BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kapelmeester Se Heer BART VERHALLEN. TL AARDIN GEN. MAASSLUIS. Gemengd Nieuws. SPORT. Laatste Nieuws. sluit- -van het staatsdepartement om alle vreedzame en gepaste middelen, te beproeven. De Porte is echter, naar de s Temps" ver neemt, geenszins geneigd toe geven, omdat zij den eisch in beginsel niet erker.t. Te New-York loopt een gerucht dat Rus land besloten zou hebben Turkije in zijn ver zet tegen de Vereenigde Staten te stijven. Maar te "Washington hecht men. daaraan geen geloof. Te Berlijn loopt in diplomatieke kringen het gerucht dat het geheime verdrag tus- schen Perzië en Rusland dit laatste land ver gunt troepen over Perzisch gebied te ver voeren. De Khedive van Egypte komt 20 Juni te Londen. Te Ghodra (Yoor-Indië) is onder de duizen den hongerlijdenden cholera uilgebrokenop één dag stierven er 250. De Koninginnen in de Hoofdstad. Heden meldt men ons H. H. M. M. reden hedenvoormiddag te 10J nor met groot gevolg uit, voor een be zoek aan do Kweekschool en aan de eerste Ambachtssehooi, Weteringschans. Ho ontvangt in de Kweekschool had plaats in do bestuurszaal, waar aan de wan den portretten van onderscheidene admiraals prijken en op een groot doek de tocht naar Chattam is voorgesteld. Eenige commissarissen, onder wie we op merkten de heeren mr. H. S. van Lennep, mr. E. N. Rahusen en anderen, stelden aller eerst den kommandant W. J. Swart aan H. H. M. M. voor, waarna het eerst bezichtigd werd. de zoogenaamd'e modelzaal, waar ver schillende instrumenten, bij het onderwijs in de zeevaartkunde, alsmede in de praktijk zel ve in gebruik, getoond en voor zoover dit noodig geoordeeld' werd, naderd aangeduid, en toegelicht werden. In deze zaal stond cp een groote tafel een groot compas, waarin een beweegbaar schip zóó was geplaatst, dat er onderricht mede ge geven kan worden in heb manoeuvrceren met een zeilschip bij alle windrichtingen. Hierna wordon de schoollokalen bezichtigd1, waar 60 jongens in hun Zondags-unifonm les ontvin gen, en waar nl. de onderwijzers aan H. H. M. M. door den directeur werden voorgesteld. Zoodra deze lokalen waren bezichtigd', werd in een zaal, waaruit men het gezicht had, een blik geworpen over de ruime binnen plaats, waar bet instructiesohip volledig opge tuigd staat en waarop nu de jongelieden on derricht krijgen in de practijk oftewel in het oefenen van zeemanschap. Vluchtig werden nog doorwandeld de slaap- recreatie, gymnastiek- en sdiermzalen, in wel ke laatste de jongelieden de Hooge Bezoek sters een kleine proeve gaven hunner bedre venheid in het hanteeren van de wapenen. In de vergaderzaal dankte baron Tindal H. M. de Koningin er voor dat zij bet ver zoek, als Beschermvrouw der inrichting op te treden, had' aanvaard', alsmede voor het be zoek op heden. Alvorens de school te verlaten, plaatsten H. H. M. M. haar namen m het gedenkboek, wat ook reeds in 1892 geschiedde. Hoogst voldaan verlieten de Vorstinnen de school. Aan de ambachtsschool op de Wetering schans werden de Koninginnen aan den in gang ontvangen door een commissie uit het 'bestuur der school met den heer H. van Bos ses aan het hoofd- Aan de hoofddeur werden H. H. M. M. bouquet ten aangeboden door de dodhtertjes van den directeur, dten heer Jels- ma. In de ontvangkamer werden de bestuursle den en de directeur aan H. H. M. M. voor gesteld. Hierop bezichtigden de Vorstinnen d'e inrichting waarbij H. M. de Koningin door den directeur, de Koningin-Moeder door den heer Van Bosse begeleid werd. He eerste gang was .loor de benedenwerk- plaatsen van welke achtereenvolgens werd'en bezichtigd: drie timmerklassen van verschil lende vorderingen, de meubelmakerswerk- plaats, waarin o. m. een draaibank in werking is, door wijlen Z. M. Willem III aan de school geschonken, en de schilderswerkplaats. In alle zalen timmerden, meubelmaakten en schilderden de knapen er op los dat het een aard had. Hierna werden een vijftal zalen op de eer ste verdieping bezichtigd, waarin theoretisch onderwijs wordt gegeven. In vijf andere zalen zijn aan do wanden teekenmgen door leerlin gen. opgehangen, waaruit hun vorderingen blijken, terwijl in deze zalen groepen opgestel de werkstukken een vrij afgerond beeld ge ven van wat serieus opgevatte vakopleiding in korten tijd vermag. Alvorens de school te verlaten, plaatsten BL H. M. M., daartoe uitgenoodigd, Hare na men in het Gedenkboek. Bij het vertrek zongen de jongens het Wil helmus. In den namiddag werden bezoeken ge bracht aan het Rijks-Museum, waar H. H. tfii. M. o. a. bezichtigden de fraaie collectie schilderijen, een geschenk van mevrouw de douairière Reinhard baron van Lyndon, geb. baronesse van Pallandt, in het geheel 44 stuks, en reeds alle in de „Staatscourant" bij name genoemd. En daarna van. het Stedtelijk Museum, voornamelijk ter bezichtiging van de kostbare en hoogst zeldzame collectie-Six. Ook hier werden H. H. M. M. door de commissiën dezer kunstinstellingen ontvan gen, en bouquetten aangeboden. Aan het groote of zoogenaamde militaire diner ten Hove zijn o. a. genoodigd, bahalv» een deel der hofhouding en de dagelijkse!» 4 gastenalle hoofdofficieren van schutterij, le ger en vloot, alhier in garnizoen, de detache- menta-kommandant va nhet regiment huza- ren, de president, vice-president en procu- reur-gen. bij 't Gerechtshof, d'e pres. en de off. van justitie bij de arrondissements-rechtbank de president der Ned. Bank, de directeur van het Grootboek, de agent van het ministerie van financiën, de voorzitter der Khmer van Koophandel, de president der Handelsmaat schappij, de directeur der registratie en do meinen, de provinciale inspecteur der directe belastingen, de hoofdingenieur van dien Rijks waterstaat in Noord-Holland, de betaalmees ter alhier en P. A. L. van Ogtrop Jr., pres.- comm. van het Concertgebouw. Het totaal bedrag aan giften voor het Nederl. Roode Kruis ontvangen bedraagt thans f 204,626.05s. Van de ambulance Lingbeek is de arts Vinkhuijzen in Nederland teruggekeerd. Ook van de ambulance Koster keeren eenige leden terug. Het Hoofdcomité van het Roode Kruis herinnert er aan "dat den 12en Mei a. s. goederen worden geëxpedieerd naar de ambu lances. De daarbij te voegen colfis moeten 8 Mei a. s. te Amsterdam zijn, Handelskade loods C aldaar. KETHEL EN SPALAND, 28 April. De gemeenteraad hield heden eene vergadering. Wegens plaatsgebrek zyn wij verplicht het verslag dier vergadering tot een volgend nummer aan te houden. Cursus JïooM-acte. Nadat door de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onnerwijs reeds vroe ger was aangedrongen op de vestiging van een cursus ter opleiding voor de akte van hoofdonderwijzer, verzocht m October jl. de afdecling van den Bond van Ned. Onderwij zers de hulp der gemeente ten behoeve van de studie voor de hoofdakte. Wanneer de wet het had veroorloofd, zou den B. en W. aan. het verkenen van subsidie de voorkeur gegeven hebben Nu daartoe geen vrijheid bestaat, meenen zij dat de zaak van gemeentewege ter hand genomen moet worden, mits de waardeering van ckn cursus blijkt uit een voldoend aantal personen die hem volgen. Bestaat in deze gemeente een cursus voor de hoofdakte, d'an zullen, naar B. en W. ver trouwen, zich te eerder goede krachten aan melden om aan onze scholen geplaatst te wor den, en zal menigmaal een mutatie in ons onderwijzend personeel voorkomen worden. Wordt de cursus geregeld door een vol doend aantal personen gevolgd, dan oefent hij op onze jongere onderwijzers bestendig een mvioed ten goede uit. Bovendien zal de cursus niet alleen voor d'e openbare onderwijzers, maar ook voor die van de bijzondere scholen toegankelijk zijn en kan aldus iets gedaan worden, dat buiten bezwaar van de gemeentekas tevens zal kun nen strekken ten nutte van het bijzonder on derwijs te dezer stede. Op deze grondten hebben B. en W. ge meend, dat voor een inrichting als door de plaatselijke commissie van toezicht en. de af deel ing van den Bond van Ned. Onderwijzers beoogd werd', een uitgaaf van ƒ400 gewet tigd is. Zij hebben getracht een regeling te ontwer pen waarbij de gemeente gewaarborgd is, dab in geen geval meer dan 400 per jaar ten har ren laste blijven zal. Volgens de ontwerpen moot betaald wor den aan vaste toelagen aan leeraren 11 lesuren a 50 ƒ550 aan den amanuensis 40 aan den concierge 20 aan kleine kosten van het onderwijs in natuur- en scheikunde40 Totaal 650 Hese uitgaven zijn te verminderen met ƒ250 bijdragen van 10 personen, die zich moeten hebben aangemeld vóór dat de cursus wordt aangevangen. De veranderlijke belooninger, der leeraren worden gedekt uit de bijdragen, die boven 250 worden geïnd. Het personeel, dat sleóütr tijdelijk wordt aangesteld, kan geen aanspraak maken op pensioen of wachtgeld. Aangezien het B. en W. voorkomt, dat een dergelijke regeling voor de gemeente geen be zwaren kan hebben, dragen zij ter vaststel- li ng voor lo. de verordening tot regeling van den cursus ter opleiding voor hoofdonderwijzer of hoof don derwijzeres 2o. de verordening tol heffing van bijdra gen in de kost-en van gezegden cursus en 3o. de verordening op d:e invordering dier bijdragen. Keurloon van Yleescli. Den lert September a. s. vervalt de veror dening op de heffing van het keurloon van rieeseh. Het is B. en W. wemchelyk voorgekomen die heffing te bestendigen. Daar echter in verband met de bepalingen der gemeentewet een verlaging van het tarief noodig is, hebben zij dit aldus gewijzigd, dat naar de opbrengst van 1899 volgens het ont werp een bedrag van f1641.83 zal ontvangen worden terwijl de uitgaven op pl. m. f 1675 zyn te ramen. Het ontwerp geeft het volgende tarief: Art. 3. Het keurloon van in de gemeente geslacht vee bedraagt voor een rund .40 cent 9 a paard 50 9 9 varken ol speenvarken 15 9 ezel, muilezel of muildier 30 v vet- of graskalf 20 9 9 nuchter kalf 10 9 9 schaap of lam .10 d geit of bok 10 Art. 4. Het keurloon van met een of twee halve dieren tegelijk ter keuring aangevoerd vleesch bedraagt per keuring van eenzelfde rund30 cent paard40 9 varken of speenvarken 15 ezel, muilezel of muildier .30 vet- of graskalf 20 9 nuchter kalf .10 schaap of lam 10 9 geit of bok 10 Art. 5. Het keurloon van met kleiner stukken dan halve dieren ter keuring aangevoerd versch vleesch bedraagt per 5 kilogram .-leent met een minimum van 5 per keuring. Art. 6. Het keurloon van toebereid vleesch be draagt: voor een zyde spek of gedeelte daarvan 5 cent ham5 voor worst, voor gerookt of op andere wyze toebereid vleesch, per K.G. 1 met een minimum van 10 9 voor ieder afzonderlijk onderzoek. Een zestigjarig bruidspaar. „Hoe oud bè-je, meneer?" „Zeven en twintig jaax." „O dan weet je oog niks. Bê-je al ge trouwd „Neen, nog niet." „Nou, dan weet je nog minder." 't Was een eenvoudig, heel eenvoudig groot je, een typische, antiek-Hol landscho verschij ning in haar blauw jakje -en wit neepjesmuts- je, die me dat met al het aplomb van haar zidi-heel-oud-en-wijs-voelen gemoedelijk onder d'en neus wroef. Eu ik dacht er aan hoe ik nog maar even op de helling was van d'en hoogen levensberg welks top het grijze vrouwtje vóór me ^eeds had beklommen, en ik zweeg, al kon ik moeilijk onderschrijven dat ik „nog minder dan niks" zou weten. Als alle ouden van jaren vergat zij dat onze tijd ook wie nog jong van jaren is, leert dat het leven is „moeite on verdriet", en dat het lo ven alleen geleefd kan worden vasthoudend aan het kern-geloof van plicht. Hat i3 ook het geloof geweest van de brave vrouw die zoo kostelijk-welmeenend mij mijn met-weten openbaarde, en die nu zij Maan dag a.s. op een wel gelukkig maar ook zorge lijk en vaak moeilijk huwelijksleven van zes tig jaren mag terugzien, nog in stillen oot moed, met een traan var. dankbaarheid in 't oog, God looft voor Zijn lankmoedigheid. Ik durf het niet beslist zeggen, maar zou do le venswijsheid dezer oude ook zijn tevreden heid en bovenal rustige, trouwe liefdé Zestig jaren zijn d'e thans 86-jarige Adria- nus van. Meurs en de 82-jarige Cornelia de Goederen door den echt vereenigd. Een zeld zaam lang aantal ja.ren da* een „interview" wel wettigde. Maar wat konden zij mij zeg gen toen ik daar zat- tegenover den nog Hin ken en gezonden bruidegom en de wat min der krasse bruid die, al plagen haar de zenu wen zeer, todh nog zoo flink is van hoofd en hart en handen Hard' werken voor een sober bestaan dab is hun levensgeschiedenis als die van velen. Twee maal heeft zij de moeilij ke moedertaak moeten vervullen, eerst over haar eigen kindteren, later, toen haar zoon zijn vrouw verloor, ook over de zijnen. En d'at zij die taak trouw vervulde, daarvan getuigt ze ker de hechte band die kinderen en kleinkin deren aan „grootje" bindt. Yan een interview kwam dus niet veel; journalistieke wetenswaardigheden waren in <jit eenvoudige bilt-gervertrek niet op te doen. Toch was ook hier te leeren voor wie een les van het eenvoudige vrouwtje niet versmaad de. Eien les van eenvoud er. liefde en vrede die het beste pantser rijn in den levensstrijd. He belasting-verordeningen, in het laatst van heb vorige jaar door den gemeenteraad vastgesteld, zijn door de regeering slechts goedgekeurd tot 1 Januari a.s. Door dfe God. Staten dezer provincie is de wensch te kennen gegeven, om reeds 15 Mei a.s. in het bezit te zijn van de voordrachten tot bestendiging der heffingen. Opdat zooveel mogelijk aan dien wensch zal voldaan kunnen worden, bieden B. en W. aan den gemeenteraad d'e ontwerp-verorde- ningen tot heffing en invordering van a. Sluisgeld aan de binnensluis; b. Kraangeld; c. Pontgeld d. Retnbutiën voor bet op buitengewone tijdstippen ontsluiten van het hek der koop mansbeurs en het doen van aankondigingen binnen die beurs; e. Rechten voor het gebruik van tafels, bakken en kasten op de koopmansbeurs; f. Keurloon van visch g. Weegloon aan de waag; h. Begrafenisrechten i. Schoolgelden op de herhalingsschool, ver bonden aan de lagere school voor jongens met uitgebreid leerplan j. Schutgeld aan do buitensluis (belangrijk verlaagd) k. Bruggeld; 1. Leges. Daar de kon. goedkeuring, verleend op de verordening tot heffing van marktgeid hier ter stede op 1 Juli a. s. vervalt, en het B. en W. wenscheiijk voorkomt die heffing te bestendigen, bieden zij aan den gemeen teraad een eenigszins gewjjzigd ontwerp ter goedkeuring aan. Het Bestuur der Vereen, tegen Bedelarij waarschuwt tegen een man zich noemende Brinkman die met negotie loopt en onderstand vraagt. Dinsdagavond om 8 uur vergadering der afd. Schiedam der Ned. Z.-Afr. Vereeniging. Men verzoekt ons hierop nog eens te wijzen. Wy verwyzen onze lezers naar achter staande advertentie, betreffende de voordrach tenavond der leerlingen van de muziekschool op a.s. Maandag. De toegang wordt slechts verleend aan hen die daartoe een uitnoodiging ontvingen, doch voor belangstellenden zullen er nog wel enkele by den heer "W. A. Beu kers te verkrijgen zijn. Op de hondententoonstelling te Amsterdam heeft de Airendale-terrier van den heer P. J. van Harderwyk alhier de volgende pryzen behaald open klasse 2e pryslimite klasse 2e prys; nationale klasse 2e prijs. Terwyl een drietal knapen op de aschstaal aan het spelen waren, dompte een in hunne nabijheid staande aschkar, tengevolge waar van Arie Visser met het beentje onder de kar bekneld geraakte. Het ventje is naar de apotheek van den heer A. Gouka gebracht, waar bleek dat hij met een flinke vleeschwond was trygekomen. Door een dokter werd hij in de apotheek verbonden. Voor hen die r'ytoertjes of fietstochtjes willen maken of een buitenpartytje willen geven biedt de sGrand Jardin dePIaisance" weder zyn keurige inrichting aan. Waar natuur zich heeft ingespannen om, geleid door menschenhanden, het oog te bekoren, daar heeft de restaurateur gezorgd dat de maag niet behoeft achter te staan by deze genietingen. Wij verwijzen onze lezers overigens naar achterstaande advertentie. Springtij Morgen (Zondag) te 4.13 nam. Muziekkorpg der d.d. Schutterij te Schiedam. Ie UIT V OEttlKfi op Zondag den 29sten April 189Ö, des namiddags ten 1 ure, iu de Plantage alhier, bij gunstig weder. PEOGRAMM -A.' 4. Lentegroetmarsch. 2. Französische Lustspiel Ouverture, Keler Bela. 3. Rosen a/d Süden ïWalzer", J, Strauss. 4, Pot pourri a/d Vögeltaridler, Zellen, 5. La Mousmé, Mazuika, L. Gann, 6. Volks liederen. De heer v. d. Heijden predikant te Enk" huizen heeft voor het op hem uitgebracht be roep bij de Vrye Gemeente alhier bedankt'. 'Het uit de toonbankiade vermiste geld van de weduwe Van der Spek, is gisteren door haar teruggevonden, als verborgen boven een kastje. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd Een portemonnaie inhoudende eenig geld, een kerkboekje, een fantasie-oorhanger, een yzeten gewicht en twee kuifkammen. De rechthebbende kan zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politiebureau. H-t verslag vau de zitting van den ge meenteraad vau gisterenavond moeten wij wegens plaatsgebrek uitstellen. Over het voorstel tot invoering van het gebed in den gemeenteraad staakten de stemmen, zoodat hieromtrent in een volgende vergadering zal weiden beslist. De burgemeester adviseerde tegen invoering. De kaasmarkt zal in deze gemeente voor dit seizoen geopend worden op Vrydag den 5en Mei a.s. Een dwaashoofd. Om half een hedenmiddag rende een jon geling uit de menschenmassa voor het Paleis te Amsteidam over de bekende kleine steen tjes, het Paleis binnen. Onmiddellijk werd hij door twee wacht hebbende mariniers gegrepen en in de nabij gelegen politiepost ter voorloopige bewaking gebracht. Nader meldt men ons: Het jonge mensah, dat tot het baldaquin voor den hoofdingang doordrong werd mede gegrepen door den hoofdinspecteur van politie Hulzenboom. In den namiddag werd de knaap genees kundig onderzocht, waarbij bleek dat hy on toerekenbaar was. Brandje in het Koninklijk paleis. In het lokaal der wacht in het Koninklijk paleis te Amsterdam ontstond heden een kleine schoorsteenbrand, die binnen enkele minuten door de brandweer werd gebluscht. Eendaagsche retours. De eendaagsche retours voor enkelen prijs komen nu toch met 1 Met by de Hollandsehe Spoor, maar alleen 2de en 3de klasse en wat erger is alleen in buurtverkeer, waaruit weer volgt, dat ze slechts op enkele treinen gel dig zijn. Wti men met een anderpn trein mee dan mag men dit doen, mits op den terugrei" en mils men suppleert Enfin, alweer een stapje, al is het niet gi oot. Breed van opvat ting lijkt ons de genomen maatregel niet, maar wellicht wil de directie eerst de kat eens uit den boom kijken. Be Typografenstaking te Amsterdam. Men seint ols hedenmiddag te één uur: De vergadering van drokkerspatroons be sloot dat heden en morgen geen enkele courant zal worden gediukt en dat Maandag beraad slaagd zal worden wat alsdan moet geschieden. De naatnlooze vennootschap »De Biakke grond" waar o. a. de >Amslerdam«cbe Cou rant" gedrukt wordt, heeft zich aan de combinatie van patroons onttrokken, zoodat de ïAmsterdamsche Courant" de eenige is die zal veischynen. Nader meldt men ons te 3 uur De 9Amsterdamsche Courant" verschijnt ook niet. Kaar het bollenland. Men schrijft ons uit Hiüegom De bloemen staan hier prachtig. Wie een werkelyke liefhebber van bloemen is moet nu hier eens naar de prachtige bollenvelden komen ziende hyacinten, tulpen en nar cissen staan in vollen bloei; het is nu één bloem en al waar men ziet. Vooral voor wielryders en wielrydsters is het van Schiedam uit, waarlyk een aardig uitstapjemen kan het gemakkelijk in 3 uur ryden, dus als men om 8 4 9 uur uitrydt is men tegen koffiedrinken in deze heerlijke streek. Om wat uit te blazen gaat men eerst een kopje koffie drinken by Sisterman, van Til of café ïFlora". waar men er zeker van is, üën goed kopje te genieten. Daarna gaat men een waudeling onder nemen langs de buitenwegen, eerst eens naar het nieuwe station, een weg van alle kanten omgeven van bloemen, dan langs de Pastoorslaan terug, de fiets maar weder halen en dan verderop naar Overveen en Bloemen- daal. Als het weder zoo voortreffelijk is al verleden Zondag komen er zeker zeer veel vreemdelingen, wat zoo'u aardig verkeer in ons dorp brengt, dus Schiedammers, komt hier genieten. Ontzettend. Gisteren heeft zekere Koster, Duitscher van geboorte, thans wonende te Venlo, aldaar in een huiselijken twist zijn jongste kind, een meisje van 15 maanden, den hals afge sneden. Zyn poging om ook zijn andere kind te vermoorden, is hem nog belet kunnen worden. Hij heeft daarop de vlucht genomen in de richting van de Duitsche gieos. De politie vervolgde hem te paard en op de fiets en arresteerde hem. Het ongeluk te Bingen. Onze lezers kennen het verschrikkelijke ongeluk dat den 17 April jl. bij Bingen aan den Rijn plaats vond en waai bij 18 personen, meest studenten veidionken. Tot op dit oo"-en- btik is nog geen enkel der lijken gevonden. Thans verzoekt de redactie der 9Neisser Zeitung" (Silezië) ons om, indien de riviet en een of meer der lijken zeewaarts mochten afvoeren en ze hier of elders aan lang bren gen, dat daarvan zoodra mogelijk opgave gedaan moge worden. Speciaal van den Leraar Rückert uit Nusse verlaugt men bericht. Wij brengen het verzoek van onzen collega' aan de lezers over, die ons, zoo daar aanleidii g toe bestaat, wel na Ier van beticht willen dienen. Be brand te Ottawa. De geweldige brand te Ottawa, de hoofd stad van Canada, is eindelyk gebluscht, maar niet dan nadat bijna de heele vooistadHulf en het westelijk deel der stad vernield zijn. Van Huil zyn alleen een twintigtal huizen en de kathedraal gespaard. Belangrijker echter de vernieling van het westelyk stadsgedeelte het centrum van han del en industrie. Daar zijn een groot aantal houtzaagmolens, houtwerven, meelmolens, het electrisch centraal station, het station der Canadian Pacific en tal van fabrieken en kantoren in den asch gelegd. Bovendien heel veel woningen der kleine burgery en dei- arbeidersklassen. Het kostte groote moeite om met hulp uit Montreal, Poronto en Brockviüe den brand te beteugelen. Drie menschen zyn, voor zoover tot nu toe bekend is om het leven gekomen duizenden zijn dakloos en van alles beroofd. Men schat de schade op tien 4 twaalf milüoon dollars. Het Parlement, waar het licht uifgtu ,r de .vernieling van het electrisch c.«nt«aul station, heeft zijn zitting tot Dinsdag ver daagd. Het vermoeden dat de brand door Iersche Fenians zou zijn gesticht, schijnt niet gegrond. De brand ontstond in een klein houten hubje te Huil, vanwaar de stormwind vonken over joeg naar velschillende plaatsen en daar brand stichtte. Als bewys hoe men tegenwoordig ook op 't platteland al met den tijd mee gaat kan dienen het feit dat de gemeenteraad van Kethel en Spalatid in zyn vergadering van heden besloten heeftHet rijden met motor rijtuigen op nlle wegen in deze gemeente te verbieden behaive op de straatweg van Kethel naar Schiedam. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Mei des vooi middags te 2 ure. De Transvaalsche deputatie te Botterdam. 'Onze correspondent meldt ons Heden bracht de Transvaalsche deputatie, vergezeld van dr. Muller en den secretaris van het driemanschap de heer De Bruijn, een bezoek aan Rotterdam, daartoe uitgenoodigd! door de besturen van de afdeelingea Rotter dam van de Ned. Zuid-Alrikaansche Vereeni ging en van het Algemeen Nederlandsen Verbond. Ten 9.43 uur hedenochtend stoomde de trein het station H. P. binnen, waar de beide besturen ter hunner ontvangst aanwezig wa ren. Verder was, niettegenstaande het bezoek vrij onverwachts kwam, een groote menigte op het perron aanwezig, die het gezelschap bij het uitstappen met lntd gejuich begroette. De wachtkamer le klasse binnengeleid, nam daar de heer overste J. B. Verheij als voorzitter van het Alg. Ned. Verbond het woord. Hij heette hen nat lelijk welkom, het zich een hooge eer .ekenend'e hen in deze stadi te mogen ontvangen, omdat hij in hen eerde die trotsche, fiere en tevens humane republieken die de sympathie van gansch Europa hebben opgewekt. Hij hoopte dat de uren in deze stad1 door hen. doorgebracht, hun d'e overtuiging mocht schenken dat zij ook onze burgerij zullen kunnen scharen onder die wier harten het warmst voor het broeder volk Moppen. Voorts deelde hij hun mede dat het hoofd der gemeente zoodra hij van hun komst had vernomen, er prijs op stelde de deputatie op het stadhuis te ontvangen en noodigde hen thans uit in de rijtuigen te stappen en een bezoek op het stadhuis te gaan brengen. De heer Fischer betuigde namens de depu tatie zijn hartelijken dank voor de ontvangst. Dankbaar is hij ook voor de hartelijke blijken van sympathie welke in geheel Nederland voor zijn stamverwanten wordt betoond. Wij zijn naar Nederland gekomen om be kend te maken ons doel en streven en de re den waarom wij in oorlog zijn gegaan. Wat wij gedaan hebben, wij ondervonden 'het, werd hier verstaan niet alleen^ maar alge meen heerseht d'e levendigste sympathie voor wat wij gedaan hebben. Daarvoor zijn wij

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2