53"* Jaargang. Tusschen twee liefdes. Zondag 18 en Maandag 19 Maart 1900. No. 10194. Eerste Blad BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere legel meer 12 Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van z\in gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon "So. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Maart 1900. BB OORLOG. De toestand. FTu maarschalk Roberts het eerste doel zij ner operaties, de bezetting van Bloemfontein, beeft bereikt, zullen, er wel eenage dagen voorbij gaan, voordat de veldtocht tegen de verbonden republikei nsobe legers wordt voortgezet. Gezorgd zal moeten worden voor verbindingslijnen en het onderhouden daar van; do intendance zal eenigen tijd behoe ven om op de hoogte van haar taak te ko men; de troepen zullen rust noodig hebben en de verschillende legerdeelm zullen ge splitst of bijeengevoegd, verdeeld of samen getrokken moeten worden, al naar de om standigheden het vereischen. Intusschen doet Roberts een poging om de Bocrenkommamdo's die uit de Kaapkolonie zijn teruggetrokken, als tussdhen hamer en aanbeeld te verpletteren. Wij weten van deze kommando's niet veel af; het is onbekend waar zij zich bevinden en hoe sterk zij zijn het schijnt dat Grobler het opperbevel over hen voert. Het laatste wat wij van deze kommandb's bobben vernomen is een telegram uit Bloem fontein van Dinsdag, meldende dat de terug tocht van generaal Grobler's leger van de Oranjerivier was begonnen, waaruit men mag besluiten dat de Boeren den Emgelschen den overtocht over de rivier met langer wil den betwisten. Dien dag stond de geheel© divisie-Gatacre aan den zuidelijken oever der Oranje-rivier. De toegang tot de brug werd door de Brit- scbe artillerie bestreken, maar de Boeren na noen toen nog een stelling in aan den noorde lijken oever. Door een stout stukje van een Engelsch officier, luitenant Popham, werd de vernie ling der wagenbrug over de Oranje-rivier bij Bethulië belet. Maandag en Dinsdag waren dte Boeren bezig geweest met het leggen van mijnen onder de brug onder een hevig vuur der Eugelsehe artillerie. Dinsdag sloop luite nant Popham, door den vijand onopgemerkt, over de brug en sneed de geleiddraden naar de mijnen door. Op den terugweg zag hij bussen met dynamiet op verschillende plaat sen, die hij met do hulp van een tiental man schappen, onder een dichten kogelregen, weg haalde en naar het Engelsche kamp terug bracht. Baiter nam kapitein Graat de dyua- mietladingen weg, die in de brug waren aan gebracht can haar te vernielen, en' sneed hij de nog intact gebleven draden af. Inmiddels rijm de kolonnes Clements en Gatacre de rivier overgegaan, zonder tegen stand der Boer enkommando's. Wat zullen deze kommando's nu dben? Hun positie is zeker geeu gemakkelijke; de Engelschen zullen wel al het mogelijke doen ooi hen den terugtocht naar het Noor- DOOR CHARLOTTE M. BRJAMEME. 66) Maar de vraag die haar meer dan elke an dere kwelde was diehad hij sedert hun hu welijk liefde opgevat voor een andere vrouw Wat had hem zoo lang verre van haar gehou den? Dat moest zij te weten komen. Zij wijdde zich aan die taak een niet zeer moeilijke. Aan zijn afgetrokken aard, aan zijn buien van diep gepeins en verstrooid heid was het gemiakkelijk te zien dat zijn elders was. En eens nooit gat dait oogenblik. Het was nog zeer vroeg, tegen dea dageraad, en rij was bang er was een ongewoon gedruisch in huis en zij verbeeldde zich! d'at men bezig was in te breken. Haastig deed rij een peignoir aan en ging naar de slaapkamer van haar man om hem te wekken. Maar zelfs in haar groeten angst kon zij niet nalaten een langen blik op hem te ^werpen zooals hij daar slapend lag op zijn knap, bleek gelaat met die diepe rimpels van zorg. Zij raakte heen zacht jes aan en riep fluisterend rijn naam. Plot seling verhelderde zijn gelaat. „Lieveling 1 lieveling!" riep hij. „Watheb ik je gemist 1" Toen vielen' rijn dwalende, slaperige oogsn op Daisy's gelaat. Zijn stem nam plotseling een toon van koele, onverschillige verbazing aan. „'Ben jij het, Daisy Je maakt mij aan 't schrikken," ■Zij had een warmbloedig, hartstochtelijk temperament, hoe zacht haai- gemoed ook was, en zij gevoelde neiging den kandelaar dien. rij droeg, op den grond te worpen en driftig met haar voet te stampen. den te beletten. Vermoedelijk zullen zij zich oplossen in kleine troepjes die door de En gelsche linien sullen trachten heen te drin- gen. Van de plannen der Boeren weten wij al even weinig als van die hunner tegenstan ders. Generaal Joubert heet met 2000 man te Brandfort te zijin aangekomen. Daar, 35 mijlen benoorden Bloemfontein aan de spoor lijn BIoemfomteiu-Kroonstad-Pretoria, zou den de Boerenkommando's worden samenge trokken. Uit Nafcal geen, over den opstand in het Westen der Kaapkolonie zoo goed als geen nieuws. AJleten verneemt de „Times" dat ge neraal Settle eenige schermutselingen met de rebellen heeft gehad. Een zijner mannen werd licht gewond en twee paarden werden gedood. Een patrouille officieren der Zuid-Aifri- kaansche lichte cavalerie moet er in geslaagd zijn achter de Boerenstellingen voor den Van Reenen's pas door te dnngen. Zij vond er een laager, door twee kommando's IxMt, ver dedigd door prikkeldraadversperringen en be schikkende over vier kanonnen. De bezetting van Bloemfontein. De correspondenten op het oorlogsterrein zenden nog tal van bijzonderheden over de bezetting der Vrijstaatsche hoofdstad. Wij willen die heeren* ook hier wel het woord verleenen, den lezer overlatende wat hij er van wil gelooven of niet. De waarheid hun ner berichten is niet te controleeren. De correspondent der ^Standard" vertelt dat het gemeentebestuur Maandag besloot de stad aan de Engelschen over te geven. Vooraf vond een stormachtig debat plaats, waarin Fraser president Steyn, die de bijeenkomst leidde, uitmaakte voor een lafaard, »omdat lig niet genoeg zedelijken moed had om zich bij den toestand neder te leggen." Presi dent Steijn was echter niet over te haleu en vertrok na afloop der bijeenkomst naar Kroonstad. Na de bezetting leverden tal van Burgers hun wapens in; velen vluchtten naar hun woonsteden en anderen trokken met al hun bezittingen naar het Noorden en Oosten. ■Volgens den correspondent was de be volking zeer verheugd over de bezetting, om dat rij bang was voor de ruwheid der Trans- valers, Lafan's correspondent beweert dat dezen zelfs met een beschieting liadden gedreigd. De Boeren kamman dan ten in het laager te Abrahafmskraal hadden nl. vergeefs getracht de stad te heiwegen zich tegen de Engelschen te vei-zetten, en het bes hut om zich over te geven wekte bij hen groot-en toom. De laat ste boodschapper, die naar het Boerenkamp vertrok met de weigering om te vechten, was zoo vertoornd, dat hij bij zijn heengaan in hét Engelsch riep: „Dan zullen wij' de stad platschieten." Wij kunnen niet beweren dat dit verhaal erg klopt met dat van den „Standurd'-cor- respondent, Reuter's correspondent die het leger van lord Roberts vergezelt, geeft het volgende aaneengeschakelde verhaal van de bezetting Wat bedoeldb hij 1 Wie was zijn Hoveling zijn, lieveling die hij geroepen had met een stem gelijk de liefelijkste muziek op een toon dien zij zich zelfs van haar huwe lijksdag niet herinnerde. „Lievelinglieveling1 O Wat heb ik je ge mist Haar had hij niet gemist; zij gold hem niets. Zij wist zelfs niet dab zijn stem. zulke liefdevolle, teere buigingen kon aannemen, en al dae gedachten vlogen door haar brein terwijl zij d'aar zwijgend stond, hem slechte aanstarend, alles vergetende voor dit ééne. „Waarom kijk je miji zoo aan, Daisy?" vroeg hij. „Wat is er aan de hand?" Zij. had het gedruisoli vergeten dait zij meende te hooien, de inbrekers en al heb an dere; zijn. woorden schenen haar als uit een droom terug te brengen. „Wat er is?" herhaalde zij op den toon van iemand die zijn boodschap is vergeten. „Ik kwam je zeggen dat dat ik een vreemd gedruisch hoorde; ik ben bang dat er dieven in huis rijn." „Je hebt ook niet veel haast gemaakt met je boodsdhap, Daisy," zei hij met een opge- ruimdem lach. „Ze hebben al den tijd gehad om binnen te komen, terwijl je mij stond aan te kijken." „Je hebt mij verbaasd," zeide zij op haar ernstige, rechit-op-hetdcel-afgaande manier. „Weet je wat je gezegd hebt, voordat je hec- lemaal wakker waart?" „Neen," antwoordde hij, „dat weet ik niet. Zij zeide het hem, terwijl haar blikken on afgewend op rijn gelaat gevestigd bleven. „Caro," zeide zij, „wie is die lieveling, die je zoo ontzettend hebt gemist?" „Maar, Daisy-lief," zei hij, „is een man nu aansprakelijk voor wait hij in rijn slaap ...in rijn droom zegt?" „Was je aan het droomen 1" vroeg Daisy ernstig. der stad, beginnende met de aankomst der Engelschen op de heuvel. Maandag dan bezette generaal French de spoorlijn ten Zuiden der stad en vernielde die op verschillende plaateen. Majoor Hunter Weston diong tegelijk met tien man door de linies der Boeren en sneed de telegraaflijn en de spoorlijn tsn Noorden van de stad af. De Boeren, die nog een paar kopjes ten Zuiden van de stad bezet hielden, werden Dinsdagmorgen door" gronaatvuur van de Engelschen verdreven, nadat acht der hunnen waren gesneuveld. Tegen tien uur naderden de Britsche verkenners de stad. Een drietal dagbladcorrespondenten reden daarop Bloem fontein binnen. Twee wielrijders lieten van schrik hun wielen vallen en staken de handen omhoog. De correspondenten zetten hun tocht voort en vonden de stad in haar gewonen doen. De menschen winkelden en wandelden zij schenen de correspondenten niet voor vreemdelingen aan te zien. Langzamerhand echter kwameD er menschen die hen van het Britsche leger over het veld hadden zien gnloppeeren, en toen werd spoedig bekend dat zij de voorboden waren van een Britsche bezetting. Zy werden overal hartelijk en eerbiedig begroet en kwamen weldra op het markt plein. Vandaar werden zij naar de club gebracht, waar zy Fraser, den burgemeester, den landdiost, den plaatsvervangenden slaats- secietaris en andere ambtenaren vonden. Zy haalden deze heeren over het Britsche leger te gemoet te gaan. Dit geschiedde. Toen de ry tuigen met ambtenaren het kopje naderden, waarop lord Roberts was geposteerd, hielden zij stil. Reuter's correspondent meldde den opper bevelhebber de overgave der stad. Een oogenbük later kwam de deputatie het kopje op. Lord Roberts ging hen tege moet. De heeren groetten den veldmaarschalk zeer eerbiedig; een hunner trad vooruit en verklaarde dat de stad zonder verdediging was en zich wenschte over te geven, doch verzocht dat de levens en eigendommen der bewoners gespaard zouden blijven. Lord Ro berts willigde het verzoek in, mits geen ver deren tegenstand werd gr boden. Het onderhoud was van zeer harielyken aard. Er was volstrekt geen neerslachtigheid in het optreden der deputatie het leek veeleer alsof zij zich zeer verlicht gevoelde door de aanwezigheid der Britsche tioppen. Lord Roberts gaf der deputatie te kennen, dat hy voornemens was een plecbtigen intocht in de stad te houden, waarop de heeren vertrokken om daarvan aan de inwoners kennis te geven. Spoedig daarop gaf de veldmaarschalk aan de eerste brigade bevel de stad te bezetten en vervolgens trok hij, aan het hoofd van zijn staf met de militaiie attache's der buiten- landsche mogendheden en geëscorteerd door de cavalerie-brigade, de stad door naar de presidentswoning, waar om halfeen onder het zingen van het Britsche volkslied de Union Jack werd geheschen. „Ik zou zeggen v*an wel," an twoordde hij met een. onbehagelijke^pbck. „Dan, Cairo, zou ik liever de vrouw zijn die je in je droom lief hebt, dan de vrouw die je wakend li-efbebt. Het komt mij voor dat je draom-geliefd© het beste deel heeft." Toeu Sir Clinton een onderzoek instelde naar de oorzaak van het gedruisch, bleek heb door niets anders te rijn veroorzaakt dan het springen van een flesch champagne; maar dit voorval bleef toch in Daisy's geheu gen hangen. Hij had een vrouw liefanders kon hij er niet, van droomen; rij zelve was die vrouw niet; het verschil in toon waarop hij over haar en daarna, tot Daisy sprak, was d'aar het afdoend bewijs van, ook al had zij geen andere bewijzen gehad. Maar als hij een andere liefhad, waarom was hij, dan met haar getrouwd. Dat vroeg zij zich. met nog grooter verbazing af dan vroeger. Op een anderen keer was Sir Clinton eeni ge dagen riekhij had een weinig koorts ten gevolge van het heete, afmattende weer. Hij weigerde een dokter te laten karnen en zeide diait hij zichzelf wel kon genezen. De koorts maakte hem neerslachtig en zwaarmoedig nu en dan was hij ook verward in zijn spre ken. Ear was geen reden tot ongerustheid; hij behoefde zelfs rijn kamer niet te houden, en Daisy had dan ook haar twijfel en onge rustheid op zijde gezet om rich beter aanzijn verpleging te kunnen wijden. Op zekeren morgen las zij hem voor uit de Iersche bal laden, waarvan zij zooveel hieldzij werd weggeroepen en liet het boek liggen. Toen zij, na een tijdje weg te zijn, geweest, terug keerde, lag Sir CSinton met zijn gelaat op het boek; liiji was io diepen slaap gevallen. Zij lichtte zijn hoofd op en bemerkte dat de opgeslagen bladirijde vochtig van tramem was. Toen keek rij wait hij gele en had. Het was dezelfde ballade die hem vroeger al eens zoo diep had getroffen: De Britsche troepen, met uitzondering van een bezetting voor politiediensten, blijven buiten de stad gekampeerd. Ander oorlogsnieuws. De „Times" verneemt uit Bloemfontein dat lord Roberts bij de inspectie der garde- bngade zeide het te betreuren dab hij niet aan heb hoofd der garde-bngad© zijn intocht had kunnen houden, zooals zijn voornemen was geweest. Maar hij voegde er bij„Ik be loof u echter dat ik u Pretoria zal binnen voeren." Generaal Pretyman, benoemd tot gouver neur van Bloemfonitijn, heeft Collins tot landdrost aangesteld! lu de plaats van den Boerenlanddrost Papenfus. Fraser on do bur gemeester zullen worden geraadpleegd om trent plaatselijke aangelegenheden. Een groot deel van hot door de Boeren bij Waterval aan de Rietrivier genomen con- vooi is te Bloemfontein teruggevonden. Bovendien zijn een dynamiebmagarijn, twee waggons met ammunitie, acht locomotieven en veel ander spoorwegniatonaal, vast on rollend, in handen der Engelschen gevallen. Eindelijk werden 7 gewonde officieren en 60 maai bevrijd. Van het veroverde sp oor wegmate r raai werd door de soldaten de trein samengesteld waarmedo Pole Cai-ew naar het Zuiden ver trok. Generaal Metihuen heeft te Kimberley een speech gehouden op het stadhuis, waarin hij de uitnemende verstandhouding verheerlijkte tusschen vrijwilligers en geregelde troepen, met name gedurende heb beleg van Kimber ley. De Engelschen zouden president Kruger dankbaar moeten zijn, omdat hij de verschil lende deden des rijks tot elkaar heeft ge bracht. Maar men behoeft slechts naar de hospitalen te gaan om de ellende en het ver driet te aanschouwen dat de Republieken over het rijk höhbeii gebracht. Montagu White heeft op de meeting ten gunste der Boeren te New-York rijn meening over Johannesburg herhaald. White zeide later in een interview dat het in de lucht laten springen van Johannesburg te verdedigen zou zijnhij wees op heb ver branden van Mo>kou voor strategische doel einden. De Boeren hebben nooit ernstig de bedoeling gehad Bloemfontein te verdedigen, daar dit niet ligt in een positie die geschikt is voor verdediging De voorzitter van de vergadering voorspel de: „Niet vóór de Boeren m het graf liggen of alle Engelschen op de vlucht zijn, zal de oorlog ophouden." Wessels eindelijk beschuldigd© Engeland dab heb de inboorlingen geweren heeft ver schaft om die tegen de Boeren t© gebruiken en bracht ook andere beschuldigingen tegen de Engelschen in. Volgens een particulier schrijven uit Jo hannesburg van 2 Maart, te Kaapstad ont vangen, waren toen de mijnen, nog volkomen ongeschonden. Ceicl Rhodes heeft in een interview ont kend dat hij tegen annexatie der republieken is. Zij moeten een. kroonkolonie worden, en „I am weary, I am weary, Waiting for the Mlay," Het was d'uidclijk dat hij die ballade had gelezen, dat die hom tot tranen had geroerd en dat hij weenend in slaap was gevallen. Wat beteekende dat toch? Zij was er zeker van dat die woorden voor hem een diepere beteekenis hadden. Het was niet de ladhende Meimaand waarnaar zijn, hart verlangde. Toen schoot het haar als een bliksemschicht door den gesefc, d'at, evenals men haar met den naam eemer bloem noemde, andere vrou wen ook wel May konden geheeten worden. Die gedachte trof haar als een sl'ag, wel een bewijs hoe innig rij don echtgenoot lief had, die haar niet beminde. Zij herhaalde het woord eenige malen„May." Hoe Hef klonk die naam, „Och, als hij een May liefheeft, waarom is 'hij dan met mij getrouwd?" dacht zij. Toen hij waücker was geworden en zich wat heter voelde, kwam rij naast hem ritten en sloeg haar oogen naar hem op. „Caro," zeide zij, „is de naam May nogal gewoon in Engeland?" Hij Was zóó verrast, d'at hij het boek uit zijn hand op den grond liet vallen. „Ik weet het niet ik heb geen. verstand van namen," zei hij, terwijl hij zich afwend de en toen langzaam de kamer verliet. „Ik ben niet jaloersoh," zeide Daisy, „maar dit is een afdoende bevestiging. Hij kam den Mank van den naam zelfs niet verdragen." Van dat oogenblik af voelde zij zich die per ongelukkig, maar groeide ook haar vast besluit aan om de waarheid te weten. Was er een vrouw iu dat verre Engeland die hij liefhad een vrouw die haar zijn hart had ontstolen „Het is een schande," zeide de eenvoudige Daisy bij zich zelf. „Ik ben zijn vrouiw en hij behoorde mij meer dan iemand ter wereld lief te hebben. Ik zal haar vinden. Het ia er- ÜS i eerst later kan. men zien of een Zuid-Afri- kaansche Federatie mogelijk is. De Oostenrijksche bladen maken rich geen illusie meer over het lot der Boertn-republio- ken. Zij zijn niet overwonnen, zeggen zij, maar verpletterd door Engelaod's overmacht. In het afgeloopen jaar rijn niet minder dan 11,000 paarden uit New-York naar En geland verscheept, verreweg de meeste naar Liverpool en Londen voor de omnibussen; do regeering kon daardoor gebruik maken van haar recht om voor het leger beslag te leggen op do omnibuspaarden. Gemengde Sfededecllngen. Het uitvoerend comité der oppositie-bewe ging tegen den oorlog te Londen heeft een motie aangenomen waarin een krachtig pro test aangoteekenxL wordt tegen de plannen der regeering, die nu eindelijk haar masker heeft afgeworpen, terwijl aangedrongen wordt op samenwerking om te verijdelen dat „Engeland een misdaad begaat tegen het nationahteitenbeginsel, die zijn gelijke niet heeft sinds de verdeehng van Polen". De Iersche pers protesteert krachtig tegen liet door den gemeenteraad van Dublin aan genomen welkoru-adres a tn de Koningin. Ook in meetings wordt er (rgen geprotesteerd. De gemeenteraad van Cork heeft een der gelijk adres verworpen. St. Patricks-dug, de Iersche nationale hei ligendag, zal vandaag ook gevierd worden te Londen. Daar zal iedereen klaver blaadjes dragen ter eeiSt van Ierland. Wat men al niet doet als men menschen noodig heeft, aan wie men 't land heeft 1 De sTemps" prijst Deleassé's rede san Donderdag in den Senaat en maakt er uit op dat een interventie ten gunste van den vrede op dit oogenblik onmogelijk is. De Fransche bladen zyn over het geheel met de rede ingenomen. De Engelsche bla den natuurlijk ook. De Fransche Kamer zal binnenkort over drio vlootwetten te beslissen, hebben: een van den minister van marine De Lanessau, een van Fleury-Ravarin, een van Loekroy. De laatste verlamgb verbetering der vloot, in twee jaar, met een jaarlijiksche gewone uit gave van honderd nnllioen francs. Hij ver langt voorts heels eskaders onderzeesche boo ten, terwijl hij voor de verdediging der kus ten en der koloniën een afzonderlijk program zal indienen. Een voorstel Beirhelot om het recht van amendeeriug der begrooting te beper ken werd door de Fransche Kamer met 268 tegen 258 stemmen verworpen. Aangenomen werd met 472 tegen 46 st. een voorstel Rouvier van soortgelijke, maar minder ver-gaande strekking. Een toe voeging van Berthelot om de soort van uit gaven te bepalen die geamendeerd mogen worden, werd met 309 tegen 217 st. aan genomen. ger dan diefstal, het hart en de liefde van een. man aan een vrouw te ontstelen. Ik zal haar vinden, en a<Ls ik weet wie zij is,dan zal ik zeggen: Hiji is mijn man; hij' is met mij getrouwd; hij heeft beloofd^mij te zullen, trouwen en mij lief te hebben. Waarom tracht u hem mij te ontrooveu? „Eln indien er nog eenig goed gevoel in, haar schuilt," dacht rij, „dan zal rij zich schamen. Ik zal haar zeggenMijn geld, mijn trouwi-ing zou u mij niet ontstelenwaarom steelt u dan wat mij duizendmaal meer waard is d'aoi mijn leven zelfs O ik zal weten wat ik haar moet zeggen, als ik haar heb ge vonden." Een ander maal ging Daisy naar de stu deerkamer van haar mam om iets te zoeken en vond toen op bet blad van rijn bureau, kwalijk droog, een gedicht liggen. Zij las de verzen het waren zulke hartstochtelijke, wanhopige verzen dat de tranen haar in da oogen drongen; en rij was zóó verdiept in haar lezen dat rij zelfs heit doel waarom' rij daar gekomen Was, vergat. Een schaduw die over het papier viel, deed haar opschrikken, en zij keek op met tranen in haar oogen. „Caro," zeide zij, „heb jij heb jij die verzen geschreven Hij lachte verlegen. „Ik zou werkelijk gaan denken dat ik een dichter ben, Daisy, als ik jou zie weenem om1 mijn rijmelarij," zei hij. „iDüs jij hebt ze toch geschrevenje hebt m zelf gedicht?" „Ja; ik heb ze zelf gedicht," antwoordde bij- „Caro," zeidfe rij zeer ernstig. „Be wou niet dat je zulke verzen aan mij wijdde, maar wel dat ik wist aam wie deze gewijd rijn." „Alsof gedichten altijd met een bepaald doel worden geschreven," zei hij lachend. Wordt vervolgd,')

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1