Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Het «ADRESBOEK VAN SCHIEDAM", dat onlangs verscheen en ten Bureele van de «Sehiedam sche Courant" tegen den prijs van f 1.35 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stukken alles wat men in het dagelijksch leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. 5|e De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden. 4: 4c 4: Ingezonden Mededeelingen. Belangrijk Rechtzaken, G e in e ngd Ni enws. ring zeggen dat het thans tijd is voor hande len, niet voor raadgteven." Naar uit Washington wordt gemeld, zijn do diplomatieke betrekkingen tnsschen de Vereenigde Staten en Turkije zeer gespin nen, doordat Turkije m gebreke is gebleven de schadevergoeding te betalen aan de Attic- rikaanscli© zendelingen. Waarschijnlijk zal de staatssecretaris Hay den Turkschen gezant zijn paspoort zenden De Spaansche gezant te Washington heeft bij vergissing een invitatie gekiegen voor de viering te Chicago van den tweeden veij i»r- dag van den slag bij Manilla. De gezant het fl zich natuurlijk over die beieedigi.ng beklaagd, waarop de burgemeester van Chicago onmid dellijk zijn excuses aanbood. De vergissing is zeker nog a! gek. Zevenhonderd vyftig Itaiiaansche wei k- stakers, gewapend met geweren, revolveis en dolken, bieden in een versterkt kamp bij de waterreservoirs van Croton (New-York) weer stand aan de troepen die afgezonden zijn om hen uiteen te jagen. Zij dreigen de retdi voiis te vernielen, wat tengevolge zou hebben dat New-York vat» water verstoken zou wat den en het gehecle dal zou onderloopen. De Minister van Buitenl. Zaken ontving heden aan zijn departement den heer Fischer, hoofd van het Z. Afr. gezantschap, die daai bij vergezeld was door dr. Leyds. Vernomen wordt dat het gezantschap een audiëntie zal aanvragen aan II. M, de Koningin zoodra de regeling der geloofsbrieven van de leden in orde zal zijn. Van de gelegenheid door de leden der Zuid-Afrikaansche Vredes-deputatie verleend tot audiëntie voor allen die hen wenschten te spreken werd heden door verichillende stad- en landgenooten gebruik gemaakt. Tegenwoordig waren de Kamerleden Bouman en Pytlersenpredikanten, notabelen van enkele kerkgenootschappenleden van den gemeenteraad, van Kamer v. koopb. enz. De bezoekers werden gezamenlijk toege laten, Ook was tegenwoordig dr. Blink, voor zitter der Haagsche afdeeling der Z.-Afr. Vereenigingeen deputatie van den Alg. Nederl. Vredebond en een boerenfamilie die een zoon in Transvaal had. Allen werden welwillend te wooid gestaan. Het Republikeinsche gezantschap zoomede dr. Leyds en dr. Mullpr dineerden gisteren bij den minister-president, den heer Pierson. De leden der Vredesdeputatie zijn door de commissie voor de hedenavond in den Ilaag- schen Kunstkring te houden soiree teri bate van onze stamverwanten in Zuid-Afiika uit- genoodigd de uitvoeiing bij te wonen. De Iveeren hebben zich alsnog een beslissend antwoord voorbehouden. Dr. Muller hoofdveitegenwoordiger buiten Afrika van den Oranje-Vrijstaat vereenigt heden het Boerengezantschap, eenige Minis ters en staatslieden aan zijn disch in Res- tauiant Royal. Naar wij vernemen zullen de leden der Trnnsvaabeh-Viijstaatoche deputatie morgen een koit bezoek brengen aan Amsterdam. aldaar' verpleegd, een tijdlang zelfs als de eenige Hollander in dat kamp. Veel pogin gen zijn in het werk gesteld om den verwon de naar Pretoria over te mogen brengen. Eia- dehjik beeft generaal Buller verlof gegeven, dat men hem, thans in een welvarenden toe- ,-tand'. aan de Transvaalsche regeeriug zoude uitleveren. Dijiksterliuis is, volgens het tele gram. in goeden toestand te Pretoria aange komen. Onze vroegere stadgenoot, de heer R, Gievestuk, is in den slag bij Modderrivier gewond en daarop naar Petersburg getrans poneerd, waar hij onder behandeling der Xedeila'd-ch-Iedische ambulance is gesteld. Gelukkig is de wonde niet levensgevaar- ijk, zoodal hij spoedig weer naar het front hoopt te kunnen vertrekken. (nZutph. Ct.") Naar aan „do Arnhemmer" met zekerheid wordt medegedeeld is Je hoer Wiist, vroeger onderwijzer aan de Ciir School aan het Roumtrndspioin to Arnhem, die behoorde tot do troepen van GYonjé, bij Paardoberg gevan gen genomen e-u naar Kaapstad vervoerd, al daar overleden. Sir. W. II. de Beaufort, -j- Men meldt ons uit 's-Gravenhage Gebeel onverwacht is hier ter stede, in zijne tijdelijke woning aan de Amaliasstraat oveiledeu mr, \V. II. de Beaufort lid van de Tweede Kamer voor het district Deventer. De ontslapene was ook lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht. De heer De Beaufort had zich in de Tweede Kamer aangesloten bij den rechtervleugel der liberale partij. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De delegatie ontving gisteren generaal Van Helden, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin. Minister De Beaufort bracht gisteren een tegenbezoek aan de Zuid-Afrikaansche heeren en werd ontvangen door deo heer Fischer. De leden van de Transvaalsche deputatie hebben per telegraaf den vertegenwoordiger der Zuid-Afrikaansche Republiek te Parijs verzocht aan de familie van den kolonel De Viilebois-Mareuil hun leedwezen te betuigen dat zjj verhinderd zijn tegenwoordig te zijn bij den lijkdienst die heden te Parijs wordt gewijd aan de nagedachtenis van ge noemden kolonel. De heer J. C. van Wessem, gep. kapitein luitenant ter zee, die reeds bij adveitenlie heeft medegedeeld dat hij en de heer mr. Tj Gonggrijp ontslag heeft genomen als lid van het hoofd- en plaatselijk bestuur van het Ned.- Zuidafr. fonds tot daadwerkelpen steun, verzoekt ons te berichten, dat ojk kolonel Tsviss als zoodanig heeft bedankt. Genoemde heeren meecen, dat bij het fonds feiten en toestanden voorkomen, waaraan zij hun namen niet verbonden wenschen te zien. Op 20 Januari begaven zich uit As=cn drie jongelingen naar Transvaal om daar hun diensten aan de regeer: ng aan te bieden. Uit thans ontvangen berichten blijkt, dat zij op de Transvaalsche grens op zeer voorkomende wijze werden ontvangen. Van. de grens van het Portugeesch gebied' af reisden zij op staatskosten per '1ste klasse naar Pretoria, waar zij hartelijk werden verwelkomd, den eed van trouw .aflegden, nieuwe kleeren enz. ontvingen en van regeeringwege eenigen tijd in een hotel logeerden, waarna zij werden bes- last met de bewaking van een spoorwegbrug bij heb station Irene. Bij do familie te Leeuwarden is bericht ontvangen van het overlijden van Nicolaas van Straten, die, op 24-jangen leeftijd, in het gevecht te Kalfontein bij Colesberg (Kaapkolonie) op 24 Februari jl. is gesneu veld. Uit Mededodingen zijner vrienden bleek, dut hij als een dapper soldaat voor de zaak der Zuid-Afrikaansche Republieken is gevallen. Van de Transvaalsche regeering is bij hot ministerie van bui tenia ndsche zaken een tele gram ontvangen, dat oor de familie Dijk- sterlïuis te Groningen een zeer belangrijke tijding inhield. Genoemde familie heeft twee zoons in Transvaal. De jongste der twee broe ders maakte den slag to Eiandslaagte mede. •Hij werd dbor oen bom zeer gevaarlijk ge wond, en door de Engelsche ambulance naar Ladysmith medegevoerd. Vier maanden is hij Haven te Scheveningen. Door den Rijkswaterstaat is dezer dagen een begiu gemaakt met de voorloopige wer ken voor de buitenhaven te Scheveningen. flet makeo van een toegangsweg en het plaatsen van twee directiewoningen is aan genomen door den aannemer J. van der Viugt Rzn. to 's-Gravenhage voor f15000. Nog dezen zomer zal de aanbesteding van de havenwerken plaats hebben. Volksweerbaarheid. Het reeds vroeger aangekondigd© geschrift van deu heer C. M. J. Muller* Massis „Een Weerbaar Volk" is heden verschenen bij de firma H. A. M. Roelants te Schiedam. De oud-minister van Oorlog, de heer A. L. W. Seyfrardt schreef een inleidend woord. In het voorwoord wijst de heer Seyffardb er op, dat wij ons niet 'kunnen noemen „een weerbaar volk". Wel t.s de natie bereid tot het geven van geld voor defensie-zaken, maar zich zelf voorbereiden om, des noodig, voor de onafhankelijikheid van heb land te kunnen strijden, doet zij ongaarne. Daarna behandelt de oud-minister de wen- schelijkheid van het ons weerbaar maken ter wille van ons volkskarakter en om de achting van andere volkeren, om dan te behandelen de vraag: „Hoe kunnen wij een weerbaar volk worden V' Op die vraag, zegt de heer Seyffardb, geeft het geschrift van den heer Muller Massis in aangenamen vorm een antwoord en wijst tot berekening van het beoogde doel verschillen de middelen aan voor rijk en arm, voor oud en jong. En aan de hand van dezen bevoegden be- oordeelaar geven wij, wat de inhoud en strek king is des heeren Massis' brochure. De inleider zegt De eerste twee hoofdstukken zouden kun nen genoemd wordenalgemeene beschou wingen over de noodzakelijkheid voor elk volk en dus ook voor net onze om weerbaar te zijn of te worden, als voorwaarde om in de rij der natiën een zelfstandige plaats te blij' ven innemen. In bet derde hoofdstuk wordt het doel van de jonge vereeniging „Volksweerbaarheid' aan de hand barer statuten en de daarop ge geven toelichting duidelijk uiteengezet en een warm woord gesproken om op te wekken tot 3iet maken van volksweerbaarheid tot een volkszaak. De volgende vijf hoofdstukken wijzen de wegen aan, welke men volgen kan om zelf een weerbaar man te worden. Dab lichaamsoefe ning daarbij eerst wordt besproken, wie zal zich hierover verwonderen Voorbereidend militair onderricht, schietoefeningen, weer- baarheideveieenigingen, reservekader worden daarna zoodanig behandeld, dat de belang hebbende en de belangstellende lezer good op de hoogte komt, welke wegen tob liet doel voeren. Het slotwoord, hoe kan het ook anders, wekt op tot daden. Zelf zich oefenen, door, al naarmate de omstandigheden verschillen, de aangewezen wegen 'e volgen, is in de eer ste plaats noodig. Doch ook zfj, die daartoe, om welke reden ook, niet zoo bepaald ge schikt of geroepen zijn, hebben toch ook de taak op te nemen om door opwekkend'© woor den en door geldelijke ondersteuning de volks weerbaarheid te bevorderen. Slechts door al gemeene medewerking kan men het grooteche doel bereiken. Hot geschrift van ien heer Muller Massis beveelt ziah door zijn inhoud zelf aan als uitermate geschikt voor allen, die de wegen willen kennen, welke ons Nederlanders tot een weerbaar volk kunnen maken. Vooral de besturen van do plaataebjke afdeelingen van de vereeniging „Volksweerbaarheid" kunnen er veel uit leeren en er hun voordhei mee doen. Moge de schrijver zegt de heer Seyf fardb ten slotte de voldoening smaken, dat velen door de lezing en overdenking zij ner woorden overtuigd! worden van htm plicht om zich weerbaar te maken, waardoor op den duur zijn en mijn en zeker veler wen seh kan worden vervuldde Nederlan ders een weerbaar volk. Het boekje ziet er goed verzorgd uit. Op 26 April zal tijdens het a.s. verblgf van Hare Majesteit de Koningin te Amster dam een bal ten Hove plaats hebben. Op 1 Januari 1900 waren blijkens de uit komsten der volkstelling binnen dezegemeente woonachtig 12,926 mannen en 14,182 vrou wen, totaal 27,108. De heer G. Bakker, leeraar aan de H. B. S. alhier, is door den Minister van Oorlog be noemd tot plaatsvervangend lid der com missie, door welke dezen zomer het examen voor toelating tot de Kon. Mil. Academie zal worden afgenomen. Hier is opgericht eer. afdeeüng van het Algemeen Nederlandsch Varbond met vier beschermende en vijf en dertig gewone leden onder bestuur van dr. C. J. Vinkesteyo, voor zitter, S. F. Goslinga, onder-voorzitter, Wil lem Beukers, penningmeester, J. C. Sander en dr. G. Engels, secretaris. Tot sluiting der winteroefeningen had gisterenavond een schietwedstrijd plaats door het kader der d.d. schutterij alhier, j Zooals ieder jaar waren weder een aantal prijzen disponibel gesteld, waaronder als hoofdprijs een prachtig horloge. Het hoogste aantal punten, zijnde 304 in elf serieën, werd behaald door serg.-maj. A. Weber, wien dan ook de hoofdprijs ten deel viel. Yeider weiden behaald: in de le categorie door adj.-onó.off. Krabbendam m. 17 p. le pr 2e j le pr. 2e j> 3e s 4e s 5e 6e 15 15 15 14 14 13 serg. üe Jager Maltha korp. Van der Kraan serg.-maj. Bijloo adj.-ond.ofl, A. v. d. Most korp. Groeneweg in de 2e categorie door serg. Freeling s korp. Van Leeuwen d Van Meurs i> serg. Hesselberg Hitman j Verbrugge Maximum: 3 schoten 18 punten. Door den luit.-adj. den heer F. van Waas werden de prijzen den winnaars toegewezen waarna de maj.-commandant op hartelijke wyze den luit.-adjudant, ook namens het kader, dank zeide voor zijne uitstekende lei ding bij de winteroefeningen, waardoor steeds eene aangename geest onder de deelnemers heerschte. Na een gezeliigen avond, keerde ieder in de aangenaamste stemming huiswaarts. 17 15 14 14 14 12 Op het verzoek van eenige ingezetenen dezer gemeente aan de Directie van de Holl IJzeren Spoorweg-Maatschappij om het wacht lokaal aan den Schiedamschen dgk te ver anderen en 's winters te verwarmen, is door genoemde Directie het t olgende geantwoord j Wij hebben de eer U te berichten dat wij aan de bezwaren van nevenaangehaaid schrij ven zoovee! mogelijk zullen tegemoet komen door het verkleinen van de opening in de abri aan de halte Sehiedamsche dijk, het aan brengen jvan lichtramen in de zijgevels en het verhoogen van den vloer zoodat deze droog bljjft. »Id verband met de ligging op korten af- sland van het volledig ingerichte station Vlaardingen, kunnen wij niet voldoen aan den wensch tot het aanbrengen van een af gesloten en des winters verwarmd lokaal Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd' Een toonbanklaadje, een metal'en schoor steenkap en een scheermes in étui. De rechthebbenden, kunnen rich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld, politie-bu- De voordracht voor onderwijzeres aan school C alhier bestaat uit de damesE. van Akkeren, te Serooskerk; E. J. A. Parent, te 's-Hage J. M. den Hartog, te Lekkerkedk. Bij den uitgever P. Noordhoff te Gronin gen zal tegen het einde dezur maand een nieuw boek over Multatuli verschijnen. Deze biogiapbie, tevens karakterstudie, van de hand van den heer J. B. Meerketk. beval een doorgaand oorspronkelijke beschouwing over den schrijver van »Max Havelaar", tot welke mede aanleiding gegeven hebbpii het bekend zijn van den auteur met Douwes Dekker als Indisch ambtenaar, en verschil lende niet-uitgegeven brieven en bescheiden, welke Multatuli's zoon, tegenwoordig leeraar aan de H, B. S. te Sappemeer, den biograaf tot openbaar maken heeft ter hand gesteld. Het boek wordt met vier portretten geïl lustreerd. men in verschillende Couranten wenscht ge plaatst te hebben, is slechts één afschrift noodig. Men heeft slechts één© rekening'. De kos ten zijn niet hooger dan bij eigen in zending. rsSVASvs 80 cent per regel. is de geluksaankondiging van Samuel Hecksclier senr. in Hamburg, welke zich in het nummer van heden van onze courant bevindt. Dit huis heeft door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zgn adver tentie van 'heden acht te geven. Aan het Bureau van de SCHEEDAM- SCHE COURANT worden ADYERTEN- TTBN ter plaatsing aangenomen voor alle Binnen- en Buitenlamdsche Dag en Weekbladen. GEMAK: Van een advertentie, welke De Hooge Raad heeft heden het vei zoek om revisie van de Gebr. Hoogerhuis a f g e wezen en daarbij onder andere overwogen dat noch de verzoekeis, noch het nader onder zoek in eenig opzicht hebben aangetoond of waarschijnlijk gemaakt dat P. v. Dijk tijdens de inbraak in liet bezit van het lantaarntje is geweest. Met betrekking tot de omstandigheid dat 2o.de buiten gerechtelijke bekentenissen van P. van Dijk, dat Mji met Alberda en Dijkstra de inbraak zou hebben gepleegd! overweegt het. arrest, dat niet elke bewering liet misdrijf te hebben gepleegd, grond tot herziening kan opleveren, dotiii in elk geval waarschijnlijk moet ,vei den gemaakt dat de bekentenissen werkelijk zijn afgelegd en ern stig werden bedoeld. Uk het ernstig onder zoek is nu gebleken dat de verklaringen eerst afgelegd zijn zeer lang na heb plegen van het misdrijf en na de veroordeeling der gebr. Ho gerixuis en verschillend© getuigen, die thans deze verklaringen hebben afgelegd!, vroeger geheel tegenstrijdige verklaringen deden, ter wijl de hoofdgetuigen die de daders hebben gezien, geheel andere personen hadden aange wezen. Dit wordt in het arrest in den breed© ontwikkeld. Het arrest overweegt.dan dat de verklarin gen omtrent de afgelegde bekentenissen, niet aannemelijk op zich zelf worden tegengespro ken door personen die tegenwoordig waren en niet bevestigd door eenige andere omstandig heden, nadat het niet aannemelijk is gemaakt dat Yan Dijk, Dijkstra en Alberda ernstig bekend hébben het misdrijf te hebben ge pleegd. Onlangs werd melding gemaakt van dé be slissingen van kantonrechter en rechtbank te Amsterdam waarbij een bierhuislhcudster al daar* wegens verkoop van sterken drank in het klein zonder vergunning werd vrijgespro ken op grond dat de ten, deze overgelegde op den ambtseed opgemaakte verklaring van den burgemeester, dat geen vergunning was verleend niet als bewijs kon gelden omdat d'ie verklaring was afgegeven soor een wet houder, waarnemend burgemeester, en deze als zoodanig geen eed heeft algelegd, gelijk art. 4f>l Wetb. v. Strafr. eisehfc. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad voorzag zicfli daartegen in het belang der wet in cassatie, aanvoerende dat de waar nemende burgemeester voor zijn verrichtin gen als zoodanig rijn bevoegdheid ontleent aan den door hem als raadslid afgelegden eed', en vorderde daarom vernietiging van boven genoemde beslissingen. De Hooge Raad heeft echter gisteren, hot cassatieberoep verworpen en daarbij o. a. het volgende beslistdat art. 401 W. v. S. alleen op het oog heeft zoodanige openbare beschei den, die, aangemerkt ais schriftelijke getuige nis, eensdeels moeten worden afgelegd onder het verband van den eed, anderdeels om het bijzondere gewicht door den wetgever gehecht aan den ambtseed, op ziohzelve en zonder van elders bevestigd' te zijn, een volledig bewijs opleveren van de door den ambtenaar uit eigen waarneming geconstateerde feiten; dat moet worden aangenomen dat art. 401 in zijn toepassing is beperkt tob do verklaringen, ver balen en relazen, welke, opgemaakt door de ambtenaren belast met !het opsporen van strafbare feiten, bestemd' rijn om daarvan te doen blijken, deze te constateerenen dat tot de bedoelde ambtenaren ingevolge art. 8 4o„ in verband' uien, art. 16 van voormeld wetboek niet behoor en de burgemeesters of degenen die hen vervangen in gemeenten, waar, gelijk te Amsterdam, commissarissen van politie rijm. Vereeniging van Weesvaders in Nederland. Wij ontvingen het jaarboekje der Vereeni ging van Weesvaders in Nederland voor 1900. De vereeniging verkeerde in hetafge- loopen jaar in voldoenden toestand, al had zij gewenscht over meer geldmiddelen te kunnen beschikken, om daardoor gewenschte hulp te kunnen verleenen, die nu soms achter wege moest blijven. Er werden 58 weezen verpleegd, n.l. in het weeshuis te Maarssen 21 en in dat te Dieren 33, terwijl enkelen elders uitbesteed waren. Uit Vlaardingen waren er 7 kinderen bjj^ Aan 9 kinderen werd gratis verzorging verleend aan de anderen tegen f 2 per week" De vereeniging telt thans 35 leden-wees vaders. Het weeshuis Lindelaan" werd opgeknapt- de badinrichting aldaar verbeterd. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren G. F. Duif, te Maarssen, voorzitterG. King ma, te Tiel, secretaris; W. v. d. Bosch, Ie Dieren, penningmeester; L. Bylsma, te Hoorn, A. J. Kiek te Rotterdam en J. Salo mons te Hilversum controleur der finantiën. De ontvangsten en uitgaven sluiten met f 119.88.51 Vs met een saldo in kas van f 1598 67 tegen f 801.62l/i een jaar te voren. Een naamlijst dei' leden en begunstigers is in het boekje opgenomen. Brand. 'Alen meldt ons uit Rotterdam Hedennacht ruim half dno uur werd brand ontdekt iu de drijfriemenfabnelc der firma Lutterbach <fc Co. aan het Gedempte Dooiwa ter no. 20/26, tegenover het gerechtsgebouw alhier. De brand bleek ontetaan te rijn op de werkzolder op de 2e verdieping van perceel 20, op welke zolder zich een gemetselde ka mer bevindt tot het koken van lijm.. Reeds spoedig na het uitbreken was bet dak door- gobrand en sloegen de vlammen zeer fel uit, wat den brand een dreigend aanzien gaf. Do brandweer slaagde er evenwel in de brand! met vier spuiten in ééti uur tijds te over meesteren en te beperken tot de tweede ver dieping en de zolder die, uitgenomen de lijm- kokerij, vermeld1 werden. Een scheidingsmuur naar perceel 22 brandde mede door. De wa terschade in de lagere verdiepingen waar rich bergplaatsen van L~der en de kantoren bevinden, is zeer aanzienlijk. De schade wordt door assurantie gedekt. Inbraak. Te Scheveningen zijn vier jongens aange houden, als verdachten van een inbraak in twee onbewoonde, doch gemeubelde villa's aan den Gevers Deynootweg. Eenige ont vreemde voorwerpen werden bij opkoopers te Scheveningen verkocht. Vergiftiging. Te Scheveningen is in beslag genomen het lijk van een 7-jarig jongetje, dat overleden is, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van suikergoed, dat vergiftige bestanddeelen bevatte. Het lijkje is ter schouwing naar Leiden overgebracht. Ernstig ongeluk. Te Honselersdijk heeft gisteravond met de Westlandsche stoomtram een ernstig ongeluk plaats gehad. Een persoon, genaamd van Bergen Henegouwen, sprong ter hoogte van het Instituut van de in beweging zijnde tram, met het noodlottig gevolg, dat hy zwaar aan het hoofd gewond werd opgenomen. Treurige toestanden. Men schrijft aan de „Winsch. Ct." uit Kol- ham do. 15 April Hot had weinig kunnen schelen of in ons dorp was ongeveer zooals onlangs te Appel- tem, wegens overdreven geloofsfanatisme, een soortgelijke gruweldaad bedreven. Alhier be staat een secte der „dompo-aars" zooals dé al gemeene term, in den volksmond luidt. Tot deze secte behoort ook een zekere landbouwer alhier. Deze moet in een vlaag van gods dienstwaanzin beweren of beweerd bobben, dat God' hem zou roepen, om even als het O. T.-verhaal luidt van aartsvader Abraham, een zijner kinderen te offeren. Een 12-jarig ■meisje was als offer aangewezen, en zou zeer waarschijnlijk, wa-nneor de politie niet ter juister tijd met het barbaarsche voornemen in kennis was gesteld, als zoenoffer gevallen zijn. Door het optreden der rijks- en gemeen- te-politie is het plan -echter niet ten uitvoer kunnen worden gebracht. Zou het in dezen niet wenschelijk zijn dat de vader het recht op zijn kindoren (6 a 7 in gotal) werd ont nomen Paschen in Middelburg. Wij lezen in de „Midd. Ct." De Paaschdagen rijn in onze stad betrek kelijk rustig voorbijgegaan. In het Schuttershof «ckijnt heb call ter in den aa-cht van Zondag to Maandag minder kalm te zijn geweest. Gedurende de tooneel- oorstelling der Moubeimakersvereenigiug was heb publiek vrij rumoerig en vechtlustig. Een zekere v. d. P. o. a. sloeg een spiegelruit stuk, waarbij hij ernstig aar den pols werd gewond, zoodat hij naar het gasthuis moest "worden vervoerd. Waarschijnlijk onder den invloed van ster ken drank, kwam een man op den Kinderdijk in het water terecht. Nadat h>ij door enkele schippersknechts van de V al k was gei'ed, zette hij het op een loepen, zoodat hij tob nu toe onbekend is gebleven. Laffe vernielzuchtigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag tal van naam- en lere bordjes en schellen „gemoerd!". Het onderzoek der politie bleef tot nog toe zonder gevolg. Overigens vielen geen wanordelijkheden van ernsbigen aard voor; wel werden, als al tijd op zulko feestdagen, verschillende pret makers wegens drookenscflia-p in bewaring ge- bradhb. Van een onderwijzer en een pijp,. Een bericht, dat eigenljjk in de »Neder- landsche Staatscourant" thuis behoorde, doet de Duitsche bladen ronde. Volgens deze heeft de onderwijzer B. in het grensplaatsje Suderwick bg Dinxperio wegens zijn werken in het belang der bgenteelt van de Neder- landsche Regeering een tabakspijp ontvangen. Van het heele bericht is alleen waar, dat deze onderwijzer een pijp heeft gekiegen, maar van een particulier. De expeditie VouletChanoine. De „Éclair" maakt een sensatiebericht openbaar, dab de Franseihi kapiteins Voulet en Chanoine levend zoude'u zijn en rich in Sakoto ophouden. Heb blad vraagt, dat een ernstig onderzoek geopend zal worden, in Soe-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2