No. 10238. 54*" Jaargang. Vrijdag It iVlei 1900 GOUD EIS! EER. PUBLICATIE. BUITENLAND. SCHIEDAM! CHi: COUR/HIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.25, Franco per post fl. 1.65. Prrjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Rectames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdag;avond verschijnen, worden zoogenaamde Meitadvertentiën opgenomen tot den pry's van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc, Telefoon No. 133. Dn BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-IIolland d.d. 5 dezer A no. 1078 (le afd.) brengt ter open bare kennis lc. 1at arbeiders, die tiaar Duilschland wen- y~nen te gaan, niet zonder nationafiteusbewijs behooren to vertrekken, daar zij zonder dat bewijs aai komende gevaar loopen in Duitsch- ,and geen werk te vinden en later als armlastig over de gr jnzen te worden gezet en 2o. dat tie nationaiiteitsbewijzen ter ge- meente-secietarie kunnen worden aangevraagd. Schiedam 9 Mei 1900. De Burgemeester van Schiedam, 'VERSTEEG. Algemeen orenlcht. SCHIEDAM, 10 Mei 1900. BE OORLOC!. De toestand. Lord Roberts' snelle opmarsch is voor eeni- gen tijd gestuit. De spoorbruggen bij Brandlort en over de Vetrivier zijn vernield en ook de spoorlijn zelf is geducht beschadigd, zoodat de opperbevelhebber die de spoorlijn bij zijn opmarsch volgt, moet zorgen dat zyn leger geregeld van Bloemfontein uit voorzien kan worden van alle benoodigdheden. Het Engelsche leger staat nu in de lijn Smaldeel-Winburg, welke laatste plaats inder daad door Jao Hamilton's bereden infanterie, versterkt door Broad wood's cavalerie, is bezet. Terwyl Hamilton aldus op Robert's rechter flank oprukt, dekt Hutton's brigade de linker flank. Over French' divisie was men in bet on zekere. Sinds dagen had men er niets van gehoord, en de mogelijkheid scheen niet bui tengesloten dat French weder, mannen noch paarden sparend, van Winburg uit in Ooste lijke richting was getrokken, naar Bethlehem om aldus den opmarsch naar den Van Ree- nenspas voor te bereiden en het mogelijk te maken de Vrijstaters in de Drakenbergen tusschen twee vuren te brengen Dit blijkt niet geschied te zijn. Immers, French heeft zich weder bij lord Roberts' leger gevoegd. Wat de Boeren zullen doen schijnt niet bekend. In lord Roberts' hoofdkwartier zijn geloofwaardige berichten ontvangen, dat de Boeren de Zandrivier verlaten en op de Vaal terugtrekken. Volgens andere berichten nemen da Boeren stelling bij Boschbrand, ten Zuiden van Kroonstad. Wij vermoeden dat deze berichten hetzelfde bedoelen te zeggen, maar dat er een naams verwarring bestaat tusschen Valschrivier en Vaalrivier. Het meest waarschijnlijk lijkt on« dat de Boeren zullen stand houden ten Zuiden der Valschrivier, b.v. bij Boschrand, om de tijdelijke Vrijstaatsche hoofdstad Kroonstad te dekken. In ieder geval trekken de Boeren hun troe pen in het Noorden samen. Ook de Boeren in het Zuidoosten van den Vrijstaat zijn op Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 9) VX Da goudmijn. Een troep mannen trok over de heuvelrug gen dio de zijrivieren van de Krotkodilrivier op het gebied der- Zuid-AMkaansche Repu bliek doorbreken. Zij droegen hoog© laarzen, met dikke zolen, licüitc flanellen kostuums en vilten hoeden, waarvan de breedc rand boven het linkeroor was opgeslagen. In zijn, gordel droeg ieder der mannen een revolver. Aan de spits ging een bruin-gebrande man mot een Lange, magere gestalte. Hij leidde en ver- klaardte. Vlak achter hem volgde William Pötscli uit Poyri.fe, die sinds jaren verens gelscht was en zijn naam William Pudge schroef; naast hem liep d'e slanke, jonge graaf Joacliim von Poyrifcz-OEEelfeniberg; ach ter hem volgden' nog drie „witmensaheu", op hun beurt weer gevolgd door twee zwarte be dienden die een tasdh en een mand droegen. Dö berg was steil en vol groote steenen. Een smal pad dat door mensschienvoeten en hevel van president Steyn over Lafybrand teruggetrokken. Uit Maseru wordt nog bericht dat de Boeren Ladybrand en Ficksburg hebben verlaten. De ambtenaren namen boeken en bescheiden met zich en vernielden alles, waarin de Engel- schen gegevens konden vinden over het ont staan van den oorlog en de bewaping der Boeren met Mauser-geweren van Transvaal uit. De toestand is voor de Boeren zeker ern stiger dar; ooit. Lord Roberts, oprukkend met Hamilton en Hutton op zijn flanken, beide kolonnes gereed om hetzy in het Oos ten hetzij in het Westen de stellingen der Boeren om te trekken, dwingt deze een uit gebreide verdedigingslinie in te nemen, met liet natuurlijk gevolg dat hun weerstands vermogen daardoor wordt verzwakt. Bovendien dreigt gevaar uit het Zuidwesten en het Noordwesten. Bij Boshof staat nog altijd lord Methuen, die voor liet oogenblik nog wel niet veel schijnt te kunnen doen, maar by een beslissenden stryd ook het zijne kan bydragen om het de Boeren benauwd te maken. Een week geleden deed Methuen met twee bataljons infanterie, twee regimenten Yeomanry en een veldbalter jj een vei kenning naar den kant van Zwartkopjesfontein. Hij ontdekte toen op 11 KM. van Beckshoeve, tusschen Boshof en Zwartkopjesfontein, een Boerenlaager, dat 's nachts verlaten werd, terwijl een sterk Boerenkommando in aftocht naar het Noorden werd gezien. - De verken nende troepen waren den 5den weer te Bos hof terug. Dit is het laatste dat wij van Methuen hebben gehoord. Over Hunter's plan om van Warrenton uit ove- Klerksdorp en Potchefstroom Trans vaal binnen te vallen spraken wij reeds. In Natal heeft Buller's cavalerie een ver kenning gedaan naar den kant van den Vau Reenenspas. Volgens den Kaapschen correspondent der nDaily Mail" zal hij binnen weinige dagen een belangrijke operatie be ginnen. Hij is bezig zyn transportmiddelen gereed te maken voor den opmarsch. Om Mafeking is men te Londen en met reden zeer bezorgd. Uit alle berichten blijkt dat de toestand er onhoudbaar is. Verspreid1 nieuws. Een Reu ter-bericht uit Smaldeel zegt dat een. groot aantal burgers zich bij do Engel sche overheid vervoegden en Mausers en paar den inleverden. Zij deelden mode, dat tus schen d'o Vrij staters en de Transvaler» groote tweedracht heerschte, weikc tot een spoedi ge onderweiping der Vnjbtaters zou kunnen lelden. Lord Roberts heeft door zijn troepen de boerderijen in den omtrek duchtig laten doorzoeken. Daarbij moet gebleken zijn dat elk huis een miniatuur-arsenaal is, vol gewe ren, Mausers en Henri Martini's, met ammu nitie. Lord Roberts heeft Brilsclic- en koloniale officieren uitgenoodigd te sollicibceren naar hot ambt van districts-oommiscsarisi van den Vrijstaat. De „Mn tin" heeft een barer medewerkers, Jean Oarrère, naar St. Helena gesonden. Hij1 is daar ech'tc-r niet toegelaten. Carrère gaat nu naar Zuid-Afrika cm bij lord Roberts' le ger dbn oorlog te volgen. Aan de zijde dei- Boeren heeft d-e „Matin" reeds luitenant Gal 1 opea.u als berichtgever. In do .London Gazette" is verschenen ko lonel Keikewidh' rapport over het beleg van Kimibarley met een voor den kolonel hoogst uvuildiorhooven plat getreden was, leidde naar boven. Nu trok men een rotswand om en bereikte een uitstekende klip die als een neus over 't dal uitstek. Do gids bleef staan. „Kijk, mijnheer Pudge," zei hij, „hier van daan leunt u do formatie overzien. Daar be neden breekt d'e spruit dio ik naar mij» overled'en vrouw Bessie-spruit heb genoemd, door bet gebergte, en linke en rechts kunt u do goudaderen zien. Die aderen hebben1 zich vroeger, voordat in oude tijden, groote omwentelingen verandering bobben gebracht, onafgebroken door den berg uitgestrekt. Het water heeft het dal gegroefd', en hot goud dat ik voor het perst hier mijlen stroomafwaarts heb gevonden', is door de Bessie-spruib als het waa-e uit den berg gespoeld." Pudge wisdhte bet zweet van zijn voor hoofd en haalde een verrekijker uit zijn zak. Hij richtte dien op den rotswand aan d'e overzijde der spruit. „Waar liggen die ade ren vroeg hij. „U leunt or drie zien. Daar boven ter hoogte van dat boschje rechts is een lich te streep, maar zwak zichtbaar. Tweehonderd voafc dieper ligt een kwarts-streep die nog dui delijker is. Men ziet zelfs een gele tint in hot kwarts. Dat is het goud. Die- ader is d'e zwaar ste. En daaronder, weer een tweehonderd voet lager, ziet u d'e derde ad'er heel zwak." „Good. Ik zie ze." .Aan den. rotswand' aan die zijde heb ik nog niet gewerkt. Wel aan deze zijde. En1 op desa zijdo heb ik van de zes aderen er nog vleiende aanteekeuing van lord Roberts, die tevens de verdiensten huldigt van den tegen- woord'igen burgemeester Olivier, den oud- buigemeestor Henderson en van Cecil Rhodes natuurlijk. De samenzwering tegen het leven van lord Roberts schijnt niet -eel meer te zijn dan oen verzinsel. Het verhaal berust op de om standigheid dat met den toon pas benoemden opperbevelhebber aan boord van de D u n- notter Castle een pereoen was die «enigszins zonderling deed. Een paar al te zenuwachtige passagiers maakten uit 'smans vreemd gedrag op dat 'rij het op het leven van den maarschalk had gemunt. Hij werd scherp in liet oog gehouden, doch gaf geen oogenblik aanleiding tot verdere steppen. Dat lord Roberts met het departement van oorlog over de samenzwering zou hebben gecorrespondeerd, is door het departement bovendien tegengesproken. De Her zog heeft i-e Lorenyo Marquez 100,500 pd. st. Tranevaaisch goud voor Euro pa ingenomen. Daarvan zou G3,500 pd. st. •bestemd zijn voor ecu Fronsclie bank, 26,000 pd'. st. voor de Neiderlandsche Bank en de rest voor Hamburg. Dc Zuld-Afrlkaansche Mali. De Volksraad. Omtrent de opening van den Transvaalschen Volksraad nog het volgende President Kruger begaf zich naar het Volks raadsgebouw in zijn statiekoets, begeleid door een gewapend escorte. Van de zestig leden waren er meer dan 50 aanwezig, van wie velen gekwetst waren. De tribunes waren vol, o.a. woonden de militaire attache's de zitting bij. Behalve op de zetels van de gene raals Joubert en Koek, waren ook op die der kommandanten T^sen en Barnard lauwer kransen nedergelegd. President Kruger deelde in zijn openings rede de tijdelijke benoemingen mede, die gedaan waren en door den Raad moeten worden bekrachtigd. Van generaal Joubert zeide hij, dat toe komstige geslachten het best in staat zouden zijn om te oordeelen over het werk van den overledene, wiens houding den vijand met eerbied had vervuld, en wiens humaan en dapper gedrag roem en aanzien hadden ver leend aan de repuliek onder de beschaafde volken. Vervolgens sprak Kruger met groote waar deering over de houding van de Vrijstaat. Na de vredesvoorstellen van hemzelf en president Steyn aan lord Salisbury vermeld le hebben, vervolgde de Piesjdent: »Wij hebben door onze wetgeving en onze onder handelingen met Engeland verleden jaar ge toond dat het ons verlangen was den vrede te handhaven. Nu de oorlog is uitgebroken, zullen wij alles doen wat in onze macht is om den vrede te herstellen". Vervolgens maakte de President melding van de uitzending van de vredesmissie en van de tegenwoordigheid van zoovele mili taire attachés bewyzende hoeveel belang ver schillende mogendheden in de vechtwijze van de republikeinen stellen. Het deed hem genoegpn te zien dat de sympathieën van de wereld aan den kant van de Boeren zijn, en dat ambulances waren gezonden en fondsen opgericht om de ellen de van den oorlog te verzachten. De President roerde terloops liet protest aan, door de Republieken aan de onzijdige mogendheden gezonden, tegen de schending maai* twee bewerkt. Ek vermoed dat we negen aderen hebben. Maar zes zijn er eerst gecon stateerd." „Ik zou dc twee aderen wol «villen zien1 die reeds geëxploiteerd wori-n." Men ging dus verder. „Hoe groot is de geheelo bezitting?" vroeg Pudge. „Vijfhonderd twintig en een halve acre. Zij omvat van den d'alvoet af beide bergwan den. In het dal beueden heeft nu de David- son-groep een claitn in bezit genomen die aan mijn concessie grenst. Boven op den bergrug is nog geen concessie uitgegeven, en ik vermoed dat do goudaderen tot bijna aan het eind over mijn concessie loopen, zoodat daar voor anderen niet veel meer te lialen is." „En hoe groot is de netto-winst ge middeld geweest die u uit de mijn bobt ge kregen, mijnheer Dearson 'f* „Ik heb gemiddeld twee tot drie duizend pond net'to-wmst per jaar gehad. U moet daarbij nog in aamneiking nemen, mijnheer Pudge, dat het nieuwe cyani et-procédé door mij nog niet is gebruikt. Er liggen duizen den1 tonnen gestampt erts die nog zes tot ze ven pennywidht goud bevatten. Als die na oogst goed wordt beweikt, is per ton nog wel drie a vier pennywicht netto te halen." „U zegt dat u gemiddeld twee tot- d'rio on sen' goud per ton liebt verkregen „Juist. Dooreengenomon. Het erts in het Deursonrif is rijker dan dat in het Footwa.ll- rif. Ik heb in het Dearsonrif plaatsen gevon- van de Roode Kruis-conventie door de Engel- schen. Niettegenstaande de groote oorlogs uitgaven was de toestand van 's lands finan ciën bevredigend. De mijnen zijn in bloeienden toestand. Ten slotte deelde de President mede dat de Zuid-Afrikaansche Republiek den Vrijstaat aan een leening heeft geholpen, waarvan hij het bedrag niet vermelddehij beval aan de zitting niet noodeloos te verlengen, maar enkel belangrijke zaken af te doen. De President eindigde smet de gewone aanroeping der goddelijke Voorzienigheid", gelijk Reuter seint. De vergadering werd met indrukwekkende redevoeringen en ge beden besloten. In deze zelfde zitting moet president Kruger ook aan een der leden hebben verklaard, dat al werd hij Zelf gevangen genomen en naar St. Helena gezonden, dit niet dc voortzetting van de verdediging der goede zaak zou beletten. Koornspruit. Over de welgeslaagde overvalling der En- gelschen bij Koornspruit of Sanna's Post, die een geheel konvooi en zeven kanonnen in handen der Boeren speelde, handelt een schrijven dat wij in de sWestm. Gaz." vinden van iemand die deel uitmaakte van Broad- wood's kolonne. Het van 5 April gedateerde schrijven luidt: Nadat ik u van Thabanchu een brief ge schreven heb, die nu misschien in handen der Boeren is, hebben wij een zeer onge- lukkigen tyd doorgemaakt. Wij moesten plotseling, na een oogenblik van te voren gewaarschuwd te zijn, op den 30sten ver trekken, nadat wy bet bericht gekregen had den, dat minstens 10000 Boeren optrokken naar Thabanchu. Daar wij slechts een duizend man hadden, was het geen zeer aangenaam bericht. Mijn eskadron ging den ingang van de Thabanchu-pas bewaken, ongeveer? mijl van de stad. Wy kwamen juist bijtyds. Daar van daan konden wij het Boerenlaager zien, dat 6 mijl verder lag en waar misschien 3000 mau waren. Om 3 uur begonnen ze op te trekken door de vlakte; we zagen ze mijlen in de verte en als wij maar een kanon had den gehad, dan zoudeq wij zeker wat moois verricht hebben. Zij kwamen, meen ik, in commando's van 200 of 300 teglijk, op een afstand van een mijl. Zy deden echter geen poging door te breken, maar bezetten een heuvel een mijl voor ons, terwijl de voorposten van beide zijden elkaar beschoten. Ilun komst was zeer schilderachtig, er is iets bekoorlijks in het optrekken van een groote macht van den vijand over een groote vlakte, als ge elk hunner bewegingen door een verrekijker kunt gadeslaan, terwijl gij hen elk oogenblik grooler en grooter ziet worden, als ze u meer en meer naderen. Daar wij een klein troepje waren, misschien 200 man, en zij zeer talryk, was er ook een beetje nng<-t in het spel, wat zeer opwekkend is. Maar dio bedelaars trokken licelemaal niet op en na den heuvel bezet te hebben, scho ten ze alleen maar wat. Ik weet zeker, dat ik een geestelijke bij hen zag een oude man met langen grijzen baard en nog langer geweer, die van achter een steen vuurde en zich blijkbaar zeer amuseerde. Ik wou dat ik hem had kunnen raken, maar ik kon hem niet bereiken, ik geloof dat hij zelfs in het open veld niet te raken was 1 dbn waar het erts zes, zeven, acht onsen be vatte. In het Footwailrif waren plaatsen waar do ton maar tien tot elf ponnywieht in hield." „Verder maar weer," zeii Pudge. Het gezelschap klom nog hooger en bleef staan op een plaats waar een gat in d'eu berg geboord en met hout bemanteld was. Een sterke staaldraad daalde vanhier neer naar beneden tot in het dal. De helling was lood recht, en beneden zag men het klare water. „Wij zijn zeshonderd vijftig voet boven de rivierbedding," zei Dcarrou. „De installatie is zeer kostbaar geweest. Voor dit staaldraad ihe7)v-ik alleen honderd en twintig pond moe ten betalen. Maar met eenig kapitaal zou een voordeelige exploitatie mogelijk zijn. Het erts moet niet in manden naai beneden gelaten worden; er moet een koker worden ge bauwd." „Dat is waar," zei Pudge. „Kijk," ging Dearson voort, „de riffen loo pen bijna precies van Oost naar Wost cn wij ken met een lioek van zeventig graden naar liet Zuiden af. Zij loopen evenwijdig naast elkaar zooals de staven van een rooster." „Ik zie ze daar ginds," zei Pudge. ,,U hebt gelijk. Hot is één l>crg geweest, maar het water lieeft er twee van gemaakt." „A'ls ik meer geld tot mijn beschikking had gehad," zei Dearson, „dan zou do exploi tatie goodkooper voor mc zijn geweest. Ver beeld tl, iedere mand vol erts die aan de ka bel naar beneden loopt, moet ik beneden op muildieren laden en twee mijlen vervoeren Toe.i het donker werd, kregen wij bevel te rug te trekken. Toen wij in het kamp kwa men, hoorden wij, dat Broadwood nieuws gehoord had omtrent een ander Boerenleger in het Noorden en dat hij had besloten dien nacht naar de waterwerken van Bloemfontein te trekken bij de Modderrivier, ongeveer 15 mijlen van Bloemfontein, op den weg van Thabanchu. Dus verliet de heele macht, 1000 man sterk Thabanchu om 9 uur. We kwamen bij de waterwerken om 3.45 en kampeerden ons daar nadat onze paarden 34 myl hadden afgelegd, hoewel het grootste deel der brigade slechts 20 myl had gemar cheerd van Thabanchu naar de Modderrivier. Om ongeveer 5 uur 's morgens, juist toen we dachten aan ontbijtenboem, boem 1 en een groote bom kwam midden in ons kamp neer, spoedig gevolgd door drie anderen. Zoo als ge denken kunt, wilde ieder zoo spoedig mogelijk op de vlucht gaan. De ^Household Cavalry", die afgezadeld had, maakte de paarden weer gereed, wat eenigen tyd duurde. Ook moest al onze bagage weggebracht wor den. Dit duurde ook eenigen tijd, waarvan de vjjand gebruik maakte. Onze kanonniers zeiden, dat ze de stukken van de Boeren niet konden bereiken. Die laatsten wierpen ongeveer 70 bommen in ons kamp voor we opgesteld waren. Gelukkig ontploften ze niet en we waren veel meer verschrikt dan geschaad. Ik geloof, dat wy werkelyk slechts één man en paard verloren door al die bommen. Nu was er nog iets te doen vóór we in de sstraat" naar Bloem fontein konden komen. Broadwood, die een boodschap van den kommandant van zijn stellingen had ontvangen, dat zijn front en lechlervleugel vrij waren, zond al zyn trans port en een batterij naar den doorgang, waar de batterij het transport en later de brigade moest bpschermen. Wij volgden. Het transport kwam in een vreeselijke haast, om buiten bereik van de Boerenkanonnen te komen, in den doorgang binnenvallen, viel ook op den vijand, die den doorgang bezet hield met infanterie. De Boe ren losten geen enkel schot, maar spanden eiken wagen, die aankwam, zoo snel moge lijk uit. Dit was niet moeilijk, daar zij niet bewapend en met kaffers bemand zyn. De kanonniers, die niet wisten wat er aan de hand was, kwamen ook welgemoed aan zetten en hoorden plotseling: ïLeg de wapens neer!" of zoo iets. E-nige deden het, anderen niet, enkele artilleristen werden doodge schoten, anderen gevangen genomen, een paar ontsnapten. Het deed er niet toede battery was veiloren. Andere wagens van de achterhoede deelden hetzelfde lot als de kanonnen en in drie minuten hadden de Boeren een batterij en het geheele transport van de Brigade veroverd, uitgezonderd een paar wagens, die wat laat vertrokken waren en daardoor utkwamen. Een aantal mannen ontkwamen in de ver warring met de wngens; maar het grootste aantal werd gevangen genomen, waaronder veel zieken waren, die niet ïiek genoeg voor de hospitaalwagens, doch te zwak waren om te rijden. Onderlusschen trokken wij, de cavalerie, naar den doorgang op met wat bereden infan terie en een paar van Robert's ruitery voor ons. De eerste aanwijzing omtrent hetgeen ge beurde, was het vuur, dat de Boeren op deze vooruitgeschoven mannen openden. Hieruit bleek, dat wij niet meer dan 300 tot 400 naar de stampmachine. Maar als u de mijn van mij koopt, kunt u er kapitaal in steken cn zult u er zeventig percent van trekken." „Mijnheer Robertson," zei Pudgo, terwijl hij zich tot een der lietren wendde die heon volgden, „acht tl een gemakkelijke exploiter tie der mijn mogelijk „Ja, mijnheer Pudge," antwoordde de in genieur; „ik geloof dat liet zeer gemakkelijk zal zijn. de mijn op verstandige wijze to ex- ploitecren." „Hoe zou u het dan aanleggen?" „Ik zou van het Footwallrif de voornaam ste schacht on den voornaamsteu afvoerweg van de gelioele mijn maken. Een loodrechte verbinding der verschillende riffen zou het mogelijk niaJren met kokers het dal te berei ken, eu ik zou tusschen alle riffen1 evenwij dig met dc riffen deu berg inboren. Dan zou in de onmiddellijke nabijheid het erts ge stampt dienen te worden." „Werk mij uw plan maar eens schriftelijk uit, mijnheer Robertson." „Goed, mijnheer Pud'ge," „Hoeveel mijnwerkers zult u noodiig heb ben?" „Vborleopig maar twintig. Men kan het aantal altijd nog verlioogen naar de behoef ten." „Laat ons maar weer naar beneden gaan," zei Pudge. (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1