53"e Jaargang. Donderdag 15 IVlaart 1900. No. 10191. Iusschen twee liefdes. OPENBARE YERKOOPING. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post 11. 1.G5. Prijs per weekYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraat 68. Prijs der Ad verten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i/j cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inferc. Telefoon No. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn van voornemen op Vrij dag den IGn Baart 1900, door den deurwaarder A. BOSMAN aldaar, publiek te doen verkoopen des voormiddags II ure, aan den Noordmolen .- twee buiten gebinik gestelde ciken- honten Sluisdeuren des namiddags 3 ure aan de Begraafplaats eene pari ij oud ijzer, ecne dubbele brandspuit, alsmede rijs- en tak bout in de Plantage, bij bet Kantongcrechts- gelouw en aan den Pavendijh rijs- en takbout. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 14 Maart 1900. BE «OKIjOG. De toestand. Misschien is lord Roberts op dit oogenblik reeds te Bloemfontein. Maandagnacht heelt generaal French reeds twee heuvels bezet die de Vrijstaatsc'ie hooldrtad heeten te beheer- sehengisteren rukte lord Roberts van Ven- tersvlei op om French te versterken, terwijl de hoofdmacht spoedig zou volgen. Indien het dus niet in het voornemen dei- Boeren ligt Bloemfontein te verdedigen, kan de Engelsche opperbevelhebber zich reeds gelukkig achten met deze moreeie overwinning. Want meer dan eene moreeie overwinning zal de bezetting der Vrijstaatsche hoofdstad niet zijn. Op het verloop van den oorlog zelf zal die bezetting geen invloed hebben, wnar de inneming van de Vrijstaatsche hoofdstad niet het gevolg is van harde nedeiiagen der Boeren dezen hebben de Engeiscben alleen in hun opmarsch gehinderd, zonder evenwel krachtigen tegenstand te bieden. Iloe bedenkelijk de bezetting van een hunner hoofdsteden dan ook voor de Boeren moge schijnen, men wanhope niet. Het kan zijn dat de Vrijstaters of een deel van hen ontmoedigd zullen wordm, vooral indien Roberts een veige\en«geziilde proelamaiie uitvaardig!. Maar wij hebben nog geen reden gevonden om te twijfelen aan de trouw der Vrijstaatsche bonrigenooten. Onzes inziens kan het aantal niet groot zijn der Vrijstaters die werkelijk nog vertrouwen stellen in de beloften van het peifide Albion. Het meerendeel der natie weet dat Trans vaal's ondergang is de ondergang van den Vrijstaat, Transvaal's onafhankelijkheid de waarborg van eigen bestaan als viije, souve- veine staat. De overweging die hen tot boml- genooten hunner noordelijke stamverwanten moest maken, moet hen ook trouw doen blijven aan het verbond. In lord Roberts' leger heerscht intusschen volgens den correspondent van Laffan groote DOOB CHARLOTTE M. BRAEHME. 63) Het trof hom als iets vreemds dat zij niet zeide „onzen kleinen jongen". Het was een eigenaardigheid van haar, dat zij' over het kind alleen sprak in betrekking tot zich zelf. De verpleegster bracht het Mnd binnen. In hot eerst meende Sir Clinton niets anders te zien dan een bundel wit linnen en kant. Toen werd Daisy's gelaat plotseling door een blij den glans verlicht, zij stak haar zwakke ar men uit. Met eigen hand' ontblootte zij het kleine gezichtje een zacht, rozig, onschul dig engelgezkhtje. „Baar heb je mijn jongen, Caro," zeide zij. „Ik heb hem nog geen naam gegevenik wilde wachten tot je hier zoudit zijn." Haar jong gelaat, naar oogen waren vra gend tot hem gewend. Zij schenen te zeggen „Zeg iets goeds van mijn kind." Al de liefelij ke trots, de teedere liefde van een moeder spraken, uit haar zachte, treurige oo^en. Sir Clinton kon d'aaraan geen. weerstand bieden. Het was werkelijk een mooi bind, met zachte ï-oode, mollige armpjes en een lief klein ge zichtje en gouden, dons in plaats van haar. .Hij sprak er zoo hartelijk over, dat de oogen der jonge moeder zich met tranen vulden, en zij begon te snikken. Dat was juist het tegen overgestelde van wat hij meende te berei ken; het maakte hem verlegen. „Waarom huil je nu, Daisy?" vroeg hij niet al de onwetendheid van. een man, waar het de diepste roerselen een er vrouwelijke ziel geldt. blijdschap, omdat de Britsche regeering alleen van onvoorwaardelijke onderwerping der Boeren-republieken wil weten. De betoo- vering is door Cronjé's capitulatie gebroken; Tommy Atkins heeft weer splenty" zelfver trouwen en wil alleen als beslist overwin naar ferugkeeren, Eerst moeten de Boeren vernietigd zijn. Dat zou dan vermoedelijk moeten gebeuren in het Noorden van den Vrijstaat. Want daar zullen wel harde slagen vallen. Daatheen, naar Wmburg, zou ook de Vrijstaatsche regeering zijn verplaatst. Uit de berichten der oorlogscorresponden ten blijkt intusschen nog het volgende over lord Roberts' opmarsch naar Ventersvlei. Maandagmorgen rukten de Engeiscben van Aasregelkop langs de Kaalspruit op Venters vlei aan, daarbij de Boeren teleurstellend, die gerekend heeten te hebben op een opmarsch langs de Modderrivier waar zij zich verschnnst hadden. Overal vonden de Engeiscben de hoeven vei laten rnet de witte vlag er op. De wanorde getuigde van een overhaaste vlucht. Lord Roberts had strenge bevelen gegeven aan zijn soldaten om niets aan te raken. Generaal Tucker zou verscheiden Boeten hebben gevangengemaakt! Te "Ventersvlei vonden de Engeiscben veel door de Boeren achtergelaten voorraden, maar geen geschut. Ander oor logsn ieuws. Generaal White is scheep gegaan naar East Londen, waar hij gisteren verwacht werd. Rhodes heeft aan een interviewer ver klaard dat zijn reis naar Engeland geen po litiek doel had. Hij gaat alleen om de zaken der De Beers te behartigen. Rhodes zal te Kimbertey een mausoleum stichten voor de gevallenen. Hij zendt zijn architect naar Egypte, Italië en Griekenland om een mooi plan te eondpieeren. Do geweerfabrikaint Mauser verklaart dat de Boeren alleen gewone Mauser-patronen bezitten, geen uitzetbare of ontplofbare ko gels^ Mauser voegt er bij dat hij van ooggetui gen weet dat de Boeren met op de Engel- schen buitgemaakte patronen met holle spits of halven mantel hebben geschoten uit even eens op de Engelschen veroverde geweren. Vredesondei handelingen. De zitting van het Engelsche Parlement heelt een historische beteekenis gekregen. Voor wie later de geschiedenis zal schiijven van Engeland's blosityd en verval zal de 12de Maart '1900 zijn een der stations op den weg die liet Britsche rijk ten retderve voerde. Want de Engelsche regeeritig heeft gisteren voor de natie en de weield deze vetklaiing afgelegd: voor Groot-Britlannië kan deze oorlog geeu anderen uitslag hebben dan vernietiging van de onafhankelijkheid der beide Boeren-republieken. De stappen door de Boeren-regeeringen te Londen gedaan met de bedoeling alsnog misverstanden weg te ruimen en het pad vrij te maken voor den vrede, hebben de Engelsche regeeriog tot deze verklaring ge noodzaakt. Lord Salisbury zelf deed voorlezing van bet telegram van de presidenten Kruger en Steijn, gedagteekend 5 Maart te Bloemfou- „Ik was zoo baarg dait je er niet va-n zoudt houden," smkte Datsv. „Er niet van houdenHoe kon je dat nu denkenWie zou nu niet houden van een on schuldig kindje als 3it „Maar," zei Daisy, nog niet overtuigd, „ze zeggen dait zijn gezicht precies het mijne is." „Dat is zoo," antwoordde hij. „Ik zie do gelijkenis ook." „En. houd je toch van hem?" zei Daisy met stille verrukking. „Wat is d'at lief van je, Caro. Ik had zoo graag gehad dait hij op jou had geleken." Toen kwam de verpleegster. Mevrouw had nu lang genoeg- gesproken. Zij moest nu rus ten. „Nog één woord," zei Daisy. Zij trachtte haar hand op te tillen en het hoofd vani haar man naar zich toe te trek ken, maar zij kon het niet. „Ik wilde je iets in je oor fluisteren, Caro," zeide zij. Hij boog zich naar haar over, totdat zijn gelaat het hare raakte. Maar zij Taf hem geen kus zelfs de verpleegster merkte dat op. „Ga je weer weg vroeg zij zwak. „Neen," antwoordde hij. En toen hij dat zeide, meende hij het ook. Even later kwam de dokter die „mijnheer Clifton" ernstig groette, zich afvragend wat voor man hij wel zou zijn, die weg had kun nen gaan en zijn schoone vrouw maanden lang alleen had gelaten. Hij gaf geen zeer gunstig verslag van Daisy's toestand. „Zij is zeer zwak," zei hij, „zenuwachtig en somber gestemd." Hij spaarde mijnheer niet, maar- vertelde hem d'at hij dagelijks was gekomen en haar steeds treurig en in tranen had gevonden, alsof haar hart zou breken. j tein. Dit telegram is te waardig en nobel van toon, dan dat wij den inhoud zouden willen commenteeren. De e i s c li e n der Boeren. Het tehgram luidt »Het bloed der duizenden die door den oorlog geleden hebben, bet voot uitzicht van moreelen en economische» ondergang waar mede Zuid-Afrika nu bedreigd woidl, dwingt beide oorlogvoe-ende pat tijen zich zonder hartstocht af te vragen, waarvoor zij vechten. »Tot dien einde en met bet oog op de ver zekeringen van verschillende Briteclie staats lieden, dat de oorlog begonnen was met het vooropgezette doel om Harer Majesteits gezag in Zuid-Afnka te ondermijnen, achten wij het onzen plicht plechtig te verlslaten, dat de oorlog uilsluitend ondernomen werd als een defensieve maatregel ter beveiliging van de bedreigde onafhankelijkheid der Zuid- Afrikaansche Republiek als een s o u v e- reinen en internationalen Staat, en dat de oorlog alleen voortgezet wordt om de onbetwistbare onafhan- kelijkheid van beide Republie ken als souvereine en inter nationale Staten te verzekeren, en om de verklaring te krijgen, dat Harer Majesteits m e r d a n e n, die met ons deelgc,; uen heb ben in den oorlog, daa, ren hoe genaamd geen nadeel zullen ondervinden. 3>Op deze voorwaarden alleen wenschen wij den vrede hersteld te zien, terwijl, indien de Britsche regeering besloten is de onafhanke lijkheid der Republieken te vernietigen, er ons niets o vei blijft dan te volharden op den ingeslagen weg, vertrouwende dat God ons niet zal verlaten." Waarom nu eerst? Het telegram vervolgt 5 Wij hebben geaarzeld deze verklaring eer der af te leggen, daar wij vreesden, dat, zoo lang het voordeel aan onze zijde was en onze strijdmachten defensieve stellingen ver in de Britsche koloniën bezet hielden, derge lijke vei klaringen de gevoelens en de eer van liet Butsche volk zouden kunnen kwet sen maar nu het prestige van het Brit sche rijk mag beschouwd worden verzekerd te zijn door de gevangenneming van een orizer stiijdmachten en nu wij daardoor gedwongen zijn andere stellingen welke door onze stiijdmachten bezet waren, te ontiui- men, nu is die moeilijkheid voorbij. j Wij kunnen thans niet langer aarzelen, de Britsche regeering en liet Biitsche volk dui delijk en ten aanzien van de geheels be schaafde wereld te zeggen, waarvoor wij vechten en op welke voor waarden wij bereid zijn, den vrede te herstellen." Engeland's antwoord. Na het telegram, van de Boeren-regeeringen ontvangen, las lotd Salisbury voor het ant woord dat de Biiteclie regeering den llden had verzonden. In dat antwoord wordt gezegd jAVij erkennen de ontvangst van liet tele gram van de beide presidenten, waarvan liet voornaamste doe! is de Biitsche regeering te vragen de erkenning van de onbetwistbare onafhankelijkheid der Republieken als souve- reine onafhankelijke Staten en op dezevoor- „Uc hob haar gezegd dut zij nog zou smel ten in tranen. Hot deed mij zeer haar zoo te zien. Alle kleur is uit haar gelaat verdwe nen; bet licht m haai oogen is door het wee- nen verduisterd. Als u mevrouw weer alleen moet laten, dan zon ik u raden haar vrouwe lijk gezelschap te geven." „Ik zal zien," zei Sir Clinton haastig. „In ieder geval laat ik mevrouw voorloopig niet alleen. Denkt u dat zij zal herstellen V' „Dat kan ik op het oogeniblik nog niet met zekerheid zeggen. Naar wat ik gezien hob, zou ik zeggen dat een glimpje geluk mevrouw meer goed zal doen dan alle medicijnen zou den kunnen." Sir Clinton nam zich voor dat zij die me dicijn zou hebben, indien het althans in zijn vermogen was haar die te geven. De d'okter ging daarop weer weg. D© verpleegster liet hem weten, dat hot zeer stil moest zijn in huis, want d'at me vrouw na lange, slapelooze uren in een die pe, vreedzame sluimering was gevallen. Weer stond Sir Clinton Adair nu alleen onder het licht der sterren. Nu was er geen half-bewolkte Engelsche hemel meer boven zij-n hoofd, maar een schitterend, ver firmar ment, waarin de bleeke, reine stralen van duizenden sterren trilden. Hij was liet goede spoor geheel bijster. Langzaam liep hij op en neer in de oranje- boontenlaam. „Als ik iemand mijn geschiedenis vertel de," zei hij, „dan zou men denken dait ik de grootste schurk onder de zon was; en tocli heb ik geen kwaad willen doendo omstan digheden zijn. tegen mij geweest zij heb ben mij in een labyrinth verstrikt. Niemand haat zonde, haat slechtheid meer dan ik en tocli, wie heeft ooit zoo slecht gehandeld? waarde aan te bieden de beëindiging \an den oorlog. »In bet begin van October was er vrede lus-chen de Koningin en de beide Republie ken onder de conventies, die toen van kracht waren. Er werd tusschen de Britsche en Tiansiaalsche regeeringen onderhandeld met het doel herstel te verkrijgen van de zeer ernstige grieven, waaronder de Britsche in- woneis rn Transvaal leden. In den loop der onderhandelingen had de Tianstaalscbe tegeeiing aanzienlijke bewape ningen gedaan, betgeen ter kennis is geko men van het Britsche gouvernement, dat bijgevolg stappen nam om tc voorzien in overeenkomstige versterkingen der garnizoe nen In Kaapstad en Natal. Tot op dit oogen blik was van Britsche zijde in geen enkel opzicht inbreuk gemaakt op dc rechten, ge waarborgd door de conventies. Transvaal aanvaller. ^Plotseling, na een beleedigend ultimatum te hebben uitgevaardigd, verklaarde Trans vaal den oorlogde Vrijstaat deed evanzoo. In het vooruitzicht van de oorlogsoperalies had Transvaal vele jaren lang op enorme schaal militaire voorraden bijeengebracht, die slechts konden gebruikt worden tegen Groot- Britannië. ïDe presidenten maken eenige opmerkin gen van ontkennenden aard over het doei van deze toebereidselen en achten het niet noodig deze quaestie te bespreken, maar liet gevolg der toebereidselen, die in diep ge heim zijn gemaakt, is geweest, dat het Rijk genoodzaakt was een inval te weerstaan, die het een kostbaren oorlog en bet verlies van duizenden kostbare levens heeft gekost. Deze groote ramp is de straf, die Groot-Britannië is opgelegd, omdat het te voren beeft toe gestemd in liet voortbestaan der Republieken. Geen onafhankelijkheid meer. »Met het oog op het gebruik dat de Repu blieken hebben gemaakt van de positie die haar is gegeven en van de rampen, die de niet-uitgelokte aanval over het grondgebied der Koningin heeft gebracht, kan de Engel sche regeering niet anders antwoorden op het telegram der presidenten dan met de verklaring dat zij niet bereid is de o ri a f h a n k e 1k li e i d der Republie ken te erkennen." Geen vrede. Wij behoeven aan deze wisseling van tele grammen weinig toe te voegen. De bfflBOor- dingen van de depêche der beide presidenten laat geen twijfel over aan hun waarlijk vrede lievende bedoeling. Zij weten nu, waaraan zij ziclt te houden hebben Engeland svil geen onafhankelijke Republieken in Zuid-Afrika meer. De Boeren zullen zich onvoorwaardelijk te onderwerpen hebben. Zoodoende is ook bet politieke doel dat Kruger en Steijn wellicht met hun tele gram hebben beoogd, volkomen bereikt. De Engelsche regeering beeft nu gesproken; de Boeren weteu nu dat zij geen genade van Engeland te wachten hebben. De wankel- moedigen zal dit sterken de vastberadener) zal bet krachtig maken in hun verzet. De jgtterre ?i outrance" zal nu beginnen vrede zal er niet zijn, voordat een der par tijen tot machteloosheid is gedwongen. Nooit Hot was mijn bedoeling niet. Ik ben op het verkeerde spoor geraakt-, omdat ik niet don moed bid, de vrouw die ik liefheb, in 't ge laat to zien on haar to vertellen dat ik ge trouwd ben. Ik bad met den moed de lieve armen los te maken die om mijn bals waren geslagen, en haar te zeggen dat daar geen plaats voor haar was. Hoe heb ik niet voor mijn gebrek aan moed geleden Wat moest hij nu doen? Lady May schrij ven en haar de geheele waarheid bekennen Haai- zeggen dat hij vrouw en kind had, die hier in Frankrijk woonden Zich overge ven aan liaar medelijden en genuide en ver- van Engeland blijven totdat het vergeten was Dat zou de rechte, eerlijke, loyale weg zijn. geweest, en hij voelde zich. eenige oogenblik- ken geneigd dien in te slaan, blaar toen kwam zijn afgodische liefde wear ais een ver zoeking tot hem, en mankte bij zich zelf wijs dat die onbewimpelde mededeeling Lady May zou dcoden. XXXVT. De achterdocht eener vrouw. Het was een lang, eentonig ziekbed. Meer dan eens gaf de dokter alle hoop op; meer dan eens ach tte hij heb onmogelijk dat Daisy zou herstellen. Maar toch werd zij beter; langzamerhand dekte een zwak, bekoorlijk kleurtje haar mooi gezichtje; een teer rood begon in haar lippen, terug te keerenhaar oogen verloren hun doffe, starende uitdiuk- king Daisy was herstellende. Sir Clinton was daar ongeveinsd dankbaar voor. Indien zij gestorven ware, zou hij zich zelf als haar moordenaar hebben beschouwd maar nu dankte hij den hemel voor zijn groo- zulien de verschrikkingen van den verbitter den strijd die een aanvang neemt, aan de Boeren-regeeringen knnnen worden geweten. Wat de interventie van buitenlandsche re- geeringen betreft, daarvan is niets te ver wachten, al dringen de bladen in verschillen de landen daarop ook aan. Met bet inroepen van de bemiddeling der buitemlandsdhe regee ringen beoogde Kruger dunkt ons alleen to doen" wait- hij doen kon. Te Kanp»ta.d is intusschen onder voorzit terschap van het parlementslid Moltonc> een vergadering gehouden, waarin een commissie is benoemd die dc middelen zal overwegen om tot don vrede ie geraken. In die commis sie zitten o. a. ds. Murray en Cronwright Sch reiner. Gemengde Slededecllngen. Naar verluidt is de Engelsche oorlogslee- ning twintigmaal volteekcnd. De Lon dense he bladen zeggen, dat de Ko ningin 2 April naar Ierland zal vertrekken. Do gemeenteraad te Dublin vergadert he den om een adres van verwelkoming aan de Koningin op te stellen. De nationalisten ver zetten zich daar krachtig tegen. Men, vreest voor nationalistische manifestaties tijdens het bezoek der Koningin. De Bachelor's Club zal deze week verga der en over de stappen die gedaan moeten worden tegen haar lid, den hertog va-n Or leans, wegens diens brief aan Wifiette, den caricaturist der „Rire". Van het besluit der Bachelor's zal afhan- ~en wat andere cluibs, waarvan de hertog lid is, zullen doen. Voor de Tontooustellmg wil de Frausehe regeeriog beschikken over 2 groeit-, 7 groot officiers-, 25 kommandeurs-, 166 officiers- en. 500 ridderkruisen, van het Legioen van. Eer. Eigenaardig da-t d'eze cijfers aidixs zijn vastgesteld door Millerand, den sociaal-demo craat-minister. Weideck Rousseau heeft voor de amnestie- commissie medegedeeld dat hij Picquart, Zo la en Reinadi had gevraagd of zij nieuwe be slissende feiten bezaten waaruit Dreyfus' on schuld block. Heb antwoord was dat zij die voor het oogenblik niet bezaten. Daarom oordeelde de minister de voortzetting der hangende processen nutteloos en drong hij aan op de amnestie. De Dominicaner pater Didon, de welspre kende Fransdhe prediker, is op 60-jarigen leeftijd overleden. Bekend is dat pater Didon door zijn vrijzinnige denkbeelden herhaalde lijk in botsing is gekomen met zijn geestelij ke overheid. Zelfs werd hij om zijn denkbeel den ovor echtscheiding voor straf naar Cor sica gezonden. I-lij heeft een „Leven van Jezus" en talrij ke predikaties geschreven. De „Librc Parole" beweerde dat de Per zische generaal Kit&bgi Khan in den vorigen zomer te Parijs was geweest om daar de Per zische leening te plaatsen, maar dat de Fran se he regearing op aanzoek van Rusland.' ge zorgd had dat cüe onderhandelingen misluk ten, zoodat Perzië zich tob Rusland wendde, Kitabgi Khan, deswege ondervraagd, zegt dat de Franscho leening alleen mislukte door tc genade. Haar herstel ging langzaam; heb was een vervelende tijd; hij kon haar geen dag verlaten. Als hij een paar uren van haar weg was gdbleven, kon hij er zeker van. zijn haar minder wel terug te vinden; haar ge laat was aan bleeker geworden en haar tril lende lippen plachten te fluisteren: „Waar ben je geweest, Caro En als hij haar zeide hoe hij zijn tijd had doorgebracht, antwoordde zij „Ik ben voortdurend zoo bang dat ik ja weer zal verliezen; maar je zult niet meer weggaan, wel?" Hij verzekerde van neen; hij zou haar niet verlaten; dan was zij weer tevreden. Hij schreef aan Lady May, dat zijn zaken hem langen tijd in IVankrijk zouden vast houden hij liet liet geheel in het onzekere wanneer hij zou terugkomen. Hij schreef dat in het volle bewustzijn, dat hij zich. schuldig maakte aan leugen en bedrog, maar hij wist niet lioe hij zich uit zijn moeilijke omstan digheden kon redden. Daarna had hij slechts weinig tijd om te schrijven. Het was niet zoozeer Daisy zelf die voortdurend beslag op hem legde, als wel da verpleegster. Doze was in hem een model- echtgenoot gaan zien en vroeg hem nu tel kens iets voor mevrouw te doen. Of hij wat met mevrouw wilde praten 1.. zij voelde zich. zoo somber en zwaarmoedig? Of hij haar wat wilde voorlezen? Of hij mevrouw zijn, arm wilde geven terwijl rij door de kamer wandel de Op een anderen tijd zocht hij de geheele streek af naar uitgezochte versnaperingen. Duisy moest de rijpste fruit, den zoetsten wijn, de frischte bloemen hebben, en bij dat alles was hij gedhldig, vriendelijk en voorko mend als had hij haar mm*- lief. (Wordt vervolgd.^

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1