I IL h'r Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. KerIt eu Sehooi. SPORT. Gemengd Nieuws. ■èMÊÈk Kr W |<t 1®, js-J Si 'V.' tiet een -wetsontwerp aangenomen, dat reeds tien jaren van Kamer naar Senaat vice versa zwerft, nl. om den sedert 1807 voor burger lijke zaken op 5 en voor handelszaken op 6 pet. vastgesteiden wetteiijken interest te ver lagen tot 4 en 5 pet. Het wordt tijd dat Nederland ook nu hel Fransche voorbeeld navolge. Zaterdag hebben de Paters Assomptionislen de redactie van »La Croix" overgegeven in handen van leeken. De commissie van den axbeid uit do Fran sche Kamer heeft bijna eenstemmig een voor stel verworpen om den 14der; April, den dag van, opening der Tentoonstelling, te procia- mee-ren tot wetteiijken rustdag. De eommis- qie deelt nl. de meening van vele kleinhande laren dat van dien, één-en rustdag er veie zul len gemaakt worden Volgens heb „Mémonal diplomatique'' is de verzoening der Hohenzollerns met de Wel- fen een. voldongen feit. Aan het- regentschap in Brunswiik zal een ind komen en de her tog van. Cumberland zal den Brunwijkschen troon bestijgen. Een desbetreffend wetsontwerp zal eerst daags den Bondsraad1 bereiken. Prof. Oncken heeft i a een lezing te Glad- bach over Bismarck vu Lothar Bueker stel lig verklaard dat een derde deol ..Gedachten en Herinneringen" van Bismarck bestaat, maar dat de levende generatie waarschijnlijk niet zal beleven dat die het licht zien. Zaterdag doelde de onder-voorzitter Pal- berti in de Italiaansohe Kamer mede dat de voorzitter en het geheele bureau zijn ambt neerlegde ten gevolge der gevoerde obstruc tie, Giolitti en Sacchi spraken in verzoenen den geest, waarna de Kamer op voorstel van den minister-president voor heden de verkie zing van een nieuw bureau aan de orde stelde. Te Weenen ontvangen berichten noemen den toestand in Bulgarije onrustwekkend. De ontevredenheid tegen vorst Ferdinand neemt toe; z\jn prestige zou zeer geleden hebben door het onbeantwoord-blyven van zqn verzoek om door den czaar te worden ontvangen en het mislukken van zijn voorge nomen huwelijk met een Russische groot vorstin. Niet te ontkennen is het intusschen dat de Russische invloed in Bulgarije steeds stij gende is. De consulaire berichten te Konslantinopel noemen de berichten over de mobilisatie van Russische troepen overdreven. Het genoemde cjjfer van 250,000 moet onjuist zijn. De correspondent der „Ind. Beige" te Ge neve heeft een onderhoud gehad, met Damad- Makmud-pacha, den uit Turkije gevluiSiteu schoonbroeder dies Sultans. Deze zeide dat vele Turken willen dat Turkije den weg der hervormingen, zal opgaan onder nauwkeurige toepassing van het verdrag van Berlijn. Zij verlangen een betere administratie piet ver- antwoordalijfke ambtenaars en deelneming van het volk aan de regeering. Mahzmïd-paoha stelde den Sultan met aan sprakelijk voor den bestaand-en toestand. Hij en zijn aanhangers willen all-een den Sultan helpen in het bevorderen van Turkije's voor spoed De dood van den Marokkaanschen groot vizier Bo Hamed is niet bevestigd. Wel wordt gemeld dat hij ziek is. De >Times" verneemt thans dat de te Hongkong opgelichte Chineesche hervormer Kwang-Yu-Pui ontsnapt is en zich te Macao ophoudt. De Engelsdhe regeering heeft twee krui sers naar de wateren van rvorea gezonden. Zij zijn te Taku aangekomen. In Duitsch. "West-Afnka zijn de inlandsohe stammen voor een groot deel in opstand ge komen. Da Schutztruppe schijnt niet sterk genoeg om de orde te herstellen. Het gevolg ia dat op verschillende plantages hot bedrijf stil staat en dreigt onder te gaan wegens ge brek aan werkkrachten. De betrekkingen tussehen Costa Pica, en Nicaragua, zijn zeer gespannen. Bovendien dreigt in Nicaragua, een burgeroorlog. Do regeering der Vereemgde Staten over weegt of 't ni-et gewenscht zal zijn een oor- logsschip naar de Nicaraguaamsche kust te zen-den. Een Engelsch oorlogsschip is daar reeds. Het bestuur van het Ned. Bijstandrionds voor Zuid-Afrika, dat de gelden, bijeengebracht op verzoek der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging, in den geest der schenkers zal beheeren, is nu voltallig en is samengesteld als volgt: Benoemd door de Regeering der Zuid-Afr. Republiek zyn de heeren: A. D. W, "Wol- marans, lid afd. Uitvoerende RaadN. S. Malherba, thesaurier-generaal. Door de Regeering van den Oranje-Vrijstaat de heeren Abr. Fisher, lid v. d. Uitv. Raad, Isaac Bisseux auditeur-generaal. Verder bestaat de commissie te Pretoria uit de h.h. reeds vroeger vermeld. En de werkcommissie te Bloemfontein uit de heeren dr. J. Brill, rector van het Grey-collegedr. E. Wertink, architect, W. H. van Beest van Ande), "Weesheer. Aan een schrijven van dr. Romeyn in de ^Geneeskundige Courant ontleenen wij het volgende Een Eng. officier van gezondheid stond dij hem. Ik vroeg mijn collega, hoe hij dat ge zicht hier vond, en toen vertelde hij, dat hij voor 3 maanden pas uit Engeland gekomen -was, dat dit het eerste slagveld was dat hij zag, en dat hij het ellendig, verschrikkelijk vond. Geheel was hjj bet met mij eens, dat de Engelschen, die nu kalm thuis zitten, en vooral de familieleden van al deze dooden hen eens hier moesten zien liggen, dat dan de oorlog wellicht wat eerder uit zoude zijn. De gewonden waren gedurende den nacht al weggehaald, zoo dat men nu geen kermen van pijn, geen geroep om water meer hooide, maar bij hen, die niet onmiddellijk gedood vvaien, toonden de trekken van het gelaat aan, dat zij erg geleden hadden, vóór zij den laatsten adem uitbliezen. Bij sommigen lagen de heidenen voor het grootste deel een paar passen buiten bet hoofd, een had een gat in den run, groot genoeg, dat men den vooisten borstwand zien kon, bij anderen waren een of meer ledematen veipletterd. alsof zijdoor een dor-chnwciiine gpgaan waren. Sommigen hadden nog getiaeht hunne bloeding te stillen door een bund sijjf om hun arm of been te binden, anderen hadden bun veibandpakje gebruikt om een vei band om hunne wonden te leggen, terwijl nog anderen het met verder hadden kunnen brengen dan het omhuNel van het pakje losscheuren, zeer velen waren onmiddellijk dood g-wee-u. Onder hen, die daar zoo den geheelen nacht gelegen hadden, behoorde ook een officier, alleen nog te hei kennen aan zijne handschoe nen, daar hij van zijue weinige onderscbei- dingsteekenen al ontdaan vva« door de bui gei s die in grooten getale rondliepen om souve- niers van het gevecht te vei zamelen. Ik kan bun dit niet zoo eig kwalyk nemen, zoolang het blijlt bij waardelooz-* artikelen de menscher, hebben de laal-te weken door toedoen der Engelschen een slecht, onge zond, in alle opzichten armoedig leven gehad en daaibij nog dikwyls gevaar geloopen dood geschoten te worden. Hebben zjj nu eene overwinning behaald, dan is liet te begrijpen, dat zij gaarne eene tastbare herinnering daaraan mede willen r.emen. Bevue van vlssckersvaartuigen. In aansluiting aan ons vorig bericht ver nemen wij nog dat aan de burgemeesters van de plaatsen waar Zuiderzee-visseheis wonen een circulaire is verzonden, ondei teekend door de burgemeesters van Wieringen en Edam, de heeren L. C. Kolft en H, J. Cal- koen, waarin hun gevraagd wordt mede te werken tot de uitvoering van het plan om dit jaar einde Juli of begin Augustus op de Zuiderzee in de buurt van het lort Pampus een revue te houden van de Zuiderzee-vis- schersvloot. Men beoogt daarmede een overzicht te krjjgen van den werkelijken toestand en sterkte dezer vloot, alsook van de wijze, waarop de Zuiderzeevisschers hun dagelijkseh brood moeten vei dienen. B\j genoegzame deelneming zullen de Koningin en Koningin- Moeder namens de Zuiderzee-visschers wor den uitgenoodigd deze revue met Hare tegen woordigheid te willen vereeren. Deze vaar tuigen worden niet versierd, doch komen zooals zij dagelijks op zee varen. Yereeniging voor Gemeentebelangen. Te Utrecht werd Zaterdagmiddag een bui tengewone vergadering gehouden van de ver- eeniging voor Gemeente-belangen, onder pre sidium van den heer R. A. Verploegh Chassd. Na opening der vergadering werd mede- deeling gedaan van ingekomen stukken, ook een schrijven van den voorzitter, mr. J, G. Patijn, die wegens zijne benoeming tot Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, zijn functie als voorzitter wenscht neer te leggen. De voorzitter brengt hulde aan de ver diensten van den afgetreden voorzitter, en stelt voor hem met zqne benoeming geluk te wenschen. Aan de orde is daarna de verkiezing van een nieuwen voorzitter, waartoe van de zijde des bestuurs werd aanbevolen de heer mr. J. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, en van uit de vergadering jhr. mr. J. Röell, oud-Minister, lid der Eerste Kamer. Gpkozen werd de heer 's Jacob. Van de Utr. Vereeniging is indertijd een schrijven ingekomen over de techniek van de kieswet, met verzoek aan bet bestuur zich dienaangaande te wenden tot de regeering. Het bestuur heeft aan dat verzoek echter nog niet voldaan, doch zal, indien du de komende herziening der kieswet niet aan de eischen mocht beantwoorden, zich nog tot de regeering wenden. IngekomeD was nog een schrijven van de Noord-Hollandsche Vereeniging, inzake de pensionneering van petitie-beambten, waarbij een schrijven van hel Gemeente-bestuur van Purmerend, waaruit bleek dat door dat college en de N. H. Vereeniging een alge meen pensioenverbond voor het geheele land wenschelijk geacht wordt, en waarbij door B. en W. van Purmerend een schema van regeling wordt aangegeven. Het bestuur wenschte deze zaak in de volgende algemeene vergadering aan de orde te stellen. Naar aanleiding van deze stukken werd aanbevolen te onderzoeken of een collectieve pensionneering dier beambten niet de voor keur zou verdienen boven een pensioen door de gemeente te verzekeren met Rijkshulp. Het bestuur, wijzende op de groote moeilik- heden van zulk een onderzoek, gaf er de voorkeur aan af te wachten wat de regeering zal doen die een toezegging gedaan heelt, na de regeling der pensioenen voor leeraren bij het ambachtsonderwjjs, ook deze zaak ter ter hand te nemen. Hiermede vereenigde zich de vergadering. Medegedeeld werd nog, dat het examen zal plaats hebben schriftelijk op 9 Mei te Utrecht, Breda en Zwolle, en mondeling in Den Haag op 25 Mei en volgende dagen. Ten slotte werd bjj acclamatie besloten mr. Patijn te benoemen tot eerelid der vereeniging. Volksweerbaarheid. Het Dagelijkseh Bestuur van, die vereeni ging Volksweerbaarheid, handelende krach tens algemeene opdracht van het hoofdbe stuur, had aan den Minister van Oorlog ver zocht dat het den1 Minister mocht behagen voor te schrijven dat <le gunstige bepalingen, vervat in de verschillende ministerieel© be schikkingen op grond van. het Kon. besluit van 12 Mei 1867 („Stbl." no. 49) genomen, ook zouden gelden voor de vereeniging Volks weerbaarheid, en voor de uit haar leden reeds gevormde of nog te vormen plaatselijke af deelingen der vereeniging, schiet- en weer- baarheidsvereenigmgen. Die gunstige bepalingen betreffen de hulp van Rijkswege, betrekkelijk de verstrekking van wapenen en munitiën, alsmede van on derwijzend personeel aan vereen igingen tot vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Tevens werd ia het verzoekschrift gevraagd of alle aanvragen en verzekeringen betreffen de aan do afdeelingen te verstrekken of ver strekte wapenen, munitiën en personeel zou den mogen geschieden volgons bepalingen eu waarborgen reeds vastgesteld of door den Mi nister alsnog vast te stellen, en wel door tus- schenlvomst van het secretariaat van het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid. Bij Mimsterieele beschikking 30 Maart jl. werd op bovengenoemd verzoekschrift afwij zend beschikt. De overwegingen die daartoe hebben geleid, waren lo. dat naar den geest van het K. B. van 12 Mei 1867 („Stbl." no. 49) de vereenigm- gtn aan wie overeenkomstig dat besluit be scherming en medewerking van staatswege wordt verleend, moeten zijn plaatselijke ver- eemgingen; dat in verband met liet plaatse lijk karakter van die vereenigingen ook de controle op die vereenigingen en op 't muni tie-verbruik, de aanwijzing van onderwijzend, personeel enz. zijn geregeld 2o. dat d© formaliteiten tot het verkrijgen van do vereischte koninklijke toestemming tot oprichting alleen bestaan in het indienen van een op gezegeld papier gesteld request, onder overlegging van de statuten of de re glementen van de op te richten vereeniging, •en alzoo niet zoo omslachtig zijn, dat daann een belemmering kan zijn gelogen voor het vormen van. plaatselijke vereenigingen. De schiet- of weerbaarheidsvereenigingen, opo-ericht door de plaatselijke afdedingen van Volksweerbaarheid (niet de afdeelingen zeive) zullen dus om hulp van Rijkswege te kunnen erlangen, moeten indienen een verzoekschrift aan H, M. de Koningin (op zegel van 15 cents in hoofdsom) onderteekend door al de leden van het bestuur der Schiet- of Weer- baiuheidijvereemging en waarin eenvoudig toestemming tot oprichting dier vereeniging wordt gevraagd. Dat request moet vergezeld zijn van twee exemplaren dei statuten of van het reglement der scliiei- of weerbaarheide- vereeniging (waarvan een exemplaar geschre ven op zegel van 50 cents in hoofdsom), bei de exemplaren onderteekend door minstens 11 leden. De wijze waarop schietvereeniginge» kun nen worden opgericht en welke hulp zulke vereenigingen onder bepaalde voorwaarden van staatswege kun tier verkrijgen is te vin den in een klein geschrift: „Het oprichten van sclrietvereenigingen", aan alle opgerichte en in wording zijnde afdeelingen van Volks weerbaarheid toegezonden en gratis te ver krijgen op aanvrage aan het secretariaat van het hoofdbestuur, Bezuiderikout 213, te 's-Gravenhage. Blijkens eene circulaire van de Vereeniging s Volksweerbaarheid" zal reeds binnenkort worden ingevoerd de patroon met lichten kogel in goede trefkans voor een baan van 100 M, terwijl de kogel op 300 M. geen kracht meer heelt. Het vooruitzicht wordt daardoor geopend dat met veel minder kosten dan tot dusverre schietoefeningen met hst geweer M. 95 (bij het leger in gebruik) kunnen worden ge houden. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Nationale Tentoonstelling van vrou wenarbeid heeft een batig saldo nagelaten, over welks aanwending op de algemeene ver gadering der vereenigng, die de tentoonstel ling in het jeven riep, in September moet worden beslist. Een der plannen is, het gold te gebruiken voor de oprichting van een Na tionaal Bureau van vrouwenarbeideen in richting, die zich de uitbreiding van den werkkring der vrouw zou ten doel stellen. Het denkbeeld is .van mej. Marie Jungius te 's-Gravenhage, die in de organisatie dei' Ten toonstelling van vrouwenarbeid zulk een be langrijk aandeel heeft gehad. Zij omschrijft de inrichting als „de permanent-wording van de Tentoonstelling van vrouwenarbeid, zon der de zichtbare illustratie, maar als blijvend' middelpunt van bij eenzame! ing, navraag, hulp en voorlichting voor de vrouwen, die ar beiden moeten en die arbeiden willen." Het plan is in het blad „Belang en Recht" nader uiteengezet. In deze week komt in de Tweede Kamer onder andereu aan de orde het wetsontwerp tot regeling van het waterstaatsbestuur. De Eerste Kamer zal de volgende week, behalve het sectie-onderzoek der Ongevallen wet, kleinere wetsontwerpen in openbare zitting aldoen. Volgens het sMémorial diplomatique" heeft de Engelsche regeering vertoogen gericht tot onze regeering naar aanleiding van het uit geven en verkoopen in Nederland van belee-, digende geschriften en onbehoorlijke prenten omtrent Engeland, zijn vorsten en zjjn staats lieden. I)e heer Patijn heeft heden zjjn ambt als Commissaris der Koningin in Zuid-Holland aanvaard. Hij vergaderde ten 1 uur met Ged. Staten. Naar vvq vernemen is een afwijzende be schikking om gratie op grond van gezond heidsredenen voor mr. Troelstra 29 Maart verzonden aan den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage en door dezen 30 Maart ter uitreiking aan den be langhebbende verzonden aan diens ambtge noot te Leeuwarden. Onder de ernstige candidaten voor direc teur der Maats, tot Exploitatie van Staats spoorwegen worden genoemd de heer rnr. J. P, Sprenger van Ejjk, oud-minister vao finan ciën, en de heer A. Plate, president der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, oud-lid der Tweede Kamer. (sTel".) Naar wij uit zeer goede bron vernemen, berust het bericht, als zou de heer A. J. P. Kuinders het vooi nemen te kennen hebben gegeven om eervol ontslag als majoor-com mandant der Groningsche schutteiy te vra gen, op een misverstand. (»N, Gr. Ct.") Te 's-Gravenhage is overleden mr. F. A. G. graaf van Limburg Stirum Noortwyk, oud lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Katwijk. De begrafenis zal Dinsdag a.s. plaats heb ben te Noordwyk, alwaar zyn buitengoed gelegen is, dat hy het grootste gedeelte des jaars bewoonde. De opbrencst der collecte bier ter stede gehouden voor de weiklooze diamantbewer kers te Amsterdam heeft in totaal opgebracht f158 25. Ons was de opgave daarvan niet verstrekt, omdat gerst heden liet volledig resultaat bekend werdde mededeeling in Amster- «lamsche bladen was slechts eene voorloopige. Dit laatste met het oog op onze opmerking van Zateidag j l. In de zaal der Of f ici e ren-Vereen igin g h-d gistermiddag de gewone maandelijksche ver gadering plaats van den Ned. R.-K. Volks bond, afd. Schiedam. Kapelaan Clarys van Delft trad daarbij als spreker op. In zijn. korte rede betoogde spr. het groote nut en de betrekkelijk gemakke lijke uitvoerbaarheid van sparen en wekte zijn hoorders op daarvan een proef te namen. Na sprekers vertrek werden eenige huis houdelijke zaken afgehandeld1 en een nieuw bestuur gekozen. Herkozen werden de heeren Groenemdaal, Kemelaar en Van Hees, terwijl in de plaats van. de heeren Rebers en Gunne- wegli, die zich niet herkiesbaar hadden ge steld, werden gekozen de heeren Frederiks eu Kloppers. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Onderwijzers-Propaganda-Club (voor dtank- be-trijding) afd. nMaasciub" Zaterdag 7 April des avonds te 8 uur in het Vei kooplokaal Lange Haven alhier een openbare vergade ring houden. Het onderwerp sOpvoeding en Drankstryd" zal door den heerJ.M. Vos Mz., van Rotterdam, ingeleid worden. Het Belgische aviso Ville d' Anvers is beden weder vertrokken e.i wel naar de Noordzee om op 60" N. D. pcliiie-toezicht uit te oefenen. Door de politie alhier is opgevischt uit de Kieihaven alhier het lijk van een onbe kenden man. Het is naar het tjjkenhuisje overgebracht. Aan het postkantooi alhier weid gedurende de maand Maart ingelegd in de Rijks postspaarbank f 8608.11% terugbetaald f 7791.24. Het laatste door dat kantoor uitgegeven 'boekje draagt het nummer 2865. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 31 Maart. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een woonhuis en erve, met tuin en achter uitgang, staande en gelegen aan den Oostsingel nr. 21, ter grootte van 213 vierkante ellen, benevens een perceel open grond of erf aldaar groot 190 vierkante ellen en een perceel weg groot 42 vierkante roeden en 80 sierk. ellen, in veiling f2400, daarvoor verkocht. Een woonhuis met tuin en erve, staande en gelegen aan den Oostsingel nr. 42, ter grootte van 278 vierk. ellen, in veiling f 3350, opgehouden met f 3750. "Door den kerkeraad der "Vrije Gemeente alhier is het navolgend drietal opgemaakt: van Densel te de Lemmer, v, d. Heijden te Enkhuizen en van Oordt te Charlois. Alhier is opgericht eene schietvereenigiog met aanvankelijk 20 leden. Van het voor- ioopig bestuur is de hoer K. H, van Ridder voorzitter. De heer A. F. Stolk, hoofd der koetelcose school, heeft tegen 1 Juli ontslag uit rijn be trekking gevraagd. Genoemde hoofdonderwij zer was gedurende ruim 41 jaren, van. 19 Fe bruari 1859, als hoofd in dienst dezer ge meente, eerst aan de Willem9chiool aan den Kortendijk, na 1883 aan de school aan den Broeikweg. De heer J. J. C. v. d. Wouden, tijdelijk onderwijzer aan de Tusschensdhool alhier, is benoemd als onderwijzer aan de openbare school te 's-&ra,venanoer in Noord-Brabant. Aan het bureau van politie alhier is als gewonden gedeponeerd Een mamspantailon. De rechthebbende kan rich ter terugbeko^ ming vervoegen aan gemeld politiebureau. Te Zwolle is Vrijdag in den ouderdom van ruim zeventig jaar de heer W. Tijl overleden, uitgever van de »Prov. Overijs. en Zw, Ct.", In het April-niummer van. „Museum", maandblad, voor philologie en geschiedenis, onder redactie van, de professoren, P. J. Blok, J. S. Speyer en B. Symons, wijdt de "Eeer BL iVL. van, Nes te Rotterdam een van, groote waaüdeerïing getuigende bespreking aan. het proefschrift „Observ&tiones critical in Flavi Joseph! Antiquitates Jud&icas", waarop onze stadgenoot de heer J. L. Lieaeriberg den doc torstitel verwierf. De heer Van. Nes «preekt aam het slot de hoop uit, die wij gaarne deelen, „dat de pro fetie, in dezen, eersteling gelegen, door meni- gesn phiioiogischen arbeid vervulling moge er langen". Zaterdag is het laatste nummer van »Ooze Kring" verschenen. Met dit nummer legde de heer Hugeuholtz de redactie neer. Voort zetting van het blad werd niet gewenscht geoordeeld. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Kage, door P. de Looze, cand. te Zierikzee. HOOGEK ONDERWIJS Dr. Bruining aanvaardde heden het hoog- leeraar.sambt in de godgeleerdheid van de universiteit van Amsterdam met eene lede over de Theologie als godsdienstwetenschap. Middelbaar Onderwijs. Tot leeraar in de schei- en natuurkunde aan de B. B. S. te Maastricht is benoemd de heer Holsboer, te Veendam. Gisteren had bier een match plaats tus sehen de S, V. O. nSparta" en ïUnion". »Sparta" gaf het op met 04 goals. De le luit. der infanterie Faure van. da Normaal Gymnastiekschool, is thans in op dracht naar het buitenland vertrokken om een onderzoek in te stellen mat betrekking tot de gymnastiek voor militairen. Het nieuwste op wielergebied is volgens de ïN. R. C." een bedevaart naar Rome op fietsen georganiseerd door een wielrqdsclub tePadua ter gelegenheid van het jubileumjaar. Cambridge heeft Zaterdag met 15 lengten gewonnen; vanaf de slurt was Cambridge voor. Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit. Te Amsterdam, is de algemeene, vergade ring gehouden van bovengenoemde vereeni- gi»g' De voorzitter, de heer mr. E. N. Rahusen, zeide dat men terugziende op het afgeloopea jaar, alle reden heeft dankbaarheid aan al len,, cKe steun aan het beoogde doel verleen den, 'een steun, die maakte dat reeds verle den jaar het hospitaalschip zee kon, kiezen. Wijzende op het jaarverslag, dat wij, reeds uitvoerig in ons blad bespraken, legde hij er den nadruk op, dat het moeilijkste van het geen de vereeniging beoogt, het uitzenden van het schip, vooral aandacht heeft getrok ken en reeds aan 99 zieken hulp en steun kon worden verleend. Het vaartuig doet èok dienst aJs kerkschip, en al kon door de onstuimige zeeën menig maal geen kerk gehouden worden, toch was het kerkelijk werk van veel beteekenis. Spreker deed nog de mediedeeling, met ap plaus ontvangen, dat Hare Majesteit aan het dames-comité te 's-Gravenhage een gift van f 250 deed toekomen, en verder dat de foto grafieën van het hospiitaalschip op de Parij- scshe tentoonstelling geëxposeerd zullen wor den. De rekening ddr penningmeesters, de hee ren mr. H. Oyens en C. W. R. Scholten, toonde aan ontvangsten ƒ35,345, aan uitga ven f 28,943, zoodat er een saldo in credit be staat van 6402. Ds. J. Chambers deelde nog een en ander mede omtrent het werk door de vereeniging hier ter stede ten behoeve der zeelieden ge daan -'hij wees er o. a. op dat de leeszaal door zeelieden van vele nationaliteit weird, bezocht, ongeveer 810; dat veel gedaan werd om het den zeeman aan den wall aangenaam te imJcen, te helpen voorkomen, dat hij in voor hem nadeelig gezelschap verdwaalt. De waterschout, de heer A. J. baron van Geen, meer speciaal belast met heb toezicht op het hospitaalschip, deelde nog mede, dat De Hoop een vertrouwbaar vaartuig is, en een uitmuntend hcepitaal heeft; men kan gerust zeggen dat geen beter hospitaalsdhip de Noordzee bevaart. De equipage heeft ge toond volkomen voor haar taak berekend te zijnbij de volgende reis zal de bemanning één man sterker rijn en zal ook een zieken vader aan boord wezende voeding was uit stekend de inrichting van het sdbip voldeed in alle mogelijke opzichten. De heer W. Boissevain deed nog een be roep op finaflicdeelen steun voor heb goede doel. Nadat ten- slotte nog de mededeeling was gedaan dat D© Hoop vermoedelijk lo Juni e.k. weder zee zal kiezen, werd de vergade ring gesloten. "Een nieuw pantserechip. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is aan het pantserschip, waarvan de bouw is opgedragen aan de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouwkunde sFyenoord" te Rotterdam, de naam gegeven van De R u t e r. (»St.-Ct.") Arbeidersbeweging. De slakende schilders te Amsterdam hiel den gisteren een nmonstermeeling"ook de bakkers vergaderden; deze zulten den pa troons een looncontract ter teekening voor leggen. Een oudje. De oudste inwoner van Friesland, de heer H. J. Westra te Kollura, die 26 Januari zyn eeuwfeest herdacht, is overleden. Du vlooienplaag te Ladysmith. Men schrjjft aan het sHandelsblad" naar aanleiding van den noodkreet van de door vlooien geplaagde Boeren voor Ladysmith, dat deze onaangename diertjes hier in Hol land worden verjaagd door enkele druppels petroleum. Vloeren van JcurJc. Kurk is een der slechtste geleiders vazi warmte of geluid. Dat bij het bouwen mat meer va» kurk wordt gebruik j? voornamelijk te wijten aan de moeilijkheid, ze in onvermengde u vonn te bekomen, In Amerika wowfen sinds eenige» tijd kurkte- gela gemaakt van hetgeen men daar maagde- lijke kurk (virgin ooric) gelïeft te noemen. Die kurk wordt samengeperst en verdter vol gens een geheime methode bemandelid, zonder ■de oement of lijm. die gewoonlijk gebezigd worden voor den samenhang. Tegels va» diese zuivere saaingeperste kurk

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2