54"e laargang. INSPECTIE te VEBLDF&AEERS. Donderdag 10 Mei 1900. No. 10237. GOUD EN EER. Kennisgeving. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijk^ nummeis 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BurcanBotersfraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleinc neithertentil'n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 3To. 123. ft* AL-ft fbj >4. ,1a"" tv -O Burgewecstcr en wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den lieer Commissaris der Koningin in de pionncie Zuid-Ilolland lan 16 April jt, A, no. 1023 (2de afd.) prov. blad no, 31, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de inspectie over de veilorgangcis der mi litie te land, binnen deze gemeente za! plaats hebben op WOENSDAG, 13 JUNI 1900, des voormiddags-ten 10 ure, op het terrein achter het gebouw de St. Joris Doeie, aan het Doeleplein dat op die inspectie zullen moeten verschijnen de miliciens der lichtingen van ■1894, 1895, 1890, 1897, 1898 en 1899, voor zoover zij vóór den lsten April jl. in het ge not van onbepaald veiiof zijn gesteld, met uitzonde ring vail hen, die in de maand Juni e. k. in werkte- Ijken dienst moeien komen of aan men vrijstelling of uitstel tot een nader tijdstip van de inspectie is verleemt En worden mitsdien opgeroepen al de hierboven vet melde, zich met onbepaald verlof binnen deze gemeente bevindende veilofgangers, om op boven- gemelden tijd en plaats te vei schijnen. Streklende voorts tol informatie a. dat de veilofgangers, volgens art. 140 der Mi- li tiewet, ter inspectie belmoren te verschijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, vnn hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen; en l. dat zij, volgens art. 130 der genoemde wet. worden geacht onder de wapenen te zijn uit alleen gedurende de» tijddien het bovenbedoel', onderzoek duurt, maar in liet algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die onge regeldheden plegen of zich aan misdi ij ven schul dig maken bij hot gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onder zoek en bij het naar buis koeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wet boek en het reglement van krijgstucht voor liet krijgsvolk te lande, bij gemeld art. 130 toepas selijk verklaaid. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Oden Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Schiedam VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Mei 1900. Van de 547.376 kiezers hebben te Parijs voor den gemeenteraad gestemd 408.147, aldus verdeeld133,065 repubhkeinsche, radicale en radico-socialistisclie, 125.029 eigenlijk sociaal-democratische, 120,091 natio nalistische en 25.331 bonapartische en roya listische stemmen. De beide laatste groepen wegen dus onge veer op tegèn de socialisten, maar blijven verre in de minderheid tegenover het geheel der linksche partyen. Alleen de verdeeling Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 8) „Ja, ik ken kot, huis,zei Pötsch, „ik ken al dio geweien hier aan do wanden. Die hoeft uw vader alle van de jaelit medegebracht. Dat daar boven heb buffet heb ik zelf nog ge dragen." Het was een groot vertrek niet meubelen uit vroegere tijden, die er deftig en, gemakke lijk uitzagen. Leuningstoelen met lederen zittingen, waarvan liet gele hout ingelegd was met ebbenhout; een groote rondo tafel vóór do met paars trijp overtrokken sofa, en behalve de geweien verscheiden vazen van ©trurisch model op consoles langs de wanden. Groote kandeJabers, vervaardigd, van herten geweien,^ s-ondon op een marmeren tafel. Joachim schonk zijn gast een glas wijn in, toen zich zeif;^ maar dronk hot leeg zonder met hem te klinken. Hij beschouwde Pötscli niet als zijn gelijke. Hij had hom slechts in een bui van galgenhumor meegenomen, of misschim ook wel om ec-n mensohdijko stem, welke o'olc, te liooren, nu hij zich ongelukkig en verlaten, gevoelde. „Ja, mijn baste mijnheer Pötscih," zei hij, na zijn glas geledigd, te hebben, „ik ben nu in een toestand, waarin het eigenlijk het bes te is de wereld' vaarwel te zeggen." „Onzin!" zei Pötscli. Joaiehim fronste de wenkbrauwen. „Waar om onzin?" „Omdlat zoo'n toestand in 't geheel niet bestaat. De wereld is groot." „En wat moet ik dan wed volgen® uw oor deel op die groote wereld doen in districten heeft dau ook gemaakt dat de nationalisten versterkt zijn in den gemeente raad. De meerderheid is, schoon zwakker, toch dezelfde gebleven. De ministerraad heeft het volgende com muniqué aan de bladen, uitgegeven Dc te legrafische berichten dei* prefecten, consta- teeren eenstemmig dat dc gomecuteraadsvcr- Idczingen ecu vooruitgang der eenheid cn der politiek van republikemsehc ver-dedigiing be- teeknenen. Onder de kantonnale hoofdplaat sen en grootere gemeenten, waarvan de uit slag bekend' is, zijn cr 40 die bij eerste ver kiezing door de republikeinen gewonnen ver der. Over het algemeen, wordt de repubhkem- seho meerderheid d!ie reeds bestond, door deze verkiezingen in de provincie nog belangrijk versterkt. De socialistische en radicale Parijsalie bla den stellen met de „Siècle" een gemeen schappelijke candid'atenlijst voor de gemecn- teraadsherstenrmingen, terwijl zij te gelijk de kiezers opwekken om deze lijst te stem men tegen de oandidaten der reactie en van liet nationalisme. Yves Guyot herinnert or in dc „Siècle" aan dat het boulangismc tors'1 dlood' was, toen Boulanger zelf werd getroffen. Zoo zal Parijs niet verlost raken van het nationalisme, zoo lang generaal Merrier c-n zijn medeplichtigen niet worden aangefclaead. Men herinnert zich het ultra-geheime dos sier in de zaak-Dreyfus dat door majoor Cuignet aan den krijgsraad te Remies in ge heime zitting werd overgelegd. Dit ultra-ge- lreimo dossier, waarin o. a. de spionago-rap- porten voorkomen die over de bezoeken van don senator en oud-minister Trarieux aan don Italiaanscken gezant aan den generalen staf worden gezonden, is door de „Action frauyaise", het orgaan van den Bond van het Fransche Vaderland en de nationalisten ge publiceerd. Trarieux heeft daarop de aandacht geves tigd van den minister van oorlog Dc Galli- fet, met de herinnering dat dtze de bevoegd heid hooft de schuldigen op te sporen en te vervolgen. De Gallifet heeft, zonder op do kern in te gaan. geantwoord, dat de stukken die aan den krijgsraad! waren overgelegd, onmiddel lijk na de uitspraak m een portefeuille geslo ten, die gezegeld en in een brandkast gebor gen is. Deze portefeuille is ongeschonden, zoodat liet feitelijk onmogelijk is, dat sedert d'ien tijd stukken zouden ontvreemd' zijn. Be Gallifet voegde er bij dat hij Trarieux' ■schrij ven cn zijn antwoord aan den minister van justitie heeft gezonden. Uit De Gallifet's antwoord volgt dat tij dens liet proces te Rennes weden-echtelijk con afschrift is gemaakt dor stukken, in quacstie. Gisteren werd de zitting van de Oosten- rijksche Kamer geopend metovervolle tribunes. De minister-president dr. Körber diende de voorstellen in betreffende de taienregeling voor Boheme en Moravië, benevens de voor stellen betreffende de verdeeling van Boheme „Hiel>t u niet een ïijke tante, gravin von Tfclfonberg Ik heb gehoord dat zij nog leeft." „Met mijn tante ben ik gebrouilleerd. Zij' wilde dat ik zou trouwenanders wild'e zij geen geldi geven. Toen heb ik haar gezegddat zij mij met rust moest laten. Neen, beste mijnheer Pölseh, u ziet mij nog int uniform maar ik heb mijn ontriag al ingediend. Als i.k do villa niet voor vijftig duizend mark ver koop, schiet ik mij voor den- kop." „Wilt u haar misschien koopen vroeg Joaciliim. „Mijn beste mijnheel-, ik zou de villa kun nen koopen. Ze zou een aardige herinnering aan oude tijden zijn, zooals u te recht op merkte. En of ik or vijfduizend of vijftigdui zend mark voor betaal, i=- mij hetzelfde." „Nu d'an?" vroeg Joachim in spanning. „Miaar ik doe het niet, zei Pötsch kalm. „De kerels vrien u dat Ixd'rag schuldig bent, zijn niet waard betaald te worden. Dat ken ik; die hebben u toch maaa bang gemaakt." „Zoo! Dat kunt u gemakkelijk zeggen." „Maar ik wil u een voorstel doen Ivijk eens, one oude Europa, Ls overbevolkt. Hier is niets meer te doen. Hier vreet de ecne koopman den andoren op. Dus „U bedoelt dat ik naar Amerika moot gaan Aimerika,Ba!" zei Pölseh met duidelijke minachting. „Wat wilt u in Amerika, gaan doen? Kellner worden?" „Mijnheer Pöbschzei Joachim op Imo gen boon. „Nu ja, wat wilt u anders worden. In, Amerika is odk niets meer te verdienen en, voor vervende metnseben zooals u allerminst. Naar Afnka moet u gaan. Ga met mij mee." „En walt moet ik dan in Afrika, doen, als ik met u meega?" „Kijk eens, mijnheer, u moet beginnen met al uw vooroordeelen, af te leggen. Do in districten. Dr. Körber sprak daarbij een lange redevoering uit. Hij wees op het groote belaDg dezer ont werpen en den ernstigen aard van den toe stand wegens de ingrijpende wyziging inde geschiedenis des rijks, voortvloeiende uit de ontwerpen die ingediend zijn om te trachten •Jen vrede in het land te herstellen. De financieele toestand, zeide hij, was niet gunstig. Spr. schoof de verantwoordelijkheid van z'cli af als de Kamer de noodige hulp middelen niet toestond. Pacak kondigde namens de Tsechen aan, dat zij voornemens zijn obstructie te voeren aan welk voornemen door de indiening van epn reeks voorstellen dadeiyk gevolg werd gegeven. Die obstructionistische voorstellen der Tsechen verwekten heftige toonec-len met de Duitschers. Het publiek op de galerijen begon de Tsechen uit te jouwen, waarop de tribune ontruimd werd. In de zaal begon toen bijna weer een vechtpartij, omdat Wolf de Tsechen slond te tergen. Nadat acht hoofdelijke stemmingen had den plaats gevonden, werd de zitting opge heven. De T»echische leider Engel is tegen nieuwe obstructie en heeft daarom zijn leiderschap neergelegd. De taalwet der regeering berust op het beginsel van verdeeling in een Duitsch, een Tsechisch en een gemengd district, terwijl de officieele taal en die in het leger onver anderd blijven. DB OORLOG. De b-oestend. Over lord Roberts' opmarsch zijn geen verdere bijzonderheden bekend geworden. De opperbevelhebber is uiterst zuinig met be richten; het schijnt we! dat hij minder goeds zou kunnen melden dan men in Engeland wel verwacht. Want dat de Boeren gedacht zullen hebben lord Roberts te Brandfort of aan de Vetrivier te kunnen tegenhouden, geiooven wij niet. Dat Winburg bezet zou zijn door de Engel- schen, wordt nog altyd niet bevestigd. Voor- loopig kunnen wij achter die bezetting dus wel ten vraagteeken plaatsen. Wel blijken de Boereu ook de lijn Tha- banchuLadybrand verlaten te hebben en naar liet Nooiden teruggetrokken te zyn. Althans het Reutev-telegiam van 7 dezer uit Tliabunchu meldende dat Brabant zich aldaar met Rundie heeft vereenigd, constateert dat alles rustig i«, en dat er van de Boeren niets is te zien. Dit pleit zeker niet voor Rundle's beleid. Een goed veldoverste behoort voeling te honden met den vijand en steeds te weien waar deze zich bevindt. Overigens zijn de weinige berichten die tot ons komen zeer onbetrouwbaar. Uit Smal deel bv. wordt bericht dat de Boeren voor nemens zijn aan de Zandrivier ernstige tegen stand te bieden, maar dat het moeite kost hen te verzamelen. Generaal Hulton is voortgerukt tot Welge legen, 21 K.M. ten Noorden van Smaldeel, bekrompen wereldbeschouwing dio iu het lie ve, goeie, oude Duitschland, en vooral onder officieren bestaat, moet v afleeren." ,Ik verzoek u mij alle hatelijke opmerkin gen over officieren to besparen, mijnheer Pötscli." „Wel, heb ik dan, niet gelijk? Bestaat er dan oom erger kastengeest dan in Duitsch land, en is niet liet geheele systeem van „met God voor Koning en „Mijnheer Pótsch, houd a.ls 't u belieft uw mond. Nog één woord tegen den Kondng en ons leger en n kunt dt- deur daar achter u sluiten. Hebt u mij begrepen?'' Tegen Joachim's verwachting toonde zijn gast zich niet in liet minst overbluft, ook niet beleedigd, zelfs niet verbaasd. Hij glim lachte integendeel ea zei„Ziet u, dat be valt roe nu juist in, u. U bent een man die in nood zit, en u durft uw mond tegen mij opendoen, die u helpen kan. Dat bewijst ka rakter." „Dat kan me niets schelen," bromde Joa chim. „Welnu, gaat u me» naar Afrika. Ik be taal do reis en verschaf u daar een baantje. Ik doe dat omdat ik uw familie van kinds been ken. Ik ben nu eenmaal een rare kerel." „U moogt nog "zoo raar zijn), mijnheer Pötscli, maar ik vind' die onderneming be denkelijk. Ik heb niets in Afrika te doen. Op zijn hoogst kon ik officier bij onze kolo niale troepen worden. Maar wie weet in, Wat voor zaken u mij daar wilt steken." „Nu, dan doet u het niet. Noodig heb ik u niet. Ik kan ook alleen reizen. Men moet niemand zijn geluk opdringen." Joacliim schonk hem nog eens inPötscli dronk. „Ik denk over Triest en het Suez-kanaol to reizen. Dat is wel niet de naaste wegmaar ik heb zaken to Zanzibardaarom ga pc Over dc oostkust van Afrika. Mijn familie gaat dicht bij de Doornspruit. Generaal Roberts heeft generaal Hamulton bezocht. Waar? Het bericht zegt het niet, Nog vager is, wat uit Maseru aan de »Times" wordt gemeld. Een Boerenmacht van verscheiden duizenden Vrijstaters zou een positie innemen in een halven cirkel die zich van Thaba Pachoa oostelyk langs Tha- banchu uitstrekt naar Ficksburgdeze 20 a 25 K.M. lange positie zou dus leunen tegen de grens van Basuto-land. De correspondent, en het blad beaamt dat, vreest dat deze Boerenmacht een bedreiging is voor het opsukkende Engeische leger. Wat de kolonne-Hunter, die ten Noorden van Kimberley opereert, in den zin heeft, is niet recht duidelijk. Men dacht dat haar doel was Mafeking te gaan ontzetten. Nu wordt evenwel bericht dat zij over Klerksdorp en Polchefstroom zal marcheeren en aldus, wanneer alles althans goed gaat, de eerste zal zijn die Transvaal binnentrekt. Moet deze kolonne de hoofdmacht der Boeren in den rug vallen? Met Mafeking is het treurig gesteld. De laatste berichten uit de derde week van April zeggen dat de toestand er steeds ondragelijker wordthet garnizoen is echter vast besloten vol te houden. Men eet nu paardevleesch. Een pond bloem deed f 24. In de schansen in iiet Maiopo-dal is typhus uitgebroken. Verspreid' nieuws. Te Lorenpo Matquez komen voortdurend tal van uit Transvaal gebannen Engeische onderdanen aan. Volgens de sDaiiy Mail" wordt een korps Russische vrijwilligers op kosten der stad Orel voor Transvaal uitgerust. De militaire overheid te Kaapstad stelt pogingen in het werk om te Rondeboaih een sanatorium voor zieke Boerengevangenets in te richten. In de vorige week zijn slechts tweesteif- geval'en voorgekomen onder de krijgsgevan gen Boeren. Dr. Jameson, die vrij ernstig ongesteld is geweest, is na zijn herstel naar Groote Schuur, Cecil Rhodes' landgoed, vei trokken. In Kaapstad hoopt men 100,000 hand- teekeningen te kunnen verzamelen onderdo petitie om de beide Bóeren-Republieken te annexeeren. Ricarde Seavter, oen vriend van Cecil Rho des, zegt dat deze zoo plotseling naar Zuid- Af rika is vertrokken om de vrmvilligers uit Australië eu Nietiw-Zeeland tiPVitinen om zich na afloop van den oorlog in Rhodesië te vestigen. Wetende dat liij in hen een uitnemend soort kolonisten in hot land brengt, biedt Rhodes hun groote voordeden, o. a. vrije passage voor hun gezinnen naar liun nieunv vaderland. Engeische bladen die dit plan van Rhodes bespreken, drukken tegelijk den wemsdi uit dat diie vrijwilligers liever zullen besluiten om zich iu den Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolo nie te vestigen. Intussdien is Rhodes ."Dinsdag te Kaap stad aangekomen. Websier Davis heeft ook in de volksver den koristen weg, dus ever Southampton mot een Engeische boot." „Zoo! Hebt u uw familie meegebracht- „Meegebracht nu juist niet. Mijns vrouw is met mijn twee dochters sinds vijf maan den te Parijs; ik ben eerst veertien dagen geledbn in Engeland -aangekomen. Ik liad za ken to Londen, eu toen ben ik naar Duitsch land gereisd] en licb een oud vriend te Gotiha bezocht. Van Gotha naar hier is maai- een korte afstand, en ik wilde liet oude Poyritz, Opper-Poyritz en Ncdor-Poyritz, wel eens te rugzien." Joachim's aandacht was getrokken. „Hebt u een ond vriend te Gotha? Wie is dat? Ik ken die stad heel goed." „Willibakl Rietieck heet hij; hij is direc teur der kvensverzckcrmgsbnnk. Wij zijn sa men in dezelfde zaak te Londen geweest, vijf en twintig jaar geleden. Hij heeft een doch ter dio mot mijn familie meegaat." Joachim voelde dat hij zeer bleek werd. Zijn hart Mepte zóó lievig dat zijn adem be klemd werd. Hij zei niets, dronk en vrcog na eenige oogcnbhkken, r ,Hoe heet die dochter van haar voornaam „Welke dochtervroeg Pötsoh, die in- itussdien over andere dingen dacht. „Juffrouw Rietieck, die met uw familie meegaat.'' „Ik geloof dat zo Ottilie heet. Een aardig meisje met donkerbruine oogen en eem slan ke gestalte. Kent u haar?" „Neem," zei Joacliim, terwijl hij hukte als of er iets aan zijn sporen loszat. „Ja, een flink meisje, naar het mij toe schijnt. Zij zal mijn jongste dochter opvoe den. Ziet u, te Johannesburg is het niet ge makkelijk een ontwikkelde dame als gouver nante te krijgen; en mijn vrouw stolt nogal ihoogc eischeo." Joachim was weer in zwijgen verzonken; maar ini zijn binnenste woédde ©en storm. gadering in de Muziek-Academie te New-York twee dum-dum-kogels getoond, op Spionkop gevonden. »Ziedaar", riep hij uit, »de natie die de Boeren wilden noemt. Ik wilde dat 100,000 Amerikanen zich konden wapenen om de Boeren ter hulp te snellen." Een rede van President Kruger. President Kruger heeft den 16den bij zijn vertrek naar Kroonstad, de volgende rede ge houden te Pretoria Eeu zware lijdsnstijd is voor land en volk aangebroken en men mag wel met Hiskia zeggen nDeze dag ts een dag der benauwd heid en der schelding en der lastering, want de kinderen zijn gekomen tot aan de ge boorte en er is geen kracht om te baren." Maar wat antwoordt de Heere door den mond van Jesaja aan den koning Hiskia »Vrees niet voor de woorden die gij gehoord hebt, waarmede Mij de dienaars des Konings van Assyrie gelasterd hebben! Ik wensch dat als ik dit sVrees niet" toe riep aan alle officieren en burgers, dat zy dit mogen ver staan. Velen geven de zaak van de beide Republieken verloren, omdat de overmacht van den vijand zoo geweldig is. Zeker, wan neer men alleen met natuurlijke vleeschelijke oogen de zaak aanziet, schijnt zy bijna hope loos, want er zijn nu vijanden rondom en niet slechts buiten maar ook binnen 's lands. Neen, neen, broeders, zoo niet, staat vast in het geloof, gij godvruchtige schaar, in uw zwakheid ?al de Heere Zijn kracht volbren gen, want zet ons niet ons leven in, dan zal ons nooit ons leven win. Het leven inzetten meent natuurlijk opoffe ring,zooals de goede herder voor zijne schapen. O, dat de Heere heiligen moed, die uit 't levendige geloof voortspruit, mocht opnieuw schenken in de harten van alle burgers, dat zij opstaan als één man en staan als een levendige muur tegen den machtigen dwinge land en de Heer zal zyn kraciit niet terug trekken, al zijn er vele ongeloovigenPetrus wankelde meer dan eenmaal en werd zwak iu 't geloof, maar de Heere wierp hem niet weg. Hetzelfde zien wy bij Mozes, David, Jakob en Abraham. Zoo zal onze barmhartige Hoogepriester ons ook niet wegwerpen, want Hij is' verzocht als wij. Hij kent onze men- schelijke zwakheid en heeft die mee opge nomen en verrekend in zijne Goddelijke plannen. Maar ook de gebeden der recht vaardigen neemt de Heer mede op in Zyne Goddelijke plannen. Er zijn duizenden, die voor ons bidden, en wier gebeden krachtdadig werkzaam zijn voor Gods Troon, al zien wij thans nog niet de uitwerking daarvan. Zoo, byv. geloof ik vast, dat de vurige gebeden, die voor generaal Cronjé en zijn heldenschaar geofferd zijn, vooral in den nacht van 26 tot 27 Februari, en op den Majubadag, dat juist die gebeden groote dingen bij God uitgericht hebben, al verstaan wij thans nog niet hoe en wat. Gods gedachten en wegen zyn hooger dan onze gedachten en wegen. Ik ben overtuigd, dat er nooit voor een volk op aarde zoovele gebeden zijn tot den Heere opgezonden ais voor het Boerenvolk in dezen tijd onzer worsteling. Tot aan het einde der aarde, bijna Dus dat was Oltalie's plan; dait was haar laatst© toevlucht! Verbeeldde zij zich dat zij hem kon ontvluchten i Walde zij heon ont vluchten O, hij geloofde in het diepst- van zijn hart toch aan haar liefde. Zij had heml van zich gestooten, maar niet uit gebrek aam liefde. Pötsch glimlachte. „Ik doe allerlei zaken," zei hij„al wat zich voordoet neem ik mee, als er wat aan te verdienen is," „Bij voorbeeld?" „Ik koop bijvoorbeeld land en laat er dam straten op bouwen en verkoop of verhuur de huizon." „Dus in het groot?" „Tamelijk wel. Dan koop ik ook goudmij nen en laat dio expioi toeren." „Zoo, zoo." „Ja, er zijn verschillend© zaken dio winst gevend zijn." „Nu, mijnheer Pötsch, als ik er goed over nadouk, geloof ik toch wel dat daar voor mij' ook misschien wel een fatsoenlijke en nutti ge werkkring te vinden is." „Hebt u het nog eens overwogen? Dus u wilt met mij meegaan „Ja, ik wil met u meegaan, als het u goedi is." „Topzei Pötsch, terwijl hij den graaf zijn rechterliamd. toestak, aan welker wijsvin ger een groote diamant sdhitterde. Joachim nam zijn hand, aan; zijn besluit stond vast. „Maar één» voorwaard© zou ik willen stel len," zei hij, „De menschen die u van Dui'tschland meeneemt, wu ik niet kennen, en zij moeten ook mij niet kennen. Ik ben verdwenen. Begrijpt u Graaf von. Poyritz bestaat niet meer. Ik beet- mr. Joaquin. Af gesproken „All right," zei Pötsch. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1