel rijn gered. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Alle politie-maatregelen voor de vei ligheid waren opgevolgd; den vorigen dag was dit nog geconstateerd. De electrische ge leiding was in orde, en ook de caloufêre kan de oorzaak niet rijn, daar het gedeelte van heit gebouw, waar die rich bevond, be houden bleef. Het brandsdherm moest eeni- gon tijd vóór de voorstelling worden opge haald. Alle voorzorgen waren dós genomen. Mochten ar nieuwe noodig blijken, dan zui len die genomen worden. Men geve ze aan de hand, en ze zullen onderzocht worden. Binnen acht dagen zal de Comédie Fran.- jaise haar voorstellingen hervatten in de Opera totdat een nieuw gebouw is verrezen, en wel volgens de oorspronkelijke plannen van den architect. Louis. De minister hoopte dat vóór het einde der tentoonstelling de nieuwe schouwburg gereed, zal rijn. Maandag zal een voorstel bij' de Ka mer inkomen. In den Parijschen gemeenteraad werd ge klaagd over het watergebrek bij de bluasehing en de afschaffing van den permanenten brandweerpost in den schouwburg betreurd. De prefect Lépine nam het voor do brand weer en de politie op. Hongersnood in Hritsch-Indië, De onderkoning van Britsch-Indië meldt dat de vooruitzichten voor den hongersnood in de kolonie allertreurigst zijn. Op het oogen- blik en dat is nog maar een begin wordt reeds aan 4,374,000 noodlijdenden onderstand verstrekt. Daarvan krggen alleen in het district Bombay 1,153,000 personen ondersteuning. Tien arbeiders gestikt, Te Bessèges, in het Fransche departement Gard, zijn 40 werklieden in de mijn Nar- bousset door een uitstrooming van koolzuur gas gestikt. Bijziendheid en petroleum. De bijziendheid vertoont rich in de lagers scholen in Frankrijk in veel grootere mate dan in België; 25 per 100 in eerstgenoemd land, tegen 3 per 100 in het laatstgenoemde. Dit enorme verschil ontstaat volgens dr. Rouirée uit Luik, uit de onvoldoende! ver lichting welke het kind, na den schooltijd, thuis vindt. De petroleum is in Frankrijk voor de be hoeftige klasse te duur. Terwijl in België pri ma kwaliteit petroleum slechts 6 cents per liter kost, moet daarvoor tegenwoordig in Frankrijk 24 cents per liter betaald worden. (M- t. d. V.") Bijbelovervloed, Volgens het „Journal des Débats" verkoe ren de Annerikaansche bijbel-drukkers-uitge vers in een crisis-toestand. Daar is een zoo groote hoeveelheid bijbels opgelegd, dat het aanbod de vraag verre overtreft, gevolg waar van do prijzen tot minimum gedaald rijn. Door het bij'belmonopolie der universiteiten van Oxford en Cambridge, kunnen de uitge vers in Amerika hun bijbels ook niet in En geland slijten, ea moeten rij zich dus hoofd zakelijk wenden tot de zendelinggenootschap pen. Bij do Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging is tot heden ingekomen f 1,096,492. De uRegeeringsbode" te St. Petersburg zegt: Naai aanleiding van de berichten in verschillende bladen over hel toezenden van een kerkbanier door de broederschap van het Tróiize-Sergius-klooster te Moskou aan de Transvaalsche Boeten, wordt bekend gemaakt, dat deze mededeeling onjuist is de bedoelde banier is afkomstig van een corporatie van kerkbaniei dragers van een der filialen van het klooster, doch niet van de broederschap van het Troïtze-Sergius-klooster. Te Dresden heeft men de deuren en do vensters der Engelsche kerk met vuil be smeerd «cn, beleedigingen. voor Engeland, op de muren geschreven. Men betreurt die daad zeer; dó autoritei ten zullen dein Engelschen consul hun spijt betuigen. In Saksen is de staJdng der mijnwerkers geëindigd. De Fransche ministerraad heeft gisteren het ontwerp-inkom8tenbelasting van den mi nister van financiën goedgekeurd. Zooals te voorzien was zijn de Paters As- somptianisten in cassatie gegaan van hun veroordeeling. De Hongaarsche staatsman Ugron bekende in een besloten zitting der Kamer dat hjj de schrijver was van een artikel in het clericaal- feudale vVaterland", waarin de oud-minis- ter-president Banfly beschuldigd wordt van verduistering van geheime fondsen voor partg- oogmerken.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2