Vrijdag 4 Mei 1900. 54"' Jaargang. No. 10232. GOUD EN EER. Z 7 "Z ^IHNNÉNL AND, Bericht. SCHIEDAM VOORUIT, h^fdT"26^10 e'ndelij'£"Wat komb je in je BUITENLAND. SCHIIEDAl!i CHE COURIJIT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraal 68. Prijs der Ad verten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleinm advertentie* opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ko. 123. B(| dit nummer wordt aan onze abonné's te Schiedam een gratis dienstregeling van spoor, tram en posteryen gezonden. Een .kleine maand geleden werd op initia tief van. een onzer stadgenooten een vergade ring gehouden waarin werd besproken de stichting eener vereenigmg die zich ten doel zal stellen dc oeconomische opheffing onzer staid. Een commissie werd. door de 21 aanwe zigen 'benoemd om die plannen uit te werken. Die commissie, samengesteld uit do heeren M. C. M. de Groot, voorz., A. Cool Mz., Louis L. v. Emden, lierman J. Jansen en Arnold Zoetmulder, zette zich aan den ar beid, ontwierp statuten voor do op te richten vereenigung en ontwikkelde haar meening om trent de wegen die tot het gewenscli te doel zouden kunnen leiden, in een circulaire diein eenigo duizenden onder dc ingezetenen werd verspreid, hen te gelijk oproepende tot een groote vergadering oi> Vrijdag 4 Mei, 's avonds te 8 uur in „Musis Sacrum". „Schiedam Vooruit" zoo wensdht de commissie de op te nekten veTeeniging te noemen. Wat gympatliieken geest ademen die weinige korte woorden' Schiedam, de stad onzer inwoning die Let oude ziet vergaan zonder het niewwe, althans in voldoende ma te, te zien verrijzen; Schiedam, vroeger een der eerste koopsteden van ons land, thans afglijdende naar het moeras d'er doodte ste den; Schiedam dat zooveel kan zijn en zoo weinig maar is; Schiedam, ons Schiedam, vooruit, de tanden op c-lkaar bijtend, de taaie spieren spannend, zich schrap zettend op de helling om pal te staan er. omhoog to schrij den, stap voor stap, langzaam aan misschien, maar mee het bewustzijn dat het in de hoogte lichtend doel bereikt kan, bereikt zal wor den. „Scthiedkm Vooruit1" Het kan, zoo men wil. Men, dat is heel Schiedam, de grooten en de kleinen, de ouden en de jon gen, de man en de vrouw, dc patroon en de knecht. Want „Schiedam Vooruit" wil zeg gen: groot en klom, oud en jong, man en vrouw, patroon en knecht, ieder en allen vooruit! Hier klinkt de roep tot een ieder: tua ren agiiur uw belang is er mede ge moeid Wij bobben tob heden volstaan mot de circulaire der oommissie in extenso op te ne men in ouzo kolommen Dat de leuze „Schiedam Vooruitook de onze is,daarvan zijn onze lezers zeker over tuigd'. En wij plegen ons niet te onttrekken, waar het geldt te strijden voor de belangen onzer stad. Nog scheen het ons echter niet do tijd. dte plannen in hun onvasten vorm reeds te besprekenwij wilden de commissie eerst eens haar gang laten gaan. Daaromi blijven ook nu dte door de commissie ontworpen plan nen onbesproken. Todh willen wij onze harte lijk» instemming uitspreken met de bendens neergelegd, in de art.. 2 en 3 der voorgestelde statutende bevordering van Schiedam's Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 3) Haar vader was op zijn bureau op de ver zekeringsbank. Daarheen ging zij. Daar kon zij hem het gemakkelijkst onder vier oogen spreken; want als hij boven was d©familie bewoonde de bovenverdieping van liet groote gebouw dan werd hij door allerlei andere dingen in beslag genomen. Hij was gelukkig -tlleeii. Hij zag in span- 11 Obtdie op, toen deze naast zijn schrijftafel stond'. Vader," zeide zij. „U hebt mij herhaal delijk over Afrika, gesproken. 3k heb er no<> eens over nagedacht. Ik zal er heen gaan." De directeur schudde misnoegd zijn hoofd en zweeg. Hij scheen eenigszins verschrikt te „Maar, vader, u hebt me toch zelf den raad gegeven, er heen te gaan." „Nu ja, dat was een tijd geleden." „En bent u dan sinds van meening veran- derd? En waarom?" „Ik ben niet van1 meening veranderd. Een gegronde, door het verstand ingegeven en on dersteunde meening verander ik nooit." „Nu dan „Maar, Ottilie, bedenk tooliden afstand bloei met terzijdestelling van godsdienstige en politieke partijbelangen. Daarmede kunnen alle ingezetenen van ■Scliïedam het eens zijn. Wil evenwel die taak worden uitgevoerd, dan legge men niet de lasten op andbren, maar neme ieder zijn por tie op zich. En het eerste dat er te doen val't, is morgenavond te verschijnen op de vergade ring waar aller belangen het onderwerp van bespreking zullen, zijn. Morgenavond 8 uur meet lieel Scluadam in „Musis" zijn om mede te overleggen hoe te verwezenlijken de heerlijk» wensbh„Schie dam Vooruit'" Algemeen overslcht. SCHIEDAM, 3 Mei 1900. BK OORLOG. De toestand. Geen letter nieuws bijna van het oorlogs terren). En toch zijn er belangrijke dingen gaande ten Oosten en Nooidoosten van Bloemfontein, waur Hamilton, gesteund door French, bezig «chijnt zich een doortocht naar den kant van Wmburg te forceeren. Of het hem gelukken zal Zeer juist geeft, dunkt ons, Charles Willi ams in de ïMorning Leader" den toestand weer. Hij zegt sDe Boeren houden klaarblijkelijk de Leeuw- rivierlinie nog bezet, boewei zy dicht by Tabanclm niet meer zoo sterk zijn. Maar het blijkt, dat zij terugtrekken waarheen en wanneer zij willen en juist zoo snel als zy verkiezen zonder een kanon, een wagen of zelfs maar een stuk vee te verliezen. Het heeft hun nu behaagd een deel van de bereden infanterie en een brigade van de zevende divisie noordwaarts van Tabanchu te lokken. ^Generaal lan Hamilton kwam daar, bij Houtnek, 15 mijlen noordelijk van hel plaat-je, tegenover generaal Botha te staan, die voor nemens schijnt de positie zoolarg te behou den totdat het hem goeddunkt haar op te geven. Zoodia hy bemerkte dat hij een bri gade en een vrij steike afdeeüog beredeu infanterie tot zich trok, liet hij versterkingen komen, waarop lord Robeits aan generaal French bevel gaf Hamilton te ondersteunen. «Botha beeft dos een stelling ingenomen die hem in staat stelt weeistand te bieden aan een kolonne die op Roberts' recbtei vleu gel naar het Noorden wil oprukken, en die hem tevens toelaat te opereeren in de flank van een kolonne die naar Ladybrand wil gaan. ïDat is juist wat men verwachten kon van pen bekwaam generaal, die met een zwak kere troepenmacht opereert tegen een ster keren vijand en tevens, door droeve ervaring, genoodzaakt is uiterst voorzichtig te zijn in zyn bewegingen. nDo terreinsgesteldheid leent zich uitstekend voor eene stelling als die van Bothade wegen liggen vrij hoog en loopen naar zyn stelling steil op. Er zijn goede zydelingsche gemeenschapswegen en aftochtswegen voor het geval de positie mocht hebben uitgediend. »Ook hier bevinden de Boeren zich op historisch terrein. De heuvelrug ten Noorden van Tabanchu is de plek, vanwaar de groote trek, twee derden van een eeuw geleden, naar een onbekend land vertrok. Depositie is dus geheihgde grond, doch zal daarom niet langer een onbekend land een onzekere toe komst." „Maar, vader, ik zou er bijna oan lachen, als mijn hoofd ook maar eenigsrins naar la chen stond. U hebt mij immers verzekerd'd'at William Pudge een oud vnend van. u was, in wiens huis ik stellig en zeker goed bezorgd zou zij'n. U hebt mij gezegd dat zijn huis vor stelijk is ingericht, dat het 't gouden huis wordt genoemd, en dab ik als gouvernante bij hem schitterender zou leven dan menige Duitscli© prinses." „Valt liet je d!an zoo gemakkelijk van je ouders en je familie, van je vfcderland' te scheiden „Vraagt u me dat nog?" „Nu, kort en goéd, voorloopig geef ik mijn toestemming nog met.--Ik moet er over na- donken." „U wilt moeder haar meening vragen." „Ottilie „O ja, u zult doen wat zij wil goed vindon. Maar ik geloof wel, da.t zij het zal goed vin- dien," „Deze geheele zaak overvalt mij. Ik heb inderdaad dikwijls gedacht dat het goed' zou zijn ails je bij Pudge gingt. Hij heeft mij ge schreven^ dat hem een gouvernante voor zijn dochtertjes ontbreekt. Je zoudt hot d'aar goed hebbendaar ben ik van overtuigd. Maar je zult toch begrijpen dat het geen kleinig heid' is. Afrika." „Laat ons er maar niet meer over spreken, vader. Dat geeft toch niets, zoolang u er niet met moeder over hebt gesproken." worden behouden dan noodig is voor dat doel." Dat is juist waar het op aan komteven als Bulier in Natal ziet ook lord Roberts zich gedwongen te streden, niet waar het terrein zijn operaties begunstigt, maar daar waar de Boeren den stryd geschikt achten. Daaruit blykt ook de groote superioriteit der Boeren in het oorlogvoerenzij kiezen het terrein daar en dóór alleen wagen zij den strijd. En in het kiezen van hun operatie- veld zijn zij onnavolgbaar. Intusschen staat de Engelsche troepen macht te Thabanchu versterkt te worden met Brabant's kolonne die daar ieder oogenblik wordt verwacht. Ten Noorden van Bloemfontein is Tucker slaags geweest met de Boeren. Hij zou hen, gesteund door Maxwell's brigade, terugge dreven en drie kopjes bezet hebben. Van de andere punten van het oorlogster rein ontbreekt alle nieuws. Alleen wordt do. 17 April uit Plumer's kamp gemeld, dat een Kaffer, die naar het Zuiden was gezonden, was teruggekeerd met bericht dat een Britsche kolonne de Vaal had overgestoken en tegen 13 April te Taungs werd verwacht. En gisteren seinde Lord Roberts dat blij kens een bericht van Baden-Powell, den 20sten April te Mafeking alles wel was. Dat is echter reeds twee weken geleden. Verspreid' nieuws. Een officier, een onder-officier en een ka nonnier van een der batterijen rijdende artil lerie, die zich bjj Sauna's Post by het gevecht in de hinderlaag bij Koornipruit bijzonder hebben onderscheiden, hebben het Victoria- kruis gekregen. Generaal White heeft deze onderscheiding uit handen van Koningin Victoria zelve in ontvangst genomen. Een transportschip met 1422 muilen is uit New-Oi leans te Kaapstad aangekomen. Het transportschip Bavarian is met 1099 Boerengevangenen aan boord op de reede van St. Helena aangekomen. Te Southampton zyn weer 44 gekwetste officieieo, 187 man en 86 zieken aangekomen. Op 30 April had de oorlog Engeland reeds gekost 375 millioen gulden. De 3>Petersburger Zeitung" acht het oogen blik gekomen om vredesondci handelingen te openen. Engeland's eigenliefde zal niet toe laten dat het zelf het initiatief neemt, maar het zal een aanbod van bemiddeling nu niet afwijzen. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken Brodrick heeft te Portsmouth over den oorlog gesproken, waar hij o. a, zeide dat Engeland sterker dan ooit uit dit conflict zal treden en dan edelmoedig zal zyn jegens zijn vijanden. Zijn bewering dat er nooit een oorlog is gevoerd die het Engelsche volk meer vol doening kan geven, is zelfs de jTimes" te kras. Het blad zegt dat, wanneer dit de heerschende gedachte is in ministerieele kringen, het ontwaken voor hen die Bro- drick's meening deelen, verschrikkelijk zal zyn. CSemengde Hfededeellngen. Het Eogelsche Lagerhuis heuft een commis sie benoemd om een onderzoek in te stellen naar het bij oorlogsleveranties voorgekomen bedrag. „Die opmerkingen zijn geheel overbodig, Ottilie. Overigens zou ik wel eens willen we ten hoe je nn opeens op dat denkbeeld komt. Tot nu toe heb je het a-I ijd geweigerd." „Wel, dan hebben wij eenvoudig ons in zicht gewisseld." „Dat komt me ook zoo voor. Jij althans bent van opinie veranderd. Ligt de oorzaak in je relatie tot den graaf?" „Ja." „Nu, hoe is het daar dan mee „Heel eenvoudig. U en moeder hebt mij immers voortdurend voorgehouden dat het een. onverstandig huwelijk zou rijn. Dat heb ik eindelijk ook ingezien." „Zoo?" vroeg de vader op twijfelenden toon. Ottilie was zeer bleek, maar zij hield zich goed. „U weet nu mijn opinie, vader," zeide rij, „en. ik wacht uw toestemming en uw vader lijke hulp af." „Meisje, meisje, je hoofd' is te hard Ottilie was opgestaan. Zij gaf daarop geen antwoord. „Ga nu maar," zei haar vader; „wij pra ten morgen nog wel met elkaar." III. In den maneschijn. „Wat zijn dat voor ideeën?" vroeg haar stiefmoeder den volgenden dag. „Je wilt naar Afrika?" 11e sDaily Express" is in staat mede te deelen dat de prins Van Wales wel degelijk de Parijsche Tentoonstelling zal bezoeken. Hij zal verscheiden weken te Parys doorbren gen de prinses gaat mede. Verder wil de prins, daartoe bewogen door de «geestdriftige" ontvangst der Koningin, in den nazomer of den herfst met zijn jacht een bezoek brengen aan de Westkust van Ierland. Hij zal dan Belfast en andere Iersche steden aandoen, waar de Koningin niet is geweest. De oud-senator Edouard Boeher vertrouwde van den hertog van Orleans, is overleden. De Fransche regeering heeft den gezant te Berlijn De Noailles opgedragen Keizer Wil helm de gelukwenschen van president Loubet en de Fransche Republiek over te brengen met de meerderjarigheid van den Duitschen kroonprins. De krankzinnige koning Otto van Beieren is weder lydend. Zijn toestand geeft echter geen aanleiding tot bezorgdheid. Te Dessau is ovei leden baron Moiitz von Cohn, Pruisisch en Anhaltsch hofbankier, die van 1848 tot 1888 het particulier vermogen van keizer Wilhelm I beheerde. Hij behoorde tot de financiers die in 1848 den naar Enge land vluchtenden prins van Pruisen ter zijde stonden, en genoot steeds het onbegrensde vertrouwen van den grootvader des tegen- woordigen Keizers die hem ook nog kort geleden den Rooden Adelaar le klasse schonk. In Oost-Duitschland neemt de vijandschap tegen de joden wegens den zgn. ritueelen moord van Konitz toe. De Joden hebben nu besloten onder hun geloofsgenooten in geheel Duitschland een collecte te openen om de werkelijke daders van den moord op te sporen. De grondwetscommissie uit de Zweedsche Kamer had voorgesteld het ministerie in staat van betchuldiging te stellen wegens schending der giondwet. De beide Kamers zyn omtrent dit voorstel overgegaan tot dp oide van den dag. In Spanje zyn op enkele plaatsen weinig beteekenende relletjes voorgekomen by de 1 Mei-viering. Te Rome is overleden pater Aloysius Maria üalii, generaal der Carmelieten. Vorst Ferdinand van Bulgarije is met zijn kinderen te Sofia teruggekeerd. In het antwoord der Porte op de nota der gezanten wordt de verhooging der douane rechten uit financieel oogpunt noodzakelijk, maar slechts een voorloopige maatregel ge noemd. De Porte vraagt dat de mogendheden met haar zullen onderhandelen om tot een overeenkomst in deze te geraken. Dit antwoord wordt door de gezanten aan vaard als basis voor ondet handelingen. Ismaïl Kemal Bey heeft zyn vertrek door het Engelsch gezantschap aandePoite laten mddedeelen, daarbij tevens ontslag vragende als gouverneur van Tripolis, wat onmiddellijk werd verleend. Ismail is gevlucht op het Engelsche oorlogsschip Salamander, en daar hij niets strafbaars heeft gedaan, ver klaarde de Britsche ambassade al dadelyk hem niet te zullen uitleveren. In den Congo-staat is den 17den April „Dat is uw idee, niet h°l mijne." „Je moet altijd tegenspreken. J© weet toch hoe dlat gegaan is. Maar je wilt zeker zeggen dat ik je uit het huis jaag. Dat is net iets voor jou. Ik ben natuurlijk do sleeble stief moeder." „Ik weet alleen dat u beiden mij voorge steld en geraden hebt „Verschoon mij van dat „u beulen". Die hatelijkheden ben ik reeds lang zat. Spreek zooals het je betaamt." „Ik bedoel u en vader. Hoe moet ik mij dan uitdrukken?" „Als je niet dien onzin mot graaf Poyntz- ilolf-enberg begonnen waart, zou je vader nooit op dat denkbeeld zijn gekomen, je naar Afrika te sturen. En nu moeten de menschen zeker zeggen dat ik de oorzaak bon." „De zaak zelve is te ernstig en te gewich tig dan dat men veel aandacht behoeft te wijden aan wat de menschen zeggen." „Dat boteokent zeker weer, dat ik er meer gewicht aan hecht, er meer op let wat ande ren zeggen dan op mijn eigen geweten, mijn eigen overtuiging. Die hatelijkheden kan je gerust sparen, ik veracht ze. Ik weet zelf Godd'ank I nog wel wat betamelijk is. En ik zeg dat het niet past, aat een jong meisje ge heel alleen naar Afrika reist. Dat zijn bui tensporige grillen die men niet zal begrijpen, en natuurlijk zal men d'an zeggen dat die stiefmoeder je uit het huis heeft gejaagd." Ottilie was niet erg verbaasd; want zij kende de eigenschap van. haar stiefmoeder reeds om in flagrante tegenspraak te komen een muiterij uitgebroken onder de werklieden van het fort Shinkakassa. De muiterc zijn allen afkomstig van Manyema en Tanganyika. Zij maakten zich meester van de magazynen en de krijgsvoor raden en losten geweerschoten tot den avond van den 18e, zonder resultaat. De troepen van Boma vielen het fort aan en maakten er zich den 19en April 's avonds van meester. Veertig muiters ontsnapten, doch worden achtervolgd; men meent ze te zullen inhalen bij Issanghila. Het werk in het fort is hervat. By het uitbreken van den opstand is een metselaar van Spaansche nationaliteit gedood. De democratische conventie van Michigan heeft haar afgevaardigden op den partydag opgedragen vóór Bryan te stemmen als can- didaat voor het presidentschap. Heden wordt in Brazilië met groote praal de 400 jarige herdenking van de ontdekking van Brazilië door Cabral gevierd. De Boerendeputatie. Het vertrek van het Zuid-Afrikaansch drie manschap uit 's-Gravenhage naar Rotterdam ter inscheping naar Amerika werd gister middag voor het publiek een gelegenheid tot het brengen van een harteiyke ovatie, zich kenmerkende door groote geestdrift. Reeds toen de drie heeren met hun rijtui gen vóór het stationsgebouw stil hielden, klonk hun het gejuich tegemoet eener tal rijke menigte op het Stationsplein. Op het perron gekomen werden zy begroet door een koor van mehjes, leerlingen der industrieschool, die hun de Transvaalsche en Vrysta&tsche volksliederen toezongen, waar aan ten slotte de dichte menschenmassa, op het perron verzameld, uit volle borst deelnam. De jongejuffrouw Jorissen, uit Pretoria, en de jongejuffrouw Lorch, leerling der industrie school, boden ieder aan een der gezanten bloemstukken aan, welke bloemenvoorraad nog door andere belangstellenden meigroene palmtakken, {waaraan de republikeinsche iinten, werd vermeei derd. Velen uit de honderden omstanders staken den gezanteD de hand toe tot afscheid, een sympathiebetoon, dat zij even vriendelijk en met een uitdrukking van dankbaarheid op het gelaat beantwoordden. Onder nieuwe juichtoonen baande 't drie manschap zich tusschen dichte ryen dames en heeren een weg naar een gereserveerd vertrek naast de wachtkamer le kl. In dit salon stond het bestuur van de Haag- sche aid. der Zuid.-Afrik. Ver. geschaard, uit welks midden de eere-voorzitster, baronesse Van Iiarinxma thoe Slooten, een afscheids woord sprak en namens het bestuur deraf- deeling het gezantschap een massief zilveren vredespalm aanbood. Op de strikken of ban deroles vaa hetzelfde witte metaal zijn gegrift de woordenVrede en Vryheid, zoomede het opschrift: 2 Mei 1900. De afd.'s-Gravenhage der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging. Het is dezelfde vredestak, die in de magazynen der firma Van Kempen gedurende de Vredes conferentie ter bezichtiging lag. De heer Fischer dankte voor dit laatste blijk van sympathie. In dit bijeenzyn sprak ook de heer Blink, als voorzitter der Haagsche afd. nog een enkel woord tot de deputatie. In antwoord op deze rede sprak de heer Wolmarans woorden van innigen dank. met haar eigen woorden. Den vorigen dag nog bad deze zelfde vrouw gezegd' dat een jong meisje rich zelfstandig moest makeiten dab Afrika met de tegenwoordige verkeers middelen met ver meer was. Zij gaf daarom geen antwoord meer en liet mot d'e grootste zelfbeheerschiiig, die rij sacih in een harde leerschool eigen, had gemaakt, alle verwijten over rich uitstorten. Zij j ais- terdo ten laatste in Let geheel niet meer naar de woorden harer stiefmoeder, maar dacht na over den indruk van haar brief op Joachim. De dag ging voorhij zonder dat zij ant woord kreeg Ook de derde dag scheen, geen tijding van Joachim te willen brengen. In dfen namiddag evenwel kwam een brief, maar weer van freule von Ankenstoin. Hiji werd althans door een hertogelijk lakei gebracht, on het adios was van den hand der hofdame. Het couvert hield evenwel een brief van Joa chim in. Ottilie las dien met koortsachtige span ning. Joachim schreef dat hij niets begreep van den brief, dien hij had ontvangen. Daar om vroeg hij een verklaring. Hij zou 's avonds van zeven urn- af op de bekende plaats in het park wachten. Nauwelijks had Ottilie dezen brief voor de derde maal gelezen, of de deur van haar ka mer werd' driftig opengerukt en haar moeder trad binnen. Ottilie stak den brief haastig in haar zak. IVordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1