BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. fier k en Sch ooi. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Voorst, G. Meioen, te Kloetingente Roozendaal en Nispen, W. Bax, te Kolhorn. Gemengd Nieuws. De voorzitter was door liet helsch rumoer genoodzaakt de zitting op te heffen. De „Agence BuLgare" noemt het bericht dat dezer dagen door Rusland en Bulgarije een verdrag ia ge teekend, waarbij Bulgarije aan Rusland voor 50 jaren een kolenstation in de haven van. Burgaa afstaat, en dat dit verdrag ook neg andere beplingen bevat, on juist an ongegrond. Men lette er wel op dat slechts twee din gen ontkend worden: dat het verdrag ge teekend is, en dat het verdrag andere bepa lingen bevat. Het bestaan en de hoofdinhoud van het verdrag worden niet geloochend. Ten gevolge van verraad heeft de Russi sche politie te Lodz een geheime drukkerij ontdekt, waar een socialistisch blad, de „Ro- •botnie", werd gedrukt. Vijf arbeideis, een student en een vrouw werden gevangen ge nomen. Niettemin kwam het blad, dien zelfden dag nog uit en publiceerde den naam van den verrader. Eenige uren later werd zijn lijk op straat- gevonden. De verrader bad zijn loon gekre gen. Da CEineesehe hervormer Kan-Yu-Wei heette van Singapore naar Europa te zijn vertrokken, maar ia daarheen heimelijk te ruggekeerd en houdt zich daar nu op eesn landhuis op, beschermd door een wacht van Sikh-politie-dienaars. De Chineezon te Singa pore zijn zeer opgewonden over zijn terug komst. Alle Madden-Amerikaansche Staten heb ben geprotesteerd tegen de aanneming van het voorstel-Dawis tot verandering van het Nicaraguawerdrag in uien zin, dat da Ver- eenigde Staten, forten aan het kanaal zullen bouwen. Het wordt onjuist genoemd dat Engeland verklaard heeft het voorstel-Davia met te kunnen aannemen. Da opstandi in de Argentijnsche provincie Entre Rios is weer geëindigd. De opstande lingen hebben hun wapens uitgeleverd aan do regeeringstroepen. Boode kruis. Bij het hoofdcomité van het Ned. Roede Kruis is nog ontvangen f 16.70, makende thans te zamen f 204,134.96k Het hoofdoo mité voornoemd, dat reeds herhaaldelijk dank betuigde voor den steun dnen het in al lerlei vormen ondervond en nog steeds blijft ondervinden, voldoet thans nog gaarne aan den weasch van den chef der eerste ambu lance, dr. G, W. S. Lingbeek, om ook namens Item in het bijzonder aan de vele landgenoo- ten, comité's, correspondenten enz. dank te brengen voor de medewerking om in ruimen kring en op milde wijze de weldoende en red dende hand te kunnen blijven reiken aan de slachtoffers van den afschuwelijken, oorlog in Zuid-Afrika. Yrije socialisten en anarchisten. Naar men in 't „Volksdagblad." leest, zul len de vrije socialisten en anarchisten op Zondag 15 en Maandag 16 April te Zwolle een conferentie houden. Onderwerpen ter bespreking zijn: 1. Vak beweging, Weerstandskassen j b. Taktiek der arbeiders bij werkstakingen en uitsluitin gen; c. Kam een vrije socialist of anarchist krachtens zijn beginsel lid der thans bestaan de vakvereenigingen zijn! 2. Productieve as sociatie. 3. Onderwijs, a. Leerplicht b. De Vrije school. 4. Algemeene werkstaking. 5. Dienstweigering. 6. Federatie en ceatraüsar tie. 7. Het anarchisme van den chnsten- anaxchist. 8. Propaganda. 9. Het internatio naal socialistisch-anarchistisch congres te Pa rijs. Met da conferentie nebben instemming be tuigd de volgende groepen en vereemgingen Vrije Soe. Vereenigingen te Zaandam, Oosterbeek, Amsterdam, Bappemeer, Snoek, Fraudeer, Zutfea, Deventer, Auadelburg, Giethoorn, Apeldoorn, Utrecht, Zwolle ca Jorwerdde Soa V-ereenigngen te Hengelo, Arnhem, Dordrecht, Groningen; Anarchis- tengroep Den Haag en de vnje sociansten te Hinsterwold en omstreken. Verder hébben nog een aantal geestver wanten, zooals uit Kortezwaag, Beverwijk, Haarlem, instemming betuigd, terwijl ook verschillende christelijke anarchisten per soonlijk aanwezig zullen zijn, om aan. de be sprekingen deel te nemen. De „Politische Correspondent' maakt mel ding van panislamistische bewegingen onder de Arabieren op Java, die op een verzwak king van de Nederlamdsche heerschappij al daar gericht ia in verband met den oorlog in Zuid-Afrika Uit Mekka teruggekeerde pries ters moeten de onruststoker» zijn. "MV-n meldt ons uit Amsterdam Donderdag is in den Raad van Amsterdam behandeld het rapport van de deskundigen over het ingestorte huis aan do Pi eter Nieuwlandstraat. B. en W. kregen nog al het een en ander te hooren over hun hou ding in deze en ten slotte werd een voor hen zeer onaangename motia van mr. Heinoken met 33 tegen 8 stemmen aangenomen. Deze motie luidt: „De Raad, betreurende dat aan de hh. Knuttel c.s. niet zijn verstrekt al die inlichtingen, welke zij noodig achtten voor bun onderzoek en het opmaken van hun rap port, acht hervorming van het bouwtoezicht alsnog zeer noodzakelijk." Sedert die verklaring loopt hier weder het gerucht dat de burgemeester zijn ambt wenscht neder te leggen. Toch is dit niet meer dan een gerucht. Ter plaatse waar men dienaangaande inlichtingen zou kunnen, ver krijgen, zijn en blijven de deuren gesloten. Ook de weth, van P. W. wenscht zich over do bedoeling van de woorden des voorzitters niet uit te laten. Heden verklaarde de heer luiooker dat „ter gelegener tijd in het Ge meenteblad" het noodige licht zou opgaan. r 11 r S f OVERSCHIE, 24 Maart. De kommies bij de directe belastingen W. H. van Lookeren, thans hier werkzaam is ingaande 1 Meirns. overgeplaatst naar Delft. Burgerlijke Stand van Oversehie. Ondertrouwd: 22 Maart. 0. Stof jm. 28 j. en J. H. Willems jd. 27 j. Geboren: 16 Maart. Piel er. z. v. L. v. Leeuwen en E. H. Hulst. 17. Marinus Chrhlianus, z. v. N. Bossche en K. Visser. 19. Chiistiaan, z. v. II. Pols enN.v.d. Pol der, Ai ie, z. v. P. Poot en A. Zeeuw. Hen- diicns, z, v. L. v. d. Spek en N. Smits. Overleden: 18 Maart. P. v. Leeuwen 2 ri. üe bouw van het Volksbadhuis alhier is gegund aan den laausten inschrijver, den heer S. Smit te Rotterdam. In de jongste vergadering van de afd. Schiedam van de S. D. A. P. werd, naar inen ons meldt, ter sprake gebracht de wijze waarop van gemeentewege gratificaties wor den uitgereikt aan hen die 25 jaren achter een in eene gemeentelijke betiebking weik- zaam zyn geweest. Men oordeelde dat in de wjjze van toekenning eenige willekeur plaats vond. Voorts werd in den breede besproken de looniegeling aan den stooinmolennNederiand" en het ontslag vaneen paar werklieden, daar in dien=t geweest. De afdeeling zal het daarheen trachten te leiden, dat deze zaak voor de desbetreflende Kamer van Arbeid wordt gebracht. De maandeljjksche vergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal niet a. s. Zondag plaats hebben, maar zal waarschijnlijk Zondag 1 April worden gehouden. In die vergadering, waarin de keuze van bestuursleden moet plaats hebben zal, naar we vernemen, een spreker optreden. (ïN. S. Ct.") BURGERLIJKE «TAND. Geboren 23 Maait, Jannetje, dochter van A. van Beek en P. de Jonge, Hoofdstraat. Cornelia, dochter van J. H. Stadhouders en J. C. Janssen, Hariastraat. Maria, dochter van A. Stoik en W. Bergman, Noor ierstraat. 24 Maait. Franciscus Coinelis, zoon van C. F. Rijneveen en M. van Niel, Broertveld. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het a\rondi»sement Dordrecht, ter standplaat» de gemeente Giesendam, J. Schell, candidaat-notaris nlhier. Mej. N. Don van hier is te 's-Gravenhage geslaagd voor liet examen nuttige band- werken. Met 1 Mei a.s. wordt de kommies 3de klasse G. Beket van Delft naar hier over geplaatst; Sedert de vorige opgave is aan het bureau van politie alhier ais gevonden gedeponeerd een fox-terrier. Aldaar terug te bekomen. BURGERLIJKE STAND. Overleden 23 Maart. Gerrit Starrenburg, oud 65 jaar, echtgen. van M. Poot, Qed. Biersloot. 24 Maart. Hendrika Wilhelmina van Rijn, oud 27 jaren, Maassteeg. 'Gisterenavond 9 uur geraakte te Koek van Holland 50 M. voor het Noorderhoofd in 7 voet water in de branding de Schev. bom Adriana Diderica Marie Sch. 329, schipper Arie Roeleveld, waardoor het anker moest worden uitgeworpen. De alhier thuisbehoorende sieepbooten Noordzee, Rotterdam en Pernis, alsmede de stoomreddingboot te Hoek van Holland deden pogingen de bemanning al te brengen, doch konden wegens hun diepgang het vaartuig niet naby komen. Door het laten drijven van een stuk hout met dunne lijn kreeg de bom gemeenschap met den wal waardoor een dikke tros kon worden uitgebracht. Zoo gelukte het aan het loodspersoneel te Hoek van Holland de op varenden te redden. De bom is gezonken en werkt uit elkander. sPulchri Studio" te 's-Gravenhage zal eerst met Augustus het nieuwe perceel in het Lange Voorhout in gebruik nemen. Tot die tijd bljjit de Oosterrijksche gezant het huis bewonen. Bij de firma Langendam Sc Co. te Nyme- gen ligt ter perse een historische roman, getiteld ïOm de Keizerskroon" en hande lend over het leven en de dagen van graaf Willem II van Holland, Roomsch-Koning, die de stichter is geweest van 'sGraven- hage in het jaar 1250. De uitgaaf van dit werk geschiedt in verband met het feit, dat voor de stad, welke sedert haren oorsprong door koninklijken luister werd omringd, dit jaar is het 650ste van haar bestaan. De kleinzoon van de onlangs overledene Ulrike von Levetzow, heeft aan het Goathe- museum te Weimar een aantal voorwerpen ge schonken van zijn grootmoeder afkomstig, o.a. een portret van haar toen zij 47 jaar oud was, een afbeelding van een huis waarin Goethe drie jaar woonde, autographen van Ulrike enz. Er is een flinke verbetering gekomen in den toestand van Rostand, den schrijver van ïCyrano de Bergerac" en xL'Arglon". Ev. Lutfi. Kerk. Bedankt: voor Monnikendam, door C. de Meijere C.Azn., te Doesburg. HOOG EU ONDERWIJS LriJen. Geslaagd voor het candidaalsexa- men in de rechten de heer J. H. van Laer. Utrecht. Doet. plant- en dierk. de heer A. J. Resink. Bevorderd tot semi-arts de heeren L. v. d. Steen v. Ommeren en A. W. Slo- temaker. Bevorderd tot arls de heer R. Pie- kema. Middelbaar Onderwijs. De eindexamens voor de Hoogere Burger scholen in Zuid-Holland zullen dit jaar te Leiden gehouden worden. De commissie is samengesteld uit: voorzitter, tevens lid, dr. J. Campert, inspecteur M. O.; leden: J. C. F. Prikken te 's-Gravenhage (oud-leeraar H. B. 9. te Amersfoort); F. W. Baiabregn, A. J. Goed koop van Nelle en A. L. Hondius, te Delft; dr. A. Van Oven, dr. E. Jensema en dr. L. Posthumus, te Dordrechtdr. J. M. Hiebel- daal en A. Feenstra, te Gorinchem(ir. W. Julius, J. H. Van den Bosch, dr. F. W. Raabe en J. II. Van der Voort, te Gouda; mr. P. M. Von Baumhauer, C. J. Fianpois, dr. J. F. Haverman en dr. P. Molenbroek, te 's Gra venhage J. De Josselin de Jong, C. J. Leen- deitz, J. A. M. Rijk en dr. Th. B Van Wetturn, te Leidendr. G. J. W. Bremer, dr. W. Van Everdingen, E. F. L. Haastert, F. J, Vaes en J. W. Weevers, te Rotterdam C. W. B. Ingenhoes en dr. W. J. Steenhuis, te Schiedam. gp0RT Zondag a.s. zal bij gunstig weder de Schie- damsche voetbalclub sVitesse F' een match spelen tegen de Rotterdamsche voetbalclub nGermauia I". ïFxcelsior I" verwacht »Ger- mania II" Zondag 1 April hier ter stede. Te Lienden is overleden de oudste jager uit Nederland de heer J. de Stam, die de 83 haalde. De heer Stam heeft 60 jaar lang een jachtakte gehad. Opleiding tot leerling machinist. De minister van marine brengt in de jSt.-Ct." no. 70 ter keunis van belangheb benden, dat in dit jaar bij de opleiding van leerlingen-machinist teHellevoetsluis, na ver gelijkend examen, vierentwintig jongelingen kunnen worden geplaatst als leerling-machi nist. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die geboren zijn tus- schen 4 Juli 4883 en 4 Juli 1886, Voor driejarige opleiding bij bovengemelde inrichting wordt betaald f 480. Niets hoege naamd meer voor kleeding, voeding, zakgeld, geneeskundige hulp of behoeften van onder wjjs woidt gedurende den bepaalden cursus, ten laste der oudets of voogden gebracht. Van het betalen der bedoelde som kan door de Koningin in sommige gevallen, vrij stelling worden verleend. Jongelingen, voor wie de aanvragen den 2den Mei a.s. niet bij het departement van Marine zijn ingekomen, kunnen tot het exa men niet worden toegelaten. Voor verdere inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar het reglement voor de opleiding, dat tegen betaling van 45 cents verkrijgbaar is by het departement van ma rine en by de directiën der marine te Am sterdam,» Willemsoord en Hellevoetsluis. Tentoonstelling te Parijs. Het aantal inzenders enz. uit Nederland ter Wereldtentoonstelling te Parijs, wordt medegedeeld in onderstaan den. staaA. De eer ste cijfers betreffen het aantal inzenders. I. Onderwijs 33, medewerkers 2, deelne mers 43; H. Kunstwerken 130; III. Lette ren, wetenschap enz. 12, deelnemers 30; IV. Werktuigkunde 8V. Electricdteit 5VT. Waterbouwkunde en vervoermiddelen 26, medewerkers 5VII. Landbouw 7VIII. Tuinbouw 3IX. Boschwezen, jacht, vissche- rij 2, deelnemers 66X. Voedinga- en. genot middelen 21XI. Mijnwezen en metaalbe werking 1XII. Decoratie en meubileering 27, deelnemers 10; XIII. Garens, geweven stoffen, kleedingstukken 23XIV. Chemi sche nijverheid 17, medewerkers 8; XV. Ver schillende takken, van nijverheid 14, deelne mers 4; XVT. Sociale wetenschap, gezond heidsleer, armenzorg 6; XVII. Kolonisatie 46, deelnemers 25, medewerkers 22, waarvan 20 plantages. InbraaJc. In den afgeloopen nacht is weder inbraak gepleegd in de vrachtgoederenloods van het Holt. Spoorwegstation in Den Haag en ten huize van een vleeschhouwer in de Wagen straat aldaar, waar een gouden dameshorloge wordt vermist. Er is alle reden te vermoeden, dat men hier te doen beeft met de bedrijvers van vorige nachtelijke inbraken. Het drietal een Hagenaar en twee Rotterdammers was intussehen alweer in vrjjheid gesteld, toen de Haagsche rechtbank een bevel tot gevangenneming tegen den Hagenaar uitvaar digde. Tentoonstelling te Brussel. De XVIIe tentoonstelling! vanwege de Ver- eeniging tot bevordering der Gezondheidsleer, zal plaats hebben te Brussel in Mei a.s. Zjj omvat de gezondsleer, voedingsmiddelen en kookkunst en al de vakken, welke er mede in verband staan. Bovendien za! een internationale wedstryd voor bieren worden gehouden. Voor programma's, reglementen en alle verdere inlichtingen gelieve men zich te wen den tot den heer A. A. Guilraot, secretaris der tentoonstelling, 436 Guldenvlieslaan te Brussel. Het versch bewaren van vruchten en groenten. De heer D. ue Clereq te Nun speet verzoekt ons opname van ••et volgende Te allen tijde is die mensch er op bedacht geweest in tijden van overvloed te sparen voor tijden vaa schaarschte. Bij! geen artikel doet zich de noodwendigheid hie.;.c krachti ger gevoelen dan bij de produkte-j van het aardrijk, die maar éénmaal per jaar rijpen; dan in overvloed voorkomen en tot 'a*er ge bruik zich echts met de groots zorg en moeite goed laten houden en hoeysel zijn er niet onder, waarbij dit trots zorg en moeite zeer onvolkomen of niet gelukt, eigenlijk kunnen we wel zeggen dat raar enkele dier produkten zich tot bewaren zonder speciale behandeling leenen. De producten, die ik in het bijzonder op het oog heb, zijn de groenten, en de vruch ten Alleen de kweekerijen, die Li de buurt van een inmaak- of verduurzamuigfabriek- va.n-groenten of een drogerij gelegen zijn, kunnen tenminste op afzet van de geheei e voorraad van sommige artikelen rekenen, zij het dan ook tegen zeer onvoordeelige prijzen. Zij ccliter die op afstanden gelegen, zijn, moeten het dikwijls aanzien dat groote hoe veelheden bederven of te niet gaan, ja dik wijls moet een gedeelte van den oogst vrij willig ongebruikt gemaakt worden, om de prijzen in die tijden van overvloed eenigszins op een behoorlijke hoogte te houden. Houdt men dit in het oog, Aan zal men begrijpen, met hoeveel vreugde het bericht werd ont vangen, dat de heer J. Weck te Oeflingen in Baden een middel had gevonden door welks toepassing een ieder in de gelegenheid is zijn groenten en vruchten in absoluut- goeden staat te houden, niet alleen maanden, maar jaren lang; een middel, zóó eenvoudig dat het in elke huishouding toegepast kan wor den, waar een behoorlijk fornuis of kookpan is. Voor den voortbrenger dus geen angst meer voor een grooten oogst, geen weg-moe- ten-doen voor den tijd, men heeft tijd en ge legenheid om behoorlijke prijzen af te wach ten. Wat niet versch kan worden verkocht, wordt gékonserveerd en vergoedt later ruim schoots kosten en moeiten. Voor den verbrui ker het geheele jaar door de mogelijkheid om zoo goed als versche groenteu en vruchten te kunnen eten, zonder al te groot betswaar voor de financiën. Zoowel dus uit persoonlijk, als maatschappelijk oogpunt is de waarde van Week's vinding niet hoog genoeg aan te slaan. Bij toepassing dezer methode, lijdt het geen twijfel of de uitbreiding van tuin- en ooftbouw zal ongedachte afmetingen aanne men, menig tuintje, dat nu verwaarloosd wordt, omdat er in den oogsttijd toch geen prijs voor de produkten te maken is, zal da-n bebouwd worden, ad ware het slechts voor eigen gebruik. De veelvuldige —vallen van metaalvergiftigingen of van ziekten ten ge volge van onvolkomen sterilisatie, zoo ge vreesd door de gebruikers van verduurzaam de levensmiddelen, zijn. hier volkomen uitge sloten, omdat: a. alle dealen, die met de spijzen in aanraking komen, van glas zijn en 'b. de sluiting slechts zoolang gehandhaafd blijft, als het gekon.serveerde in uitstékenden toestand is. Al deze voordeélen nu worden met Week's konserveeringstoestel op de eenvoudigst denkbare wijze verkregen. Dit heele toestel bestaat uit slechts enkele deelen, nl. een kookpan van 32 bij 30 c.M. voorzien van l'eksel met thermometer, een' glazen houder voor zes glazen, met veeren om de deksels aan te drukken en zooveel 4, f, 1 of 1| liter glazen als men noodig heeft; de glazen zijn allen even wijd en hebben een platte vlak geslepen rand aan de 6 cM. wijde vul opening, op deze rand wordt een platte caoutchoucring gelegd en daarop het glazen deksel d'at een scherpen rand heeft, waarme de het zich in den ring drukt en aldus een hermetische sluiting veroorzaakt. De behandeling van dit toestel is uiterst eenvoudig. De glazen worden met vruchten of groenten gevuld, vele, bijv. alle soorten van aardbeien, frambozen, bessen, pruimen enz. kunnen in hun eigen sap ingekookt wor den, aan and'ero, bijv. peren, appels, enz. wordt wat slap suikerwater of gewoon water toegevoegd (hieromtrent geeft de gobruiks- aaniwijizLng de meest nauwkeurige voorschrif ten ,die men. slechts heeft te volgen, om goe de resultaten te verkrijgen), daarna worden de ringen op de geslepen randen gelegd; de deksels er los opgezet, en nu do gevulde gla zen 6 aam 6 in den houder onder de veeren geplaatst en de geladen houder in de ketel, die met koud water gevuld is, gezet, Bet wai ter wordt nu, öf op het fornuis bf door stoom aan de kook gébracht, en na eenigen tijd ko- kens (temperatuur op dén thermometer af te lezen) de houder er uit genomen on als ze ge noegzaam bekoeld is, de glazen onder de vee ren uitgehaald en in de bewaarplaats ge bracht. De deksels zijn nu, doordien er een luchtledige ruimte in het glas is ontstaan, door luchtdruk zoo stevig bevestigd, dat er van losraken geen kwestie is Om het glas te openen, schuift men een plat puntig mes je, van een gleufje voorzien, of een. naald tus- schen caoutch oucring en glas rand1, de lucht treedt dan toe en het deksel licht onmiddel lijk los. Is het een of andere glas niet vol doende gesteriliseerd, zoodat er kans op be derf zoude zijn, dan is het onbedriegelijlte toeken daarvan dat het deksel, in plaats van er rotsvast op te sluiten, er geheel los boven op ligthet gébruiken van bedorven goed is daardoor absoluut uitgesloten. Een. dusdanig glas wordt eenvoudig even gedurende 5 a 10 .minuten overgekookt en de fout is hersteld. De voordeden van Week's vinding zijn de volgende: 1. Toestel en glazen behoeven sléchte eens voor goed aangeschaft te worden, ze lijden kt 't gehéél niet door d'e bewerking. 2. Jaarlijfach onderhoud is er zoo te zeg gen niet, een enkele ring, die slecht wordt of een enkel gebroken glas te vervangen, is al- les. 3. Het steriliseeren gaat bijzonder snel en het resultaat is absoluut zéker. 4. De toestand van het geconserveerde wordt automatisch f. 1 5. Groenten, en. vruchten behouden hun oorspronkelijke kleur, vorm en geur. 6. Etiketten zijn oanoodig, daar vergis singen onmogelijk zijn omdat men met één oogopslag ziet, wat de inhoud van heb glas is. 7. Vergiftigingen zijn onmogelijk, omdat het geconserveerde alleen met glas in aanra king komt. 8. Het aanzien van da geconserveerde voor raad is keurig, een omstandigheid dde voor huisvrouwen, welke gaarne de boel netjes hebben, van veel belang ia 9. De bewerking is zoo eenvoudig en ge makkelijk, dat iedereen haar verrichten kan. 10. Het openen is in een oogenblik ge schied, zonder krachtsinspanning. 11. Na het gebruik blijft er niet een zoo goed als waardeloos blik; maar een inmaak- glas met ring en deksel van geheel dezelfde waarde alsof het nieuw ware. Het eenige nadeel dat tegenover deze voor deelen staat, is dat men bij verzending voor bijzonder zorgvuldige verpakking moet zor gen. Een bijizonder voordeel voor de huis vrouw is ook nog hierin gelegen, dat zij, in dien zij ooit eens verlegen zit met overmaat van gekookte spijzen, bijv. bij heb uitblijven, van verwachte gasten, niet verlegen behoeft te zijn, indien zij Weeks steriliseer-apparaat in huis heeft, de spijzen worden dan eenvou dig in glazen gevuld', gedurende 5 a 10 minu ten gesteriliseerd en kunnen daarna onbe- paalden tijd bewaard' worden. Het komt mij voor, dat Week's apparaat in geen huishouding en bij geen vruchten- of ooftteeler mag ontbreken. De aanschaffings- kosten bed'ragen voor de kookpan, met ther- moter f 3.50 (in de meeste huishoudens zal wel reeds een wasehketel of iets dergelijks voorhanden zijn), voor den houder met as veeren f 2.70, voor een „Later"-glaa met dek sel en ring 41 cent, voor een „Half-liter"- rias met deksel en ring 35 oent, alles franco Oeflingen; aooals men ziet, dus niet onover komelijk. Ketel en houder kan men even tueel met z'n tweeën of drieën aanschaffen en dau om de beurt gebruiken. Alle deelen zijn afzonderlijk verkrijgbaar. Om vlug te kunnen werken is het gewenscht twee hou ders bij één ketel te nementerwijl do oen dan staat te bekoelen, kookt men de tweede weder ia. Indien men bedenkt dat de toevoeging van suiker geheel overbodig is, dlam vormt dit voor hen, die gewoon waren hun aard beden, kersen, bessen frambozen, abrikozen, perziken enz. tot jams of geleden te verwer ken, een enorme besparing, terwijl daaren boven deze producten zoo „overzoet" zajn, dat ze voor velen, ongenietbaar zijn. Volgens Weck blijft allee zooals de natuur het opleverde, alleen worden alle kiemen, die er in waren gedood, en belet men door de hermetische sluiting andere van buitenaf toe te treden. Gezonder voedsel is dus niet denk baar, vandaar dan ook dat véle ziekenhuizen in Duitschland uitsluitend volgens Weck ge conserveerde vruchten en groenten aan de zieken en herstellenden voorzetten. Het apparaat is sedert ongeveer 5 jaar in, Duitschland in gebruik en is de inrichting van Weck, die verbonden is aan proefstation en groote warmoezerij, reeds tweemaal ver groot moeten worden en staat hij er thans voor de dterdo maal voor. Ik zélf héb héb apparaat nu gedurende twee jaar gébruikt en het bovendien dóór een -j-tal familieleden en vrienden Laten, gebrui ken en allen zijn eenstemmig in lof er over. Ik acht mij dus volkomen verantwoord wan neer ik deze methode than® openlijk aanbe veel. Ben proces met telfmoord. Onlangs is te Salzbung (in Oostenrijk) uit spraak gedaan in een sensationeel proces, waarvan de voorgeschiedenis zich als volgt heeft toegedragen: Het Saksburgsche dagblad vertelde eenigen tijd geleden van een ergerlijke soldatenmis- han deling di® zekere Oostenrijksche kapitmn Ondraczek aan den recruut Schweighefer ge pleegd had! Laatstgenoemde zou wegens een grof verzuim den straf van. „anbindea" on dergaan. Dit middel van correctie is zeer zwaar en do soldaten zijn er te recht doods bang voor. De delinquent wordt met de han den op den rug zoodanig aan een paal vaiSt- "ebonden, dat het lichaam half hangende slechts op de toppen der teenea staat. In sommige Oostennjiksche regimenten heerscht zelfs het wreede gebruik om den dader gedu rende het vastbinden op een paar baksteenen te zetten en die onder zijn voeten weg te trekken, zoodat hij dan aan zijn polsen in de lucht hangt. Op die wijze had) kapitein Ondraczek den. recruut Schweighofer gestraft, en wél met dit gevolg dat hij, toen hij drie kwartier vast gebonden was, buiten kennis lag met de doodskleur op heit gelaat, zoodat de ontboden officier van gezondheid verklaarde dat het hoog tijd was, want als de soldlaat nog eem paar minuten langer op die wijze gefolterd was, zou hij gestorven zijn. Daarover ver scheen nu een heftig artikel in de Saizburg- sclio courant. De minister van. oorlog was over dat stuk zoo verbitterd, dat hij tegen den redacteur Preisinger een aanklacht we gens smaad en laster indiende. Mét spanning zag men in Salzburg, waar het voorval algemeen© verontwaardiging had kfc, het proces te gemoet; toen er iets bijzondere gebeurde, namelijk dat kapi tein, Ondraczek, wiens goeden naam de mi nister door dït proces had willen herstellen, zich op den dag waarop het geding zou begin nen, van. kant maakte, en niét op eenvoudige maar op zeer wreedaardige wijze. D© kapitein ging namelijk met een bouw en. zijn geweer naar het bosch, ging op een tak zitten met den strop om zijn hala en had! bet wapen zoodanig geplaatst dat de tromp tegen het gezicht stond en de groote toon tegen, den trekker. Op die wijze ging het schot af, tege lijkertijd dat hij zich van den tak liet vallen, zoodat da kapitein zich ophing en doodschoot. In dien toestand werd het lijk gevonden, m algemeen werd die zelfmoord als het bearij» van schuld uitgelegd. Al' was dus nu het publiek van de schuld des zelfmoordenaars overtuigd, de minister verlangde toch dat het proces door zou gaan. Het was rijk aan dramatische momenten^ eindigde met de vrijspraak van den tour. De gezworenen, die over de anniaacirt van smaad en laster te ootdeelen hadden, vélden dit vonnis onder meer omdat achter af bleek da.t de minister van oorlog zijn in lichtingen. bekomen had van Ondraczek zelf, die natuurlijk het grootste belang had om de zaak ala heel! onschuldig voor te stellen: en rich van kant maakte toen hij zag dat heb mis liep.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2