Jaargang No. 10225. 54- Donderdag 26 April 1900. Tusschen twee liefdes. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. A'V 3%$ï f. BUITENLAND. SCHIEDAMSC Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. "1.25. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zyn. Bureau s Boterstraat 69. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fi. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lileinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 1.83, itigeineea overzicht. SCHIEDAM, 25 April 1900. DE OORLOG. De toestand. Toen lord Roberts Bloemfontein bezet had en de Boeren uit het Zuiden van den Vrijstaat wegtrokken of zich onderwierpen, verwachtte een ieder dat de strijd voortaan zou woeden in het Noorden van den Vrijstaat, dat de Boeren zier zouden bepalen tot de verdediging der Transvaa'sche grens. Nu was de eerste pi riode van den oorlog, waarin de Boeren aanvallend optrrden, voorbij; zij zouden zich thans bepalen tot hun aangeboren vechtwijze en niet dan verdedigend strijden. Eo thans 0[ nieuw zyn de Boeren de aanvallers geworden; zjj omsluiten Dalgetly bij Wepener; zij villen aan bij Sauna's Post en Reddersburg en vtrwierven groot succes; zij plagen de Engrischen ten Noorden van Bloemfontein, urn welke stad zij een keten van troepen hebben gelegd die van Brandfort in het Noorden re-kt tot Dewet&dorp in het Zuidenzij zijn meester van de oostelijke helft van den Vrijstaat en dwingen door iiun welgeslaagde operaties lord Roberts van front te veranderen en, in plaats van naar het Noorden te rukken, moet Roberts alle krach ten inspannen om zich zijn lastigen vijand in het Oosten en Zuiden van het lijf te houden. Maar dit is niet alles. Tegeljjk wordt lord Methum in het Noordwesten van den Vrij staat blijkbaar tot machteloosheid gedwongen de Boeren beginnen hem bij Boshof in te slui ten reeds is een Boerenlaager de stad op 8 KM genaderd. De correspondent der «Daily Telegraph" die dit uit Boshof meldt, voegt er by dat de gemeenschap met Kimberley nog open is. Blijkbaar zijn de Boeren dus wel tusschen Boshof en Bloemfontein gedrongen. Bij Warrenion houden de Boeren den op- marsch der Eugebchen naar Mafeking nog steeds tegen. Daar van Piumer's Rhodesische troepen, na de herhaalde nederlagen, niets te hopen is, kan de bezetting van Mafeking alleen nog hulp verwachten van Carrington's kolonne. De over Beira naar Salisbury ver voerde troepen kunnen echter eerst in Juni Mafeking bereiken. Ook in Natal treden de Boeren aanvallend op. Zaterdag nog grepen zij het Engelsche kamp bij Elandslaagte aan, en ook hier zijn het de Boeren die aanvallen, de Engelschen die een verdedigende houding aannemen. Indieu wij een gissing mogen wagen over de tactiek der Boerengeneraals, dan komt het ons voor dat hun doel is, evenals in het begin van den oorlog, de Engelsche legers op verschillende punten te omsluiten en vast te houdenlord Roberts te Bloemfon tein, Brabant en Dalgetty te Wepener; lord Methuen te Boshof, Buller bij Elandslaagte of in Ladysmith, Baden-Powell te Mafeking Waarlijk, het heeft er al den schijn van dat dit de bedoeling is der handige Boeren- manoeuvres. In ieder geval kan lord Roberts nog in lang er niet aan denken naar het Noorden op DOOR CHARLOTTE M. BRAEKME. 97) LV. „Jij Lady Adair!" Een maand was voorbijgegaan sinds Daisy naar Frankrijk was teruggekeerd1. Zij had daar alles in orde gevondende kleine was in haar afwezigheid niet verminderd. Me vrouw Erne had heel wat „doorstaan" mei Bedina, die zich buitengewoon dom had1 ge toond; maai' zij had zich getroost met den hemel te danken dal ziji over eenigen tijd wel weer onder „gewone christenmenschen" zou zijn. Zij was blij dat zij Daisy zag; maar do Daisy die Levi 11c- had verlaten, was niet de Daisy die daarheen terugkeerde; deze was ecu kalme vrouw, vol zelfvertrouwen en flink heid, maar toch vriendelijk en zacht. Zelfs haar moeder dacht dat zij er jaren ouder uit zag; het schoon© gelaat vertoonde een geheel nieuwe uitdrukking; d!e zoete, treurige oogen schenen met een half-verschrikten blik in de wereld te kijken, die zij zooveel harder en zooveel slechter had gevonden dan zij ooit had gedacht en die had haar dte ervaring geschonken d'ie do tijd haar niet had gege ven. Een eigenaardig gevoel van berusting kwam over haar. Zij wist nu het ergste zij had niets meer te duchten haar echt genoot had haar niet Hefhij had' een andere vrouw lief. Zij had maar weinig hoop; toch, zij was voortaan ten minste bewaard voor de te rukken. Zoolang hij een zoo gevaarlijken vijand io den rug heeft, valt aan geen op- marsch te denken. Stellen wij ons nu den toestand in den Vrijstaat even goed voor. Langs de lijn Brandfort--Thabanchu--Dewetsdorp—Wepener strekken zich de Boerenkommando's uit, een iijn die, wanneer de operaties in het Zuiden geen resultaat opleveren, de Boerenkom mando's den terugtocht naar het Noorden mogelijk maken. Hier en daar zijn detachementen vooruit geschoven - tot bedenkelijk dicht by Bloem fontein. Althans de Leeuwkop, waar Zondag door Pole Carew's divisie en French' cavalerie slag werd geleverd, en die, na door de Boeren te zijn ontruimd, Maandagmorgen door de Engelschen werd bezet, ligt slechts 15 K.M. ten Zuiden van Bloemfontein. En evenzoo staan in het Noorden de voorposten der Boeren tot bij Karree-Siding. De laatste gevechten. Van vijf zijden rukken de Engelschen nu tegen die uitgestrekte Boerenlinie op: gene raal Tucker staat by Glen, Jan Hamilton heeft met zijn korps bereden infanterie Sanna's Post weder bezet; de 9Je divisie is ter zyner ondersteuning uitgezondenPole Carew en French bedreigen uit het Noorden, Rundie en Chermside uit het Westen de Boerenmacht die bij Dewetsdorp staatBra- biant eindelijk is van uit het Zuiden Wepener dicht genaderd, nadat de Boeren Boschmans kop verlaten hebben. Misschien willen de Boeren wel zoo, en achten zij het beter Brabant met Dalgetty bij Wepener in te sluiten. Pole Carew's en Rundle's ontzettingskolon- nes vorderen niet veel. Van Rundie is in de laatste dagen niets gehoord het schijnt dat de Boeren hem met succes bij Dewetsdorp weerstaandat van een patrouille van 53 man die met hout naar een der voorposten werd gezonden, slechts 18 man terugkeerden, bewijst wel dat de bewegelijke Boerenkom mando's een gevaarlijken vijand zijn. De laatste berichten zeggen dat de Boeren in grooten getale tegenover generaal Rundle's troepenmacht staan. Ilun stellingen zijn dui delijk zichtbaar. Zij hebben een groot kanon, waarmede zij Zaterdag de Engelschen hebben beschoten. Reuter seint dat de Boeren Zondag bun stelling naar het Zuiden uitbreidden. Over het gevecht bij Leeuwkop zijn de be richten zeer onduidelijk. Verblijdend voor de Engelschen is alleen te vet nomen, dat de cavalerie weer dienst kan doen twee briga des onder French in eigen persoon vergezel len Pole Carew. liet gevecht zelf schijnt echter voor de Engelschen geen succes te zijn geweest. Het plan moet geweest zijn dat de bereden wapens de beide flanken der Boeren zouden omtrekken, terwijl de infanterie den Leeuw kop zelf aangreep waar de Boeren haar met een geducht geweerruur ontvangen. Deze aanval in het centrum slaagde dan ook evenmin als die op de vleugels. Volgeos «Central News" kwam op den linkervleugel der Boeren Dickson's ailillerie te dichtbij en moest onder een zwanr vuur uit de Vickers- Maxims der Boeren terugtrekken met een verlies van twee dooden en drie gewonden. Volgens den correspondent der «Times" spanning van het n iet-weten de vrees voor een onbekende rampde gelieele waar heid lag nu naakt voor haar „Ilc geloof niet," zeide zij vaak bij zicli zelf, „dat er in heel de wereld drie menselien zijn zóó ongelukkig als wij." De «enige weg dien zij zag om uit de moeilijkheid to geraken, was dat zij stierf maar de Voorzienigheid leidt het niet altijd naar de wenschen en regelingen d'er men- schen. Een ander» twijfel kwam ook bij haar op in Lady May had zij een nobele, hoog hartige vrouw loeren kennen het was twij felachtig of zij nog met achting aan Sir Clin ton kon denken, laat staan hem lief hebben. Niet dat Daisy bet voornemen koesterde om te sterven, maar haar gedachten hielden zich zoo voortdurend bezig met het feit dat haar d'ood het eenige middel opleverde om haar echtgenoot vrij Ie maken, dat zij haar dood als een natuurlijke zaak begon to be schouwen. Een maand was voorbijgegaan, on. zij had niets van hem gehoord. Nu kwamen niet, zooals vroeger, argwaan en jaloezie haar kwel len. Geen oogenblik kwam de gedachte, ook maar flauwtjes, bij haar op dat hij Lady May's nabijheid zocht. Z'j was huiswaarts gekeerd als een veel oudere vrouw, berustend in haar lot, hoe dit ook mocht zijn, geduldig het leven dragend tot het einde, maar vast besloten niets meer toe te geven zij wilde dat haar en haar kind gerechtigheid zou we dervaren. v,Moeder,zeide zij den dag na haar terug komst, „wij zijn misleid ten aanzien van de levensomstandigheden van mijn man." Mevrouw Erne werd bleek van schrik. Zou zij het jaargeld verliezen, dat haai- dochters man op haar had vastgezet? namen de Boeren in het Oosten, in de nabij heid van Paardekraal, een stelling in op de linkerflank van generaal Stephenson, waar door de cavalerie tot staan werd gebracht. Generaal Stephenson beschoot Paardekraal met zijn geschut tot 's avonds laat. Kolonel Alderson trok de flank der Boeren gedeel telijk om, doch werd niet gesteund. De be weging moest gestaakt worden, toen de duis ternis intrad. Daarentegen beweert de correspondent der «Standard" dat de omtrekking door de cava lerie wel mislukte, maar dat Paardekraal door het Essex-regiment na een prachtigen aan val werd genomen. Eindelijk zegt Bennet Burleigh van de «Daily Telegraph", dat de cavalerie de rech te! flank der Boeren omtrok en de garde de linkei flank der Boeren sbyna" omsingelde. De Boeren trokken in oostelijke richting af, daar de garde haar beweging niet geheel kon voltooien. In den nacht zouden de Boeren den Leeuw kop hebben ontruimd dat daarop door de Engelschen zou bezet zijn. Lord Roberts zegt daarvan in zijn laatste, vrij uitvoerig telegram evenwel niets. Verspreid nieuws. De Engelsche bladen vernemen uit Durban dat generaal Warren benoemd is tot admini strateur van Bechuanaland. Men blyft te Londen het afbrekend rap port van Roberts over Spionkop afkeuren. De «Times" zelfs stelt zijn kolommen open voor ingezonden stukken van hooge officieren, waarin er o.a, op gewezen wordt dat onder Robeits' opperbevel om Bloemfontein zonder ernstige gevechten in weinige weken meer troepen gevangen zijn gemaakt dan in even veel maanden onder Buiier in voortdurende ernstige gevechten. Als protest wordt een inschrijving geopend om een eeresabel le geven aan den «bevrijder van Ladysmith". Léon, de ingenieur der Creusot-werken is te Marseille geïnterviewd. Hij roemde de Boeren als uitnemende scherpschutters en artilleristen. De vei liezen der Engelschen zijn daardoor zoo groot geweest; zij beloopen 40,000 man tegen 5000 man, waaronder 600 dooden, die de Boeren verloren, Léon gelooft dat de Boeren zich tot ver dediging zullen bepalen en, zoo noodig, ook Pretoria opgeven om zich in de ontoeganke lijke bergen terug te trekken. Voor bezetting der Rppublieken zou Engeland bij een annexa tie 150.000 man noodig hebben, zonder dat de vrede verkregen werd. Voor Europeanen en Europeesclie paarden is het klimaat slecht. Léon is nu te Brussel. De 36 by Sunnyside gevangen genomen Kaapsche Hollanders, die in Boerenkom mando's dienden, zyn tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar veroordeeld. Te Kroonstad is een Vrystater die de En gelschen als gids diende en met een patrouille werd gevangengemaakt, tot twee jaren ver oordeeld. Gisteren zijn weer eenige honderden krijgs gevangen Boeren naar St. Helena verscheept. Het Zuid-Afrikaansch Verbond waarvan Rhodes voorzitter is, bad het verbod van „Misleid, Daisy! Je maakt mij aan het schrikken, kind. Ik had geen flauw idee is hij heeft hij dan al zijn geld verloren?" Daisy keek verbaasd op. „O neen, niets van uien aard. TJ begrijpt het natuurlijk niet, moeder. Hij heet niet Clifton." „Daisy, kind, wat bedoel je daarmee?" „Dat zijn naam niet Clifton is. Hij is baro net hij is een zeer rijk edelman." Mevrouw Erne's gelaat was een toonbeeld' van vrees en schrik. „Baronet, kind! Wat is dat?" „Het wil zeggen dat hij een titel heeft, moeder. Zijn ware naam is Sir Clinton Adair. Ik ben niet Daisy Clifton, maar Lady Adair." De arme vrouw werd nog een tintje blee- ker van vrees. „klaar, Daisy-lief, hoe is dat mogelijk 1 Ben je wel zeker dat je huwelijk in orde is was het wel wettig Daisy lachte kort en bitter; die lach klonk niet aangenaam. „Volkomen wettig voor de menschen," ant woordde zij met de bijgedachte misschien dat het gemis aan liefde bij hem het onwettig maakte voor God. „Ben je daar volkomen zeker van, Daisy Lach mij niet uit, kind. Kijk, ik beef cr van. Het is zoo verschrikkelijk, Daisy. Want als hij een rijk edelman is, Daisy-lief, waarom is hij d'an met je getrouwd Weer lachte Daisy op een wijze die onaan genaam klonk. „Waarom trouwen rijke edellieden, moe der of om geld öf uit liefde, niet waar?" „Ja, dat zou ik wel denken, Daisy." „Welnu, wo kunnen er volmaakt zeker van zijn, dat Sir Clinton niet om geld met mij is «Ons Land" en South-African News" geëischt wegens opruiende artikelen. Schreiner liet ft doen antwoorden dat hem feiten behooren te werden genoemd. Overi gens komt het hem voor dat het schrijven van het Verbond ingegeven is door een geest van onverdraagzaamheid die een Engelsch burger nauwelijks waardig is. Volgens de «Listok" te Petersburg gaan Russische luchtschippeis de Boeren helpen aan militaire ballons. Naar uit Fiume wordt gemeldt zijn tot nu foe 4467 Hongaarsche paarden naar Zuid- Afrika verscheept voor het Engelsche leger. De jonge telegrambesteller Smith die de sympathie-betuiging der Amerikaansche schooljongens aan President Kruger zal over brengen, gaat vandaag te Marseille scheep. Het Boerengezantschap zond hem een tele- gruGschen groet. Gemengde 9fedcdeellngen. Te Rome spreekt men van een overeenkomst tusschen Engeland, Duitscliland, Oostenrijk en Italië tegen Rusland en Frankrijk aan den Balkan en in Noord-Afrika, Duifschland en Engeland zouden daarbij hun wederzydsche invloedsfeer in Oost-Azië hebben afgebakend. De Engelsche jurist Goldwin Smith, hoog leeraar to New-York, breekt in de „Sun" in heftige bewoordingen den staf over den oor log in, Zuid-Afnka, „den tweeden rooftocht van Jameson", en neemt het op voor de Kaapsche „rebellen" die formeel verraders zijn, moreel niet. Het vervoer van Britsche troepen over Beira noemt hij een grove sdhending van neutraliteit door Portugal. Lombroso bestrijdt in de „Nueva, Antolo- gia" dat de Boeren wn minderwaardig volk zijn; hoe ook deze oorlog eindige, de Boeren zullen de Engelschen de baas worden en de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika stichten. In antwoord op een aanvrage der Austra lische regeeringen met betrekking tot de fede ratie van Australische koloniën verklaarde Chambeilain dat de regeering de quaestie van de slichting van één enkel hof van appèl voor het geheole Brit che Rijk onderzoekt. De koloniën met een eigen bestuur zouden daarin vertegenwoordigd zijn. Eeu blauwboek over Jamaica is in het En gelsche Parlement rondgedeeld. De bevolking van het eiland is zeer ontevreden ovor de re geering to Londen en klaagt dat Chamberlain haar politieke rechten heeft geschonden. In de Belgische Kamer zijn gisteren de gruwelen in den Congo-staat weder ter sprake gekomen voor een buitengewoon goed bezette zaal met volle tribunes; het diplomatieke korps woonde de zitting bij. De Favereau, minister van buitenlandsche zaken, las een schrijven voor van den secre taris-generaal van den Congostaat, waarin gewezen wordt op het bemlmvingsweik dnor de Congo-i egeering en beweerd wordt dat wreedheden steeds gestraft worden. Terwijl de minister van oorlog daarop den arbeid van Belgische officieren aan den Congo prees, eisebte de Brusselsche clericaal Coifs dat aan Belgische officieien zou verboden worden naar den Congo te gaan. België heeft getrouwd d'at had »k niet. De eenige con clusie waartoe wij kunnen komen, is dus dat hij met mij is getrouwd „Uit liefde," viel haar moeder in, „en liij moet wel zeer veel van je hebben gehouden, Daisy. Ik had nooit gedacht, dat ilc dit nog eens zou beleven. Jij Lady Adair!" „Ja," antwoordde Daisy, die er een kinder lijk vermaak in scheen te scheppen om over haar maatschappelijke positie tc spreken; „het kind daar, moeder, zoo'n dreumes als het is, zal eens Sir Clinton Adair zijn. Weet u wat ik besloten heb te doen Ik zal mijn jon gen Clifton noemen, als herinnering aa.ii vroe gere dagen, toen ik geloofde dat het de naam zijns vaders was." „Daisy," 2ei mevrouw Erne langhaam, „wat moet je mail veel van je hebben gehouden. Ik houd het er voor dat hij een keus had kunnen doen uit de rijkste meisjes van Engeland." „Dat zou hij zeker," antwoordde Daisy. „En toch nam hij jou. Ik had nooit kun nen denken dat hij zóóveel van je hield nie mand zou dit liebbcm gedacht, te oordeclen naar zijn manier van deen." „Dat zou ook niemand gedaan hebben," was het kalme antwoord. Niet aan die bezorgde moeder zou Daisy coit het geheim van haar smart en wanhoop medededen. Zoo ging de tijd voorbij en er kwam geen nieuws van Sir Clinton. Hef eenige nieuws dat zij uit Engeland hoorde, waren de bla den, die zij ontving, welke de aankondiging van haar eigen huwelijk bevatten. Er stond di.itum noch plaats bij in den kortst mo gelijken vorm werd medegedeeld dat Sir Clin ton Adair was gehuwd met juffrouw Erne; ieder die dit las, kon naar do bijzonderheden gissen die de courant niet aangaf. het recht rekenschap te eischen van den Congo-staat, die door Belgisch geld wordt geholpen. De socialist Vandervelde brandmerkte den hebzucht en de wreedheid tegenover de inboorlingen en vroeg of de regeering de verantwoordelijkheid voor de gruwelen op zich nam. Graaf Ursel noemde de berichten over dreven. Heden voortzetting. Do Fransehe schout-bij-naoht Caillard, chef van den grooten staf van de marine, is tot gezagvoerder over een divisie van het Mid- dellandsehe Zee-eskader benoemd. Viee-admiraal Bienaimé is tot chef van don grooten staf der marine benoemd. Het schijnt dat het Italiaansche vorstenhuis door den prins van Napels en het Engelsche door den hertog van York vertegenwoordigd zal wordeu bij de meerderjarig-verklaring van den Duitschen Kroonprins. Men hoort te Konstantinopel niets over bet conflict met de Vereenigde Staten. Niette min gelooft men dat een Amerikaansch eska der wordt uitgerust voor de Middellandsche Zee en men houdt het er voor datdePorte, wanneer een eskader verschijnt, zal toegeven. De Sultan moet den aanleg van een spoor lijn van Damascus naar Mekka overwogen. Wie zal dat betalen? De „Leira" te Kairo beweert dat do Afri- di's in Voor-Indië in opstand komen. Volgens de «Poht Corr." zullen aan de vlootdemonstratie in de Chineesche wateren vermoedelijk alleen Europeesclie mogendhe den deelnemen. In de jaarvergadering der Kamer van Koohandel te Kaapstad wees de voorzitter op hot gevaar dat Kaapstad als haven- en han delstad dreigt van don door Rhodes ontwor pen spoorwegaanleg van Visclibaai naar Bu- tuwayo, waardoor het traject Londen-Rhode- sië 2000 K.M. korter is dan over Kaapstad. De Kamer moet zich daartegen verzetten. Naar de «Globe" uit New-York verneemt loopt te Washington liet gerucht, dat de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Hay waarschijnlijk na de verkiezing in November zijn ontslag zal nemen. Clioate, thans gezant te Londen, zal hem vermoedelijk opvolgen. De Amerikaansche regeering heeft besloten in te grijpen in de Columbiaangche revolutie, zoodra de revolutionairen Colon bedreigen. De Amerikaansche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan hebben bevel gekregen zich gereed te houden om naar de haven van Colon te gaan. Intusschen dreigt in Venezuela weer een omwenteling tegen president Castro. De vreemdelingen verlaten Caracas Fonds Toor daadwerkelijke» steun. De heer G. Walcli, te Amsterdam, ver zoekt mede te deelen, dat hij, om dezelfde re denen die kolonel Twiss er toe geleid hebben als lid van het hoofdbestuur af to treden, be- Zij wist nauwelijks of zij aangenaam moest getroffen zijn door het feit dat haar huwelijk bekend was gemaakt, of geërgerd over de wijze waarop dïe bekendmaking geschiedde. Eén ding bleek er echter zeer duidelijk uit dat, ofschoon hij er geen zin in had gehad zijn huwelijk bekend to maken, het toch wet tig en naar den vorm gesloten was. Toen deelde een ander blad' mede dat Sir Clinton cn Lady Adair op het Vasteland wa ren en daar eenigen tijd dachten door te bren gen. Dit bericht verbaasde haar aanvankelijk, maar zij begreep dat bet Sir Clinton zelf moest geweest zijn die dit bericht de wereld in had gestuurd. Ja, Sir Clinton en Lady Adair waren buitenslands, maar waar was hij. Week na week ging voorbij het was nu reeds de zesde na haar terugkomst. Einde lijk kreeg zij een brief uit Boulogne van haar echtgenoot. Daisy's hand beefde toen zij dien opende, terwijl zij zich afvroeg wat hij wol zou inhouden Het waren slechts weinige re gels, geschreven met een zwakke, bevende hand. Zij luidden „Lieve Daisy, „Ik ben te Boulogne ir het Hotel du Nord. Ik bon zeer ziek. Een dokter zegt dat ik beter zal worden maar de ander zegt van niet. Als ik sterf, moeten er regelingen getroffen wor den voor den jongen. Het zou het beste zijn, dunkt mij, als je mij hier wilt opzoeken, indien je althans niot tegen d» reis opziet. Jo moeder zal wel voor het kind zorgan. „Jc toegenegen echtgenoot, „Clinton Adair." (Wardl vcrvolgd.y

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1