Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeelingen. Neemt u in acht voor de gevolgen. Kunst en Wetenschap. Keiik en School. ^sTqrt. G ei m engd Ni e uw s. Koloniën. Handel en üedrij f. voor ia te stellen gezcmd'hridstoezichfe in de Roocte Zee en. de Perzische golf. De Fransche tekst der conventie met de Hollandsehe vertaling is er bij afgedrukt. Grifllers. Als gevolg van de op Hoofdstuk V der Staatsbegroot'ing voor 1900 uitgetrokken ver- hooging van de jaarwedden van de griffiers en ambtenaren en bedienden aan de prov. griffiën is de jaarwedde der griffiers thans met f 500 verhoogd en dus vastgesteld op f4000 voor deze ambtenaren in do provin ciën Noord- en Zuid-Holland en op f 3500 in de overige provinciën. Om den ambtenaren en bedienden do ver hooging te kunnen toekennen, is vooraf noo- dig -wijziging van het Koninklijk besluit van 1877, waarbij de maxima hunner jaarwedden zijn vastgesteld. Dit besluit kan eerstdaags worden te gemoet gezien. Geref. Drankbestrijding. Te Utrecht had op Donderdag 8 Maart een vergadering plaats van een aantal be langstellenden, in de bespreking van hetgeen kan worden gedaan ter bestrijding van dte drankgerwoonte, op de lijn der Gereformeerde beginselen- De volgende motie werd aangenomen „De vergadering spreekt zich uit voor de oprichting ©ener vereenigi.no', ter be strijding van, de drankaonde en ter op wekking van heit bewustzijn onder Gere formeerden, van de noodzakelijkheid van dtesaen strijd. „Zij laat de broederen vrij in hun op vatting omtrent het al of niet noodigo van geheelonthouding of afschaffing van sterken drank, doch stelt voor haar leden een van beiden verplichtend." Bijna alle aanwezigen traden als lid toe. Besloten werd, dat de Yereeniging zal trach ten af deelingen te vormen- Het te benoemen bestuur zal ean circulaire richten aan alle Gereformeerde kerkeraden met verzoek om medewerking. Da vereerd ging zal gevestigd zijn te Utrecht, terwijl de volgende vergadering zal worden gehouden te Zwolle. Steenkolen. Het bestuur der Steenkolen-handelsver- eeoïging te Utrecht heeft gisteren aan de groothandelaren een circulaire gericht, waarin het een aanbieding doet voor de levering van kolen, van 4. April 1900 tot 31 Maart 1901. Om de opdrijving der prijzen tegen te gaan, wordt daarbij als voorwaarden gesteld lo. dat dt kolen alleen aan de industrieele af nemers worden geboden en we! aan ieder geheel dezelfde hoeveelheid als hij in het nu afloopend jaar zal hebben ontvangen en wel behoudens nader overleg, gelijkmatig over de 12 maanden verdeeld 2o. dat een winst zal worden berekend van ten hoogste f 2.50 per 10 tons voor afnemers van 200 ton of meet- in 'tjaar en f 5 voor mindere hoeveelheden. Naar Reuter seint is de nieuw benoemde Nederiandscha gezant te Lissabon, jhr. mr. H. van Weede, gisteren door den Koning ontvangen. Op 20 April 2al in Den Haag de eerste alg. vergadering van den »Nat. "Vrouwen raad" plaats hebben, waarop de aangesloten vereenigingen, die tot de beide groepen van Maatschappelijk Werk behooren, rnededeeling van haar streven en werkzaamheid zullen doen. Zoo zal het overzicht van den arbeid der vrouwen op sociaal gebied, dat door de nationale tentoonstelling is begonnen, thans door den Raad worden voortgezet, 's Avonds wordt er een openbare vergadering gehouden, waarin mannen en vrouwen van verschillende richting zullen spreken ov;r het belang van de samenvatting der vrouwenbeweging in ons land, waarvan de uNat. Raad" de uit drukking is. Burgerlijke Stand van Overschic. Getrouwd: 5 Maart. M. Aalders jm. 25 j. en M. v. Santen jd. 22 j. 8. A. C. v. Dijk 38 j., wedn. van A. P. v. d. v. d. Laan en P. v. d. Laan 34 j. Geboren: 4 Maart. Jacobus Cornelis, z. v. C. v. d. Berg en A. Poot. 5. Frank, z. v. F. v. Oosten en J. de Bruin. Arie, z. v. A. Aartse en P. v. d. Berg. Bjj Kon. besluit is met 16 Maart benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht F. A. P. V. BingeD, te Roermond. Bij Kon. besluit is benoemd bij bet wapen der cavalerie tot ln luit. bij het 2e reg. hu zaren de 2e luit. P. A. C. M. van Haeiten, van het korps. 80 cent per regel. Er bestaan twee middelen om eene goede gezondheid te hebbenhet eerste is zich voor de ziekte te vrijwaren, het tweede de kwade gevolgen te bestrijden. Overigens, de twee middelen vereenigen zich in een enkel onmis baar om zich wel te bevinden, dit is sterk en krachtig te zijn. Indien gij deze twee eigenschappen bezit, zult gij gemakkelijker aan allerlei soort van aandoeningen weerstand kunnen bieden of wel er spoedig van be vrijden zoo gij er door aangetast ?ijt. Bijgevolg, om steik en krachtig te worden, als men een verzwakt lichaamsgestel heeft, moet men het door het zekerste middel ver sterken, n.l. door de sterkste hernieuwer van het bloed. Sedert langen tijd zijn de Pink Pillen van Dr. Williams het genees middel bij uitmuntendheid geworden om het doel te bereiken dat wij hierboven aaogeveD. De gevolgen eener ziekte zijn dikwijls erger en meer te vreezen dan de ziekte zelve. Eene verzwakking der organen, spieren en zenuwen, eene groote bloedarmoede kunnen ons tot den dood brengen. De Pink Pillen zullen u op zekere wijze herstellen en u veroorloven de krachten terug te vinden. Mej. M Joosten, Prinses Mariestraat no. 6o, Den Haag, schrijft ons: sMet voldoening deel ik mede dat Uwe Pink Pillen van Dr. Williams mg uitstekend hebben geholpen, ik gevoel mij een heel ander mensch, en een ieder roept over mijn gezond uiterlijk, ik heb eenige doozen gebruikt en ben wel een paar jaar sukkelend geweest, tengevolge der influenza en ik raad een ieder aan Uwe Pink Pillen te gebruiken in de hoop dat velen zich door 'tgebruk kunnen genezen. Ontvaigt mijn dank." Het is in alle gevallen van verzwakking, bloedarmoede, rhumatismus, zenuwpijn dat men de Pink Pillen moet gebruiken om met zekerheid de beste resultaten te bekomen. Verkrijgbaar a 1.75 Gld. de doos, 9. Gld. pei- G doozen, bij J. II. I. Snabilié, 27 Steiger, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Inhoud vün „De- Huisvriend" no. 19 Maasidorp, door Th. A. Quanjer. (Vervolg.) Een HoLlandsche kolonie in Engeland, met illustratiën. Kismet, oorspronkelijke novelle door Nina. (Vervolg.) De schip breukelingen van. Terschelling. Trans vaal sche kiekjes, met portretten van lord1 Roberts en generaal French. Gravure: Rêverie. AdvertentiebladEen mooi plannetje, uit het Engelsch. (Vervolg) Advert en tiën. Het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam is uitgenoodigd, zich in 't eind der maand April te Brussel te doen hooren. Op 1 Mei zal verschijnen het eerste num mer van. het „Vakblad voor Stucadoors", dat maandelijks zal verschijnen. Frithjof Nansen moet voornemens zijn een nieuwen pooltocht te ondernemen. De gebroeders Lumiare te Lyon zijn er in geslaagd, pliotografieën te vervaardigen in de natuurlijke kleuren, door het bezigen van Hclitfilters wier werking berust op de inter ferentieverschijnselen van het licht. Ned. Herv. Kerk. In een der zalen van heb Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had dezer dagen een samenkomst plaats van ambtsdragers m de Ned. Herv. Kerk, die met elkander wenschten te spreken over bezwa ren gerezen tegen het Regl. op de Generale Kas. Er bleken nl. tegenwoordig te zijn: 85 predikanten, 74 ouderlingen en 37 diakenen. Van 14 predikanten en van. 6 kerkeraden was nog bericht ingekomen, dat zij tot hun leed wezen verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De volgende voorstellen werden gedaan lo. Dat de kerkeraden aan de Synode zou den kennis geven, dat zij het Regl., 'als on wettig tot stand gekomen, niet kunnen of mogen uitvoeren. Van een enkelen kerke- raad. was rnededeeling ingekomen, dat hij zich reeds alzoo tot de Synode had gericht. 2o. Dat de kerkeraden het Reglement zou den uitvoeren maar onder protest. 3o. Dat de kerkeraden het Reglement niet zouden uitvoeren en zich zouden beroepen op de feitelijke onuitvoerbaarheid. (Dit vooral voor de groote gemeenten.) 4o. Dat de kerkeraden de aanneming zou den uitstellena. tot na 1 Mei, b, tot na de zitting der Synode, c. gedurende een. geheel jaar. Deze dne met de bedoeling aan de Sy node inmiddels gelegenheid te geven liaar fout te herstellen. 5c. Dat de kerkeraden hun bezwaren aan de Synode zouden kenbaar maken en inmid dels aan de gemeente zonden mededeelen. Wij houden dat Regl. voor onwettig; wij wil len ons om conflicten te voorkomen, niet rechtstreeks verzettengij kunt dus bij een door ons aangewezen persoon uw bijdragen inzenden, en wij zullen die overmaken, maar verder bemoeien wij ons er niet mee. Ten slotte werd voorgesteld, een schrijven te zenden aan de kerkeraden „en de Class Verg. om deze op te wekken aan de Synode a. te verzoeken dit Regl. ten spoedigste buiten werking te stellen b. te verklarenwij willen wel een. Gene rale Kas, maar een die gebaseerd is op gezon de beginselen. Aldus werd besloten. Enkele sprekers drongen er nu op aan, dat de vergadering zich zou uitspreken over de vraag, welk van de boven gememoreerde voorstellen door de kerkeraden behoort in praktijk gebracht te worden. Anderen wezen er echter op, dat dit in strijd zou zijn met den aard der vergadering, die niet anders be doelde dan gelegenheid te geven tot broeder lijke samenspreking. De vergadering eindig de dan ook zonder een besluit in dezen te nemen. Beroepen: Te Roordahuizum, B. Boers te Kedichem te Sprang, W. Hellemans te Wapenvelde; te Heteren, N. P. G. E. van Uchelen te Renswoud. Aangenomen: Naar Erichem, door P. de Haas, cand. Bedankt: Voor Ruigahuizen, door J. van Rjjs, te Tjerkwerd c.a. Voor Oud- Gaste), door P. de Haas, cand. Ie Leiden. Voor Bergambacht, door J, van Boven te Oud-Beierland, Voor Harich, door J. van Rijs te Tjerkwerd. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft eervol emeritaat verleend aan den heer A. S. Gallde, predikant bij de Ned, Herv. gemeente te Everdingen, op zijn ver zoek reeds in te gaan op 1 Maart j.l. Geref. Kerken. Beroepen: TeExraorraen Alliogawier, H. Koffijberg, te Barneveld te Nes en Wie rum, M. B. Parlevliet, cand. te Katwijkte Opeindo-Nijega, H. J. Heida, cand, te Kampen. Aangenomen: Naar Katwijk a/d. Rijn, door Meyering te Winsum. Na afgelegd praeporatoir-examen voor de classis Apeldoorn (14 Febr. 1.1.) is met alge- meene stemmen beroepbaar gesteld bjj de Gereformeerde Kerken in Nederland, de heer AKoffijberg, cand. in de H. Godgeleerdheid aan de Vr'g'e Universiteit te Amsterdam. R.-K. Kerk. De Paus heeft den aartsbisschop van Utrecht benoemd lot Huisprelaat van Z. H. en mrtsbisschopassident bij den Paaselijken Troon. Tevens verleende de H. Vader aan Mon seigneur van de Wetering den titel van Ro- meinscii graaf. De zaakgelastigde van den H. Stoel Mgr. Giovannini, begaf zich gister-ochtend naar Utrecht, teneinde aan den aartsbisschop de Breve die benoemingen te overhandigen. HOOGER ONDERWIJS. leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. C. L Vlaanderen, geb. te Apeldoorn, opproefschr. »Nederlandsch Landbouwkrediet". Bevorderd tot arts de heer M. van der Hoeve. Geslaagd voor het eerste gedeelle van het arts-examen de heer B. Buis. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen scheikunde (met lof), de heer P. Th. Coebergli. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doc toraal examen in de rechten afgelegd dooi de heeren C. A. van Renteighem, C. S. Orobio de Castro en J. J. Heerma van Voss. Utrecht. Cand. tlieol. 1de heeren K. Hylkema en J H. C. van der Hofl. Cand reciitende heer Th. J H. Aquar us. Doet. Rechtsw. de heer J. A. Philipse; cand. wis- en nat. de heer G. van Beek, (met lof.) Bevorderd tot arts de heer E. Hoefer. Doet. scheikunde de heer P. Th. Coebergh, (met lof). Groningen. Bevorderd tot arts de heer Th. Bonnema, cand.-arts, geb. te Arum, en de heer F. N. Claessen, cand.-arts, geb. te Rotterdam. Lausanne. Bevoiderd tot doctor in de theologie op proefschrift ïFrancbcus Turre- tinus", de heer G. Keizer, cand. van de theol. school te Kampen. Middelbaar Onderwijs. In de Donderdag gehouden zittiog van den Leidschen Raad werd eervol ontslag verleend aan dr. D. De Loos, als directeur van de Rjjks Hoogere Burgerschool voor jongens en leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem bewezen bij de oprich ting der H. B. S. en gedurende rujm 35 ja ren aan het middelbaar en hooger onderwijs. Gister is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de derde tentoonstelling van de vereeniging „De Rijwielindustrie" geopend. De „Kampioen" zegt hiervan Er is hard gewerkt om het welslagen van deae tentoonstelling te verzekeren. Deze -o- menbrenging van automobielen en rijwielen onder het hooge koepeldak van het Amster- damsche glazen paleis heeft weken en maanr den van regelenden en voorbereidenden ar beid gekost. In onze Nederlandsche automo bielfabrieken is dag en nacht gewerkt oan thans voor den dag te kunnen komen met de geacheveerde producten vau deae ontluiken de nationale industrie, die het vorig jaar nog in de windselen lag, dodh op heb oogenblik reeds krachtig genoeg ontwikkeld is om zich te doen gelden naast de buitenlamdsche auto mobiel-industrie, zonder daarbij in eenig op zicht een teleurstel lenden indruk te maken. Weliswaar is het aantel inzendingen klei ner dan verleden jaar, doch in belangwek kendheid overtreft hetgeen door de exposan ten ditmaal is bijeengebracht, verreweg wat in 1899 op de rijwiel- eu automobiel-tentoon stelling te zien werd geboden. Bekleedde namelijk in 1899 het rijwiel de eerste plaats op onzen show, m het eindjaar der negentiende eeuw is de eerste plaats in geruimd voor het vervoermiddel der toe komst, het motorrijtuig. Het komt ons voor, dat de vereeniging Dte Rijwiel-Industrie er goed aan gedaan heeft om. in het belang van het welslagen der ten toonstelling deze regeling te treffen. Immers onder het groote publiek heeft gaandeweg, en geheel ten onrechte de mee ning veld gewonnen,, dat het rijwiel thans vrijwel het toppunt van technische en mecha nische volmaking heeft bereikt, wat met an dere woorden zeggen wil, dat het aan de an dere zijde in gelijke mate zijn eigenschappen als tentoonstellingsohject heeft verloren. Wie een tentoonstelling bezoekt, wil wat nieuws en belangrijks zien. Enkel rijwielen, en nóg eens rijwielen te bezichtigen, we ge- looven dat dit, gelet op 'de omstandigheid dat tussdien het rijwiel van 1899 en het rij wiel van 1900 „alweer" geen in 't oogsprin gend verschil bestaat, te veel van het publiek gevergd zou zijn. En daarom heeft men goed gedaan aan deze tentoonstelling een zeer bijzondere at tractie t© v-erleenen, door in de eerste plaats hot voor deskundigen en niet-deskundigen om zijn nieuwheid' belangwekkende voertuig der twintigste eeuw ten tooneele te voeren. Een Berlijnsch ingenieur, Paul Wolff ge naamd, heeft een nieuw porcédé uitgevon den tot het maken van calcium—carbid, dat naar het heet, een totale omwenteling in de calcium-carbid-industrie teweeg zal brengen. De roeiwedstrijd Oxford-Cambridge is thans definitief bepaald op Zaterdag 31 Maart. Beide ploegen zijn druk bezig zich te Henley te oefenen. Perzië en Transvaal. Bij de uitgevers van de „Haarl. Ct." is in gekomen een bedrag van, 786.25, zijnde de opbrengst van een te Teheran gehouden col lecte „ten voordeel e van de nagelaten betrek kingen der gesneuvelde Afrikaanders", zoo wordt in den begeleidenden brief gezegd, waaraan' het volgende is ontleend: De gevers wensehen, dat het geld alleen ten goede der Afrikaanders zal komen, en zal het dus bet-er zijn het niet aan de Vereeni ging het Roode Kruis te geven. Men heeft een beiwijs willen geven van belangstelling in de zaak der Afrikaanders, en niet eens een schijn van onpartijdigheid willen aannemen. Uit do verscheidenheid van de nationalitei ten der onderteekenaars zal u blijken hoe al gemeen.1 de* sympathie is die men voor de ge rechte zaak der Boeren koestert. Ook hier is men verplet door de schandelijke en laaghar tige politiek der Eflgelshe regeering, en een- en-al bewondering voor dien heerlijken moed en de diepe vroomheid der Boeren. Moge dit kleine bewijs van belangstelling uit het verre Perzië den Afrikaanders een blijk te meer zijn, dat hun heldhaftige ver dediging van hun heilig recht ook in de afge- legenste hoeken der wereld wordt bewonderd. Ook do Perzen die anders in hun Oos- tersche gemoedelijkheid weinig notitie van politiek nemen volgen de gebeurtenissen met buitengewone belangstelling. De „ba zaar" (het publiek), wiens wetenschap veelal niet verder gaat dan Stamboel, Herat en Bombay, is volkomen op de hoogte van de gebeurtenissen in „Afrikeh". Vertrouwdb men Engeland vroeger ook niet erg, nu is 't voorgoed uit, en men begint ernstig te geloo- ven, dlat Rusland dan toch van de twee kwa den wel het minste is. Men mag aannemen, dat de thans met het Russische gouverne ment afgesloten leening, waardoor ihet pres tige van Engeland! in Perzië sterk geleden heeft, evenals de troepenbewegingen, aan den Kaukasus naar de Afghaansdhe grenzen, di recte gevolgen zijn van Bngelands benarde positie in Afrika. Er is hongersnood in Bn- ireisch-Indië troebelen in China de wol ken beginnen zich over de Engelsch e wereld macht {e trekken. Want: Bin feste Burgist unser Gokt JDe secte van i> Zwarte Jannetje Naar aanleiding van het onlangs door de „Gron. Kerkb." medegedeelde omtrent „Zwarte Jannetje" van Venendaal en haar aanhang, schrijft de „Hall." o. m. het vol gende In en om Schoonihoven wonen ook eenige volgelingen van „Zwarte Jannetje" en wel te Polsbroek, Molenaarsgraaf en Schoonhoven. De personen, die tot die secte behooren, zijn meest welgestelde boeren, Ben hunner was voorganger en kreeg dan ook telkens „den geest". Na verloop van eenige jaren kwam de secte in aanraking met Jannetje van Ve nendaal en die werd de profetes, de Bruid van Christus, zooals haar volgelingen zeggen. Doordien zij de van Gods wege over hen gestelde machten niet erkennen, komen zij telkens in conflict mot de overheid. Toen het mond- -en klauwzeer onder het vee heerschte en de regeering maatregelen nam tot beteu geling der ziekte, weigerden zij zich aan de bepalingen te onderwerpen. Boete en gevan genisstraf volgden hierop, watt door hen werd! gedragen. Zoo sterk gaat hun fanatisme, dlat zij weigerden het geld van het verbeurd' ver klaarde vee in ontvangst te nemen. Ter te rechtzitting weigerden zij dan ook hun pet of hoed af te zetten; wordt dat hoofddeksel dan door een politie-beambte afgezet, dan weigeren zij het bij het heengaan in ont vangst te nemen, zorxlat te Schoonhoven op het raadhuis eenigen tijd geleden oen geheel© verzameling petten aanwezig was. Dikwijls worden hun eigendommen door de bevolking beschadigd, wanneer ziji bijv. op Oranjefeesten de vlag niet uit willen steken, enz. Kun beschadigd goed laten zij echter niet herstellen, dóch spijkeren planken voor hun ramen, zooms dit onder meer een paar jaren geleden te Molenaarsgraaf geschied is. Hun. kinderen blijven verstoken van het onderwijs, dat komt er niet op aan. Waarneer de profetes bij een dër leden is, maakt men zoo'n schrikkelijk lawaai, door te dansen en te gillen, -dat men, het huizen ver hoort. Vorderingen maakt de secte echter niet; momenteel behooren er in d!e drie genoemde plaateen nog een. 10-tal gezinnen toe. Prikkels. Te Londen bestaat een vereeniging die zich do bestudeering van het alcoholisme (drankzucht) ten doel stelt. Onlangs beeft dr. Campbell, een specialiteit voor zenuwziekten, in due vereeniging een voordracht gehouden over prikkelende middelen. Hij bestreed de meening alsof zulke middelen verkeerd zou den zijn omdat zij uit him aard in het li chaam niet thuis behooren, gelijk water en voedingsmiddelen. Prikkels behooren wèl in het lichaam thuis en zij zijn in elk gezond lichaam aanwezig; zij worden er scheikundig in voortgebracht uit tal van voedingsstoffen, door de eene meer dan door de andore, en werken daardoor opwekkend, verlevendigend. Ontbreken die prikkels langs dien weg, dan ontstaat behoefte aan andore, aan gebruik van alcohol, thee, koffie, enz. om het gevoel van genoeglijkheid te verschaffen. Wil men de behoefte aan zulke extra-prikkels voorko men, dan moet men zooveel mogelijk het li chaam gezond houden, zoodat zonder hen in het bloed voldoende prikkel ontstaat om te verwekken „den lichten roes van genoeglijk heid en geluk". Trein-ongeluk, De oxpresstrein van Montreal naar Toron to is bij Burketon ontspoord. Twee slaapwar gems zijn van een hoogte omlaag gestort, doch op een dik sneeuwdek terechtgekomen. Twintig reizigers, waaronder vijf p ,rlemontg leden, zijn gewond. Moord en brandstichting. Een afschuwelijke moord is te Berons aan de Seine gepleegd' dóór een commensaal op het echtpaar waar hij zijn intrek had geno men. De oudjes hadden hun zaak verkocht, alleen om van hun lastigen huisgenoot af te kómen. Do verkooppemningen dreven den ke rel waarschijnlijk tot zijn misdaad. De buren hoorden een worsteling, zagen spoedig daar op vlammen uit de slaapkamer var? het echt paar slaan en vonden, toen de brand go bluscht was, het tweetal met afgesneden, hal zen op den grond liggen. De politie arresteerde in do woning zelf den moordenaar, wiens Heeren met bloed be vlekt waren. Atjeh. Aam het „Bat. Nbld." is geseind': Kotaradja, t Februari Een nachtelijk» patrouille uit Segli heeft vader en zoon van, den ons vijandige® Toe koe Brahim opgelicht. 'De kolonmes in Meuiaiboh verrasten enke le vijanden em maakten twee achter-, tw«> voorlaad-gewerem en blanke wapens buit. De marechaussee uit Kroengraja overvie len een kleine rooverbemde, waarvan twee man worden, gearresteerd. De bende van dea pretendent sultan is na genoeg verstrooid. D» Generaal Pel. In het »Bat, Nbl." van 8 Februari komt het volgende uitvoerige bericht voor, betref fende de cer&te poging tot ontzet van de ge- vnngen officieren van het stoomschip G e n e- raai Pel, Men leest daar: nZoowel uit bn het depaitement der marine als door den hoofd agent der Kon. Paketvaart Mij. ontvangen telegrafische berichten, waarvan ons de inhoad welwillend werd medegedeeld, blijkt, dat de Serdang, die naar de Zuidkust van Nieuw Guinea was vertrokken, hedenmorgen te Soerabaja is teruggekeerd met het volgende bericht: »Na den controleur van Fak-fau te Lebben gehaald, zette de Serdang koers naar den 141en graad, alwaar men echter, wegens het ruwe weer, geen gemeenschap met don wal kon verkrijgen. Wel kon bij Vleermuiseiland de wal bereikt worden en daar werd door de inboorlingen bericht, dat, naar zjj meen den, de gevangen officieren niet waren ver moord. Daarop werd getracht van de inboor lingen hulp te verkrijgen, hetgeen echter mislukte. De Serdang stoomde daarnaJoubelika, alwaar de zwaar doorstaande westmousson echter eveneens de gemeenschap met den wal belette. De controleur ging daarop over op de mailboot, terwijl de Serdang naar Soerabaja koers zette. Hier zal de kolen-en victualie-voorraad worden aangevuldde boot zal daarna met spoed weer terugkeeren." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot directeur van financiën, de in specteur in de le afd. H. J. M. Baumann; tot tijdelijk vervanger van den notaris te Bandjer- masin mr C. J. Nijhuis, de candidaat-notaris W. Lammers; bij de S. S. op Java tot commies voor den stationdienst op de Oosteilijnen, de ambt. op non-act. J. J. F. Reif. Ontslagen op verz., eerv. te waarn. secre taris der residentie Lampongsche districten, G, L. van Tubergenop verz. eerv. de waarn. referendaris bij het dep. der burg. openb, wer ken, L. E. Marlens. Bij de S. S. eerv. de commies voor den stationsdienst W. Veneroa op verz. eerv. de klerk bij de wees- en boedelkamer te Soerabaja J. A. Dahler op verz. eerv, de stadsvroedvrouw te Soerabaja, J. A. C. Burgers geb. Munro. Verleendeen jaar verlof aan de onderw. 2e kl., mej. C. M. van Goens; oen 2-jarig verlof aan den as.-res. van Priaman A. L. E. van Dijk; een buitenl. verlof aan den notaris, te Bandjer- masin mr. G. J. Nijhuiseen jaar verlof aan de onderwijzers 2e en 3e kl. J. Groeneman en W. Verbrugge en aan den opzichter der 2e kl. bij den waterstaat B. van Laar. Militair Departement. Verleendeen jaar verlof aan den 1 n luit, der inf. G. J. Verstege; een jaar verlof aan den in luit. der inf. L. G. de Lagh. Ontslagenop verz,, eerv. de majoor der genie H. W. Scheuer. Departement van Marine. Vergundom te repatrieeren aan de luits. t. zee 2e kl, L. Hamming en C. A. Fock. LEEUWARDEN, 9 Maart. Boter, le soort f43.—. Aanvoer 38 i/4, 20 i/j, en 10 i/w vaten. Landb. le keur f 43,tot f - 1/4 genomen. 2a 1 - 42.- - Vt 3e - 41D- 1/4 1 4e s - 40.u- i/4 1/3 vat: le keur f41.tot f2e keur f39.tot f3e keur (38.tot f Fabrieksboter f 44.h f Aanvoer 10 '/s en Vb vaten HAMBURG, 9~Maart. Petroleum loco 8.15, brief, dito geld. Spiritus per Maart 19i/s, April/Mei 19.'Stem ming kalm. BUDAPEST, 9 Maart Tarwe vast. NEW-YORK, 9 Maart. Mrt. April Mei. Juni Juli. Sept. Tarwe. 76 723/4 72% 72i/g Mrt. April. Mei. Juni Juli. Dec. If a is.407/g 401/s Faillissementen. Vit de Staats-Courant. Uitgesproken: C. Manshande, kruidenier, te Amsterdam. Recht.-comm. mr. Bijleveld. Cur. mr. N. C. Vogel. F. Th. Stok, zonder beroep, te Amsterdam. Recht.-comm. mr. Bijleveld. Cur. mr. N. 0. Vogel. J. F. Oosterhout, kruidenier, te Sloten (N. H.) Recht.-comm. mr. S. Sleeswijk. Cur. mr. F. Buys. H. Houtman, schilder en aannemer, te Utrecht. Recht.-comm. mr. M. Crommelin. Cur. mr. dr. D. A. P. N. Kooien. J. N. Janka, koffiehuishouder, te Amersfoort. Recht.-comm. mr. M. Crommelin. Cur. mr. W. M. J. van Lutterveld. Opgeheven: B. J. Trip, Amsterdam. S. van Nieuwenhuize, winkelier in kolonla's waren, vroeger le Zierikzeo, A. W. v. d. Sluis. U111 o 11 n gen. AMSTERDAM, 3ipCt. leening 1890, groot f6.000.000. Trekking 9 Maart 1900, 20 obligatién, groot f1000: 502 890 1549 2098 2764 3483 4559 548 1197 1718 2193 3381 3888 5638 685 1346 2087 2234 3443 3920 Betaalbaar 1 April 1900,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6